[ playerb @ 15.05.2015. 08:48 ] @
Microsoft radi na tome da završi Windows 10 pre leta, a ispostavilo se da za sada sve ide po planu jer je kompanija napravila promenu koja može biti znak da je RTM faza blizu. Nedavno je procurela nova beta verzija ovog operativnog sistema, a radi se o Windows 10 build 10074 verziji. Ono što je interesantno je da se ona više ne zove "Windows Technical Preview" već da je sada novi naziv "Windows 10 Insider Preview". Po svemu sudeći operativni sistem je došao do nove ključne prekretnice u procesu razvoja. Iako iz kompanije nisu dali nikakve informacije po ovom pitanju, prilično je jasno da je Windows 10 blizu da postane zreo operativni sistem. Očekuje se da Microsoft objavi svoje Windows 10 planove na BUILD 2015 developer konferenciji koja startuje danas.

http://windows.microsoft.com/en-us/windows/preview-iso

[ calexx @ 15.05.2015. 09:31 ] @
Izgleda da ti info o konferenciji kasni par nedelja. ;)
[ playerb @ 15.05.2015. 11:57 ] @
Citat:
calexx: Izgleda da ti info o konferenciji kasni par nedelja. ;)


Ne videh da je neko postavio obavestenje o Windows 10 Insider Preview ranije , kasnite , kasnite ...
[ zonic @ 15.05.2015. 12:09 ] @
E da je stare ekipe vec bi imali RTM verziju pre M$



[Ovu poruku je menjao zonic dana 15.05.2015. u 13:21 GMT+1]
[ calexx @ 15.05.2015. 14:29 ] @
Citat:
playerb: Ne videh da je neko postavio obavestenje o Windows 10 Insider Preview ranije , kasnite , kasnite ...
Nisam mislio na info o novom izdanju nego na rečenicu da konferencija počinje danas, a počela je i završila pre dve nedelje. Inače probam sve nove verzije koliko da sam u toku.
[ Sceka @ 16.05.2015. 00:57 ] @
Eto, napokon se vraca nikad prezaljeni i zarko zeljeni Aero! Da vidim sad sta ce kao mana biti na prvom mestu?!


Pozdrav!
[ Shadowed @ 16.05.2015. 10:10 ] @
Videcemo da li je vracen aero ili je samo napravljen aero-like efekt (koji btw, i nije kao u 7ici). Anyway, 8icu sam iskulirao, 10ku cu instalirati kada izadje finalna verzija. Koliko vidim, sredili su donekle stvari koje su zakakali u osmici.
(Osmicu koristim na poslu jer sam prinudjen, tako da nije "nije ni probao a zali se" situacija)
[ dukanizi @ 16.05.2015. 10:22 ] @
Ja sam i na poslu ubio 8, probali nije to to, 7 za sada zakon:)
[ Sceka @ 16.05.2015. 14:35 ] @
Ja sam skinuo i hteo da instaliram onu verziju pre ove ali sam odustao jer kod ortaka koji ima istu plocu, procesor i hard kao kod mene kuci nesto to nije radilo dobro pa me mrzelo da istrazujem zasto...

Ovo sa klipa i sa jos nekih klipova je ok samo sto mi se cini da je sad mozda previse sareno i previse nekih bespotrebnih "mogucnosti", verujem da to usporava klasican rad ali mozda jos bude promena.

Kazu da radi jos brze nego osmica a ja sam, da se ne poveruje! , sa 8.1 mnooogo zadovoljan pa ako desetka bude bolja onda sam jos zadovoljniji, unapred.


Pozdrav!
[ calexx @ 16.05.2015. 16:04 ] @
Nećeš da budeš insajder i uplašio te problem kod nekog ortaka? Mislio sam da si hrabriji. ;) Pre par dana sam čak instalirao 10 na neki laptop krš star 8 godina i radi solidno a i kod mene na kompu nema nikakvih problema.
[ Sceka @ 16.05.2015. 23:26 ] @
Ma igram neku igru, bre! ...


Pozdrav!
[ Jing Jang @ 18.05.2015. 07:07 ] @
Prije dva dana sam instalirao Windows 10 Insider Preview i nije nesto spektakularno. Vidim da ce biti nadogradnji na Win 10 i to tri vrste Current Branch (CB), Current Branch for Business (CBB) i Long Term Servicing Branch (LTSB) . Oni koji imaju Home verziju Windowsa spadaju u prvu grupu i , navodno, ne mogu da uticu na preuzimanja i instaliranje nadogradnji. Kod ostale dvije verzije je moguce uticati na opciju preuzimanj i nadogradnji.
Kad sam skenirao Win 10 sa Baidu antivirusom, pronasao mi je nekoliko virusa. Uklonim ih, virusi su opet prisutni. Osim toga, Win 10 trosi dosta memorije, malo je neobican nacin pokretanja Spartana (pretrazivaca). Videcemo sta ce biti u narednom periodu.


[Ovu poruku je menjao Jing Jang dana 18.05.2015. u 09:44 GMT+1]
[ valjan @ 18.05.2015. 09:37 ] @
To je false positive u Baidu AV, jer je desetka još novotarija i nije u potpusnosti podržana ni u jednom AV. Kao da je majstor krenuo da ti zida kuću pa tek izlio ploču, a ti krenuo u obilizak pa mu se žališ kako to da nema crepova na krovu, viri armatura na sve strane i lusteri još nisu okačeni
[ calexx @ 18.05.2015. 10:14 ] @
Troši memoriju? Pa dokupi ako imaš premalo. Dobro je da ne jede memoriju, to često čitam po forumima. ;) Najgora memorija je neiskorišćena memorija.
[ zonic @ 18.05.2015. 12:04 ] @
Citat:
calexx: Troši memoriju? Pa dokupi ako imaš premalo. Dobro je da ne jede memoriju, to često čitam po forumima. ;) Najgora memorija je neiskorišćena memorija.


