[ deda_kg @ 20.04.2015. 23:07 ] @
Pozdrav svima, nadam se da ce mi neko pomoci...

Naime, delim sa komsijom wifi koji se nalazi kod njega u zgradi preko puta, imam spoljnu antenu koja je nakacena na kompovu pci wifi karticu i internet lepo radi, ono sto me interesuje je, sta trebam da kupim od uredjaja, da povezem spoljnu antenu na taj uredjaj i da on onda reemituje taj signal, da bi imao u celom stanu wifi koji bi mogao da koristim za telefon tablet itd... ovo pitam zato sto mi wifi signal hvata samo spoljna antena, dok telefon i tablet jednostavno ne vide mrezu s obzirom na udaljenost izvora wifi.

Dakle, sta treba kupiti i kako povezati sa spoljnom antenom pa da dobijem wifi u celom stanu? Ako neko ima preporuku za uredjaj(e) slobodno napisite. Hvala unapred
[ Mile-Lile @ 21.04.2015. 08:39 ] @
Zavisi koliki ti je budžet za kupovinu...
Možeš kupiti neki polovan klasičan AP (l2 bridge) kome se skida antena. Skineš tu fabričku antenu od 2dBi i povežeš svoju krovnu.
Odatle utp kabal spustiš na neki ruter koji će ti biti u stanu i na koji ćeš povezivati svoje uređaje...
sve druge varijante tipa repeater-i, kompjuteri koji moraju stalno biti uključeni itd imaju svoje mane...
[ deda_kg @ 21.04.2015. 12:21 ] @
pa budzet mi je do 50e. ako sam dobro razumeo ti mi preporucujes da kupim 2 ap pa da ih povezem kablom, prvi ap da hvata wifi a drugi da emituje?
[ gilopile @ 21.04.2015. 12:27 ] @
Najjednostavnije, trebaju ti dva uredjaja. Jedan AP i jedan Wi-Fi rurter. U AP prisrafis tu spoljnu antenu koja hvata komsijin net i iz AP-a UTP kablom spojis wi-Fi ruter koji ce sitiri net po stanu. Mozes da se kacis zicno i bezicno na njega...

To sve ne kosta vise od 30-ak eur..
Ja sam uzimao vise ovih kompleta i rade odlicno, a cena prava sitnica.

TL-WA501G + TL-WR340GD

Naravno, imas i mnogo boljih rutera, ali kao sto rekoh, poodavno uzeh par kompleta i dan danas rade odlicno.
[ deda_kg @ 21.04.2015. 14:56 ] @
imam neki tp link wa500g ( http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-0_TL-WA500G.html ) moze li on posluziti? pise da je wireless acces point, ako moze da se upotrebi, da ne kupujem dva...Ako moze samo mi napisi koji uredjaj da kupim od ova dva gore navedena da ga uparim sa ovim postojecim koji mi inace stoji vec dugo neiskoriscen. Izvinjavam se sto davim i zapitkujem, al' ne razumem se bas mnogo u ovu tematiku hardvera
[ gilopile @ 21.04.2015. 18:10 ] @
Da, taj mozes da koristis kao AP ( sa njim se kacis na komsiju ). Ostaje ti da kupis samo jos wireless ruter ( na koji ces se kaciti wi-fi i LAN 4 kom). Recimo, taj sto sam predlozio (TL-WR340GD), a mozes i neki drugi koji ti padne pod ruku...Izbor je ogroman.
[ deda_kg @ 21.04.2015. 18:15 ] @
hvala, sutra se bacam na posao, javljam kako je ispalo.
[ deda_kg @ 22.04.2015. 11:13 ] @
kupljen tl-wr740n...u koji mod da stavim ap na koji je prikacena spoljna antena? i onda kabal iz njega ubacujem u wan port rutera? treba li sta da podesim na ruteru ili ne?
[ gilopile @ 22.04.2015. 11:32 ] @
Prvo konfigurisi taj AP. Usrafi antenu, prikljuci LAN kabel u njega, udji u podesavanja, postavi mode u CLIENT, klikni `survey`, kada skenira, nadji komsijin SSID i klikni sa desne strane `connect`, zatim `save` da snimis postavke i to je to sto se AP-a tice
Taj ruter sto si danas nabavio, idi na `quick setup`, zatim `auto detect` ili `dinamic ip`, podesi dhcp na `enable`, unesi ime svoje wi fi mreze SSID i to bi trebalo da je to. Naravno, ako hoces, zastiti mrezu sa WPA2...

Posle povezi iz AP-a jedini koji ima port LAN sa tim novim u WAN i trebalo bi da radi.
[ deda_kg @ 22.04.2015. 13:36 ] @
uopste ne mogu da pristupim ap-u na adresi 192.168.1.254 (ova adresa pise na nalepnici ap-a) ranije (pre jedno godinu dana) sam komotno pristupao podesavanjima tako da ne verujem da je do ap-a da je pokvaren... neki savet kako da pristupim ap-u? odradio sam reset na ono dugmence sto je na ap-u, probao, opet nista...
[ gilopile @ 22.04.2015. 13:50 ] @
Ne mozes kad ti je ugasen DHCP u njemu. Kako bi pristupio, u kompu pod internet protocol na LAN adapteru ipv4 umesto AUTO, upisi

aderss 192.168.1.100
subnet mask 255.255.255.0
default gateway 192.168.1.1

onda kucaj tu adresu i pass/user admin - admin
[ deda_kg @ 22.04.2015. 17:26 ] @
namestio sam ap, vidim u onom status prozoru da radi. prima i salje pakete. Kad udjem u kontrolni meni rutera i pokrenem quick setup, pocne da radi, dodje do stavke gde napise STATIC IP i onda ispod toga imam 4 polja u koja treba da unesem ip adresu, default gateway, subnet mask, primary dns i secondary dns (tako nesto). Koje tu podatke unosim?
[ anon115774 @ 23.04.2015. 11:27 ] @
Ne bih da ispadne da pametujem ali zar za te pare nije lakse da uvedes sebi adsl i da se ne mucis sa budzevinama?
[ deda_kg @ 23.04.2015. 12:51 ] @
pa nije lakse kad vec imam svu opremu, plus sto je razlika u ceni skoro dupla, pa tako x12 meseci, pa x nekoliko godina..
[ deda_kg @ 23.04.2015. 16:44 ] @
Samo da se zahvalim svim kolegama koji su pomogli, ap i ruter uspesno povezani, wifi (zakljucan) fercera u celom stanu kako treba, sve super! :)))