[ Vlada A @ 12.05.2015. 16:06 ] @
Molim za malu pomoc.

Svi na racunima za npr. telefon Telekoma Srbije dobijamo i uplatnicu sa barkodom. Kada odemo u Postu da to uplatimo jednostavnim ucitavanjem barkoda radnik na salteru mnogo brze izvrsi uslugu naplate.

Mene zanima sta ustavri oznacava barkod:

1. Broj ziro racuna
2. Poziv na broj
3. Nesto trece ?

Pitam jer kreiram program za sebe za izdavanje racuna pa me zanima kako to funcionise jer relativno lako mogu da dodam barkod na racunu bilo 1D bilo 2D...


Unapred hvala!
[ Java Beograd @ 12.05.2015. 19:52 ] @
Po onome šta se automatski očita, zaključujem da na tom barkodu piše i žiro račun, i poziv na broj i iznos.
[ S A J A @ 13.05.2015. 06:53 ] @
Očitaj barkod pa vidi. Dobijene cifre uporedi sa računom i pronađi smisao.
[ sdurut @ 13.05.2015. 09:38 ] @
U bar kodu se nalazi poziv na broj za plaćanje računa ali bez prve dve kontrolne cifre koje idu na početku i obračunavaju se po modulu 97. Na kraju poziva na proj u bar kodu zalepljene su još tri cifre. Verovatno neka kontrolna suma. Oni u svojoj bazi imaju svaki izdati račun i lako ga pronađu pretragom po pozivu na broj.
[ abyss @ 13.05.2015. 10:44 ] @
Da ali posta nema telekomovu bazu.
Poziv na broj jednoznacno odredjuje ko i za koji racun placa.

E sad jel postanski program na osnovu barkoda popunjava i podatke o uplatiocu?
Ako da, odakle ti podaci onda?
[ sdurut @ 13.05.2015. 11:17 ] @
Na telekomovom računu sam našao tri bar koda. U prvoj trećini računa se nalazi barkod vertikalno postavljen pored imena i sarži podatke koje sam napisao u predhodonom postu. Na zadnjoj trećini računa nalaze se dva identična bar koda sa leve i desne strane koja se odcepljuje. Taj bar kod je TEXT sa pozivom na broj bez prve dve kontrolne cifre plus iznos računa u parama. Primer kod mene 742,37din u bar kodu stoji 00000074237
[ Vlada A @ 14.05.2015. 16:59 ] @
Da li ima nekog zainteresovanog da proba program i ostavi feedback. Koje vi programe koristite za izdavanje računa ?