[ djvlajko @ 13.03.2015. 13:52 ] @
Imam solidnu asusovu AM2+ plocu (sata 2). Hteo bih ubrzati racunar nabavkom SSD-a kapaciteta 120 - 240 Gb u sredisnjem cenovnom rangu.
Mozete li mi preporuciti 2-3 odgovarajuca modela.

Planiram da na ssd-u drzim os, instalacije i podatke, a da na dosadasnjem sada hdd-u vrsim povermeni back-up. Da li je to ok varijanta. Moze li se sdd particionisati kao i hdd ..

Hvala
[ Zlatni_bg @ 14.03.2015. 23:03 ] @
Samsung 840 Evo, ako hoces da doplatis jos 10ak evra uzmi 850, verzija od 240GB ima nesto bolje performanse. Nije potrebno listati bilo koji drugi SSD, trenutno je ovo najbolji na trzistu, i za te i cak slicne pare ne mozes dobiti nista bolje.

Kingston je jeftinija opcija, ali imam recimo lose iskustvo s njima, em nisu hteli da rade na nekim racunarima, BSOD, uzasno lose brzine na SATA2, pa cak i na SATA3 brzine pisanja su bile oko 130MBPS, sve u svemu, cista kocka sta ces da dobijes. I da ti se zabode da je kompatibilan sa plocom i ostatkom hardvera, moze da se desi da imas lose performanse. Inace, brzina pristupa je 10x losija nego kod 840/850 Samsunga.
[ Zlatni_bg @ 14.03.2015. 23:04 ] @
I da, mozes sve da radis sa njim kao sa obicnim HDD.
[ yolja624 @ 15.03.2015. 07:21 ] @
samo nemoj da ga defragmentiras!
[ djvlajko @ 15.03.2015. 15:55 ] @
Puno HVALA ...
[ antraks @ 15.04.2015. 00:50 ] @
Da ne otvaram novu temu, moze i ovdje.
Imam vec dosta dugo kompjuter i dva hdd. Jedan od 160GB i jedan od 80GB. Na ovom od 160 imam dve particije i na jednoj je OS. Nekih cca 35GB.

Planiram da kupim neki manji SSD (nasao sam neki od 40GB) i da ga stavim.

Mislio sam da uradim backup sistema na hdd od 80GB i onda restore na SSD. Da li je to dobro rjesenje? I da li mozda moglo doci do nekih problema u svemu tome? Oko sata drajvera ili slicno.
[ Slobodan čovek @ 29.04.2015. 17:46 ] @
Da li je Samsung 850 EVO i dalje najbolji u tom cenovnom rangu? Više mi je bitna pouzdanost nego performanse, pa zato gledam Samsung (primetio sam da mnogo manje riknjavaju od OCZ-a, Kingstona, Verbatima,...). Imam HDD od 500 GB, jednu particiju, i hoću da je migriram (kloniram) na SSD od 250/256 GB (isto da bude jedna particija).
[ Zlatni_bg @ 05.07.2015. 15:21 ] @
Imate uz gomilu SSD-ova migracioni softver, pa moze bez problema da se stari Windows prebaci na njega, sa svim ostalim fajlovima koji su vam potrebni.

Ja imam 850EVO od 240GB, doduse nekih 2-3 meseca, pre toga sam imao Kingston, uzeo sam Evo pre svega zato sto je Kingston bio 120GB, a volim da drzim sav instaliran softver na SSDu. Mislim da je danas kupovina 120GB ne isplativa, osim ako ne radite sa vrlo malom kolicinom softvera na racunaru. Za Evo sam se odlucio jer je definitivno najbolji, ima bolje performanse od vecine ostalih a i kvalitetnije je napravljen, cena je doduse malo jaca.

