[ Obby @ 27.03.2015. 08:52 ] @
Hoću da uzmem neki laptop koji će mi služiti isključivo za rad u Office paketu, eventualno da se pogleda neki film i za surf.

Ne treba mi nikakva aždaja, ali imam par uslova: RAM 1GB, ekran 15 ili 17" (nisam načisto po ovom pitanju), grafika dovoljno dobra da može da pusti klip na YT ili film. Kažem opet, treba mi za Word i surf ali ne bih da uzimam nešto od 40-50 evra već ako dajem pare, onda da to bude za nešto kvalitetnije.

Drugar koji se bavi prodajom polovnih računara mi je sastavio listu sa njegovim predlozima ali ja sam svakom od njih našao manu. E sad, ne znam koliko je ta "mana" bitna ako se pogleda ko je proizvođač.

Predlozi su:

- ACER Aspire 7520, 17", Dual-Core AMD Turion 64 X2 TL-60 na 2Ghz, 4GB RAM, GeForce 7000M sa 256Mb memorije.......... 120 evra
- HP Compaq (mislim da je CQ oznaka, nije zapisao) ekran 17", Intel Celeron 2,16GHz, 2GB RAM, grafika Intel 800.... 95 evra
- HP Compaq 6720s, Intel Celeron 550 2.0GHz, grafika Intel GMA X3100, ekran 15.4", RAM 1GB, Hard Disk 120GB.......... 80 evra
- Fujitsu Siemens AmiloProV2055, 2GB RAM, 60GB HDD, 15,4"........ 70 evra
- Fujitsu Siemens Amilo M1437G, Dual core 2ghz, 1GB DDR2, 80GB HDD, Wifi, daljinski, 15,6inch..... 80 evra
- Fujitsu Siemens AMILO A1650G, AMD Sempron, 512MB DDR1, hard Disk 60GB, ATI Radeon Xpress 200 128MB, 15,4"..... 70 evra
- HP Compaq 550, Intel Core2Duo T5670 2x1,8GHz, 2 GB RAM, 250GB Hard disk, Intel 965 grafika, 15,4'' 1280x800.... 95 evra

Možda jeste poduži spisak ali bi mi zaista puno značila svaka pomoć pri odlučivanju.

Hvala svima na odgovoru
[ gilopile @ 27.03.2015. 09:01 ] @
Moj glas ide za HP Compaq 550. Odlican, brz, tih i pre svega kvalitetan laptopic. Eventualno da prodas jedan modul od 1GB ( ukoliko ima 2x 1GB ) i kupis jedan od 2GB i imas ukupno 3GB sto ce biti ok za te potrebe. Mada ce i sa 2GB da radi bez problema za to sto tebi traba, ali nije zgoreg imati vise RAM-a.
[ Obby @ 27.03.2015. 09:09 ] @
Nekako je i on moj favorit. Međutim, kao što sam rekao, svakom od njih sam našao manu. U ovom slučaju, to je baterija koja je mrtva da mrtvija ne može biti :-( Služi samo da popuni rupu.
[ gilopile @ 27.03.2015. 09:16 ] @
Aha, ali to nisi naveo, a mnogo je bitno ako ce lapotop da se nosi, a ne samo da zameni desktop kuci ili u kancelariji, recimo.

Ne znam, ali ove ostale bih zaobisao. Mozda da kopas dalje u potrazi za nekim slicnim povoljnim laptopom kojem batt drzi makar sat, sat ipo. Jako je tesko naci, jer se radi o laptopovima starim i po 5-8 godina gde baterija nema sanse da izdrizi. Jedino da je naknadno zamenjena novom...

Da li uopste imas izbora da trazis po oglasima ili je taj spisak jedino sto si u mogucnosti da biras?
[ Obby @ 27.03.2015. 09:25 ] @
Pazi ovako, nekim od navedeniih baterija traje i po 2 sata. Jedino što je u pitanju varijanta, recimo, AMD procesor koji se greje više u odnosu na Intel ali baterija 2 sata! Ili, baterija 1-2 sata ali nema uz njega punjač ili mu CD slabije čita diskove itd.

Mogu da pogledam i po oglasima, jedino što više nisam pametan ni koji brend da gledam. Našao sam na nekim oglasima (setiću se i gde) neki Gerikom Ego sa 1GB RAM, HDD 80GB, Intel na 1,5 i baterijom od 2 sata ali sam malo skeptik po pitanju brenda. Isti slučaj je i sa Medion Akoya modelom koji izgleda fantastično, kao da nikada nije otvoren niti korišćen, 17" ekran ali brend je...? Znam ja da je to Nemac ali Nemci su za automobile, za računare su neki drugi tate :-)
[ gilopile @ 27.03.2015. 10:18 ] @
Oooo, ma dobri su Medion. Imao sam ih par komada i odusevljen izradom i kvalitetom tih laptopova. Imao sam neki core2duo, 3GB RAM-a, WD160GB SATA i graficka Xpress 200, cini mi se. Radio je ko zmaj. 17` panel, YT ide bez problema i 1080p...

