[ bachi @ 07.08.2015. 22:29 ] @
Revoltiran pravcem kojim ide MS sa Windowsom 10, odlučih da se malo igram sa Linuxom na svom laptopu...

U pitanju je Acer Aspire One D255E, 2GB RAMa i zbog toga sam odlučio da stavim neku lakšu distribuciju, pa sam stavio Xubuntu.

Impresionirao sam samog sebe, jer sam uspeo da podignem Pale Moon browser, RealVNC Server i Viewer, OpenVPN i sada mi je instalirano sve što treba za tehničku podršku računara koje održavam, ali imam (za sada) jedan problem koji me ubi...



Kako, o kako da namestim da mi txt aligment ne bude retardirano po levoj margini, već centrirano?

Biće još pitanja i utisaka naravno, uskoro...
[ tuxserbia @ 07.08.2015. 23:04 ] @
Ovo mi je bilo čudno, pa sam morao da proverim, i stvarno je zavučeno...

http://docs.xfce.org/xfce/xfdesktop/advanced

pa te odvede na xconf

http://docs.xfce.org/xfce/xfconf/start

i na kraju

http://git.xfce.org/xfce/xfdesktop/tree/doc/README.xfconf

pri dnu ima desktop icons, center text.

E, da li radi nemam pojma, nemam xfce :-)))
[ bp21000 @ 07.08.2015. 23:13 ] @
Izvinite zbog oftopica, ali ne mogu da izdržim.

Bachi na Linuxu?!? Kad se sad nisam šlogirao, živeću 150 godina...

Ja koristio Linux od 2003 - 2012. Potom sam u decembru 2012. morao zbog potrebe posla da pređem na legalan windows. I sad ja koristim Windows 10, a moj bachi Xubuntu. Što bi rek'o Aksentije Topalović - sunce ti j... žarko :D

Bachi, drugar, vidimo se na nekim drugim net sastajalištima. A sad je vreme da završim offtopic i spremim još ponešto za mesto poznato kao EUC.

Uzdravlje!

P.S. Da se vratim na temu. Očigledno da i drugi imaju problem sličan tvome:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2242212
[ bachi @ 07.08.2015. 23:50 ] @
@tuxserbia,

Probaću sutra, pa javljam, raspadam se više. Ne mogu da verujem da su ga toliko zavukli i ko je bio na droZama kada je odlučio da ide left aligment? :D

@BP,

Korstim i ja Windows za posao, ali ajde malo da upoznam i drugu stranu. :D
[ bachi @ 08.08.2015. 00:18 ] @
Blah, dodao sam u /home/bachi/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-desktop.xml

Sledeću liniju:

<property name="center-text" type="bool" value="true"/>

I ništa. :(

Onda probao

<property name="center-text" type="emtpy"/>

I ništa. :(
[ gilopile @ 08.08.2015. 00:35 ] @
Znam ja resenje; format c: i install neki normalan i kompletan OS, win7, recimo. Cemu komplikovati zivot sa tim polu OS-evima. Win podrzava 99% HW-a, napisano na milione programa-a, podrska drajveri za sav moguc HW...Sa par klika misem podesis i sve fecera, a ovde treba da znas oko njega, gotovo kao i onaj ko ga je napisao da bi podesio nesto sto bi trebalo da ti uzme par sekundi :)

Danima ces da se patis i na kraju ces da mu metnes win :)
[ tuxserbia @ 08.08.2015. 00:35 ] @
Evo, i ja sad gledam nešto, imaju dva editora za te skrivene postavke

http://docs.xfce.org/xfce/xfconf/xfconf-query

http://docs.xfce.org/xfce/xfce4-settings/editor

Ovaj prvi mi se čini bolji, možeš da izlistaš sve kanale, samo sa -l, a ako zadaš prvo -c pa ime kanala onda samo njegove vrednosti. A pri dnu imaš -T, da promeniš ovu tvoju "bool" vrednost, pretpostavljam da pruhvata true-false i/ili 1/0
[ tuxserbia @ 08.08.2015. 00:56 ] @
@gilopile

Stvarno nisi u pravu za ova podešavanja. Generalno Win, a OSX da ne pričamo je mnogo utegnutiji i sve fercera sve dok kao Muja naraniš svinje i ne diraš ništa. A, kad poželiš da promeniš nešto što je tebi nelogično? E, ne može, mora ovo-ono. Evo, prost primer, promeni ti da se tekst ispod ikona (icons caption) poravna po desnoj ivici? Ne da ne može, nego ni registry ne pomaže, a ne dva-tri klika.

PS
Da se razumemo, koristim ja sve što mi padne pod ruku, nisam grozešljiv. A ovde i nemam ikone, čist Debilian, čist Openbox. A na kakvom kompjuteru ga teram, "sramota" me da kažem. Samo će da kažem da je bachi-jev laptop aždaja za ovo moje. :-)
[ bachi @ 08.08.2015. 01:19 ] @
Dosta za danas/jutros, odoh da spavam. :D

Ono što mi se ne sviđa jeste da ako slučajno (tj. namerno) PRVI put pokreneš sveže instaliran program sa sudo, on nabije root za ownera i posle ne možeš da ga pokreneš kao običan user. :(

Skype je recimo bio pokrenut kao običan user i čučao u pozadini, a onda sam u terminalu pokrenu sudo skype i posle toga sam mogao da se oprostim sa Skypeom.

Ne postoji (ili ja ne znam) normalan GUI način da preuzmeš vlasništvo nad fajlovima, mora kobaja...

Kako me mrzi da klopam kobaje u 2 ujutru, deinstaliram pale moon i skype, startujem file manager kao root i pobrišem sve foldere vezano za to i instaliram ponovo, ali ovoga puta ne pokrenem kao root...

Edit: Probao sam i sa onim editorom i ništa. :(

Nema veze...

@Gilopile, ovo mi je namenski laptop, a kako sam sve što mi treba uspeo da nabudžim u Xubuntu, za sada ostaje, ionako taj laptop palim svake prestupne.

Sutra ide avantura instalacija 3g modema. :D

[Ovu poruku je menjao bachi dana 08.08.2015. u 02:35 GMT+1]
[ calexx @ 08.08.2015. 08:28 ] @
Citat:
gilopile: Danima ces da se patis i na kraju ces da mu metnes win :)
Ovo će svakako da se desi jer bači nema dovoljno volje da ovo izgura. A i izabrao je neke varijante linuxa kod kojih mora više da se kucka.
Ajde sad ću da nabacim xubuntu da probam ovo, mada sam odavno odustao od ovakvih verzija linuxa. :)

Nije mi se do sada desilo da mi root preuzme neki program, mada se ne sećam da sam nešto tek tako odmah pokrenuo kao root. Posle ću i to da probam, instaliraću pale moon i pokrenuti kao root pa da vidim kako će dalje.

Gde odmah 3G modem, tu moraš verovatno da tražiš uputstva jer proizvođači uglavnom ne planiraju linux i onda bude komplikacije. Sreća da više nema winmodema, garant bi prvo na to krenuo. ;)
[ bachi @ 08.08.2015. 09:00 ] @
Ma slaba mi maKina za neku jaču distribuciju i zahtevnije grafičko okruženje. Simpa mi ovaj xfce, malo žnaru, ali žnaru je c00l. :D

Sve sam podesio što meni treba da radim na tom laptopu.

E danas još da nabudžim taj 3G modem, pošto je Alcatel x080 ili kako već, dakle - stariji, valjda neće biti problema. Ako je BSD (pfsense) uspeo da ga pokrene sa tadašnjim bajatim kernelom, valjda će i ovaj noviji kernel.

Posle eventualno ide neka ideja da kada već čuči kod kuće, da bude home centar umesto mog desktop računara (ubiše ovi na vlasti sa cenom struje, ni leti mi ne ide ispod 4k), dakle, da piče torrenti preko njega, što nije problem, tu je transmission, možda stavim qbit, da bude file server (nabudžiću tu sambu nekako) i da mogu sa LG SmartTVa da gledam filmove sa njega (ovo koliko vidim će biti teže).

Gde zaglavim - kukam.

A evo copy / paste poruke moje prvobitne avanture. :D

Citat:
Šta će mi ntp server za tačno vreme? Mogu da dignem ntp klijent ako hoću da mi se sinhronizuje vreme.

Meni je Linux u desktop varijanti neverovatan smor i zahteva gomilu neprospavanih noći da bi dobio ono što u windowsu dobiješ podrazumevano...

Ovo njesra Win X me nateralo da stavim neki Lubuntu da se igram i ono su noćne more...

Prvo, onaj sudo mudo smara da svaki put kucam lozinku (da, i kod Windowsa UAC smara, ali može bre da se isključi) to nisam našao kako da isključim iz guia (ne sumnjam da postoji neka mega giga kobaja ili neko rekompajliranje kernela), makad da ima mogućnost da sačuva tu lozinku makar na jedan dan da me spasi muka. grin emoticon

Drugo, realvnc sam proveo dva sata pokušavajući da ga nateram da se startuje kao servis. I onda sam provalio da installer ne može da kreira neki folder, pa sam morao sam da ga kreiram naravno sa sudo mudom i tek onda sam uspeo.

Instalacija vmware toolsa noćna mora, Pale Moon browser, noćna mora...

Ali ajde, sve to ja nekako namestim i kao mi radi, kad ono, hoću da stavim LibreOffice...

Ajde to je prošlo lagano iz Ubuntu software cenra, ali eto, kada pristupim windows shareu, LibreOffice NEĆE da otvori fajlove direktno, već moram da prekopiram na lokalni drajv i onda otvara... WTF?!?!? Ok, to nije Linuxov bug per se, ali googlam i čitam da Open/Libre office ima taj bug od 2009. godine!!! Ej, ŠEST godina postoji taj bug i niko da ga reši?

A OpenOffice je prvo što prosečan kancelarijski miš očekuje da mu radi normalno, a to ne radi...

I šta je rešenje?

Rešenje je da mountujem smb share u Linuxu... Tražim googlam, blejim po synapticu, NEMA BRE GUI, dakle nema mogućnost da iz dva klika mountujem smb share, kao što u Windowsu mogu desnik klik i mount network drive...

Ne može ni iz CLI, nego moram da otvaram neki etc/fstab (naravno, sa sudo mudo nekim editorom) i da tu dodam kobaju od linije...

Dodam ja to, restartujem linux, ništa se ne dešava... Ajde googlam i to, kaže, mora mount -a ali kao sudo mudo naravno...

Mountujem ja to i sav srećan dobio sam mountovan smb share, pokrećem neki .doc fajl, OTVARA, ja piškim od sreće, kad ono - trt Milojka, fajl je read only... Jer bože moj, sudo mudo je mount -a odradio kao root, a ja nisam root, ja sam the boranija i za mene je taj mount point read only!!!

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!! Ovo malo kose što mi je ostalo počinje da opada, sve nokte sam pogrickao, opet googlam, nađem neku još veću kobaju sa rw i da se naznači chmod (btw, ntfs permissions je tata za linux persmissions), ali naravno to ne radi...

Dižem ruke i odlazim sinoć da spavam u 1:30.

Je*o mi pas mater što sam to uopšte radio...

E da, samo da dodam i ovo... Dakle, fstab je txt fajl i kada kucate kobaju za mount point, morate da kucate username i password koji ostaju u tom fajlu.

Svako ko ima nalog na tom sistemu može da vidi taj password...

"Genijalno" rešenje jeste da snimiš username i password u fajl koji će da bude u tvom folderu i da staviš dozvolu da ga samo ti vidiš i onda da u fstab kobaji koristiš taj fajl... Čizs Krajst! grin emoticon

[ plus_minus @ 08.08.2015. 10:03 ] @
Bachi, pravo rešenje uvek dođe onda kad je neko već par puta dobro uprljao ruke..

Skajp i root only.. M-m. Neće moći. Nešto drugo te tu zezeči samo tako.

Lozinka i root. Da. Postoji rešenje. Postoji rešenje koje će te rešiti muka, lako se primenjuje.

Ako te sudo + pass sluša, onda ne moraš da se dodaješ u sudo grupu..

Samo se lepo dodaj kao korisnik koji neće morati da kuca lozinku svaki put.

Otvori /etc/sudoers fajl, sa root privilegijama i nađi gde piše sledeće..

Code:

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL


Dodaj još jednu liniju odmah ispod [%sudo ALL ... ] da izgleda ovako (korisničko ime ti je bachi, zameni sa pravim, naravno):

Code:

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL
bachi    ALL=(ALL:ALL) NOPASSWD: ALL


Snimi, izloguj se, restartuj. Gotovo. Nadalje ti više nikada neće tražiti pass. za sudo. Kada se prebacuješ na root account, hoće.

Ceo /etc/sudoers fajl treba da izgleda ovako, otpr.
To što piše da fajl mora d se edituje sa Vi editorom, u mom slučaju nije tačno. Nano je sasvim ok.

Code:

#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# Please consider adding local content in /etc/sudoers.d/ instead of
# directly modifying this file.
#
# See the man page for details on how to write a sudoers file.
#
Defaults        env_reset
Defaults        mail_badpass
Defaults        secure_path="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin"

# Host alias specification

# User alias specification

# Cmnd alias specification

# User privilege specification
root    ALL=(ALL:ALL) ALL

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL
bachi    ALL=(ALL:ALL) NOPASSWD: ALL

# See sudoers(5) for more information on "#include" directives:

#includedir /etc/sudoers.d


---------
I kad to završiš, pa se poraduješ, čisto da znaš i sledeće ..
Kada moraš ili želiš da pokreneš neki GUI program sa root privilegijama, pritisneš ALT+F2 i kucaš gksudo ime-programa

Vi ostali, ne znam što ćutite, što niste napisali čoveku šta da radi.. baš ste stipse.
[ bachi @ 08.08.2015. 10:13 ] @
Probaću, hvala. Član sam sudo grupe i mislio sam da ako se dodam i u root grupu, da neću morati da kucam pass, ali izgleda mora na ovaj teži način.
[ plus_minus @ 08.08.2015. 10:26 ] @
Nemoj da se dodaješ u root grupu. Dodaj se samo kao sudo-i-ne-pitaj-me-za-pass-osim-kad-se-logujem-jel'-jasno? uz pomoć tog sudoers fajla i sve ok.
Kao root ćeš možda da dodaješ neke third party ključeve za repoe, nekad.. ako budeš morao.. sve ostalo sa sudo..

Konkretno, kod mene radi tako, sudo ovo, ono.. i samo tera.. ali, kad treba da dodam neki novi apt-key, ma jok.
Nema šanse. Moram da budem root, sa root lozinkom. Neće ni sudo su. Što je i dobro, kad čovek malo porazmisli. Ne bih to da menjam.
[ bachi @ 08.08.2015. 10:56 ] @
Eh, stavio ja 3G modem, Alcatel x080s, kao ga Xubuntu prepoznao, u network manageru dodao sve što treba i... mojoj sreći nikad kraja... ali sutra malo...

Evo loga....

Code:
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) starting connection 'Telekom Srbija Default 1'
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 1 of 5 (Device Prepare) scheduled...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 1 of 5 (Device Prepare) started...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): device state change: disconnected -> prepare (reason 'none') [30 40 0]
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 1 of 5 (Device Prepare) complete.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): modem state changed, 'registered' --> 'connecting' (reason: user-requested)
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): modem state changed, 'connecting' --> 'connected' (reason: user-requested)
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <warn> (ttyUSB7): failed to look up interface index
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 2 of 5 (Device Configure) scheduled...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 2 of 5 (Device Configure) starting...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): device state change: prepare -> config (reason 'none') [40 50 0]
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 2 of 5 (Device Configure) successful.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 3 of 5 (IP Configure Start) scheduled.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 2 of 5 (Device Configure) complete.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 3 of 5 (IP Configure Start) started...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): device state change: config -> ip-config (reason 'none') [50 70 0]
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <warn> (ttyUSB7): interface ttyUSB7 not up for IP configuration
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> using modem-specified IP timeout: 20 seconds
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> starting PPP connection
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> pppd started with pid 3736
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 4 of 5 (IPv6 Configure Timeout) scheduled...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 3 of 5 (IP Configure Start) complete.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 4 of 5 (IPv6 Configure Timeout) started...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 4 of 5 (IPv6 Configure Timeout) complete.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: Plugin /usr/lib/pppd/2.4.6/nm-pppd-plugin.so loaded.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (plugin_init): initializing
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 3 / phase 'serial connection'
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: Using interface ppp0
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: Connect: ppp0 <--> /dev/ttyUSB7
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 5 / phase 'establish'
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm_device_get_device_type: assertion 'NM_IS_DEVICE (self)' failed
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ppp0): new Generic device (driver: 'unknown' ifindex: 15)
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> (ppp0): exported as /org/freedesktop/NetworkManager/Devices/18
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> devices added (path: /sys/devices/virtual/net/ppp0, iface: ppp0)
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: <info> device added (path: /sys/devices/virtual/net/ppp0, iface: ppp0): no ifupdown configuration found.
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 6 / phase 'authenticate'
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (get_credentials): passwd-hook, requesting credentials...
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (get_credentials): got credentials from NetworkManager
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: CHAP authentication succeeded
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: CHAP authentication succeeded
Aug  8 11:57:51 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 8 / phase 'network'
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: Modem hangup
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 5 / phase 'establish'
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 11 / phase 'disconnect'
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: Connection terminated.
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> devices removed (path: /sys/devices/virtual/net/ppp0, iface: ppp0)
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 4 of 5 (IPv4 Configure Timeout) scheduled...
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 4 of 5 (IPv4 Configure Timeout) started...
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): device state change: ip-config -> failed (reason 'ip-config-unavailable') [70 120 5]
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <warn> Activation (ttyUSB7) failed for connection 'Telekom Srbija Default 1'
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> Activation (ttyUSB7) Stage 4 of 5 (IPv4 Configure Timeout) complete.
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): modem state changed, 'connected' --> 'disconnecting' (reason: user-requested)
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): device state change: failed -> disconnected (reason 'none') [120 30 0]
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): deactivating device (reason 'none') [0]
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_phasechange): status 1 / phase 'dead'
Aug  8 11:57:53 localhost NetworkManager[618]: nm-pppd-plugin-Message: nm-ppp-plugin: (nm_exit_notify): cleaning up
Aug  8 11:57:55 localhost NetworkManager[618]: <info> (ttyUSB7): modem state changed, 'disconnecting' --> 'registered' (reason: user-requested)
bachi@igracka:~$ 
[ tuxserbia @ 08.08.2015. 21:36 ] @
@bachi

ja sam isto napravio all-in-one server, konkretno prošle godine na neki prastari ThinkCentre sa P4 sam stavio Ubuntu Server. Stavio mu disk od 3TB, dodao Sambu, MediaTomb, i za mene mpd. MediaTomb radi perfektno, klijenti su PS3, iPhone 5s i 6, dva LG smartTV, i povremeno moj "laptop". Ako imaš samo TV, onda bi još lakše bilo da staviš MiniDLNA

https://help.ubuntu.com/community/MiniDLNA

prost k'o pasulj, ne radi transcoding, ali za to što tebi treba, sasvim OK.



