[ borislav90 @ 22.07.2015. 15:14 ] @
Zelim da otvorim menjacnicu u mestu gde nema ni jedna menjacnica. Koji kapital mi treba za ovaj posao I dali se isplati? Hvala
[ Lavlja_Jazbina @ 22.07.2015. 20:48 ] @
Ne znam gde nestade odgovor ali da ga ponovim.Da li je potrebna menjacnica,posto je niko nije otvorio do sada?!
[ borislav90 @ 23.07.2015. 11:18 ] @
Svako ko kupuje ili prodaje devize (vecu sumu) mora da putuje u neki veci grad. A zasto niko nije otvorio, to je vec pitanje. U mom selu ima oko 7-8 hiljada stanovnika. Npr. Ima pet pekara. To je dosta velika konkurencija za ovakvo malo mesto. Jako je selo.
[ djoka_l @ 23.07.2015. 12:47 ] @
A jesi li stavio nešto na papir.
Recimo, zaposliš neku devojku da radi u menjačnici za 40000 dinara mesečno. Sa svim troškovima plate, ona te dođe oko 65000 mesečno. Pa onda telefon, struja komunalije, možda ponekad obezbeđenje da odnese novac u banku i da ga uzme, pa onda bi i ti nešto da zaradiš - troškovi bi ti izašli 200 - 300 hiljada mesečno.

Koliki procenat uzmeš na kursnoj razlici? recimo 2%. To znači da mesečno treba da obrneš 1 do 1,5 milion dinara, ili u evrima 83 -125 hiljada evra.
Pošto menjačnica, u principu radi 22 radna dana mesečno, to je 4-6 hiljada evra dnevno SVAKI DAN.

Da li to može tvoje selo od 7-8 hiljada stanovnika?
[ sjaker @ 23.07.2015. 13:02 ] @
Sto volim ovakve entuzijaste. On da stvarno moze da otvori menjacnicu, ne bi nas pitao :) Uostalom otkud to mi mozemo bolje znati od njega :D
[ KrkaCiC @ 23.07.2015. 14:15 ] @
Za pekaru treba manje kesa,jel da

Sumnjam da bi nekog placao 40 000 u malom mestu da radi u menjacnici,mada moze i sam da radi,svejedno je :0

Glavno pitanje je,znas li koliko kesa trebas da imas na gomili? Izguglaj koliko para trebas da spremis samo da otvoris menjacnicu,bez da imas za okretanje

A ako vec imas toliko para,bolje ih stavi na stednju,sigurne pare
[ borislav90 @ 23.07.2015. 21:33 ] @
Ja mislim da je to velika suma 4-6 hiljada dnevno. Uglavnom radnica mi ne treba. Tu je zena koja je zavrsila fakultet I naravno sad je bez posla. Troskovi sto se tice struje, vode, telefona to I nije tako strasno. Ne znam za obezbeđenje koja je cena. Oprema za komplet menjacnicu moze da se nabavi do 1000e (polovna na KP).

Sajker ja nemam para za razbacivanje. Tako da obidji ovu temu molim te. Ja mislim da ima ok ljudi ovde koji mogu da mi daju savet kao sto su mi I dali. Ja se ne bavim ekonomijom, bavim se poljoprivredom. Ja to planiram da otvorim za zenu posto nema posla.

Kes na gomili treba sigurno dosta za ovo malo mesto ja mislim da za pocetak bi bilo dosta nekih 20.000e. Na stednju u ovoj drzavi NE. Bolje cu cuvati negde u podrumu nego u banci.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 24.07.2015. u 08:49 GMT+1]
[ djoka_l @ 23.07.2015. 21:54 ] @
Borko, ta žena neće da sedi u menjačnici za džabe - bolje je onda da sedi kod kuće. Ako menjačnica radi ceo dan to su dve smene. Ako i ti budeš radio u menjačnici, svejedno ti treba bar jedan zaposleni. Firmu ne možeš da otvoriš a da nemaš zvanično zaposlenog. Čak i ako zaposleni ima prijavljen minimalac, opet imaš troškove. A ne savetujem ti da lažno prikazuješ platu, a da pravu platu isplaćuješ na crno.
Treba ti ugovor sa bankom - svaka menjačnica radi kupoprodaju za banku. Neko mora SVAKI dan da ide u banku i da predaje dnevni pazar. Dake, ta osoba ne može da bude na dva mesta, u menjačnici i u banci. Treba ti bar dva radnika. Oprema za komplet menjačnicu 1000 eura - samo u snovima. Za te pare ne možeš da kupiš ni kompjuter, štampač i program za menjačnicu. A gde su sigurnosne kamere, rešetke, sef. Da, moraš da imaš i sef. Ne znam koliki je minimalni osnivački ulog za menjačnicu, a to nisi računao. Ne možeš da imaš menjačnicu, a da ti neki knjigovođa ne radi knjigovodstvo.
Ja sam ti dao računicu, ti nisi. Samo si rekao da je to mnogo, a drugu nemaš.

