[ Uber @ 01.05.2015. 18:30 ] @
Treca sam godina gimnazije (smjer opsti) i razmisljam sta da upisem dalje. Ako neko ima savjet koji bi najbolji fakultet bio za informacine tehnologije? Planirao sam Informatiku na Matematickom u Beogradu? Inace,ucim WEB Dizajn iz knjiga ( americki autori),sada na ljeto planiram kupiti i knjige za Javu Script,PHP i HTML 5 i CSS 3,jer mislim da treba dodji spreman potpuno na fakultet,iako ne znam koliko toga ce se ucit na fakultetu. I sada ne znam na koji fakultet bi bilo najbolje da idem,da ne ubije sa glupom teorijom,vec negdje gdje se stvarno moze mnogo naucit ( valjda postoji takav fakultet? ) ??
[ svepomalo @ 01.05.2015. 18:43 ] @
super je sto se intersujes i sto si sada krenuo da ucis ali ti nikako ne preporucujem da krenes sa tim sto si naveo, ok je html, css ali php ne preporucujem, jeste da je napisan u C-u i da ima negde nekih slicnosti. na MATF-u ces da gulis C i sa tim jezikom ces da se prvvo susretnes. MATF je super, matematike ima dosta i to pogotovo na R smeru, na I smeru je nesto drugacije ali je i dalje ima za izvoz. moja preporuka je RAF, jedino su finansije problem, barem kod mene pa sam otisao na MATF. sto se tice prakse, pa u sustini na MATF-u je i nema verujem i na FON-u i ETF-u i tako ti je na svim drzavnim fakultetima a i u svuda u srbiji, RAF je drugaciji i verujem da ces mnogo vise steci bolje prakticno znanje na njemu nego na nekom drugom fax-u. meni se svidjalo sto mi je C bio prvi jezik, naucis algortime, kako da razmisljas, resavas probleme i pre svega ako si imalo pametan naucies i da pises dobro optimizovan kod.
[ Panajotov @ 01.05.2015. 18:47 ] @
Na fakultetu neces uciti konkretno veb dizajn, mozda ne nekom smeru za multimedije, dizajn. Ako te interesuje programiranje, onda neki od MATF, ETF, RAF, FON, VISER, ICT (od drzavnih), ukoliko ciljas da upadnes na budzet (kad tad).

Moras da iskalkulises sta te najvise zanima, da vidis da li ti to 'ide' i naravno da imas volju da ucis.

Izmena:
@svepomalo u pravu si da ne treba odmah na to da se zalece, kao i da treba prvo da uhvati tu logiku i razmisljanje na taj nacin. Evo ti mog primera, nisam imao programiranje na faksu, sve sam 'ucio' i na razgovoru za posao prvo sto su me pitali su algoritmi i strukture podataka.



[ Uber @ 01.05.2015. 21:11 ] @
Svepomalo-Mislio sam uzeti knjigu Objektnog orjentisanog programiranja,ali trenutno trazim knjigu koja bi bila najbolja za pocetnike C i C++ jezika,nisam jos nasao,ima dosta toga na mikroknjiga.com,ali moram naci adekvatnu knjigu. Znaci ti mislis da ja ne treba da uzimam PHP knjigu ( inace ima 1 100 strana ) ?? Gimnazija u koju idem,profesori mlatare teske,znaci vise "budala" i nestrucnog kadra na manjem mjestu nisam vidio (ne znam,neki smatraju da oni znaju,ali za mene je to katastrofa). Profesorica informatike naucila malo pisat u Wordu i misli da je nebo dohvatila.Ja ne mogu da ucim ako sve nije jasno,bukvalno sve,znaci ne mogu ja dalje da idem,ako nije razrjseno sve do najmanje sitnice,znaci NAJMANJE ! Ali profesori ne znaju nista,pogotovo informatika. Tako da,knjige moram kupovat i kuci sve za racunarom.



Panajotov:

U redu,tako sam i mislio. Nekako mozda MATF da odem najbolje,imam jos jednu godinu,treba naucit jos brdo toga,a vrijemena je malo. Rekao bih najvise internet tehnologije. O.o hm
[ plus_minus @ 01.05.2015. 21:13 ] @
Citat:
svepomalo:
super je sto se intersujes i sto si sada krenuo da ucis ali ti nikako ne preporucujem da krenes sa tim sto si naveo, ok je html, css ali php ne preporucujem, jeste da je napisan u C-u i da ima negde nekih slicnosti....


Možeš li dublje malo da pojasniš mnogima koji su se "zeznuli" pa sažvakali i rade u PHP-u, zašto ne preporučuješ php ?
[ Panajotov @ 01.05.2015. 21:38 ] @
@Uber, nemoras kupovati knjigu, mozes uzeti neku sa nekog faksa, npr ako upisujes matf, nadjes na netu primere (ili krajnje kupis) pa se spremas unapred. Uglavnom najbolje ti je poceti od osnova, C/C++ pa uzeti strukture, algoritme, kasnije krenes oop.

@plus_minus, ja se donekle slazem sa njim, iako sam radio suprotno od onog sto on kaze. U php mozes da nadjes sve na gotovo, mozes da skontas sve veoma lako i brzo, ali s tim ne dobijas znanje, vec iskustvo. Cim dobijes nesto malo kompleksnije ili nesto gde trebas upotrebiti malo vise 'znanja, mozga' zastaces i neces moci dalje. Dok kad krenes od pocetka, od samih osnova, dobijas iskustvo i ono sto je vaznije logiku.

pozz
[ Uber @ 01.05.2015. 22:03 ] @
Citat:
Panajotov: @Uber, nemoras kupovati knjigu, mozes uzeti neku sa nekog faksa, npr ako upisujes matf, nadjes na netu primere (ili krajnje kupis) pa se spremas unapred. Uglavnom najbolje ti je poceti od osnova, C/C++ pa uzeti strukture, algoritme, kasnije krenes oop.


U redu,samo moram da nadjem neku,koja je opsirna mnogo i koja ce obuhvati sve sto se tice C/C++ za pocetaka,a kasnije kao sto kazes algoritmi,pa onda OOP .
[ svepomalo @ 01.05.2015. 22:07 ] @
@Panajotov

slazem sa tobom u potpunosti.
Upravo je to razlog zasto sam napisao da ne krece sa PHP-om, community je ogroman, sve je skoro pa na copy/paste.
Sve te knjige i kuvari su skoro na fazon. U njima neces nauciti zasto i kako to nesto radi u sitna crevca a sve se svodi na najjosnovnije primere.
U C-u se najbolje savladava logika razmisljanja, strukture podataka, liste, grafovi, algoritmika, nista od toga u PHP-u neces nauciti, mozda nesto i hcoes ali sigurno za pola od ovih stvari neces ni procitati u tim knjigama a verujem i na netu i online kursevima.

OOP svakako kasnije, proceduralno pici na samom startu pa kasnije OOP. Meni je to skroz prirodan tok stvari.
na svakom faxu se krece od C-a, sto kod nas a i preko je ista situacija, nije slucajno zasto je to tako. Npr. ja do sada u PHP knjigama nigde nisam naisao na pojam rekurzije, mozda i jesam ali to su toliko banalni primeri da na vec nekom malo komplikovanijem problemu neces znati ni da beknes :)

@Uber,
nemoj OOP kao sto sam napisao gore, kupi PROGRAMSKI JEZIK C - Ritchie, Kernighan, verovatno da ima i online negde :)
A ovo je sa MATF-a skripta iz Programiranja 1 - http://poincare.matf.bg.ac.rs/~janicic//books/p1.pdf
Kreni od nje i upored gledaj gornju knjigu. I ne zaboravi da svaki primer prodjes po par puta, i da ti svaki kod prodje kroz prste! Nemoj copy/paste primera da radis, procitaj kod, prodji sto vise primera i ako ce ti na samom startu stvari delovati skroz apstraktno i 100x pitati sebe "zasto ja ovo radim, kad cu da napravim nesto s cim cu moci da se hvalim drugarima" ne ocajavaj, shvatices kasnije da bez svih tih pocetnih i "glupih stvari" ne bi ni mogao da pogramiras :) C je fantastican za ovakve stvari.