@plus_minus

za gksudo si u pravu, mada za Skype ga nisam razumeo što bi ga startovao kao root.

Za sudo mi se generalno ne sviđa tvoj savet da te ne pita za šifru uopšte, pošto to lakše možeš da napraviš sa

Code:
sudo passwd root


pa teraj root-a ako hoćeš. A ne treba, stvarno.

Ima razloga što postoji i sudo i "sudo -i" i "su", da ne razglabam bez potrebe.

Za "visudo" isto mislim da grešiš, jer on nakon snimanja fajla odradi proveru, pa ako si pogrešio nešto, odmah ti signalizira, pa moraš da odlučiš da li snimaš ili odbacuješ promene.

Drugo, podrazumevani editor kod Debiana, pa i kod Ubuntu, menjaš sa

Code:
sudo update-alternatives --config editor


pa ti sistem ponudi izbor. Kod Ubuntu bi trebalo da je već podrazumevano nano, ali ni vi, odnosno one varijante vim.tiny i basic nisu teške za korišćenje. Imaš insert, ESC i :x, ili ;q! da ne snimiš promene.

Još nešto, u poslednje vreme se ide na ubacivanje conf.d direktorijuma, za snimanje konf fajlova korisnika, pa nije loše da se i to iskoristi, tako da sudoers fajl ostane original, a sve korisničke promene završavaju u sudoers.d/, sintaksa je ista, i radi automatski #include.

PS Će ispadne da se sad opet nešto izvinjavam, radite šta hoćete, ja lično uopšte ne koristim sudo, nemam ga ni instaliran, ovo su samo neke sitnice iz prakse.

EDIT

@bachi

Preskočio sam što si napisao za torrente, što se ono kao podrazumeva, "lokalni video klub"????

I ja sam normalno instalirao transmission, ali demon, pa ga kontrolišem ili preko browsera, ili za Drndoid imam aplikaciju, Transdroid, nema je na marketu čini mi se, ili je ima ali nema pretragu, tako nekako. Fina, radi bez greške.


[Ovu poruku je menjao tuxserbia dana 08.08.2015. u 23:20 GMT+1]
[ plus_minus @ 09.08.2015. 02:24 ] @
Citat:
tuxserbia:
@plus_minus

1) za gksudo si u pravu, mada za Skype ga nisam razumeo što bi ga startovao kao root.

2) Za sudo mi se generalno ne sviđa tvoj savet da te ne pita za šifru uopšte, pošto to lakše možeš da napraviš sa

Code:
sudo passwd root


pa teraj root-a ako hoćeš. A ne treba, stvarno.

3) Ima razloga što postoji i sudo i "sudo -i" i "su", da ne razglabam bez potrebe.

Za "visudo" isto mislim da grešiš, jer on nakon snimanja fajla odradi proveru, pa ako si pogrešio nešto, odmah ti signalizira, pa moraš da odlučiš da li snimaš ili odbacuješ promene.

Drugo, podrazumevani editor kod Debiana, pa i kod Ubuntu, menjaš sa

Code:
sudo update-alternatives --config editor


pa ti sistem ponudi izbor. Kod Ubuntu bi trebalo da je već podrazumevano nano, ali ni vi, odnosno one varijante vim.tiny i basic nisu teške za korišćenje. Imaš insert, ESC i :x, ili ;q! da ne snimiš promene.

Još nešto, u poslednje vreme se ide na ubacivanje conf.d direktorijuma, za snimanje konf fajlova korisnika, pa nije loše da se i to iskoristi, tako da sudoers fajl ostane original, a sve korisničke promene završavaju u sudoers.d/, sintaksa je ista, i radi automatski #include.

4) PS Će ispadne da se sad opet nešto izvinjavam, radite šta hoćete, ja lično uopšte ne koristim sudo, nemam ga ni instaliran, ovo su samo neke sitnice iz prakse.


1) Da, gk/kdesudo zavisi gde je.. I nisam ni ja. Možda mu fali koji paket ako je na 64bit, a da to nije ni primetio.
2) Tako je.. I onda se zaboravi čovek pa potera i root-a .. pa smetne s' uma da je obrisao nešto što jeste u home i slično a nije u onom pravom home direktorijumu, .. lupam, ali, root nalog baš treba da se koristi što je manje moguće. Zato i preporučuju sudo. Jer, one neke vitalne stvari gde treba da se poigraš i sa `pajpovima` i to uglavnom one koje su vezane za remote access, sharing.. moraš kao root ili korisnik sa lozinkom. Login, uporedo. Neće nijedna prečica. Znači, bojazan da će neko sa one strane ..da se uloguje naknadno, dok je on ulogovan i da zloupotrebi mogućnosti takve lokalne slobode, jeste možda malo prenapumpana, bar za notebook koji će s' vremena na vreme da se i ohladi, kao i ostatak opreme.. pa da dobije drugu ip adresu.. drugo je kada ima firmu, pa neku zverinu od hardvera, pa to hoće i pare da pravi ako je `pod konac`, itd.. itd..
3) Tako je. Slažem se. Neka bude da je "sudo su" - `shortcut` za one normalne potrebe. I sve ovo, to zaista ne znam zašto meni pišeš... za update-[?] To je možda trebalo da pređe pod @bachi I kad si već započeo, pa si sav voljan da budeš helpful, bolje da si mu stavio i kako da apdejtuje i pepper i native adobe flash.

sudo update-flashplugin-nonfree --status


# pa ako ima razlike..

sudo update-flashplugin-nonfree --install


.. i to i za trom familiju, slično ..



sudo update-pepperflashplugin-nonfree --status;
# wait.. read.. if [ $old -lt $new ]; then
sudo update-pepperflashplugin-nonfree --install;



Visudo i zašto koristiti visudo umesto nano ili mcview/edit ili .. [?] .. zaista ne znam koliko neko treba da bude tenkre, pa da 5jebe jasno opisano vitalan fajl ... ne mora čak ni da kuca (ctrl+c/shift+insert) .. dodavanjem jedne linije od 20/30 karaktera sa sve tabulatorima.. inače, radi i nano. Najbolje nešto za to. Ne moraš ni da chmoduješ ništa, pa da vraćaš fajl u restriktivno stanje, bez obzira što raznorazni `ksenofobi` i to preporučuju. Jok. A inače i piše u dnu fajla... Al' eto, neko voli striktno po pravilima, a neko drugi "What if..?" A što se tiče bash skripti i sintakse, ni tu meni ne treba ama baš nikakva pomoć.. veruj mi. Drugo je kad želiš nekome da daš savet da krene da uči vi standard, zbog toga i toga.. to je već sasvim leva pesma. Što se tiče linuxa i hijerarhije i pravila gde koja direktiva ili komanda ili pozivanje programa treba da se nađe, tu stvari nisu još do daske utemeljene.. konkretno ~/.profile .. po meni je najbolje da se tu reče:

Code (bash):

if [ -f "$HOME/.xsession-errors" ]; then
    :> /home/user/.xsession-errors;
fi
 


.. bez obzira što se to izvršava lepo i u /etc/X11/Xsession (a takođe i u: ~/.bash_profile ili u ~/.bash_login ako postoje) .. onda kada se potvrdi login. Pazi, nije da ja ne želim da učim svašta nešto, ali, ovakva uputsva su mi nekad bila potrebna.. davno. S' ovim me zaobiđi, neka...

4) Ne ispada da se izvinjavaš.. ne znam šta ispada, ali, znam da ispada da njemu jeste instaliran sudo, po defaultu. Meni nikada nije, ali sam navikao da to sam dodam, debian netinstall, pure base system + ono što baš fali (između ostalog i sudo) + openbox i kraj. Sve ostalo su ili pretraživači, ili neki levi gui program, testiranje nekog gui editora, itd.. Uglavnom je php embeded server startovan i dobar broj bafera ili apache + php i tako tome sve slično i što ide uz to..


Osim svega ovoga, bachi ukoliko se ja ne varam, cenim ga.. nikada nije igrao `milionera` na Vindovs IksPe! .. on je malo napredniji korisnik i bez obzira što je nov u *nux svetu, konzola mu nije ni do sad bila strana..

@bachi


sudo apt-get update && sudo apt-get -f install


Ovo -f install će vrlo moguće da ti reši sve probleme sa skajpom, a i sa ostalim stvarima, ukoliko nemaš naviku da čitaš šta konzola sve kaže.. a sistem ti je x64 (jer je instalacija za skajp na 32bit linuxu, za nijansu različita).. Ukratko, rešava broken dependecies, gotovo uvek efikasno, ako nije totalni pEEchwayz nastao, nekako.. eventualno dovršava nedovršene instalacije. Neće d te košta da probaš.

[ tuxserbia @ 09.08.2015. 06:19 ] @
Pa ja lepo rekoh da mi se ne sviđa tvoj savet, ne da ne može tako, daleko bilo. Ali eto, u konkretnom primeru za bachi-ja, da mu je bilo aktivno da ga sudo ne pita za šifru, svi fajlovi u njegovom HOME bi bili u vlasništvu root-a. Kao što je napravio sa Skype-om. Sigurno mu je .Xauthority preuzeo, i posle crvc. Pa rekoh odmah i da obrazložim što mi se ne sviđa, i ode čas u pola strane. A kako me poteralo, mogao sam još pet u jednom cugu. I stvarno moje pisanije nije bilo upućeno tebi, nego svima koji čitaju, pa i bachi-ju.

PS
I ja sam na forumu odavna, pa sam čituckao i prepozavao ljude i dela, i vrlo dobro znam bachi-ja, pa znam i da mu je Linux i konzola ko krstača pred Vlada :-)

PPS

@bachi

Sad me malo nostalgija povukla, jelte, pa da pitam. Da se nisi vrzmao po news serveru na Eutel.net (???) tamo oko bombardovanja. Čini mi se kao da te se sećam otuda? Ma sigurno lupam, godine, šta ćeš!!!

Pozdravlje
[ bachi @ 09.08.2015. 09:41 ] @
Od SETNeta sam krenuo, '97 ili '98 godina, Politika BBS, naravno, tu si i yu.news grupe, tako da sam visio svuda, alli nisam na eutel.net lokalnim news grupama ako na to misliš, ali na .yu usenetu jesam.

Konzola mi nije strana (počeo sam od MS-DOSa), ali preferiram GUI naspram nje, ali kad se mora, mora se. Mislim da Linux neće mrdnuti sa 1% desktop korisnika sve dok ne ukapiraju da kada naprave sistem koji će moći bar 60% da se upravlja preko GUIa, biće na dobrom putu.

Anyway, ovo oko sudo, visudo, su, roota su španska sela za mene, mislio sam da je sudo na Ubuntu-u svemogući čika, ali sad vidim da je root glavni tata. :D

No, to su neke stvari koje treba iščitati iz knjige, generalno taj Linux security, možda jednog dana, ali za sada se ograničavam isključivo na desktop upotrebu i posle vaših opširnih tekstova oko sudo i root filozofile, shvatio sam da mi i nije toliko teško da kucam lozinku kada zatraži. :)

E sada, da se vratimo na onu moju muku oko Alcatel x080s 3G modema...

Video sam temu za OpenSUSE na ESu, ali ništa nisam napravio, osim što sam uspeo da oborim sebi sistem, pa ga reinstalirao ponovo. :D :D :D

Dakle, ubacim 3G modem, sistem ga prepozna (NE prepoznaje ga kao storage, već ga vidi kao mobile broadband). U network manageru dodam novu konekciju, kreće da se spaja i ništa.

Stavio sam neki modem manager gui i naravno, osim činjenice da moram TRI PUTA da kucam svoju lozinku svaki put kada ga pokrećem (Čizs Krajst!), iz njega vidim da modem radi, da je signal nivo oko 40%, čak iz njega mogu da iščitam i šaljem SMS poruke, ali za status piše disconected.

Ima li rešenja problema? GUI naravno, :) ali ako ne - neka kobaja od komande, config linija za modem da se edituje, možda mu je neispravan init string?

Probao sam da obrišem i neki dbus manager za modeme i stavim alternativni dbus i neki wader onda sistem uopšte nije ni video modem, ni taj network manager, pa sam vratio originalni...

Ovo ako namestim, na tom laptopu zaista onda nemam potrebe da se vraćam na Windows.

Imao sam i neku ideju da stavim gnome ppp dialer i da ga pozivam kao klasičan dialup modem (tako konkretno i Windows radi za ovaj model modema), ali nemam pojma kako da vidim na kom portu je taj uređaj?

Sve teme na koje nalećem su tipa 2011. godina, pa ne bih po tim instrukcijama, verujem da se gomila stvari na Linuxu promenilo od tada.
[ calexx @ 09.08.2015. 10:08 ] @
Odgovor verovatno mora da se kopa po linux forumima i da se eksperimentiše. A šta će ti pa taj 3G modem? Linux uglavnom traži dosta interneta pa ako planiraš surf, nećeš mnogo da se ovajdiš. Prikači ga kablom ili bežično i ne razmišljaj o tim detaljima. Znaš li koliki može da bude update/upgrade? Ili imaš neki flat mobilni internet?
Sutra ćeš da rešiš da koristiš winmodem pa će da bude još gore. ;)

Ako tražiš linux kod koga se mnogo toga rešava na gui način, onda je trebalo da poslušaš predlog za linux koji sam ti dao. Uvek ideš kontra linijom. ;)
[ tuxserbia @ 09.08.2015. 10:58 ] @
Da, na yu grupe sam mislio, čini mi se, nemam pojma. Nije ni važno, čisto da se podsetimo.

Za modem, ako je taj što ja mislim, to je klasični kinez, pakovan za provajdere. U logovima ti fali baš koji je uređaj, mogao bi da zadaš

Code:
lsusb 


pa da vidimo koji je tačno pid:vid. Da ga lakše nađem. Ovako nekako bi trebalo da izađe, zanemari sad žabarske oznake, čist marketing, kod tebe će biti neka druga firma.

Citat:
Bus 001 Device 078: ID 0b3c:f000 Olivetti Techcenter


A ovako izgleda log, možeš da vidiš sa recimo

Code:
dmesg | grep -i USB


ovo bi trebalo negde pri kraju da bude

Citat:

usb 1-6: new high-speed USB device number 78 using ehci-pci
usb 1-6: New USB device found, idVendor=0b3c, idProduct=f000
usb 1-6: New USB device strings: Mfr=3, Product=2, SerialNumber=4
usb 1-6: Product: HSPA Data Card usb 1-6: Manufacturer: USBModem
usb 1-6: SerialNumber: 1234567890ABCDEF


Ako je tako nekako, onda bi trebalo da može, samo treba da se ubaci Udev pravilo, koji modul da učita i gde da ga smesti.

A još jedno pitanje, da ne pokušavaš možda recimo telenor karticu u mts-ov modem? Možda je zaključan, pa ti ne dozvoljava konekciju? Ili si ga probao u Win-u baš u toj kombinaciji pa radi.

[ bachi @ 09.08.2015. 11:29 ] @
Tux, probaću ovo prvom prilikom, pa ti javljam. Mtsov je modem i mtsova kartica, radi na Windowsu,

@Calex, gledao sam onaj KDE, slažem se da ima više opcija za podešavanje, ali mi je to prevelika šminka za moj ukus i čini mi se da je svinja za sporije računare kakav je moj laptop. Atom 1.5GHz, 2GB RAMa.

3g net mi treba kada sam na terenu sa tim laptopom, pa da mogu da se vpnujem na mreže koje održavam... Nije česta situacija i mogao bih da se snađem tako da tetherujem Android na kome isto imam VPN, pa da vatam wifijem taj Android, ali bih to da izbegnem.

Voleo bih da to namestim čisto da mi radi, zatrebaće mi par puta godišnje, ali mi eto, zatreba.

To kad napravim, sledeće je torrent, samba server i minidlna što je Tux predložio (moj LG TV guta sve codece osim x265, tako da mi transcode ne treba) i to je sve što meni treba na tom laptopu pa da počnem konačno desktop da gasim noću. :D
[ plus_minus @ 09.08.2015. 12:57 ] @
@tuxserbia

E dobro ako je tako..
Ja vid'o @+/- pa onda neki texty.. i posle samo još jedno @bachi ..

