[ mmix @ 20.03.2015. 08:16 ] @
Ok, jel mzoe neko upuceniji da mi objasni sta ce da mi se desi ako gledam u sunce koje je 40% pomraceno?

Jer ova medijska potera u podrume mi vec ide na ganglije. Po cemu je 40% pomraceno sunce veci izvor UV zracenja od punog sunca? I kako mogu nastati ostecenja vida od pomracenja koje nije potpuno?

Hvala.
[ Nebojsa Milanovic @ 20.03.2015. 08:38 ] @
Cenim da je poenta u tome što pomračenje sunca inicira ljude da pogledaju u njega, a gledati 40% pomračeno sunce nije ništa manje opasno za oči od celog sunca.

Osnovna stvar je ne gledati u sunce nikada, ni kada je pomračeno ni kada nije, i kraj priče.
[ Shadowed @ 20.03.2015. 09:16 ] @
Citat:
mmix:
Po cemu je 40% pomraceno sunce veci izvor UV zracenja od punog sunca?

I nije, samo sto tad ljudi vise blenu u Sunce :)
[ deki111 @ 20.03.2015. 09:37 ] @
Ko ima internet u podrumu neka gleda ovako:


ili kroz oblake:
[ Ivan Dimkovic @ 20.03.2015. 09:42 ] @
Citat:
mmix
I kako mogu nastati ostecenja vida od pomracenja koje nije potpuno?


Verovatno ista kao i od buljenja u "normalno" sunce. Mozda nesto veci rizik zato sto do oka dopire manje fotona iz vidljivog elektromagnetnog spektra, ali "40% manje" nije nista posebno posto je percepcija svetlosti nelinearna.

U principu postoji rizik da neki leming ne bulji dovoljno dugo za povredu oka.
[ hotchimney @ 23.03.2015. 23:30 ] @
Da li oko ima kapacitet da pri direktnom fokusu na Sunce razlikuje intenzitet osvetljenja koji postoji tokom pomračenja i intenzitet osvetljenja kad pomračenja nema?
Za očekivati je da je intenzitet osvetljenja manji ako je fokus na Mesec tokom pomračenja.
Ali da li fokus na Mesec automatski povlači manje suženje zenica nego ako je fokus na Sunce tokom pomračenja?