[ eeing @ 31.03.2015. 13:52 ] @
Roditelji su mi dali zadatak da napravim tabelu za kucne finansije, racuni kad stignu da je popune i da imaju neku svoju malu evidenciju. Zadatak je pripao meni jer dobar sam sa racunarima nisam programer, nisam profesionalac ali se dobro sluzim racunarom. E sad napravio sam tabelu sa jednim redom gde se upisuju racuni(EPS sanbdevanje(struja), voda, ciscenje, kablovska(na jednom racunu je sve jer imamo trio paket), mobiln), jedno ponje gde se vrsi sum prethodno pomenutih polja tj suma racuna, polje sa prihodom, jedno polje sa razlikom sum racuna i prihoda nazovimo bilans, e sad glavni i najtezi zadatak je sledeci. Zelim da u zaglavlju tabele bude jedan padajuci meni za godinu(2015,2016,2017...) i odmah ispod jedan padajuci meni za mesec(janua, februar, mart.... decembar) i to znam da napravim, glavni deo oko kog imam glavaobolju je taj sto zelim da nakon izbora ova dva padajuca menija pojavi tabela(sa poljima i formulom) za ta tu godinu i taj mesec koji sam odabrao, u stvari ne zelim da imam tabelu preko celog excel ekrana sa svim mesecima i godinama(sto je uspud jako nepregledno) nego zelim da nakon izbora godine i meseca iz padajuceg menija dobim malu skromnu tabelu za taj mesec. Tu mi je potrebna pomoc. Trudim se da napisem sto jasnije i jednostvanije. Stvarno bih zeleo da se neko bar malo potrudi da mi malo pomogne jer zelim matorcima lepo i pregledno da napravim kucne finansije jer su penzioneri i mora biti sto jednostavnije, a i ja da naucim napredno da koristim excel. Poz.

[Ovu poruku je menjao eeing dana 31.03.2015. u 15:18 GMT+1]
[ pera68 @ 31.03.2015. 17:40 ] @
eeing kako bismo ti pomogli najbolje je da okačiš primer. A zašto ovo ne probaš sa pivotom, jednostavnije je.
[ eeing @ 31.03.2015. 18:22 ] @
Evo primer, samo obrati paznju kod padajucih menija ispod polja "RACUNI". Znaci zelim za svku godimu i mesec da dobijem ovakvu tabelu nadam se da ces iz primera kapirati sta zelim. Please trebam pomoc.


P.S. a sta je pivot?(sory jbg nisam bas u toku kad je u pitanju excel)
[ p.djole @ 01.04.2015. 02:45 ] @
Evo ti jedan od nacina da to resis. U sheet-u 2 je baza ja sam je nasumicno pounio ti brises sve sem zutih polja tu se nalaze formule.
Naravno potrebno je promeniti opseg koji sam nazvao "baza" u sheet-u 2 (A2:I61).
Ako treba pojasnjenje obrati se rado cu pomoci.

Pozdrav.
[ eeing @ 01.04.2015. 10:46 ] @
Citat:
p.djole: Evo ti jedan od nacina da to resis. U sheet-u 2 je baza ja sam je nasumicno pounio ti brises sve sem zutih polja tu se nalaze formule.
Naravno potrebno je promeniti opseg koji sam nazvao "baza" u sheet-u 2 (A2:I61).
Ako treba pojasnjenje obrati se rado cu pomoci.

Pozdrav.


To je bas to! Hvala. Hteo sam da pitam kako si polja(prve tri kolone iz sheet 2) povezao sa padajucim menijima iz prvog sheeta. Klikcao sam na padajuce menije iz prvog sheeta i na prve tri kolone iz drugog sheeta i ne vidim kako si uspeo da ih povezes? Pitam zato jer resenje je dobro i bas sam to trazio ali ne vidim vezu a zeleo bih da naucim da kad sledeci put moram nesto da uradim da zanam kako.

Pozdrav i hvala!
[ p.djole @ 01.04.2015. 23:01 ] @
U prilozenom fajlu sam pokusao da ti priblizim kako funkcionise formula. pogledaj sheet-ove 1 i 2
ako imas pitanja slobodno postavi.

Pozdrav.
[ eeing @ 02.04.2015. 05:53 ] @
Citat:
p.djole: U prilozenom fajlu sam pokusao da ti priblizim kako funkcionise formula. pogledaj sheet-ove 1 i 2
ako imas pitanja slobodno postavi.