[ plus_minus @ 01.05.2015. 22:58 ] @
@Panajotov & svepomalo

Bože blagi.. :D ... Hoćete da kažete da oni koji rade u php-u, imaju manjka logike i da su samo oni koji kompajliraju svoje vežbice što im profa a la ".NOT" dade da rade - nešto posebno?

De, ako nije problem, ako je moguće, da mi pojasni neko od vas dvojice još malo povodom ovih zanimljivih tvrdnji, kako je nekoliko malih miliona php developera, nesposobno za logičko razmišljanje i rešavanje `muških` problema... bio bih zahvalan, zaista.

@Panajotov
Ako nije moguće, potkrepiti vaše zeleno-rOOkie mišljenje, iznešeno na kontu najzastupljenijeg server-side oop "web" jezika današnjice, konkretnim primerima.. onda nikom ništa.
Stara priča, ponovo započeta. Koja glasi: PHP je NEZAUSTAVLJIV. Svi ostali jezici koji nešto mogu da urade i da prikažu, pored PHP-a, ako govorimo o WEB-u (ftp/http - `s`) osim ASP.NET-a nemaju šta da traže. Ruby, Java.. python? Možda. Ali, procenat iskorišćenosti tih jezika je isti koliko i Operin udeo u web marketshare-u. 0,0(nešto)%.


@svepomalo
Ako ti recimo, nisi sposoban da napišeš sam svoju metodu u php-u ili funkciju u #! to ne znači da i ostali nisu sposobni i da postoji samo copy-paste. Mislim, dečače, šta ti pišeš, jesi li svestan da jedva ostade živ?!? .. figurativno rečeno. Kako se ti takav sa tom logikom uopšte i snalaziš sa kompajlerima, to mi nije jasno? I to "svepomalo" govori mnogo. Nema svepomalo. Onaj ko radi od svega po malo jeste - ćorak. Neupotrebljiv. Za sve može po malo i sam, ali mu na kraju za sve treba po malo i pomoći. Neće to da pravi pare na duge staze, nikad.

@Uber

Ako ti je cilj pravljenje web portala, sajtova, free for all mail servisa, foruma, te svega što može da se učita u web pretraživač i da se prezentuje kroz pdf, html, xml, .txt .png, itd, itd, itd.. ... onda zaboravi šta ova dva ponavljača pričaju i uči engleski jezik, ako ga ne znaš. Ako znaš en. dovoljno dobro.. nemoj da kupuješ knjige za php, nego ovde -> http://php.net/manual/en/ a imaš i verziju za download u -chm formatu -> http://php.net/docs.php Ako imaš kefala (a imaš, što da ti toga bude manjka, jel' da? :) ) ni jedan priručnik ti više neće trebati. Samo rad, rad, rad.. i povremeno: ček, kako ova od svih silnih 5.000 i kusur funkcija beše glasi..

E, ako ti je cilj pravljenje DESKTOP aplikacija, te možda novog operativnog sistema.. ili "multiverse" knjigovođstvenog programa ili neke cool 3D desktop babaroga video igrice -> /C/C++/C# .. Objective C (iShit).

Ako te interesuje pravi pravcati OO koncept i način rada.. Pa, možda je SmallTalk good thing to go. Ili JAVA?
ps: samo pazi, ovde u ovoj temi, ima, primetio sam, par njih koji garant ne mirišu Javu - ič (smem da se kladim)!

U svakom slučaju, proguglaj i na temu WebGL. To je recimo, jako jako zanimljiva igrarija.
Obrni okreni, javaskriptu ćeš morati da naučiš, hteo ne hteo. Prototyping, blago rečeno. Makar to.

Zaključak? - USE RIGHT TOOL FOR THE RIGHT JOB.
[ dragancesu @ 02.05.2015. 08:12 ] @
Sta ce biti za godinu dana tesko je reci, jos nisi zavrsio srednju skolu. Znam troje koji su upisali IT Akademiju i sad uce, ali to je jednogodisnje skolovanje. Ne znam iskustva drugih ali mi deluje dosta ozbiljno. Tamo ima dosta kurseva pa verovatno mozes naci sta te interesuje.
[ Panajotov @ 02.05.2015. 08:56 ] @
@dragancesu nikako IT akademiju. Mogu ti poslati neke od njihovih kurseva za online skolovanje, da vidis koliko je bolje sve to na netu uciti.
@plus_minus, ne znam zasto si arogantan. Ako je neko pocetnik, mislim da mu nikako ne treba savetovati da odma krene da radi php. U njemu je sve bukvalno na gotovo, nemas nikakvih problema ni sa cim, sve mozes da sredis i bez znanja jezika. Kad dodjes na neki posao, kada krenu neki zahtevi sa kojima se nisi susretao (a predpostavimo da ih nema na netu), odma ce biti 'kuku majko'. Jos jedan razlog je u tome sto php nije bas najbolji drug sa oop (bice, ali za sad nije).
Ja ti pricam iz sopstvenog iskustva, iskustva koje sam stekao sam kuci uceci PRVO php, nakon cega sam otisao na razgovor za posao gde su prva pitanja bila o listama, redovima, stekovima, gde me je lik bukvalno isprozivao sto sam ucio php kao prvi jezik.

Zavrsavam raspravu jer nemam zivaca ubedjivati se sa tobom. pozz
[ Uber @ 02.05.2015. 09:37 ] @
Citat:

@svepomalo
nemoj OOP kao sto sam napisao gore, kupi PROGRAMSKI JEZIK C - Ritchie, Kernighan, verovatno da ima i online negde :)
A ovo je sa MATF-a skripta iz Programiranja 1 - http://poincare.matf.bg.ac.rs/~janicic//books/p1.pdf
Kreni od nje i upored gledaj gornju knjigu. I ne zaboravi da svaki primer prodjes po par puta, i da ti svaki kod prodje kroz prste! Nemoj copy/paste primera da radis, procitaj kod, prodji sto vise primera i ako ce ti na samom startu stvari delovati skroz apstraktno i 100x pitati sebe "zasto ja ovo radim, kad cu da napravim nesto s cim cu moci da se hvalim drugarima" ne ocajavaj, shvatices kasnije da bez svih tih pocetnih i "glupih stvari" ne bi ni mogao da pogramiras :) C je fantastican za ovakve stvari.


U redu,kupit cu te knjige i pocet ucit sve do detalja. (y) Nasao sam ovu od Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie na mikroknjiga.rs .
Citat:

@plus_minus

Ako ti je cilj pravljenje web portala, sajtova, free for all mail servisa, foruma, te svega što može da se učita u web pretraživač i da se prezentuje kroz pdf, html, xml, .txt .png, itd, itd, itd.. ... onda zaboravi šta ova dva ponavljača pričaju i uči engleski jezik, ako ga ne znaš. Ako znaš en. dovoljno dobro.. nemoj da kupuješ knjige za php, nego ovde -> http://php.net/manual/en/ a imaš i verziju za download u -chm formatu -> http://php.net/docs.php Ako imaš kefala (a imaš, što da ti toga bude manjka, jel' da? :) ) ni jedan priručnik ti više neće trebati. Samo rad, rad, rad.. i povremeno: ček, kako ova od svih silnih 5.000 i kusur funkcija beše glasi..

E, ako ti je cilj pravljenje DESKTOP aplikacija, te možda novog operativnog sistema.. ili "multiverse" knjigovođstvenog programa ili neke cool 3D desktop babaroga video igrice -> /C/C++/C# .. Objective C (iShit).

Ako te interesuje pravi pravcati OO koncept i način rada.. Pa, možda je SmallTalk good thing to go. Ili JAVA?
ps: samo pazi, ovde u ovoj temi, ima, primetio sam, par njih koji garant ne mirišu Javu - ič (smem da se kladim)!

