[ dex_dex @ 09.04.2015. 09:54 ] @
Prvo bih da pozdravim sve sa foruma
Posto sam pocetnik u accessu , pokusavam da uradim jednu bazu gdje se vodi evidencija o pozivima-narudjbama-izradi ponude a vezano je za usluzno limarsku dijelatnost i rad na terenu.
Moje pitanje bi bilo da li postoji mogucnost i ako postoji kako se to moze uraditi da npr , osoba koja sastavlja ponudu da po defaultu dobije odmah unesene odredjene stavke kao sto je u prilozenoj bazi da moze brisati i dodavati nove pozicije. Znaci svaki put kad pravi ponudu da u startu ima odredjene pozicije za rad.
Hvala na pomoci !


[ nenadmarkoni @ 09.04.2015. 10:24 ] @
Mislim da imate primjer u ovoj temi:http://www.elitesecurity.org/t433434-1#2928177
[ BiloKoje @ 09.04.2015. 10:25 ] @
Naravno da može. Ovo što si priložio liči na neke stavke predračuna, može se sačuvati kao podrazumevani deo profakure i svaki put kada se započinje nova profaktura dodaju ti isti zapisi.
[ dex_dex @ 09.04.2015. 10:34 ] @
da to bi trebalo da npr kad otvori ponudu gdje bi se za odabranog kupca po defaultu stojale one pozicije kao u primjeru stim da bi osoba koja bi radila ponudu mogla od postojecih predlozenih pozicija pojedine izbrisati a i imati mogucnost da doda nove.
Ja sam pokusavao sa subformom da to uradim ali ne znam kako da finalnu ponudu sacuvam negdje koju bi istu mogao eventualno povuci ,izmjeniti ili naknadno pregledati.
[ BiloKoje @ 09.04.2015. 10:57 ] @
Pretpostavka je da imaš barem sledeće tabele: Kupci, dokumenta, stavke, PopisRobeIUsluga.
Jedan dokument je povezan sa Kupcima i stavkama, Stavke sa Popisom robe.
Kada se otvori novi Dokument, izabere Kupac, unesu drugi potrebni podaci, dodale bi se stavke, mislim da je najbolje pomoću akcionog upita, klikom na dugme izvršio bi se upit. Stavke za unos bi mogle biti stavke nekog početnog dokumenta, neke fiktivne profakture ili bi mogla da se napravi pomoćn atabela koja bi čuvala samo podrazumevane stavke ponude-profakture.
Komercijalista popunjava podatke o količini i ceni, mogu se dodavati nove stavke, a može se napraviti da se automatski brošu stavke za koje isu unete vrednosti za količinu.
[ dex_dex @ 09.04.2015. 12:13 ] @
ja sam poceo ovako , napominjem da sam pocetnik tako da imate razumjevanja :)
proces bi isao ovako .
Operater (IDzaposlenik) bi primao poziv od potncionalnog kupca (IDKupac) vezano za mjerenje na objektu
evidentirao bi datum poziva odredio prioritet i taj projekat bi ostao otvoren dok se ne bi izvrsilo mjerenje na objektu (to sam manje vise rijesio sa check boxom gdje kad chekiram automatski mi dodaje vrijeme/datum zavrsetka a isti sklanja sa liste obaveza i prebacuje u drugu grupu .. rijesenje nije u ovoj bazi ali mogu dodati)
nakon toga drugi zaposlenik koji je izvrsio mjerenje na objektu sastavlja ponudu (IDponuda). ponuda nema tacno definisane nazive artikala usluga zbog puno razlicitih varijacija ostavlja se mogucnost slobodno upisa proizvoda ili usluge.
U tom dijelu bi volio da iskoristim tabelu prijedlog ponude kao jednu vrstu podsjetnika sta sve treba npr da stoji stim da on moze izbaciti pojedine stavke ili dodati nove.
Podsjetnik je vise u svrsi jer se cesto puta desava da se moraju raditi naknadne ponude zato sto se pojedina stavka izostavila.
Nakon slanja ponude datum slanja i eventualnog prihvaatanja pristupa se formiranju otpremnice (to sam mislio rijesiti u izvjestaju gdje bi umjesto ponude stojala otpremnica) i montazi gdje se unosi pocetak montaze datum i odaberu se zaposlenici (IDzaposlenici) koji ce izvrsiti montazu.
kad se zavrsi montaza unosi se datum zavrsetka , komentar ako ima i sa cekiranjem projekat se zatvara


[ BiloKoje @ 09.04.2015. 20:47 ] @
Mislim da ima nedostataka u organizaciji baze ali nemam vremena za ozbiljniju analizu. Na direktno pitanje oko dodavanja podrazumevanih stavki ponude rešenje moguće rešenje sam dao u formi ponude, dugme podrazumevane stavke dodaje stavke iz tabele prijedlog ponude na otvorenu ponudu. Mogu se dodati neki uslovi, da dugme bude dostupno samo kad je ponuda bez unetih stavki ali bi prvenstveno trebalo bolje urediti, organizovati, bazu.
[ dex_dex @ 09.04.2015. 21:55 ] @
@BiloKoje veliko hvala ,
dosao sam i ja do slicnog rjesenja samo ovo sto si ti uradio puno mi je preglednije i pomaze mi da znam u kojem pravcu dalje da idem.
Znam da je sve nesredjeno ali ja sam pocetnik , kad dodjem do problema trazim na forumu ,google itd, nes slicno, gledam kako je ko sta rijesio i to pokusavam da implementiram kod sebe.
Svaki savjet je dobrodosao i jos jednom veliko hvala.