[ nedostizni @ 19.06.2015. 18:41 ] @
Juce sam kompresorom čistio unutrašnjost kućišta.
Nakon vraćanja svih delova na svoje mesto, i paljenja računara primećujem poprilično jak ubrzani rad aktivnog kulera od procesora. Čak toliko jak da se na trenutke pitam da li će eksplodirati. Ugasim računar skinem i aktivni i pasivni kuler, proverim da možda pasivni ne naleže dibro na procesor, sve je u redu. Upalim računar, opet isto.
Skinem ostatke od paste sa procesora i sa pasivnog kulera (nemam novu da stavim). Opet upalim računar, opet isto, prevelika brzina aktivnog kulera. Probao sam sa otvaranjem jedne stranice kućišta, opet isto.
Nisam u mogućnosti da izmerim temperaturu procesora niti broj obrtaja kulera jer trenutno uopšte ne mogu da upalim računar (pokrene se bios, ili dodje do windows i resetuje se. Kao da se pregrejao procesor).

Šta bi mogo da bude uzrok ovoga? Da pasivni kuler ne naleže na procesor za neki deo milimetra?
To što nema paste izmedju pasivnog kulera i procesora?
Kompresor je oštetio neki deo?

Napominjem da ovo ubrzavanje kulera kreće od samog paljenja računura, ili učitavanja windowsa.
I za 4 godine koliko imam ovaj računar nikada mi se nije ovo desilo, a čistio sam ga jedno 3 puta. Doduše ovo je prvi put sa kompresorom.

Ovo je konfiguracija:

Citat:
> Mainboard : MSI P4M890M3-V (MS-7255)
> Chipset : VIA P4M890
> Processor : Intel Core 2 Duo E4300 @ 1800MHz
> Physical Memory : 2048MB (2 x 1024 DDR2-SDRAM )
> Video Card : ASUS EAH4670 series
> Hard Disk : Seagate ST3320820AS (320GB)
> Operating System : Microsoft Windows XP Professional 5.01.2600 Service Pack 3 (32-bit)
> DirectX : Version 9.0c (May 2010)


Hvala na savetu.
[ gilopile @ 19.06.2015. 18:44 ] @
Citat:
Šta bi mogo da bude uzrok ovoga? Da pasivni kuler ne naleže na procesor za neki deo milimetra?


Upravo to. Pregreje se i ugasi se. Pregledaj dobro te zakacaljke, da se nije mozda neka odlomila pa jedna strana ne naleze dobro. Obavezno stavi i pastu, lepo stegni sve cetiri strane i mora da radi.

Ako jedna strana i pola milimetra od hladnjaka ne nalegne dobro, procesor ce se zagrejati na 100c za oko 10 sekundi max. Naravno BIOS gasi plocu...

Ako imas pri ruci neki slican hladnjak, moze od socAM2. 754...Pa postavi kuciste na bok i samo spusti taj hladnjak na procesor da lepo legne svojom tezinom i probaj da startujes i vidi da li ce kuler sa tog koji si samo sklonio sa strane da vrti na max. Ovo je samo radi brzinske provere. Bolje ce prionuti taj od soc. 754 svojom tezinom na proc, nego taj original ako ga stegnes, a jedna zakacaljka ne hvata....
[ nedostizni @ 19.06.2015. 18:47 ] @
Hvala Vam na odgovoru Dragane.
Čak 6 puta danas sam skidao pasivan kuler sa procesora i opet ga stavljao. Nekako je to maksimum koji mogu da stegnem zakačaljke. Deluju malo labavo, ali koliko se sećam i ranije su bile takve. Ne mogu to nikako da promenim.

Pastu ću morati da kupim, nemam je.

Da li ukoliko nakon stavljanja paste, problem se i dalje nastavi, to znači da ću morati da menjam ceo pasivni (a sa njim i aktivni) hladnjak, obzirom da ne postoji način da više zategnem zakačaljke?
[ gilopile @ 19.06.2015. 18:53 ] @
Taj procesor koji imas se bas slabo greje, pogotovo ako ga nisi OC i svaki hladnjak ce ti zavrsiti posao. Moze najobicniji za socket 775. Ima da se kupe gde hoces. Najverovatnije, koliko god tebi delovalo da je ok, nije lepo nalegao.

