[ bozabaksuz @ 07.07.2015. 11:13 ] @
Imam funkciju donekle resenukoja treba sve vrednosti iz jedne kolone na kraju da da sumu.
Problem je u sledecem. U koloni se upisuju (copy-paste iz smenskih izvestaja dolivene kolicine ulja u rezervoar). Neko te kolicine upisuje u litrima (zapreminska mera) i uvek je upisuju kao cisto brojnu vrednost (integer ili float), a neko u mm visine u rezervoaru primaocu i u celiji obavezno upise pored vrednosti i mm (tj kao string). obzirom da je rezervoar cilindrican i sa dancima (ispupceni dno i vrh) polozen horizontalno, formula zavisnosti visine i litraze je dosta komplikovan za excel da zvace i nije univerzalna za sve rezervoare.

Tako da kao najlakse resenje meni ostaje da prikazem sumu kolone kao

[##] L + [##] mm

Ono dokle sam ja dosao

Code:

concatenate
(
    sumproduct(--(isnumber(E1:E91));E1:E91); 
        " L +";
        sumif(E1:E91;"*mm";trim(left(*****E1:E91****;2))); 
    " mm"
)



Poslednji problem ostaje mi vezan za left() funkciju, kako da kazem da iz niza celija za svaku celiju odstrani poslednja dva karaktera koja su mm, trim funkcija uklanja razmak ukoliko postoji i najzad sumif ih sabira.

Hvala unapred
[ Ivek33 @ 07.07.2015. 11:28 ] @
Citat:
bozabaksuz: Imam funkciju donekle resenukoja treba sve vrednosti iz jedne kolone na kraju da da sumu.
Naslov je totalno bezazlen. Tvoj problem nema nikakve beze sa "babama i žabama". Bez tvog primjera datoteke za download teško je nešto reći, npr meni si nejasan. Ja sam radio neki tutorijal o mjerenju količine tekućine (goriva) u spremniku pa pogledaj može li ti pomoći. Ima više stranica tutorijala.
[ bozabaksuz @ 07.07.2015. 11:39 ] @
Uradio sam ja rucno formulu dosta je dugacka i neprakticna . mene samo interesuje kako u excelu da zavrsim pomenuto

Evo tabele
[ 3okc @ 07.07.2015. 12:41 ] @
U E-ćeliju, unesi:
Code:

=SUM(ISNUMBER(E5:E91)*E5:E91)&" L"& " + " & SUM(--IF(ISERR(-E5:E91);SUBSTITUTE(E5:E91;"mm";"");)) & " mm"


I jedna napomena, nema veze sa zadatkom: ovde se trudimo da radimo tako da i drugi imaju koristi. Uz preciznu postavku nije nevažno i šta stavljamo za naslov teme jer to olakšava pronalaženje kroz pretragu. Dovoljno je da se staviš u sopstvenu kožu i zamisliš - kako bi kopao svoju staru temu.
[ Ivek33 @ 07.07.2015. 16:58 ] @
Citat:
bozabaksuz:
Uradio sam ja rucno formulu dosta je dugacka i neprakticna . mene samo interesuje kako u excelu da zavrsim pomenuto
Ja baš i ne razumijem kako se to tako može organizirati. Netko piše u litrama netko u milimetrima a netko u kilama još samo nedostaju tone
Po mom mišljenju sve te brojke treba svesti na zajednički nazivnik pa tek onda zbrajati. Dakle ne možeš zbrajati kako ti kažeš "babe i žabe".
Negdje to u nekoj tablici moraš konvertirati (10mm = ? lit itd...)
Ja predlažem CSE formulu koja vraća sve kao brojeve iz osnovne tablice. Dakle formula gleda u baznu tablicu, uklanja slovne dijelove, konvertira tekst u vrijednost i sve upisano tretira kao broj/vrijednost i na kraju se sve zbraja.
Evo prijedloga za ćeliju E5. Ovu ARRAY formulu završi sa Ctrl+Shift+Enter (CSE). Formulu kopiraj u desno pa dolje
Code:
=IFERROR(VALUE(MID(INDEX(Sheet1!$B$5:$CJ$11;COLUMNS($E$4:E$4);ROWS($D$5:$D5));MATCH(TRUE;ISNUMBER(1*MID(INDEX(Sheet1!$B$5:$CJ$11;COLUMNS($E$4:E$4);ROWS($D$5:$D5));ROW($1:$91);1));0);COUNT(1*MID(INDEX(Sheet1!$B$5:$CJ$11;COLUMNS($E$4:E$4);ROWS($D$5:$D5));ROW($1:$91);1))));"")