Sto se tice pouzdanosti, mislim da su svi SSDovi poznatijih brendova sasvim solidni sto se tice toga. Crkavanja nema, ona prica sa kolicinom upisanog materijala koji SSD moze da primi vise plasi korisnike nego sto je realna. Prosecnom korisniku ce isto trajati (verovatno i duze) SSD od HDDa jer HDD mehanicki pocinje da se degradira posle nekog vremena. Pogotovu 2.5" HDDovi u lap topovima, sa njima imam stvarno ocajno iskustvo i vec posle 2-3 godine performanse drasticno opadaju, pogotovu pri radu sa malim fajlovima, ogroman je latency. Svaki SSD u SMARTu ima i podatak koliko je istrosen pa cete i na vreme biti upozoreni ako se nesto lose desava s njim.
[ popusicko @ 06.07.2015. 14:30 ] @
Samsung 840Pro 120Gb riknuo nakon godinu dana.
Transcend od 60gb ni godinu nije sastavio.
[ Zlatni_bg @ 07.07.2015. 21:03 ] @
Da li imas neke podatke o tome sta je radjeno sa tim diskovima? Da li su korisceni u serverskom okruzenju, da li je neko cepao konstantno benchmarke na njima itd?
[ Slobodan čovek @ 08.07.2015. 06:53 ] @
Ma ne riknjavaju memorijski čipovi, već kontroleri i interfejsi riknjavaju k'o nenormalni.
[ Zlatni_bg @ 08.07.2015. 22:31 ] @
Ja trenutno jedine probleme sa SSDovima koje sam imao je bas sa kontrolerima, sa nekim iole starijim maticnim plocama (2009/2010 i unazad) moze da bude gomila BSODova, losih brzina...
[ antraks @ 07.12.2015. 22:49 ] @
Da ne otvaram novu temu nadovezacu se na ovu.
Nasao sam jeftino za kupiti SSD 90GB. Ali pise da ima problem. Predvidjen je za Apple racunare i ostali racunari ne mogu da ga prepoznaju. Da li je to moguce? I moze li se to nekako srediti, popraviti?
[ bachi @ 08.12.2015. 07:25 ] @
SSD SATA3 120GB Silicon Power S60 550/500MB/s za 5.000 dinara i uživaj.
[ antraks @ 08.12.2015. 10:31 ] @
Vec sam sebi nabavio jedan SSD od 120GB. Ali ovo bi bilo fina prilika jer covjek trazi samo 10e za taj ssd. Pitanje je sada zbog cega ga bios ne vidi. I da li je stvarno moguce da prepozna samo apple racunar?
[ gilopile @ 08.12.2015. 10:40 ] @
Prvi put cujem za to. Ajd pitaj coveka da ti napise tacan model tog SSD-a, pa da vidimo o cemu se radi. Cisto sumnjam da radi samo na Apple. Mozda treba samo da se formatira u neku od particija vidljivu na Win.
10 Eur nije mnogo i isplatilo bi se uzeti ga.
Jos jedna bitna stvar je koliko je star, tj. koliko je vec upisivano na njega...
[ antraks @ 08.12.2015. 11:06 ] @
I ja prvi put cujem za to, pa mi cudno. Kaze da radi, da nije pokvaren ali ne moze nijedan racunar da ga prepozna. Kontam da mozda kod njega u biosu nije podeseno nesto (AHCI npr ili nesto slicno) pa zato ne moze da ga prepozna.
U pitanju je OCZ Vertex 2 90GB. A poslacu poruku da napise i sve ostale podatke pa da vidimo. Zato sto ga cijeni 10e zato i hocu da ga uzmem pa mozda kreiram particije ili ko zna sta je vec potrebno.
[ gilopile @ 08.12.2015. 12:11 ] @
Ma radi se o klasicnom Sata3 SSD-u i radice na svakoj masini koja ima SATA2/3 kontroler bez problema.

Skopcaj ga i mora se videti u BUIOS-u, kakav god tip paticija bio na njemu. Mozda ga ne prepoznaje OS, jer je na njemu bio OSX ili neki Linux...HFS ili extxx FS.

Tako da, kupuj ili mi prosledi kontakt lika koji prodaje i ja cu sa zadovoljstvom da ga kupim. Mada ne znam kako bi to islo iz drzave u drzavu. Mnogo cimanja :)
Za 10eur nemoj da razmisljas, uzmi.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 08.12.2015. u 13:42 GMT+1]
[ antraks @ 08.12.2015. 13:46 ] @
Ovo je odgovor, "Kupio sam ga u ovom stanju vidio da nece i nista nisam dirao,OCZ vertex 2 series OCZSSD3-2VTX90G".
Nije puno para da se izgubi a moze se mnogo dobiti. Kupicu pa sta bude. Nasao sam oglas da neko kupuje pokvarene ssd-ove. Tako da mogu ostati na nuli. :)
[ gilopile @ 08.12.2015. 13:55 ] @
Pa tol`ko, kupuj ga onda, a radice ako je ispravan.

10eur 3 kafe :D Ne znam u BiH, ali ovde u Srboslaviji deru :D Lopovi bre...
[ antraks @ 14.12.2015. 09:34 ] @
Bice slika, ne brini.
Stigao mi SSD. I naravno ne moze sve ici lako.
Spojim ga na kompjuter. I bios ga ne moze prepoznati. Pokrenem jos par programa sa hirens boot dvd-a. Niko ni da mrdne.
Pronadjem neki program na hirensu koji detektuje sav hardware i pronadje taj disk. Ali ima samo 33GB i pise da nema bootloader. Da nije neko mozda izbrisao prvu particiju i da je na drugoj ostalo tih 33GB kako treba?
Da li mogu kako da ubacim novi bootloader? Zelena lampica svijetli na ssd-u.
[ Miroslav Cvejić @ 14.12.2015. 09:49 ] @
Mene bi više brinulo što ga BIOS ne vidi.
[ antraks @ 14.12.2015. 10:04 ] @
Takodje. Ali kad podize sistem i ucitava diskove, kada ubacim taj ssd uvijek duze traje da prepozna bilo sta i poslije par minuta ga ne pronadje i nastavi dalje. Sto znaci da pokusava nesto da ucita ali ne moze. Moze li biti zbog toga sto nema MBR?
[ bachi @ 14.12.2015. 10:29 ] @
antraks, koja ploča je u pitanju? Probaj iz AHCI mode da staviš da je RAID i vidi da li ga onda prepoznaje ispravno? Ako ne, stavi ga kao IDE mode i vidi da li ga propoznaje.

