[ secerko75 @ 07.04.2015. 14:25 ] @
Zbog toga sto je osnovna konstrukcija servisa napravljena od celicne konstrukcije i samim tim cini neki kavez koji ometa prijem FM I DAB signala imamo problem kada testiramo uredaje u automobilu.

Kako da iskoristimo antene koje su vec bile montirane spolja i unutra i uhf/vhf/fm pojacivac da bi dobili jaci signal u samoj prostoriji?

Saljem vam slike kako izgledaju antene i pojacivac koje je neko vec montirao.

Hvala unapred na pomoci.








[ starkg @ 07.04.2015. 17:40 ] @
Uf bre, nesto mi malo konfuzno pisano gore. Nisam ni ja bolji cesto tako pisem hehe.

Ako je potreban samo veci nivo signala za vise uredjaja, onda koristi onaj dole MODEL FCA2 linijski pojacavac i pojacaces postojeci signal, njega montiras na mestu gde je signal jos uvek "zadovoljavajuci" kako bi se bez ostecenja pojacao. Ako je signal nezadovoljavajuci koristi pojacavace i antene koje su napolju. Pojacavac montiraj u samoj anteni postoje vec projektvovani samo se ubace u kuciste antena dok je dole napajanje. Koristiti pojacavace unutra je lose resenje. Pojacavac sluzi ne da bukvalno pojaca signal i onda bude bolji nego sto je u anteni vec sluzi da se signal sa antene pojaca i "prenese" kroz neki duzi kabal bez gubitaka kvaliteta slike.

Znaci ako su ovo tvoje antene ove u prostoriji slobodno razmontiraj... A ove na krovu vidi da li ova donja DAB yagi ne dodiruje ovaj krov, ili se to samo cini opticka varka :) , pojacavac nabavi i skretnicu to montiras gore kod antena. Skretnica sluzi da spoji antene (UHF, VHF- DAB, FM) u jedno cvoriste a taj signal odmah posle skretnice pojacas i to dalje vodis do korisnika... Jedino sto ne znam da li je ovaj tvoj pojacavac namenjen za spoljnu montazu on vec ima mogucnost za dve VHF tj. DAB kao i jednu UHF antenu, pa bi mogao ovu iz donje prostorije odneti gore i ptikljuciti u VHF/FM i nju od prilike okreni prema jacim DAB stanicama, VHF prikljuci onu usmerenu DAB Yagi antenu i okreni prema slabjem DAB predajniku, i na kraju UHF povezi i okreni prema DVB-T ili T2 sta vec imate. Naravno gledaj da podesis nivo signala kako odgovara posto vec imas tu opciju.



[Ovu poruku je menjao starkg dana 07.04.2015. u 18:52 GMT+1]
[ secerko75 @ 07.04.2015. 18:15 ] @
Hvala na odgovoru, cilj je imati jak signal u 'eteru', a ne na kablu, tj. kada su automobili u garaži prijem FM i DAB stanica je loš, kada se izađe sa autom napolje sve je ok. Laički rečeno, da li se može uhvatiti jak signal na krovu i preneti ga pomoću antena koje bi glumile neki tip predajnika u garažu? Kabl nam uopšte nije bitan.

Ne znam da li ima logike da se izlaz iz pojačivača priključi na antenu u garaži da ona služi kao predajnik? Ne bukvalno ali da poboljša kvalitet signala u garaži.

Znači cilj je imati bolji signal u vazduhu ne na kablu :)
[ starkg @ 07.04.2015. 19:05 ] @
Hehehehe, uf bre, pa jel moguce da emituju toliko malim snagama? Kako je ranije tu isao FM? Ili su male snage DAB-a ili su ti prijemnici bas losi. Mozda moze ako je antena bas blizu probaj , zajsta nemam iskustva. Vidi pojacaj pa u antenu ali nemoj da preteras ako koristis dva pojacavaca. Moj savet ako je tvoja garaza, uzmi neki tjuner ukljuci u zvucnike samo dovedi kabal od antena u garazu a mozda vec i imas...
[ zica49 @ 07.04.2015. 20:10 ] @
Citat:
secerko75:
Hvala na odgovoru, cilj je imati jak signal u 'eteru', a ne na kablu, tj. kada su automobili u garaži prijem FM i DAB stanica je loš, kada se izađe sa autom napolje sve je ok. Laički rečeno, da li se može uhvatiti jak signal na krovu i preneti ga pomoću antena koje bi glumile neki tip predajnika u garažu? Kabl nam uopšte nije bitan.

