[ bilipiton026 @ 16.04.2015. 08:14 ] @
Pre 2 meseca sam kao privatno lice narucio 1000 komada staklene ambalaže iz Kine u vrednosti od 600e sa určunatim brodskim prevozom do Beograda(150e),
međutim juče sam dobio mail od firme iz hrvatske da roba stiže u luku Koper u Sloveniju za 3 dana i gde pritom traže da platim niz nekih usluga za iskrcavanje robe u ukupnoj vrednosti od 450e i da ću onda moći da je preuzmem u Batajnici.
Nikada do sad nisam uvozio robu iz Kine, pa me zanima da li oni uopšte imaju pravo da mi naplate to pošto u fakturi piše da "Shipping cost to Belgrade"? To je vrednost skoro cele posiljke, i to bez porza koji cu moarti da platim na carini u Srbiji.
[ pctel @ 16.04.2015. 10:40 ] @
A jesi li ti ikada ista ranije uvozio? Kao fizicko lice ne mozes da uvezes 1000 komada staklene ambalaze, pa se spremi da platis da se to odnese iz Srbije.
[ žutokljunac @ 16.04.2015. 17:50 ] @
Naša carina neće da ti odobri uvoz kao fizičkom licu. Moraćeš da tražiš od prodavca novu fakturu na ime neke firme. Znači, moraćeš naći firmu koja će to hteti da uveze za tebe, pa ćeš kontaktirati prodavca i tražiti mu novu fakturu, gde će umesto tvog imena i adrese, stajati ime firme koja će uvesti. Takođe će ti carina tražiti Izjavu prodavca, pa ćeš morati da mu tražiš izjavu gde prodavac izjavljuje kako je došlo do greške u slanju. Ovo ti govorim iz ličnog iskustva. A plaćanje usluga špedicije, transporta, carinskog magacina i sl. se podrazumevaju. Naravno na to ide carina + PDV, s'tim da u carinsku osnovicu ( carinsku stopu koju obračunavaju ) ulaze i troškovi šipinga, u tvom slučaju +450€.