[ aleksazr @ 13.03.2015. 08:24 ] @
Čemu služe dva trimer potenciometra na ovoj pločici, zna li neko?
Piše da je pojačanje podesivo, ali zašto ima dva trimera, ako je preamp za samo jedan kanal?
(pitao sam RK, naravno, ali ništa još nisu odgovorili)

Inače, koristi li neko ovu pločicu? Koristio bih je sa ovim mikrofonom,
a treba mi za skype, da me dobro čuju i kad sam 5 metara daleko od mikrofona.

edit: inače, trenutno već koristim sličan mikrofon (bez pojačala) i to dosta dobro radi na 3-4m,
ali je mikrofon počeo da štrajka, kao da je napukla veza, zato kupujem novi,
pa kad već naručujem nešto, rekoh, da kupim i preamp.
[ gilopile @ 13.03.2015. 08:39 ] @
Trebalo bi da je gain za IN i OUT.

Sto se tice da ce to dobro da radi sa tim kondenzatorskim mikrofonom, nisam bas siguran, jer moze doci do jakog suma kada se bas odvrne, tako da ce onaj sa druge strane da poludi.

To je samo moje neko misljenje, jer nisam koristio nista slicno za te kondenzatorske mic.

Ja bih se pre odlucio za neki bluetooth handsfree ako nisi bas u neposrednoj blizini kompa/ mikrofona, a koristio bi skype.
[ aleksazr @ 13.03.2015. 08:53 ] @
Misliš neke slušalice sa mikrofonom?
Više osoba sa moje strane skypa treba da koristi mikrofon istovremeno, pa je bolje da imamo jedan mic.
[ gilopile @ 13.03.2015. 08:59 ] @
E onda je to druga prica. Ne znam sta da ti kazem. Pokusaj onda sa tim predpojacivacem. Sigurno nece lepo da radi na max, ali ustelujes koliko god mozes da se pojaca, a da nema nekog suma i sl.

Jesi li na taj mic koji sada koristis za skipe probao da ukljucis boost? Dosta ga pojaca sa tom opcijom.
[ aleksazr @ 13.03.2015. 09:09 ] @
Boost jeste uključen i nisam nezadovoljan kako mikrofon koji imam radi, nego kažem da crkava, gubi kontakt tu gde se leme žice.
Pa kad već kupujem novi, rekoh da kupim i preamp.
[ gilopile @ 13.03.2015. 09:24 ] @
Nista ti drugo ne preostaje nego da uzmes i probas. Mada, sacekaj jos malo, mozda se neko javi ko je vec probao s tim predpojacalom, pa da ti da info iz prve ruke, pre nego uzmes.

U svakom slucaju, ako ti nije tesko, javi da li si zadovoljan i kako se pokazao, jer ce sigurno nekome koristiti ta informacija, ako se odlucis da uzmes i probas.

Pozz!
[ zeoN_Rider @ 13.03.2015. 11:23 ] @
Citat:
aleksazr
(pitao sam RK, naravno, ali ništa još nisu odgovorili)


A šema koja se dobija uz taj KIT?
[ aleksazr @ 13.03.2015. 12:51 ] @
Na sajtu ne piše da li dolazi sa šemom, a nisu mi na email još ništa odgovorili.
[ zeoN_Rider @ 13.03.2015. 13:00 ] @
Idi kod njih i traži šemu.
[ gilopile @ 13.03.2015. 13:05 ] @
Kad kupis uredjaj trebalo bi da dobijes i semu, naravno. Ako ne kupis, nista ni od seme :)
[ H. Simpson @ 13.03.2015. 13:43 ] @
Davno sam kupio u RK ovaj komplet jer je bio jeftin pa mi se nije isplatilo da sam pravim nešto drugo. Prilično sam ga istestirao i mogu da kažem da radi odlično. Dobija se sva dokumentacija i tu je sve objašnjeno. Takav mikrofon sam i ja koristio.
Jednim trimerom se podešava pojačanje uređaja u velikom opsegu (mogu se koristiti različiti mikrofoni - različitih izlaznih nivoa) dok je drugi trimer na samom izlazu i služi za podešavanje jačine izlaznog signala. Po mom mišljenju, taj drugi je višak jer u praksi rade istu stvar ali...
Kasnije sam to dao jednom drugaru radio amatru koji ga je koristio za svoju CB stanicu. Kako on kaže, probao je dosta pojačavača za mikrofon, ali ovaj mu najbolje radi.
Sa ovim pojačavačem, mikrofon može da bude izuzetno osetljiv, pa obrati pažnju na mikrofoniju.
Pozdrav.
[ zeoN_Rider @ 13.03.2015. 13:57 ] @
Citat:
H. SimpsonDobija se sva dokumentacija i tu je sve objašnjeno.


O tome pričam.
[ gilopile @ 13.03.2015. 22:49 ] @
^
I ja istto :)

Eto, odlicno da se javio neko ko je probao isti taj uredjaj. Posle Simpsonovog posta, sta drugo nego ga uzeti dok ga jos ima na lageru, jer je tema pregledana poprilicno puno puta - trk! :D
[ aleksazr @ 14.03.2015. 07:35 ] @
Hvala Simpsone!
[ aleksazr @ 17.03.2015. 15:38 ] @
Imam ja sad da se zabavljam... stigao mi je rk 3351.

Prvo sam uporedio moj stari mic sa novim - praktično nema razlike.