Skini ga skroz, pa ako imas s necim, uslikaj nam donji deo gde su zabice.

Probaj ono gore sto sam napisao, sa nekim drugim gladnjakom, samo da ga spustis na proc.

Ako nemas, probaj sa tim, ali isto postavi kuciste na levi bok i samo spusti taj hladnjak na proc i lagano pritisni da nalegne ravnomerni i startuj komp i vidi da li ce da vryi fan na max. Znaci, bez da zavrces zabice, svojom rukom lagano pritisni hladnjak na proc.
[ Lavlja_Jazbina @ 19.06.2015. 18:59 ] @
Bolje postavi neku sliku.Taj intelov sistem nije se bas proslavio.Moras imati cisto klik na sve 4 tacke stezanja.

Kada je crni klin uvucen,spustas kuler.


[ gilopile @ 19.06.2015. 19:01 ] @
Bas tako, nije se proslavio. Meni obavezno pukne kad treba nekome da menjam pastu, a ko za Q, nikad nemam u rezervi ispravan/ citav. U par navrata sam stavljao sraf sa maticom i to je odlicno drzalo. :D Samo je jako zaebano proceniti koliko stegnuti...Obicno dok ide rukom, posle jos jedan krug srafcigerom i ciaos! Ili pratim u BIOS-u temperaturu i lagano stezem, popustam dok ne dodje u neku normalu. Sve to radim na astalu pod naponom i ukljucenom plocom, naravno :)
[ nedostizni @ 19.06.2015. 19:47 ] @
Ispisem odgovor na jednoj A4 stranici i restartuje mi se računar (drugi, ne ovaj koji ima problema sa kulerom od procesora).

Dragane, probao sam onako kao ste mi rekli, pristisnem ga rukom i onda radi bez problema, dakle ne ubrzava.
Ugasio sam ga opet skinuo, i primetio da su kao što je Lavlja jazbina i Vi primetili, dva klina loša. Dakle čak i da ih provučem kroz otvor na ploči, i zavrnem, opet ih je moguće izvući iz ploče jednostavnim povlačenjem na gore.
Nemam nikakav drugi kuler (ovaj računar sa koga Vam pišem nije moj, pa ne bih smeo ni da mu skidam kulere).

Lavlja jazbina: to su baš ti klinovi, hvala Vam na slikama! Gde bi mogao da kupim nove?

Verovali ili ne trenutno nemam čime da slikam, probaću sutradan da uzmem mobilni od brata pa ću time slikati i okačiti fotografije.

Dragane, mislim da bi rešenje sa šrafom i maticom bilo previše komplikovano za mene. Morao bi da izvadim ploču iz kućišta da pristupio zadnjem delu ploče gde bi trebala da se nalazi matica? A i to stezanje, mislim da nisam vičan tome, i garant bi polomio ploču. Hvala na savetu, u svakom slučaju.

Procesor nije overklokovan. "CPU Z" aplikacija mi kaže da radi na 1200 MHz od 1800 MHz. Core Voltage maksimalno dostiže 1.3V. E sad nema podataka o temperaturi procesora, pretpostavljam da bi morao da udjem u Bios, da bi izčitao to?


Recite mi, ukoliko nekakvim papirićima uspem da uglavim ova dva problematična klina večeras, koliko dana bi smeo da koristim računar, bez paste izmedju procesora i pasivnog kulera?


Hvala.
[ gilopile @ 19.06.2015. 19:59 ] @
Citat:
Recite mi, ukoliko nekakvim papirićima uspem da uglavim ova dva problematična klina večeras, koliko dana bi smeo da koristim računar, bez paste izmedju procesora i pasivnog kulera?


Nema tu bas nekog pravila. AKo je na hladnjaku ta strana sa kojom naleze na procesor glatka, i ako u BIOS-u pokaze temperaturu posle montiranja oko 35-38, 40c, onda ce da radi bez ikakve paste bez problema 100 godina.

Odes lepo u radnju sutra i kupis novi stock hladnjak i to ti je to. Lepo stavis malo paste, razmazes prstom po procesoru ravnemorno, namontiras hladnjak i ciaos.

