[ ivanpasko @ 30.03.2004. 14:38 ] @
Pozdrav svima na forumu,

Zamolio bih za pomoc.

Za realizaciju efikasne, efektivne i ekonomicne e-mail marketing kampanje sa ciljem pronalazenja kvalitetnih i sposobnih poslovnih partnera/firme za prodaju i distribuciju proizvoda) trebaju mi adrese ozbiljnih poslovnih/biznis magazina/casopisa/foruma/websajtova za region Jugoistocne Evrope.

Preferirane karakteristike:

- Nacionalno ili regionalno pokrivanje
- Jeftino reklamiranje u njihovim e-mail biltenima/mailinglista/pretplatnika
- Strogo biznis target grupe korisnika
- Placanje po efektima
- Tekst reklama
- Dobra kombinacija bi bila renomirani stampani biznis magazin/casopis, koji svojim pretplatnicima salje free e-mail biltene za dnevno informiranje.

Hvala unapred,

Ivan
[ Dragan Varagic @ 30.03.2004. 18:37 ] @
Lepo je da se počinje sa postavljanjem ovakvih pitanja :)

Imao sam ove godine već nekoliko upita na sličnu temu (SEE i EU oglašavanje).

Da bi ste bilo šta uspeli da uradite, morate prvo odrediti bar red veličina budžeta, jer od toga sve zavisi - i efekti i zarada onoga ko vam radi kampanju.

Ako hoćete efekte, morali bi ste na mesečnom nivou da pripremite neto između 500 EUR i 3.000 EUR za troškove oglašavanja, što predstavlja različite nivoe ekonomičnosti (da ne kažem skromnosti). Optimalna kampanja na mesečnom nivou, zajedno sa agencijskom provizijom staje oko 5.000 EUR za područje SEE. Naravno i ove sume su veoma relativne u zavisnosti od konkretne ciljne grupe, tj. od vrste proizvoda/usluga koji se nude.

Što se tiče plaćaja po efektima, pitanje je na čega mislite - ako mislite samo na oglašavanje putem sistema tipa AdWords, Overture i sl. onda je OK. U tom slučaju možete odabrati i manje budžete, ali ćete za takve pare teško naći nekoga ozbiljnog da vam to odradi. Ako mislite da troškove vođenja kampanje vezujete za efekte, ne verujem da ćete naći adekvatne firme/pojedince za takav posao.
[ Oliver-LDL @ 31.03.2004. 13:35 ] @
Pretpostavljam da je Ivan mislio na placanje prema prodaji proizvoda preko tih servisa koje je pominjao tj. na procenat od prodaje.
[ dacha @ 31.03.2004. 14:52 ] @
Uprkos Draganovom radovanju, mislim da je ovo kampanja "sam svoj majstor" - koliko sam shvatio on ne zeli nikoga da unajmi, vec da sam sprovede kampanju, ali mu treba pomoc da to uradi na najlaksi i najbrzi nacin.

Citat:
ivanpasko:
Preferirane karakteristike:

- Nacionalno ili regionalno pokrivanje
- Jeftino reklamiranje u njihovim e-mail biltenima/mailinglista/pretplatnika
- Strogo biznis target grupe korisnika
- Placanje po efektima
- Tekst reklama
- Dobra kombinacija bi bila renomirani stampani biznis magazin/casopis, koji svojim pretplatnicima salje free e-mail biltene za dnevno informiranje.


U praksi "Strogo biznis target grupe korisnika" i "renomirani stampani biznis magazin/casopis" nikako ne ide sa "Jeftino reklamiranje". To neces naci jer svi koji su renomirani, a posebno usmereni ka poslovnim ljudima, imaju izuzetno visoke cene reklamiranja u odnosu na ostale. Pored toga, iz licnog iskustva znam da "Placanje po efektima" (pretpostavljam PPS) skoro niko nece prihvatiti - kod nas sajtovi uglavnom ne prihvataju nikakav drugi model oglasavanja osim na odredjeno vreme ili po broju prikaza, a ovo su najnesigurniji modeli i u svetu su zadnjih godina potisnuti od PPA (Pay-Per-Action) modela. Donekle je istina da kod nas ne postoje uslovi za PPA - nema nezavisnih renomiranih servisa tipa CJ, a niko nikome ne veruje da bi se oslonio na implementirani servis na drugoj strani.

Oduzio sam, a hteo sam da kazem da ces morati da modifikujes svoje "Preferirane karakteristike" da bi na ovim prostorima uspeo u onome sto zelis.

[ Dragan Varagic @ 31.03.2004. 17:30 ] @
Slažem se, ljudi će prihvatiti pre AdSense ili Overture sistem nego da od pojedinaca uzimaju male pare na efektima na koje oni ne utiču.

Što se tiče AdSense-a, imam podatke iz aktuelne kampanje za http://events.e-trgovina.co.yu/2004/ koja ide na Google-u za područje SEE, gde je posebno odvojeno oglašavanje za ex-yu prostor, a posebno za ostale zemlje. AdSense ne funkcioniše na području ex-yu, dok u ostalim zemljama funkcioniše, ali ništa naročito.

Sasvim je druga priča kada se isto radi za razvijenije zemlje. U jednoj kampanji za određene ključne reči dobijao sam i po deset puta veće efekte preko AdSense sistema, u odnosu na Google rezultate. A da ne pričam na kakvim se sve referentnim sajtovima nije našla reklama :)

A što se tiče radovanja, rekao sam da mi je drago zbog takvog interesovanja, što je bitno da krene...
[ ivanpasko @ 10.04.2004. 09:05 ] @
Zahvaljujem svima koji su se javili na temu koju sam postavio.

Izvinjavam se što sam morao da odletim na duže vreme i nisam mogao do sada da učestvujem u diskusiji.

Moje mišljenje u vezi vaših odgovora sledi izmedju redova na svaku poruku pojedinačno.

HRISTOS VOSKRESE - SREĆAN USKRS - SRETAN USKRS
svima koji ga slave