[ Slobodan čovek @ 07.05.2015. 09:08 ] @
Vezan je na LPT port na novoj ploči Gigabyte GA-F2A88XM-D3H. Na staroj je radio.

Koristim Windows 7 64-bit.

Drajver je instaliran (iz Windows update-a, drugi ne postoji), štampač se prepoznaje. Kada mu dam da štampa, ništa se ne dešava. Piše "document pending", i na kraju "out of paper". Papira ima, lampica na štampaču svetli kako treba kada se papir ubaci ili izvadi. Hoće da štampa probnu stranicu kada se pritisne dugme na štampaču. Ponekad hoće da radi, kada se štampač obriše (i paralelni port), pa se intalira ponovo. Ali posle restarta računara više neće.

U BIOS-u sam probao sve režime paralelnog porta (SPP, EPP, ECP), isto se ponaša.

Nemam drugi kabl da probam.

Više ne znam šta da radim.

[Ovu poruku je menjao Slobodan čovek dana 07.05.2015. u 18:45 GMT+1]
[ Binary Mind @ 07.05.2015. 16:48 ] @
Hm... Da vidimo... Ta serija HP-ovih laserskih štampača se pojavila krajem devedesetih godina prošlog veka (Novembar 1998.). Nije li to malo mator štampač da se koristi sa modernim Windows operativnim sistemima?
[ Slobodan čovek @ 07.05.2015. 17:29 ] @
Podržan je, a i kao što sam rekao, radio je na staroj matičnoj ploči sa istim operativnim sistemom.

http://h20564.www2.hp.com/hpsc...;swLangOid=8&swEnvOid=4063
[ Binary Mind @ 07.05.2015. 17:56 ] @
Ma da. Podržan je, ali malo, malo pa neće da radi. Pozanti su mi ti štampači. Na poslu imamo par komada koji rade sa starijim mašinama i Windows XP. Naterao sam razne matore štapače da rade čak i sa Windows 8.1, ali taj navodno podržan HP je problematičan u najavi sa OS-evima novijim od Windows XP. Štampači malo mlađi od tog poput HP LaserJet 2200 serije rade super sa novijim Windowsima, ali taj na žalost ne iako je navodno podržan. Pogotovu ne sa novijim 64-bit Windows OS-evima.
[ Slobodan čovek @ 07.05.2015. 18:05 ] @
Pa kako je onda radio bez problema na staroj ploči, i sa istim operativnim sistemom? Tek od kad sam sastavio nov računar, zeza.
[ Binary Mind @ 07.05.2015. 18:27 ] @
Može da bude zato što je stara ploča imala onboard DB25 paralelni port na koji je mogao direktno da se prikači centronics kabl i poveže sa štampačem, a nova nema, te se za povezivanja takvih legacy uređaja koriste usb to centronics kablovi, i slična pomagala. To je budženje i nije zagarantovano da će da radi.
[ Slobodan čovek @ 07.05.2015. 18:34 ] @
Stara je imala pozadi LPT port. Nova nema, ali ima pin heder konektor za LPT, pa sam kupio ovo: http://www.ebay.com/itm/311030...;ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
I na to povezao. Pre toga sam koristio PCI na LPT karticu, pa sam mislio da kartica zeza, zato sam i kupio ovo. A stiglo mi je i ovo: http://www.ebay.com/itm/221298...;ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Sutra ću da podignem, pa i sa tim da probam.
[ Binary Mind @ 07.05.2015. 18:51 ] @
I ti "headeri" na pločama sa dongle kablovima su budženje. Sve što nije direktno zalemljeno na ploči je budženje. Kad počnu dongle kablovi znaj da je vreme da se pređe na novije tehnologije. Bez ljutnje, ali da li je taj stari, spori štampač zaista vredan tolikog paćenja?
[ calexx @ 07.05.2015. 19:27 ] @
Pa dobro, nisu ni svi konektori uvek bili lemljeni pa je radilo. Nekada ni paralelni i serijski nisu bili na ploči i koristile su se dodatne kartice koje su opet imale kabliće. ;)

Imam takav štampač i koristim staru ploču koja ima paralelni port ali možda razmislim o promeni pa nađem negde po fiokama kablić i probam novu ploču, baš me zanima. Štampač je možda nekome star i spor ali je meni inače potreban za dve strane mesečno pa mi ne znači ništa. Mada ne verujem da ću skoro da probam, trebalo bi da se dopuni toner a za onakve potrebe mi se više isplati da svratim u neku kopirnicu da mi odštampaju nego da dopunjujem toner. ;)
[ Binary Mind @ 07.05.2015. 21:15 ] @
@calexx

