[ blocker @ 02.06.2015. 10:03 ] @
Na Laptopu Toshiba L50-B-1DM (koji je bio bez OS) instalirao sam Windows 10. Hocu da instaliram Win7, a Windows 10 da izbrisem.
Probao sam sa DVD disca i USB stika, podesim u BIOS da bootuje od DVD ili USB, ali Windows 10 uvek startuje.
Isti DVD i USB na drugim kompjuterom sa instaliranim Windows 7 bootuje bez problema.
Neko mozda zna kako ovo uraditi
[ Miroslav Jeftić @ 02.06.2015. 10:42 ] @
Probaj da nađeš u BIOS-u opciju Secure Boot i da je disable-uješ.
[ blocker @ 02.06.2015. 11:22 ] @
I to sam uradio, ali opet nece.
Cak sam i kliknuo na setap na DVD disku gde je Windows 7, pocela je instalacija i naravno dobijem obavestenje da nije moguce instalirati.
Samo tada kompjuter pocne da bootuje sa diska , ali nakon 2 koraka slika se smrzne i nije moguce nastaviti.
[ balavi @ 02.06.2015. 16:36 ] @
da li si našao dobre Win7 imidze

kako si napravio butabilnu flešku, koristi program rufus

kad uključiš računar pritiskaj jedan od sledećih tastera F9, F10, F12, ne sećam se koji tačno beše, da bi ušao
u boot menu i odatle da izabereš uređaj sa koga hoćeš da instaliraš sistem, da se ne smaraš sa BIOSom

video na sajtu Toshibe da imaju drajvere za Win7 pa bi trebalo da može lako da se instalira
[ vinted @ 02.06.2015. 21:14 ] @
Ako ništa neće da ti pomogne predlažem da uradiš sledeće. Postupak ti malo duže traje (par sati), ali ćeš posle toga moći da instaliraš šta hoćeš. Samo da ti napomenem da sa ovim postupkom nema nikavih vraćanja podataka sa hdd-a
ako imaš neke bitne podatke na hdd-u bekapuj ih pre ovog postupka.

Skini program dban sa adrese
http://www.dban.org/download
nareži ga na CD ili usb (ako sisitem može za usb-a da se boot-uje), ali moraš da ga napraviš da bude butabilan cd ili usb. koristi za to program Universal usb installer sa adrese
http://www.pendrivelinux.com/u...l-usb-installer-easy-as-1-2-3/
u kome imaš u padajućem meniju da izabereš razne operativne sisiteme uključujući i dban. sve je krajne lagano i ovaj programčić ti radi pod Windowsom
Kada butuješ sistem sa dban-om izabers opciju (otkucaš) autonuke i pustiš ga da odradi svoje.
Ovo ti sve podatke čisti i briše sa CELOG hdd-a odnosno wipe-uje ceo hdd. Ovo ti traje malo duže, par sati (2-4), ali je jako efikasano.

posle ovoga nikav problem ti neće biti da instaliraš koji god hoćeš OS jer će ti laptop biti kao kada si ga uzeo. Bez OS-a i bez ičega.