A, sada sam se setio, pa da dodam. Ti u menjačnici ne radiš sa SVOJIM novcem, nego sa bančinim. Misliš da banka svakom hoće da dozvoli da radi kupoprodaju u njeno ime? A i onih 2 posto - pitanje je koliko od toga ide tebi, a koliko banci. Ne znam puno o poslovanju menjačnice - ja se bavim bankarskim softverom, ali ti se još manje razumeš od mene. Sedi sa ženom i baci na papir troškove i prihode. Ako poznaješ nekog knjigovođu, plati čoveku da ti jedan dan pomogne sa finansijskim planom. Ako ti je žena nezaposlena, pošalji je da obiđe banke i da vidi koje uslove mora da zadovolji menjačnica. Neka se raspita kod SVIH banaka u nekom većem bližem gradu i vidite kakvi su uslovi koje daju banke.
Ne zaleći se!!!
[ djoka_l @ 23.07.2015. 22:10 ] @
Još jednu stvar da dodam.

Da li razumeš da u menjačnici po ceo dan prevrćeš NOVAC po rukama? Da li tvoja žena zna da prepozna falsifikovanu novčanicu? Da li razumeš u kakvu ćeš se finansijsku ali i svaku drugu nevolju uvaliti već prvi put kada ti uvale lažnjake?

Jedan moj dobar drugar je bio blagajnik u banci. Pokazao mi je četiri falsifikovane novčanice (više novčanica, ali među njima četiri falsifikata). Ja sam uspeo da pronađem jedan falsifikat, a tri bi mi vrlo lako prošla u blagajnu da sam ja blagajnik.
[ djoka_l @ 23.07.2015. 22:30 ] @
Nisi rekao koji ti je fakultet završila žena, a za sebe si rekao da si poljoprivrednik.

Osnovna stvar, kada ulažeš u posao, je da uložiš u ono u šta se razumeš.
Recimo, da gajiš svinje. Bolje bi ti bilo da otvoriš mesaru, pa umesto da prodaješ stoku po kilogramu žive vage, prodaješ meso, kobasice, slaninu čvarke.
Ako se baviš povrtarstvom, razmisli o tome da uložiš u staklenik ili plastenik, sistem za navodnjavanje i neku malu završnu obradu. Recimo, umesto da prodaješ krastavac na kilo nakupcima, napravi liniju za konzerviranje, pa prodaj kiseli krastavac. Razmisli o nekom drugom profitabilnom poslu, lupam, jagode ili cveće ili neka proizvodnja koja nije mnogo zastupljena - recimo špargle. To bi mogao da direktno prodaješ hotelima i restoranima.
Na kraju krajeva, bolje je da ti žena prodaje na pijaci ono što proizvedeš nego da ulećeš na potpuno nepoznat teren.
[ Lavlja_Jazbina @ 23.07.2015. 22:36 ] @
Bez uvrede.Sa 20k€ mozda bi mogao da predjes na forum poljoprivreda.
[ pctel @ 24.07.2015. 08:07 ] @
Citat:
borislav90:
Ja mislim da je to velika suma 4-6 hiljada dnevno.

Ti prvo treba posteno da kazes da li zena ocekuje neku platu za taj rad, ili ce da radi volonterski, zbog nekog statusa i slicno. Ili si mozda spreman da ides i u minus kako ti zen ne bi pobegla sa nekim drugim ko joj obeca radno mesto U tom slucaju otvaraj tu menjacnicu i cuvaj zenu pa sta kosta nek kosta