U svakom slučaju, proguglaj i na temu WebGL. To je recimo, jako jako zanimljiva igrarija.
Obrni okreni, javaskriptu ćeš morati da naučiš, hteo ne hteo. Prototyping, blago rečeno. Makar to.

Zaključak? - USE RIGHT TOOL FOR THE RIGHT JOB.


Engleski jezik znam. Bacio bih se na ono sto ce se najvise trazit? Vjerujem da ce me na fakultetu docekat C jezik. Posto sada ucim HTML i CSS,htjeo sam uzeti i knjigu za JavuScript,jer za mjesec dana se zavrsava skolska godina(u kojoj se nista korisno nije naucilo O.o ) i cim se zavrsi trebam poceti ucit sve. Zbuniste ovdje,ne zna covjek od cega bi poceo sad O.o .




Citat:
dragancesu: Sta ce biti za godinu dana tesko je reci, jos nisi zavrsio srednju skolu. Znam troje koji su upisali IT Akademiju i sad uce, ali to je jednogodisnje skolovanje. Ne znam iskustva drugih ali mi deluje dosta ozbiljno. Tamo ima dosta kurseva pa verovatno mozes naci sta te interesuje.


Ne bih na IT Academy.

[Ovu poruku je menjao Uber dana 02.05.2015. u 10:48 GMT+1]
[ svepomalo @ 02.05.2015. 11:52 ] @
@plus_minus
kontaminiran mind set....
[ keepgoing @ 02.05.2015. 12:27 ] @
@Uber
Sjajna knjiga:
Programming: Principles and Practice Using C++ (2nd Edition)
Knjiga je jasna kao dan i pisana je za one koji zaista zele da nauce.

Uzgred, Stroustrup u knjizi kaze da poznavanje C-a nije potrebno pre ucenja C++-a.

Na nju je logican nastvak:
The C++ Programming Language, 4th Edition

A za K&R nisam bas siguran koliko je beginner friendly.

plus_minus:
Citat:
E, ako ti je cilj pravljenje DESKTOP aplikacija, te možda novog operativnog sistema.. ili "multiverse" knjigovođstvenog programa ili neke cool 3D desktop babaroga video igrice -> /C/C++/C# .. Objective C (iShit)


C# i Objective-C se ne otimaju za AAA naslove.

@Uber
Ako te interesuje informatika = Computer Science, batali php i proburgijaj kurikulume po sajtovima vodecih fakulteta i vidi sta se radi.
Ukratko: C++, Java, C, Python, MATLAB. - Python koriste da smanje nagib krive ucenja ali to, naravno, nije jedini razlog.
[ Uber @ 02.05.2015. 13:02 ] @
Citat:
keepgoing: @Uber
Sjajna knjiga:
Programming: Principles and Practice Using C++ (2nd Edition)
Knjiga je jasna kao dan i pisana je za one koji zaista zele da nauce.

Uzgred, Stroustrup u knjizi kaze da poznavanje C-a nije potrebno pre ucenja C++-a.

Na nju je logican nastvak:
The C++ Programming Language, 4th Edition

A za K&R nisam bas siguran koliko je beginner friendly.


@Uber
Ako te interesuje informatika = Computer Science, batali php i proburgijaj kurikulume po sajtovima vodecih fakulteta i vidi sta se radi.
Ukratko: C++, Java, C, Python, MATLAB. - Python koriste da smanje nagib krive ucenja ali to, naravno, nije jedini razlog.


U redu,krecem onda sa C,C++ do detalja,pa ostalo. . Inace ova od Bjarne Stroustrup-a na mikroknjiga.rs je rasprodata. Moram vidit gdje cu naci tu knjigu na srpskom. O.o
[ osmania @ 02.05.2015. 14:48 ] @
ja da sam na tvom mjestu ne bi ni razmisljao nego bi upisao distance learning fax nedje u svijtu ili evropi.

nprj moj kolega iz tuzle je upisao technikum wien
dolazi 2 puta godisnje na ispite..
na eng jeziku
450 eura semestar
[ Uber @ 02.05.2015. 16:08 ] @
Kod nas nema mnogo toga. >:(
[ plus_minus @ 02.05.2015. 16:31 ] @
@svepomalo

Dobro. Imaš kontaminiran mind set i zbog toga, samo tri tačkice. Ok. To je već pošteno.
-------------

@Panajotov

Isprozivao te "profesor" jer zahvaljujući njegovoj m$ diplomici, prima platu, pretpostavljam. Logično je da će da mrzi php.
A i ti, zašto sve to što nisi znao, nisi sam nekako naučio od kuće, uz pomoć neta, bez kopipejstovanja?

Niti ima opravdanja niti - opet - dovoljno dobrog razloga da se neki jezik (bilo koji) ocrni i da se viče kako to i to treba da se izbegava.
---------

@Uber

Citat:
Zbuniste ovdje,ne zna covjek od cega bi poceo sad O.o .


Možda će ti ovo pomoći.
Object oriented programming languages

Ovo se inače ne nalazi u listi, a vele da je jako, jako moćan, tj. tek treba da bude.
Developed by Mozilla Research team -> The Rust Programming Language

Citat:
Rust is a general purpose, multi-paradigm, compiled programming language developed by Mozilla Research.[12] It is designed to be a "safe, concurrent, practical language",[13][14] supporting pure-functional, concurrent-actor, imperative-procedural, and object-oriented styles.


Ko zna? Možda je baš - taj - budućnost.
Prelistao sam online docs. (koji je dobrim delom još uvek nepotpun) i ako je tako kako viču povodom garbage-a i svega ostalog, biće to zanimljiv "igrač".
[ svepomalo @ 02.05.2015. 16:36 ] @
hahahahah odusevljava me ovaj covek :D :D :D
[ Panajotov @ 02.05.2015. 16:41 ] @
@plus_minus, moram da ti odgovorim, kad si vec zapeo. Prvo nije 'profesor', nit prima platu zato sto mrzi php, vec je vlasnik te firme. A zasto nisam naucio, zato sto nigde na netu ili bilo kojem tutorijalu niko ne spominje pojmove steka, reda, grafove, lifo, fifo itd, bar ne u onima koje sam ja gledao. Konkretno pitao me je prvo oop, zatim sql i onda je presao na algoritme i strukture. Ne crnim ja php (bas naprotiv), nego kazem da nije pametno od njega poceti.
[ plus_minus @ 02.05.2015. 16:52 ] @
@Panajotov

Ti si onda njega trebao da pitaš, `dobro bre čoveče, jel' vama treba neko ko radi low-level i optimizuje ram i cpu za multithreadove ili neko ko pravi blogove, sajtove i tako to?`
Ustvari, možda si trebao da ga pitaš, `ae kaži ti meni čiko, kako bi ti implementirao interfejs u bash-u?` :p
[ Panajotov @ 02.05.2015. 17:09 ] @
Pa tako nekako i ispalo kad sam dosao tamo, odgovorio mi je samo 'nema karijere tu', to rade ovi propali frizeri, fudbaleri itd. :D

ps preteruje, ali ok, donekle se i slazem :)
[ plus_minus @ 02.05.2015. 17:23 ] @
Video je taj lik neki proceduralni php sklepatorski kod sa ekstremno mnogo globalnih na izvol'te promenjivih ukrkanih na svakom koraku.. i čim je saznao da u php-u nema kompajliranja, rekao je.. aaa... pa ovo je za frizere i za fudbalere. Garant. No nema veze.

Kapiram ja zašto svi koji ne rade u php-u, ne vole taj isti php koji je nastao tako što je jednoga dana, jednom evropljaninu palo na pamet da `očepi` malo od C i da napravi `mladunče` koje će nenormalno mnogo brzo da drlja po html-u, gde god da ga staviš, a to bilo u sklopu html koda ili pre.. ili posle - `doesn't give a 5hit, like a honeybadger`. ...

Konkretan primer nečega što je u C praksi - nemoguće.
Dok je u php-u savršeno validno.

