[ R A V E N @ 25.03.2015. 09:06 ] @
Da li?
[ valjan @ 25.03.2015. 09:26 ] @
Da odgovorim na pitanje pitanjem - da li treba da vežeš pojas ako u kolima imaš air-bag? Da li treba da koristiš kondom ako je devojka uzela pilulu? Da li moraš da zakočiš pušku/pištolj i kad je okvir prazan? Odgovor je u većini slučajeva da, jer i firewall i AV imaju drugačiju funkciju i drugi opseg zaštite, tako da jedan drugog u stvari više nadopunjuju nego što se preklapaju.
[ anon142305 @ 25.03.2015. 10:00 ] @
Da.
Iako neki (mozda i svi) AV imaju ugradjen firewall, uvek ih koristim paralelno, iz razloga koje @valjan naveo.
[ yolja624 @ 25.03.2015. 16:13 ] @
Ako imas neki paket kao sto je "* Internet Security"1, onda ti nikakav drugi FW ne treba.

Nema na cemu


1 Umjesto * upisati Norton, Kaspersky, AVG, Avast... ko sta voli
[ Ivan Dimkovic @ 25.03.2015. 16:26 ] @
@R A V E N,

Firewall i AV vrse razlicite funkcije. Neki AV paketi imaju i firewall ali to nije obavezno.

Funkcija firewall-a je da te zastiti od mreznih napada. Funkcija antivirusa je da spreci izvrsavanje malicioznih programa (ne samo izvrsnih programa vec i indirektnih napada preko drugih tipova fajlova).

Da li koristiti ili ne AV zavisi od vise faktora (ali, u principu, preporucljivo je za tipicnu kucnu upotrebu Windows masine) ali za svaku masinu nakacenu na javni Internet firewall treba biti nesto sto je obavezno, bez obzira na OS.
[ Aleksandar Maletic @ 25.03.2015. 18:00 ] @
Oduvek mi je bila primamljivija kombinacija zasebnih proizvoda nego all-in-one paketi. Smatram da treba birati najbolje iz svake kategorije i integrisati u jedan zaštitni sistem.
[ yolja624 @ 25.03.2015. 19:10 ] @
Evo odmah iz iskustva. Kaspersky Internet Security je sve sto ti u zivotu moze trebati. Topla preporuka! Godinama sam se trudio da ga "zeznem" i nije mi uspjelo.
[ Ivan Dimkovic @ 25.03.2015. 19:25 ] @
Sto se firewall-a tice, ako pricamo o IT pismenim korisnicima - moderni OS-evi imaju sve sto je potrebno vec ugradjeno u sam OS, samo je potrebno po instalaciji podesiti firewall onako kako se zeli. Nekada davno (pre 10 godina) su 3rd party Firewall-i nudili bolju zastitu od Windows-a. Danas svaka verzija Windows-a ima u sebi Firewall koji moze da blokira sve sta se zeli (inbound/outbound, po portu, po aplikaciji, po IP adresi, ...)

Jedina prednost 3rd party Firewall paketa za moderne Windowse (7, 8.x) je sto omogucuju relativno lako "odblokiranje" izlaznih konekcija pa je mozda lakse za neke korisnike, ali mislim da je to podjednako opasno koliko i "lako". Mislim da je bolje taj zadatak ostaviti "administratoru" (kucnom IT ekspertu) koji vec zna sta tacno treba pustiti i to konfigurisati "rucno".