[ fbarisic @ 31.03.2015. 19:10 ] @
Molim pomoc / savjet kako od postojece .xls tabele napraviti bazu u Accessu.
Imam tabelu s upisanim podacima (par tisuca redova podataka).
Kad su stvarani prvi upisi nije bilo potrebe za izradom prave baze, nego je cilj bio samo evidencija za sto je Excel bio dovoljan.
Sada je potrebno napraviti bazu da bi se podaci mogli vizualizirati u GIS alatima (cestice zemlje i cestice zgrada) tj. povezati s pravom bazom koja posjeduje brojeve cestica zemlje i brojeve cestica zgrada, sortirane prema katastarskim opcinama.

Jedinstveno polje je u ovoj tabeli je SIFRA, dok se sve druge vrijednosti mogu pojavljivati u redovima po nekoliko puta.
Ono sto je 'problem' su stupci 'Katastarska opcina', 'Cestica zgrade' i 'Cestica zemlje'. Naime, 'Katastarska opcina' uvijek je u kombinaciji s jednim ili oba preostala stupca. Takodjer, u preostala dva stupca moze biti nijedan, jedan ili vise podataka. Podaci po redovima mogu u nekoliko redova (u istim poljima) imati i sve, jednu, nekoliko, ili vise istih vrijednosti.

Konkretno Klasa (Klasa se veze za neko ime, ali to ovdje nije bitno) moze imati jednu ili vise cestica zemlje i / ili zgrada u jednoj ili vise KO (katastarskih opcina).

Hvala na pomoci.
[ Jpeca @ 06.04.2015. 15:38 ] @
Pogleda da li ti je ovo od pomoći
Move Data from Excel to Access
[ fbarisic @ 07.04.2015. 10:53 ] @
Jpeca, hvala na uputi, nisam dobro pojasnio . U primjeru koji si mi poslao, svaka celija ima samo jedan podatak.
> Potrebna mi je pomoc kako iz Excelove tabele u Accessu napraviti bazu ali da dobijem po jednu vrijednost u celijama kod sljedecih stupaca: (Katastarske opcine), Cestice_zemlje, Cestice_zgrada. Naime, u ovim stupcima za Cestice postoji nekoliko podataka u celiji (ako je vise podataka odvojeni su zarezom). Meni je potreban savjet kako na neki nacin dobiti bazu koja ce pokazivati jednu vrijednost u jednoj celiji, a ne kao sada sto imam u Excelu (vise brojeva u jednoj celiji) .
> Naime postoji 28 Katastarskih_opcina, i svakoj od tih opcina pripadaju brojevi cestica (zgrada i/ili zemlje) od npr, 1, 2, 3/1, 3/2, 4, .... (ukupno ih ima oko 65.000). Vizualizacija (GIS-geografski informacijski sistem) se vrsi na nacin da se preko odredjene cestice (jedne) dobiju ostale informacije (Klasa, datum, opis, itd ...)
> Saljem u prilogu modificiranu prvu tabelu (bojevi obojani razlicitim bojama)
> thnx
[ Jpeca @ 07.04.2015. 12:18 ] @
Ako imaš nekog iskustva ovo nije veliki problem da se uradi sa VBA kodom, ali treba prvo da napraviš odgovarajuću bazu u Accessu i onda preko ODBC ili OLEDB konekcije sa ovom bazom programski popuniš odgovarajuće tabele. Predulov je da postoji jasno pravilo mapiranja koje bi moglo da se kodira.


Sa druge strane, da bi primenio prethodno navedeno uputstvo potrebno je ručno da pripremiš (ili opet sa nekim kodom) da se podeli tako da jedan podatak odgovara jednoj ćeliji.

