[ sstanimi @ 04.04.2015. 19:44 ] @
Pozdrav!
Evo mog problema....
Svakog meseca dobijem na papiru spisak ljudi koji treba da ubacim u Excel fajl.
Svaka osoba na tom spisku ima svoj specifični broj i mesto gde radi.

Znači nešto ovako:

PERA PERIĆ 123456 BEOGRAD

Pošto se svakog meseca neka imena ponavljaju a neka ne, krenuo sam da pravim spisak ljudi u Excelu u smislu neke baze imena. Koristio sam samo jednu kolonu kako bih mogao da koristim Autocomplete funkciju. Stavljao sam po 3 "razmaka", radi preglednosti, između imena i prezimena, broja i mesta gde osoba radi.
Kako dobijem novi spisak, krenem da nastavim da unosim imena i kako se pojavi isto ime Autocomplete funkcijom dosta ubrzam posao. Od imena sa novog papira napravim novi Excel fajl, posaljem, a posle samo označim duplikate i izbacim ih.

E sad... ne mogu vise da koristim samo jednu kolonu nego moram tri kolone, tj. da razdvojim po kolonama ime i prezime, broj i mesto rada. Samim tim mi Autocomplete funkcija prestaje da funkcionise.

Da li ima neka opcija/formula da povežem u svakom redu po tri ćelije (red 1, ćelije A, B i C; red 2 ćelije A, B i C, itd.), kako bih opet ubrzao posao tj. da kada mi se ponovi ime PERA PERIĆ i kada krenem da ga ukucavam da se ostali podaci u druge dve kolone sami dopune? Ili neki drugi načni, tj. neki drugi program da koristim...?

Unapred hvala!
[ Jpeca @ 06.04.2015. 11:48 ] @
Ako je broj za osobu jednistven možeš da napraviš pomoćnu tabelu u kojoj bi prva kolona bila kombinacija za unos npr. Ime + Broj. Onda na listu na kom unosiš ubaciš celu listu mogućih na vrh kolone A. Sakriješ te redove. Onda ispod imaš autokomplete za kombinaciju, a sa VLOOKUP da dobiješ potrebne podatke Ime, Prezime, Mesto u posebnim kolonama.

Vidi prilog. Obrati pažnju da su prvih pet redova na listu Unos skriveni - oni omogućavaju Autocomplete
[ sstanimi @ 09.04.2015. 20:36 ] @
@Jpeca
Hvala puno na prilogu i pojašnjenju kako to treba da funkcioniše. Uz tvoje napomene i malo online edukacije vezano za VLOOKUP funkciju uspeo sam delimično da napravim ovo što sam nameravao. Ali pošto sam "total noob" za Excel, ne mogu da provalim gde pravim grešku...
Uradio sam kako si rekao (bar tako mislim :-) ) i sada kada krenem da ukucavam ime koje već postoji, sve bude dobro i Excel sam ispuni sledeće tri susedne ćelije sa odgovarajućim podacima. Ali kada ukucam ime koje ne postoji na spisku, umesto da ostavi sledeće tri ćelije prazno, Excel ih ispuni sa neodgovarajućim podacima....

[Ovu poruku je menjao sstanimi dana 09.04.2015. u 23:17 GMT+1]