[ zica49 @ 28.06.2015. 09:01 ] @
Naslov ili kako kazu Englezi "dc injection braking"..Probao u ime nauke sa motorom od 1KW bez puno paznje oko povezivanja okidao kontaktere rucno ali oprezno!
Spoj sa slike i u ovom slucaju mi radi bas kako sam zelio zaustavi motor u 2 sekunde.
[att_img]

Imam potrebu kociti motor od 22kW trenutno stanje je da nema nikakvo kocenje i njegovo dinamicko zaustavljanje sa alatima koje pokrece bez kocnice traje bezobrazno dugo.
Njemacka masina,"neki pogani lezajevi" i to ne stane pre tri minuta (cak i uz pomoc letve) :)
Ok bilo bi svijedno da je zaustavljanje kraj smjene ide se kuci! Nekad potrebno u toku smjene napraviti desetke radi podesavanja alata.
Da napomenem alati su teski nekih 50-60 kg skupa sa osovinom koju pokrece motor.Prihvatljivo vrijeme zaustavljanja je i do 30-tak sekundi ako je zbog mase alata i snage motora zahtjevnije za izvesti..
Molio bih da mi neko iskusniji da priblizne ili orjentacione podatke kojim naponom i eventualne dodatke na shemu(otpornik za ogranicenje struje i sl).
Znaci motor 22kW i 50-60 kg alata (kako kada zavisi od namjene).
lp
[ kajgo @ 28.06.2015. 13:05 ] @
Mozda bi bilo mudro koristiti otkocnik, koriste se u rudarstvu imam dodir sa otkocnicima koji ustavljaju motore 315KW, stim sto moras imati citav kocioni mehanizam tj ferode pakne i ostale pizdarije. Sto se tice DC kocenja nisam optimista za tako veliku snagu jer motor tj stator ima mali R, i ako bi koristio neki ,,jaci" DC izvor lako bi se desilo da sprzis stator.
[ RoRa @ 28.06.2015. 19:53 ] @
www.inverter.co.uk/applications/manuals&datasheets/dc...
Priručnik sa obiljem korisnih informacija
[ DAX_ @ 29.06.2015. 13:36 ] @
Najbitnija stvar je da DC struja koju puštaš u stator ne pređe 45A, napon ćeš eksperimentalno odrediti (zavisno od otpora statora)
Naravno i vremenski rele koji će sve isključiti kada se motor zaustavi.
[ branko tod @ 30.06.2015. 12:43 ] @
[img][/img]Žica, održavao sam pre desetak godina neke stolarske mašine. Motori su bili
od 6-8 kW. Imali su u ormanu modul za kočenje. Bio je vezan preko slopke tako
da se aktivirao kada je sklopka išla u off. Mislim da je zadška bila oko 100 mS.
Bila je vezana između dve faze i to tako da se uključivao u kolo moćni TIRISTOR.
Struja se menjala uglom paljenja tiristora, a podešavalo se i vreme. Da li se ugao
menjao pri kraju, a time i napon stvarno se ne sećam. Sve se to radilo savršeno.

http://www.seekic.com/uploadfile/ic-circuit/201178221447391.jpg

http://patentimages.storage.googleapis.com/pages/US4115727-3.png

http://uk.rs-online.com/web/p/brake-modules/3403890/

Imao je i strujni deo koji je monitorisao struju. Šta je tačno sa tim podatkom radio
ne sećam se, ali i sam možeš da smisliš.