Generalno, ne mozes se dugo baviti nikakvim poslom ako ne donosi 1000 evra za platu, doprinose, porez, osiguranje, gorivo, struju, vodu, telefon, odrzavanje svega u ispravnom stanju i sve drugo ranije nabrojano i nenabrojano. To je neka granica odrzivosti, da imas za 'leba, racune, odecu kod kineza i da to uz neku skromnost moze da opstane relativno dugo. E, sad, ako menjacnica za 20-ak dana treba da zaradi 120.000 dinara, ispada da joj treba minimum 6.000 dinara dnevno, odnosno da 3.000 evra kupi i proda, ili da 6.000 evra samo kupi ili samo proda. Sad je kurs prilicno stabilan, ali pre nekoliko meseci sam bio u jednoj menjacnici da prodam 5.000 evra i kad sam pitao za manji kurs, covek maltene poceo da place, kaze da mi ih vec placa po vecoj ceni nego sto ih je tog jutra prodao... To su beogradske menjacnice gde je razlika izmedju kupovnog i prodajnog kursa cesto 0.30 din, a u manjim mestima je obicno 2 dinara, pa ce tebi tesko da se desi da prodajes jeftinije nego sto si kupio, ali moze malo da umanjuje zardu i unosi nervozu.
[ borislav90 @ 25.07.2015. 10:16 ] @
Verovatno bi iso regularno sto se tice plate. Na crno ne bih da se zezam. Sva regularno. Zena je zavrsila pravni fakultet. Ne veze sa ovim sto planiramo. E sad sto se tice poljoprivrede t.j. povrtarstvo, kod mene to ne uspeva. Mi moramo da kopamo bunar preko 60m da bi dosli do vode. Selo koje je udaljeno 20km vazdusnom linijom tamo je povrtarstvo fenomenalno. Imaju dobre uslove, imaju kanale sa vodom. Znam coveka koji je sa dva jutra zemljw poceo povrtarstvo a sad ima kule I gradove (bukvalno).
sto se tice racunice ti Djoko dao si racunicu ja nemam posto nisam znao sta sve treba da se ulozi u menjacnicu. Hvala ti sto se trudis da mi odgovoris. Svaka ti cast na svemu. Takve osobe na forumu nema bas svuda.
Sad sam unedoumici sta da radim. :)
Zena zna dobro sa parama I dobro jej ide matematika tako da mislim da bi se snasla u ovome.
Kad pogledas kolko ima menjacnica u beogradu ili u nekom vecem gradu a svi rade. Imas maltene na svakom cosku. Ima I neke koje su zabacene a isto rade. Nisam pametan.
[ borislav90 @ 25.07.2015. 10:24 ] @
Da kupujem zemlju na vecito NEMA SANSE. Jedno jutro kosta preko 6.000e a ja imam na kukuruzu zaradu 500-600e. Meni treba vise od 10godina da radim tu zemlju da bi bio na nuli. Npr. na zitu imam zaradu 300-400e. A moram da sejem I zito I kukuruz I suncokret.
Za stocarstvo nemam uslova. Ako bi zeleo time da se bavim treba ni dosta da ulozim da bi imao dovoljno mesta za sva grla. Kao prvo morao bi da kupim plac van naselja. Taj plac kosta oko 10.000e. Posle treba mi hangar sa svinje. Pa da kupim stoku. To mi isto otpada.
djoka_l hvala ti jos jednom za predloge I sve sto si napisao ovde za ovu temu.
Ja sad sam na razmisljanju. :)
[ borislav90 @ 25.07.2015. 10:50 ] @
pctel zena nece da ode od mene. To sam siguran. :)
ja zivim u dosta jakom selu. 90% ljudi se bavi poljoprivredom. Neko radi 10 jutara zemlje a nek radi 2.000 jutara. Na kraj godine ti od jednog jutra dobijes oko 100e (to je ukupno, bez ulaganja). 50%rade preko 100 jutara. E sad budi pametan dali ce svi kupuvati ili prodavati kod mene I koja ce to biti suma. Ali to je sve sezonski. Mozdacu za jednu nedelju kupiti 100.000 a mozda cu kupiti 10.000e.
moram vrlo, vrlo dobro da razmislim. Ima vremena. :)
[ pctel @ 25.07.2015. 15:30 ] @
Pa relativno lako se to racuna - ako godisnje treba da promenis 1.500.000 evra i ako polovina ne zavrsi u tvojoj menjacnici, vec u slamarici, kod nekoga ko prodaje nesto za evre, ili u drugom radu, ispada da to selo mora imat minimum godisnjih prihoda od 3 miliona evra u devizama, sto i i jeste i nije mnogo. Ja ne znam da li stvarno ljudi sve pare koje dobiju nose na menjacnicu, mogu da kazem jedino za sebe da preko 99% novca potrosim u valuti u kojoj i dobijem, ali eto, naprimer moj otac cim dobije neke pare odmah trci na menjacnicu da ih zameni za evre, a posle kad hoce da ih potrosi opet na menjacnicu da ih zameni za dinare. Ako su ti komsije kao ja mozes umreti od gladi pored menjacnice, a ako su kao on, menjacnica je eldorado
Daj zeni nek uradi istrazivanje trzista i napravi biznis plan za menjacnicu, to ce je zabaviti na neko vreme
[ Lavlja_Jazbina @ 25.07.2015. 15:47 ] @
Citat:
borislav90:
Da kupujem zemlju na vecito NEMA SANSE. Jedno jutro kosta preko 6.000e a ja imam na kukuruzu zaradu 500-600e. Meni treba vise od 10godina da radim tu zemlju da bi bio na nuli. Npr. na zitu imam zaradu 300-400e. A moram da sejem I zito I kukuruz I suncokret.
Za stocarstvo nemam uslova. Ako bi zeleo time da se bavim treba ni dosta da ulozim da bi imao dovoljno mesta za sva grla. Kao prvo morao bi da kupim plac van naselja. Taj plac kosta oko 10.000e. Posle treba mi hangar sa svinje. Pa da kupim stoku. To mi isto otpada.
djoka_l hvala ti jos jednom za predloge I sve sto si napisao ovde za ovu temu.
Ja sad sam na razmisljanju. :)


