[ maksvel @ 06.05.2015. 13:33 ] @
Nema više vrdanja, veliki distroi prelaze na nove stvari. CentOS 7 npr. Debian. Svi.
systemd, pa firewalld, pa btrfs
Da li "kompatibilišete"?
Npr. firewalld. Skroz drugačija stvar. Ko ima veliku listu pravila, verovatno će vratiti iptables. Ili ko tera psad ili slične stvari uvezane sa iptables.
btrfs dorađen solidno, vidim da u kernelu 4 ima čini mi se samo jedna stavka da je "experimental".
Stavljate li ovaj fs u produkciju?
Treba i učiti. Imam i neke materijale za Linux, sad to valja inovirati, menjati, testirati.
Dakle
[ calexx @ 06.05.2015. 15:10 ] @
Kod mene je systemd odavno a za firewalld se ne sećam i da li sam ga instalirao. :) Proverio, nisam.

Vidim da ima velikih otpora prema systemd ali ja ne volim da budem pametniji od svih pa idem nizvodno.
[ maksvel @ 06.05.2015. 15:15 ] @
Pa dobro, za desktop ok, ali za server kapiram da nije bas sve ravno. Npr. Webmin nema modul za firewalld. Još. Rekao bih da je jedna velika tranzicija u toku, pretpostavljam da će uskoro sve leći, no videćemo koliko brzo.
[ agvozden @ 07.05.2015. 10:05 ] @
20 godina sam u linux svetu, paralelno i na desktopima i na serverima.
Desktop novotarije vise i ne uspevam da ispratim, tu se prepustam kako me voda nosi... jedino sacekam malo sa upgrade-om, bar 2-3 meseca.

U serverskom svetu vec pruzam je drugacije. Iako je ogromno iskustvo iza mene, ne mogu da tvrdim da sam savladao iptables kako treba.
Posto odrzavam vise servera, mucio sam muke da napisem skripte koje ce kreirati i sihronizovati pravila, vodeci racuna o specificnosti nekog sistema, sa prevencijama ddos, brute force i slicno...

Iako prihvatam novotarije (npr, nginx vozim vec godinama), a cesto i postavljam nesto nespecificno, ipak nece se neke stvari jos vrteti, bar ne na produkcionim serverima.
[ Tyler Durden @ 07.05.2015. 10:43 ] @
ono sto mi se svidi prihvatim vrlo brzo, ono sto ne - ignorisem.

imam neko svoje okruzenje i set alatki koje pokrivaju 99,99% mojih potreba i njih i furam.