Probati i drugi SATA kablić.

Probati flash BIOSa.

I na kraju probati taj SSD na drugom računaru, pa ako i tu ne radi, zameniti ga. U stvari, ako tu radi, a na tvojoj ploči ne radi, zameniti ga svakako za drugi model ili drugog proizvođača.
[ antraks @ 14.12.2015. 12:22 ] @
U pitanju je Gigabyte 965p-s3. Kada prebacim u Ahci mode takodje se nista ne desava. Ne prepoznaje. Da li je moguce da nema RAID mode? Posto nisam nigdje nasao.
Bios sam flashovao prije par mjeseci. Stavio sam zadnju verziju F14.

Jedino jos da probam drugi kablic i drugi racunar. Vise ideja nemam :D
[ antraks @ 17.12.2015. 09:31 ] @
Da li neko ima jos kakvu ideju?
[ Miroslav Cvejić @ 17.12.2015. 09:42 ] @
Probaj ga na Apple računaru. Ako tamo radi, super, nađi vlasnika Apple računara i unovči SSD.

Ako ne radi ni tamo, recimo da si jeftino prošao.
[ whitie2004 @ 17.12.2015. 19:57 ] @
Procitaj komentare (Reviews) ovde .... http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820227601

Ako trecina ljudi napise da se brikovao posle 2,5 - 3 godine .... ruzna slika. Ako te mrzi sve da citas potrazi termin "panic mode". Odnosi se na pojavu kad nakon uspavljivanja u Win7 disk ostane trajno zakljucan. Prisutan je i cuva podatke ali je sakriven od biosa. Kazu da mozes prodjes kroz "secure erase and reinstall" ali ce kroz mesec-dva opet da se brikuje. Nazalost vise njih kazu da ne pomaze nista ...

Prodaj to ... Trazi pola od onoga sto si ti platio - upecace se neko. Ne pokusavaj opet sa pricom o applu, ta je prica vec jednom prodata. Smisli nesto novo - svoje!
[ suncokreet @ 05.07.2017. 12:30 ] @
Citat:
yolja624:
samo nemoj da ga defragmentiras!


Zbog čega je štetna defragmentacija SSD-a?
[ Branimir Maksimovic @ 05.07.2017. 12:36 ] @
Pa SSD nema mehanicku glavu koju mora da pomera sa staze na stazu. Defragmentacija je potpuno besmislena na SSD-u ;p
[ bachi @ 05.07.2017. 14:18 ] @
Citat:

Zbog čega je štetna defragmentacija SSD-a?

Zato što se prilikom defragmentacije premeštaju fajlovi, samim tim povećava upis na SSD i više se troše ćelije, samim tim SSD kraće traje.

Branimir ti je već objasnio zašto je defragmentacija nepotrebna.
[ Zlatni_bg @ 06.07.2017. 05:46 ] @
Defragmentacija nece "ubiti" disk, ali ce ga izmaltretirati, jer ce prebacivati delove fajlova po memorijskim cipovima. Ono sto je glavna stvar kod ocuvanja SSDa je nesto sto je regulisano od strane njegovog kontrolera, a to je da se fajlovi najvise upisuju u, najprostije objasnjeno, najmanje "istrosene" memorijske blokove. Zato je neophodno uvek imati bar 10-20% praznog prostora na SSDu kako bi na bar tom prostoru mogao da se rasporedi ostatak fajlova. Ako imate recimo samo 500MB slobodno, koje konstantno pisete i brisete, SSD ce u istom modulu vrsiti upis i ispis u fles memoriju i potpuno iskoristiti fles. Posto SSD (bar koliko ja znam) nema opciju "gasenja delova" i slicno, ostace vam deo fles memorije koji ne radi i ako nesto krene da se pise ili cita iz toga... recimo da situacija nece biti lepa.

Evo instalacija VStudia na jednom SSDu me je unistila, Evo 850 je u pitanju. Podesim instalaciju komplet na HDD a ne na SSD, ali VStudio jednostavno zeli da neki fajlovi budu na primarnom disku... na kom je bilo recimo 40GB slobodno. Posle pola sata se vracam i gledam koji !%!@%^# je sa instalacijom, vidim zabola i nesto radi i dalje. Ulazim u My computer, vidim 4KB slobodno na disku i izgorim! Samo cu reci da je "wear level" sa 100% pao na 96% samo zbog tog desavanja.