Potpuno se slazem sa ovim i predhodnim misljenjima calexxa , kao i sto Ford rece - najbolji auto je nov auto
[ Jing Jang @ 18.05.2015. 16:08 ] @
Win 10 sam instalirao na PC starom sedam godina cija je RAM memorija 2GB. Na laptopo starom 1,5 godinu imam Win 8.1 i nekolkiko linuxa. Da, u pravu ste, trosi puno memorije.
[ calexx @ 18.05.2015. 16:16 ] @
Ja sam skoro instalirao 10 na laptopu starom 8 godina koji ima 1GB rama i malo teže radi, ipak je to prastaro. Ako laptop ostane kod mene, možda mu malo dodam ram ili isprobam neki drugi OS. Na njemu je i nekoliko (novijih) linuxa pa ću malo sve to da testiram a onda odlučim šta ostaje.
Operativni sistemi (i windows i linuxi) ne troše memoriju, oni je koriste.
[ Homer J. Simpson @ 18.05.2015. 18:52 ] @
Citat:
Sceka:
Eto, napokon se vraca nikad prezaljeni i zarko zeljeni Aero! :) Da vidim sad sta ce kao mana biti na prvom mestu?! :)


Pozdrav!

Za kucne korisnike isto metro kiceraj i konfuzija a za biznis je mana to sto nema prednosti u odnosu na 7/8.
Citat:
calexx:
Troši memoriju? Pa dokupi ako imaš premalo. Dobro je da ne jede memoriju, to često čitam po forumima. ;) Najgora memorija je neiskorišćena memorija.

Zasto da dokupljuje memoriju ako nema nikakve koristi od toga ?
Sta to Win10 ima bolje od Win8 da opravdava vecu zahtevnost ?
[ calexx @ 18.05.2015. 19:54 ] @
Ako mu ne radi 10, neće ni 8 sa tim hardverom. Mislio sam da dokupi ako ima malo ali sa 2GB će da raduckaju i 10 i 8.1.
[ Jing Jang @ 18.05.2015. 21:42 ] @
Razmisljao sam u kupovini RAM memorije. Medjutim, sad za sad sam odustao od kupovine RAM memorije. Najverovatnije treba dograditi novu graficku kartu, pa RAM i pitanje je da li bi to sve funkcionisalo kako treba. Da, sto se tice RAM memorije PC ili ti laptop je koristi. Zargonski receno RAM memroija je "trosi". Medjutim, Windows 10 se ne istice nekim posebnostima a ni nekim drugim zahtevnijim stvarima, da bih sada trebao da kupim novi PC ili da dogradjujem grafickukartu, RAM memoriju i sl.
[ Jing Jang @ 20.05.2015. 07:32 ] @
Windows 10 ipak neće biti besplatan
http://pcchip.hr/must-have/windows-10-ipak-nece-biti-besplatan/
[ zonic @ 20.05.2015. 17:52 ] @
Mozda i bude besplatan ali ce nas odrati za 3d i ostale hardverske dodatke
[ Shadowed @ 28.05.2015. 21:35 ] @
Pa ovo je katastrofa.
Instalirao sam sada u virtualnu masinu i... razocarao se. A mislio sam da cu uraditi upgrade. Sad ne znam ni sam...
Hajd', ok, kontam da ce sledece stvari biti resene, ipak nije finalna verzija:
-U notifikacijama ne radi klik ni na sta (vidi se da je odreagovalo na klik ali se nista ne pokrece) osim na "x" za uklanjanje notifikacije
-Desni klik na desktop pa na Display settings daje error message (ovo mi kasnije odjednom proradilo).
-Klik na gomilu mesta ne funkcionise. Ovo ukljucuje i Start dugme. Vidi se po reakciji ikone ili cega god da je kliknuto ali je to sve.


Ali, pored ovog, pre svega dizajn je sulud. Ne mislim samo na ruzno vec i na nefunkcionalno i otezavajuce. Evo nekih primera koje sam zapamtio:
-min/max/close uopste ne izgledaju kao dugme pa deluju poremeceno sto ne zauzimaju celu viinu title bar-a. ALI, u modern (metro) aplikacijama ovo nije ovako, tamo zauzimaju celu visinu.
Pri tome su ovi dugmici vrlo tankih linija i nedovoljno izrazeni.
-Ceo interfejs je ispran. Razlika izmedju aktivnog i neaktivnog prozora je vrlo mala. Title bar je slicne boje sa prozorom a negde i iste pa se ne vidi dokle je. Hoces da pomeris prozor al' prc, kliknuo si ispod titlebar-a.
-Posto se sada modern aplikacije pokrecu u prozoru, poubijali su razne standardne desktop aplikacije i ostavili samo modern verzije koje su uzasne. Pogledajte samo calc. Odvratno. I ne, nema stare verzije. To je calc.exe iz system32 foldera. Cak sam i kopirao sa sedmice calc.exe i nece da pokrene.
Na kalkulatoru se moze videti ono sto sam pomenuo - ne vidi se gde je titlebar kada je aktivan prozor. Kad je neaktivan onda se vidi. (facepalm)
-Postoji dupli Control Panel (drugi je Settings). Settings je modern aplikacija ali se ona pokrene kada koristis desktop. Razumljivo je da postoji zbog tablet-a, ali kad vec reklamiraju W10 kao prilagodljiv, logicno je da Settings ni ne srecem na desktop-u nego na tablet-u/telefonu
-Cortana trazi login na MS account.
-Na desktop-u mi se nalazi folder Desktop u kojem je sve ono sto je i na desktop-u. W T F?!
-NIJE vracen Aero
-Windows explorer je slicniji Win3.11 nego ikad (osim u samom 3.11)
-Edge/Spartan.. Hajd', necu jos da opljujem, nije gotov. Al' nesto sumnjam da cu imati mnogo bolje misljenje.
-Calendar mi trazi da dodam neki account (obavezno). Exchange, google, iCloud ili neki mail account. Koj moj ce mu, kao da ne moze samo da jednostavno snimi lokalno podatke.
-Photos aplikacija po default-u ima neki enhancement slika i po default-u se u njemu otvaraju slike. Dakle, po default-u ce menjati nesto po slikama. Ne diraj mi moje slike! (Stari viewer postoji).
-Cak su i onaj kalendar kad kliknes na sat zakakali. Al' aj', to nije mnogo, vise je problem u tome sto su sistematski krenuli to da rade.