Code (php):

<?php

$a = 123456;

$b = filter_input(INPUT_GET, 'b', FILTER_SANITIZE_STRING);

if (is_numeric($b)) $a = array(); // Whaaat .. ?? :D

 


I eto to je otprilike nešto što ne mora samo po sebi da bude - zlo, ako onaj ko piše kod zaista zna šta radi i svestan je koliko može i kad može da se igra.
[ pajaja @ 02.05.2015. 17:30 ] @
Ne znam zasto uopste diskutujete o programskim jezicima kada ga zanima koji fakultet da upise.
[ Uber @ 02.05.2015. 18:21 ] @
Citat:
plus_minus

Ko zna? Možda je baš - taj - budućnost.
Prelistao sam online docs. (koji je dobrim delom još uvek nepotpun) i ako je tako kako viču povodom garbage-a i svega ostalog, biće to zanimljiv "igrač".


Znaci tako.


Prvo znaci krecem od C/C++ do detalja sve,godina je ispred mene jos,mada malo je to vrijemena. Narucujem "Programski jezik C '' od Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie.


Citat:
pajaja: Ne znam zasto uopste diskutujete o programskim jezicima kada ga zanima koji fakultet da upise.


(y)

[Ovu poruku je menjao Uber dana 02.05.2015. u 19:31 GMT+1]
[ osmania @ 02.05.2015. 19:42 ] @
Ja opet kazem, upisi neki fax u europi na distance learning!
Sjedis u Sarajevu ucis i to je to :)

Dobijes diplomu koja je u svijetu puno priznatija lakse ces se ispaliti negdje.

- Prednost jefinije je u svakom slucaju
- drugo nema maltretiranja profa te uzeo na zub ili ne vako nako...
- engelski ces perfektno znati...
- znaci samo rad i nacin ucenja na faxu van balkana je puno efikasniji i ne mlate ne nekom glupom matematim prva 4 semestra
Ne znam kako je sad al aj sam krenuo 2004 u sarajevu na Elektrotehnicki prvi semestar je bio paskal...
Mat 1 2 3 4 i uvod u matematiku. A kru te....
-i jako puno ces programirati

ja da sam sad u tvojim godinama:

Opcija 1 (malo teza):
Krenuo bih Javu + Java EE uradio certifikate
i radio paralelno Big Data (mislim da je to velika budocnost jer sad je krenulo opasno) zvanje Data Scientist rasulo brale :)

Opcija 2 malo laksa:
ili ak hoces malo drugacije:

SAP. Uradis koji certifikat... nije tesko uopste

SAP Programer ili konsultatnt 100k € godisnja plata

Oracle Business Inteligence 70 K

DBA da budes sve jedno mala ovo BI je puno trazeno u firmama kao sto su osiguranja, banke, farmeCEUTI itd
koje imaju kesha


Neki dan je koka iz Srbije Orcle BI i ETL procese mislim da je za telenor radila , dosla ovde i bas kod nas u firmi imala razgovor ponudili joj 75k pocetna plus bonus odbila je jer nasla je za 90k €/godisnje brutto job. reko Slavice to rokaj a koka ima 32 godine :)

C Programer da dobije 60k godisnje mislim da moras da budes GURU u C-u. Barem tako kaze statistika.


Mislim da programiranje u C jest ok i c je popularan al nije placen.

upisao bi neki najlaksi sto mozes najbrze zavrsiti. Neka ekonomija sto brze to bolje...
[ keepgoing @ 02.05.2015. 20:29 ] @
@Uber
Programski jezik C '' od Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie - bolje prvo nadji negde knjigu i malo prelistaj, cisto da vidis jel si na tom nivou.

Ne pljuckaju strendzeri tako lako keca sa pet nula merne jedice €.
Mora tu da se stvori velika vrednost da bi se brojale toliko nule.

Manje-vise, postoje postovi clanova (koji su nazalost neaktivni na ES neko vreme) iz kojih se svasta moze nauciti.
Neki od tih clanova su ozbiljni igraci u bankama, neki u Google-u... ali nisu tamo stigli preko "pop" fakulteta.

Hard science u glavu i lagano...

I za kraj jedan citat iz gorepomenute knjige:
Citat:
And please do not be too impatient. Learning any major new and valuable skill takes time and is worth it.
[ mrIronMan @ 02.05.2015. 20:46 ] @
Uber
Moj savet ti je da fakultet sam odredis po principu sta volis tj ne ono sto ti je lako nauciti nego ono sto te vuce da sam istrazujes( kad nesto jednom procitas znaces o cemu se radi veoma dugo). Ako si odabrao dobro fakultet ce ti davati smernice a ti ces prateci njih napredovati
Kako vidim interesuje te informatika ne znam kakvo je stanja u Beogradu ja sam u Novom Sadu na FTN ovde imas dva smera
Softversko inzenjerstovo i informacione tehnologije
Racunarstvo i automatika
Prvi je cist softverski smer, dok se na drugom smeru programiranje okrece prema hardveru oba su perspektivan i medjunarodno priznata.
Pogledaj pan i program na ostalim fakultetima u Beogradu npr Fon, ETF i na matematickom pa na osnovu tvog interesovanja odluci se za onaj koji ti najvise odgovara.
[ Uber @ 02.05.2015. 21:02 ] @
Citat:
osmania: Ja opet kazem, upisi neki fax u europi na distance learning!
Sjedis u Sarajevu ucis i to je to :)

Dobijes diplomu koja je u svijetu puno priznatija lakse ces se ispaliti negdje.

- Prednost jefinije je u svakom slucaju
- drugo nema maltretiranja profa te uzeo na zub ili ne vako nako...
- engelski ces perfektno znati...
- znaci samo rad i nacin ucenja na faxu van balkana je puno efikasniji i ne mlate ne nekom glupom matematim prva 4 semestra
Ne znam kako je sad al aj sam krenuo 2004 u sarajevu na Elektrotehnicki prvi semestar je bio paskal...
Mat 1 2 3 4 i uvod u matematiku. A kru te....
-i jako puno ces programirati

ja da sam sad u tvojim godinama:

Opcija 1 (malo teza):
Krenuo bih Javu + Java EE uradio certifikate
i radio paralelno Big Data (mislim da je to velika budocnost jer sad je krenulo opasno) zvanje Data Scientist rasulo brale :)

Opcija 2 malo laksa:
ili ak hoces malo drugacije:

SAP. Uradis koji certifikat... nije tesko uopste

SAP Programer ili konsultatnt 100k € godisnja plata

Oracle Business Inteligence 70 K

DBA da budes sve jedno mala ovo BI je puno trazeno u firmama kao sto su osiguranja, banke, farmeCEUTI itd
koje imaju kesha


Neki dan je koka iz Srbije Orcle BI i ETL procese mislim da je za telenor radila , dosla ovde i bas kod nas u firmi imala razgovor ponudili joj 75k pocetna plus bonus odbila je jer nasla je za 90k €/godisnje brutto job. reko Slavice to rokaj a koka ima 32 godine :)

C Programer da dobije 60k godisnje mislim da moras da budes GURU u C-u. Barem tako kaze statistika.


Mislim da programiranje u C jest ok i c je popularan al nije placen.

upisao bi neki najlaksi sto mozes najbrze zavrsiti. Neka ekonomija sto brze to bolje...


Mislis da SAP programer uzima najvise novca? Je li tako ? U Srbiji,na primjer u Beogradu,ne vjerujem da postoje studije sa kojima bih,kada bih zavrsio,mogao postati SAP progrmaer? Upravo zelim da neko napise,u kom pravcu da krenem,sta se razvija i kako dalje. Sta ce se najvise trazit i naravno k'o ce najvise biti placen za adekvatno uradjen posao? Sto se tice fakulteta,i dalje ne znam gdje bih posao.



Citat:
keepgoing: @Uber
Programski jezik C '' od Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie - bolje prvo nadji negde knjigu i malo prelistaj, cisto da vidis jel si na tom nivou.

