[ helja @ 26.05.2015. 08:12 ] @
Pozz, U posljednje vrijeme instalirao sam nekoliko distroa (fedora 20, 21, ubuntu 15.04, opensuse 13.2) i primijetio da mi nakon apdejta i upgrejda (update & upgrade) jedna od cetiri jezgre "zakuca" na 98-100%. U pitanju je laptop toshiba, I3 procesor, 6Gb RAM, AMD grafika. Jedino kada instaliram OpenSuse, nema "zakucavanja" i laptop radi normalno. U biti, fan sam fedore (moj prvi linux distro), ali svaka zadnja instalacija na laptop (20, 21) mi pravi problem sa CPU. Ima li neko kakvo rjesenje i da li se susretao sa slicčnim problemom? Hvala.
[ vladared @ 26.05.2015. 12:05 ] @
Treba malo dodatnih informacija, npr koji model laptopa, koji model procesora... Recimo jedan cat nad cpuinfo i meminfo, možda i neki lspci, pa i da dobijemmo malo materijala za priču. Ovako imam samo i3 procesor sa 4 jezgra na tošibi, baš ništa ne znači.
[ Jing Jang @ 26.05.2015. 12:28 ] @
I ja imam slicne probleme i zato ne instaliram Fedoru na mom laptopu http://www.toshiba.com/us/comp...ops/satellite/L870/L875D-S7332 .
[ Panta_ @ 27.05.2015. 06:20 ] @
Pokreni top komandu i vidi koji proces opterecuje CPU. Mozes i preko Gnome System Monitor-a.
[ helja @ 30.05.2015. 21:04 ] @
Pozz, pokretanjem naredbe top na vrhu po potrosnji CPU je Xorg koji ne silazi ispod 40%. Laptop je Toshiba Satellite C855, I3 procesor, AMD 7500 grafika. Trenutno je instalirana Fedora22.
[ helja @ 30.05.2015. 21:05 ] @
Ma problem je sto mi se to desava i na ostalim distroima (osim OpenSuse).

Citat:
Jing Jang:
I ja imam slicne probleme i zato ne instaliram Fedoru na mom laptopu http://www.toshiba.com/us/comp...ops/satellite/L870/L875D-S7332 .

[ Panta_ @ 01.06.2015. 14:57 ] @
Koje graficko okruzenje koristis? Ako imas neke "visual effects" aktivirane, deaktiviraj ih. Koji drajver za graficku koristis? Vidim da je ati graficka a drajveri za istu nisu se bas najbolje pokazali na Linux-u.
Code:
lspci -nnk | grep -i vga -A3 | grep -i 'kernel driver'
[ Jing Jang @ 02.06.2015. 07:16 ] @
Neki dan sam prvi put uspio instalirati Fedoru, doduse na Virtualbox-u, i to bez problema. Velikih problema sam imao na Ubuntu 13.05 i 13.10 ( u pitanju je ATI graficka i Toshiba laptop) a na 14.05 i 14.10 vrlo malo imam tih problema. Dakle, najbolje je instalirati linuxe na bazi Debiana, bar su se kod mene pokazli kao najbolji (tu mislim na sam postupak instalacije i rada distre).
[ calexx @ 02.06.2015. 08:46 ] @
Posle lošeg ponašanja raznih linuxa sa starom nvidia fx5200 kao i sa ati 6450HD, uvek proverim grafičku. Kada sam pre godinu dana pazario novu ploču (sa intel integrušom), poneo sam par fleški sa raznim linuxima i pitao prodavca da na jednom gotovom kompu (koji je imao procesor koji sam planirao da kupim) sve isprobam i kada sam video da radi, tek onda sam kupio.

Posle toga nisam imao problema sa instalacijama, na jednom laptopu je ati integruša, na drugom intel i nijedan linux se ne buni, a instalirao sam ih gomilu ... mada se to kod mene svodi na Arčija, Kubuntu u raznim verzijama i tu i tamo neki za probu. Plus po nekoliko pendžera ... da se nađu. ;)
[ Jing Jang @ 02.06.2015. 09:32 ] @
@calexx Ti zivis u vecem gradu i imas tu mogucnost da sve isprobas i da se onda odlucis sta ces da kupis. Ja nisam u takvoj situaciji. Ono sto narucim, kakvo mi je tako mi je. Nemam puno izbora. Na PC koji sam ranije koristio, nikada nisam imao problema sa bilo kojim linuxom ( bila je isto ati i intel integrisana graficka karta).
[ calexx @ 02.06.2015. 10:40 ] @
Ma ok, verovatno bih se ipak dobro raspitao pre nego kupim. Ako ništa drugo, pitao bih one koji imaju nešto što planiram kako se ponaša.