Uf, ne mogu vise, nemam zivaca :) Neke sitne bug-ove necu ni da pominjem (tipa, odsecen tekst i sl.), ipak nije finalna verzija.

Sto se tice stvari koje mi se svidjaju... Dodali su opciju za Win Explorer da automatski selektuje This PC umesto one Library-e pa ne moram da skrolujem do drajvova. I.. To je otprilike to.
Start meni mi se ne svidja ali mi se svidja promena u odnosu na Win8.1 (manje je gadan).
Isto, dobro je sto su uklonili onaj šaramantni (Charm) bar iz Win8.1.


To je otprilike to za sada.
Kontam da cu verovatno instalirati a onda se dobro potruditi da ispodesavam, pokrojim, dodam dodatne aplikacije i na kraju napravim image u 3 primerka. Medjutim, ovo ce verovatno biti poslednja verzija Windows-a koju cu koristiti. Upropastili su sjajan OS.
Najgore sto su mogli i da naprave taj flat interface, samo da su ga uradili kvalitetno. Ovako izgleda kao neki mockup koji je Balmer (znam da nije on, al' kao da jeste) nazvrljao dok je pricao sa nekim telefonom.
[ Jing Jang @ 29.05.2015. 07:23 ] @
VIDEO: Pogledajte kako (ne) radi biometrija Windowsa 10
http://www.vidi.hr/Racunala/No...ne-radi-biometrija-Windowsa-10
[ calexx @ 29.05.2015. 09:20 ] @
Pa dobro, ovo još nije windows nego insider preview pa može da se oprosti da nešto i ne radi. Malo sam probao, jednom mi se desilo da start dugme ne radi pa sam u settings išao desnoklikom na desktop pa na personizaciju i onda gde hoću ... dok i to nije prestalo da radi. Ipak, mislim da je posle restarta proradilo.
Dobro je da control panel još postoji, izbacili su ponešto odatle ali još uvek nešto mora da se podešava tu jer settings to ne ume. Ili planiraju da sve to polako gase. Dizajn je čudo, valjda su neka deca iz vrtića zaradila za užinu pa da se to podmetne. Ipak, vidim da i KDE5 ide tim putem, možda je sad na čelu tih ekipa neko sa takvim ukusom a možda na taj način smanjuju potrošnju da bi sve radilo brža.
KDE5 lako pripitomim, zamenim teme i ikone pa brzo zaliči na staro, ne znam da li će i ovi da naprave te varijante.

Sve u svemu, kakav god da bude, neće da mi smeta pošto ionako tu odem samo kad nešto hoću da probam ili eventulno (jednom u par meseci) baš ne mogu na linuxu. Na vreme sam emigrirao.
[ Shadowed @ 29.05.2015. 09:54 ] @
Za to sto ne radi sam i sam napisao da je ok, ipak nije finalna verzija. Al' gomila gluposti je napravljena da radi tako kako radi.
[ calexx @ 29.05.2015. 10:15 ] @
Sve u svemu, čudno i ružno, nadam se da će da postoji mogućnost da se promene teme a što se samih programa tiče, nisam do sada koristio default browser, windows explorer, razne programe za obradu zvuka i slika pa neću ni od sada.
[ Sceka @ 29.05.2015. 11:49 ] @
Ne mogu da se setim da li je tako bilo kod prvih verzija W8 koje su bile dostupne korisnicima (bilo kojim). Mislim da nije bilo bas tako. Uglavnom se sve svodilo na Metro i Aero i izgled generalno ali niko/retko ko je nalazio neke ozbiljnije mane u samom radu. I u svetu nekako previse kritika ima za ovaj insajderski pregled, i vecinom su slicne kao sto je napisao @Shadowed. Ako iskljucim one koji su napisali da bas nista ne vredi ostatak je opet skoro apsolutno negativan. Odnosno, nisam uspeo da nadjem ni jedno jedino pozitivno ili bar prilicno optimisticno misljenje.

Ko zna, mozda bude drasticnih promena u nekoj konacnoj verziji ali sve vise mi se cini da su pukli. To baziranje na telefonima, tabletima, ekranima osetljivim na dodir... je po meni potpuni promasaj po mnogo osnova. Mozda nema veze niti moze neka paralela ali mene jako podseca na varijantu Nokia, sta god da su uradili sve losije stoje. A uradili su po nasem domacem dobro oprobanom receptu za fejl - "ma ja cu to bolje, izmislicu ja sto niko nije".