Ne pljuckaju strendzeri tako lako keca sa pet nula merne jedice €.
Mora tu da se stvori velika vrednost da bi se brojale toliko nule.

Manje-vise, postoje postovi clanova (koji su nazalost neaktivni na ES neko vreme) iz kojih se svasta moze nauciti.
Neki od tih clanova su ozbiljni igraci u bankama, neki u Google-u... ali nisu tamo stigli preko "pop" fakulteta.

Hard science u glavu i lagano...



Mislis da je to teska literatura za pocetnike?



Citat:
mrIronMan: Uber
Moj savet ti je da fakultet sam odredis po principu sta volis tj ne ono sto ti je lako nauciti nego ono sto te vuce da sam istrazujes( kad nesto jednom procitas znaces o cemu se radi veoma dugo). Ako si odabrao dobro fakultet ce ti davati smernice a ti ces prateci njih napredovati
Kako vidim interesuje te informatika ne znam kakvo je stanja u Beogradu ja sam u Novom Sadu na FTN ovde imas dva smera
Softversko inzenjerstovo i informacione tehnologije
Racunarstvo i automatika
Prvi je cist softverski smer, dok se na drugom smeru programiranje okrece prema hardveru oba su perspektivan i medjunarodno priznata.
Pogledaj pan i program na ostalim fakultetima u Beogradu npr Fon, ETF i na matematickom pa na osnovu tvog interesovanja odluci se za onaj koji ti najvise odgovara.


Da,informatika me zanima,ali konkretno nesto,nesto gdje mogu postati profesonialac u samo jednoj oblasti.Ne zelim radit 100 stvari,i da ih znam sve po malo,a nijednu najbolje.Zato sam trazio fakultet koji bio usmjeren samo na jedan dio,ali izgleda da ga nema.
[ mrIronMan @ 02.05.2015. 22:50 ] @
Razumem ja tebe ali gledaj to sa druge strane koliko jezika je coveku potrebno da zna ? sa jednim je nepismen, sa dva je malo bolje, isto ti je i u ostalim slucajevima ne mozes znati samo jedan programki jezik jer je to oblas koja se veoma brzo menja i moras se stalno usavrsavati, programi koji su sad veoma atraktivni kakvi ce biti za 5 god kad zavrsis fakultet, a tek za 10??? pogledaj samo sta se sve promenilo za zadnjih 5 god a kako se predvidja u buducnosti ce se jos brze menjati e onda dolazi do izrazaja sposobnost da se prilagodis rezlicitim programskim jezicima to je ono sto se uci na fakultetu.
Ja sam upisao mehatroniku i ovde je bas izrazena raznovrsnost ali kad pogledas malo sire vidis da sve ima svoju namenu i nista nije slucajno.
[ Uber @ 03.05.2015. 00:03 ] @
Citat:
mrIronMan: Razumem ja tebe ali gledaj to sa druge strane koliko jezika je coveku potrebno da zna ? sa jednim je nepismen, sa dva je malo bolje, isto ti je i u ostalim slucajevima ne mozes znati samo jedan programki jezik jer je to oblas koja se veoma brzo menja i moras se stalno usavrsavati, programi koji su sad veoma atraktivni kakvi ce biti za 5 god kad zavrsis fakultet, a tek za 10??? pogledaj samo sta se sve promenilo za zadnjih 5 god a kako se predvidja u buducnosti ce se jos brze menjati e onda dolazi do izrazaja sposobnost da se prilagodis rezlicitim programskim jezicima to je ono sto se uci na fakultetu.
Ja sam upisao mehatroniku i ovde je bas izrazena raznovrsnost ali kad pogledas malo sire vidis da sve ima svoju namenu i nista nije slucajno.


Da,naravno,ne mislim samo znati jedan programski jezik i naravno da je to posao u kojem se mora ucit uvjek i bit u toku,ali ja upravo trazim sta bi to moglo biti aktuelno za nekih 5 godina i sta bi bilo najpametnije da uzmem da ucim.Jer ne zelim uciti sada nesto i kasnije kad zavrsim sve,nema posla za to,ne trazi se vise i nista onda :O .Sta ce se najvise trazit i koji bi fakultet bilo najbolje naspram toga i upisat. @osmania je tu pomenuo SAP programere.
[ plus_minus @ 03.05.2015. 02:45 ] @
Citat:
...
i sta bi bilo najpametnije da uzmem da ucim.Jer ne zelim uciti sada nesto i kasnije kad zavrsim sve,nema posla za to,ne trazi se vise i nista onda :O ...

C je alfa i omega. Taj jezik je prosledio standarde gotovo svugde. C++ je `upgrade` na C u tom smislu da radi isto kao i C s' tim što su u igri i Objekti. C# je m$ varijanta C-a.. Objective C je Apple varijanta C porodice...

Python, php, itd. itd.. sve se to `ugledalo` na C.

Zaključak?

Uči C. Uči C i C++. Uči uporedo sa onim što ti je trenutno primarno. Ako na faksu koji budeš upisao imate fokus na lupam, fortran, recimo.. ti nemoj da dižeš ruke od C/C++ nego oba. Zezaj se, vežbaj pomalo i ovo i ono (gledaj da ne zaboraviš na devojke i žene, normalno). Kada na tom nekom faksu koji ćeš da upišeš, krenete da radite sa Javom nakon fortrana, ti naravno, opet .. ne ispuštaš C/C++ iz svog vidokruga.

Zašto?

Zamisli da trenutno radiš negde (neka bliska budućnost) kao Python programer, a znaš C/C++ kako valja, ali Piton je glavni i to je to, piton pravi pare, ti praviš .py fajlove. Kraj priče. I dođe odjednom neko ludo vreme kada firma zaključi da od skora, za Pitona više nema mesta, zbog recimo onog Rust-a što ga linkovah. Hajde da zamislimo da je Rust tada u tom momentu popularan kao jquery (preterah ga, ali nema veze).. šta ti radiš u tom slučaju? Tražiš novi posao gde se radi u pitonu ili C/C++ ili jednostavno - laganica prelaziš na Rust uz vrlo malo poteškoća i privikavanja i nastavljaš da životariš uz staru ekipu/kolege .. ? Ako firma ne krene da traži BrainFuck programere, ti si uvek na konju.
[ Uber @ 03.05.2015. 12:09 ] @
Citat:
plus_minus: C je alfa i omega. Taj jezik je prosledio standarde gotovo svugde. C++ je `upgrade` na C u tom smislu da radi isto kao i C s' tim što su u igri i Objekti. C# je m$ varijanta C-a.. Objective C je Apple varijanta C porodice...

Python, php, itd. itd.. sve se to `ugledalo` na C.

Zaključak?

Uči C. Uči C i C++. Uči uporedo sa onim što ti je trenutno primarno. Ako na faksu koji budeš upisao imate fokus na lupam, fortran, recimo.. ti nemoj da dižeš ruke od C/C++ nego oba. Zezaj se, vežbaj pomalo i ovo i ono (gledaj da ne zaboraviš na devojke i žene, normalno). Kada na tom nekom faksu koji ćeš da upišeš, krenete da radite sa Javom nakon fortrana, ti naravno, opet .. ne ispuštaš C/C++ iz svog vidokruga.


E onda to je to,znaci sve varijante C su glavni. Krecem sa tim,uz knjige dobre samo i to je to. U redu. Od zena sam digao ruke(zauvjek). O.o


Citat:

Zašto?

Zamisli da trenutno radiš negde (neka bliska budućnost) kao Python programer, a znaš C/C++ kako valja, ali Piton je glavni i to je to, piton pravi pare, ti praviš .py fajlove. Kraj priče. I dođe odjednom neko ludo vreme kada firma zaključi da od skora, za Pitona više nema mesta, zbog recimo onog Rust-a što ga linkovah. Hajde da zamislimo da je Rust tada u tom momentu popularan kao jquery (preterah ga, ali nema veze).. šta ti radiš u tom slučaju? Tražiš novi posao gde se radi u pitonu ili C/C++ ili jednostavno - laganica prelaziš na Rust uz vrlo malo poteškoća i privikavanja i nastavljaš da životariš uz staru ekipu/kolege .. ? Ako firma ne krene da traži BrainFuck programere, ti si uvek na konju.