Mislim, probaj ti i taj nekako da uglavis, ail ako se to drzi `na babinom zubu`, onda nije sigurno. Moze ocas posla opet da se razglavi i podigne temperatura na 100c i tako u krug. Ipak se to sve skupa greje, vibrira...tako da to uglavljivanje moze posle nekog vremena da popusti, a i ne mora :) Zavisi kako dobro podkajlas :)

P.S. Ako bi da menjas samo te drzace/ klinove, mislim da sam video na Kupi*du da lik prodaje. Trebalo bi i po bolje snadbevenim radnjama da ima, ali nisam siguran. Mozda da potrazis i u nekom servisu da ti daju te drzace,a ti ih pocastis sa 100gr kafe :)


EDIT: Evo:
https://www.kupindo.com/Kuleri...l-hladnjak-komplet-od-4-komada. Mada, mozes da dodas jos 100 din i kupis ceo stock hladnjak zajedno sa zabicama :D

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 19.06.2015. u 21:11 GMT+1]
[ nedostizni @ 19.06.2015. 20:12 ] @
Citat:
gilopile:
AKo je na hladnjaku ta strana sa kojom naleze na procesor glatka, i ako u BIOS-u pokaze temperaturu posle montiranja oko 35-38, 40c, onda ce da radi bez ikakve paste bez problema 100 godina


Da li trebam da ga pustim da radi jedno pola sata (računar) da bi procesor podigo neku radnu temperaturu, pa zatim da restartujem računar udjem i bios i proverim temperaturu procesora?
Ili ovo nema nikakve veze i mogu odmah da proverim temperaturu u biosu, nakon paljenja računara (a par sati pre toga nije radio računar)?
[ gilopile @ 19.06.2015. 20:22 ] @
Mozes odmah u BIOS-u da proveris. Nema potrebe da radi par sati. AKo je dobro nalegao, pokazace oko 35-40 ( zavisi od ambijentalne temp u sobi ) i ako tako drzi par minuta, nemas brige. Ako nije lepo nalegao, u startu za par sekundi ce pokazati 70+ i ici za jos toliko sekundi i do 100c kada ce vec da odradi zastita i ugasi se.

Ako je hladnjak podignut za pola milimetra sa jedne strane, to je skoro isto kao i da ga nema. Mozes probati jedan test:

Postavi onako kako sam ti gore napisao, samo prisloni hladnjak i lagano pritisni na proc i startuj, udji u BIOS i prati temperaturu. Onda samo malo popusti i podigni za milimetar jednu stranu i videces kako ce za par sekundi da skoci na 80c :D Kada vratis, odmah ce da padne na neku normalnu...U sustini, vrlo prosta stvar.


[ Lavlja_Jazbina @ 19.06.2015. 20:37 ] @
Citat:
Dakle čak i da ih provučem kroz otvor na ploči i zavrnem


Ako nabavis nove klinove opet ces ih unistiti.Montaza se vrsi samo kada su klinovi uvuceni,i pritiskom se cuje klik.NIKAKVO UVRTANJE!!!
[ nedostizni @ 19.06.2015. 20:47 ] @
Citat:
gilopile:
Mozes odmah u BIOS-u da proveris. Nema potrebe da radi par sati. AKo je dobro nalegao, pokazace oko 35-40 ( zavisi od ambijentalne temp u sobi ) i ako tako drzi par minuta, nemas brige. Ako nije lepo nalegao, u startu za par sekundi ce pokazati 70+ i ici za jos toliko sekundi i do 100c kada ce vec da odradi zastita i ugasi se.

Ako je hladnjak podignut za pola milimetra sa jedne strane, to je skoro isto kao i da ga nema. Mozes probati jedan test:

Postavi onako kako sam ti gore napisao, samo prisloni hladnjak i lagano pritisni na proc i startuj, udji u BIOS i prati temperaturu. Onda samo malo popusti i podigni za milimetar jednu stranu i videces kako ce za par sekundi da skoci na 80c :D Kada vratis, odmah ce da padne na neku normalnu...U sustini, vrlo prosta stvar.