[Ovu poruku je menjao branko tod dana 30.06.2015. u 14:01 GMT+1]
[ zica49 @ 02.07.2015. 12:37 ] @
Uspjesno sam zakocio motor za tridesetak sekundi sto je prihvatljivo.
Transformator 380/42V 550W ,Greatz iz rashodovanog frekventnog pretvaraca 75A 1000V i ubacio DC napon prilikom stop-a izmedju V1 i U1 (u stanju stop-a zvjezdiste je ukljuceno).
DC struja koja protekne je oko 35A! Masina se zaustavi za 30 sekundi (mogu jos koji sekund skratiti nije problem).
Napon padne na nekih 15-17V jer je previse struje za taj transformator.Do duse radi 30 sekundi pa onda slijedece kocenje moze biti za 5 minuta ili za pola dana zavisi od potrebe.To sokiranje transformatora ne bi trebao biti problem ima dovoljno vremena da se rashladi a nije problem naci i jaci(volio bih jos necije misljenje).
Pronasao sam i shemu od masine u jednoj drugoj firmi koji su kupili novu te imaju dokumentaciju.Uredan sklop i kocenje za 25 sekundi :) Dopustili mi da pogledam ormar i ugasili da izmjerim koliko je vriejme kocenja. Kocnica je nekakav elektronski choper Siemens EMG45.
Nista na netu nisam uspio naci od toga i na pitanje kod Siemensa treba pljunuti mnogo i to bas mnogo eura za novi sklop.
Masina je kupljena polovna bez tog choper sklopa u Njemackoj.Po istom principu koci kao i ovo kino sto ja pokusavam sloziti samo moderniji dizajn i pristup :)
E sad imam problem kontaktera za 35A DC.
Klasicne kontaktere ili skopke istosmjerna struja rasturi bez po muke.



[Ovu poruku je menjao zica49 dana 02.07.2015. u 14:11 GMT+1]
[ branko tod @ 02.07.2015. 15:10 ] @
Prvo priključi ispravljeni naponski deo na motor pa tek onda primar trafoa, sa dva kontaktora i 1oo mS razmaka.
[ zica49 @ 02.07.2015. 20:28 ] @
Mudro :)
Hvala..
[ miksat @ 03.07.2015. 07:02 ] @
Pozdrav

Upadam u temu, ali uocio sam podatke koje si naveo "Transformator 380/42V 550W" i "Napon padne na nekih 15-17V", pa mi blicnulo... :)
Cini mi se da mi bez problema mogao da iskoristis trafo iz aparata za zavarivanje?!
[ branko tod @ 03.07.2015. 10:40 ] @
Može da premota trafo od mikrotalasne. Toga ima dosta.
[ macolakg @ 26.07.2015. 22:31 ] @
Žica,

Osim ovog izvrsnog saveta što ti je dao Branko tod, jednosmerne struje pusti kroz dva kontakta na red (nađi kontaktor sa 4 radna).
Tako se brže kida luk.
Problem razaranja kontakata DC strujom ne nastaje pri uključenju već pri isključenju.
Kada je motor već stao, induktivitet statora će kod rastavljanja razvuči moćan luk između kontakata i savki put ih delimično otopiti.
Malo po malo i odoše kontakti.

Dvostruka mera prevencije:

-po dva kontakta na red i onda je putanja luka vrlo dugačka i opadanje struje je dvostruko brže u statoru,

-isključiti prvo primar trafoa po završenom kočenju pa tek posle cele sekunde otkačiti DC vezu sa statorom posle greca (veruj mi da tok struje kroz grec traje više od sekunde jer je stator klampovan praktično kroz dve diode i struja nastavlja u smeru kojim je već tekla, u to se lako možeš uveriti stavljajući ampermetar i pri tom otkačiš samo primar trafoa).


Dvostruki kontakti če poboljšati radni vek kod nekih urgentnih isključenja gde nema vremena za normalnu sekvencu kočenja (primar, pa posle sekunde stator). Na primer kod iznenadnog nestanka struje za vreme kočenja ili slično.

Luk DC struje nenormalno brzo havariše kontakte jer traje dugo i razvija u tačkama gde "napada" i preko 3500*C, dok je sama temperatura plazme luka već oko 20.000*C i nema materijala koji to može podneti. Posrebno je ugrožen + pol.

DC luk se može improvizovano gasiti uduvavanjem vazduha pod pritiskom u kontaktor (obavezno sušen vazduh bez vlage), ili ND magnetima koji se stave tako da im polje deluje pod pravim uglom na luk.

Sve te mere dovode do produženja putanje luka i zbog toga se dogodi znatno veća prenaponska pojava na kontaktima.

Nasuprot očekivanom, kada se bez razmišljanja priđe tom problemu, ovde je poželjno da prenaponska pojava bude većeg napona jer tada struja u kalemu (statoru) opadne veoma brzo i termički efekti kratko traju pa ozbiljno manje havarišu kontakte.