(Y) Odlicno.
[ whitie2004 @ 03.05.2015. 14:50 ] @
Lepo je sto ozbiljno pristupas svojoj karijeri i pokusavas se pripremiti sto pre i sto bolje. Trebas ipak biti svestan da je tematika mnogo vise od izbora fakulteta ili nekog programskog jezika. Studirao sam kada je na ETF-Bg bila neka ogromna IBM skalamerija sa busenim karticama. Secam se, bio jedan disk (velicine tepsije za burek) od cak 1Mega koji su , normalno, koristili samo profesori. Ozbiljan programer je radio u asembleru i troseni su meseci rada i matematickog modeliranja da se ustedi po koji ciklus. Da se neki podatak nadje u pravo vreme na pravom mestu. Danas prosecni procesori dovlace gomilu podataka u kes i onda 99% odbace kao pogresnu predikciju. Samo da bi se i onaj pravi , korisan podatak zatekao u kesu. Sve to na nivou hardvera. Gde je danas asembler? Gde ce biti ovi danasnji jezici za koju godinu...

Ako predpostavljas da ces zavrsis faks, javis se na par konkursa u belom svetu i .. eto ga dobar posao - nije tako. Trziste, kao i za sve drugo. Samo na 2 glavna frilens sajta imas nepuna 4 milina programera, vecina sa nekom fak. diplomom. Jedva 10% od njih godisnje zarade 1000$. (Zvanicni podaci, nije moje misljenje). Dakle ima onih Indijaca sto rade za 3$ i onih drugih Indijaca sa milionskim platama. Moras unapred znati u koji segment gadjas. Na osnovu cega mislis da mozes to postici. Koji su preduslovi koji se traze ...

Lepo je znati neki jezik. Ali ako mislis ici u neku zemlju, moras imati papir da znas taj jezik. Razlicite zemlje, razliciti papiri, razliciti nivoi znanja za razlicite vize. To trazi vreme i novac. Pocni da razmisljas koja zemlja, koji kurs, koja lova ...

Bez obzira dali ciljas na preseljenje u Kanadu / Australiju ili Beograd / Novi Sad, lokalci ce te smatrati za dodjosa koji je juce sisao sa grane , negde dole u Africi. Trebace ti podrska nekog insajdera. U Kanadi je to uglavnom vezano za crkvu (pravoslavnu ili katolicku), u Australiji ima i politickog delovanja, muslimanska vera ce ti mnogo pomoci u arapskim zemljama. Rodjak, komsija, svastikin mali sto vozi kamion u Kamberi ... sve se racuna. Pocni da trazis.

Sam fakultet. Prestizni fakulteti nisu toliko bolji po znanju koliko po mogucnosti da stupis u kontakt sa pravim ljudima. I na nasim fakultetima ce profesori (uz dobar razlog ...) pomoci u posredovanju za posao. Neretko kolega sa faksa moze vise da pomogne od svih njih. U svakom slucaju, moras imati svoju ekipu. Druziti se sa ljudima, traziti zajednicke interese. Sve ovo vazi i sutra u firmi, na netu, podrska nekim novim tehnologijama ...Pocni da budes nasmejan bez razloga, da koristis kovanice: tako sam uzbudjen sto cu ucestvovati u ...

Postoje i firme koje se bave posredovanjem, kako za vizu, tako i za posao. To je najskuplja varijanta. Bolje postici sto vise lisnim radom i kontaktima. Pokazi sta radis, budi dosadan, podrzi druge kada su oni dosadni. Za 5-6 godina, kada budes stvarno lomio svoju karijeru moras biti vec odavno poznat u tim krugovima. Ako tada budes anonimus sa diplomom, mrtav si!

Sto pre odes van, bices prisutniji i trazeniji. Zavisno od love i drugih planova, mozes poceti ovde i zavrsiti faks ili master van. Dali ce te neko finansirati i u kom obimu. Koliko ces morati sam zaradjivati. Koliko ces godina unapred zrtvovati na sitnijim poslovima i ciljevima da bi konacan cilj bio vredan. Guraces sam, slobodan i pokretljiv. Ili ipak sa devojkom / zenom ali po cenu ... cega? - sta si spreman da zrtvujes za decu i porodicnu atmosferu. Veze sa domovinom ...?

Moras sebi u glavi vizualizovati cilj koji je ostvariv i onda samo gurati napred. Cilj za koji znas kako izvesti i zbog cega ce sigurno uspeti. U svakom trenutku znati da vredis tih para kojima se nadas...

>>> Htedoh ti ovo poslati na prajvit, ali mozda ce zatrebati jos nekom. Koga mrzi da cita, preskocice cim vidi duzinu ...
[ Uber @ 03.05.2015. 15:48 ] @
Citat:
whitie2004: Lepo je sto ozbiljno pristupas svojoj karijeri i pokusavas se pripremiti sto pre i sto bolje. Trebas ipak biti svestan da je tematika mnogo vise od izbora fakulteta ili nekog programskog jezika. Studirao sam kada je na ETF-Bg bila neka ogromna IBM skalamerija sa busenim karticama. Secam se, bio jedan disk (velicine tepsije za burek) od cak 1Mega koji su , normalno, koristili samo profesori. Ozbiljan programer je radio u asembleru i troseni su meseci rada i matematickog modeliranja da se ustedi po koji ciklus. Da se neki podatak nadje u pravo vreme na pravom mestu. Danas prosecni procesori dovlace gomilu podataka u kes i onda 99% odbace kao pogresnu predikciju. Samo da bi se i onaj pravi , korisan podatak zatekao u kesu. Sve to na nivou hardvera. Gde je danas asembler? Gde ce biti ovi danasnji jezici za koju godinu...

Ako predpostavljas da ces zavrsis faks, javis se na par konkursa u belom svetu i .. eto ga dobar posao - nije tako. Trziste, kao i za sve drugo. Samo na 2 glavna frilens sajta imas nepuna 4 milina programera, vecina sa nekom fak. diplomom. Jedva 10% od njih godisnje zarade 1000$. (Zvanicni podaci, nije moje misljenje). Dakle ima onih Indijaca sto rade za 3$ i onih drugih Indijaca sa milionskim platama. Moras unapred znati u koji segment gadjas. Na osnovu cega mislis da mozes to postici. Koji su preduslovi koji se traze ...

Lepo je znati neki jezik. Ali ako mislis ici u neku zemlju, moras imati papir da znas taj jezik. Razlicite zemlje, razliciti papiri, razliciti nivoi znanja za razlicite vize. To trazi vreme i novac. Pocni da razmisljas koja zemlja, koji kurs, koja lova ...

Bez obzira dali ciljas na preseljenje u Kanadu / Australiju ili Beograd / Novi Sad, lokalci ce te smatrati za dodjosa koji je juce sisao sa grane , negde dole u Africi. Trebace ti podrska nekog insajdera. U Kanadi je to uglavnom vezano za crkvu (pravoslavnu ili katolicku), u Australiji ima i politickog delovanja, muslimanska vera ce ti mnogo pomoci u arapskim zemljama. Rodjak, komsija, svastikin mali sto vozi kamion u Kamberi ... sve se racuna. Pocni da trazis.

Sam fakultet. Prestizni fakulteti nisu toliko bolji po znanju koliko po mogucnosti da stupis u kontakt sa pravim ljudima. I na nasim fakultetima ce profesori (uz dobar razlog ...) pomoci u posredovanju za posao. Neretko kolega sa faksa moze vise da pomogne od svih njih. U svakom slucaju, moras imati svoju ekipu. Druziti se sa ljudima, traziti zajednicke interese. Sve ovo vazi i sutra u firmi, na netu, podrska nekim novim tehnologijama ...Pocni da budes nasmejan bez razloga, da koristis kovanice: tako sam uzbudjen sto cu ucestvovati u ...

