[ torb-d-man @ 24.07.2015. 17:06 ] @
Nisam dosad radio ovo sa pravljenjem sys imidža i bekap fajlova pa imam par dilema i pitanja. Znam šta želim ali ne znam koji model mi je najbolje da izaberem.
Moj hard disk je 600GB podeljen u tri particije C[sys] D E (ukupno zauzeto 260GB, a slobodno 340GB). Imam i externi hard 500GB(dovoljno?)
Pročitao sam gomilu tutorijala i postova na ovu temu i opet mi nije sve jasno jer ljudi pominju i virtual drive i DVD i CD rescue disk i USB i externe hdd...

Ja bih to pravljenje sys image-a i backup fajlova radio manual s' vremena na vreme a ne ono schechuled i to na taj externi hdd i to
preko ugrađenih tool-ova u Win7 (Backup and Restore Tools), znači ne neki externi app tipa norton ghost itd.
Podatke(backup ZIP files) na externom hdd 500GB bih samo update-ovao (ne treba mi više verzija) i npr 2 sys image-a(jedan basic a drugi ću da "gazim" svaki sledeći put).
Cilj mi je da nenapunim svih 500GB pa da moram da "pregažavam" i bekap fajlove sa D i E.

Čitam kako je iz sys image-a moguće vratiti pojedinačne fajlove. Moje pitanje: Čemu onda ona opcija Backup files ? (pošto mi netreba schechuled backup)
Moje pitanje: Da li je isplativo meni raditi manual sys image sve tri particije i tako čuvati i OS i podatke ili
je ipak bolje raditi sys image samo za C a u Backup files wizardu izabrati D i E particije?

Ako Backup Files skladišti podatke u ZIP fajlove (kako sam čuo) koliko bi otprilike bio taj bekap na externom hdd od mojih npr 200GB podataka ?

Pominju ljudi i Virtual Drives i Ghosting apps.
Moje pitanje: Ako tu sejvujem sys image i file backups šta se desi sa njima ako crkne moj interni HDD od 600GB?
Taj virtual drive se valjda isto snima na interni HDD ne visi valjda u vazduhu ?
Zar nije poenta bekapovati podatke na neki medij koji je odvojen od internog hdd-a?

Za ovo sam početnik pa sam verovatno neke stvari i pobrkao.
Ako neko može da izdvoji par minuta da pomogne ? Hvala.
[ torb-d-man @ 30.07.2015. 09:45 ] @
Da zanemarimo ovo iznad imam novo pitanje:
Kada sam pustio Win7 tool za pravljenje sys image-a označio mi je sve trri particije da budu uključene u imidž i nemam opciju da razčekiram particije D i E. Da li je to zato što i na D i E imam Program Files ?
[ Miroslav Jeftić @ 01.08.2015. 20:41 ] @
Kao što piše u alatu kad ga pokreneš, "A system image is a copy of drives required for Windows to run", ako imaš još nešto na drugim particijama što je bitno za Windows, onda će i njih uključiti; moguće da je zbog Program Files. Opcija Backup files je ako hoćeš da bekapuješ samo pojedine fajlove - npr. da bi sve bilo brže možeš jednom napraviti bekap celog diska, a posle tog praviti bekap samo bitnih fajlova (na primer, samo My Documents). Naravno, najbolje je bekapovati fajlove na poseban eksterni disk ili na drugi fizički hard disk u kućištu ukoliko postoji. Ili u neki cloud takođe (Dropbox i slično). Sve zavisi od tvojih potreba.
[ torb-d-man @ 02.08.2015. 00:04 ] @
Hvala na odgovoru.
Odradio sam Backup Files (wizard) jednom i nisam izabrao da bude schechuled nego kad god ja hoću da odradim backup. I sad kad sam hteo opet da odradim ne reaguje dugme Back up Now (prikačen externi hdd), ne reaguje Manage space, ne reaguje change settings, samo radi Restore my files. U Action centru piše Backup complited successfuly (još od onog prvog bekapa). Znači na mom Win7 Ultimate je situacija odradiš bekap fajlova jednom i nemožeš više nikad, čudno, šta može da bude problem ?
Odradio sam i system image, uključio mi je sve tri particije i kad je završio vidim napravio tri ona VHD fajla. Kada ristorujem image koji od tih fajlova da izaberem ?
[ Miroslav Jeftić @ 02.08.2015. 01:38 ] @
Hm, čudno, ne bi baš trebalo tako. Najbolje možda da ponovo podesiš bekap od početka. Što se tiče vraćanja, trebalo bi da odabereš opciju restore my files, navedeš već lokaciju i dalje će sam da te vodi.
[ torb-d-man @ 02.08.2015. 13:17 ] @
To za vraćanje to je u redu to sam odmah proverio i uspešno vratio par fajlova i foldera, nego
"da ponovo podesiš bekap od početka" nemogu nereaguje šta god da kliknem osim restore my files. Back up Now neće, change settings neće manage space - neće. Mislio sam da probam da bekap stavim na neki drugi uređaj ali ne znam kako kad sve stoji zamrznuto hehe. Možda da probam sa onim Acronisom da uradim i bekap i image ... hmm.