Pozdrav.


p.djole Super hvala, ali za ovaj trud koji si ti ulozio da mi objasnis zasluzujes vise nego hvala, imas bre pivo.
Hvala to je bas to, inace znam pomalo c i c++ pa mi je lakse ka kapiram. Jos jednom hvala.

Pozdrav.
[ p.djole @ 02.04.2015. 09:21 ] @
Napravio sam jednu gresku, u tekstu sam napisao da selektujes "F8" kako bi video primer formule umesto "F14"
sada sam to ispravio. Mozda jos nekome bude od pomoci.
[ pera68 @ 02.04.2015. 14:27 ] @
U prilogu je primer sa pivotom (izvedena tabela).
[ 3okc @ 02.04.2015. 15:51 ] @
Detaljno uputstvo šta su i kako sa izvedenim tabelama (Pivot) imaš na ovom linku:
Excel Pivot Tables Explained

Isto tako vidi i na yt: dovoljno je da razumeš engleski na osnovnom nivou, jer je sve demonstrirano pa možeš i sam da zaključiš (ako baš i ne razumeš svaku reč).

Na ovom konkretnom portalu je sada u toku nagradna kampanja (traje još oko 12h, do sutra u 5 ujutro) u kojoj 5-oro slučajnih učesnika može da osvoji 4 kompleta kurseva o Excelu.
[ eeing @ 03.04.2015. 15:07 ] @
p.djole Pomogaj, slusaj radim po tvom primeru i po tvojom pomoci. Slusaj obrati paznju na sheet pregled jer tu je deo koji kapiram i kopiram od tebe tu sam zapeo. Dakle nece da radi vlookup sa bazom kojom sam ja kreirao, ajde molim te kad imas vremena pogledaj, dakle ja kopiram formulu ali promenim(nije f7i f8 nego je kod mene e7 i eali nece ni da prihvata vrednosti ni da da menja vrednosti a menjam vrednosti u sheetu racuni. Jos jedno kod sheeta svakodnevni troskovi i kod sheeta prihodi ukupni trosak i prihod za taj mesec pise ispod naziva meseca da te ne zbuni a suma je radjena za puno puno trosokovai prihoda, nadam se da ces ukapirati sta pricam. Poz i pomagaj! Ajde vidi u medjuvremenu sam uspeo da radi delimicno za januar ali nece za februar i druge mesece, i jos nesto kod "ukupni trosak i ukupni prihod" ta dva polja moraju da se popune pomocu vrednosti iz druga dva sheeta pa mislim da ce za njih vlookup biti drugciji tj neodgovara ta baza, ajde mislim da sam pri kraju, dosad si bas pogodio sta i kako treba i gde sam zapeo.


Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao eeing dana 03.04.2015. u 19:11 GMT+1]
[ p.djole @ 03.04.2015. 18:31 ] @
Kada bolje razmislim ovo i nije dobro resenje za tvoju tabelu, ti zelis da imas formiranu tabelu odnosno pripremljenu za naredne periode i kako se desavaju promene dodajes
podatke. Imam resenje koje ce zadovoljiti sve uslove.
Malo kasnije cu ti poslati fajl sa resenjem.
[ eeing @ 03.04.2015. 19:10 ] @
Citat:
p.djole: Kada bolje razmislim ovo i nije dobro resenje za tvoju tabelu, ti zelis da imas formiranu tabelu odnosno pripremljenu za naredne periode i kako se desavaju promene dodajes
podatke. Imam resenje koje ce zadovoljiti sve uslove.
Malo kasnije cu ti poslati fajl sa resenjem.


Pa da penzioneri bre, samo popunjavaju i da imaju svoju evidenciju. Taj poslednji sheet sluzi za pregled ako im nekad nesto bude trebalo da pogledaju brzo i bez i trazenja. Ja sam krenuo i zapeo, znam da progmramiram nesto c i c++ ali oni hoce obican exceldmatorci jbg.