[EDIT]
Ovo je formula za format *.xlsx. Ako koristiš isključivo Excel 2003 tada umjesto IFERROR koristi IF/ISERROR
[ djoka_l @ 08.07.2015. 08:05 ] @
Moram i ja da dodam - ovo je tipičan problem sa loše organizovanim podacima.

Mogu da prihvatim da neko zna koliko je ulja sipao u litrima (recimo ulje je bilo u originalnoj ambalaži poznate zapremine), a neko može da zna samo u milimetrima (sipao je iz neke posude nepoznate zapremine, ili iz posude poznate zapremine iz koje je pre toga već sipano).

Ono što je potrebno, to je da se ne stavlja u istu kolonu podatak i u milimterima i u litrima. Tako problem sam sebe reši. DVE KOLONE!
[ Ivek33 @ 08.07.2015. 09:05 ] @
Citat:
djoka_l: Moram i ja da dodam - ovo je tipičan problem sa loše organizovanim podacima................. DVE KOLONE!
znači još ima sličnih mišljenja o lošoj organizaciji :)

@djoka_l
ja ne bi radio ni sa dvije kolone. Zašto komplicirati ako može jednostavno.
Definirati ("zapovijediti") osobi koja dolijeva ulje (tekućinu) da upiše određenu vrijednost u definiranom obliku.

npr. Kreirati tablicu sa konvertiranim vrijednostima (litre, milimetri u brojevnu vrijednost zajedničkog naziva) isprintati i dati svakoj osobi da prije upisa preračuna, kada preračuna ulivenu tekućinu u određeni definirani oblik za unos tada može upisati u Excel datoteku.

U Excel tablici u koju unose vrijednost definirati Data Validation i postaviti točno određeni oblik unosa podatka.

No možda mi ne razumijemo bit poslovanja i situaciju u kojoj se nalazi @bozabaksuz pa razmišljamo na pogrešan način
[ 3okc @ 08.07.2015. 09:27 ] @
Potpuno se slažemo, dodao bih još i da problem odslikava organizaciju posla koji će radije da se prilagodi pogrešnom načinu i onima koji ustanovljena pravila shvataju olako, nego što bi ista pravila pokušali da nametnu.

E sad, dobra organizacija se poznaje po tome što uopšte nema potrebe za silovanjem jer je ostavljen samo jedan način na koji se posao uopšte može raditi - onaj ispravan.

Nikakvog razloga nema za uguravanjem višestrukih mogućnosti unosa u isto polje, kao da Excelu manjka praznih ćelija, šta li?

No, ako se baš insistira, ni to nije tako neizvodivo ali, ako se problem nediscipline i dalje bude tretirao kao što se naslućuje, neće tu pomoći ni da primite volontera kome bi to jedina dužnost bila, da vam beleži potrošnju ulja.

Elem, u Excelu postoje kompleksni brojeve - to su brojevi koji se sastoje od dva, međusobno nesravnjiva broja, realni i imaginarni. :) E sad, pretpostavimo da unosite litarsku potrošnju u prvi, realni deo a mm-sku u.. onaj drugi i rešio si dilemu. Jedino što u ćeliji nećeš imati "mm" nego "i" ili "j" ali na to se lako adaptira.

Prilikom unosa ćeš morati paziti da imaš obe komponente - ona koja nedostaje biće =0. Recimo, ovo bi bila "nula" koju možeš kopirati u prazan obrazac: =COMPLEX(0;0)

Kao sumu imao bi drugu naredbu, za sabiranje kompleksnih brojeva =IMSUM(E5:E91) -npr.