Steta ako bude kako mislim da ce biti. Meni se svidja W8 za kucnu upotrebu. Probao sam i da koristim osmicu u Studiju, radi to dobro, cak jako dobro ali stalno se ima neki blagi utisak da ce nesto da bude lose. Nije se desilo nista lose, sve vreme dok sam to probao, testirao (nekoliko meseci) je sve radilo kako treba, i brzo i stabilno... ali neki taj osecaj... Kod kuce radi savrseno od pocetka i nemam nikakvih problema niti taj osecaj da ce nesto "krenuti po zlu". I ne bih menjao za sedmicu nikad u zivotu, mnogo vise mi sve odgovara na osmici - ali za kucnu upotrebu.


Pozdrav!
[ Homer J. Simpson @ 29.05.2015. 12:28 ] @
Citat:
calexx:
Pa dobro, ovo još nije windows nego insider preview pa može da se oprosti da nešto i ne radi. Malo sam probao, jednom mi se desilo da start dugme ne radi pa sam u settings išao desnoklikom na desktop pa na personizaciju i onda gde hoću ... dok i to nije prestalo da radi. Ipak, mislim da je posle restarta proradilo.
Dobro je da control panel još postoji, izbacili su ponešto odatle ali još uvek nešto mora da se podešava tu jer settings to ne ume. Ili planiraju da sve to polako gase. Dizajn je čudo, valjda su neka deca iz vrtića zaradila za užinu pa da se to podmetne. Ipak, vidim da i KDE5 ide tim putem, možda je sad na čelu tih ekipa neko sa takvim ukusom a možda na taj način smanjuju potrošnju da bi sve radilo brža.
KDE5 lako pripitomim, zamenim teme i ikone pa brzo zaliči na staro, ne znam da li će i ovi da naprave te varijante.

Sve u svemu, kakav god da bude, neće da mi smeta pošto ionako tu odem samo kad nešto hoću da probam ili eventulno (jednom u par meseci) baš ne mogu na linuxu. Na vreme sam emigrirao.

KDE5 je za Win10 (UI) bogotac.
A ja cak i ne volim KDE ...
[ calexx @ 29.05.2015. 12:42 ] @
Mislio sam na izgled ikona i slično koje su rađene kao crteži dece iz vrtića, iz nekoliko linija i bez nekog oblika. Nije KDE5 toliko loš, sve dok može da se pripitomi da izgleda kako se meni sviđa. ;)
Ukusi su različiti, neko voli spačeka, neko peglicu a nekome se sviđa i mečka.
[ Shadowed @ 29.05.2015. 14:00 ] @
Citat:
Sceka: Ne mogu da se setim da li je tako bilo kod prvih verzija W8 koje su bile dostupne korisnicima (bilo kojim). Mislim da nije bilo bas tako. Uglavnom se sve svodilo na Metro i Aero i izgled generalno ali niko/retko ko je nalazio neke ozbiljnije mane u samom radu.


Pa, vidi, Windows je vrlo stabilan sistem vec 15god (od Win2000). Upravo je interfejs (a to je malo siri pojam od onog sto ljudi obicno podrazumevaju) ono sto donosi prednosti i mane "u samom radu".
Dizajn interfejsa je ozbiljna stvar upravo jer on predstavlja ono sto otezava ili olaksava rad, cak i ako nekad ne primecujemo to. Ja nisam software dizajner (jesam developer) niti imam nekog obrazovanja u dizajnu pa opet mogu da vidim gomiletinu propusta. Najgora je totalna nekonzistentost (neujednacenost izgleda/funkcionisanja) sirom OS-a.
Evo jednog banalnog primera: Start > Power. Kliknes na to i iskoci ti neki crtez od menija koji ne izgleda ni kao popup meni kad kliknes negde desnim tasterom (kao sto je u W7) a nije ni uskladjeno sa izgledom Start menija (sto bi trebalo da bude uradjeno).
Ili, to sto nekad iskace Control Panel, nekad Settings a izgledaju drugacije i imaju drugaciju navigaciju.
Start menu je bolji (manje los) nego u W8 ali je lose uradjen. Mogli su lepo da na levoj polovini stave: Recent list, ispod kao u W7 All Programs i posebno All Apps. Na desnoj da mozes da biras: Nista, Metro shit kao sto su stavili ili kao u W7. Takodje, poboljsanje u odnosu na W7 Start menu bi bilo da mozes da biras da li je All Programs/Apps kao u W7 (sve u jednoj listi) ili kao meni (kao pre W7).


Command prompt su poboljsali, to sam zaboravio da pomenem u prethodnom postu. Nesto sto su trebali odavno da urade, ali bolje ikad neko nikad.



Windows nije open source ali jeste vrlo prilagodljiv i nadam se da ce se neko potruditi da napravi pristojan shell (radno okruzenje). Ja bih to cak i voleo da radim ali je previse posla za jednog coveka (pogotovo uz stalni posao).
[ Shadowed @ 29.05.2015. 14:17 ] @
Ispravka u vezi kalkulatora. Calc.exe nije vise nista. Kad ga pokrenete on samo pokrene "C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.WindowsCalculator_10.1503.31000.0_x86__8wekyb3d8bbwe\Calculator.exe" i zatvori se.

