[ boba511 @ 14.03.2015. 21:31 ] @
Pozdrav svima, hteo bih da cujem Vasa misljenja o oglasima za posao u kojima se trazi poznavanje stranog jezika.
Istina je da u Srbiji vlada opsta nezaposlenost, a oglasa za posao sve manje, a u ovo malo oglasa sto ima, svuda je naznacena obaveza poznavanja stranog jezika.
Sta vi mislite da li nam taj strani jezik zaista treba? Da li svi u ovoj drzavi, osim politicara koji veze nemaju sa stranim jezikom , moraju da govore strani jezik? Sta ce u oglasu za magacionera, spremacicu, nocnog cuvara, radnika na gradjevini strani jezik?
Koliko danas neko koristi strani jezik u nekom javnom preduzecu? Ako ste zaposleni, recite koliko vi cesto na radnom mestu pricate Engleski, Ruski, Nemacki, Francuski?
[ Windows2 @ 14.03.2015. 21:41 ] @
Ne znam za magacionere i spremacice ali evo gledam u maksiju cesto kasirice komuniciraju sa kupcima na engleskom. Tu blizu je Libijska ambasada i cesto libijci tu kupuju.
[ Miroslav Jeftić @ 14.03.2015. 23:28 ] @
Ma većina to stavi čisto da stoji, slično kao vozačka dozvola B kategorije, kao da će baš svi da voze kola. Valjda zato i svi što odgovaraju na takve oglase stave da im je znanje engleskog vrhunsko, kao da su odrasli preko bare, nema veze što jedva sastave dve rečenice.
[ anon142305 @ 15.03.2015. 08:02 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Ma većina to stavi čisto da stoji, slično kao vozačka dozvola B kategorije, kao da će baš svi da voze kola.

Valjda bi onda napisali da je dozvola pozeljna, a ne obavezna.
A ovo sto ja pratim od oglasa, cesto stavljaju da je obavezna, jer se nude samo neki poslovi komercijaliste...

Citat:
Miroslav Jeftić: Valjda zato i svi što odgovaraju na takve oglase stave da im je znanje engleskog vrhunsko, kao da su odrasli preko bare, nema veze što jedva sastave dve rečenice.

Ovde su vec krivi ovi sto traze posao
Kad mi neko ko nema pojma kaze da je u CV stavio da zna solidno, ja cu da stavim da znam odlicno
[ boba511 @ 15.03.2015. 12:11 ] @
Citat:
IUOP_1 : Kad mi neko ko nema pojma kaze da je u CV stavio da zna solidno, ja cu da stavim da znam odlicno


Pa to sam i ja primetio da mnogi stavljaju da znaju super, a jedva nabadaju, sto je najgore dobiju posao, znaci da to niko ne proverava, tj u opste ga na poslu ni ne koristi, mzda samo da procita neko upozorenje.
Ja sam imao engleski u osnovnoj skoli, srednjoj, na fakultetu - 3 ispita iz engleskog, koristim ga svaki dan, pa bih opet bio lazov da navedem u CV-u da ga znam perfektno.
Zato je i glupo stavljati ga u oglas da trazis poznavanje stranog jezika, ako ga ne proveravas, zar ne?

[Ovu poruku je menjao boba511 dana 15.03.2015. u 17:54 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 15.03.2015. 12:42 ] @
Realno nema puno poslova gde bi prosečnom radniku bilo obavezno odlično znanje jezika, pogotovo aktivno.
[ Darko Nedeljković @ 15.03.2015. 13:37 ] @
Mozda je razlog psiholoske prirode - ako je nekog mrzelo da nauci strani jezik, taj je ili glup ili tokom skolovanja bezao sa casova, pravio se da je bolestan i hvatao krivine, pa ce tako i u firmi da hvata krivine, izbegava obaveze i pravi se da je bolestan. U svakom slucaju - los je kandidat za radnika. Ja oko sebe u poslednje vreme primecujem sve vise ljudi koji bi da mi se nekako priblize, sprijatelje se i pitaju da im pomognem oko zaposlenja, a sami sebi nikada nisu hteli da pomognu u smislu da nauce neki zanat i strani jezik. Tako bih i ja kada bih trazio radnike izbegavao one koji su gadljivi na sticanje znanja, ali bih imao postovanja prema onom ko dodje i kaze napimer - druze, mene ti strani jezici nikada nisu interesovali jer nisam taj tip licnosti, ali zato me recimo interesuje kinologija, procitao sam sve knjige iz te oblasti koje postoje, u pola noci kad me probudis znam da razvrstam pse po FCI grupama...
[ anon142305 @ 15.03.2015. 13:41 ] @
Citat:
boba511:
Zato je i glupo stavljati ga u oglas da trazis poznavanje stranog jezika, ako ga ne proveravas, zar ne?

Ako pod proveravanjem podrazumevas i davanje nekih sertifikata o poznavanju stranog jezika, onda da, naravno.

Citat:
Miroslav Jeftić:
Realno nema puno poslova gde bi prosečnom radniku bilo obavezno odlično znanje jezika, pogotovo aktivno. :)

Slazem se. Verovatno kao sto trazioci poslova nabudze svoj CV,
tako i ponudjaci poslova nabudze svoj oglas.
Tipa, ne traze prodavca u trafici, nego menadzera prodajnog objekta :)

Setih je jednog iskrenog oglasa:

[ boba511 @ 15.03.2015. 17:05 ] @
Hahah, oglas je pobedio! :D Sto se tice nabudzenih oglasa, svasta sam vidjao, konkretno za moju struku sretao sam oglase trazimo mladog inzenjera, koji ima, pa su nabrojali jedno 10-ak sertifikata, pa obavezno 5 godina iskustva i td. Posto ja nemam te sertifikate, a njihovo sticanje se placa, nije mi bilo tesko da se raspitam koliko kostaju i tako sam dosao do cifre od skoro pola miliona dinara :) pa da neko ko trazi posao ima te pare otvorio bi sopstveni biznis :D
P.S. Na to radno mesto je garant primljen neko preko veze ko nema ni faks a ne te sertifikate :)
[ Aleksandar Đokić @ 15.03.2015. 20:50 ] @
Oni kojima treba, treba da govore. Ostalima ne.
[ ozocko @ 16.03.2015. 09:03 ] @
ma to ovi, sto traze uposlenika, ture, da bi imali prednos...
"aaaa... ne znas jezik..., e ondak cemo drugojacije..."
[ Pirossi @ 16.03.2015. 09:50 ] @
kad se traži da znaš jezik, misli se na svakodnevnu poslovnu korespondenciju verbalnu i pisanu.
niko ne očekuje od tebe da si profesor engleskog jezika sa Oksforda.
[ Miroslav Jeftić @ 16.03.2015. 10:00 ] @
Citat:
Pirossi: kad se traži da znaš jezik, misli se na svakodnevnu poslovnu korespondenciju verbalnu i pisanu.


