[ markojo @ 04.07.2015. 17:49 ] @
Pozdrav
Molim da mi neko pomogne.

Da li je ovo spam ili sam uleteo u uzasnu prevaru ?


Vec duze vreme dobijam na yahoo mail gomilu spama. Reklame...
Ali zapazio sam medju spamom poruke tipa:

------------------------------------
NEXT PAYDAY ADVANCE

"moja adresa"@yahoo.com, $1,000 Cash Wired Into Your Account
------------------------------------


stize sa raznih adresa i primio sam sigurno desetak komada.
slao sam reply mailove i yahoo ne uspeva da ih prosledi.
sajtovi (domeni) ne rade

Nisam se nigde prijavljivao, nisam ofirao svoju karticu nigde tako da vidim dve varijante:

1) neko koristi tudju karticu sa mojom mail adresom
2) spam bezazleni

ako je 1) trazice od mene da vracam novac ????

moze li neko da mi pomogne ?
u sta sam ovo uleteo i sta cu dalje ?
[ calexx @ 04.07.2015. 18:11 ] @
Ja stalno dobijam slične poruke i sve istog trenutka šaljem u kantu. Ili stvarno misliš da će neko da ti pokloni pare? Briši i ne razmišljaj.
[ dusans @ 04.07.2015. 19:33 ] @
Kakva crna kartica sa e-mail adresom?
[ jolemisa @ 04.07.2015. 21:37 ] @
Brisi ih i nemoj ni da ih citas.
[ markojo @ 05.07.2015. 10:29 ] @
Citat:
dusans:
Kakva crna kartica sa e-mail adresom?

Nisam se lepo izrazio. Mislio sam na neki "nalog", sta li je, koji bi bio povezan sa necijim racunom (karticom?) i mojom email adresom.
Tako da novac odlazi na druge racune a meni se pakuje dug.

Inace ovo "NEXT PAYDAY ADVANCE" koliko sam video na internetu znaci neka pozajmica.
[ calexx @ 05.07.2015. 10:44 ] @
Dug se pakuje gde? Na email?
[ valjan @ 05.07.2015. 11:37 ] @
Prvo, sve što stiže sa gmail, yahoo i sličnih adresa "široke potrošnje" posmatraj kao nešto krajnje neozbiljno. Nekad su email adrese pošiljaoca mogle da se lako lažiraju u kompletu sa domenom, danas je to prilično otežano zbog SPF zapisa u DNS-u ali nije ni nemoguće, ali je to jedan od razloga zašto većina spamova stiže upravo sa ovakvih adresa, i zašto nećeš nikad sa [email protected] dobiti lažni mail da su ti legle pare na PayPal nalog, nego će to uvek biti neki [email protected], ili će ti sa [email protected] javiti da si dobio nagradu u Microsoftovoj lutriji (a MS je, je li, veoma siromašna firma i ne može da priušti sredstva za svoj domen, ali se zato ima za milionske lutrije).

Drugo, sve banke i svi elektronski posrednici poput PayPal-a i Skrill-a i sličnih imaju svoje zvanične portale na kojima možeš proveriti stanje svog računa, i bilo koji email koji je stigao od nekog levog pošiljaoca da ti je na neki virtuelni račun uplaćeno ili sa nekog virtuelnog računa skinuto X dolara/funata/evara možeš sasvim slobodno proslediti u junk mail, jer tako stvari jednostavno ne funkcionišu. Ako imaš račun negde, znaš i gde ga tačno imaš, i onda imaš i zvanični kanal kako da ga proveriš.

Treće, za bilo koju nagradnu igru moraš biti upoznat sa pravilima i uslovima učešća, za bilo koju kupovinu preko neta obično postoji i neka vrsta ugovora koju ti prihvatiš klikom na I agree ili nešto slično. Uvek mora postojati neki dokument koji navodi koja su prava i obaveze obe strane. Zamisli da sutra šetaš ulicom, i izleti iz prodavnice gazda i krene da se dere na tebe kad ćeš da izmiriš onaj dug, a ti kod njega u životu nisi kročio u prodavnicu. Ako on ima čvrste dokaze da ti jesi kupio kod njega a nisi platio, naravno da će moći da te vija preko sudova i sl, ali ako si ti dovoljno naivan da poveruješ parčetu papira kojim on maše pred tvojim licem i ipak platiš iako znaš da nisi dužan, onda si sam sebi kriv...

Uostalom, sve nigerijske prevare ze zasnivaju na tome da ljudima izvuku nešto sitno jer će se oni polakomiti na nešto krupno ;-)