[ erngab @ 31.03.2015. 23:44 ] @
US tastatura (qwerty)
Kada je odabran EN jezik (y i z je na mestu kao po tastaturi)
Kada je odabran SR jezik (y postaje z, a z postaje y - menjaju mesto)

Da li je moguce i ako je moguce kako, da kod odabira srpskog jezika na tastaturi, tasteri y i z ne menjaju svoje mesto vec da ostanu y-y a z-z.

Pozdrav Ernest!
[ jolemisa @ 01.04.2015. 00:32 ] @
Moze da im mehanicki zamenis mesta,ili da kupis srpsku tastaturu.Ali kada im zamenis mesta,onda kada budes radio,na engleskoj ce ti biti kontra slova.Ako pises stalno srpski onda kao sto sam rekao samo tasterima zameni mesta.
[ erngab @ 01.04.2015. 00:49 ] @
Koristim i engleski i srpski ali bih voleo da i kod jednog a i kod drugog z bude z a y - y.
Kod ovih slova najvise gresim kada cesto prebacujem sa jednog na drugi jezik.

Sa SharpKeys https://sharpkeys.codeplex.com/ sam uspeo promeniti (napraviti novu mapu za tastaturu - mislim na y i z), sada je u SR y - y a z - z ali kada prebacim na EN dobijem obratno y je z a z je y (nije ono sto sam zamislio).

[ jolemisa @ 01.04.2015. 02:11 ] @
Jedini ti je izlaz da pored te kupis i Srpsku tastaturu.Ima i njih bezicnih kao miseva ma USB,a i nisu skupe.I kada ti zatreba,ili jednostavmo kada pises da pazis i ako pogresie slovo da ga izbrises odma da ne bi to morao raditi posle napisanog teksta/Ako pises nesto duze to je dosadno posle ispravljati.
[ jolemisa @ 01.04.2015. 02:44 ] @
Za Word imas u kontrol panelu da podesis.Idi na komandu Language and Region.Posleidi na komandu chabge display language.Izaci ce sledeci prozor gde je komanda change keyboards.Klikni na tu komandu,kada izadje sledeci prozor idi na komandu"ADD".Oyborice ti se sledeci prozor sa klizacem gde ces potraziti Serbian latim..Klikni na + sa leve strane,izacise keyboard,opet klikni na + i stikliraj Serbian latin..Onda ces moci pisati a da se ne mesaju slova.
[ calexx @ 01.04.2015. 08:31 ] @
Gde ste vi otišli sa idejama ... postoji više programa koji mapiraju tastature ali mislim da nije potrebno da se koriste drugi ako je Microsoft napravio program za to. Napraviš custom raspored za srpski pa koristiš i njega ili samo njega umesto standardnog rasporeda. Kakva zamena mesta ili druga tastatura??
[ erngab @ 01.04.2015. 11:43 ] @
Calexx hvala za program - na ovo sam mislio.

[ B3R1 @ 01.04.2015. 14:54 ] @
Kodni rasporedi za tastature su, pocev od Windows XP, smesteni u fajlovima %WINDIR%\System32\KB*.DLL ili %WINDIR%\System\KB*.DL, Srpski jezik je definisan u fajloviam KBDYCC.DLL (cirilica) i KBDYCL.DLL (latinica). Ti fajlovi mogu da se menjaju, Calexx je dao dobar link. Ima gomila drugih programcica koji edituju te DLL fajlove, ali je najbolje koristiti original. A jednom izmenjene DLL fajlove mozes da sacuvas i kopiras s masine na masinu, po potrebi (posle kopiranja moras da uradis reboot koliko mi se cini).
[ calexx @ 01.04.2015. 16:43 ] @
Kad je počelo ... na win9x su bili kbd*.kbd a posle je promenjeno u kbd*.dll. Ja sam još za NT4 napravio svoje kbdyc*.dll fajlove, dal onim ruskim maperom, dal Jankovim i još uvek su mi negde po hardovima, kao i slični za starije windowse. Ipak, tada sam prepravljao tastature da naša slova budu po glupom yuscii rasporedu a to odavno ne koristim.
Ovaj Microsoft program radi malo drugačije, bar prema onome što sam jutros probao, generiše neke fajlove pa ih i instalira, nisam siguran da li ih ubacuje umesto postojećih ili dodaje ali je nebitno, završava posao. Možda i kod njega mogu da se pronađu *.dll fajlovi ali ... program je previše jednostavan i lako se sve uradi.