[ Slobodan čovek @ 28.06.2015. 07:54 ] @
Dao mi je drug da mu popravim laptop (pošto su ga u servisu već 2 puta odrali). U servisu su mu rekli da je problem grafički procesor (odnosno ispucale kuglice kalaja), pa su mu ga zagrejali da poprave pukotine i posle mu je radio 3 meseca dok ponovo nije prestao. Rekli su mu još da bi najbolje bilo da zameni celu matičnu ploču ili bar grafički čip.

E sad, kad sam ga uzeo da popravim, prvo sam ga uključio da vidim kako se ponaša. Ventilator se čuje, i nema pištanja (BIOS kodova), samo crn ekran. Ventilator radi na maksimumu stalno (kada učita OS, treba da smanji broj obrtaja).
Pošto je rekao da je problem GPU, uzeo sam da ga zegrejem sa duvaljkom, sklopio ga. Pre vraćanja baterije, pritisnuo sam i držao dugme za uključivanje 30-ak sekundi. Vratio bateriju, adapter, i laptop je proradio. Kada je podigao Windows, ugasio sam ga.

Posle se setim da mu nešto prebacim na hard-disk, ali opet nije hteo da radi, isto se ponaša. Uzmem ponovo da zagrejem GPU, opet ono sa dugmetom, i opet proradi. Ali se onda odjednom (u Windows-u) "ugasi" (odnosno samo crn kran, i ništa ne reaguje).
Izvadim bateriju, držim pritisnuto dugme 2 minuta, vratim bateriju i adaper, i opet proradi. Ali pose u Windows-u, laptop blokira. Ima slike na ekranu (znači GPU radi) ali ništa ne reaguje (kao da je crkao CPU).

Nakon toga, više nisam uspeo da ga uklučim.

Probao sam da izvadim RAM, da vidim da li će da pišti, ali ne pišti. Probao sam i moju RAM, isto.

Izvadio sam CPU iz ležišta i vratio. Ništa.

Resetovao sam BIOS (vađenjem baterije). Ništa.

Probao sam eksterni monitor. Crn ekran.


Šta bih još mogao da probam, kako bih utvrdio koja je komponenta riknula? Meni deluje kao da je CPU ili matična (BIOS čip).
[ gilopile @ 28.06.2015. 08:02 ] @
Pa po tom opisu, taj cip koji si grejao je falican ili jednostavno vise ne mogu kuglice lepo da se otope i ostvare dobar kontakt. Jedino resenje je prekuglavanje, a i to ne znaci da ce da proradi, jer od tolikog grejanja, mozda je stradao chip i trebalo bi se zameniti novim.

To su ti simptomi, radi ali brljavi. Ko zna koliko kuglica nije ostvarilo kontakt....
[ Slobodan čovek @ 28.06.2015. 08:11 ] @
Ne znam da li može da podigne OS ako GPU "nije prisutan". Ja sam pretpostavljao da će ga podići (ili da će pištati), a da će samo ekran ostati cran. Ali pošto ventilator stalno radi na maksimumi, OS se ne diže i nema pištanja. Pa sam zbog toga mislio da nije (i) CPU ili matična problem.

Meni nije problem da ga zagrejem ponovo, laptop se lako otvara, samo 5 šrafova i skine se poklopac. Samo, problem je što ne znam koliko dugo treba da ga grejem, na koju temperaturu itd. A GPU je ulepljen nekim silikomom na sva 4 ćoška (valjda su mu to u servisu uradili, ili je fabrički, ne znam), tako da ne mogu da ga malo pomerim za pola milimetra da vidim da li su se otopile kuglice...

CPU i GPU ima po ebay-u za 2.500-3.000 dinara, ali GPU ne mogu ja da zelemim, pa će ponovo da ga deru u servisu.
[ gilopile @ 28.06.2015. 08:16 ] @
Ne znam kakvu duvljku imas, tj. da li moze uopste da podgreje toliki chip. Ako imas unimer sa temp. senzorom, postavi ga pored chipa, ili ispod koliko god moze i grej dok ne postigne 220-230c, i duvaj jedno 5-6 min.
[ Slobodan čovek @ 28.06.2015. 08:25 ] @
Duvaljka je kineska, najjeftinija, bez pokazivanja temperature, ali može da se podešava temperatura (samo se ne zna koja je vrednost) i protok vazduha.

Imam multimetar koji meri temperaturu. Samo ja nisam toliko dugo zagrevao, ja sam minut ili tako nešto, da ne bih spalio čip.