Uspeo sam nekako da uglavim i ova dva problematična klina, i kućište sada stoji položeno na bok, tako da oba hladnjaka pritiskaju svojom težinom procesor.

Nisam uspeo da nadjem gde se u biosu nalazi temperatura procesora. Umesto toga sam skinuo RealTemp aplikaciju. Temperatura procesora mi na svakih sekundu-dve varira izmedju 39-45.
Pise "Thermal status: ok". Ali takodje stoji da je maksimalna temperatura zabelezena pre par minuta (verovatno kod podizanja sistema, paljenja računara) 57 C !!!

Dakle moram da nabavim pastu?

Citat:
Lavlja_Jazbina:
Ako nabavis nove klinove opet ces ih unistiti.Montaza se vrsi samo kada su klinovi uvuceni,i pritiskom se cuje klik.NIKAKVO UVRTANJE!!!

Lavlja_jazbina, Hvala Vam.
Čemu služi oznaka polukružne strelice na vrhu klina?
[ gilopile @ 19.06.2015. 20:47 ] @
MOra da se cuje klik, pa posle srafcigerom lagano u desno da se obezbedi da ne moze da se izvlaci kada potegnes klin. NA taj nacin onaj pipak dodje u sredji polozaj i nije moguce klin izvuci dok se ne odvrne nazad.
Sigurno mu je puklo kada ga je montirao, a nije lepo stisnuo da udje kako treba sve zajedno, vec se rasirilo i puklo. mA uzas sistem i uzas kvalitet te plastike.

Ne mogu da krivim decka, jer sam ih i sam polomio mali milion, a bajagi sam pazljivo radio koliko sam mogao, jer sam znao da nemam zamenu u steku...Al dzaba...


Deluje da je sada ok, ali za svaki slucaj skini LinX i zavrti 10-ak krugova, pa ako se ne ugasi, pakuj i vracaj komp :D
[ nedostizni @ 19.06.2015. 21:15 ] @
Citat:
gilopile:
MOra da se cuje klik, pa posle srafcigerom lagano u desno da se obezbedi da ne moze da se izvlaci kada potegnes klin. NA taj nacin onaj pipak dodje u sredji polozaj i nije moguce klin izvuci dok se ne odvrne nazad.
Sigurno mu je puklo kada ga je montirao, a nije lepo stisnuo da udje kako treba sve zajedno, vec se rasirilo i puklo. mA uzas sistem i uzas kvalitet te plastike.

Ne mogu da krivim decka, jer sam ih i sam polomio mali milion, a bajagi sam pazljivo radio koliko sam mogao, jer sam znao da nemam zamenu u steku...Al dzaba...


Mozda sam ja kriv što nisam dobro objasnio, izvinjavam se.
Nijedan klip nije polomljen, nego su im vrhovi (ona dva kljuna) rašireni. Da misterija bude još veća, iako su rašireni, mogu se izvaditi kad prodju kroz otvor od matične ploče.
Dakle ja prvo izvučemo donji deo klina (belu plastiku od crne), zatim prstima stisnem da vratim knjunove u spojeni položaj, provučem ih kroz otvor na ploči, pritisnem do dna, i zavrtim sleva u desno. Negde se čuje klik, negde ne, nisam obratio pažnju. I od sva četiri: dva drže, a dva je moguće izvaditi. Uspeo sam nekako da ih blokiram (ta dva problematična) i oborio kućište na bok.


Citat:
gilopile:
Deluje da je sada ok, ali za svaki slucaj skini LinX i zavrti 10-ak krugova, pa ako se ne ugasi, pakuj i vracaj komp :D


Skinuo sam 0.6.5 verziju odavde (može li ta?).
Pokrenuo sa sledećim podešavanjima:
Problem size: 5966, Memory: all, Run: 10 times. Prosao je svih 10, i pise: "finished witout problems". RealTemp zabelezio maksimalnu temperaturu od 72C tokom LinX testiranja.

E sad ne znam da li je ovaj gore "5966" problem size dobar?