Ali je najveci bezobrazluk to sto calc.exe sa W7 nece da pokrene. Nije stvar u samom kalkulatoru, nije on sam za sebe toliko bitan. Bitno je to sto su ulozili dodatni trud da namerno sprece da se izvrsi sasvim ispravna aplikacija.
[ Homer J. Simpson @ 29.05.2015. 14:30 ] @
Probaj rename , mozda proradi.
Tako su Classic Shell blokirali
[ Shadowed @ 29.05.2015. 14:37 ] @
Ne moze. Verovatno proveravaju hash ili neki potpis. Mozda bi radilo ako bi se promenio sam sadrzaj fajla.
No, nije ni poenta u tome da ga nateram da radi nego u tome da su ga oni naterali da ne rad :)
[ starka @ 29.05.2015. 14:49 ] @
Bez clasic shell-a neću da čujem ni za windows 7, a kamoli za windows 10.
Uopšte ne obraćam pažnju na to što mi se smeju neki kvazi modernisti.
Meni je bitno da imam opšte računarsko znanje, a kako sam slepa osoba,
neću da umišljam kako mi je strašno bitan izgled windowsa nad kojim će
se u slučaju klasičnog okruženja, zgroziti neko ko vidi.
Ne patim mnogo od spoljnih utisaka, tako da mi ni postojanje clasic
shell-a čim postavim sistem, nije nikakav problem samo zato što će me
neko možda malo grdnuti.
Kako sad stvari stoje, ja ću baš kao i osmicu, preskočiti i desetku.
Kad je reč o operativnom sistemu, uvekk čekam da se sve ostali.
Programe rado prva testiram, ali sisteme jok, hvala.
Nemam baš toliko vremena na bacanje.
Ok, nekad mi je lakše dići sistem nego okolišno rešavati probleme, ali
ne radi testova, sigurno.
Ipak su to bar dva dana za instalacije i podešavanja.
I u koje li vode ide Microsoft, baš me zanima zbog svega što su
uništili, a što je već postalo tradicija.
[ Ivan Dimkovic @ 29.05.2015. 15:20 ] @
Citat:
Shadowed:
Ne moze. Verovatno proveravaju hash ili neki potpis. Mozda bi radilo ako bi se promenio sam sadrzaj fajla.
No, nije ni poenta u tome da ga nateram da radi nego u tome da su ga oni naterali da ne rad :)


Microsoft je potpuno izgubio kompas. Te fore iz 1993-ce sa namernim blokiranjem stvari, specijalnim tajnim API-jima i sl. jednostavno vise ne prolaze zato sto ljudima, jednostavno, ne treba nista od toga sto nude novi Windowsi a po ceni zrtvovanja svih stvari koje su kud i kamo bile normalne.

Brzina prihvatanja svih tih abombinacija posle Windows-a 7 upravo pokazuje sta trziste misli. Microsoft ubrzano trosi ono malo goodwill-a sto je ostalo od strane korisnika i ako ovako nastave, ostace im samo biznis divizija kao nesto sto zaista prodaje proizvode.
[ Jing Jang @ 29.05.2015. 15:20 ] @
Stalno nesto mijenjaju. Taman sam navikao da radim u Win 8.1, sad u Win 10 prebacuj se kao u Win 7. Dizajn mi je jako los, spartan - kako da kazem, po meni ne znam ni nasta lici. Bukvalno receno, spartan ne prepoznajem ga, jedva sam ukapirao gdje treba da kliknem da bih ga pokrenuo. Doduse, nude neke brojne aplikacije koje se kao mogu pokretati- tj. ispitivati. Sad, ne mogu da se sjetim, nudili su mi niz aplikacija da ispitujem u Win 10 npr. Office 2016 Public, Microsoft Azure one-month ... Pravo da vam kazem, razocaran sam sa Win 10. Iskreno receno, od Win 10, ocekivao sam mnogo vise : tu mislim u smislu ponude veceg broja novih aplikacija, bolji interfejs - dizajn, bolja povezanost mobilnih telefona i PC ili laptopova i jos mnoge druge stvari vezane za audio i video materijale ( obrada i koriscenje istih).
[ calexx @ 29.05.2015. 15:20 ] @
Citat:
Shadowed: Pa, vidi, Windows je vrlo stabilan sistem vec 15god (od Win2000).
A Windows NT 4.0 ili još bolje 3.51 nisu bili stabilni? Do sada mi je najlepši bio 4.0 uz par dodataka, šteta što ga je vreme brzo pregazilo.
[ Jing Jang @ 29.05.2015. 19:11 ] @
Microsoft nastavlja uvoditi red unutar Windows Storea
http://www.bug.hr/vijesti/micr...unutar-windows-sto/143434.aspx
[ calexx @ 30.05.2015. 10:18 ] @
Citat:
Shadowed:
Pa ovo je katastrofa.
Instalirao sam sada u virtualnu masinu i... razocarao se. A mislio sam da cu uraditi upgrade. Sad ne znam ni sam...
Zaboravio sam detalj, svaki build se prilično razlikuje od prethodnih, nešto uvedu pa ukinu pa opet oprave, nešto pokvare pa oprave, menjaju ikone, izgled ... tako da ko zna kako će da bude na kraju. Da ne bude kao sa davnim prelazom sa 3.0 na 3.1 gde je 3.1 beta bila malo izmenjena verzija 3.0 dok se 3.1 razlikovao jedno 99% od toga.
Upravo lagano dolazi 10130 pa da vidimo šta su sada menjali.

A Gojko bi mogao da ispravi identifikaciju pa da nt 10.0 prepoznaje kao Windows 10 a ne kao Windows NT. ;)
[ Shadowed @ 30.05.2015. 10:54 ] @
Citat:
calexx:
Citat:
Shadowed: Pa, vidi, Windows je vrlo stabilan sistem vec 15god (od Win2000).
A Windows NT 4.0 ili još bolje 3.51 nisu bili stabilni? Do sada mi je najlepši bio 4.0 uz par dodataka, šteta što ga je vreme brzo pregazilo.