Ja se u ovu problematiku ne razumem, da bih ti predložio neki kod. Npr. Za osmi red Ćestica zgrrde (52,53, 56) i Čestica zemlje (113/1, 51/4, 51/5, 1147/6) koliko redova treba da se napravi i kako - da svakoj ćeliji odgovara pojedinačni podatak?
[ fbarisic @ 07.04.2015. 12:58 ] @
Ne znam nista o pisanju kodova :-( ... Ne bi mi bio problem automatski podijeliti sadrzaj jedne celije u vise celija u istom redu (separator je uvijek ',' (zarez), mogao bih cak i ograniciti broj brojeva u jednoj celiji (dakle, da se stvori samo odredjeni broj stupaca (npr. 10) u kojoj u celiji ima samo jedan broj-kao u primjeru koji sam sad prikacio). Ono sto ne znam kako to smisleno povezati/pretvoriti u bazu. Da za jednu K_O poziva iz baze broj/brojeve iz K-C i K_Z koji su vezani za tu Klasu. Ali i da se stvori jedna baza svih brojeva (dakle 28 razlicitih K_O ima 65.000 cestica u kojoj se brojevi dupliraju - brojevi su isti ali se nalaze u razlicitim K_O): Volio bih dobiti bazu sa recimo cca razlicitih 5.000 cestica vezanih za 28 K-O.
[ lukarim @ 07.04.2015. 13:37 ] @
......možda bi to trebalo izgledati kao u prilogu.......
[ fbarisic @ 07.04.2015. 14:15 ] @
poz. Luka,
ako bih isao ovim putem onda mi se broj redova a i sav njihov sadrzaj
multipilicira , tj. dobivam onoliko novih redova koliko ima n+1 brojeva
u stupcima K_C + K_Z . A ostaje i pitanje brojeva koji se ponavljaju
(npr. dubrovnik-> 112, osojnik-> 112)
[ lukarim @ 07.04.2015. 15:47 ] @
..............nešto ti se mora multiplicirati..........da li redovi ili kolone.........imaš nekoliko K_Općina,i iste skoro brojeve zemljišta.....to je kao da nije u redu da u tel imeniku u Dobrovniku i Cavtatu postoje imena Marko ili Cvijeta.Sve se mora unijeti po principima baze podataka a to je da prilikom filtriranja po kriterijima izdvojiš posebno Marka iz Dubrovnika a posebno iz Cavtata.Baze sve trpe. Imaš 65000 parcela u Excelu iznad verzije 2003-ice možeš smjestiti preko 1 000 000 slogova. Ako proširuješ kolone to je neuhvatljivo za filtriranje jer nikad neznaš u kojoj je koloni podatak koji tražiš. Ako imaš 2 parcele jedna je 210 druga 450 u istoj općini. Ostavio si prostor recimo za pet eventualnih zem.čest koje predstavljaju jednu građevinsku česticu ili jedan predmet legalizacije. u prvu kolonu je čes.zem 210 u drugu kolonu je 450. drugi slučaj u drugoj općini imaš parcelu 150 i 210 u prvu kolonu parcela staviš 150 u drugu 210. prilikom filtriranja kao kriterij u koju češ kolonu unijeti 210 za izdvajanje. ako u prvu nema ništa iz druge kolone i obratno. šta će biti kad ti se grđevinska čestica sastoji od 10 čes.zemlje šta tada s njima - širiti bazu podataka. U Excelu možeš napraviti dvodimanzionalnu bazu podataka koja iz područja (pet kolona) čes zem izdvaja sve što ima postavljeni kriterij-redove.Ljepo bi bilo da sve ono što radiš je i stvoreno u Excelu jer tako možeš rješiti mnogo toga.Valjanje između Excela i Accessa nema potrebe upravo zato što to Excel elegantnije riješava.Jedan iza drugoga je osnov...............
[ fbarisic @ 07.04.2015. 16:30 ] @
Slazem se stobom, tvoj savjet je ustvari stovriti tabelu/bazu u xml (danas koliko vidim jako popularno u web aplikacijama). Moje pitanje i jeste kako iz ovih postojecih podataka stvoriti/dobiti nekim automatiziranim postupkom bazu gdje postoji*jedan podatak/broj** u celiji* koji nedvosmisleno pokazuje da je ta cestica iz neke K_O i da je C_Zem ili C_Zgr s vezom na ostale podatke (Klasa, datum, opis, sifra itd). Te kao takvu da je mogu povezati s bazom za vizualizaciju koja sadrzi iste te podatke za cestice (K_O, C_Zem i C_Zgr). Ne mora do biti Access. Jos bolje ako se moze u Excelu napraviti.


[ lukarim @ 07.04.2015. 16:46 ] @
........šta ti se sve nalazi u Excelu................ako nije za javnost s obzirom da su podaci iz domene poslovnog......pošalji neki mail
za kontakt...............
[ fbarisic @ 07.04.2015. 17:08 ] @
Uglavnom: tabele imaju 14 stupaca (Datum, sifra, Prezime,i ime, Klasa, K-_O, C_Zem, C_Zgr, Opis, vrsta dokumenta, Plan ....itd ... neka tekstualna polja. Kao sto vidis u tabeli koju sam poslao ukljuceno je uglavnom sve osim Prezimena i imena (to je jedno polje). To nisam ukljucio zbog 'tajnosti' :-) . Mozda jos jedan podatak. Sifru sam Keirao od K_O (dva slova), vrste dokumenta (dva slova), te rednog broja dokumenta kako je unesen u bazu. Ovo je ustvari jedinstevena oznaka (nesto kao ID) :-), po njemu ja pretrazujem dokumente. Naime postoji hiper veza na takav .pdf dokument. Primjer: DURS1120 - Dubrovnik, Rjesenje o uvjetima gradjenja ('legalizacija'), i redni broj unosa u bazu.
Kontakt: [email protected]

[Ovu poruku je menjao fbarisic dana 07.04.2015. u 18:18 GMT+1]