Onda sam ga uključio preko te pločice i samo se čuje brujanje, bez obzira kako stoji P1.
Kad P2 odvrnem skroz na jednu stranu, onda se ne čuje ništa.

Posle par minuta sam probao opet i onda je nešto i snimio (a ništa nisam dirao u međuvremenu),
ali uvek uz izobličavanje bez obzira na P1...

Slikao sam pločicu, dok sam lemio delove:
https://www.sendspace.com/file/bww23g

Inače, iznenadio sam se kad je pločica stigla ne sastavljena.
Tamo što piše "Kit kompleti" meni, izgleda, nije dovoljno...
Da su to lepo naglasili na stranici tog predpojačivača, ne bih ga ni kupio.
Valjda zato i nisu napisali.

Rupe za trimere je potrebno proširiti na 1.2mm, inače se ne mogu staviti.
[ gilopile @ 17.03.2015. 15:45 ] @
E jbg. Nesto mozda nisi dobro spojio...

Inace `KIT` podrazumeva plocicu ( izbusenu ) i delove, a na tebi je da lemis komponente....

Proveri jos jednom sve da li je na svome mestu i , naravno, sto je mnogo bitno kod takvih pred/pojacivaca je to da se moraju napajati sa kvalitetnim stabilisanim i dobro isfiltriranim ispravljacem. Prvo pokusaj da dovedes neku bateriju/ acc ( moze dobro da posluzi i batt od 9V - biti ce dovoljno, ne brini), pa ako sa njom radi kako treba, znas sta je ciniti.
Nisam se usudio skidati fotku sto si postavio...
Za upload je najbolje da koristis `ImageShack Uploader`, programcic...i okacis `direct link`.


EDIT: Ipak sam skinuo....
Ova dva elektolitska kond nisi dobro postavio...Treba kontra....
http://img633.imageshack.us/img633/5239/8U6tlc.jpg




[Ovu poruku je menjao gilopile dana 17.03.2015. u 17:03 GMT+1]
[ aleksazr @ 17.03.2015. 16:29 ] @
A zašto treba kontra?

Ovaj levo (C1) je namerno stavljen naopako, piše u uputstvu da ako se koristi
kond. mikrofon, da C1 treba staviti naopako.

A ovaj desno (C3) je rasprežni kond, zar ne treba tako da stoji kako je stavljen?

Pločica koju sam zalemio je identična ovoj njihovoj sa slike.
[ Stexman @ 17.03.2015. 22:49 ] @
Za C1 pise ovo:
Citat:
Preko ulaznog elektrolita C1 vrsi se povezivanje signala. Prikljucenjem kondenzatorskih mikrofona bez sopstvenog napajanja strujom moze se preko R6 odvoditi eksterno napajanje. U tom slucaju se C1 mora drugacije polarizovati.


Meni se cini da C1 treba naopako samo ako se dovodi externo napajanje na mikrofon! Ako sam dobro razumeo. Neka me neko ispravi!
[ aleksazr @ 18.03.2015. 14:39 ] @
Napajanje je bilo u pitanju, brujanje 7mV, a mic je 0.7 mV.

Ako nekog interesuje kako zvuči:
https://www.sendspace.com/file/8rw8ka

mic.waw = snimak direkt sa mikrofona
mic + boost = uključen boost u Realtek drajveru
mic + amp = rk 3351 (boost = 0) (ovde se čuje neko puckanje - to mi se peć hladila :)

Puštao sam neki mp3 na mobilnom, uvek sa istog rastojanja od mic.

Zaboravio sam koliko sam tačno ispeglao napajanje,
uglavnom, čuju me iz druge sobe... dosta za skype.
[ gilopile @ 18.03.2015. 14:45 ] @
Izvinjavam se sto sam napravio pometnju oko kond. Jbg, nemam semu, a videeh da se stampa ne poklapa sa polarizacijom.

Odlicno radi! Najbitnije je da si ti zadovoljan...
[ aleksazr @ 18.03.2015. 18:56 ] @
Pa sad da sam zadovoljan, baš i nisam, mnogo bruji...
ali, s obzirom da druga strana na skype skoro uvek koristi laptop,
ne mogu ni čuti brujanje.

Možda jednog dana probam ovo.
[ aleksazr @ 29.09.2017. 22:16 ] @
Da se vratim ovoj temi.
Napravio sam novo pojačalo za mikrofon, po drugoj šemi, i rezultat je isti.

Tj, takođe se čuje brujanje.

S tim što sam se sa ovom pločicom duže igrao, menjao trimere i tako pipajući sam video da ako držim masu npr, brujanje skroz nestane.
Čitajući po netu o tome, verovatno mi komp nije uzemljen. Stara kuća, monofazna instalacija.

Ovaj novi pcb je mali, 13x13mm. Možda bi pomoglo kad bi pcb imao neki faradejev kavez, ali me mrzelo da pravim.
Ali sam primetio da ako stavim pločicu tačno ispred i do samog CRT monitora, brujanje nestane.
Ispred LCD monitora ne nestane skroz, ali dosta se smanji.
A ako primaknem zidu, brujanje se čak pojača.

Na kraju sam mu našao mesto ispod monitora gde je brujanje malo.

Toliko... da kažem da RK šema nije kriva za brujanje.

Ali se sad vidi šum na visokim frekvencijama.
Adobe audition i Virtual Cable mogu pomoći.