Postoje i firme koje se bave posredovanjem, kako za vizu, tako i za posao. To je najskuplja varijanta. Bolje postici sto vise lisnim radom i kontaktima. Pokazi sta radis, budi dosadan, podrzi druge kada su oni dosadni. Za 5-6 godina, kada budes stvarno lomio svoju karijeru moras biti vec odavno poznat u tim krugovima. Ako tada budes anonimus sa diplomom, mrtav si!

Sto pre odes van, bices prisutniji i trazeniji. Zavisno od love i drugih planova, mozes poceti ovde i zavrsiti faks ili master van. Dali ce te neko finansirati i u kom obimu. Koliko ces morati sam zaradjivati. Koliko ces godina unapred zrtvovati na sitnijim poslovima i ciljevima da bi konacan cilj bio vredan. Guraces sam, slobodan i pokretljiv. Ili ipak sa devojkom / zenom ali po cenu ... cega? - sta si spreman da zrtvujes za decu i porodicnu atmosferu. Veze sa domovinom ...?

Moras sebi u glavi vizualizovati cilj koji je ostvariv i onda samo gurati napred. Cilj za koji znas kako izvesti i zbog cega ce sigurno uspeti. U svakom trenutku znati da vredis tih para kojima se nadas...




(Y) I toga sam svjestan.Nikako ne mislim,ako zavrsim neki fakultet,eto posla( daleko od toga). Upravo zbog toga gledam gdje okrenuti na najbolje i poceti sada raditi dok sam jos treca godina,a kasnije i neki fakultet.Iskreno,volio bih kada bi postojalo par ljudi koji su profesionalci i od kojih mogu sve naucit,jer nisam siguran koliko toga moze fakultet pruzit.Hocu da kazem,da ne odem na fakultet,a tamo tucemo neku toeriju cjele godine i nista ne naucimo konkretno.Ja svakako uvjek ucim sam i istrazujem kada mi je nesto potrebno (do kraja),nikad se na skolu nisam osvrtao,jer jednostavna,dosadna je i ja ne vjerujem da ce tu neko nesto mnogo naucit.Ako sam zaista ne zeli,dzaba sve skole ! Da,uvjek je bitno imat prave ljude,ali vidiis,nemam prijatelje ( par nekih drugova ) ,jer kako bih ti rekao,jednostavno ja nemam sa njima sta pricat(nadam se da cu upoznat prave ljude na fakultetu). Zato kazem,volio bih kada bi postojao neko,ko ce stvarno znat sta pricam i od koga se moze i naucit mnogo toga.Ali oko mene su pijandure samo i "frajeri". Engleski jezik znam,rekao bih dobro,i to sam uglavnom u srednjoj naucio ( nesto i iz Osnovne ) ,ali smatram da bi neki dobar kurs,koji nudi i dobar certifikat,pomogao da usavrsim Engleski i da ga znam odlicno. Da,izgleda je vrlo vazno otici van. Negdje vec zamisljam kako bi se sve moglo ostvariti mhm O.o . U svakom slucaju,hvala na svim savjetima !

[Ovu poruku je menjao Uber dana 03.05.2015. u 16:58 GMT+1]
[ plus_minus @ 03.05.2015. 15:52 ] @
Citat:
Od zena sam digao ruke(zauvjek). O.o


Kako ovo da se shvati?
[ Uber @ 03.05.2015. 16:07 ] @
Citat:
plus_minus: Kako ovo da se shvati?


Hah,sta da ti kazem jbg. Imao sam ja nekoga,ja mislio bice uz mene uvjek. Ma jok,ona mene ponizava sa nekim "cirkuskim kepecima". Tako da,ne treba mi vise to! ! !
[ plus_minus @ 03.05.2015. 16:14 ] @
Ok. Opravdano. Pusti sad to da prođe, a kad opet nadoiđe, ne oklevaj no okušaj sreću ponovo.
[ Uber @ 03.05.2015. 16:57 ] @
Citat:
plus_minus: Ok. Opravdano. Pusti sad to da prođe, a kad opet nadoiđe, ne oklevaj no okušaj sreću ponovo.


Mislis? Ali ima jedan problem,jbg. Kako da okusam kad nju volim samo? Hmh a zelio sam samo da me voli,ali vidim dokle je stigla. Ako ovako nastavi ceka je veliko trziste u Emiratima. :/ Srusi mi se zivot,jbm ti sve vise. Malo problema,jos i ovo >:( . Ali dobro.

[Ovu poruku je menjao Uber dana 03.05.2015. u 18:42 GMT+1]
[ dava @ 04.05.2015. 10:29 ] @
Uber, ako sa faksom i programiranjem budeš uporan kao što si sa ženama ništa od tebe neće biti.
[ Uber @ 04.05.2015. 12:05 ] @
Citat:
dava: Uber, ako sa faksom i programiranjem budeš uporan kao što si sa ženama ništa od tebe neće biti.


Hmh sta mu sada ovo dodje??? Na sta mislis?
[ goranvasiljevic @ 04.05.2015. 16:59 ] @
Da zagreješ stolicu :)
[ Uber @ 04.05.2015. 17:34 ] @
Citat:
goranvasiljevic: Da zagreješ stolicu :)


Da,da ! ! !
[ R A V E N @ 04.05.2015. 20:23 ] @


Ovo je odličan materijal, hvala puno! Na žalost tuzlanski Fakultet Elektrotehnike nema praksu postavljanja ovako dobrih resursa.

Samo na http://poincare.matf.bg.ac.rs/~janicic//books/ imaju dva, čini se, ista .pdf-a: p1.pdf i p1a4.pdf. Zna li iko ima li razlike i u čemu je?

Uber, savjetujem ti da se prije svega potrudiš da naučiš matematiku dok si još u srednjoj.
[ Uber @ 04.05.2015. 21:11 ] @
Citat:
R A V E N: Ovo je odličan materijal, hvala puno! Na žalost tuzlanski Fakultet Elektrotehnike nema praksu postavljanja ovako dobrih resursa.

Samo na http://poincare.matf.bg.ac.rs/~janicic//books/ imaju dva, čini se, ista .pdf-a: p1.pdf i p1a4.pdf. Zna li iko ima li razlike i u čemu je?

Uber, savjetujem ti da se prije svega potrudiš da naučiš matematiku dok si još u srednjoj.


Upoznat sam sa ovim. Da,ali profesor nista bre. Covjek uzima knjigu i prepisuje. Sta meni ostaje? Da ucim preko interneta ili placam casove. Konkretno,mozes li mi reci,koja oblast matematike moze bit najbitnija sto se tice programera??
[ goranvasiljevic @ 04.05.2015. 21:15 ] @
Svaka oblast matematike je bitna :)
[ Uber @ 04.05.2015. 21:20 ] @
Jos samo da mi nadjete odgovarajuceg covjeka koji ce mi objasnit sve ! :') Sada ucili pojam niza,znaci covjek nista jbt. Pa tacno nista ne zna..ja ne znam sta je ovo vise :O . Moram ucit sam i nema druge. Kakvi profesori.

[Ovu poruku je menjao Uber dana 04.05.2015. u 22:31 GMT+1]
[ Aleksandar Đokić @ 04.05.2015. 22:11 ] @
Knjige su u redu, ali nekako meni se cini da je uvek jasnije kad prvo probas sam nesto pa onda procitas, i onda bude onaj momenat "aaaa to je to" - i onda si stvarno shvatio. Krenes li da citas bez ikakve predstave o cemu citas tesko da ces nesto stvarno razumeti.

Pomenuo si nizove npr... C je prilicno "low-level", i ako ne znas npr kako je memorija organizovana neces razumeti ni kako i sta programski jezik radi. Probaj da se igras sa "stringovima" u C-u (mada tip string, a i tipovi generalno, ne postoji u C-u - videces i sam kako i zasto) i tako ces najbolje nizove.
[ Uber @ 04.05.2015. 22:21 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić: Knjige su u redu, ali nekako meni se cini da je uvek jasnije kad prvo probas sam nesto pa onda procitas, i onda bude onaj momenat "aaaa to je to" - i onda si stvarno shvatio. Krenes li da citas bez ikakve predstave o cemu citas tesko da ces nesto stvarno razumeti.

