[ owim @ 04.04.2015. 10:56 ] @
Molim za preporuku cable/3G WiFi rutera koji bi radio 24/7 sa 3G netom.

- primarno korišćenje preko USB 3G modema u ruteru (već imam USB modeme Huawei E3131 - 21Mbps i ZTE MF190 - 7,2Mbps)
- treba da ima WAN ulaz za kablovski net koji bi se povremeno koristio (i LAN izlaze)
- da radi smooth, i da ne mora 3G stalno da se aktivira sa Connect iz web-konzole (192.168.x.x) ili nekog PC programa
- MiFi mi očigledno ne odgovara, jer mi treba na jednom mestu, bez baterije, sa antenom, i da ima WAN i LAN portove
- "badžet" kategorija

U radnjama, koliko sam video, postoji samo jedan model: TP-LINK TL-MR3220 (kao i brža verzija)
Na k-p mogu da se nađu Vodafon EasyBox , Fritz!Box, Pirelli uređaji (o kojima ne znam ništa!). Takođe mi je nuđen i Audiocodes uređaj, skinut sa Orion mreže. Dakle, svi su "otključani", nešto im je rađeno, jer su brendovani za Vodafon, 1und1, Orion. Nude i druge funkcije vezano za telefoniranje (VoIP, ali i ISDN, DECT, analogni PTSN). Razgledao na netu, čitao forume, ima previše toga; zanima me vaše iskustvo u vezi sa njima? Zapravo, najviše me zanima 3G deo! Moram da priznam da Vodafon EasyBox zvuči dobro, nije skup, ima tri USB porta, za printer, za USB memoriju, podržava i pregršt drugih funkcija koja mi nisu potrebne (DLNA media server, uključivanje telefona, ISDN uređaja, itd). Svi navedeni uređaji imaju i različite modele koji se takođe prodaju u SRB na k-p.

Kako nikad nisam imao 3G WiFi ruter a želeo bih da radi stabilno, molim nekoga sa iskustvom da me savetuje. Veliko hvala unapred! :)

p.s. U PM porukama mogu da dam linkove na uređaje (oglase) koje sam spomenuo.
[ espresso @ 04.04.2015. 11:54 ] @
MR3220 radi sve što si naveo a najmanje košta. Ja sam ga koristio sa više modema. Spajaju se automatski na mrežu. Što se tiče kompatibilnosti, ima jedna tema gde govore o toj kombinaciji:
http://translate.google.rs/tra...uawei-e3131-ok&prev=search

Ako možeš, uzmi verziju 2 uređaja jer on podržava i 4G modeme.
[ owim @ 04.04.2015. 12:47 ] @
Zdravo, hvala na brzom odgovoru. :)

Najpre, vezano za TP-LINK: neverovatno da si mi poslao poljski link koji sam baš juče gledao (E3131 i ovaj ruter) i video da može sa BIN fajlom. :)

Net** i Ne** imaju ver 2.x za sva oba modela (MR3220, Lite N i MR3420, full N), podržavaju 4G.

Vezano za ostale navedene uređaje: nisu skuplji. Ima ih samo na k-p odglasima i cene su od 1.500din pa naviše (za full N 300Mbps), dok je TPLINK MR3220 (lite N, 150Mbps) 3.600din.

Međutim, o Vodafon EasyBox-u, Fritz!Box-u, Pirelli-u i Audocodes ne znam baš ništa sem ovoga što sam napisao, a i nisam mrežni stručnjak. Prodavci sa k-p hvale se da su prodali puno, da je domet sjajan, da odlično radi sa 3G modemima. (Oni oh prethodno otključavaju, jer to je stiglo iz Austrije i Nemačke) Takođe, video sam da na ove uređaje može da se stavi DD-WRT, ako bih želeo da se zezam. To su, u stvari, male kućne centrale, koje nude VoIP gateWay, VoIP phone, ISDN phones, PTNS phones, DECT phones, fax, ADSL/V(DSL), cable, WiFi, 3G net, DLNA media server, USB printer share... gomilu stvari u jednom. S jedne strane "može zatrebati", a s druge -- sve što je komplikovano sa puno funkcija može da ne radi.

Moja SIM kartica ima net i pozive. Ako je stavim u E3131 modem, a modem u neki od ovih rutera, onda mogu da se pozdravim sa opcijom telefoniranja preko kartice. Ili možda ne? ;)

Da li je tvoj savet da zaboravim na EasyBox, Fritz!Box i slično? ;)
[ espresso @ 04.04.2015. 13:49 ] @
Za te boksove ne znam kakva je priča, ali sa tplink ruterima imaćeš samo net.
[ owim @ 04.04.2015. 13:59 ] @
^ Sasvim je jasno da ću sa tplink ruterima imati samo net, i to je u biti ono što tražim. :)

Citat:
Ako možeš, uzmi verziju 2 uređaja jer on podržava i 4G modeme.

Verzija 2 je hardverski drugačija? Vidim da piše na zadnjoj strani (sa neta):



Na istom mestu piše i ako je 1.x ver, sada sam guglovao.

* * *

Nego, video sam da ima dosta ovih EasyBox-ova i Fritz-eva po oglasima, donetim iz Austrije i Nemačke, pa otključene, po dosta nižoj ceni a sa puno mogućnosti, pa sam bio radoznao -- da li se neko igrao s time i kakvo je iskustvo?! Inače, jedan od prodavaca mi se kune da se 3G samo jednom podesi i radi 24/7. Ne znam koliko da se zezam s time, zbog dodatnih funkcija koje sam naveo, kaoi postojanja DD-WRT FW, pošto su ovi uređaji popularni.

Pretražujem ES da vidim da li je neko imao iskustvo sa boksovima i 3G modulom, ali bez uspeha. Koliko razumem, EasyBox i Fritz su više mini kućne scentrale koje mogu da imaju lokale, omogućavaju VoIP (SIP) i mnoštvo drugih stvari koje mi nisu potrebne, a samim tim i kompleksije za konfigurisanje onoga što mi je potrebno -- bar tako mislim. :)

[Ovu poruku je menjao owim dana 04.04.2015. u 17:53 GMT+1]
[ espresso @ 05.04.2015. 00:42 ] @
Da, verzija 2 je i po izgledu i po hardveru drugačija. Ja imam v1.
v1


v2
[ owim @ 05.04.2015. 07:37 ] @
^ Hvala, video sam to u Google Image pretraživanju odmah, da je razlika u dizajnu. Koliko je realno bitno danas uzeti 4G? Nemam ni 3G 42Mbps modem, već 21Mbps, a već razmišljam o 4G? :) BTW, prvi 4G modem juče se pojavio u MTS ponudi na sajtu.

Inače, oni EasyBox i Fritz!Box (koji su, koliko razumem, PBX, male telefonske centrale, posebno sa DD-WRT) koji se prodaju na k-p su dvostruko jeftiniji od TPLINK-a, a svi prodavci se kunu da rade sa 3G USB modemima savršeno. Neki mi nude i da probam na 3 dana, ako mi ne radi kako želim, vraćaju novac. :)

Bilo bi cool ako bi se oglasio neko ko ima iskustva sa EasyBox i Fritz!Box i 3G, ali možda pišem u pogrešnoj temi, tj. na pogrešnom mestu, šta misliš?