Sitnica.
[ 3way @ 16.03.2015. 10:22 ] @
Citat:
Windows2:
Ne znam za magacionere i spremacice ali evo gledam u maksiju cesto kasirice komuniciraju sa kupcima na engleskom. Tu blizu je Libijska ambasada i cesto libijci tu kupuju.


Njima ne treba znanje engleskog, nego tek da nabadaju. Da znaju da kazu po neki broj, hvala i dovidjenja.
To sa trazenjem znanja stranog jezika u 95% oglasa je cisto foliranje.
[ Pirossi @ 16.03.2015. 21:49 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
Pirossi: kad se traži da znaš jezik, misli se na svakodnevnu poslovnu korespondenciju verbalnu i pisanu.


Sitnica. :D


nije uopšte sitnica ali je neophodno za svakodnevno funkcionisanje multinacionalnih timova i koresponenciju sa stranim klijentima.
[ Miroslav Jeftić @ 17.03.2015. 00:04 ] @
Slažem se, ali takvih radnih mesta je uglavnom malo.
[ HoT_Steppa @ 17.03.2015. 07:23 ] @
Citat:
Pozdrav svima, hteo bih da cujem Vasa misljenja o oglasima za posao u kojima se trazi poznavanje stranog jezika.
Istina je da u Srbiji vlada opsta nezaposlenost, a oglasa za posao sve manje, a u ovo malo oglasa sto ima, svuda je naznacena obaveza poznavanja stranog jezika.
Sta vi mislite da li nam taj strani jezik zaista treba? Da li svi u ovoj drzavi, osim politicara koji veze nemaju sa stranim jezikom , moraju da govore strani jezik? Sta ce u oglasu za magacionera, spremacicu, nocnog cuvara, radnika na gradjevini strani jezik?
Koliko danas neko koristi strani jezik u nekom javnom preduzecu? Ako ste zaposleni, recite koliko vi cesto na radnom mestu pricate Engleski, Ruski, Nemacki, Francuski?


U pravu si. Sta ce nam TAJ strani jezik. Zato smo i tu gde jesmo. Da znas TAJ jezik mogao bi da odes negde gde se koristi TAJ jezik i zaradjujes pare a ne zivotaris.

Koliko jezika znas toliko LJUDI vredis.
[ boba511 @ 17.03.2015. 10:05 ] @
Citat:
HoT_Steppa U pravu si. Sta ce nam TAJ strani jezik. Zato smo i tu gde jesmo. Da znas TAJ jezik mogao bi da odes negde gde se koristi TAJ jezik i zaradjujes pare a ne zivotaris.
Koliko jezika znas toliko LJUDI vredis.


E vidis, sa tom recenicom se ne bih slozio, zbog takvog razmisljanja i jesmo gde smo!! Posto svi skolovani pobegnu napolje, onda drzavu moraju da nam vode neskolovani I ZATO SMO TU, GDE JESMO! Kada bi svi skolovani razmisljali da ostanu u drzavi i da naprave nesto od nje, bilo bi drugacije! Najlakse je uzeti diplomu i otici napolje da budes Nemacki i Norveski sluga, cutis i radis kapne mesecno par hiljada evrica i zabole te za Srbiju i svoje. (Tikva bez korena) Zao mi je sto takvi ljudi odlaze bez borbe!

P.S. Ja znam Engleski, ne bih mi bilo tesko da naucim jos 2 jezika, ali zasto bi? Hajde da izbacimo nas maternji jezik iz Osnovnih skola. Sta ce nam?? Kad bez engleskog ne vredis!!
[ anon142305 @ 17.03.2015. 10:12 ] @
Citat:
boba511:
Posto svi skolovani pobegnu napolje, onda drzavu moraju da nam vode neskolovani I ZATO SMO TU, GDE JESMO! Kada bi svi skolovani razmisljali da ostanu u drzavi i da naprave nesto od nje, bilo bi drugacije!

Ne biva to tako...
Brkas uzrok i posledicu.
Ne odlaze skolovani, pa je zato u zemlji lose.
Nego je lose, pa zato odlaze.

Citat:
boba511
Najlakse je uzeti diplomu i otici napolje da budes Nemacki i Norveski sluga, cutis i radis kapne mesecno par hiljada evrica i zabole te za Srbiju i svoje. (Tikva bez korena) Zao mi je sto takvi ljudi odlaze bez borbe!

Ja bih rekao da je to najteze, ali mozda je nekom i lako...
[ Miroslav Jeftić @ 17.03.2015. 11:20 ] @
Citat:
boba511: E vidis, sa tom recenicom se ne bih slozio, zbog takvog razmisljanja i jesmo gde smo!! Posto svi skolovani pobegnu napolje, onda drzavu moraju da nam vode neskolovani I ZATO SMO TU, GDE JESMO! Kada bi svi skolovani razmisljali da ostanu u drzavi i da naprave nesto od nje, bilo bi drugacije! Najlakse je uzeti diplomu i otici napolje da budes Nemacki i Norveski sluga, cutis i radis kapne mesecno par hiljada evrica i zabole te za Srbiju i svoje. (Tikva bez korena) Zao mi je sto takvi ljudi odlaze bez borbe!