@bachi

Hoće to tvoje da potera i KDE, bez da se vuče. Garant.
Ram je presudan, a imaš više nego dovoljno. Jedan swap od 4gb i probaj.
[ bachi @ 10.08.2015. 09:50 ] @
Citat:
tuxserbia: U logovima ti fali baš koji je uređaj, mogao bi da zadaš

Code:
lsusb 


bachi@igracka:~$ lsusb
Bus 001 Device 003: ID 04fc:2800 Sunplus Technology Co., Ltd
Bus 001 Device 002: ID 1bbb:0000 T & A Mobile Phones
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub


Citat:
tuxserbia:
Code:
dmesg | grep -i USB


bachi@igracka:~$ dmesg | grep -i USB
[ 0.476224] ACPI: bus type USB registered
[ 0.476224] usbcore: registered new interface driver usbfs
[ 0.476224] usbcore: registered new interface driver hub
[ 0.476224] usbcore: registered new device driver usb
[ 2.911598] ehci_hcd: USB 2.0 'Enhanced' Host Controller (EHCI) Driver
[ 2.912265] ehci-pci 0000:00:1d.7: new USB bus registered, assigned bus number 1
[ 2.928078] ehci-pci 0000:00:1d.7: USB 2.0 started, EHCI 1.00
[ 2.928328] usb usb1: New USB device found, idVendor=1d6b, idProduct=0002
[ 2.928339] usb usb1: New USB device strings: Mfr=3, Product=2, SerialNumber=1
[ 2.928349] usb usb1: Product: EHCI Host Controller
[ 2.928358] usb usb1: Manufacturer: Linux 3.19.0-25-generic ehci_hcd
[ 2.928366] usb usb1: SerialNumber: 0000:00:1d.7
[ 2.929072] hub 1-0:1.0: USB hub found
[ 2.930635] ohci_hcd: USB 1.1 'Open' Host Controller (OHCI) Driver
[ 2.930794] uhci_hcd: USB Universal Host Controller Interface driver
[ 2.931356] uhci_hcd 0000:00:1d.0: new USB bus registered, assigned bus number 2
[ 2.931733] usb usb2: New USB device found, idVendor=1d6b, idProduct=0001
[ 2.931745] usb usb2: New USB device strings: Mfr=3, Product=2, SerialNumber=1
[ 2.931754] usb usb2: Product: UHCI Host Controller
[ 2.931763] usb usb2: Manufacturer: Linux 3.19.0-25-generic uhci_hcd
[ 2.931771] usb usb2: SerialNumber: 0000:00:1d.0
[ 2.932457] hub 2-0:1.0: USB hub found
[ 2.933470] uhci_hcd 0000:00:1d.1: new USB bus registered, assigned bus number 3
[ 2.933836] usb usb3: New USB device found, idVendor=1d6b, idProduct=0001
[ 2.933848] usb usb3: New USB device strings: Mfr=3, Product=2, SerialNumber=1
[ 2.933857] usb usb3: Product: UHCI Host Controller
[ 2.933866] usb usb3: Manufacturer: Linux 3.19.0-25-generic uhci_hcd
[ 2.933874] usb usb3: SerialNumber: 0000:00:1d.1
[ 2.934536] hub 3-0:1.0: USB hub found
[ 2.935545] uhci_hcd 0000:00:1d.2: new USB bus registered, assigned bus number 4
[ 2.935916] usb usb4: New USB device found, idVendor=1d6b, idProduct=0001
[ 2.935928] usb usb4: New USB device strings: Mfr=3, Product=2, SerialNumber=1
[ 2.935937] usb usb4: Product: UHCI Host Controller
[ 2.935946] usb usb4: Manufacturer: Linux 3.19.0-25-generic uhci_hcd
[ 2.935954] usb usb4: SerialNumber: 0000:00:1d.2
[ 2.936674] hub 4-0:1.0: USB hub found
[ 2.937767] uhci_hcd 0000:00:1d.3: new USB bus registered, assigned bus number 5
[ 2.938102] usb usb5: New USB device found, idVendor=1d6b, idProduct=0001
[ 2.938114] usb usb5: New USB device strings: Mfr=3, Product=2, SerialNumber=1
[ 2.938123] usb usb5: Product: UHCI Host Controller
[ 2.938132] usb usb5: Manufacturer: Linux 3.19.0-25-generic uhci_hcd
[ 2.938140] usb usb5: SerialNumber: 0000:00:1d.3
[ 2.938796] hub 5-0:1.0: USB hub found
[ 3.240162] usb 1-2: new high-speed USB device number 2 using ehci-pci
[ 3.375718] usb 1-2: New USB device found, idVendor=1bbb, idProduct=0000
[ 3.375733] usb 1-2: New USB device strings: Mfr=3, Product=2, SerialNumber=4
[ 3.375743] usb 1-2: Product: HSPA Data Card
[ 3.375752] usb 1-2: Manufacturer: USBModem
[ 3.375761] usb 1-2: SerialNumber: 1234567890ABCDEF
[ 3.492099] usb 1-4: new high-speed USB device number 3 using ehci-pci
[ 3.788741] usb 1-4: New USB device found, idVendor=04fc, idProduct=2800
[ 3.788750] usb 1-4: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0
[ 3.788757] usb 1-4: Product: 1.3M WebCam
[ 3.788762] usb 1-4: Manufacturer: 123
[ 3.975371] usb-storage 1-2:1.2: USB Mass Storage device detected
[ 3.975892] scsi host4: usb-storage 1-2:1.2
[ 3.976447] usbcore: registered new interface driver usb-storage
[ 3.984505] usbcore: registered new interface driver uas
[ 4.977673] scsi 4:0:0:0: Direct-Access USBModem MMC Storage 2.31 PQ: 0 ANSI: 2
[ 13.081899] usbcore: registered new interface driver usbserial
[ 13.081946] usbcore: registered new interface driver usbserial_generic
[ 13.081986] usbserial: USB Serial support registered for generic
[ 13.228155] usb 5-1: new full-speed USB device number 2 using uhci_hcd
[ 13.376112] usbcore: registered new interface driver option
[ 13.376185] usbserial: USB Serial support registered for GSM modem (1-port)
[ 13.377978] usb 1-2: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB0
[ 13.378554] usb 1-2: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB1
[ 13.379115] usb 1-2: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB2
[ 13.430465] usb 5-1: New USB device found, idVendor=0489, idProduct=e010
[ 13.430476] usb 5-1: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
[ 13.430483] usb 5-1: Product: Acer Module
[ 13.430489] usb 5-1: Manufacturer: Broadcom Corp
[ 13.430513] usb 5-1: SerialNumber: 90004E9D1D10
[ 14.074529] input: 1.3M WebCam as /devices/pci0000:00/0000:00:1d.7/usb1/1-4/1-4:1.0/input/input12
[ 14.074839] usbcore: registered new interface driver uvcvideo
[ 14.074845] USB Video Class driver (1.1.1)
[ 14.164586] usbcore: registered new interface driver btusb
[ 16.520277] usb 5-1: USB disconnect, device number 2

bachi@igracka:~$ usbdevices
No command 'usbdevices' found, did you mean:
Command 'usb-devices' from package 'usbutils' (main)
usbdevices: command not found
bachi@igracka:~$ usb-devices

T: Bus=01 Lev=00 Prnt=00 Port=00 Cnt=00 Dev#= 1 Spd=480 MxCh= 8
D: Ver= 2.00 Cls=09(hub ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs= 1
P: Vendor=1d6b ProdID=0002 Rev=03.19
S: Manufacturer=Linux 3.19.0-25-generic ehci_hcd
S: Product=EHCI Host Controller
S: SerialNumber=0000:00:1d.7
C: #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=0mA
I: If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub

T: Bus=01 Lev=01 Prnt=01 Port=01 Cnt=01 Dev#= 2 Spd=480 MxCh= 0
D: Ver= 2.00 Cls=00(>ifc ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs= 1
P: Vendor=1bbb ProdID=0000 Rev=00.00
S: Manufacturer=USBModem
S: Product=HSPA Data Card
S: SerialNumber=1234567890ABCDEF
C: #Ifs= 4 Cfg#= 1 Atr=a0 MxPwr=500mA
I: If#= 0 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=ff(vend.) Sub=ff Prot=ff Driver=option
I: If#= 1 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=ff(vend.) Sub=ff Prot=ff Driver=option
I: If#= 2 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=08(stor.) Sub=06 Prot=50 Driver=usb-storage
I: If#= 3 Alt= 0 #EPs= 3 Cls=ff(vend.) Sub=ff Prot=ff Driver=option

T: Bus=01 Lev=01 Prnt=01 Port=03 Cnt=02 Dev#= 3 Spd=480 MxCh= 0
D: Ver= 2.00 Cls=ef(misc ) Sub=02 Prot=01 MxPS=64 #Cfgs= 1
P: Vendor=04fc ProdID=2800 Rev=01.25
S: Manufacturer=123
S: Product=1.3M WebCam
C: #Ifs= 2 Cfg#= 1 Atr=80 MxPwr=500mA
I: If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=0e(video) Sub=01 Prot=00 Driver=uvcvideo
I: If#= 1 Alt= 0 #EPs= 0 Cls=0e(video) Sub=02 Prot=00 Driver=uvcvideo

T: Bus=02 Lev=00 Prnt=00 Port=00 Cnt=00 Dev#= 1 Spd=12 MxCh= 2
D: Ver= 1.10 Cls=09(hub ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs= 1
P: Vendor=1d6b ProdID=0001 Rev=03.19
S: Manufacturer=Linux 3.19.0-25-generic uhci_hcd
S: Product=UHCI Host Controller
S: SerialNumber=0000:00:1d.0
C: #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=0mA
I: If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub

T: Bus=03 Lev=00 Prnt=00 Port=00 Cnt=00 Dev#= 1 Spd=12 MxCh= 2
D: Ver= 1.10 Cls=09(hub ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs= 1
P: Vendor=1d6b ProdID=0001 Rev=03.19
S: Manufacturer=Linux 3.19.0-25-generic uhci_hcd
S: Product=UHCI Host Controller
S: SerialNumber=0000:00:1d.1
C: #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=0mA
I: If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub

T: Bus=04 Lev=00 Prnt=00 Port=00 Cnt=00 Dev#= 1 Spd=12 MxCh= 2
D: Ver= 1.10 Cls=09(hub ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs= 1
P: Vendor=1d6b ProdID=0001 Rev=03.19
S: Manufacturer=Linux 3.19.0-25-generic uhci_hcd
S: Product=UHCI Host Controller
S: SerialNumber=0000:00:1d.2
C: #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=0mA
I: If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub

T: Bus=05 Lev=00 Prnt=00 Port=00 Cnt=00 Dev#= 1 Spd=12 MxCh= 2
D: Ver= 1.10 Cls=09(hub ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs= 1
P: Vendor=1d6b ProdID=0001 Rev=03.19
S: Manufacturer=Linux 3.19.0-25-generic uhci_hcd
S: Product=UHCI Host Controller
S: SerialNumber=0000:00:1d.3
C: #Ifs= 1 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=0mA
I: If#= 0 Alt= 0 #EPs= 1 Cls=09(hub ) Sub=00 Prot=00 Driver=hub

[ bachi @ 10.08.2015. 12:13 ] @
Namestio sam. :D

Sad da li ima neke veze što sam stavio onaj vwdial ili što sam za APN stavio 3gnet umesto grpsinternet, biće da je ovo drugo. :D

Uglavnom radi iz network managera.

Jupi!!!

E sad torrenti i minidlna. :D
[ tuxserbia @ 10.08.2015. 13:14 ] @
E, da ti ja tamo malo po njojzi.....

Gledaj koji tekst sam ti napisao do sada:

E, ovako. Ima nekoliko stavki koje treba da probaš i za to vreme kontrolišeš da li se pojavljuje onaj virtualni CD sa drajverima ili ga automatski izbacuje. To bi trebalo da odradi, ali za sve Alcatel-e se žale. Konkretno, za to je zaslužan paket "usb_modeswitch", ali ja i u najnovijoj verziji nisam našao tvoj model, ima 060s, 080c, 200, itd. Na sajtu programera koji je napisao ovaj switch, kažu da za neke može da proradi ako ubaciš modem, pa sačekaš malo, pa izbaciš, pa opet ubaciš. To po tvojim logovima, od juče i danas vidim da se već dešava. Piše da je konektovao tri ttyUSB u dev. Ovi po forumima kažu da nakon ovoga bi trebalo da proradi, sa /dev/ttyUSB2. U poslednjim verzijama bi trebalo i da napravi simbolički link sa nazivom /dev/gsmmodem, pa proveri i to sa

ls -al /dev/tty*

ls -al /dev/gsmmodem

Ako i tada ne proradi, moraćeš da se zezaš sa nekim "MessageContent", koji možeš da pročitaš jedino iz Windowsa, kad instaliraš te njegove drajvere sa Virtuelnog CD-a. Staviću ti linkove na kraju. Ja bih ipak probao prvo ono, ubaci, sačekaj, izbaci, pa opet ubaci. I, ako vidiš i SMS poruke, onda mora da je sve OK, jer vidi SIM. Za konekciju se instalira paket "modemmanager", to je u stvari samo dodatak za onaj "NetworkManager" koji već imaš. Ako i dalje neće, obriši konekciju koju si napravio, izbaci modem, pa ga ubaci pa kad prepozna opet, napravi novu konekciju. Ako i dalje neće, onda instaliraj paket "wvdial", pa ćemo da mu ručno unesemo podatke za konekciju. ono gore listanje nam daje ime modema. Završiće na nekom ttyUSB*.

http://www.draisberghof.de/usb_modeswitch/

Opis i način rada, ima dole kako se uključuje logovanje, pa da se vidi šta i kako radi skripta. Log završava u

/var/log/usb_modeswitch_<device>



http://www.draisberghof.de/usb_modeswitch/device_reference.txt

spisak svih modema, ovaj tvoj nije u listi. Ima nekoliko sa Vendor 0x1bbb, i svima je "MessageContent" isti (???)

http://askubuntu.com/questions...ing-an-alcatel-x230d-connected

Način isčitavanja ove poruke, ovaj gore dobija različiti string. Isti lik tu kaže da je morao da startuje dva puta skriptu "usb_modeswitch", pa mu onda proradi.

https://wiki.archlinux.org/index.php/USB_3G_Modem

https://wiki.archlinux.org/index.php/ZTE_MF110/MF190

https://wiki.archlinux.org/index.php/3G_and_GPRS_modems_with_pppd

Malo kvalitetnog Wiki-ja, maltene od reči do reči važi i za ubuntu.



Ajde sad, kad imaš vremena, prostudiraj malo...
[ tuxserbia @ 10.08.2015. 13:22 ] @
Zezam malo, super što radi. Moraćeš da proveriš da li i nakon gašenja makine prvi put ne proradi. Probaj ono, unutra, napolje, unutra. Za torrente, ako misliš i da radiš u GUI-u, onda ja mislim da imaš već instaliran "transmission-gtk", trebalo bi tako da je i u XFCE. Ako hoćeš da ga kontrolišeš sa strane, preko browser-a i/ili aplikacije, onda u podešavanjima imaš da mu omogućiš mislim Remote Control, tako nekako. Obično je na portu 9091, snaćićeš se valjda. Za DLNA ima paket "minidlna", mada su mu sad promenili ime. Čini mi se mnogo prosto, samo promeniš slova u podešavanjima, i dobiješ indeksirano slike, muziku i video.

https://help.ubuntu.com/community/MiniDLNA

https://wiki.archlinux.org/index.php/ReadyMedia

[ bachi @ 10.08.2015. 15:16 ] @
Hahaha, sorry na cimanju. :D

Namešten MiniDLNA, sada qbittorrent i samba i to je to. :D
[ tuxserbia @ 10.08.2015. 18:19 ] @
Odlično! Posle napiši kako radi dlna, ima li seckanja, kočenja, žičano, bežično, utisci...
[ gilopile @ 10.08.2015. 18:26 ] @
Pratim temu i iskreno, najiskrenije sam mislio da nece da uspe da ga natera da radi, hehehe.

Svaka casd ljudi, vidi se da imate znanje oko Linux-a.\
\
Ja sam se poodavno patio oko Mint 11, cini mi se i wt 2000pci wi-fi kartice i nisam uspeo.

Kada bootujem preko flash-a, radi, a kad install OS na HDD, radi sve do sledeceg restarta i onda Bog jarac ne moze da je natera da proradi :)\

Verovatno od tada vucem mrznju prema tom OS-u, jer sam se napatio i iznervirao samo tako. Imao sam osecaj da bi pre ta kartica proradila na commodore 64, nego na PC sa Linux-om :D

[ calexx @ 10.08.2015. 19:34 ] @
Bači neće dugo sa linuxom, ne verujem ni da će da dočeka jesen. Nije to za njega. ;)

Ja odavno izbegavam Mint kao nepotpun, slabo testiraju hardver, često radi samo ono što oni imaju a ostalo nikako. Inače na dva laptopa koristim samo wireless i nikad nijedan linux nije tražio dodatno podešavanje ili instalaciju nečega, sve proradi iz prve i radi bez problema. Veći je problem kada instaliram windows, često nema drajvera pa moram da kombinujem dok bar wireless proradi, posle je lakše.
[ gilopile @ 10.08.2015. 19:50 ] @
Ma dasta, do jeseni mu i ja dajem rok kada ce jednostavno da odustane kada mu ne bude raditi najobicnija USB kamerica, recimo :D

Meni iz kompa viri 50 kablova, koristim razno razne kartice i samo vadim - bockam i to sve radi bez ijednog jedinog problema. Testiram razno razni HW... O software-u da ne pricam. Tu su par DVB-T/S/S2 medion SS kartice... Ne znam sta bih ja da nema XP-a. :D Da bocnem spljostenu konzervu od piva u PCI slot, nasao bih drajver :D Cak i Win7 neto ne gotivim, bas zbog matorijeg HW-a. Zasto da se patim kada mi XP savrseno odradjuje posao.

Salim se ja malo, nemam ja nista protiv, svako neka koristi ono sto mu pase i to je to.
[ tuxserbia @ 10.08.2015. 19:54 ] @
calexx

Skoro sve tačno. I za wifi, a naročito win. Za minta neću ni komentarišem. Al' mislim da si se zaHebo za bachi-ja, do jeseni ima svi kompjuteri u kući da mu pričaju FINSKI. A od sledeće godine prelazi da preobraćuje i VS, VJ, JNA...