Probaću opet, kasnije.
[ gilopile @ 28.06.2015. 08:28 ] @
Hhehhe, ma nisi ti za minut vremena nista mogao da postignes. Golem je to chip i treba dosta dugo da se greje kako bi se otopile kuglice. Ti si ga samo malo oprlio sa gornje strane :)

Moras imati sondu za merenje temperature i zavuci je koliko god moze ispod chipa ili sa done strane PCB-a i duvati dok ne postigne temp. tacke topljenja, a to je oko 220-230 za bezolovne kuglice koje se tu nalaze. Moras i tecni flux da stavis...
[ Slobodan čovek @ 28.06.2015. 08:33 ] @
Fluks sam potrošio. Probaću tako pa ću da javim.

Samo, ipak mislim da je 5 minuta mnogo. Znam da temperaturni profili za lemljenje preporučuji 1-2 minuta na maksimalnoj temperaturi (na toj 220-230 oC).
[ gilopile @ 28.06.2015. 08:40 ] @
Mnogo je, ali ti sa tom opremom nemas izbora. Trebao bi grejati i sa donje strane, jer treba mnogo vremena da se postigne ta temperatura na tolikom chipu. To se radi IR spravama....
[ Slobodan čovek @ 28.06.2015. 10:46 ] @
Džaba. Grejao sam ga na 200-220 oC skoro 4 minuta (ne računajući vreme zagrevanja). I dalje se isto ponaša (crn ekran, ventilator).

Šta bih još mogao da probam, bar da utvrdim da je 100% GPU problem?
[ Miroslav Cvejić @ 28.06.2015. 11:02 ] @
Probaj da zameniš ploču, taj čip je odradio svoje a i pitanje je šta je još oko njega stradalo od tolikog grejanja.
[ Slobodan čovek @ 28.06.2015. 11:30 ] @
Ha ha! Pa odakle mi ploča? Bolje mu je da kupi novi laptop...
[ gilopile @ 28.06.2015. 11:36 ] @
Jbg, to ti je sta ti je. Mozda da potrazis na aliexpress, mogu se naci za oko $100, sto je ok cena. Ipak je isplativije to, nego da kupi chip i da mu neko kugla, jer ce izaci dosta skuplje...
[ Slobodan čovek @ 28.06.2015. 11:41 ] @
Ma i njemu se smučilo, dva puta nosio u servis, uzeše mu 13.000 dinara. Sada bi hteo da ga proda, ali kako da izvuče što više para iz njega, ko će to uopšte hteti da kupi osim nekog servisa. A laptop mehanički izgleda kao nov, kao da je malopre odpakovan...
[ Miroslav Cvejić @ 28.06.2015. 11:44 ] @
Rasturi u delove i prodaj tako. Ekran, hard, optika, memorija, punjač, tastatura... Sve to može da se unovči.
[ gilopile @ 28.06.2015. 11:46 ] @
Ccc, a i taj `sevis`, da uzme 13000 samo da podgreje chip. Svasta! Za te pare je morao da ga prekugla, pa da to radi kako treba...Kako ljudi uzimaju lovu, strasno!
[ Slobodan čovek @ 28.06.2015. 11:47 ] @
Pa mislio je i to, ali kako da proda recimo CPU, kada nismo 100% sigurni da je ispravan...

Kaže, prvo mu uzeli 9.000 pa posle 4.000. Lopovi su to...
[ gilopile @ 28.06.2015. 11:49 ] @
AKo ti je lap upalio par puta dok si grejao chip, onda nema sumnje da je CPU ispravan.
[ Slobodan čovek @ 28.06.2015. 11:52 ] @
Da, ali poslednj put kada je laptop radio, on je blokirao u Windowsu, ništa nije reagovalo a bilo je slike na ekranu. Pa sam pretpostavljao da je u tom trenutku GPU radio, ali pošto ništa ne reaguje da je CPU crkao...
[ gilopile @ 28.06.2015. 11:57 ] @
Ma jok, da je cpu crkao u tom momentu bi se i slika izgubila, a to sto je blokirao je najverovatnije iz razloga sto na GPU ima hladnih lemova. Ne crkava CPU bas tako lako. Oce jedino ako mu sklonih hladnjak, a ploca neispravna i ne moze da iskljuci kad se pregreje CPU...

Uostalom, kupac neka proba i vrati ako ne radi, a lik vrati novac. Tj. da neku radnu garanciju od par dana da se druga strana uveri u ispravnost.
[ Slobodan čovek @ 28.06.2015. 12:08 ] @
Dobro, hvala.