Pozdrav.
[ p.djole @ 03.04.2015. 21:37 ] @
Napravio sam nesto. Opsege mozes sam menjati po potrebi bez brige ako je opseg van tabele formula ce to uzeti u obzir.
Dodao sam sheet "Troskovi" tako mi je bilo jednostavnije, zutu boju mozes promeniti ili prosto izabrati bez boje.
Ja u principu zakljucavam celije u kojima se nalaze formule kako ih korisnici ne bi obrisali, u ovom slucaju sam ih obelezio bojom
kao upozorenje "ovde ne dirati".
Malo sam se poigrao formulom za "Bilans" probaj da izaberes godinu za koju nema podataka recimo 2016,2017...
u opsegu "J2:L2" ce se pojaviti poruka. Formula se nalazi u celiji "J2" kombinovano sa uslovnim formatiranjem celije.
To pogledaj u kartici Home > Conditional Formatting>Manage Rules.
Pogledaj listu koju si pravio za mesece umesto "jun" stoji "ju" to svakako moze biti problem, ali nije u prethodnom resenju jedini razlog.
Ako treba pomoc tu sam.

Pozdrav.
[ eeing @ 04.04.2015. 00:19 ] @
Citat:
p.djole: Napravio sam nesto. Opsege mozes sam menjati po potrebi bez brige ako je opseg van tabele formula ce to uzeti u obzir.
Dodao sam sheet "Troskovi" tako mi je bilo jednostavnije, zutu boju mozes promeniti ili prosto izabrati bez boje.
Ja u principu zakljucavam celije u kojima se nalaze formule kako ih korisnici ne bi obrisali, u ovom slucaju sam ih obelezio bojom
kao upozorenje "ovde ne dirati".
Malo sam se poigrao formulom za "Bilans" probaj da izaberes godinu za koju nema podataka recimo 2016,2017...
u opsegu "J2:L2" ce se pojaviti poruka. Formula se nalazi u celiji "J2" kombinovano sa uslovnim formatiranjem celije.
To pogledaj u kartici Home > Conditional Formatting>Manage Rules.
Pogledaj listu koju si pravio za mesece umesto "jun" stoji "ju" to svakako moze biti problem, ali nije u prethodnom resenju jedini razlog.
Ako treba pomoc tu sam.

Pozdrav.


p.djole slusaj pogledao sam ovaj tvoj poslednji primer, radi ok, ali ako imas vremena hajde pogledaj pokusao sam da uradim primer na onaj tvoj prethodni nacin, rekao si da ce on sam nastaviti kad izadje iz opsega pa sam sklepao na tvoj prethodni nacin, ali sve radi samo za januar. Kad imas vremena pogledaj.

P.S. nemoj da te buni namerno sam koristio englesku semantiku tj reci na engleskom jer sam primer prilagodio sebi tj svojim racunima.

Pozdrav.
[ p.djole @ 04.04.2015. 02:39 ] @
Dugujem ti izvinjenje, nisam ti objasnio zasto sam odustao od prethodne varijante. Kada sam skontao da ne radis sa zavrsenom tabelom vec vremenom popunjavas polja to nece ici.
zaboravio sam da sortiram prvu kolonu, pogledaj u sheet-u 2 i bice ti jasno zasto sam rekao da nije dobro resenje.
Sto se tice formule koja funkcionise i kada zahvata veci opseg od trenutne popunjenosti baze mislio sam na novo resenje, a dobro je posto ne moras stalno da vodis racuna da li treba podesavati opseg.
Izvini jos jednom zbog previda.
Pisao sam makroe citav dan i poprilicno sam umoran sutra cu razmisliti mislim da se ovo moze resiti na jos nacina.

Pozdrav.
[ Ivek33 @ 04.04.2015. 07:55 ] @
Hi
Ne bi se htio miješati u vašu korespodenciju već bi hio za @eeing pokazati kako ja vidim mogućnost vođenja kućno budžeta. Ovo je na godišnjim razinama sa zasebnim radnim listovim za svaku godinu. Na tutoru ima link za download
Trenutno radim na tutorijalu za troškove na mjesečnoj bazi.

Kućni budžet u Excelu

pozdrav
[ Ivek33 @ 06.04.2015. 13:30 ] @
Kao što sam obećao
Evo završio sam tutorijal za drugu varijantu vođenja kućnog budžeta na mjesečnoj bazi sa rekapitulacijom na godišnjoj osnovi. Postavljen je je i primjer iz tutorijala za download

- Kućni budžet u Excelu na mjesečnoj bazi