Medion mim 2240, pa ako nadjes ovaj model, uzmi, trebalo bi ta je tu negde cenovno...
[ Obby @ 27.03.2015. 11:13 ] @
Našao sam na oglasima jedan koji mi je "na prvu loptu" interesantan.

HP Compaq 6730s, potpuno ispravan, lepo ocuvan. Procesor Intel core duo na 2.0 ghz sa 3mega kesha po jezgru, 2GB DDR2 RAM memorije, 160GB Sata hard disk, 15,4 inca dijagonala displeja, wifi, dvd, kamera, baterija odlicna i naravno uz laptop i punjac. Sve ovo za 100 evra!!
[ gilopile @ 27.03.2015. 11:17 ] @
OK cena, ok laptop. Uzimaj! Ostaje ti kes za jednu dobru torbu i to je to.
[ Obby @ 27.03.2015. 12:02 ] @
Bih ja. Ali prodat! :-(
[ boba511 @ 27.03.2015. 17:39 ] @
Steta, taj je bio bas ok za te novce :-)

Onaj prvi acer sto si napisao ima procesor bas kakav sam ja skoro ugradio u moj MSI m670. Mogu ti reci da taj procesor radi odlicno, za sve sto tebi treba, multitasking radi savrseno, cak igram i neke igrice kao sto je Generals i CS i super se drzi, ne greje se! Mada moj favorit je neki core 2 duo sa vise l2 kesa.

Sto se tice tvoje pretrage dacu ti savet da obratis paznju, da procesor ima sto vise l2 kesa, a ploca podrzava 4 gb rama, jer to nije skupo i mozes nadograditi sva 4 Gb. Jos ako nadjes plocu koja podrzava ram memoriju brzine 800MHz, pobedio si! Baterije potrazi na AliExpresu, tamo su nove baterije oko 20 dolara postarina i carina se ne placaju, znaci bagatela, a rade kao original!

P.S. Ram memoriju gledaj da kupis 2x1GB ili 2x2Gb i da budu potpuno identicne plocice i tada ti je stabilnost zagarantovana, to je moja praksa kod izbora rama.
[ Zlatni_bg @ 27.03.2015. 19:56 ] @
Sto se tice procesora, sasvim merodavan je Passmark test, za svaki koji nadjes pogledaj rezultat, po meni je 1000 neki minimum za to sto zelis, a idealno bi bilo malo preko 1500. Sa Core2Duo imam iskustva na lap topovima, odlican je cak i danas, moze da odradi ono sto se od njega trazi. AMDove bih zaobisao na lap topovima, imam trenutno jedan laptop 13" sa Athlon x2 64, nisam bas najsrecniji s njim, tablet sa Atom 4x1.86GHz dosta bolje radi, sa potrosnjom od 4W. RAM minimum 2GB, flash + browser umeju da popune to solidno, nekad zauzmu skoro i ceo GB RAMa, pogotovu ako gledas HD video na YT i slicno.

Imaj u vidu da su baterije potrosna roba i da ces na vecini polovnih ubrzo morati da ih menjas. Najbolje da po internetu procitas reviewove konkretnih modela na koje naletis sto se tice trajanja baterije, pa onda posle nekog vremena da razmotris kupovinu nove/reparirane baterije, cene su im ¬30$ iz Kine.

Za grafiku bas i nemam neku posebnu preporuku, vecina njih ce te zadovoljiti dok god ne budes igrao igrice, ako to planiras da radis, nista ispod neke nvidije GT220M ti nece pomoci, a to ne verujem da je tako jeftino.

Imaj u vidu da HDDovi na lap topovima takodje mogu lako da crknu, ako je nekome lap top radio po ceo dan npr. Nece bas da crknu, ali ce postati takvi da ce ti usporiti vidno rad racunara, da ces imati utisak da je do svih ostalih komponenti a ne do HDDa.

Sto se tice proizvodjaca, jedino istaknuto ime u celoj lap-top industriji neke srednje i nize klase mi je HP. Ostalo, meh. Asus je nekako najbolji odnos cena/performanse, ali su lose baterije i slab kvalitet izrade, posle nekog vremena se to sve da primetiti. Lenovo takodje. Govorim za tu neku srednju klasu, gde novi kostaju 30-50k rsd.

I imaj u vidu da opet kupujes racunar za 100 evra. Znaci monitor, tastaturu, misa, wifi, ceo komplet za te pare. Ne mozes bas da ocekujes da ce sve biti sjajno tu, samo bih toliko da te upozorim.

Srecno s kupovinom!
[ SStudio @ 28.03.2015. 08:00 ] @
Citat:
HP Compaq 6730s

Je kanta neopevana, po karakteristikama je ok, ali kad krene da crkava, crkava sve redom u veoma kratkom roku. Izbegavaj ako ti je bitno koliko će da te služi.
[ DusanSukovic @ 28.03.2015. 09:49 ] @
HP brand je od negde 1999 postao smetje, naprave aparat da crkne, 10 dana nakon isteka garancije, izbegavam ih u sirokom luku duze vremena, ako se nesto promenilo sorry HP :-)