[ XGhost @ 27.05.2015. 18:21 ] @
Jel ima netko savjet kako da napisem aplikaciju za
"USB write protect"
[ salaczr @ 27.05.2015. 20:17 ] @
Mozda bi mogli da ti pomognemo ako das malo vise informacija u vezi projekta.

poz
[ XGhost @ 28.05.2015. 01:22 ] @
Nista posebno naslov posta je i projekt. Imao sam namjeru napraviti program koji bi onemogucavao pisanje podataka na usb
s tim da upisom lozinke omogucim pisanje.
[ savkic @ 28.05.2015. 13:40 ] @
Ako zelis da kontrolis upis iz svih programa onda ti treba driver, ne znam da li ima nekih gotovih drajvera za tu namenu, postoje komercijalna resenja ali su ona par hiljada.
[ XGhost @ 28.05.2015. 14:46 ] @
Imam namjeru da pokusam napraviti programcic koji ce npr kad stavim svoj usb stick u nepoznat racunar
sprijeciti bilo kakvo upisivanje sa tog racunara (da bi zastitio svoj stick od virusa i sl), a da sa sticka mogu prenijeti
podatke na taj racunar.
Program bi takodjer trebao imati opciju da kad upisem npr sifru da omoguci prijem podataka na usb ali samo kad to dozvolim.
Ono sto bi mi trebao za start jeste procedura kojom USB stick pravim samo za readonly ili wrtite protect i procedura koja
bi ga oslobodila toga.
[ savkic @ 28.05.2015. 15:42 ] @
Ne ide to bas tako, ti mozes upisati na USB neki AutoPlay prg koji ce se startovati ali to pre svega zavisi od lokalnog racunara ako je autoplay iskljucen onda nema nacina da se tvoj program startuje automatski.
Inace za USB stickove najbolja zastita od virusa i nepoznatih racunara je formatiranje na NTFS i podesavanja prava pristupa.
[ notebookFun @ 28.05.2015. 20:00 ] @
Najjednostavnije ti je da kupis USB flash sa write lock prekidacem. Uz promoc prekidaca mozes da hardverski prebacis u read only mode.

Druga varijanta ti da uz pomoc nekog alata napravis taj USB sa dvije particije, prvu stavis po default aktivnu. Dok drugu mozes da pozivas kao virtual disk read only, ili ako hoces da na nju upisujes onda nju stavljas kao aktivnu...

[ code381 @ 28.05.2015. 21:38 ] @
Citat:
savkic:
Ne ide to bas tako, ti mozes upisati na USB neki AutoPlay prg koji ce se startovati ali to pre svega zavisi od lokalnog racunara ako je autoplay iskljucen onda nema nacina da se tvoj program startuje automatski.

Evo ja bas iskljucujem AutoPlay/Autorun iz istog razloga kao sto @XGhost nece da mu bude zarazena fleska tako ja necu da mi fleska zarazi kompjuter (bez ikakve interakcije korisnika)

Citat:
savkic:
Inace za USB stickove najbolja zastita od virusa i nepoznatih racunara je formatiranje na NTFS i podesavanja prava pristupa.

Za ovu foru nisam znao, evo sad sam isprobao i radi. Jedini je problem sto je ipak FAT32 jednostavniji za USB diskove tj NTFS ih vise "trosi" pa im skracuje vek trajanja.
[ savkic @ 28.05.2015. 23:04 ] @
Ne verujem da bi FAT32 u odnosu na NTFS imao neku znacajniju prednost, svi ti penovi su sada klasicno potrosna roba, loseg kvaliteta.

Takodje je dobro napraviti na penu dir sa nazivom "autorun.inf", ranije su se kreirali autorun.inf fajl i tu setovali da se startuju.
[ code381 @ 31.05.2015. 20:28 ] @
Ovo sam odavno procitao:
Citat:
NTFS je nepogodniji za fleševe jer koristi složenije strukture podataka za organizaciju sadržaja, a pritom ima i dosta više metapodataka koji prate fajlove, tako da svaka, čak i najsitnija izmena u fajl sistemu povlači daleko više režijskog posla nego kod FAT32.

Citat:
Glavni problem sa koriscenjem NTFS sistema na fleshki je sto vadjenje USB-a "na zivo", bez "Safely remove" moze lako da dovede do gubljenja podataka na USB-u (iako se nista u tom trenutku ne radi na fleshki).

Kada formatiram FAT32 onda zauzme samo 4KB a NTFS mi zauzme 3+ MB. Ja posto ne koristim nijedan Antivirus program jedan od nacina za proveru da li je mozda zarazen sistem je da ubodem prazan USB i ako i dalje ostane prazan (4KB) onda verovatno nema malver (crvi) koji se prenosi USB diskovima. Ja negde procita da bar polovina kompjutera se zarazili preko USB-a. Ali mnogo je dobra fora ovo sa NTFS i pravljenje read-only USB-a, npr odes u kopirnicu (koje su pravi rasadnici raznih malvera) i odneses USB za koji znas da ce ostati cist.

Citat:
savkic:Takodje je dobro napraviti na penu dir sa nazivom "autorun.inf", ranije su se kreirali autorun.inf fajl i tu setovali da se startuju.

Zbog cega? Moze neko objasnjenje.
[ gilopile @ 31.05.2015. 20:34 ] @
Stara fora, a jako dobra.

Kreiranjem tog autorun.inf fajla na USB fleski ces se zastititi zato sto FS ne moze da iskopira fajl sa istim nazivom u istom folderu:) Moze samo da kreira .exe fajl, ali ga moses obrisati i malware se nece prosiriti na ostale diskove, jer nije startovan sa autorun.
[ komplikator @ 02.06.2015. 14:14 ] @
Prije ćeš pronaći USB stick sa R/W prekidačem (što je u današnje doba rijetkost) nego napisati takav program.
Imaš nešto programa te namjene, no svi funkcioniraju tako da već moraju biti instalirani na (tuđim) računalima u koja guraš stick, a to baš i nije izvedivo.