Nekada su matične ploče za PC bile modularnije, ali i interfejsi za spajanje modula, kao i sami moduli (matične ploče, različite kartice i ćerke ploče), su bili mnogo kvalitetniji nego današnja konfekcija (dongle kablovi, bracketi, breakout boxovi itd.) koja se pakuje tek onako reda radi uz matičnu ploču da bi se zadovoljile potrebe potencijalnih korisnika za legacy (dinosaurus) konektorima. Nekada su se koristile mnogo kvalitetnije sirovine za izradu računarskih komponenti nego što je to danas slučaj. Nikako se nekada i sada ne može porediti barem što se tiče IT opreme....

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 07.05.2015. u 23:25 GMT+1]
[ niceness @ 24.05.2015. 14:44 ] @
Ne vidim zašto bi bila neka velika razlika između konektora na ploči i na kablu, u oba slučaja se i dalje koriste superio ic od istih proizvođača (winbond, ite itd.) kao i na prethodnim generacijama računara.
I to što calexx kaže nije prvi put da su konektori na dongle, imam ovde nekoliko PC-a iz doba '96-'98 (ili tu negde) koji na ploči imaju zalemljen jedino AT konektor, a sve ostalo je na kablovima (serijski, paralelni, poneki ima ps/2 itd.). To nisu dodatne kartice, na ploči je isto neki superio.

Druga stvar je da li se uopšte ispalti zezati sa paralenim portom, možda je bolje naći neki print server sa paralenim portom (mislim da ima po oglasima).
[ Binary Mind @ 26.05.2015. 20:12 ] @
@niceness

Ne bih sad da diskutujem o dinosaurima, i njihovim fosilnim ostacima. I dalje ostajem pri tome da nekad i sad ne mogu da se porede što se tiče IT opreme. Nekad je to mnogo bolje rađeno nego sad... nekad je kalaj bio sa olovom, i mnogo bolje držao nego ovo današnje "RoHS compliant" đubre gde su hladni lemovi kao dobar dan. Nekad su se stvari radile da traju, a danas da prežive garantni rok (ako prežive). Nekad se matične ploče nisu toliko lako savijale kao ove današnje. Nekad su kablovi mnogo bolje rađeni, plastika na konektorima nije bila krta kao ova današnja. Mogu da nastavim ali ne ulazi mi se u takvu diskusiju...
[ markic @ 27.05.2015. 08:38 ] @
Pinout na pin header-u se može razlikovati od ploče do ploče. Svojevremeno sam imao sličnih problema sa com portom.
[ calexx @ 27.05.2015. 09:31 ] @
Mislim da paralelni port nema razne varijante dok serijski sigurno ima, ja sam jednom davno takođe imao probleme i video da kod jednih idu redom od 1 do 9 a kod drugih unakrsno, jedan gore, jedan dole i tako svih 9.
[ markic @ 27.05.2015. 11:43 ] @
Ima varijanti i kod paralelnog porta - ovde ima objašnjenje u slici i reči vezano za Gigabyte ploče (zamenjeni su pinovi 11 i 21), a čini mi se da je i u ovoj temi reč upravo o Gigabyte ploči.
[ Slobodan čovek @ 08.06.2015. 17:36 ] @
Neverovatno!

[ calexx @ 08.06.2015. 17:58 ] @
Verovatno taj drajver ne radi, to bi trebalo da podrži ploča u startu.
[ Slobodan čovek @ 08.06.2015. 18:08 ] @
Pa to je Windows-ov drajver. Windows ne podržava sopstveni drajver!
[ Slobodan čovek @ 25.06.2015. 07:16 ] @
Probao sam i sa USB adapterom, isto se ponaša.
[ valerijan @ 25.06.2015. 07:43 ] @
Imam taj štampač, samo 1100A verziju na Windows XP-u...pa ako neko ima ideju da kako bih mogao da pomognem (nekim testom, kablom), javite.

Posle ću da zapitkujem kako da mi proradi skeniranje na XP-u. Kad sam "istraživao", pre 5 godina, bila je (nadam se da nije ostala) priča da ne može.