Gilopile

sa 1541 ili sa 1530, s ovaj drugi bi možda morao glavu da naštimaš :-)))
[ gilopile @ 10.08.2015. 20:10 ] @
1530, naravno. Imam je programce za stelovanje vugla :D

Ja sam imao identican pronlem i sa Mint i sa Ubuntu ( ne secam se verzije Ubunta, ali u to neko vreme koja je bila kad i Mint 11 ). Isto se ponasalo, radi, pa posle restarta corak :)

A recimo, Pupy mi je radio bez problema. Linux, koliko sam ih probavao sa razlicitim LAN karticama, ima gotovo za svaki chip drajver. Nisam naisao na laptop ili desktop da Mint ili druga distribucija nema drajver za LAN, tu im skidam kapu. Sto se Wi-Fi tice, tu nisam imao srece. Mozda je sada situacija drugacija. Videcu kada budem imao potrebu za nekim Linuxom.\
\
Cim je Bachi uspeo, naravno uz vasu pomoc, da resi 3G modem, valjda bi i ova wt2000 proradila da sam se ovde obratio. A mozda i jesam, ne secam se vise. Znam da sam pitao i na Linux Srbija forumu i nista. Pa sam imao problem sa pravljenjem PPPoE konekcije, i onda sam uspeo uz jedan programcic da odradim...

Kazem, nisam ni poceo da ga koristim, a vec sam naisao na par ozbiljinijih problema, pa sam zato digao ruke. Posle sam trazio nesto najjednostavnije da pristupim MT, nesto kao winbox i tu opet naisao na problem i onda mi je pao mrak na oci i nisam vise ni mogao da guglam :D Naravno, nisam hteo da pristupam iz browser-a, jer sam tu opciju iskljucio u servisu MT-a...

Vraticu se ja jos jednom na Linux, samo da skupim snage, ali onda necu tako lako da odustanem, pa cemo da vidimo ko je tvrdoglaviji, ja ili on. :D

Kladim se na sebe. Taman posla da me pobedi sacica cipova i par redova programskog koda...ma idi begaj!
[ tuxserbia @ 10.08.2015. 20:54 ] @
@bachi

A sad mi pade napamet, jesi ti otvarao taj AAO? Ja sam zimus imao jedan D270 na sređivanju, pa iako kažžu da može max 2GB, ja mu roknuo jedan od 4GB, DDR3. Vidi samo tri, i može samo 32bita, pokušavao i Win i Linux 64, neće da se boot-uje. Blokirano u BIOS-u. Al opet bolje 3 nego dva, a sad su ddr3 džaba. A ovaj imao i SIM slot, dal beše kad izvadiš bateriju ili mora da se komplet rastura. Ako je i tvoj sličan, mora da se digne tastatura, pa da se na silu izbije donji poklopac.


@gilopile

Ja prema MT imam averziju strašno, a ne umem da objasnim. Svi ga hvale, a ja ne mogu da se nateram da ga uzmem u ruke. ako mora nešto tako, uzimam one ubn, ubiquiti. Kući imam dve one nano m5, treba da napravim jedan link na 2km optički, al' nemam vremena. A sa MT može li ssh, pa namestiš ključ, pa neka skripta povremeno se sama zakači i povuče šta te interesuje? Posle ti kod sebe od tih podataka radiš šta hoćeš, studiraš, čitaš, praviš grafik, statistiku. A i komande bi možda mogao direktno da mu šalješ. Lupam sad, kažem ič ih ne poznajem. Moraću da se namužim da uzmem neki, za vežbanje. Pa će posle tebe da te cimam :-((
[ gilopile @ 10.08.2015. 21:04 ] @
I SSH sam zagasio, jer je neko non-stop pokusavao da prodre. Ima ovde podosta provajdera koji za bazne stanice kriste MT, pa je mozda i neka skripta pokusavala da se nakaci, vrag bi ga znao, pa sam iz bezbednonih razloga iskljucio i koristim samo winbox sa lokala i povremeno ukljucim WWW kad idem dalje na link da radim.\

Uplasilo me u startu, jer nisam mogao da nadjem najobicniji winbox za linux. Sada vidim i za Android ima par programcica, pa mi i to dobro dodje kada moram da se verem po krovovima i tavanima :D

Dobre su i te ubiquiti za linkove, de ne. Dobar je i STX...Mislim, sve je u jednom i jako je zgodno za motazu. Za po` sata postavis i ciaos. :) Kada si Linux ukapirao, ni ruterOS ti nece predstavljati problem :)

Moze se sve naci na MT oficijalnom sajtu, pa uzmes dva MT-a , sednes i umrezavas, ebavas, jer se tako najbolje nauci.

Daleko sam ja od dobrog poznavaoca MT. Ima tu da se uci i uci, i uci...Neke osnove znam, ali sta se sve tu moze, treba mi jos pola zivota da savladam :D

Ima ovde na ES-u, dosta dobrih poznavaoca, pa verujem da ces uvek naci odgovor na neko pitanje. Naravno, i meni bi bilo drago da mogu da pomognem, zavisi sta budes pitao :D
[ bachi @ 10.08.2015. 21:26 ] @
HAhaha, ala se vi raspričašte. :D

Nije baš da ću da preobratim VS, VJ, JNA, ali nije ni da ću da ga batalim, bar ne na ovom laptopu. Ima tu dečijih bolesti.

Na primer, kada sam ulogovan na računar preko VNCa i zadam mu restart, on isključi računar, a kada mu zadam restart fizički dok sam za računarom, on odradi kako treba.

Kada samo preko vnca i zatvorim ekran na laptopu (spustim poklopac), iako je namešteno da samo gasi ekran, on ga baci u standby...

A recimo do juče je normalno radio i preko VNCa, a odjednom je počeo da me zaiebava tako.

BTW, i Samba nameštena, mada mi to nije strano. ;-)

@Tux, probao sam MiniDLNA samo na kratko i video da mi TV vuče .srt prevod, za razliku od Rygela koji kao ima GUI, ali TV nije hteo da mi vuče prevod, pa sam stavio MiniDLNA.

Ovaj laptop ima wlan 150Mb driver i u suštini je to dovoljno i za FullHD filmove, TV je isto namešten preko wirelessa.

Probaću danas sutra da odgledam neku seriju, pa ću da vidim da li puca veza.

Edit:

@Tux, nisam otvarao ovaj D255E, to mi je kupilo preduzetje pa nisam hteo da se zezam da ne skršim nešto.

Ali ono što sam gledao na youtubeu, samo se pozadi odšrafe par šrafova i skineš poklopac i tu je i memorija i hard disk.

https://www.youtube.com/watch?v=bk1PH9gYqkk
[ bachi @ 10.08.2015. 21:35 ] @
E, ovo što sam pisao nema veze sa samim VNCom...

Dakle, kada mi je ekran podignut i ako sam seo za računar ili prišao preko VNCa, kada dam restart, restartuje ga normalno.

E sada, kada je ekran spušten, a ušao sam na VNC i kada zadam restart, on računar baci u neki suspend, hibernaciju, šta već i to za sekund.

Dakle, računar se ugasi...

Kada podignem ekran i stisnem power dugme, računar se uključi i tek onda restaruje. lol

Ovo je žešći fail da se radi o mašini kojoj nemam fizički pristup. :(

E sad, šta je dobro kod ovog Linuxa... Digao sam RealVNC server, xfce, skype i DLNA i Sambu, OpenVPN klijent CPU zauzeće na Atom 1.5GHz je 5%, a zauzeće memorije je 375MB. :D Impresivno!

Naravno, osećam da mi je sistem bušan ko sir, jer ništa nisam zaštitio sem Sambe, ali dobro, to drugom prilikom. :D
[ tuxserbia @ 11.08.2015. 03:34 ] @
OVaj ga rasturi kompletno, bre. Evo ti drugi, meni se čini da je isti kao ovaj tvoj, menja samo menoriju

https://www.youtube.com/watch?v=bS4u1EjwQgw

i tu je isto ono što sam ti rekao, ima ispod tastature jedna blokada što moraš da stisneš da izbiješ donji poklopac.

Za VNC i ostalo pojma nemam, mora da proverim ovih dana. Koju ti verziju Xubuntu teraš, 15.04? Možda ih zeza systemd, mislim da su i oni prešli zvanično na njega. Videću i to.

Za mrežu proveri, mada bih ti ja rekao da ga podesiš kako treba, zakačiš kablom na ruter, zatvoriš poklopac, i ostaviš ga tako, dok ti ne zatreba za na teren. Koji će ti još černobil u kuću!?!? Možeš na ruteru da mu postaviš na dhcp rezervisanu adrersu, pa i za sambu znaš uvek gde je.

A što misliš da je bušan?
[ calexx @ 11.08.2015. 08:44 ] @
Nije instalirao antivirus. ;)
[ bachi @ 11.08.2015. 16:04 ] @
Nema firewall. :)
[ plus_minus @ 11.08.2015. 16:22 ] @
how to setup a firewall with ufw on an ubuntu and debian cloud server
[ bachi @ 11.08.2015. 16:51 ] @
Rešio sam ono što me nije hebao 2% kada mu zadam restart kada je spušten poklopac na laptopu...

/etc/systemd/logind.conf
HandleLidSwitch=ignore

[ bachi @ 11.08.2015. 17:17 ] @
Postoji li neki normalan GUI alat za upravljanje vlasništvom nad objektima, kao i podešavanje ko je owner, koja je grupa i da može da se menja grupa i slično?
[ plus_minus @ 11.08.2015. 18:31 ] @
gnome-systems-tool

To mu dođe paket za sve i svašta a u njemu treba da se nalazi i users-admin tj. upravo ono što tebi treba. Ne znam da li xfce ima svoj poseban alat, za ovo znam da može svašta. Za KDE postoji kuser, ali ako to instaliraš, povući će i debilno mnogo dependecy paketa, a to mislim da ne želiš.. jer, cenim ga da na tom laptopu nemaš ama baš ništa iz KDE/qt grane. U svakom slučaju, kuser je najpismenijeg, najlepšeg izgleda.

[ bachi @ 11.08.2015. 20:52 ] @
Ne znam jesmo li se razumeli...

Meni treba ovo:

[ plus_minus @ 11.08.2015. 22:42 ] @
Razumeli smo se u potpunosti. U linuxu imaš usera i grupu. Nema u *nix-u ništa tipa msconfig, gpedit.msc i ostale p. materine (pozaboravljao sam skoro sve po tom windowsu).. sve to ide na nivou usera i kojoj grupi pripada i koja prava ima user i grupa.. pa kombinuješ.
Za ostalo se zna. Hijerarhija u linuxu je poprilično dobra za razliku od m$-ove. Zna se šta je /home/bachi .. i zna se šta je /var i zašto bez passworda i određenih privliegija ne može da se modifikuje bilo šta iz /etc ili /var.. odnosno, može samo u /home itd, itd..
Ako hoćeš da ovladaš pingvinima kako valja, onako kako znaš sa m$-om da radiš: Stack Exchange -> Server Fault. Nije loše mestašce za početak.

man chmod
man chown


edit:

Zapravo, ima. I to ohohooo.. Ali, ono što tebi sada konkretno treba svodi se na change ownership, change group (permissions) a kuser interface ili users-admin upravo to i omogućavaju.

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 11.08.2015. u 23:58 GMT+1]
[ plus_minus @ 11.08.2015. 23:12 ] @
Sve u svemu, postoje distribucije koje su baš za ljude kao što si ti. A to je centOS, npr. Zašto centOS? Da ne tupim puno, dolazi sa SElinux (Security-enchanced Linux ) enabled i GUI alatima pripremljenim za manipulaicije nakon instalacije. Naravno, to možeš i u bilo kom drugom linuxu sve da doinstaliraš pre toga da takođe omogućiš/startuješ SElinux, ako smatraš da treba, jer to je već tu... U debianu, čuči i čeka. Evo i malo uvoda u sve to -> http://wiki.centos.org/HowTos/SELinux

A evo i kako izgleda gui -> https://pandeyarpit.wordpress.com/selinux-an-introduction/selinux-gui-overview/ ... dakle, imaš policies, roles .. za bukvalno sve što ti može pasti na pamet.

A fajlove, foldere.. empetrojke, iksvidove ili bilo šta.. chmod/chown. Za to ti ne treba nikakav policy ako jednostavno hoćeš da ne `vršlja` nigde drugde nego tamo gde mu rečeš...

Taj Selinux je poprilično moćna stvar, međutim za workstation onako, možda i previše?

primer..

[ tuxserbia @ 12.08.2015. 05:58 ] @
@bachi

Jesi probao desni klik na file/folder pa properties?
Imaš drugi treći tab permission pa tu podešavaš da li ostali imaju i kakav pristup.
Ako hoćeš za i sistemske, onda može kako ti je rekao plus_minus, sa gksudo

gksudo thunar

pa kao root isto to. Ako ti treba za više korisnika, bolje je prvo da ih ubaciš u istu grupu, pa onda daješ prava toj grupi. To je kroz GUI, ali realno je mnogo moćnije sa chmod i chown ^.
[ bachi @ 12.08.2015. 10:30 ] @
Mislim da sam još mali za SELinux, treba mi samo da mogu na normalan način da promenim ownera. Normalan način iz GUI-a.

Iz file managera kada uđem kao root, mogu da menjam grupu, ali ne mogu ownera.


Mislim, nije da sad imam potrebu svaki put da radim, ali mi je čudno da to nema i da izbegavaju da dodaju u gui.

Inače sam ja na svom laptopu namestio sve što mi treba, tako da se Calex vidimo na zimu (kada prođe jesen do kada si mi dao fore) sa screenshotovima. :P

Jedino ako bude nestabilan sistem ili ga ubije neki update pa mi prekipi. :D


E, jedno pitanje...

Kako na xubuntuu da izlistam spisak servisa iz CLIa i kako da stopiram i startujem servise?

Isto tako i za programe?

I šta je pandan bat fajlovima? Dakle, da napravim običan batch u Linuxu da mi stopira i startuje na primer minidlna ako zaglupi i izvučem prečicu na desktop. Kako to?
[ tuxserbia @ 12.08.2015. 11:16 ] @
https://wiki.ubuntu.com/SystemdForUpstartUsers

Imaš dole pod Commands, prati systems kolonu.

http://freedesktop.org/wiki/Software/systemd/

https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd

Scripting

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bash_(Unix_shell)

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Shell_script

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Shebang_(Unix)

Za GUI promenu vlasnika nemam pojma, stvarno sam mislio da može. Ostaje ti chown.

Edit

Za listanje programa imaš ps u konzoli, u fazonu

ps aux | grep -i "ime programa"
Ili kao task manager "top".

Za "ubijanje" imaš kill, ali pročitaj prvo man, korišćenje je laganica

kill 9 PID



[Ovu poruku je menjao tuxserbia dana 12.08.2015. u 12:28 GMT+1]
[ calexx @ 12.08.2015. 11:22 ] @
Citat:
bachi: Iz file managera kada uđem kao root, mogu da menjam grupu, ali ne mogu ownera.

Misliš na ovo, prvo kao običan user, drugo kao root:




E da, ima i advanced dodatak:
[ bachi @ 12.08.2015. 11:45 ] @
Da, Calex, upravo to... Saćeš me prozivaš što neću KDE. :D

@Tux, našao sam neki systemctl, jer mi systemd javlja gomilu grešaka. :D

systemctl za izlistavanje
systemctl stop naziv servisa stopira
systemctl start startuje.

E sad, da li je dovoljno da otvorim mousepad i stavim ovo:

Code:
systemctl stop minidlna.service
systemctl start minidlna.service


I sačuvam kao šta da bi to bio batch fajl? :D

E ljudi, ovo je još gore u Linux svetu nego pre par godina... Mnogo je velika fragmentacija... Te neki init.d, te systemd, te systemctl... Onda gooooooomila programa iste namene koju rade istu stvar, ali ni jedan u potpunosti. Razumem ja sloboda forkovanja, ovo ono, ali je to ujedno i najveća mana u Linux svetu iz ugla korisnika. :(
[ plus_minus @ 12.08.2015. 12:13 ] @
Bachi, prvo, bookmarkuj ovo kao jedan lep i mali podsetnik za Permissions
--

Onda podigni jedan program, thunar npr. pa upali konzolu i otkcuaj

killall thunar


KIILLLL ALLL!!! .. jel 'da? To pretpostavljam znaš šta znači. Sve instance bivaju - ubivene.
Ako opet neće da se ugasi/očisti i nakon toga kad mu lepo rečeš da pocrcau sa `make me a sandwitch`, jer ubuntu zna da nadžidža i zombie procese.. onda probaš sa - `sudo make me a sandwich`.

Ako hoćeš čisto da izlistaš procese *(task manager), da vidiš sve na izvolte iz konzole i u real time da pratiš koliko čega jedu od resorsa, itd.. to je samo jedna komanda - top, a ima htop

Naravno, tu je uvek i
man top


xfce ima i svoj lep GUI za to.

Ako si mislio na to da samo izlistaš servise onda
ls /etc/init.d


----

Startovanje servisa iz konzole, neka bude da ja to apache server u primeru (isto važi i za sve, menjaš samo ime servisa)...

sudo service apache2 start


A možeš uvek pre nego što startuješ da vidiš i status

sudo service apache2 status


Uglavnom, svaki servis === status | start | stop
Apache ima i reload | restart .. itd.

Ako hoćeš da onemogućiš nekom servisu da se ne podiže zajedno sa sistemom, nego ćeš ti ručno da ga podižeš kad ti treba:
sudo update-rc.d apache2 remove


A kad poželiš da ga vratiš onda
sudo update-rc.d apache2 defaults


---

Pandan bat fajlovima jeste .sh ekstenzija ili shell skripta. A može da bude i piton, perl.. c.. bash.. itd.
Smeštaš ih u /home/bachi/bin ako jeste .sh, ako je .py (python) to trči odakle god pozoveš .. ukoliko ne pozoveš pitonov kod (embed) direktno iz .sh fajla.

Ne moraš da ih voziš samo odatle, otkucaj echo $PATH
Dakle, bin jeste za .sh skripte..
... i bash/.sh fajlovi ne moraju da imaju ekstenziju.