A u Srbiji kad neko npr. radi u nekom kiosku za 20 hiljada dinara, onda je "tikva sa korenom" i nije ničiji "sluga"? Kakvo naopako razmišljanje.
[ član @ 17.03.2015. 11:33 ] @
Citat:
boba511Najlakse je uzeti diplomu i otici napolje da budes Nemacki i Norveski sluga, cutis i radis kapne mesecno par hiljada evrica i zabole te za Srbiju i svoje. (Tikva bez korena) Zao mi je sto takvi ljudi odlaze bez borbe!

uzmes diplomu i mozes da je koristis u EU eventualno u slucaju nedostatka toalet-papira! diploma na zapadu nikog ne interesuje, da bi dosao u situaciju da ti kaplje par hiljada € mesecno, moras da imas odrenjeno primenljivo znanje od kog ce poslodavac imati koristi! diplomu ne trazi niko, cak ni da vidi da li je uopste imas!
[ anon142305 @ 17.03.2015. 11:50 ] @
Citat:
član: uzmes diplomu i mozes da je koristis u EU eventualno u slucaju nedostatka toalet-papira! diploma na zapadu nikog ne interesuje

Ovo nije tacno.
Znam ljude kojima je diploma priznata (negde su morali da polazu razliku, a negde ne).
[ član @ 17.03.2015. 11:53 ] @
Citat:
IUOP_1: Ovo nije tacno.
Znam ljude kojima je diploma priznata (negde su morali da polazu razliku, a negde ne).

nije to bila poenta. nisam hteo da kazem da nisu priznate, nego nije diploma nesto zbog cega se dobija posao! da bi se dobio posao potrebne su konkretna znanja/vestine.
[ Java Beograd @ 17.03.2015. 12:02 ] @
Aha. Probaj da konkurišeš na radno mesto lekara, zubara, mašinskog inženjera, građevisnkog inženjera i td i td.

Objasni ima ti baš nemaš diplomu lekara (na primer), ali imaš "znanje". Probaj da objasniš da nemaš diplomu građevinskog inženjera, ali znaš znanje oko projektovanja mostova. Oni će da kažu "Važi, član, kapiramo mi da ti znaš znanje, nema frke, diploma je samo parče papira. Aj ti lepo da obučeš beli mantil i po da počneš sa operacijama u operacionoj sali."

Inače, njima oni silni univerziteti (i koledži) ničemu ne služe. Niko tamo ne studira, diploma je potpuno nevažna. Bezveeeeze.

E, sad, ako ćeš da pereš sudove u restoranu ili da radiš kao drvoseča, to je druga priča.
[ anon142305 @ 17.03.2015. 12:05 ] @
@ član

Ali koje vestine imas odmah po diplomiranju, a da se ne vide u diplomi (spisku polozenih ispita)?
One bezvezarije sto se stavljaju u CV - timski igrac, vredan, usredsredjen na detalje, kreativan, ambiciozan...?
[ dule_ns @ 17.03.2015. 12:28 ] @
Citat:
IUOP_1: @ član

Ali koje vestine imas odmah po diplomiranju, a da se ne vide u diplomi (spisku polozenih ispita)?
One bezvezarije sto se stavljaju u CV - timski igrac, vredan, usredsredjen na detalje, kreativan, ambiciozan...?

Znanje stranog jezika :)
[ anon142305 @ 17.03.2015. 12:43 ] @
Citat:
dule_ns:
Znanje stranog jezika :)


Mozda si neki strani jezik polagao na faxu ili imas sertifikat neke skole jezika,
u svakom slucaju papir je i za to vrsta dokaza :)
[ 2012 @ 17.03.2015. 12:44 ] @
Znenje nekog jezika (u konkretnom slucaju stranog) se voma lako utvrdjuje, potreban nivo znanja odredjuje poslodavac, a proveru znanja vrsi regruter ili neko ko je odredjen za odabir kandidata.

Sto se tice diplome na zapadu, ne da se gleda diploma vec se mnogo vise gleda ko je izdao diplomu.
[ 2012 @ 17.03.2015. 12:49 ] @
Citat:
IUOP_1:
Citat:
dule_ns:
Znanje stranog jezika :)


Mozda si neki strani jezik polagao na faxu ili imas sertifikat neke skole jezika,
u svakom slucaju papir je i za to vrsta dokaza :)


Tacno se zna za svaki jezik koji je validan sertifikat. Sertifikat 'neke" skole nije validan sertifikat i ima vrednost toalet papira. Ako govorimo za engleski to je IELTS i TOEFL, postoji jos jedan validan sertifikat za engleski (zaboravio sam kako se zove) za pomorce.
[ Java Beograd @ 17.03.2015. 12:50 ] @
Citat:
IUOP_1:
@ član

Ali koje vestine imas odmah po diplomiranju, a da se ne vide u diplomi (spisku polozenih ispita)?
One bezvezarije sto se stavljaju u CV - timski igrac, vredan, usredsredjen na detalje, kreativan, ambiciozan...?

Komunikativan
Continuous learner
[ član @ 17.03.2015. 13:07 ] @
Citat:
Java Beograd:Aha. Probaj da konkurišeš na radno mesto lekara, zubara, mašinskog inženjera, građevisnkog inženjera i td i td.

probao, dobio posao, radim i dalje na istom mestu skoro 2 god. a da za diplomu nisu ni pitali sve ovo vreme da li je uopste imam. licno iskustvo iz DE, a slicno iskustvo ima i jos nekoliko kolega takodje inzenjera-stranaca u DE sa kojima sam o tome pricao.
[ boba511 @ 17.03.2015. 13:08 ] @
Citat:
[bIUOP_1] Ne biva to tako...Brkas uzrok i posledicu.Ne odlaze skolovani, pa je zato u zemlji lose.Nego je lose, pa zato odlaze.


A zasto je lose? Zbog klime? Zbog neplodne zemlje? Geografskog polozaja? Ili nestrucnih ljudi koji je decenijama vode i gledaju samo svoj licni interes?

Nije diplomu lako dobiti, ja sam se posteno pomucio na FTN-u da dodjem do iste, ali je najteze doci u priliku istu iskoristiti! Jer moje radno mesto zauzima neki politicki pajac sa Megatrendom i sta ja sad treba da radim da kazem eto za mene nema posla idem ja.. Ili da se borim da tog pajaca skinem sa tog radnog mesta i da dodjem na isto i poboljsam poslovanje tog kolektiva, preduzeca ili cega vec. Po meni je ta druga stvar daleko teza!


