[ zires @ 19.06.2015. 13:58 ] @
Kupio sam ovo kolo i termopar sondu K tip. Sve to povezao na raspberry PI i instalirao python librari za ovo kolo. Sve radi dobro, ali prikazana temperatura nije tacna :( U datasheet-u za ovo kolo pise da je u njemu uradjena kompenzacija hladnog spoja i da mikro procesoru salje dve vrednosti. Jedna je interna temperatura cipa a drug je temperatura sonde. Pored sonde postavio sam precizni digitalni termometar kao referentni i uocio odstupanja. Naj cudnije u celoj prici je to sto promena temperature cipa drasticno utice na promenu temperature sonde. Recimo, ako cip zagrejem na 64C temperatura sonde je 59.5C a referentni instrument pokazuje 25.6C

Da li neko ima iskustva sa ovim kolom?
[ bogdan.kecman @ 19.06.2015. 18:43 ] @
Citat:
zires: Naj cudnije u celoj prici je to sto promena temperature cipa drasticno utice na promenu temperature sonde.


naravno da utice, da li znas kako radi termopar? on ti naponsi prikaze razliku izmedju toplog i hladnog kraja.
MAX31855 ima kompenzaciju hladnog kraja *u cipu* sto znaci da podrazumeva da je temperatura hladnog kraja ista kao temperatura cipa, dakle da se cip i zice tvog termopara koje dolaze do njega nalaze na termalnom bloku te da su iste temperature. ako tebi zice od termopara idu u konektor pa onda bakar ide do cipa i ti cip zagrejes to znaci da je cip topliji od hladnog kraja termopara i da ti cela kompenzacija hladnog kraja kompenzuje pogresnu stvar...

Citat:
zires:
Recimo, ako cip zagrejem na 64C temperatura sonde je 59.5C a referentni instrument pokazuje 25.6C


zavisi kako si spojio ...

ako imas termopar - vruci kraj spojen tamo negde na nesto sto meris na 60C a hladan kraj na konektor od tvog pcb-a napon koji dolazi do MAX31855 je u skladu sa 60C - temperature konektora (recimo da je konektor na sobnoj temperaturi od 24C) na MAX31855 dolazi napon koji kaze 60 - 24C = 36C iznad hladnog kraja. Onda MAX31855 izmeri svoju temperaturu (koja treba da je jednaka temperaturi cold joint-a) a koju si ti podigao na recimo 50C i max ti kaze "temp sonde je 36+50 = 86C"

dakle cip mora da bude iste temperature kao cold joint, pogledaj malo na netu kako se radi sa termoparom, moras da potpuno odvojis deo pcb-a na kome ti je taj cip, opseces ga skroz ostavis samo male tabove da se drzi to parce pcb-a da ne otpadne i da mozes da provuces signale sa cipa do mcu-a, a termopar vezujes na to parce pcb-a sto blize cipu tako da ti je temp kraja zice isti (ili sto blizi) temperaturi samog cipa ... za neke ozbiljnije namene gde ti treba veca preciznost pravi se parce pcb-a na aluminijumu, povecava se termalna stabilnost dodavanjem mase i cela kontrapcija cip+konektori gde dolaze zice se dodatno izoluje od okoline tako da je temperatura cipa == temperaturi hladnog kraja zice

[ bogdan.kecman @ 19.06.2015. 18:45 ] @
inace jednostavan test, kratko spojis ulaz k+ i k- na cipu i dobices na izlazu temperaturu samog cipa
[ zires @ 22.06.2015. 13:58 ] @
Hvala!
Napravio sam klasicnu pocetnicku gresku.. Grejao sam samo cip a ne cip i konektor zajedno. :(
Da li sam vas dobro razumeo? Nakon sto dobro odradim PCB da temperatura prikljucaka bude jednaka temperaturi cipa, u programu necu morati da ubacujem nikakve formule, tj. temperatura cipa ce biti temperatura konektora a temperatura sonde ce biti kompenzovana tj. prava temperatura na kojoj se nalazi sonda?
[ bogdan.kecman @ 22.06.2015. 14:47 ] @
da