Bitan je prvi red, prva linija fajla. #!/bin/bash
Code (bash):

#!/bin/bash

# Script/Program/file name
declare -r BSN=$(basename $0)

echo "My name is $BSN" && exit;
 


Bitno je da budu `chmodovani`.
Recimo, napravio si neki mali cli program koji nešto radi.. smestiš ga u /home/bachi/bin pa onda rečeš
chmod a+x ~/bin/program_skripta


** `~` tilda ti je skraćenica za /home/bachi **

Posle toga u konzoli otkucaš program_skripta i ako nema greške u sintaksi, će da radi šta treba da radi..
Ako je piton u pitanju, onda pozivaš sa python /putanja/do/fajla.py

Dakle, bash - uglavnom.
[ plus_minus @ 12.08.2015. 12:14 ] @
EDIT/UPDATE:

Ala ste se vi ispisaliiii... dok sam ja čukao ovde.. dobro.
Neće d škodi.

Bachi, čini ti se da je gore. Nije.

poenta:

`service service_name start | stop | whatever` .. bez obzira jel' systemd ili ne.

ako si root, bez sudo.

Dakle, umesto /etc/init.d, systemctl, servicename.service, slobodno kao što sam ti ispisao i teraj.
[ bachi @ 12.08.2015. 12:27 ] @
E da, Tux, ostao sam ti dužan odgovor za MiniDLNA.

TV mi je LG 47LB630V-ZA i taj žvaće sve osim x.265 što mi je sada nebitno... Dakle, guta i mpeg2, divx, xvid, mp3, x264, ac3, dds, stereo, mp3, sve, baš sve i ne treba mi transcode uopšte...

Laptop ima n lite wireless i kako stoji u dnevnoj sobi, a ruter mi je u spavaćoj, ne mogu da ga vezujem kablom. 150Mb je wifi, dakle, realna brzina je oko 70Mb i on u suštini i izvlači toliko.

Tih 70Mb je sasvim dovoljno da radi bez problema i 1080p.

TV je isto nakačen na ruter, ruter je full n, 300Mb, neki tp link high power i signal je extra.

Odgledao sam par serija bez problema, međutim, sinoć sam gledao neki 1080p film, fajl je veličine 10GB, traje 2h... E, TV mi je prekinuo film negde pred kraj, ali mislim da se TV zaglupeo, jer sam restartovao Linux, opet ga TV nije video, već tek kada sam isključio/uključio TV sam mogao da se nakačim na dlna server.

No, dešavalo mi se to isto i sa servviom, a pogotovo sa LGovom DLNA aplikacijom.

Ono što je dobro kod MiniDLNA jeste to što kada mkv ima u sebi titlove, a ipak u folderu se nalazi .srt prevod, TV pušta taj .srt, a ostavlja mogućnost da se promeni na interne ako hoćeš. To je spas da ne moram svaki put iz mkvtoolsa da brišem titlove iz .mkv fajla.

Isto tako se ponaša servioo, ali se NE ponaša isto LGova DLNA aplikacija... On kada ima interni mkv prevod, bez obzira što postoji .srt, TV ga ne učitava, pa sam dok nisam provalio da postoji servio čupao titlove iz mkv fajla, što zna da potraje kada je reč o fajlovima od 8GB+. :(

Dakle, kome ne treba transcode, minidlna je odlično rešenje.

[ calexx @ 12.08.2015. 15:17 ] @
Citat:
bachi: Da, Calex, upravo to... Saćeš me prozivaš što neću KDE. :D
Ne, zašto da te prozivam kad ti je sve jasno? ;)
[ Homer J. Simpson @ 13.08.2015. 17:00 ] @
Citat:
bachi:
Mislim da sam još mali za SELinux, treba mi samo da mogu na normalan način da promenim ownera. Normalan način iz GUI-a.

Iz file managera kada uđem kao root, mogu da menjam grupu, ali ne mogu ownera.


sudo apt-get install nemo
[ bachi @ 16.08.2015. 12:48 ] @
Jedno pitanjce...

Kada sam instalirao sistem, dao sam 6GB (imam 2GB RAMa) da bude swap particija, zatim 60GB za / i treću particuju ostatak (~390GB) za /home...

Da li je ovo dobro?

Šta bi se desilo da nisam odvojio swap particiju? Da li sistem ne bi imao swap uopšte, ili bi imao swap fajl na / particiji, onako kako to ima Windows?

Da li je preporuka imati swap particiju zasebno, ili?
[ Burgos @ 16.08.2015. 13:13 ] @
Da, postoji mogućnost swap fajla (bitno je samo da nije fragmentiran). Ne znam da li će distribucija sama napraviti swap fajl ako ne postoji swap part. - nikada nisam probao. Nisam nikada razmišljao o ovome, ali mi je razum govorio da je bolje imati swap particiju, jer postoji problem fajl sistema, keširanja (zamisli u nedostatku memorije da trpaš još u RAM), i drugih, ali se ispostavilo da sam u krivu:

http://lkml.iu.edu/hypermail/linux/kernel/0507.0/1690.html

Citat:
> 3. Does creating the swapfile on a journaled filesystem (e.g. ext3 or
> reiser) incur a significant performance hit?

None at all. The kernel generates a map of swap offset -> disk blocks at
swapon time and from then on uses that map to perform swap I/O directly
against the underlying disk queue, bypassing all caching, metadata and
filesystem code.
[ Burgos @ 16.08.2015. 13:22 ] @
Citat:
bachi:
E ljudi, ovo je još gore u Linux svetu nego pre par godina... Mnogo je velika fragmentacija... Te neki init.d, te systemd, te systemctl... Onda gooooooomila programa iste namene koju rade istu stvar, ali ni jedan u potpunosti. Razumem ja sloboda forkovanja, ovo ono, ali je to ujedno i najveća mana u Linux svetu iz ugla korisnika. :(


Na sreću, ili na žalost, kako ko posmatra, sve distribucije se kreću ka systemd. Systemctl je inače samo alat za pristupanje stanju systemd menadžeru (nisam siguran šta si pokušavao direktno sa systemd). init.d je samo direktorijum gde je System V init menadžer trpao svoje skripte (zamenjeno sa /etc/init sa upstartom, ne znam gde systemd drži skritpe, jer su sve moje mašine trenutno sa distribucijama sa upstartom).
[ Burgos @ 16.08.2015. 13:25 ] @
Što se tiče fragmentacije:



:-)
[ bachi @ 16.08.2015. 19:34 ] @
Citat:
plus_minus:
Dodaj još jednu liniju odmah ispod [%sudo ALL ... ] da izgleda ovako (korisničko ime ti je bachi, zameni sa pravim, naravno):

Stavio sam ovo konačno... Lakše se diše. :D Hvala.
[ bachi @ 17.08.2015. 16:10 ] @
E ljudi, imam problem koji me ubi...

Nekako sam uspeo (ni sam ne znam kako) da mi deo šifre kada kucam u konzoli pretvara u skype.

Dakle, ako mi je lozinka 123test, meni bude skypetest.

Ako otkucam 123 i stisnem enter, on otkuca skype i pokrene mi skype!

WTF? Š'a sam uiebao?

bachi@igracka:~$ 123
skype


Probao sam iz više terminala i isto je... Kada u grafičkom okruženju otkucam 123, NE pretvara se u skype, dakle, ovo je nešto lokalno za konzolu...

U ~/.bashrc nisam našao nikakav definisan alias za tako nešto... Gde mogu dalje da pogledam?
[ Burgos @ 17.08.2015. 16:24 ] @
Ukucaj prvo $ alias da budeš siguran da nemaš nigde nikakav alias dodeljen 123.
[ bachi @ 17.08.2015. 16:27 ] @
Jesam, ništa ne izbaci.

Tj. izbaci mi ovo:

bachi@igracka:~$ alias
alias alert='notify-send --urgency=low -i "$([ $? = 0 ] && echo terminal || echo error)" "$(history|tail -n1|sed -e '\''s/^\s*[0-9]\+\s*//;s/[;&|]\s*alert$//'\'')"'
alias egrep='egrep --color=auto'
alias fgrep='fgrep --color=auto'
alias grep='grep --color=auto'
alias l='ls -CF'
alias la='ls -A'
alias ll='ls -alF'
alias ls='ls --color=auto'
bachi@igracka:~$

[ tuxserbia @ 17.08.2015. 17:35 ] @
Code:

less .bash_history | grep 123
grep -Rin skype *
grep -Rin skype /etc/*


Kombinuj malo grep i less, history je sve što si otkucao u term.

Mrzi me da kucam na tel. :-)
[ bachi @ 17.08.2015. 17:37 ] @
Stavio sam gnome commander i sada tražim sve fajlove i u njima txt 123 (mislim, nije 123, specifično je, 123 je primer).

Edit...

E nemam reči... Otvorio sam .bash_history u mousepadu i obrisao sve i sačuvao prazan fajl i sada mi ne radi autocorrect...

Je l' bre ovo bugčina, ili feature?
[ tuxserbia @ 17.08.2015. 17:52 ] @
?????
ich verstehe nicht ??

Kakav autocorect? Što si brisao? To treba da se pošalje MS-u. Al samo jednom nedeljno, piše u cron.monthly
[ bachi @ 17.08.2015. 17:57 ] @
Pa poenta moje muke jeste bilo to da kada bilo gde u terminalu otkucam svoj deo šifre, na primer 123, on je to pretvarao u reč skype :D
Dakle, ako kucam mount blabla,user=bachi pass=123peramika i stisnem enter, on je to automatski pretvarao u mount blabla,user=bachi pass=skypeperamika :D

Kada bih otkucao samo 123, on bi pretvorio u skype i pokrenu skype.

Kada sam blankovao .bash_history fajl i sačuvao, to je prestalo da se dešava.

Gremlini...
[ tuxserbia @ 17.08.2015. 18:02 ] @
Da ne pomisliš na čika Bilija, ms je čika buntu

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mark_Shuttleworth

[ bachi @ 17.08.2015. 19:08 ] @
Ok, za trenutak sam se zabrinuo, kakvo sad slanje izveštaja Microsoftu, zbog toga i ne stavljam Windows 10. :D
[ anon70939 @ 18.08.2015. 14:59 ] @
Citat:
plus_minus:
EDIT/UPDATE:

Ala ste se vi ispisaliiii... dok sam ja čukao ovde.. dobro.
Neće d škodi.


Šta da škodi, sjajno!!! Sad listam teme i naleteh na ovaj post. Odličan i koristan!
[ bachi @ 22.08.2015. 09:10 ] @
Imam par pitanja. :D

1. Koliko sam ukapirao, postoji kod Ubuntua dva izdanja... Jedno je LTS, a drugo je standardno... E koliko vidim, to standardno, koje sam ja stavio je podržano par meseci. Šta konkretno to znači? Šta kad istekne podrška, a ja ne želim da pređem na na primer 16.x Ubuntu? Šta se onda dešava?

2. Postoji li neki dobar gui program koji će da mi izlista šta sve imam od harvera, SMART status diskova i temperatura diskova, procesora i drugo? Faktički, nešto poput Everesta (AIDA64) što postoji na Windowsu.

3. Ovo nije pitanje, već moja konstatacija da ne postoji file manager koji može da prismrdi Total Commanderu. :( Posle tolikih godina. :(

4. Kome treba nešto slično CCleaneru na Linuxu, evo rešenja: http://bleachbit.sourceforge.net/
[ Panta_ @ 22.08.2015. 10:04 ] @
1. Mozes da nastavis da koristis ali neces moci da azuriras sistem, pa ako ima nekih bezbednosnih propusta ostaje ranjiv na iste. Mada, nema razloga da ga ne nadogradis na novo izdanje kada izadje, sva korisnicka podesavanja su u home direktorijumu pa ako nesto krene po zlu lako mozes da reinstaliras sistem sa istim tim podesavanjima. Jedino moras ponovo da instaliras aplikacije, ali to i nije toliki problem na Linuxu, par komandi. Nravno home mora da je na posebnoj particiji, pa prilikom reinstall-a izaberes da ne formatira particiju i naravno kreiras korisnika sa istim korisnickim imenom.

2. Pogledaj hardinfo: sudo apt-get install hardinfo. Takodje i lshw: sudo apt-get install lshw, a za GUI i lshw-gtk.

3. Imas dosta alternativa za Linux https://168hours.wordpress.com...mander-alternatives-for-linux/ pa vidi sta ti odgovara.

4. Nema potrebe za time na Linux-u. Ne znam sta sve cisti bleachbit, ali browser cache, history, itd. mozes da uklonis i iz same aplikacije.
[ calexx @ 22.08.2015. 10:41 ] @
Citat:
bachi: Imam par pitanja. :D
1. U startu izabereš, ili ćeš da pratiš sve novitete pa uzmeš najnoviju verziju koju svakih 6 meseci apgrejduješ na sledeću ili uzmeš LTS i onda ne moraš da je menjaš malo duže.

2. Postoji mnogo toga mada ja ni ranije nisam mnogo obraćao pažnju na to. KDE ima neki Info Center sa osnovnim informacijama što izgleda otprilike ovako. Inače sam napravio conky koji mi stalno pokazuje neke informacije pa ne moram da imam dodatne programe. A to izgleda ... onako.

3. Ja koristim Krusader mada je Double Commander (ima ga i u win i u linux varijanti) baš pravljen da bude zamena Total Commanderu. Naravno, postoji poneki program koji nema adekvatnu zamenu, navikneš na sitnice koje ne postoje u nekom drugom i eto problema. Ako ništa drugo, koristi TC preko emulatora, ja sam ga instalirao ali jedva da nekad pokrenem.

4. CCleaner i slične alatke nisam nikad koristio. Neko će meni da briše temp foldere ili keš? To je za početnike koji ne znaju gde se to skuplja i kojima se ponekad prepuni, meni to nikada nije bilo zanimljivo.


[ bachi @ 22.08.2015. 11:50 ] @
E ovaj double commander već liči na nešto!

Hvala puno.

Saću probam hardinfo.
[ bachi @ 22.08.2015. 12:35 ] @
Je l' neko uspeo da natera ovaj Double Commander da raruje fajlove i da otpakuje rar arhivu?

Instalirao sam rar non free, a u dobule commanderu sam pod plugins disableovao unrar (kada je enablovan, ne radi ništa).

Posle toga mogu da pakujem .rar arhivu, ali ne mogu da je otvorim ili otpakujem.

Sa archive managerom mogu da otpakujem rar arhivu. :(
[ calexx @ 22.08.2015. 12:46 ] @
Jesam ja ali sad ne mogu da proverim, pišem kasnije kad se vratim. Ili se malo poigraj, obično je rešenje pred očima ali ga nikad ne pogledamo. ;)
[ bachi @ 22.08.2015. 13:06 ] @
Rešenje je sledeće:

Instaliraš rar non free, to je neka verzija 5.x

Onda u double commanderu odeš na Configurations, Options, plugins i selektuješ unrar i kažeš disable, zatim klikneš na Archivers, pa klikneš na rar (NE rar (5)) i tu deštikliraš enabled.

Sačuvaš podešavanja i to je to.
[ bachi @ 24.08.2015. 18:53 ] @
E ljudi... Je l' moguće da linux, ili da suzimo - Xubuntu u 21. veku u doba 4+GB rama nema hebeni prefetch?

Svaki put kada pokrećem Firefox, treba mu 10 sekundi da se pokrene?

Na Windowsu kada zatvorim program, delovi ostaju u ramu i prilikom sledećeg pokretanja, to bre leti, a na Linuxu svaki put sve ispočetka?

Stavio sam onaj preload daemon, ali ne primećujem nikakvo poboljšanje?

Ima li neko drugo rešenje?
[ Panta_ @ 24.08.2015. 19:35 ] @
Naravno da ima. I na starijim racunarima se pokrece mnogo brze od toga sto si naveo. Tebe verovatno zeza nesto drugo. Pokreni ga iz terminala pa vidi.
[ bachi @ 12.09.2015. 00:46 ] @
Evo da se pohvalim da sam podigao OpenVPN server na mašini i radi. :D

Jedino sam se razočarao što Linux ne može da bridguje wlan0 interfejs sa tap0 interfejsom kako bih napravio LAN<>OpenVPN bridge i na taj način kada se spojim udaljeno na mrežu da budem u istom subnetu kao moja kućna mreža. :(

Tako da sam morao da pravim tun interfejs i da rutiram saobraćaj, što u kombinaciji sa statičkim rutiranjem na tp-link ruteru ume da bude nepouzdano. :(

Prava šteta što linux ne dozvoljava da se može bridgeovati wlan interfejs. :(

Sledeće na redu dns server. :D Neka preporuka?

[Ovu poruku je menjao bachi dana 12.09.2015. u 01:57 GMT+1]
[ bachi @ 18.09.2015. 09:11 ] @
E ovako dobri ljudi, na onoj čuvenoj makini sam digao i OpenVPN server i OpenVPN klijent i napravio site 2 site VPN sa jednom lokacijom i to lepo radi, ali sad imam problem DNSa.

Odnosno, nemam DNS. :)

Naravno, BIND je keva, vrlo moguće i jedini DNS server za Linux(?), ali kako sam ja Windows admin i kako volim mmc konzolu za podešavanje DNS servera, postoji li, BRE, neki GUI alat za podešavanje BINDa?

Zaista mi je bezveze da editujem konfig fajlove...

Za početak mi treba samo lokalna forward i revers zona domena bachi.loc :) i treba mi jedan conditional forwarding za jedan drugi domen i klasičan forwarding ka OpenDNSu za sve ostalo.

Znam oko administracije DNS servera, ali mi treba preporuka nekog gui alata da se ne patim ko patika. :D
[ bachi @ 21.09.2015. 11:11 ] @
Da odgovorim samom sebi... Nema normalan GUI, Microsoft je tu keva.

Ima nekih webguia, ali da dižem apache, mysql na mašini, samo da bih mogao da upravljam DNS zapisima je težak overkill i security rupa. Strašno... Ostali GUI alati poput gadmin bind alata je smešno do bola...