Citat:
Miroslav Jeftić A u Srbiji kad neko npr. radi u nekom kiosku za 20 hiljada dinara, onda je "tikva sa korenom" i nije ničiji "sluga"? Kakvo naopako razmišljanje.
.

Tuzno ali istinito. Ako nema skole to mu je sudbina, trebao je ranije da razmislja, da barem srednju zavrsi, ili neki zanat izuci da bude svoj gazda! A ako ima fakultet a radi na trafici, onda treba da se zapita sta je to zavrsio i kako, kad ne moze sam svoj biznis da pokrene ili makar da bude vlasnik te iste trafike. Ako je neko inteligentan da zavrsi fax, onda mora tu inteligenciju da iskoristi da zaradi mnogo vise. Ne mozemo da kazemo da su sve gazde u ovoj Srbiji svoje bogatstvo nasledili, ukrali ili zaradili preko bare! Znam licno puno ljudi koji su vrednim radom brdo para zaradili bas u ovoj Srbiji.
[ Miroslav Jeftić @ 17.03.2015. 13:33 ] @
Citat:
boba511: .

Tuzno ali istinito. Ako nema skole to mu je sudbina, trebao je ranije da razmislja, da barem srednju zavrsi, ili neki zanat izuci da bude svoj gazda! A ako ima fakultet a radi na trafici, onda treba da se zapita sta je to zavrsio i kako, kad ne moze sam svoj biznis da pokrene ili makar da bude vlasnik te iste trafike. Ako je neko inteligentan da zavrsi fax, onda mora tu inteligenciju da iskoristi da zaradi mnogo vise. Ne mozemo da kazemo da su sve gazde u ovoj Srbiji svoje bogatstvo nasledili, ukrali ili zaradili preko bare! Znam licno puno ljudi koji su vrednim radom brdo para zaradili bas u ovoj Srbiji.


Nisu svi biznismeni, niti to treba da budu. Ali nije to poenta, ono sa slugama i tikvama bez korena je obična budalaština.
[ Java Beograd @ 17.03.2015. 13:50 ] @
Citat:
član:
Citat:
Java Beograd:Aha. Probaj da konkurišeš na radno mesto lekara, zubara, mašinskog inženjera, građevisnkog inženjera i td i td.

probao, dobio posao, radim i dalje na istom mestu skoro 2 god. a da za diplomu nisu ni pitali sve ovo vreme da li je uopste imam. licno iskustvo iz DE, a slicno iskustvo ima i jos nekoliko kolega takodje inzenjera-stranaca u DE sa kojima sam o tome pricao.

Bezveze. Posao kardio hirurga je mnogo više plaćen ! Što se nisi zaposlio kao kardio hirurg ?
[ član @ 17.03.2015. 13:53 ] @
kad vidim krv, padnem u nesvest... tako da je otpala kompletna medicinska bransa.
[ HoT_Steppa @ 17.03.2015. 14:04 ] @
Citat:
boba511:E vidis, sa tom recenicom se ne bih slozio, zbog takvog razmisljanja i jesmo gde smo!! Posto svi skolovani pobegnu napolje, onda drzavu moraju da nam vode neskolovani I ZATO SMO TU, GDE JESMO! Kada bi svi skolovani razmisljali da ostanu u drzavi i da naprave nesto od nje, bilo bi drugacije! Najlakse je uzeti diplomu i otici napolje da budes Nemacki i Norveski sluga, cutis i radis kapne mesecno par hiljada evrica i zabole te za Srbiju i svoje. (Tikva bez korena) Zao mi je sto takvi ljudi odlaze bez borbe!

P.S. Ja znam Engleski, ne bih mi bilo tesko da naucim jos 2 jezika, ali zasto bi? Hajde da izbacimo nas maternji jezik iz Osnovnih skola. Sta ce nam?? Kad bez engleskog ne vredis!!



Ja znam ljude koji su probali to sto pricas. Posteni, vole svoju zemlju, i cekali, trazili, nadali se. Da li su bili nesposobni? Ne, nego nisu ljigavci da se uclanjuju u stranke (bilo koju).

Sto se tice gastarbajtera, imas ih dve vrste, oni sto sve prodaju, odsele se i nikad se vise ne vrate, osim ako odu u USA pa se razbole pa dodju kod nas da se lece jer je 10 puta jeftinije ukljucujuci i avionske karte. Druga vrsta je koja je prava definicija "gast"arbajtera, otisli, rade, i sve pare salju svojima u Srbiju. Koliko stotina hiljada ljudi u Srbiji zivi od rodjaka iz inostranstva? Verujem da svako od nas zna makar jednog.
[ Miroslav Jeftić @ 17.03.2015. 14:12 ] @
Citat:
HoT_Steppa
Sto se tice gastarbajtera, imas ih dve vrste, oni sto sve prodaju, odsele se i nikad se vise ne vrate, osim ako odu u USA pa se razbole pa dodju kod nas da se lece jer je 10 puta jeftinije ukljucujuci i avionske karte. Druga vrsta je koja je prava definicija "gast"arbajtera, otisli, rade, i sve pare salju svojima u Srbiju. Koliko stotina hiljada ljudi u Srbiji zivi od rodjaka iz inostranstva? Verujem da svako od nas zna makar jednog.


Ta druga vrsta su uglavnom oni koji su išli na rad pre 40 ili 50 godina, danas su verovatno velikom većinom prva vrsta.
[ anon142305 @ 17.03.2015. 14:45 ] @
Citat:
boba511: .
A zasto je lose? Zbog klime? Zbog neplodne zemlje? Geografskog polozaja? Ili nestrucnih ljudi koji je decenijama vode i gledaju samo svoj licni interes?

E jbg, kad akademski obrazovani gradjani ovako razmisljaju, onda smo u vecem blatu nego sto sam mislio.
Najlakse je druge optuziti, najteze je pronaci sopstvenu krivicu.

Vidi druze, da bi resio problem, moras prvo ispravno identifikovati uzroke istog.
Stanje u drzavi je posledica sistema koga su uspostavili izabrani predstavnici vlasti. Oni su direktni krivci.
Njih su izabrali svi punoletni gradjani, i oni koji su glasali i oni koji nisu izasli na izbore. Svi oni su indirektni krivci.
A po mom misljenju - i veci krivci.