Jesu, al' nisu bili zastupljeni toliko kod "sirih narodnih masa" vec uglavnom po firmama.

Nesto sad mislim, videcu kakav ce server da izbace, mada nisam optimistican, ali ako bude normalniji, mozda se vratim praksi koriscenja servera kao desktop os-a.
Sto se tice build-ova, ne ocekujem da ce bitne stvari menjati. Osim na (jos) gore.
[ Shadowed @ 30.05.2015. 14:21 ] @
Start10 works like a charm.
[ zonic @ 31.05.2015. 11:31 ] @
Mene interesuje hoce li Microsoft HoloLens biti sastavni deo 10-ke ili naknadna nadogradnja.



Naravno kupovinom ovog cuda od naocara.

[ Jing Jang @ 01.06.2015. 16:10 ] @
Windowsi 10 stižu

http://www.bug.hr/vijesti/windowsi-10-stizu-29-srpnja/143513.aspx
[ Miroslav Jeftić @ 01.06.2015. 18:41 ] @
Citat:
zonic:
Mene interesuje hoce li Microsoft HoloLens biti sastavni deo 10-ke ili naknadna nadogradnja.


Pre bih rekao da će hololens biti samostalan/standalone proizvod, tj. ako se ikada pojavi.
[ starka @ 01.06.2015. 19:00 ] @
Što se mene tiče, mogu slobodno i konačno da naprave neki balans, da
naprave neki normalan windows posle koga neće više praviti windowse, već
samo nadograđivati.
Prevršili su svaku meru sa inovacijama koje nam nisu donele nikakav
specijalan spektakl.
Čak naprotiv.
XP je bio predivan, sedmica je ok, osmica je po meni krajnje šugava.
Vistu nisam probala, desetku ću probati samo kad svi kažu da je ok i
tako redom, :D
Uzmimo u obzir i programe.
Stare verzije i stari programi su imali mnogo bolje reccenzije i
komentare od novih programa i od novih verzija nekada divnih i
upropašćenih programa.
Znam da je malo van teme, ali kako ne pišem često, napomenula bih da su
neki programi postali pravi trojanci.
Gle čuda, trojan killer koji mi je pojeo pola programa i da nije bilo
rollbacka, sinoć ne bih čitala knjigu, već dizala novi sistem.
Zašto ovo kažem?
pa zato što se bojim da će kad tad i Windowsi postati trojanci, ako se
ovako nastavi.
Ne, nisam bukvalista, više cinik.
[ Shadowed @ 01.06.2015. 19:37 ] @
Citat:
starka:
Što se mene tiče, mogu slobodno i konačno da naprave neki balans, da
naprave neki normalan windows posle koga neće više praviti windowse, već
samo nadograđivati.

To im je plan sa 10kom.

Citat:
starka: Stare verzije i stari programi su imali mnogo bolje reccenzije i
komentare od novih programa i od novih verzija nekada divnih i
upropašćenih programa.
Znam da je malo van teme, ali kako ne pišem često, napomenula bih da su
neki programi postali pravi trojanci.
Gle čuda, trojan killer koji mi je pojeo pola programa i da nije bilo
rollbacka, sinoć ne bih čitala knjigu, već dizala novi sistem.
Zašto ovo kažem?
pa zato što se bojim da će kad tad i Windowsi postati trojanci, ako se
ovako nastavi.
Ne, nisam bukvalista, više cinik.


To je zato sto su ljudi navikli da dobijaju programe za dzabe pa onda mora nekako da se zaradi.
[ zonic @ 03.06.2015. 09:31 ] @
Plaćanje Windowsa 10 će početi 29. jula 2016. godine, do kada će taj OS biti besplatan i to pod određenim uslovima. Ipak, ovo ne znači da će oni koji ga preuzmu do ovog datuma besplatno, takođe morati da počnu da plaćaju upotrebu Windowsa 10. Microsoft je objasnio da promo period, tokom kojeg se besplatno prelazi na Windows 10 traje godinu dana, od 29. jula 2015. i svi korisnici koji u tom roku pređu na Windows 10 zadržavaju ga zauvek, besplatno i sa besplatnom podrškom dok traje životni ciklus uređaja na kojem je taj OS instaliran.


Dakle, Windows 10 NEĆE biti besplatan SAMO GODINU DANA, odnosno NEĆETE MORATI DA KUPITE Windows 10 ni nakon prve godine korišćenja - važno je da nadogradite OS na Windows 10 do 29. jula 2016.