Ništa... Ne gine mi ovo...

[ vladared @ 21.09.2015. 11:36 ] @
Samo si trebao instalirati webmin i imaš normalan gui koji ne diže apache :)
[ bachi @ 21.09.2015. 12:05 ] @
Ću da probam, hvala.
[ bachi @ 21.09.2015. 18:21 ] @
Au kako brzo radi resolve sad, leti mi net. :D
[ calexx @ 23.09.2015. 09:46 ] @
Citat:
bachi: Inače sam ja na svom laptopu namestio sve što mi treba, tako da se Calex vidimo na zimu (kada prođe jesen do kada si mi dao fore) sa screenshotovima. :P
Došla jesen a ti se ovde javljaš jedino sa windows 7 ... osim ako linux koristiš kući a odatle ne pišeš es poruke. Dokle si stigao?
[ bachi @ 23.09.2015. 11:33 ] @
Došla jesen, nisu došle još pare za SSD pa da pravim dual boot na desktopu... Uskoro...

Xubuntu se vrti na laptop mašini sve u 16! :D Tu mi je OpenVPN server, site 2 site vpn sa firmom, samba server, dns server sa lokalnim i slave zonama, minidlna server za TV, torrent klijent zahvaljujući kome konačno gasim desktop noću.... Od mene za sada dosta. :D
[ calexx @ 23.09.2015. 14:27 ] @
A šta je problem da napraviš par particija za linux na postojećem hardu i nabaciš linux? Kada stignu pare za SSD, taman ćeš da uđeš u štos i lako reinstaliraš, to traje nekoliko minuta. Pa ja i nemam SSD niti mi je u planu što me ne sprečava da imam dual (iliti koliko god da je umnožen) boot.
[ bachi @ 23.09.2015. 17:17 ] @
Problem je 300+ loših sektora i ne znam ni kako mi još uvek radi sistem.
[ tuxserbia @ 23.09.2015. 17:22 ] @
E, pa što ne kažeš?!?
Može i to da se sredi, samo je malo pipavo. Ja pre neki dan završio jedan Fujitsu od 120 gb, iz nekog MacBook-a. Sad ću da mu stavim neki sistem, pa da vidim hoće li da se pojavljuju novi.
[ plus_minus @ 23.09.2015. 18:36 ] @
@bachi

.. a dok se ne ratosiljaš tih loših sektora, mogao bi malo i blog/sait da osvežiš nekim novim pričicama o linuxu i kako je xfce4 konza, lagan, tih, itd..
[ bachi @ 24.09.2015. 09:53 ] @
Neću da se bakćem sa hdd regeneratorima i slično. Posle više od 5 godina silovanja, vreme je da pošteno ode u penziju. :D

Stiže SSD uskoro.

Uzeću od 256GB, onaj Samsung EVO. Je l' dosta 60GB za Xubuntu?
[ vladared @ 24.09.2015. 11:59 ] @
Ma dovoljno je i 20 giga, samo zavisi za šta ćeš ga koristiti. Ja imam virtualni server od 20G koji mi je "slave" DNS, owncloud, backup server (za sajtove)...
[ tuxserbia @ 24.09.2015. 14:11 ] @
Kakvi, bre, regeneratori? Za kosu?!?

Pa jel' ovo tema linux ili winblooza?

Malo command prompt, malo dd, (vrlo) malo zdrave pameti i (skoro uvek) sve ok ;-)
[ jolemisa @ 24.09.2015. 15:03 ] @
Nije bas dovoljno 20GB,treba vise,prvo zbog obaveznih sistemskih apdejta,pa posle i zbog apdejta za svoje potrebe.50-60GB,je vec OK.
[ bachi @ 25.09.2015. 09:56 ] @
Biće onda oko 60GB. Do ponedeljka stiže SSD, pa kreće avantura. :D
[ calexx @ 25.09.2015. 12:07 ] @
Veličina zavisi od mnogo toga, kod mene su particije za linuxe od 20 do 50GB, zavisi koliko planiram da koristim taj linux. Konkretno, ovaj Arči je na 50GB, instalacija je iz juna 2014. godine i otprilike je pola zauzet. Tu su ceo Thunderbird sa oko 3GB i wine sa skoro 2GB a mislim da bih mogao da skratim za još neki gigabajt. Naravno, tu ide i neko održavanje, pre nekoliko dana sam malo pročistio keš instaliranih programa tj apdejta i skratio za celih 22GB koliko se nakupilo za ovih godinu i kusur.

Kod mene je /home u okviru / particije a ako to razdvajaš, potrebno je još manje. Nju ne koristim za trpanje svega, to ide na posebnu ntfs particiju.
[ bachi @ 25.09.2015. 12:19 ] @
Tako ću i ja da napravim... 100MB za onu System reserved particiju za WIndows 7, nekih ~180GB sistemska za Windows 7, 6GB za Linux Swap i ostatak za / particiju na kojoj će biti sve, jer je i meni sve što treba od podataka na posebnom ntfs disku.
[ bachi @ 03.10.2015. 00:04 ] @
E, konačno sam instalirao Xubuntu. Stigao SSD, prva particija Win 8.1, a druga Xubuntu...

I sad razočarenje. :(

1. Da li sam ja dobro razumeo da jednostavno ne postoji drajver za Linux za moju integrisanu grafičku kartu ATI Radeon HD3100? :-( Sa Atijevog sajta sam skinuo, ali to je za neki bajati Ubuntu? Ima li tu neko rešenje? Problem je kada gledam youtube video, vide se linijice na bržim scenama što me izluđuje. :(

2. Instalirao sam xubuntu extras, međutim, ni traga ni glasa od vp9 codeca za youtube.

3. Firefox mi daje samo 360p i 720p rezoluciju za html5 player. Kako da uključim MSE i DASH u Linuxu?

4. Sam Xubuntu mi lepo renderuje Cleartype fontove, mnogo lepše nego raspali Windows 8.1, međutim, u Firefoxu su neki fontovi ok, a neki su mega žnaru, kao ovaj na ES forumu (to naravno nije do ES foruma). Kako ovo rešiti?

Evo screenshota...
[ bachi @ 03.10.2015. 02:19 ] @
Ovo za Youtube i generalno HTML5 video sam kao namestio.

http://www.linuxveda.com/2015/...es-html5-player-firefox-linux/ - Po ovom uputstvo sam podesio firefox...

http://www.tecmint.com/things-...stalling-ubuntu-15-04-desktop/ - Od svega sam kucao ovo:

$ sudo apt-get install ffmpeg gstreamer0.10-plugins-bad lame libavcodec-extra
$ sudo /usr/share/doc/libdvdread4/install-css.sh

I sad radi, ali ubija grafička.
[ Panta_ @ 03.10.2015. 06:55 ] @
Instalaciju drajvera najlakse je da obavis iz additional drivers alatke. Pomenuta aplikacija ce da ti ponudi dostupne drajvere za tvoju graficku kao i mogucnost da ih instaliras. Ako nije instalirana, pokreni: sudo apt-get instll software-properties-gtk.
Code:
software-properties-gtk --open-tab=4


https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/AMD
[ tuxserbia @ 03.10.2015. 07:10 ] @
Za grafičku nisam siguran da li podržava onaj UVD2, gledao sam nešto, ali to ti moraš da potvrdiš koja je od ovih

https://en.wikipedia.org/wiki/...set_series#Integrated_graphics

Ovde imaš šta podržava radeon open source drajver

http://xorg.freedesktop.org/wiki/RadeonFeature/

Tvoja je R600, pa pod VDPAU, koji ti je de facto standard za HW ubrzanje na linuxu, piše pod notom 4 da ti treba linux 3.18. Znači, trebalo bi da instaliraš libvdpau* pa da probaš.

Pišem ti napamet, nemam nijedan ubuntu ispred mene, a i da imam džaba. Već godinu dana se primoravam da sredim neku AGP3450 sa P4 baš za video, nažalost bezuspešno ;-)
Ostalo što imam radi ko urica, ali ima ili intela ili nVidia kartice.

Za fontove generalno možeš da radiš substituciju kako hoćeš, pogledaj malo fontconfig, u etc fonts na nivou sistema, odnosno u home direktorijumu na nivou korisnika. Džibuntu bi trebalo da ima neki Tweak tool, ili je to neki Gnome, za sređivanje tih zamena fontova, i slično. Kod tebe je sigurno negde zaostao klasičan sans, ili nije uključen AA za manja slova.
A da, ES generalno koristi MS fontove, pogledaj css, pa ako baš hoćeš, možeš i njih da instaliraš.

Mada, ja ne vidim da je nešto loše, evo ti moj FF

I još nešto, koju verziju si instalirao? Ovo sve što sam nablebetao ovde, bi trebaloo da radi pod 14.04LTS, verovatno i nešto novije, ali to ne mogu da tvrdim.
[ tuxserbia @ 03.10.2015. 07:12 ] @
Panto, stara je to grafička za AMD drajvere, ima ok radeon open source.
[ calexx @ 03.10.2015. 09:05 ] @
Ja se ne sećam kada sam poslednji put koristio (i imao u ponudi) neki Ati drajver. Uglavnom koristim open drajvere, nije mi potrebno nešto ekstra od grafike a ovako sve radi odlično. Jedino što je jedna HD6450 totalno brljala, nju i ne koristim.

Kodeke sam instalirao po nekom sličnom uputstvu i sada sve radi.



Kada sam malo više počeo da trošim linux, fontovi su bili muljavi, ružni, takoreći svaki. Onda sam na jednom od linuxa video nešto drugačije pa potražio podešavanja i na kraju našao da je dovoljno da samo isključim Hinting style i fontovi su OK. Inače odmah instaliram i MS fontove, zašto da upadnu neki slični i možda poremete izgled?
Sada su mi na bilo kom windowsu fontovi užasni, iskrzani ... ili je to samo stvar navike.

[ bachi @ 03.10.2015. 15:36 ] @
Da, nema šanse za HD 3100 da ide ovaj zvanični AMD drajver, samo OpenSoruce, mada za njega piše da je moja kartica podržana i 2d i 3d akceleracija, ali pampur.

bachi@vv:~$ lspci -nn | grep VGA
01:05.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS780L [Radeon 3000] [1002:9616]


[ 12.799473] [drm] Initialized drm 1.1.0 20060810
[ 12.870202] [drm] radeon kernel modesetting enabled.
[ 12.898372] fb: switching to radeondrmfb from VESA VGA
[ 12.898623] [drm] initializing kernel modesetting (RS780 0x1002:0x9616 0x1458:0xD000).
[ 12.898631] [drm] register mmio base: 0xFDFE0000
[ 12.898632] [drm] register mmio size: 65536
[ 12.898956] radeon 0000:01:05.0: VRAM: 256M 0x00000000C0000000 - 0x00000000CFFFFFFF (256M used)
[ 12.898958] radeon 0000:01:05.0: GTT: 512M 0x00000000A0000000 - 0x00000000BFFFFFFF
[ 12.898967] [drm] Detected VRAM RAM=256M, BAR=256M
[ 12.898968] [drm] RAM width 32bits DDR
[ 12.901367] [drm] radeon: 256M of VRAM memory ready
[ 12.901368] [drm] radeon: 512M of GTT memory ready.
[ 12.901380] [drm] Loading RS780 Microcode
[ 12.939935] [drm] radeon: power management initialized
[ 12.939940] [drm] GART: num cpu pages 131072, num gpu pages 131072
[ 12.952262] [drm] PCIE GART of 512M enabled (table at 0x00000000C0040000).
[ 12.952372] radeon 0000:01:05.0: WB enabled
[ 12.952376] radeon 0000:01:05.0: fence driver on ring 0 use gpu addr 0x00000000a0000c00 and cpu addr 0xffff880129db2c00
[ 12.952378] [drm] Supports vblank timestamp caching Rev 2 (21.10.2013).
[ 12.952379] [drm] Driver supports precise vblank timestamp query.
[ 12.952381] radeon 0000:01:05.0: radeon: MSI limited to 32-bit
[ 12.952745] [drm] radeon: irq initialized.
[ 12.984137] [drm] ring test on 0 succeeded in 1 usecs
[ 12.984242] [drm] ib test on ring 0 succeeded in 0 usecs
[ 12.987851] [drm] Radeon Display Connectors
[ 12.987855] [drm] Connector 0:
[ 12.987856] [drm] VGA-1
[ 12.987858] [drm] DDC: 0x7e40 0x7e40 0x7e44 0x7e44 0x7e48 0x7e48 0x7e4c 0x7e4c
[ 12.987859] [drm] Encoders:
[ 12.987860] [drm] CRT1: INTERNAL_KLDSCP_DAC1
[ 12.987861] [drm] Connector 1:
[ 12.987862] [drm] DVI-D-1
[ 12.987863] [drm] HPD1
[ 12.987864] [drm] DDC: 0x7e50 0x7e50 0x7e54 0x7e54 0x7e58 0x7e58 0x7e5c 0x7e5c
[ 12.987865] [drm] Encoders:
[ 12.987866] [drm] DFP1: INTERNAL_KLDSCP_LVTMA
[ 13.042742] [drm] fb mappable at 0xD0141000
[ 13.042746] [drm] vram apper at 0xD0000000
[ 13.042747] [drm] size 8294400
[ 13.042748] [drm] fb depth is 24
[ 13.042749] [drm] pitch is 7680
[ 13.043737] fbcon: radeondrmfb (fb0) is primary device
[ 13.043807] radeon 0000:01:05.0: fb0: radeondrmfb frame buffer device
[ 13.043809] radeon 0000:01:05.0: registered panic notifier
[ 13.056702] [drm] Initialized radeon 2.40.0 20080528 for 0000:01:05.0 on minor 0



Ali ovde mislim da je problem...

bachi@vv:~$ LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo
name of display: :0.0
libGL: OpenDriver: trying /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/tls/r600_dri.so
libGL: OpenDriver: trying /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/r600_dri.so
libGL: Can't open configuration file /home/bachi/.drirc: No such file or directory.
libGL: Can't open configuration file /home/bachi/.drirc: No such file or directory.
display: :0 screen: 0
direct rendering: Yes
server glx vendor string: SGI
server glx version string: 1.4
server glx extensions:
GLX_ARB_create_context, GLX_ARB_create_context_profile,
GLX_ARB_fbconfig_float, GLX_ARB_framebuffer_sRGB, GLX_ARB_multisample,
GLX_EXT_create_context_es2_profile, GLX_EXT_framebuffer_sRGB,
GLX_EXT_import_context, GLX_EXT_texture_from_pixmap, GLX_EXT_visual_info,
GLX_EXT_visual_rating, GLX_INTEL_swap_event, GLX_MESA_copy_sub_buffer,
GLX_OML_swap_method, GLX_SGIS_multisample, GLX_SGIX_fbconfig,
GLX_SGIX_pbuffer, GLX_SGIX_visual_select_group, GLX_SGI_swap_control
client glx vendor string: Mesa Project and SGI
client glx version string: 1.4
client glx extensions:
GLX_ARB_create_context, GLX_ARB_create_context_profile,
GLX_ARB_create_context_robustness, GLX_ARB_fbconfig_float,
GLX_ARB_framebuffer_sRGB, GLX_ARB_get_proc_address, GLX_ARB_multisample,
GLX_EXT_buffer_age, GLX_EXT_create_context_es2_profile,
GLX_EXT_fbconfig_packed_float, GLX_EXT_framebuffer_sRGB,
GLX_EXT_import_context, GLX_EXT_texture_from_pixmap, GLX_EXT_visual_info,
GLX_EXT_visual_rating, GLX_INTEL_swap_event, GLX_MESA_copy_sub_buffer,
GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
GLX_MESA_swap_control, GLX_OML_swap_method, GLX_OML_sync_control,
GLX_SGIS_multisample, GLX_SGIX_fbconfig, GLX_SGIX_pbuffer,
GLX_SGIX_visual_select_group, GLX_SGI_make_current_read,
GLX_SGI_swap_control, GLX_SGI_video_sync
GLX version: 1.4
GLX extensions:
GLX_ARB_create_context, GLX_ARB_create_context_profile,
GLX_ARB_fbconfig_float, GLX_ARB_framebuffer_sRGB,
GLX_ARB_get_proc_address, GLX_ARB_multisample,
GLX_EXT_create_context_es2_profile, GLX_EXT_framebuffer_sRGB,
GLX_EXT_import_context, GLX_EXT_texture_from_pixmap, GLX_EXT_visual_info,
GLX_EXT_visual_rating, GLX_INTEL_swap_event, GLX_MESA_copy_sub_buffer,
GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
GLX_MESA_swap_control, GLX_OML_swap_method, GLX_OML_sync_control,
GLX_SGIS_multisample, GLX_SGIX_fbconfig, GLX_SGIX_pbuffer,
GLX_SGIX_visual_select_group, GLX_SGI_make_current_read,
GLX_SGI_swap_control, GLX_SGI_video_sync
OpenGL vendor string: X.Org
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD RS780
OpenGL core profile version string: 3.3 (Core Profile) Mesa 10.5.9
OpenGL core profile shading language version string: 3.30
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
GL_AMD_conservative_depth, GL_AMD_draw_buffers_blend,
GL_AMD_shader_stencil_export, GL_AMD_shader_trinary_minmax,
GL_AMD_vertex_shader_layer, GL_AMD_vertex_shader_viewport_index,
GL_ANGLE_texture_compression_dxt3, GL_ANGLE_texture_compression_dxt5,
GL_ARB_ES2_compatibility, GL_ARB_ES3_compatibility, GL_ARB_base_instance,
GL_ARB_blend_func_extended, GL_ARB_buffer_storage,
GL_ARB_clear_buffer_object, GL_ARB_clip_control,
GL_ARB_compressed_texture_pixel_storage, GL_ARB_conservative_depth,
GL_ARB_copy_buffer, GL_ARB_debug_output, GL_ARB_depth_buffer_float,
GL_ARB_depth_clamp, GL_ARB_draw_buffers, GL_ARB_draw_buffers_blend,
GL_ARB_draw_elements_base_vertex, GL_ARB_draw_instanced,
GL_ARB_explicit_attrib_location, GL_ARB_explicit_uniform_location,
GL_ARB_fragment_coord_conventions, GL_ARB_fragment_layer_viewport,
GL_ARB_fragment_shader, GL_ARB_framebuffer_object,
GL_ARB_framebuffer_sRGB, GL_ARB_get_program_binary,
GL_ARB_half_float_pixel, GL_ARB_half_float_vertex,
GL_ARB_instanced_arrays, GL_ARB_internalformat_query,
GL_ARB_invalidate_subdata, GL_ARB_map_buffer_alignment,
GL_ARB_map_buffer_range, GL_ARB_multi_bind, GL_ARB_occlusion_query2,
GL_ARB_pixel_buffer_object, GL_ARB_point_sprite, GL_ARB_provoking_vertex,
GL_ARB_robustness, GL_ARB_sample_shading, GL_ARB_sampler_objects,
GL_ARB_seamless_cube_map, GL_ARB_separate_shader_objects,
GL_ARB_shader_bit_encoding, GL_ARB_shader_objects,
GL_ARB_shader_stencil_export, GL_ARB_shader_texture_lod,
GL_ARB_shading_language_420pack, GL_ARB_shading_language_packing,
GL_ARB_stencil_texturing, GL_ARB_sync, GL_ARB_texture_barrier,
GL_ARB_texture_buffer_object, GL_ARB_texture_buffer_object_rgb32,
GL_ARB_texture_buffer_range, GL_ARB_texture_compression_rgtc,
GL_ARB_texture_float, GL_ARB_texture_mirror_clamp_to_edge,
GL_ARB_texture_multisample, GL_ARB_texture_non_power_of_two,
GL_ARB_texture_query_levels, GL_ARB_texture_rectangle, GL_ARB_texture_rg,
GL_ARB_texture_rgb10_a2ui, GL_ARB_texture_storage,
GL_ARB_texture_storage_multisample, GL_ARB_texture_swizzle,
GL_ARB_timer_query, GL_ARB_transform_feedback2,
GL_ARB_transform_feedback3, GL_ARB_transform_feedback_instanced,
GL_ARB_uniform_buffer_object, GL_ARB_vertex_array_bgra,
GL_ARB_vertex_array_object, GL_ARB_vertex_attrib_binding,
GL_ARB_vertex_shader, GL_ARB_vertex_type_10f_11f_11f_rev,
GL_ARB_vertex_type_2_10_10_10_rev, GL_ARB_viewport_array,
GL_ATI_blend_equation_separate, GL_ATI_texture_compression_3dc,
GL_ATI_texture_float, GL_ATI_texture_mirror_once, GL_EXT_abgr,
GL_EXT_blend_equation_separate, GL_EXT_draw_buffers2,
GL_EXT_draw_instanced, GL_EXT_framebuffer_blit,
GL_EXT_framebuffer_multisample, GL_EXT_framebuffer_multisample_blit_scaled,
GL_EXT_framebuffer_sRGB, GL_EXT_packed_depth_stencil, GL_EXT_packed_float,
GL_EXT_pixel_buffer_object, GL_EXT_polygon_offset_clamp,
GL_EXT_provoking_vertex, GL_EXT_shader_integer_mix, GL_EXT_texture_array,
GL_EXT_texture_compression_dxt1, GL_EXT_texture_compression_latc,
GL_EXT_texture_compression_rgtc, GL_EXT_texture_compression_s3tc,
GL_EXT_texture_filter_anisotropic, GL_EXT_texture_integer,
GL_EXT_texture_mirror_clamp, GL_EXT_texture_sRGB,
GL_EXT_texture_sRGB_decode, GL_EXT_texture_shared_exponent,
GL_EXT_texture_snorm, GL_EXT_texture_swizzle, GL_EXT_timer_query,
GL_EXT_transform_feedback, GL_EXT_vertex_array_bgra,
GL_IBM_multimode_draw_arrays, GL_KHR_context_flush_control, GL_KHR_debug,
GL_MESA_pack_invert, GL_MESA_texture_signed_rgba,
GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
GL_NV_texture_barrier, GL_OES_EGL_image, GL_OES_read_format, GL_S3_s3tc