Snađi se tako nešto jer su kontaktori za DC struje skupi kao levi bubreg. Ima ih uljnih, gasnih i sa magnetima za gašenje luka. U svakom slučaju imaju neuporedivo bolje materijale samih kontakata, obavezno orijentisan tok struje i snažne opruge za vrlo brzo otvaranje kontakata (automatski i jaču "špulnu") i otvaraju sa puno većim razmakom kontakata. Obično im kontakti izgledaju kao konus koji naleže na tanjirić (tako nekako da opišem izgled kontakata), tj vrlo se razlikuju kontakt za + pol i za - pol.

Dakle što veće rastojanje otvorenih kontakata i što brže rastavljanje, a ako treba stavi dva četvotropolna kontaktora kao jedan i napravi 4 kontakta na red za jedan pol DC i tako ćeš imati mnogo veće rastojanje i kratko opadanje struje, ukoliko misliš direktno rastavljati taj DC bez prethodnog gašenja primara trafoa.

Pozz
[ vranjin @ 01.08.2015. 06:53 ] @
Da li je stetno za motor drzati neki duzo duze vreme jednosmernu struju kroz namotaj?
[ veselinovic @ 02.08.2015. 05:41 ] @
Samo termika moze da nanese stetu.
Uz problem da zakocen ( ili sporovrteci ) motor nema aktivno hladjenje ( propeler na osovini).
[ zica49 @ 06.08.2015. 13:38 ] @
Citat:
macolakg:

Snađi se tako nešto jer su kontaktori za DC struje skupi kao levi bubreg. Ima ih uljnih, gasnih i sa magnetima za gašenje luka. U svakom slučaju imaju neuporedivo bolje materijale samih kontakata, obavezno orijentisan tok struje i snažne opruge za vrlo brzo otvaranje kontakata (automatski i jaču "špulnu") i otvaraju sa puno većim razmakom kontakata. Obično im kontakti izgledaju kao konus koji naleže na tanjirić (tako nekako da opišem izgled kontakata), tj vrlo se razlikuju kontakt za + pol i za - pol.

Dakle što veće rastojanje otvorenih kontakata i što brže rastavljanje, a ako treba stavi dva četvotropolna kontaktora kao jedan i napravi 4 kontakta na red za jedan pol DC i tako ćeš imati mnogo veće rastojanje i kratko opadanje struje, ukoliko misliš direktno rastavljati taj DC bez prethodnog gašenja primara trafoa.

Pozz


Uradio sam vec to sa po tri kontakta (kontakter za 63A AC)u seriju za svaki pol i jos gasenje statora-zadrska-gasenje DC izlaza.
Radi vec mjesec bez problema :) Tempirao vremenski relej na 25..
Ovo sa razlikom u kontaktima da nisu isti za + i - je nova informacija koju nisam znao,nisam se susretao sa DC strujama na energetskoj raazini :)
Jednom smo rashodovali elektricni viljuskar na 48V kolio se sjecam,povadio masu toga kapsula tiristora i dioda i kontaktera koji su DC za mnogo A :)
Tad sam se pitao zasto imaju dvije vrste kontaktera a rade u istom strujnom krugu.Odnosno 4 kontaktera simulirali H most pa promjenu smijera pogonskog motora.
Inace kontakteri po dva kontakta naprave razmak ukupno preko 2 cm.
Na slici su ti razlliciti kontakteri iz viljuskara ali nemam pojma koji je za + a koji za - :)
https://sites.google.com/site/...v/solenoid-albright-48v-review jedan od tih drugi ne mogu da nadjem na netu
[ veselinovic @ 06.08.2015. 20:55 ] @
Ovi kontakteri mnogo lice na automate alnasera.
[ Dalibor81 @ 05.10.2015. 23:05 ] @
Citat:
veselinovic: Ovi kontakteri mnogo lice na automate alnasera.


Pa jedan veliki rele :) nego malo offtopic, znam za smd ssd releje, a postoji li neki "high curent" ss rele, reda 1000 V 50 A? trebalo bi mi dan ili vise da nadjem redom u datasheet-ima, pa reko da nabacim pitanje ovde :)
Pozdrav
[ branko tod @ 08.10.2015. 08:35 ] @
http://www.sah.rs/SklopnaTehnika/D3xxZF.html