Izabrani predstavnici su kreirali sistem koji samo njima odgovara, a naustrb svih ostalih gradjana.
Sta mislis, da li se stranke bore za drzavna preduzeca i javni sektor uopste, da bi neki pojedinac iz stranke imao veliku platu?
Ili je moguce da je taj u obavezi da deo plate da stranci?
Pa subvencije, pa namesteni tenderi...
To odgovara njima, a mi ih biramo!

Dakle, na dan izbora, pogledaj sve ljude na birackom mestu, ali i one koji ne glasaju jer, zaboga "svi su isti".
E svi oni ti odredjuju u kakvom ces drustvu ziveti.

Zelis li da izracunas svoju (ili moju, svaciju) krivicu?
Samo pogledaj reciprocnu vrednost broja upisanih u biracki spisak :)

Jedino svetlo na kraju tunela ja vidim u cinjenici da postoje snage koje mogu da rese problem,
ali su nedovoljno jake, i sva je prilika, da cemo jos dugo tavoriti u stanju u kojem smo.

Skoro slusam onog glmuca kod Danice Vucinic, svi hvale njegov nastup, a meni je bio vam pameti.
Ljudi tesko zive!
Ma zamisli ti to, glasali za nesto sto je lose (i opet ce!), a onda kukaju kako lose zive!
Pa sta bi trebalo - da los izbor znaci dobre rezultate!? Van pameti...

Citat:
boba511:
Nije diplomu lako dobiti, ja sam se posteno pomucio na FTN-u da dodjem do iste, ali je najteze doci u priliku istu iskoristiti! Jer moje radno mesto zauzima neki politicki pajac sa Megatrendom i sta ja sad treba da radim da kazem eto za mene nema posla idem ja.. Ili da se borim da tog pajaca skinem sa tog radnog mesta i da dodjem na isto i poboljsam poslovanje tog kolektiva, preduzeca ili cega vec. Po meni je ta druga stvar daleko teza!
(...)
Ako nema skole to mu je sudbina, trebao je ranije da razmislja, da barem srednju zavrsi, ili neki zanat izuci da bude svoj gazda! A ako ima fakultet a radi na trafici, onda treba da se zapita sta je to zavrsio i kako, kad ne moze sam svoj biznis da pokrene ili makar da bude vlasnik te iste trafike. Ako je neko inteligentan da zavrsi fax, onda mora tu inteligenciju da iskoristi da zaradi mnogo vise.


Ali ne moze pojedinac da pobedi sistem, jedino vecina moze da ga promeni.

I ja imam diplomu sa drzavnog fakulteta, pa ne mogu da nadjem posao. Smesi mi se rad u trafici.
I kad poredim sebe sa nekim ko je otisao preko, samo jedna paralela se namece.
Ja sam izabrao glupo, on je izabrao pametno.
A jesam li ja veci patriota ili stavec, nego sto je on?
Da, to mi bas znaci kad gledam oko sebe pojave koje si i sam naveo.

Vidim da si ozlojedjen po pitanju zaposlenja.
Mogu samo da pretpostavim kako ces se osecati (verovatno isto kao i ja sad)
kad se susretnes sa stvarima kao sto su bolnicko lecenje ili trudna supruga.
E tad se seti ko je 'tikva bez korena, nemacki i norveski sluga'... i koliko ti znaci sto ti to nisi.
[ HoT_Steppa @ 17.03.2015. 16:25 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
HoT_Steppa
Sto se tice gastarbajtera, imas ih dve vrste, oni sto sve prodaju, odsele se i nikad se vise ne vrate, osim ako odu u USA pa se razbole pa dodju kod nas da se lece jer je 10 puta jeftinije ukljucujuci i avionske karte. Druga vrsta je koja je prava definicija "gast"arbajtera, otisli, rade, i sve pare salju svojima u Srbiju. Koliko stotina hiljada ljudi u Srbiji zivi od rodjaka iz inostranstva? Verujem da svako od nas zna makar jednog.


Ta druga vrsta su uglavnom oni koji su išli na rad pre 40 ili 50 godina, danas su verovatno velikom većinom prva vrsta.


Ta druga vrsta i dan danas postoji. Ne znaci da idu u Nemacku, ide se i u Afriku, Rusiju,...
[ boba511 @ 17.03.2015. 17:11 ] @
Citat:
IUOP_1 Njih su izabrali svi punoletni gradjani, i oni koji su glasali i oni koji nisu izasli na izbore.


Istina! Slazem se sa svim sto si napisao, ali ako je resenje da mi udjemo u te iste stranke i isteramo sve keramicare, pekare, stolare, grobare, megatrendovce iz istih, i postavimo ih na njihova prava radna mesta, ja se slazem i prihvatim takvo resenje drzavnog i nacionalnog pitanja, i podrazcu svakog ko to resi da uradi!

Nemam nista protiv ljudi koji su svoje bolje sutra nasli u drugoj drzavi! Postujem ih, ali samo one koji ce za zivota ostati tamo!! Ali 90% njih ce biti tamo dok mogu da rade, a onda op, eto ih u Srbiji da se ocesu o nase lose zdravstvo (lose ali jeftino), o nase lose skolstvo (lose ali jeftino), o nasu socijalnu politiku (losu ali je ima). A sve je to jeftino zato sto je mi placamo, mi koji smo u ovom cabru i radimo u toj trafici ili cemu vec, i dok pokusavamo nesto, makar pokusavamo da promenimo. A oni su tamo zaradjivali pare, vozali se u meckama, isli na letovanja i rugali se tebi i meni, i zvali nas nesposobnima jer smo ostali ovde i placali drzavni harac koji ce posle i oni da iskoriste! Eto zato sam ja protiv takvih i takvog sistema.

