[ balticaco @ 26.03.2015. 22:18 ] @
Prebacio sam maticnu iz jednog kucista u drugo, DVD uredjaj nije hteo da radi ni pored svih podesavanja u biosu pa sam se odlucio na podizanje sistema sa usb memorije. Sve je proteklo kako treba, transcend od 16 gb je lepo posluzio u tu svrhu, ali kada sam pokusao da preko istog prebacim drajvere na novo sastavljeni komp jednostavno se nije ukljucio... Izmenjao sam sve portove pozadi i napred, nije radio, probao na drugoj, trecoj masini i nista. Pomirio sam se sa time da je odsluzio svoje. Zatim sam uzeo usb adapter za micro SD kartice, probao i njega u maticnu pozadi ne radi :( vratim nazad na ispravne masine i zakljucim da je i taj usb "pregoreo". Kasnije utvrdim da micro SD nije pregorela vec samo elektronika na usb adapteru. I sad ja pitam vas, odakle struja na usb koja unistava usb memorije??? I da li isto moze da se desi i sa nekim drugim uredjajima koje kacim na usb? Dalje mi djavo nije dao mira, rastavio sam usb memoriju, vratio u problematicnu plocu bez oklopa, izmerio multimerom voltazu na krajnjim lemovima i na moje zaprepascenje bila je 5,1 V, dok je na prednjem panelu 1,1 V sto mi uopste nije jasno. Napominjem da sam proverio i uzemljenost ploce(metalnog okvira usb portova) koja je dobra, voltaza na naponskoj grani je ok, kompjuter radi ok, osim toga sto ne preponaje dvd uredjaj ni u biosu. Na kraju da kazem da je ploca SuperMicro C2SEA. Konacno pitanje, moze li staticki elektricitet od nekuda da unisti usb memoriju i ako moze kako moze kada je uzemljena? lemovi na kojima sam ispitivao napon
[ Binary Mind @ 28.03.2015. 15:12 ] @
Može napajanje da bude krivac, a može da bude i do greške kod montiranja ploče u kućište. Prvi korak bi bio da izbaciš ploču iz kućišta i tako testiraš kako će da se ponaša kad spojiš nešto na USB...
[ gilopile @ 28.03.2015. 15:47 ] @
Sve mi nesto govori da si mozda pogresio i USB front kablic bocnuo u 1394.

Evo gde se nalaze USB konektori...Proveri to, jer nesto nije ok ako ti na prednjim daje samo 1.1V. Tako da je mozda uslo 12V i sprzilo. Da je taj front panel Uzemljen zajedno s kucistem, ne bi mogao ni da startujes komp jer bi zastita u napajanju odradila usled kratkog spoja ( na pinu gde treba da bude GND je 12V kod 1394), tako da si dobio 12V na data - pin-u, sto je i izulo, jbg

Verovatno si flesku prvo gurao napred, sprzio je i naravno, vise ne radi ni u jednom portu.





[Ovu poruku je menjao gilopile dana 28.03.2015. u 17:04 GMT+1]
[ balticaco @ 30.03.2015. 22:42 ] @
Istina usb kabal je bio u 1394... delom zato sto se tu uobicajeno nalaze konektori za usb a najvecim delom je krivac ide kabal koji prekriva i usb a i druge konektore. Na kraju hvala i jednom i drugom i za naravoucenije savet, nista ne sklapajte umorni, pospani i na brzinu.