[ calexx @ 03.06.2015. 10:25 ] @
Malo si neprecizno napisao, neće baš da bude besplatan godinu dana nego će oni sa legalnim verzijama 7 i 8.1 (kao i insajderi u nekim pričama koje nisu baš definisane) moći u tom periodu da pređu fraj na 10 i da ga koriste na tom uređaju. Naravno, ko ima Vistu i stariji OS će morati da plati ako hoće 10 a i ako neko menja komp, opet će morati da plaća.
Dodatak je da će u slučaju apgrejda moći da se reinstalira 10 pa oni koji sada imaju 7 i 8.1 ne moraju da brinu šta će da se desi ako im padne sistem posle apgrejda.
[ jassadr @ 03.06.2015. 11:23 ] @
Potrebna mi je pomoć !
Win7 mi je počeo da nešto brljavi i kako mi je stigla poruka od Mikrosofta za Windows 10 ja ga sinoć instalirah rekoh da vidim kakav je , em što mi je instalacija potrajala nekih dobrih 3 sata i ja sam se bakćao sa kompom do noćas do 1 sat . Sve je to lepo odrađeno i instalirano ja se oduševih na prvi pogled , eh sad neleži vraže , pošto sam koristio pretraživač OPERA ono nemože ništa da se pokrene pa ni gugl hrom jedino Spartana pretraživać i meni se recimo to nije svidelo . E sada da li neko može da mi pomogne sa kojim pretraživačima da pokušam ili možda kroz dalji rad se i naviknem . Ako neko ima barem koliko - toliko iskustva da mi pomogne . Recimo nemože da Spartana nemože da upamti raznorazne pasvorte i na fejsu nemogu da postavim slike a nadam se da danas kad dođem kući ću još puno što-šta naći da je problematično . Nadam se da ste razumeli šta je pisac hteo da kaže .
[ zonic @ 05.06.2015. 20:47 ] @
Probaj MAXTHON
[ jassadr @ 06.06.2015. 17:41 ] @
Instalirah ja MAXTHON i kada ga pokrenuh izbaci
Unable to resolve domain name

Please make sure:
- You are connected to the Internet.
- Your DNS server settings are correct.

Error code 137 (net::ERR_NAME_RESOLUTION_FAILED)
u čemu je sada problem ?
[ zonic @ 07.06.2015. 22:11 ] @
Probaj da promenis DNS ovim - Public DNS Servers Tool izaberi neki od ponudjenjih pa startuj maxthon mozda prodje...

[ calexx @ 30.06.2015. 01:31 ] @
Da ne bude opet primedbe da se kasni, eno nove verzije 10158 na fast ringu pa insajderi mogu da se apdejtuju. ;)
[ Mord @ 01.07.2015. 21:10 ] @
Kasno već je stigla 10159. Upravo pravim ISO...
[ calexx @ 01.07.2015. 21:13 ] @
Znam, moja poruka je bila pretprošle noći a inače sam sinoć apgrejdovao na 10159. ;) Mada samo reda radi pošto ne koristim taj OS.
[ calexx @ 03.07.2015. 08:43 ] @
Citat:
Mord: Kasno već je stigla 10159. Upravo pravim ISO...
Vreme je da se razmisli o instaliranju novih verzija, počele su da izlaze skoro dnevno. Sada je stigla 10162 i taman je instaliram(o) a oni će opet neku da stave na fast ring.
[ WhatHappend @ 13.07.2015. 21:33 ] @
Kada se instalira/update-uje Windows 10 (a trenutno koristim win7) da li ce se svi fajlovi i instalirani programi "prebaciti" sa sedmice na desetku?
[ Luccio @ 15.07.2015. 15:16 ] @
Sve će ti ostati, ništa se ne briše.
[ Homer J. Simpson @ 16.07.2015. 22:34 ] @
Ovi iz M$-a su skroz prsli ...
Kao vratili start koji ne lici na start , stavili novu temu , isekli pola stvari iz Control Panel-a , ubacili Cortana-u i to je to , novi 'revolucionarni' OS ?!
[ calexx @ 16.07.2015. 23:53 ] @
Tražen je start meni i vratili su ga ali je oblik u trendu osmice i sada desetke, bez aero teme sa drugačijim idejama. Može da se sredi da bar liči na stari ... mada se meni sada sve više sviđa start ekran. ;)
Control panel će verovatno da bude izbačen a to što je već sklonjeno je u novoj varijanti pod imenom Settings pa tu nađi šta nedostaje.
Cortanu nisam ni probao.

Inače je od srede uveče insajderima (a valjda i poslovnim partnerima) puštena RTM verzija pa sada na tri kompa imam (kao) fraj insajdersku legalnu verziju, kako god da se to kasnije razvije.
[ Homer J. Simpson @ 17.07.2015. 00:29 ] @
Start nema veze s onim startom , cak je i search drugaciji (trazis npr. note a on nadje samo Notepad , ne i OneNote) , lici ali funkcionalnost ni blizu.
U Settings dosta podesavanja fali , znaci potpuno je izbaceno a ne samo premesteno.
Update (ni u Pro verziji) ne moze da se podesi sta da skida/instalira ...
Jedino sto je dobro je sto vise nema onog charms-a ili kako se vec zove sto iskace sa desne strane.
[ calexx @ 17.07.2015. 01:04 ] @
Nema mnogo veze ali liči, mogu da se izbace oni dodaci i da ostane neki start meni. Inače ga ne koristim, šta mi je potrebno je ili na desktopu, quick launchu ili na šortkatovima. Ni search nisam nikad koristio mada bi to trebalo da uradi.
Koja konkretno podešavanja ti fale? Možda su samo sakrivena.
Podešavanja za update će verovatno da budu dozvoljena, ovo možda i nije baš baš konačna verzija pa kasnije i promene. Koliko god liči na RTM, ipak još nije prošao 29. jul.
[ Homer J. Simpson @ 17.07.2015. 01:07 ] @
Ma gomila fali , vidim da dosta stvari vise ne moze da se podesi.
Za update kazu da ce biti samo u Enterprise : http://www.theregister.co.uk/2...s_you_have_enterprise_edition/
[ calexx @ 17.07.2015. 01:20 ] @
Mnogo toga je zavučeno ali ipak postoji pa se seti nečeg da baš vidim.

Verovatno ću negde da instaliram Enterprajz, on je još uvek na 10074 pa ću da sačekam još malo ... ili ipak nabacim pa proverim da li će da se apdejtuje.