OpenGL version string: 3.0 Mesa 10.5.9
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
GL_AMD_conservative_depth, GL_AMD_draw_buffers_blend,
GL_AMD_shader_stencil_export, GL_AMD_shader_trinary_minmax,
GL_ANGLE_texture_compression_dxt3, GL_ANGLE_texture_compression_dxt5,
GL_APPLE_packed_pixels, GL_APPLE_vertex_array_object,
GL_ARB_ES2_compatibility, GL_ARB_ES3_compatibility, GL_ARB_base_instance,
GL_ARB_blend_func_extended, GL_ARB_buffer_storage,
GL_ARB_clear_buffer_object, GL_ARB_clip_control,
GL_ARB_color_buffer_float, GL_ARB_compressed_texture_pixel_storage,
GL_ARB_conservative_depth, GL_ARB_copy_buffer, GL_ARB_debug_output,
GL_ARB_depth_buffer_float, GL_ARB_depth_clamp, GL_ARB_depth_texture,
GL_ARB_draw_buffers, GL_ARB_draw_buffers_blend,
GL_ARB_draw_elements_base_vertex, GL_ARB_draw_instanced,
GL_ARB_explicit_attrib_location, GL_ARB_explicit_uniform_location,
GL_ARB_fragment_coord_conventions, GL_ARB_fragment_program,
GL_ARB_fragment_program_shadow, GL_ARB_fragment_shader,
GL_ARB_framebuffer_object, GL_ARB_framebuffer_sRGB,
GL_ARB_get_program_binary, GL_ARB_half_float_pixel,
GL_ARB_half_float_vertex, GL_ARB_instanced_arrays,
GL_ARB_internalformat_query, GL_ARB_invalidate_subdata,
GL_ARB_map_buffer_alignment, GL_ARB_map_buffer_range, GL_ARB_multi_bind,
GL_ARB_multisample, GL_ARB_multitexture, GL_ARB_occlusion_query,
GL_ARB_occlusion_query2, GL_ARB_pixel_buffer_object,
GL_ARB_point_parameters, GL_ARB_point_sprite, GL_ARB_provoking_vertex,
GL_ARB_robustness, GL_ARB_sample_shading, GL_ARB_sampler_objects,
GL_ARB_seamless_cube_map, GL_ARB_separate_shader_objects,
GL_ARB_shader_bit_encoding, GL_ARB_shader_objects,
GL_ARB_shader_stencil_export, GL_ARB_shader_texture_lod,
GL_ARB_shading_language_100, GL_ARB_shading_language_420pack,
GL_ARB_shading_language_packing, GL_ARB_shadow, GL_ARB_stencil_texturing,
GL_ARB_sync, GL_ARB_texture_barrier, GL_ARB_texture_border_clamp,
GL_ARB_texture_compression, GL_ARB_texture_compression_rgtc,
GL_ARB_texture_cube_map, GL_ARB_texture_env_add,
GL_ARB_texture_env_combine, GL_ARB_texture_env_crossbar,
GL_ARB_texture_env_dot3, GL_ARB_texture_float,
GL_ARB_texture_mirror_clamp_to_edge, GL_ARB_texture_mirrored_repeat,
GL_ARB_texture_multisample, GL_ARB_texture_non_power_of_two,
GL_ARB_texture_query_levels, GL_ARB_texture_rectangle, GL_ARB_texture_rg,
GL_ARB_texture_rgb10_a2ui, GL_ARB_texture_storage,
GL_ARB_texture_storage_multisample, GL_ARB_texture_swizzle,
GL_ARB_timer_query, GL_ARB_transform_feedback2,
GL_ARB_transform_feedback3, GL_ARB_transform_feedback_instanced,
GL_ARB_transpose_matrix, GL_ARB_uniform_buffer_object,
GL_ARB_vertex_array_bgra, GL_ARB_vertex_array_object,
GL_ARB_vertex_attrib_binding, GL_ARB_vertex_buffer_object,
GL_ARB_vertex_program, GL_ARB_vertex_shader,
GL_ARB_vertex_type_10f_11f_11f_rev, GL_ARB_vertex_type_2_10_10_10_rev,
GL_ARB_window_pos, GL_ATI_blend_equation_separate, GL_ATI_draw_buffers,
GL_ATI_separate_stencil, GL_ATI_texture_compression_3dc,
GL_ATI_texture_env_combine3, GL_ATI_texture_float,
GL_ATI_texture_mirror_once, GL_EXT_abgr, GL_EXT_bgra, GL_EXT_blend_color,
GL_EXT_blend_equation_separate, GL_EXT_blend_func_separate,
GL_EXT_blend_minmax, GL_EXT_blend_subtract, GL_EXT_compiled_vertex_array,
GL_EXT_copy_texture, GL_EXT_draw_buffers2, GL_EXT_draw_instanced,
GL_EXT_draw_range_elements, GL_EXT_fog_coord, GL_EXT_framebuffer_blit,
GL_EXT_framebuffer_multisample, GL_EXT_framebuffer_multisample_blit_scaled,
GL_EXT_framebuffer_object, GL_EXT_framebuffer_sRGB,
GL_EXT_gpu_program_parameters, GL_EXT_multi_draw_arrays,
GL_EXT_packed_depth_stencil, GL_EXT_packed_float, GL_EXT_packed_pixels,
GL_EXT_pixel_buffer_object, GL_EXT_point_parameters,
GL_EXT_polygon_offset, GL_EXT_polygon_offset_clamp,
GL_EXT_provoking_vertex, GL_EXT_rescale_normal, GL_EXT_secondary_color,
GL_EXT_separate_specular_color, GL_EXT_shader_integer_mix,
GL_EXT_shadow_funcs, GL_EXT_stencil_two_side, GL_EXT_stencil_wrap,
GL_EXT_subtexture, GL_EXT_texture, GL_EXT_texture3D,
GL_EXT_texture_array, GL_EXT_texture_compression_dxt1,
GL_EXT_texture_compression_latc, GL_EXT_texture_compression_rgtc,
GL_EXT_texture_compression_s3tc, GL_EXT_texture_cube_map,
GL_EXT_texture_edge_clamp, GL_EXT_texture_env_add,
GL_EXT_texture_env_combine, GL_EXT_texture_env_dot3,
GL_EXT_texture_filter_anisotropic, GL_EXT_texture_integer,
GL_EXT_texture_lod_bias, GL_EXT_texture_mirror_clamp,
GL_EXT_texture_object, GL_EXT_texture_rectangle, GL_EXT_texture_sRGB,
GL_EXT_texture_sRGB_decode, GL_EXT_texture_shared_exponent,
GL_EXT_texture_snorm, GL_EXT_texture_swizzle, GL_EXT_timer_query,
GL_EXT_transform_feedback, GL_EXT_vertex_array, GL_EXT_vertex_array_bgra,
GL_IBM_multimode_draw_arrays, GL_IBM_rasterpos_clip,
GL_IBM_texture_mirrored_repeat, GL_INGR_blend_func_separate,
GL_KHR_context_flush_control, GL_KHR_debug, GL_MESA_pack_invert,
GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_MESA_window_pos, GL_NV_blend_square,
GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fog_distance,
GL_NV_light_max_exponent, GL_NV_packed_depth_stencil,
GL_NV_primitive_restart, GL_NV_texgen_reflection, GL_NV_texture_barrier,
GL_NV_texture_env_combine4, GL_NV_texture_rectangle, GL_OES_EGL_image,
GL_OES_read_format, GL_S3_s3tc, GL_SGIS_generate_mipmap,
GL_SGIS_texture_border_clamp, GL_SGIS_texture_edge_clamp,
GL_SGIS_texture_lod, GL_SUN_multi_draw_arrays

OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.0 Mesa 10.5.9
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.00
OpenGL ES profile extensions:
GL_ANGLE_texture_compression_dxt3, GL_ANGLE_texture_compression_dxt5,
GL_APPLE_texture_max_level, GL_EXT_blend_minmax,
GL_EXT_color_buffer_float, GL_EXT_discard_framebuffer,
GL_EXT_draw_buffers, GL_EXT_map_buffer_range, GL_EXT_multi_draw_arrays,
GL_EXT_read_format_bgra, GL_EXT_separate_shader_objects,
GL_EXT_shader_integer_mix, GL_EXT_texture_compression_dxt1,
GL_EXT_texture_filter_anisotropic, GL_EXT_texture_format_BGRA8888,
GL_EXT_texture_rg, GL_EXT_texture_type_2_10_10_10_REV,
GL_EXT_unpack_subimage, GL_KHR_context_flush_control, GL_NV_draw_buffers,
GL_NV_fbo_color_attachments, GL_NV_read_buffer, GL_OES_EGL_image,
GL_OES_EGL_image_external, GL_OES_compressed_ETC1_RGB8_texture,
GL_OES_depth24, GL_OES_depth_texture, GL_OES_depth_texture_cube_map,
GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,
GL_OES_get_program_binary, GL_OES_mapbuffer, GL_OES_packed_depth_stencil,
GL_OES_rgb8_rgba8, GL_OES_standard_derivatives, GL_OES_stencil8,
GL_OES_surfaceless_context, GL_OES_texture_3D, GL_OES_texture_npot,
GL_OES_vertex_array_object


libGL: OpenDriver: trying /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/tls/r600_dri.so
libGL: OpenDriver: trying /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/r600_dri.so

libGL: Can't open configuration file /home/bachi/.drirc: No such file or directory.
libGL: Can't open configuration file /home/bachi/.drirc: No such file or directory.


E, šta je taj fajl koji fali i kako da ga generišem?
[ tuxserbia @ 03.10.2015. 16:23 ] @
Ne treba ti taj fajl

https://bugs.launchpad.net/ubu...ver-xorg-video-ati/+bug/927391

pokreni samo glxgears da vidiš da ne secka, menjaj malo veličinu prozora i to je to

Gore ti lepo piše

direct rendering: Yes
[ bachi @ 03.10.2015. 16:33 ] @
glxgears ne secka ni kao window, ni kao fullscreen.

U Firefoxu se pojavljuju linije gledao i iz flasha i preko html5 playera.

Probaću posle da stavim Operu ili Chromium, pa javljam.


P.S. I dalje je Linux svetlosnim godinama daleko od Windowsa po pitanju kućnih korisnika. Svaki drugi program mora dodatno da se budži da bi radio kako treba dok na Windowsu sve radi iz prve sa next, next, finish. Ne kažem da nisu napredovali, jesu, ali opet nije to to.

Nema šanse da prosečan korisnik izdrži.

Što se mene tiče, samo da rešim to seckanje kod video strima i ja sam završio sa podešavanjima, mada sam preksinoć zaspao u 3 ujutru, a sinoć u 4:30.


E i da... Je l' ima neki GUI alat malo da sredim izgled onog mučnog GRUB-a da bude to malo lepše kada biram između Windowsa i Xubunta?
[ tuxserbia @ 03.10.2015. 18:13 ] @
Pa daj neki link od tih klipova što seckaju, ja to nigde ne vidim. A flash, pu-pu, nisam instalirao ma ima dve godine već. Nigde, ni na win.

Grub, probaj neku temu prvo, ili udari odmah na neki customizer, traži ih po netu.

Probaj i vlc, sa lokalnim fajlovima, imaš po podešavanjima da izabereš HW acc, pa ako radi sa lokalnim, onda ćemo videti dalje. Jesi video za ono vdpau, i nisi mi odgovorio koji kernel teraš, baš zbog ovoga sam te pitao.
Da, možeš i da proveriš sa tvojim media serverom, imaš u playlisti da izabereš upnp server, pa probaj i tako.

Za ostalo, gledaš iz ugla win korisnika, i normalno je da ti je sve naopako i pogrešno. Tamo jeste klik-klik, ali kad treba nešto "malo" složenije, budženje i prepravljanje, pa opet loše. Da ne pominjem procenat korisnika kojima se obraćaš kad pišeš program, naravno da je u win bolja situacija. Ti si očigledan primer, samo drajvere za grafičku da ti navedem. Čak i najnoviji Catalyst ne radi u pola dobro kao na Win, a i tamo ljudi kukaju. Intel je dosta bolji, nVidia stvarno nisam primetio da zezne stvari. Hoće naravno da se desi neki bug, ubijali su i oni Xserver, ali generalno su ok. Sad što ne žele da otvore malo kod, to je drugo.

"Običan korisnik" ima na raspolaganju Ubuntu i Fedoru kao prvoligaše, calexx kaže da KDE radi ok, tako da ubaci u tu priču Kubuntu i Fedorin spin KDE, i ti si na konju. Office, video, audio, sad i igrice na Steam-u, ako je iole noviji komp, sve šljaka. Sa 3-4GB mem nema šanse da neće da radi. Ako uradiš isto kao i sa Win što bi radio, instalacija od nule, samo linux, ništa ekstravagantno. Fedora je ok, trenutno je na vrhuncu, maltene sav razvoj ide kroz nju, systemDž, Gnome3, to sve finansira RedHat. Meni samo rpm ide na živce, mnogo je spor, i bez deltarpm. Ovako, može da prođe.

Šta znam, imam dosta ljudi kojima sam instalirao Ubuntu, niko se do sad nije "vratio" na mračnu stranu.
[ tuxserbia @ 03.10.2015. 21:47 ] @
Da znaš da si u pravu za neke stvari, ali da ponovim za svaki slučaj, ne branim nikoga i ništa, kad nešto ne valja, ja i kažem da ne valja. Evo redom

Video, a da nije to što ti se dešava da ide i tek odjednom se slika kao prepolovi, gornja polovina nastavi, donja se kao ukoči, secne i nastavi dalje? Ako je to, mislim da sam viđao ponekad, mislim da treba dobro da se pogleda, nešto u man radeon sam viđao oko toga. Proverim večeras.