Ne znam da li ima logike da se izlaz iz pojačivača priključi na antenu u garaži da ona služi kao predajnik? Ne bukvalno ali da poboljša kvalitet signala u garaži.

Znači cilj je imati bolji signal u vazduhu ne na kablu :)

Moze i to se naziva pasivni repetiror.
Isto tako se moze uraditi "pasivni ali ne bas pasivni".
Fora je u tome da prijemna antena mora biti udaljena od predajne da se ne preslusavaju,poslije prijemne se ubaci neko pojacalo.
Znaci prijemna antena van-pojacalo-kabal kroz zid-unutarnja antena koja je predajna.
Ne uzimati pojacalo sa veikim pojacanjem nego samo toliko da nivo signala bude zadovoljavajuci.
[ secerko75 @ 09.04.2015. 17:44 ] @
Danas sam uhvatio vremena i povezao spoljne antene, samo nisam siguran da li (obe su na krovu) gornja antena ide u UHF a donja DAB u FM ulaze na pojačalu?

I da li u garaži da ostavim samo okrugli FM dipol i na njega da povežem izlaz iz pojačala?


Da li će zbog toga što je antena na izlazu pojačala nešto da obori snagu samog signala na izlazu?


[ starkg @ 09.04.2015. 20:12 ] @
Pa taj ulaz i jeste VHF tj, DAB + FM trealo bi da radi korektno, pa antenu na izlazu moras postaviti svakako, vidi ako ti je na autu vertikalna uzmi postavi i ti vertikalnu, to je zbog polarizacije pa vidi sta se cuje...
[ secerko75 @ 16.04.2015. 20:00 ] @
Uradio sam sve juče kako smo pričali ali nisam dobio neki rezultat, isto je kada ugasim i kada upalim pojačivač...

Sad ne znam ni šta bi pokušao još, izmerio, promenio?
[ nadžak @ 03.06.2015. 10:59 ] @
Ne znam da li je još uvijek aktuelna ova tema, naletih pa mi nešto zapade za oko.

Ona gornja Yagi antena izgleda nakaradno. Ispravite me ako griješim ali čini se da prvi element ( šipka) na lijevom dijelu antene ne pripada ondje. Onaj koji je sada na slici je reflektor a on ide na suprotni kraj antenskog nosača-tzv buma. na onom mjestu gdje je sada on treba du bude direktor, koji je približne dužine kao i ona druga dva koja idu do zatvorenog dipola. Možda je bio slomljen originalan pa neko ubacio komad koji je imao.

Takođe ona donja antena je vjerovatno naknadno postavljena. Stubić je premal za obe antene ako ćemo baš da gledamo da sve bude kako treba. Također, preblizu je krova, pogotovo njegovog limenog dijela.

Ovu opciju tj rješenje kako autor teme traži da postigne ja iskreno do sada nisam vidio. Neko je gore napisao da ima opcija pasivnog repetitora. Nisam čuo za to pa bih zamolio ako netko pouzdano zna za takve opcije da mi objasni. Znači da spoji antenu na izlaz pojačala signala i da dobije mali predajnik.

Pozz 73 de E74D

[ nikola.dzoni @ 15.09.2015. 07:11 ] @
Pozdrav interesuje me dali neko moze da mi okaci semu od radia ei melodija f sa gramofonom
[ emiSAr @ 15.09.2015. 09:41 ] @
Skini knjigu sa ove teme:http://www.elitesecurity.org/t475836-0#3439701
ima preko 70MB, od stranice 139 fajla imas tri melodije. Gramofon je nezavisan , samo zvucnica tipkama se spaja na oznacen prikljucak.
Najvjerovatnije sema "melodija luxus"-
Trebao si postaviti zasebnu temu.-
pOz
[ nikola.dzoni @ 15.09.2015. 19:08 ] @
Ok hvala