[ joca_012 @ 11.07.2015. 17:54 ] @
Imam jedan IBM server na kome rade SATA i SAS diskovi. Zanima me da li je ovo jedinstven slucaj ili uvek na SAS kontroleru rade i SATA diskovi?

Planiram da kupim jedan PCIe RAID kontroler, ali imam SATA diskove, pa me zanima da li ce raditi. Takodje, predpostavljam da se RAID konfigurise softverski iz OS, a koristim FreeNAS, pa ne znam da li ce sve kombinacije RAID-a koje podrzava kontroler raditi.

Ima li iko iskustava?
[ nkrgovic @ 12.07.2015. 14:16 ] @
SAS kontroler podrzava i SAS i SATA diskove. SATA podrzava samo SATA.

Ako imas RAID kontroler (tzv. hardware raid) onda na njemu pravis raid array, iz njegovog firmare-a. OS to vidi kao jedan disk.
[ joca_012 @ 14.07.2015. 09:22 ] @
Hvala na odgovoru. Kako da pristupim njegovom firmveru? Kada sam radio sa PowerEdge serverom, to se sve zavrsavalo u BIOS-u. Sada koristim obican desktop racunar i planiram da kupim karticu koja ide u PCIe, kao sto sam naveo.
[ nkrgovic @ 14.07.2015. 14:37 ] @
Samo koristimo druge kontrolere: Ako ti je lakse, udjes u "BIOS" raid kontrolera, podesis sve iz njega i onda dalje OS vidi jedan disk. S'tim da to obicno nije "glavni" "bios", vec on ima svoj i koji se ulazi nekom kombinacijom tastera....

Stavljam "bios" pod navodnike jer to vise i nije bios, zato i kazem firmware. :)

I da, za OS ces verovatno imati i neki softver kojim mozes da sve to radis i unutar operativnog sistema, mada, naravno, inicijalno podesavanje ne mozes (kokoska ili jaje problem), ali mozes da npr. offline-ujes disk koji je pokvaren da bi ga zamenio, pokrenes array rebuild i sl. Za Linux obicno vecina zna da koristi MegaCLI utility. :D