Ko je pomenuo kupovinu ? OD 500-600 ti odbi za arendu 100 i ostatak prihodujes.Zato sam ti i pomenuo da odes na poljoprivredu i pokupis Venturinu racunicu.
[ dusans @ 25.07.2015. 15:51 ] @
Evo ti spisak menjačnica po mestima:
https://www.kamatica.com/spisak-menjacnica

Na primer, u okolini Pančeva, svako mesto te veličine ima po jednu menjačnicu.
[ dlalic @ 25.07.2015. 15:55 ] @
Ako je sezonski uslovljen posao menjacnice u tvom mestu, mozes li da prodajes loto/bingo, cigare i slicno? Da bude i trafika usput? Moze li zena da zavrsi kurs za knjigovodju, pa da radi sebi, a usput i ostalima u selu "knjige"?
Za sve ovo vam treba malo ulaganja dodatnog vremena, rada i sredstava, u odnosu na otvaranje same menjacnice.
[ Lavlja_Jazbina @ 25.07.2015. 16:16 ] @
Citat:
mozes li da prodajes loto/bingo

Ovo je takav smor da maltene ometa ono sta i hoce da otvori,bar u bg.Taj loto moze da mu donese do 150€,i to na misice.
[ dlalic @ 25.07.2015. 16:25 ] @
Mozda, ali radi isti radnik, na istom salteru, sa istom strujom...
A 450e dobiti je bolje od 300, 1000 je bolje od 850, i mozda pravi razliku izmedju isplati se i ne isplati se. Osim toga 150e ne verujem da je sica. U seoskoj sredini pogotovo. Pa u gradu zene rade za manje kod gazde kineza.
A ne verujem ni da posebno ometa posao seoske menjacnice na ciji salter ce mozda dnevno stati par ili par desetina ljudi.
[ Lavlja_Jazbina @ 25.07.2015. 16:51 ] @
U takvom okruzenju loto aparat ce mu smoriti zenu da ce posle mesec dana traziti razvod.Uostalom da mu napomenem da mu taj apart koji cene 3000€

ne obuhvata osiguranje koje ce imati.Mozda ga i ne ukradu ali svaki lom mu izvlaci istu cifru.
[ borislav90 @ 25.07.2015. 17:00 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:

Ko je pomenuo kupovinu ? OD 500-600 ti odbi za arendu 100 i ostatak prihodujes.Zato sam ti i pomenuo da odes na poljoprivredu i pokupis Venturinu racunicu.


Druze niko nije pomenuo kupovinu ali ja dao neku racunicu. Kod mene u selu je arenda od 250 do 300e (ima i do 350). Ja u tu zemlju moram da sejem zito koje nema neku cenu. Ako dam zito ja mogu da zaradim do 50e. A ima svakakvih ljudi. NPR ode covek (poljoprivrednik) kod covek od kog sa kupio zemlju i ponudi mu 20e vise po jutru i naravno gazda pristane i proda sledece godine njemu. Taj poljoprivrednik ima sledece godine dobru zemlju i dobra prinos kukuruza. Jednom sam tako na*ebo i nikad vise. imam sad svoju zemlju koju radim i imam zemlju u arendu od sigurnih ljudi.
[ borislav90 @ 25.07.2015. 17:05 ] @
Narodna lutrija vec ima u mom selu tako da ta opcija otpada.
[ borislav90 @ 25.07.2015. 17:08 ] @
Citat:
dlalic:
Mozda, ali radi isti radnik, na istom salteru, sa istom strujom...
A 450e dobiti je bolje od 300, 1000 je bolje od 850, i mozda pravi razliku izmedju isplati se i ne isplati se. Osim toga 150e ne verujem da je sica. U seoskoj sredini pogotovo. Pa u gradu zene rade za manje kod gazde kineza.
A ne verujem ni da posebno ometa posao seoske menjacnice na ciji salter ce mozda dnevno stati par ili par desetina ljudi.


150e i nije sica. Za te pare mozes da platis racune naprimer. :)
[ eeestablishment @ 25.07.2015. 21:27 ] @
Ne
[ borislav90 @ 26.07.2015. 14:43 ] @
Zasto?