P.S. Otisli smo sa teme, ja sam postavio ovu temu, jer trazeci posao listao sam sve oglase, ne bitno za koje radno mesto, i video sam da ama bas u svakom oglasu stoji obavezno poznavanje engleskog ili nekog drugog jezika. Pa mi je to malo postalo smesno, kao da svi na svakom radnom mestu rade sa strancima i inostranstvom, sto cisto sumnjam da je tako. Razumem da su to radna mesta za visoko obrazovane, ok oni i treba da govore vise jezika, ipak je to visoko obrazovanje, ali zasto i za posao sa sss??
[ anon142305 @ 17.03.2015. 17:53 ] @
Citat:
boba511:
ako je resenje da mi udjemo u te iste stranke i isteramo sve keramicare, pekare, stolare, grobare, megatrendovce iz istih, i postavimo ih na njihova prava radna mesta, ja se slazem i prihvatim takvo resenje drzavnog i nacionalnog pitanja, i podrazcu svakog ko to resi da uradi!

To nikako nije resenje, jer vecini stranaka odgovara da ima sto vise bilo kakvih clanova, tj. glasova.
A svakom keramicaru i megatrendovcu odgovara da bude u stranci na vlasti, jer mu je to jedini nacin da ima posao koji je iznad njegovih mogucnosti.

Jedno resenje je ekspertska vlada, ali to je samo teorijsko resenje.
Drugo resenje je stranka/grupacija koja sprovodi politiku o kojoj pricam.
Ne mogu reci ko je to, ne bih agitovao po forumu, ali ako pratis javnu scenu, sigurno ces pogoditi na koga mislim :)

Citat:
boba511:
Ali 90% njih ce biti tamo dok mogu da rade, a onda op, eto ih u Srbiji da se ocesu o nase lose zdravstvo (lose ali jeftino), o nase lose skolstvo (lose ali jeftino), o nasu socijalnu politiku (losu ali je ima). A sve je to jeftino zato sto je mi placamo, mi koji smo u ovom cabru i radimo u toj trafici ili cemu vec, i dok pokusavamo nesto, makar pokusavamo da promenimo. A oni su tamo zaradjivali pare, vozali se u meckama, isli na letovanja i rugali se tebi i meni, i zvali nas nesposobnima jer smo ostali ovde i placali drzavni harac koji ce posle i oni da iskoriste! Eto zato sam ja protiv takvih i takvog sistema.

Hm, ne znam...
Cini mi se da te ljude vise vuce nostalgija, nego nesto drugo.
A tesko da ce neko ko ima solidnu penziju da se kod nas razvlaci po drzavnom zdravstvu.
Opet, zavisi i gde je ko otisao. To je malo kompleksnija stvar, ne bih generalizovao.

Citat:
boba511:
Otisli smo sa teme

Kakav je to forum, a da nema offtopic? ;)
[ boba511 @ 17.03.2015. 18:40 ] @
Citat:
A tesko da ce neko ko ima solidnu penziju da se kod nas razvlaci po drzavnom zdravstvu.

Joj hoce, skoro sam se uverio u to. I nisam moga da izdrzim da ga ne pitam, gospodine malo pre ste izasli iz automobila od 50-ak hiljada, a sedite ovde sa nam i psujete sto sporo radi zdravstvo, pa verovatno imate novac za privatnog lekara koji ce vam pruziti expresno uslugu! Odgovor je bio sledeci: Pa znam ja to, mogao sam ja platiti doktore i u Nemackoj odakle dolazim, ali onda ne bih ustedeo nista, a ovde imam za dzabe.

I eto dobio sam odgovor. Znaci tamo radi na crno za ogromnu lovu, a ovde prijavljen na biro kao nezaposlen i ima dz zdravstvo! Sta ti mislis koliko je takvih?
[ anon142305 @ 17.03.2015. 19:10 ] @
^ Ok, priznajem da mi takvi slucajevi nisu bili poznati.
[ boba511 @ 17.03.2015. 19:20 ] @
Ma ima svega, a gde su tek ovi nasi ovde sto rade na crno a prijavljeni na biro samo zbog zdravstva, njih ni ne zanima da dobiju posao jer ga vec imaju. A gde su oni sto su iskukali laznu invalidsku penziju, koja nije nesto novcano velika (ali opet kosta drzavu), a tek koje sve privilegije donosi. A da nema takvih sa laznom mozda bi imali vecu penziju oni koji su zaista invalidi i koji moraju da zive od iste. A ovi sto imaju dupla drzavljanstva da i ne pricam kakve zloupotrebe vrse!
[ HoT_Steppa @ 18.03.2015. 05:27 ] @
Citat:
IUOP_1:
Jedno resenje je ekspertska vlada, ali to je samo teorijsko resenje.
Drugo resenje je stranka/grupacija koja sprovodi politiku o kojoj pricam.
Ne mogu reci ko je to, ne bih agitovao po forumu, ali ako pratis javnu scenu, sigurno ces pogoditi na koga mislim :)


Ja takvu stranku jos nisam video na nasoj sceni. I ovaj rezim je dosao na vlast obecavajuci strucnjake, to su u sustini sve stranke obecavale. Sad je trenutno kod nas slicna politicka situacija kao pre 15 godina, sadasnja vlast ima apsolutnu vecinu i moze da radi sta hoce i kako hoce, sto je i prethodna takodje radila.
[ član @ 18.03.2015. 06:21 ] @
Citat:
boba511: Otisli smo sa teme, ja sam postavio ovu temu, jer trazeci posao listao sam sve oglase, ne bitno za koje radno mesto, i video sam da ama bas u svakom oglasu stoji obavezno poznavanje engleskog ili nekog drugog jezika. Pa mi je to malo postalo smesno, kao da svi na svakom radnom mestu rade sa strancima i inostranstvom, sto cisto sumnjam da je tako. Razumem da su to radna mesta za visoko obrazovane, ok oni i treba da govore vise jezika, ipak je to visoko obrazovanje, ali zasto i za posao sa sss??

zasto ti je to OK? zasto bi neko ko ima visoko obrazovanje morao da govori vise stranih jezika?
[ anon142305 @ 18.03.2015. 13:41 ] @
Citat:
HoT_Steppa:
Ja takvu stranku jos nisam video na nasoj sceni.