Ovo je detaljan izveštaj:

Citat:
Intel(R) LINPACK 32-bit data - LinX 0.6.5

Current date/time: Fri Jun 19 22:03:02 2015

CPU frequency: 1.799 GHz
Number of CPUs: 1
Number of cores: 2
Number of threads: 2

Parameters are set to:

Number of tests: 1
Number of equations to solve (problem size) : 5966
Leading dimension of array : 5976
Number of trials to run : 10
Data alignment value (in Kbytes) : 4

Maximum memory requested that can be used=285346144, at the size=5966

=================== Timing linear equation system solver ===================

Size LDA Align. Time(s) GFlops Residual Residual(norm) Check
5966 5976 4 24.181 5.8573 3.589586e-011 3.520643e-002 pass
5966 5976 4 24.045 5.8905 3.589586e-011 3.520643e-002 pass
5966 5976 4 24.809 5.7092 3.589586e-011 3.520643e-002 pass
5966 5976 4 23.996 5.9025 3.589586e-011 3.520643e-002 pass
5966 5976 4 22.562 6.2778 3.589586e-011 3.520643e-002 pass
5966 5976 4 22.841 6.2010 3.589586e-011 3.520643e-002 pass
5966 5976 4 22.022 6.4317 3.589586e-011 3.520643e-002 pass
5966 5976 4 21.933 6.4576 3.589586e-011 3.520643e-002 pass
5966 5976 4 22.122 6.4026 3.589586e-011 3.520643e-002 pass
5966 5976 4 23.023 6.1521 3.589586e-011 3.520643e-002 pass

Performance Summary (GFlops)

Size LDA Align. Average Maximal
5966 5976 4 6.1282 6.4576

Residual checks PASSED

End of tests
[ gilopile @ 19.06.2015. 21:49 ] @
Citat:
Mozda sam ja kriv što nisam dobro objasnio, izvinjavam se.
Nijedan klip nije polomljen, nego su im vrhovi (ona dva kljuna) rašireni. Da misterija bude još veća, iako su rašireni, mogu se izvaditi kad prodju kroz otvor od matične ploče.
Dakle ja prvo izvučemo donji deo klina (belu plastiku od crne), zatim prstima stisnem da vratim knjunove u spojeni položaj, provučem ih kroz otvor na ploči, pritisnem do dna, i zavrtim sleva u desno. Negde se čuje klik, negde ne, nisam obratio pažnju. I od sva četiri: dva drže, a dva je moguće izvaditi. Uspeo sam nekako da ih blokiram (ta dva problematična) i oborio kućište na bok.


Da, bas tako se stavlja/ vadi. Dobro si uradio i to je ok. Sad sto su se izlizali kljunovi, nije tvoja greska. Ako si zakajlao i ako drzi, odlicno.

Test je OK, proslo je. Ne moras da stavljas na ALL memory, jer ne testiramo ovde stabilnost, koja je verovatno ok, jer nisi nista OC, vec samo max temperaturu u full load-u. 72 je ok za taj proc koji je ipak prosao dobranu torturu, a nije se ugasio. Tako da, za sada je to to. Uspravi kuciste, pa testiraj ponovo. Valjda nece da otpadne hladnjak :D

Ako bude OK, zaklapaj ga i to mu je.
[ nedostizni @ 19.06.2015. 22:17 ] @
U redu.

Hvala Vam još jednom na savetima Dragane.
Hvala i Vama Lavlja_Jazbina.

Stavio poklopac sve radi bez problema.

Mislim samo da ću preskočiti Vaš zadnji savet: nešto mi se ne uspravljuje (kućište!) :D. Dušu mi je popio ova dva dana, proklet bio dan kad sam dobio računar :).
Ima da stavim bodljikavu žicu oko njega i ovako na bok će da sedi za vjek i vjekova. Sve što se otkotrlja ispod kućišta je zauvek izgubljeno, a za pomeranje kućišta prilikom čišćenja sledi zatvorska kazna.

[Ovu poruku je menjao nedostizni dana 19.06.2015. u 23:28 GMT+1]
[ gilopile @ 19.06.2015. 22:19 ] @
Nema na cemu Nedostizni!

Hehhe, ma sloodno ga ti ispravi ako si zaglavio koliko toliko one zabice i nece biti problema.
[ nedostizni @ 19.06.2015. 22:28 ] @
U drugom nekom životu :D.
Hvala još jednom i pozdrav!