Proverio sam i Search, mislim da ovo što tražiš nije logično, ne može on pretragu da radi prema nekom delu reči nego prema celoj. Da je One Note, sigurno bi našao, ovako kao OneNote neće. Zamisli da otkucaš prvo slovo a on izbaci svaku reč koja ga sadrži. Ni ako kucaš soft, on neće da prijavi Microsoft. ;)
[ Shadowed @ 17.07.2015. 08:27 ] @
Citat:
calexx: Proverio sam i Search, mislim da ovo što tražiš nije logično, ne može on pretragu da radi prema nekom delu reči nego prema celoj. Da je One Note, sigurno bi našao, ovako kao OneNote neće. Zamisli da otkucaš prvo slovo a on izbaci svaku reč koja ga sadrži. Ni ako kucaš soft, on neće da prijavi Microsoft. ;)

Naravno da moze (i treba). Sto se tice otkucanog prvog slova, ima tu raznih algoritama koji se mogu primeniti. Npr. moze da za 1-2 karaktera koristi StartsWith a za 3 i vise Contains funkciju. Ili moze uvek da koristi Contains a da razlicito sortira, da su prvi u listi oni koji pocinju sa zadatim tekstom a zatim oni koji ga sadrze. Itd. itd.
[ calexx @ 17.07.2015. 11:23 ] @
Verujem ja da to može ali im nije u planu, kao što nije radilo ni u prethodnim verzijama. A ako nešto nije radilo do sada, ne može da se kaže da je u tome Search drugačiji.

E da, možda je vreme da Gojko ubaci da se nt 10.0 prijavljuje kao Windows 10 a ne kao Windows NT.
[ Ivan Dimkovic @ 17.07.2015. 11:29 ] @
Citat:
calexx
Proverio sam i Search, mislim da ovo što tražiš nije logično, ne može on pretragu da radi prema nekom delu reči nego prema celoj. Da je One Note, sigurno bi našao, ovako kao OneNote neće. Zamisli da otkucaš prvo slovo a on izbaci svaku reč koja ga sadrži. Ni ako kucaš soft, on neće da prijavi Microsoft. ;)


To je bas onako kako bi i trebalo da radi - a i radi na starijim verzijama Windows-a :)

Kad ukucas jedno slovo, recimo 'O', dobijes spisak rezultata - ali ne svaki moguci koji ima O nego sortirano po nekom algoritmu, pretpostavljam da koristi vise faktora tipa koliko se cesto nesto koristi, da li je aplikacija, pozicija slova u reci i sl.

U svakom slucaju, vec 'ON' daje i OneNote kao rezultat kod mene (doduse nije pri vrhu liste), sto mi dade dobru ideju da deinstaliram doticnu nepotrebnu aplikaciju :)
[ Homer J. Simpson @ 17.07.2015. 12:03 ] @
Citat:
calexx:
Mnogo toga je zavučeno ali ipak postoji pa se seti nečeg da baš vidim.

Nadji error reporting podesavanje npr , bilo je u setup-u nakon instalacije a ovako ga nema ni u Settings ni u CP.
Zasto ovo - pa eto sad je pukla neka aplikacija i win krenuo da salje report iako je iskljucen i tada pri setup-u i u task scheduler-u.
Kad smo vec kod error-a , eto kucaj error u Search - ja ne dobijam nista , 0 rezultata.
U Settings/Privacy/Feedback & diagnostics ima 'Diagnostic and usage data' koji ne moze da se iskljuci vec ima samo Basic , Enhanced i Full (Recommended) a kad ides ispod na 'Learn more about feedback & diagnostics settings' dobijes ovo : http://windows.microsoft.com/e...edback-diagnostics-privacy-faq
[ calexx @ 17.07.2015. 15:46 ] @
Pogledaću kad budem opet otvorio pendžere a inače nemam nikakvo iskustvo sa errorima jer mi se i ne javljaju. ;)
Citat:
Ivan Dimkovic: U svakom slucaju, vec 'ON' daje i OneNote kao rezultat kod mene (doduse nije pri vrhu liste), sto mi dade dobru ideju da deinstaliram doticnu nepotrebnu aplikaciju :)
Nije u pitanju kucanje ON nego NO i tada ne nađe to OneNOte.
[ vladakru @ 17.07.2015. 16:48 ] @
sada sam uradio najnoviji update... cini mi se da je pisalo 10240 , da nije ovo final? izbacili su ono sto je pisalo Insider Preview dole desne iznad sata.
[ Jing Jang @ 17.07.2015. 19:26 ] @
To je Windows 10 RTM verzija i kao takvu ce moci da instaliraju korisnici Win 7/8 i 8.1. Nece moci svi da izvrse nadogradnju 29.07.2015. jer bi nastao haos. Smatra se da cu nadogradnju vrsiti oko milijardu racunara. Bice jos nekih nadogradnji i zakrpa do finalne verzije.
[ sjaker @ 17.07.2015. 20:11 ] @
Ja sam malopre instalirao windows 10 rtm build 10240 i to od nule. ima na ovom linku iso slike i mislim da su sve butabilne. A onda isto na microsoftovom sajtu ima link za aktivaciju, tacnije u komentarima :) evo pogledajte i sami... za sad je sve ok, nabacio sam i386 verziju posto je laptop u pitanju...

http://microsoft-news.com/down...indows-10-rtm-build-10240-iso/

aktivacija:

http://winaero.com/blog/how-to-activate-windows-10-build-10240/

provereno radi :) i mislim da nije piratizacija, samo mali most..

cak sta vise proslo je dva sata i jos nisam skinuo chrome ovaj novi edge nije los...