Ja jesam :) Al bilo je jos samo 75.000 glasaca koji su je videli :)
[ HoT_Steppa @ 18.03.2015. 13:51 ] @
Ne znam na koju mislis, ali nije ni bitno. Sve stranke jedno pricaju do izbora a posle izbora sve su iste.
[ DaliborP @ 18.03.2015. 14:00 ] @
Poznavanje engleskog jezika danas je na nivou citanja i pisanja. Da li treba za neki "obican" posao ili ne nije bitno, ali je dobar nacin profilisanja kandidata. Ko nije uspeo da danas savlada osnove engleskog jezika ocigledno nije bas bio vredan kad je trebalo.
[ anon142305 @ 18.03.2015. 15:06 ] @
Citat:
HoT_Steppa:
Sve stranke jedno pricaju do izbora a posle izbora sve su iste.

Ovo je jedina koja ne spada u takve.
Za 5 meseci vlasti (u)radili su upravo ono sto su i pricali.
Ne znam ni za jedan drugi takav slucaj, ni priblizno.

Citat:
HoT_Steppa:
Ne znam na koju mislis

Ali izgleda da su mediji uspesno obavili svoj zadatak...

Citat:
DaliborP:
Poznavanje engleskog jezika danas je na nivou citanja i pisanja. Da li treba za neki "obican" posao ili ne nije bitno, ali je dobar nacin profilisanja kandidata.

U pricnipu, da.
Znanje stranog jezika jeste jedan od nacina profilisanja kandidata,
ali ovde je stvar u tome koliko je to dobar (ispravan, kako god) nacin,
ako poznavanje jezika nije potrebno za konkretan posao.
Isto tako moze umesto jezika da se stavi nesto drugo, tipa - sviranje klavira :)
[ DaliborP @ 18.03.2015. 20:14 ] @
Sviranje klavira je specificno znanje za mali broj ljudi, poznavanje engleskog je siroko rasprostranjeno i vise manje deo opstog obrazovanja.
Za dosta poslova ne treba ni pisanje pa opet sigurno bi pre zaposlio nekog ko zna da pise.

Srbija je mala drzava i uticaj globalizacije je prisutan vise nego u recimo Kini ili Rusiji pa je ocekivano da ce ti engleski zatrebati.

Ne razumem zasto se to ovde predstavlja kao losa stvar..
[ anon142305 @ 18.03.2015. 20:51 ] @
Citat:
DaliborP:
Ne razumem zasto se to ovde predstavlja kao losa stvar..

Pa ne predstavlja se kao lose, barem se meni tako cini,
vec vise kao cudna, neobicna, neoptrebna, tako nesto.
[ boba511 @ 18.03.2015. 22:04 ] @
Dobar dan.
- Dobar dan.

Aplicirali ste za ovo radno mesto?
-Jesam

Vidim Vase kvalifikacije su dosta visoke, ali zasto se Engleskim jezikom sluzite na srednjem nivou?
- Pa iskreno da Vam kazem, znam neku osnovnu komunikaciju da uspostavim i sve sto je potrebno da se odlicno snadjem na kompjuteru npr. u MS Office paketu programa.

Znam, ali srednji nivo poznavanja engleskog nije dovoljan, jer vi ste ipak aplicirali za radno mesto komercijaliste, nasa firma se bavi prodajom stocne hrane, konkretno u Vojvodini i Vi treba da nadjete potencijalne kupce medju malim i velikim Vojvodjanskim gazdinstvima, a kako cete kada ne govorite perfektno engleski tj nemate viskoki nivo, pisanja, citanja i komunikacije na istom.
-Joj stvarno izvinite sto sam konkurisao na ovo radno mesto i oduzeo Vase dragoceno vreme, nisam bio upucen da danas u Srbiji svi iskljucivo pricaju na Engleskom. Please forgive me, this will not happen again.

Eto zato je cudno :D
[ Vladokv @ 18.03.2015. 22:58 ] @
Engleski kao engleski se ne trži i ne primenjuje na nivou stručne spreme!
Primer prodaja stočne hrane po vojvodini zahteva znanje madjarskog jezika.
To je logično jer u vojvodini masa ljudi ne zna srpski već samo majdarski.
Nešto kao potrebe tržišta.

Meni su razgovor za posao obavili na nemačkom, uz zahtev za osnovnim
poznavanjem nemačkog jezika. Konkurisao sam za posao u Berlinu. Nema čuda
što su tražili poznavanje nemačkog. Takođe nema čuda da po vojvodini traže
znanje mađarskog jezika.

@boba511 probaj u Novom Pazaru, veoma verujem da ti tamo neće tražiti znanje
ni jednog jezika do srpskog.
[ boba511 @ 18.03.2015. 23:21 ] @
Druze, konkurisao si za posao u Berlinu, tu nema greske sto su ti trazili Poznavanje Nemackog.

Ja pricam o poslovima u Srbiji i to poslovima (ima izuzetka ako radis sa inostranstvom) u kojima engleski mozes da vidis iskljucivo samo na racunaru, a tu gle cuda ima google translate :D

Kao i svi, i ti si posao logikom da traze Madjarski, ne traze Madjarski nego Engleski! Zasto? Ne znam!

Ako citate Infostud Videcete, o cemu pricam, npr prodavci u Telenoru moraju perfekt da govore engleski, cak su i oglasi na engleskom, jer boze moj kod nas sve englezi kupuju telefone, 15 zaposlenih i svih 15 pricaju engleski, jer u trenutku nagrnula gomila engleza da kupi telefon u Telenoru u Kragujevcu :))

Ni to nije cudno? :)
[ iculibrk @ 18.03.2015. 23:28 ] @
Da li je uslov za taj posao bilo i znanje naseg jezika, jer su Srbi drugi narod po brojnosti u Berlinu, ili mozda bugarskog...? To sto neko ne zna jezik drzave u kojoj zivi se svuda u svetu zove nepismenost, znanje svakog jezika je dragocenost i velika prednost, ali ne znam zasto bi uslov za posao koji nema veze za saradnju sa inostranstvom koji neko obavlja u Srbiji bio i jedan jezik sem srpskog, pogotovo sto u poslednje vreme poslodavci isticu uslov znanja stranih jezika za skoro sva radna mesta.
[ 2012 @ 19.03.2015. 06:46 ] @
Citat:
IUOP_1:
Citat:
DaliborP:
Ne razumem zasto se to ovde predstavlja kao losa stvar..

