[ daddyrdygo @ 05.06.2015. 20:47 ] @
Pozdrav

Imam SBB ruter-modem(SBB EPC3925) koji pravi strasan ping kada se vise ljudi zakaci(tri laptopa, dva desktopa i par telefona)

Plan je da kupim-nabavim bolji ruter (wdr4300) i da ga spojim sa "ciskom" medjutim procitao sam da ako jedna od komponenti u lancu nema podrsku za QoS sve pada u vodu...

Ili ja nisam razumeo: "All the network elements along the path that prioritized traffic takes must support QoS. Such network elements include the sending and receiving hosts, Layer 2 (Data Link layer) network devices (bridges and switches), and Layer 3 (Network layer) network devices (routers), including routers used for wide area network (WAN) links. If a network device along this path does not support QoS, the traffic flow receives the standard first-come, first-served treatment on that network segment."

Dali ce to sto cisko nema Qos uticati na rezultat tj. ping odredjenjenh aplikacija kojima dam high priority na drugom ruteru???

[ PaStvarno @ 06.06.2015. 09:14 ] @
Obicno QoS ti treba samo na edge uredjaju. Bolje je ako imas kroz celu tvoj mrezu QoS, ali nije neophodno, posto obicno i nema potrebe za oblikovanjem saobracaja unutar mreze jer je bandwidth dovoljno veliki.
A sa druge strane ... kada paketi vec odu sa WAN porta - nema prioritizacije saobracaja ako ga provider ne obezbedjuje, ni kada paketi dolaze na WAN port.

Ono sto obicno pravi veliki ping je ako su svi uredjaji zakaceni preko wirellesa. Wirelles access point komunicira sa hostovima u round robin stilu, tako da to odmah pravi veliki lag.
[ daddyrdygo @ 06.06.2015. 10:40 ] @

Prvo hvala na odgovoru.

Ruter(EPC3925 25/2mbps) je na drugom spratu a masine na kojima mi treba mali ping na prvom.

E sad ako bi dovukao lan dole pa svich pa lan do njih dali bi to resilo problem pinga?

Posto sam zesci noob sad sam tek nasao QoS ali ima samo wmm i no ack(prvo sam kucao no-nacks XD) WMM je bio enable sad sam ga desable...

PS: Planiram da instaliram pFsence na neku matoru masinu(cisto iz radoznalosti)...dali bi to moglo da resi problem u kombinaciji sa boljim ruterom?
[ PaStvarno @ 07.06.2015. 09:07 ] @
Trebalo bi da resi, barem delimicno. Sve naravno zavisi od toga sta je tacno uzrok velikom pingu.
[ daddyrdygo @ 07.06.2015. 09:36 ] @

Hvala