[ Ivan Dimkovic @ 28.05.2015. 17:46 ] @
http://www.bbc.co.uk/news/technology-32903235

Citat:

AdBlock Plus has successfully defended itself in court for the second time in five weeks.

The service prevents ads from appearing on websites unless it has given them permission to be displayed.

German broadcasters RTL and ProSiebenSat.1 had argued that browser plug-in was anti-competitive and threatened their ability to offer users content for "free".


Nisam neki veliki ljubitel ABP-a zbog njihove politike pruzanja komerijalnog servisa stavljanja reklama na white-listu, ali mi je drago sto su dobili pacove RTL i ProSiebenSat.1 2-gi put u proteklih 5 nedelja.

Pacovima uvaljivacima djubreta se ne svidja sto ABP blokira njihove popupe - i traze pomoc od tata drzave da se to spreci. Ali uzalud :-)

Citat:

A spokeswoman for RTL responded: "We are weighing a possible course of action against the ruling and assessing the prospects of an appeal."

Last month Eyeo successfully defended itself against similar claims by two other German publishers - Die Zeit and Handelsblatt - at a court in Hamburg.

It still faces a further case brought by another local publisher, Axel Springer, in Cologne.


Ne znam koji je q ovim nemackim medijima, ali je dijagnoza pouzdana operisanost od realnosti.
[ yolja624 @ 28.05.2015. 20:28 ] @
Nemam nista protiv laganih i nenametljivih reklama. Ali kad preko cijelog ekrana iskoci popup sa nekim djubretom koje mi uopste u zivotu ne treba, dodje mi da izbacim monitor kroz prozor. A tek kad vidim "cjelovecernji film u flash animaciji" koja se vrti do besvjesti, dobijem parezu. Iz tih razloga apsoulutno podrzavam ADB i sve sto je vezano za tu vrstu suzbijanja atakovanja na surfere. A ako se uz to doda i pobjeda nad "drzavnim mjezimcima" onda sam jos sretniji. Jos kad bi u smart TV ugradili slicnu tehnologiju da blokira one reklame koje sjeku filmove... uhhhh!