Pa ne predstavlja se kao lose, barem se meni tako cini,
vec vise kao cudna, neobicna, neoptrebna, tako nesto.


Nije ova pojava cudna ako se uzmu u obzir nekoliko drugih pojava koje predhode ovoj pojavi. Pocnimo od snobizma, zatim sledi inercija ( videla zaba konj se potkiva, pa digla nogu i ona) u stilu to se danas podrazumeva, svi to traze trazicemo i mi, na kraju dodajmo malo iskompleksiranost i vidi cuda pojavi se NEOPHODNOST znanja engleskog jezika.
Mogu se pojaviti jos dva razloga (koje sam primetio)
- u manjim firmama niko ne zna engleski niti vlasnik niti bilo ko drugi, onda se sete da potraze nekoga ko ce pored svojih obaveza tu i tamo i njima prevesti sta im bude trebalo.
- u vecim firmama (vecim sistemima) dodje menadzer stranac koji ne zna srpski, da on/ona ne bi ucili srpski ili stalno sa sobom vodili prevodioca, malo se sistem "istumba" i onda se svima ostalima engleski postavi kao uslov.
[ DaliborP @ 19.03.2015. 07:34 ] @
Citat:
boba511:Ako citate Infostud Videcete, o cemu pricam, npr prodavci u Telenoru moraju perfekt da govore engleski, cak su i oglasi na engleskom, jer boze moj kod nas sve englezi kupuju telefone, 15 zaposlenih i svih 15 pricaju engleski, jer u trenutku nagrnula gomila engleza da kupi telefon u Telenoru u Kragujevcu :))

Ni to nije cudno? :)

Cudno ti je da prodavci modernih telefona danas trebaju da znaju engleski? Meni to nije cudno vec je obavezno.

Uvek se govorilo da je poznavanje stranih jezika prednost, a evo sad se i vidi zasto. Koristio ga na poslu ili ne, svakako ti daje bolje sanse za posao. Umesto sto se kuka po forumima bilo bi bolje uzeti knjigu i nauciti ga.


[ 2012 @ 19.03.2015. 08:28 ] @
Citat:
Cudno ti je da prodavci modernih telefona danas trebaju da znaju engleski? Meni to nije cudno vec je obavezno.


Znaju li engleski prodavci mobilnih u Nemackoj? Ili recimo u Austriji ili Francuskoj.
[ DaliborP @ 19.03.2015. 09:04 ] @
Iz mog iskustva - da. Sresti mladu osobu da radi u takvoj industriji, a da ne prica engleski je prilicno tesko, pa i u Francuskoj.
[ Windows2 @ 19.03.2015. 13:08 ] @
Citat:
boba511:
Druze, konkurisao si za posao u Berlinu, tu nema greske sto su ti trazili Poznavanje Nemackog.

Ja pricam o poslovima u Srbiji i to poslovima (ima izuzetka ako radis sa inostranstvom) u kojima engleski mozes da vidis iskljucivo samo na racunaru, a tu gle cuda ima google translate :D

Kao i svi, i ti si posao logikom da traze Madjarski, ne traze Madjarski nego Engleski! Zasto? Ne znam!

Ako citate Infostud Videcete, o cemu pricam, npr prodavci u Telenoru moraju perfekt da govore engleski, cak su i oglasi na engleskom, jer boze moj kod nas sve englezi kupuju telefone, 15 zaposlenih i svih 15 pricaju engleski, jer u trenutku nagrnula gomila engleza da kupi telefon u Telenoru u Kragujevcu :))

Ni to nije cudno? :)

Mozda je to u nekakvoj vezi sa tim da se sve vise fokus okrece ka stranom "investitoru". To jest misljenu da je stranac bio on investitor ili turista neko ko ima vise para od domacina koje ce da ostavi negde u necijoj kasi. Secam se jednog clanka u novinama posle 5 oktobra 2000-e i intervjua sa nekim likom koji je tada bio postavljen za direktora agencije za gradjevinsko zemljiste i izgradnju Beograda, intervju je bio takav da si mogao da procitas "stranci" i "strani investitori" jedno 30 puta. Te uredicemo ovo da bi postalo privlacno za strane investitore, napravicemo hotel sa 5 zvezdica jer to fali strancima kad dolaze, napravicemo golf teren jer su stranci mnogo frustrirani sto ne mogu da igraju golf u Beogradu, krenuce da nicu kule i gradovi pod i iznad zemlje i sve da bismo privukli sto vise stranaca koji ce da ostavljaju pare.
Ako se i izuzme faktor zvani stranac ima vise novca, rekao bih da se nekako psiholoski stvara "mindset" da su stranci i njihove potrebe mnogo vazni za ugoditi im, da ne kazem i vazniji od domacina.
[ član @ 19.03.2015. 14:01 ] @
Citat:
Windows2: krenuce da nicu kule i gradovi pod i iznad zemlje i sve da bismo privukli sto vise stranaca koji ce da ostavljaju pare.

i sta je diša tu slagao?! evo pocinju da nicu kule i gradovi, samo sto nisu! :)
[ deedee6 @ 19.03.2015. 14:18 ] @
Od ovih što traže znanje stranog jezika jedino su mi interesantniji ovi što popune da znaju neki srednji nivo a nemaju blage veze
[ Windows2 @ 19.03.2015. 15:55 ] @
Citat:
član:
Citat:
Windows2: krenuce da nicu kule i gradovi pod i iznad zemlje i sve da bismo privukli sto vise stranaca koji ce da ostavljaju pare.

i sta je diša tu slagao?! evo pocinju da nicu kule i gradovi, samo sto nisu! :)

Sorry vise ne klikcem na linkove na kojima se ne vidi kuda vode :) Cvrsto sam resio da vise nikada ne odem na bilo koji sajt tipa blic, b92, kurir i ostala druzina jer je dovoljno samo da se ucita prva strana da bi mi se poremetio nervni sistem, tako da ne zelim da se izlazem zagadjenju mog energetskog omotaca. Evo potpuno sam "cist" vec neko vreme i vec se neuporedivo bolje osecam.

Ali mogu pretpostaviti da si linkovao nesto u vezi bnv.