Pomenuo si nizove npr... C je prilicno "low-level", i ako ne znas npr kako je memorija organizovana neces razumeti ni kako i sta programski jezik radi. Probaj da se igras sa "stringovima" u C-u (mada tip string, a i tipovi generalno, ne postoji u C-u - videces i sam kako i zasto) i tako ces najbolje nizove.


Da,mora se uvjek znati o cemu je rijec. Ne zelim citati onako da procitam. Treba sve razumjeti do detalja.Zato treba neko ovdje da napise sustinu jezika C! E sada,pocetak je izgleda najtezi. Probacu sve,dok ne shvatim o cemu se radi tacno ! (y) A sto se tice nizova,ucili smo to sada iz matematike.Profesor zive veze nema.Uzeo knjigu i prepisuje po tabli. Takodje i limes smo radili. Za par treba bit test. I sta te je naucio??? NISTA te nije naucio. Ja bih sad kuko. >:(
[ R A V E N @ 05.05.2015. 03:08 ] @
Citat:
Uber:Sta meni ostaje? Da ucim preko interneta ili placam casove. Konkretno,mozes li mi reci,koja oblast matematike moze bit najbitnija sto se tice programera??


Pa da, ako će ti to pomoći. Što se tiče oblasti, ne znam kakav je program fakulteta na kojeg se želiš upisati.
[ Uber @ 05.05.2015. 06:17 ] @
Citat:
R A V E N: Pa da, ako će ti to pomoći. Što se tiče oblasti, ne znam kakav je program fakulteta na kojeg se želiš upisati.


Uglavnom geometrije koliko sam mogao vidit. To je na MATF u Boegradu na smjeru Informatika,trogodisnji. Mada,ima matematike koliko hoces. Kontao sam taj smjer i ne znam gdje bih jos probao... O.o mhm
[ 7.scena @ 16.05.2015. 17:28 ] @
Da i ja kazem koju. Budi dobar, jako dobar u necemu. Npr. odlican sys admin sa nebitnom skolom ce imati vecu platu i lakse naci posao od nekoga koje zavrsio ETF, masterirao i teorijski zna brdo tehnologija.

Da se vratim na pocetak odaberi ono sto ti se dopada, to ce ti olaksati ucenje i fokusiranje, a onda zabodi zube u to, duboko i jako. Da li je to SAP, C#, php ili hardware orijetisane thenologije po meni je svejedno. Jer ako si vanserijski dobar u tome, posao lako stize i plata je dobra.
Normalno ne treba odabrati nesto sto nema perspektivu. Ja bih odabrao nesto sto je vezano za korporativni IT.

Danas da otvoris oglase zapljusnuce te broj .net developerskih oglasa. Kada dobijes radno iskustvo i reputaciju, poslovi ce ti se sami nuditi.
[ Uber @ 18.05.2015. 21:44 ] @
Citat:
7.scena: Da i ja kazem koju. Budi dobar, jako dobar u necemu. Npr. odlican sys admin sa nebitnom skolom ce imati vecu platu i lakse naci posao od nekoga koje zavrsio ETF, masterirao i teorijski zna brdo tehnologija.

Da se vratim na pocetak odaberi ono sto ti se dopada, to ce ti olaksati ucenje i fokusiranje, a onda zabodi zube u to, duboko i jako. Da li je to SAP, C#, php ili hardware orijetisane thenologije po meni je svejedno. Jer ako si vanserijski dobar u tome, posao lako stize i plata je dobra.
Normalno ne treba odabrati nesto sto nema perspektivu. Ja bih odabrao nesto sto je vezano za korporativni IT.

Danas da otvoris oglase zapljusnuce te broj .net developerskih oglasa. Kada dobijes radno iskustvo i reputaciju, poslovi ce ti se sami nuditi.


Upravo tako. Fino si ti ovo rekao. Orjentacija u samo jednom smjeru i tu "glavni" biti. (y) Samo sto se ovdje u ovoj drzavi nametnulo to,da ako covjek nema diplomu nekog fakulteta da je on jednostavno,pa mozemo rec' "glup" .
[ 7.scena @ 23.05.2015. 19:38 ] @
To nije tačno, sem ako ne tražiš državni posao, odnosno parazitsko uhlebljenje. Još si mlad i nemaš iskustva pa te vode stereotipne šuplje priče.
Normalno da je poželjno i očekivano da imaš višu ili visoku IT školu, ali ako si dobar u nečemu, škola je nebitna. Ovim te ne nagovaram da batališ školu, završi neki IT fax, ali ti govorim da u relanom IT svetu znanje i tvoje reference, pre svega poslovne definišu kvalitet.

Otvori oglase, najprodavaniji WP template na svetu dolazi iz srpske IT firme, ljudi stalno traže frontend developere, php nindže, java, js majstore.
U Bg se nalazi jedan od svetskih lidera cloud obrade DNA sekvenci, stalno traže Pyton programere.
Otvori prave sajtove tamo je XYZ oglasa za developere... To je samo kod nas, a tu je i ceo svet.
[ Uber @ 23.05.2015. 21:41 ] @
Citat:
7.scena: To nije tačno, sem ako ne tražiš državni posao, odnosno parazitsko uhlebljenje. Još si mlad i nemaš iskustva pa te vode stereotipne šuplje priče.
Normalno da je poželjno i očekivano da imaš višu ili visoku IT školu, ali ako si dobar u nečemu, škola je nebitna. Ovim te ne nagovaram da batališ školu, završi neki IT fax, ali ti govorim da u relanom IT svetu znanje i tvoje reference, pre svega poslovne definišu kvalitet.

Otvori oglase, najprodavaniji WP template na svetu dolazi iz srpske IT firme, ljudi stalno traže frontend developere, php nindže, java, js majstore.
U Bg se nalazi jedan od svetskih lidera cloud obrade DNA sekvenci, stalno traže Pyton programere.
Otvori prave sajtove tamo je XYZ oglasa za developere... To je samo kod nas, a tu je i ceo svet.


Tacno to.Mada,izgleda su ovi prosvjetari najtezi slucajevi. To jeto,ovdje po oglasima se dosta PHP Developeri traze,ali dosta. E sada,koliko su placeni i kako rade,to ne mogu znati.Bilo bi dobro izgubit se iz Srbije,tj. BiH !
[ kunc @ 23.05.2015. 21:51 ] @
JavaScript Web Developer!! Neces se sigurno pokajat..sa kombinacijom OOP .js - spavat ces na lovi, al bukvalno. (node.js, angular, backbone, ember)

Sto se tiče Bosne, ne samo da se izgubit..nego zaboravit da si ikada bio u Bosni.
Eventualno obic groblja bliznjih..za Srbiju ne znam, al cuo sam da je situacija gora nego u Bosni.
[ Uber @ 23.05.2015. 22:40 ] @
Citat:
kunc: JavaScript Web Developer!! Neces se sigurno pokajat..sa kombinacijom OOP .js - spavat ces na lovi, al bukvalno. (node.js, angular, backbone, ember)

Sto se tiče Bosne, ne samo da se izgubit..nego zaboravit da si ikada bio u Bosni.
Eventualno obic groblja bliznjih..za Srbiju ne znam, al cuo sam da je situacija gora nego u Bosni. ;)


E to. Sad sa knjigama C i JaveS,pa da krenemo.Evo nekog raspusta sad. Mada ne znam od cega se odmaraju djaci,ali eto. Gledam nekako,kada bi moglo u toku ove cetvrte godine da upisem IT Academy ovu,neki odsjek,na e-learning varijantu,ali ne znam.


Tacno to.Sto prije. Samo da mene neko ne obidje :') E da hoce ko da ga ja povedem u moju skolu,da vi vidite sta je to. Joj majko moja. Jooooooooj .