Drajveri generalno bolje rade na linuxu, pazi GENERALNO. Kad rade. Svako od tih kretena misli da je izmislio vruću vodu, pa ako ne otvori source kod, ima da u roku od odma postane monopolista i uništi konkurenciju. Tako je radio IBM, MS, Nokia, Apple, ma lista je enormna. Prođe neka godina, nigde ih nema, ali drajvera ima za Win95, šta ćemo sad!? Gilopile traži za neki Thinkpad na MZ, možda si video? Linux ima skoro za sve, jer ima svakakvih ludaka koji koriste "egzotične" stvari. Ja sam jedan od njih. Isto tvoja ATI, isto moj laptop Ferrari 4005, ima X700 Ati, nema drajvera za Windows još od verzije 9.3, baš pred Win7. Stavljao sam neke ispravke, prepravke, radilo je, ali što brate? Staro ko biblija. U linuxu mi radi super, pušta x264 720p. U win 3fps.

Kodeci, šta znam, tako je kako je. Za privatna lica je maltretiranje, ali zamisli Srbija bude sve ok, i onda dođe vlasnik licence i tuži celu tvoju VU što si ti instalirao bez pitanja na nekih hiljadu kompjutera? Pazi, čisto sumnjam da to rade i u Švedskoj i Germaniji, za Italiju odgovorno tvrdim da je po pitanju piraterije gore nego kod nas. Ali, ajde hipotetički razmišljaj. Zato oni odmah operu ruke, a ti instaliraj šta hoćeš. Sad je zlato, ranije si morao da kompajliraš, da kopiraš dll sa windowsa, da ne zadirem sad u prošlost. A tebi teške dve kobaje ;-)

PS
Raspberry Pi, kodeci ugrađeni u jezgro, ne? Ali ako hoćeš MPEG-2 i VC-1 kodek, moraš da platiš licencu

http://www.raspberrypi.com/mpeg-2-license-key/

http://www.raspberrypi.com/vc-1-license-key/

Oprali su ruke, ako ti treba, plati brate.

RealVNC, nemam pojma, pogledaj dole.

TeamViewer, ja nemam takva iskustva, ali sa Ubuntu x64, pogledaj dole.

File share

Evo najverovatnije uzrok problema za sva tri odjednom.
KDE beše ima KIO, Gnome ima gvfs. To mu dođe virtuelni fajl sistem, kao FUSE, pa na njega montiraš sve živo, ne treba da budeš ni administrator. Problem sa XFCE, a čini mi se i LXDE je isti, da oni pokušavaju da budu kompatibilni sa Gnome 2, ali ne povuku sve biblioteke, pa onda dobiješ to. Ekstra što ti ne startuju Gnome keyring, mislim da se zove SeaHorse, pa i ne pamti šifru. Može da bude i da Gnome polako diže ruke od biblioteka za Gnome2, pa ovi ne mogu da se snađu. LXDE prelazi na Qt, a XFCE na Gnome3, pa ćemo videti da li će se sreditit sve ovo.

fstab može da bude samo read-only, i to samo za admina, pa korisnici koji nisu u ovlašćenoj grupi ne mogu ni da pročitaju. To bi trebalo da znaš, isto je i za sudoers, ili ključeve za SSH, opali mu jedno chmod 600, pa da vidimo ko može nešto da pročita. Osim ako mu ti ne daš dozvolu.

Zvuk Nemam pojma. I tu je tranzicija na ovaj PulseAudio, a on je za sad, brrrr, sav se stresem. Ideja je ok, ali izvedba.... I da znaš, njegov tata je ista faca iza systemD, mali Švaba Leni.

Fontovi, stavi Ubuntu, stvarno su ok, i više od toga. Samo fali serif, pa ako ti treba, onda imaš Liberation iz Fedore, i oni su dosta dobri, mada ja bilo gde, odmah ubacim Ubuntu.


E, ovo ti je od mene. Sad neću da pišem nedelju dana.
[ bachi @ 05.10.2015. 20:15 ] @
Evo, stavio sam nVidia 8400GS. instalirao vlasnički drajver i isto.

https://www.youtube.com/watch?v=i7ihwPZw9X4

Evo neko je već uploadovao na youtube, ovako je, mada ne ovoliko drastično, ali je primetno.

Probao sam i legacy i opensource nvidia, probao da stavim fiksnu rezoluciju kroz nvidia manager, kao i refresh rate i ništa...

Verovatno je problem u tome što je Dell monitor preko DVI veze i to nešto ne štima.

Internet je pun ljudi sličnog problema kao i ja i ne mogu da verujem da se taj problem godinama vuče.

Probao sam i neki compwiz da uključim neke dve opcije pod workaroung i ništa.

Ako ovo ne rešim, meni to onda ne vrši posao, desktop = multimedia.
[ plus_minus @ 05.10.2015. 22:59 ] @
Bachi, ako želiš da ti proradi SB Live (ja u kompu imam SB Audigy4 pro) kako treba, pulse audio ti neće pomoći. Kvaka je ta da Ubuntu distroi po defaultu imaju pulse integrisan skoro svugde. Uklanjanje pulse audio sub-sistema u ubuntu distiribuciji može da dovede do problema. Nije nemoguće ali treba znati svašta nešto.

ALSA. Samo i samo čista alsa bez bilo kakvih dodatnih pulse libova će ti dati pun doživljaj sa SB (live/audigy/Unameit) karticama, a to ti ni jedna Ubuntu distribucija neće pružiti.

Dakle, da rezimiramo na brzaka, dao si šansu linuxu na notebook-u, dobro te je pozdravio. Izabrao si OK distro. (x)Ubuntu. I Ubuntu sam po sebi jeste dobar za manje više, nezahtevnije korisnike. To jest, za one ljude koji ne spadaju u kategodiju sistem ili bilo kakvih drugih admina.

Međutim, ti, očigleno da nisi takav korisnik. Tebi treba - baza. Debian. Čist debian. Ne derivat. Ili Arch.
U R eager to become Unix/M$ admin i to dobar koliko ja vidim...

Dakle, Debian, Jessie - netinstall.

Zapitaj samog sebe, zašto bi koristio derivat kad možeš pravi source?

Instaliraš čist base system. Kada završi sa instalacijom, dobiješ konzolu. Nemaš repoe nemaš ništa.
Nakon toga dodaš repoe, apt-getuješ ga.. I onda instaliraš xserver-xorg-video-radeon.. pa onda xfce, .. pretraživač... itd, itd.. (skratio sam ga, baš.)
I taj xfce na kraju zaista bude i ispadne normalan. Kakav i treba da bude.

Taj proces nećeš tek tako odmah.. ali, završićeš. A kad završiš, pesma i lepota.

Ja koristim openbox. Ali, opet me uhvatila nostalgija pa sam naravno, met'o i KDE.
E, ali kada upariš openbox + KDE, pa namestiš da ti Openbox bude glavni window manager umesto kwina (openbox-kde-session), to je - ultimativno.

Evo ti screen-a za font rendering, opensource drajveri (ati hd 4650 rv730) i SB audigy mixer (kmix).
Font ? mscorefonts paket + svi ostali fontovi

Antialiasing?
Font - Ubuntu 10, regular.
96DPI
Hinting - slight.
Sub-pixel geomterty RGB.

Debiluntu jeste baziran na debilijanu, ali, to su dva potpuno različita sveta.
Ono što ja vidim zajedničko između ta dva distroa jeste apt-get/.deb i kraj.

ps: compiz će samo da ti smeta prlikom renderovanja video materijala. Desktop composition i ništa više i dalje od toga. compton -CGb




[ plus_minus @ 06.10.2015. 01:42 ] @
Edit: što se tiče teamviewera i x64 sistema, teamviewer kao i skype su 32bit. aplikacije.

Pre nego što se instalira na x64 sistemu, treba dodati i 32bit arhitekturu.


sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update


Posle toga dpkg -i /path/to/whatever_i386.deb

Pre neki dan sam baš koristio tw 10, radi fino na linux x64 `đesiki`.
Jedino što me nervira kod tw jeste što je daemon tu pa je tu.

No, ovo je lek.


sudo teamviewer --daemon disable


I više se ne pali automatski.
[ bachi @ 06.10.2015. 09:47 ] @
Jedno glupo pitanje, zar Alsa nema problem sa full duplex podrškom za kartice? Odnosno da može u isto vreme na muzičku da pusti dva streama ili više aplikacija odjednom da koristi karticu?

[Ovu poruku je menjao bachi dana 06.10.2015. u 11:24 GMT+1]
[ calexx @ 06.10.2015. 10:34 ] @
Citat:
plus_minus: Edit: što se tiče teamviewera i x64 sistema, teamviewer kao i skype su 32bit. aplikacije.

Jedino što me nervira kod tw jeste što je daemon tu pa je tu.
Mislim da se ovo odnosi na Debian bazirane linuxe, drugi valjda i dalje mogu da koriste 64-bitne. Konkretno, arči dovlači i instalira teamviewer_linux_x64-10.0.46203.deb.
Citat:
On newer 64-bit DEB-systems with Multiarch-support (Debian 7) teamviewer_linux_x64.deb cannot be installed because the package ia32-libs is not available anymore on these systems. In this case you can use teamviewer_i386.deb instead.
Arči ne drži deamon uključen, pre startovanja mora da se pokrene. Mislim da ostaje aktivan do restarta sistema.
[ plus_minus @ 06.10.2015. 17:19 ] @
Ih, pa, arči je to.

Ne znam, skinuo sam temviewer sa sajta, nisam išao preko apt-a.

@bachi

Probaj pa vidi i sam. Ja takve probleme nisam primetio. Meni je pulse pravio kuršlus po sistemu. Oleg te po tom pitanju ništa nije slagao.
Kada pustim ovaj audigy preko pulse audio sub-sistema ja od šibera i ostaloga dobijem samo "master". Nema hadrverskog ekvilajzera, mic/line input izbora - ništa. A zvuk je vidno (lošiji) drugačiji.
[ tuxserbia @ 06.10.2015. 21:14 ] @
@bachi

To stvarno miriše na neku kompatibilnost, verovatno sa monitorom. Daj okači negde ako možeš logove od Xorg, od dmesg, taj Ubuntu beše prešao na systemD? onda journalctl -b, od poslednjeg startovanja sistem, randr u konzoli kad je sve povezano, izlistane rezolucije i frekvencije, a može i sshot od nvidia control panela. Ako si ubacivao nešto u Xorg.conf i to, pa da vidimo sve. Nešto zeza, samo šta?!?

Ja isprobavao juče, evo rezultati

laptop, core2duo, T8100, X3100 debian 7.8, openbox, ff, youtube720p ne secka uopšte. Ovaj pušta i x265 720p, procesor oko 40% zauzeće. "Grafa" samo pušta sliku :-)
isti takav, samo macbook, early2008, live Fedora21, ff nije hteo da instalira onaj njegov openh264, pa mi YT ne da više od 360p. Mrzelo me da gledam što, sigurno star ff.
Richmond APU, Ubuntu 14.04 bez problema i 1080p YT.
Moj omiljeni, Ferrari4005, Turion64, Ati X700, 1GB RAM, YT 360p ok, 720p 1fps, možda i manje. Nema snagu, jbg. VLC pušta bez problema 720p, sa diska i sa lokalne mreže.

Zanemari APU, svi ostali su stvarno mnogo slabiji od tvoje makine, ali niti jednom nisam video ono prepolovljivanje slike.

Za zvuk pojma ne znam, ali, jesi siguran da ALSa ima te probleme? Mislim, možda bilo nekad, pa popravili ljudi. A, sad se nešto mislim, možda imaš one konektore za pulseaudio prema alsi, možda i to da vidiš?

@plus_minus

Sve, sve, ali gde ga zabode sa compton-om ?!? Bez ljutnje, ali ja mislim da je realno bar šest meseci daleko od toga da ukapira šta valja, a šta ne. Kad bude razumeo da mu treba ova komanda, neće ni da se pojavi više ovde s pitanjima.

@calexx

Jesi siguran za TV? I na win7x64 startuje i x32 . A i PKGBUILD dovlači sve za multilib

https://aur.archlinux.org/cgit...it/plain/PKGBUILD?h=teamviewer

PS

I da, izvinjenje, nije još prošlo nedelju dana.

[ plus_minus @ 06.10.2015. 21:56 ] @
@tuxserbia

Što jes' jes... (compton)

Nego, što se tiče YT html5 supporta/codeca i ff-a ...

about:config

source -> http://www.ghacks.net/2014/07/25/enable-mse-h2-64-support-youtube-firefox-right-now/

A evo ga i moj ff/yt-html5 screenshot.

[ calexx @ 06.10.2015. 21:59 ] @
Kao što sam citirao, ovo 32/64 se odnosi na neke DEB sisteme a Arči radi ovako:
Code:
==> Building and installing package
==> Making package: teamviewer 10.0.46203-1 (uto,  6. okt 2015.  22:52:34 CEST)
==> Checking runtime dependencies...
==> Checking buildtime dependencies...
==> Retrieving sources...
  -> Downloading teamviewer_linux_x64-10.0.46203.deb...
  % Total    % Received % Xferd  Average Speed   Time    Time     Time  Current
                                 Dload  Upload   Total   Spent    Left  Speed                                                                               
100   180  100   180    0     0   1014      0 --:--:-- --:--:-- --:--:--  1016                                                                              
100   160  100   160    0     0    420      0 --:--:-- --:--:-- --:--:--  2105                                                                              
100 41.3M  100 41.3M    0     0  2950k      0  0:00:14  0:00:14 --:--:-- 3768k                                                                              
==> Validating source files with md5sums...                                                                                                                 
    teamviewer_linux_x64-10.0.46203.deb ... Passed                                                                                                          
==> Extracting sources...                                                                                                                                   
  -> Extracting teamviewer_linux_x64-10.0.46203.deb with bsdtar                                                                                             
==> Starting build()...                                     
Za Alsu je tačno, može da svira samo jednu svirku ali po max kvalitetu ... ko hoće da svira u više programa istovremeno, ide na pulse. Meni odgovara kvalitet i neću da mi jedan zvuk kvari neki drugi.
[ bachi @ 06.10.2015. 22:10 ] @
Calex, problem je što i mikrofon nije deljiv, pa ume da zabode ako si pričao na Skypeu, pa hoćeš preko drugog programa. E da, to je problem koji postoji preko DESET godina koliko ja znam za to. Eeeeeeej, decenija čoveče...

Ovako... Na mašini sam probao Live distribucije Manjaro linuxa, xubuntu x86, stariji xubuntu i opet se isto dešava.

Takođe, onaj moj čuveni laptop Acer Aspire D255E takođe poznat kao kućni server je takođe pod Xubuntu 15.04 i probao sam danas da gledam youtube i ista stvar se dešava! A to je Intel procesor i Intel grafička. Jesam li ja maler pa sam dva kompa ubo da ne rade ili šta?

Sutra ću te logove dostaviti, ali sam se uveliko smorio ko kuvana čizma, biće da će Calex biti u pravu za jesen (mada na laptopu ostaje Xubuntu, tu mi je multimedija nebitna), ne zato što ja to želim, već Linux ne želi mene.
[ plus_minus @ 06.10.2015. 22:13 ] @
Citat:
calexx:
Za Alsu je tačno, može da svira samo jednu svirku ali po max kvalitetu ... ko hoće da svira u više programa istovremeno, ide na pulse. Meni odgovara kvalitet i neću da mi jedan zvuk kvari neki drugi.


And what about this? -> https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=152690

@bachi

Taj problem se javio pre deset godina. A meni moja logika govori da i rešenje postoji za to, jako dugo, s' tim što je nekome `bauk` da -nakove- dodatnu perl/python skriptu ili dodatni .conf fajl za alsu, nekome nije. Jer u tome i jeste čar. Kada ti `porazgovaraš` sa operativnim sistemom na jednom jako finom nivou, i on prvo neće da te posluša, pa te na kraju ipak posluša.. ;)
Najveća fora je u tome što ne ti konkretno, ali, takvi kao ti, voljni i naoštreni da pređu na drugu platformu, izbumbaju po googletu ključne reči, nađu par članaka gde je neki od noob-a `failovao` dobrih, pa, .. čitava 3 dana i onda obelodane na svom wp blogu utiske koji odjeknu i to je to.. sumirano, situacija takva kakva je, nikada se neće promeniti.. a ustvari.. khm.

Što je dodatno još gore u svemu tome, ove iz alse, npr. boli taki da se smaraju sa time. Ne obraćaju pažnju ič na noob `hvalospeve`. Ko zna zapravo, zašto je to dobro? Možda im ovi iz cannoncal-a dodatno plaćaju, samo da ćute kako bi bilo leba za ovog što osmisle pulse... ?

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 06.10.2015. u 23:24 GMT+1]
[ bachi @ 06.10.2015. 22:25 ] @
Pa ok, ali ako već postoji rešenje za to, zašto to po defaultu nije uključeno da podržava full duplex? Mislim, čemu to moranje sa python skriptama i dodatnim .config fajlovima?

E i da, na temu vlasničkih codeca... Neko gore je napisao da se na rasperbiju (valjda)? doplaćuju licence za kodeke?

Ja tu ne vidim problem dati 5 - 10€ kako bi imao sve da radi iz prve, Windows košta 100€. :D


I dodatno pitanje, vidim da onaj Open SuSe ima YAST i podseća me na Windows alate. Kakva je tu situacija sa codecima i vlasničkim drajverima?
[ plus_minus @ 06.10.2015. 22:41 ] @
Ukoliko se ne javi neko ko uveliko koristi, ondak:

- Download OpenSuse.iso
- Plug usb flš to usb port.



lsblk

# lsblk će d ti reče koji `letr` ti je fleška. Ako imadeš jedan hard disk, biće sdb, verovatno.
# nek bude da je sdb.

sudo dd if=/home/bachi/Downloads/Opensuse.iso of=/dev/sdb



Kad završi dd imaćeš live OpenSuse fleš.
Butuj pa ga testiraj i vidi.
[ bachi @ 06.10.2015. 22:52 ] @
Imam ja DVD rezač (znam, znam, dinosaurus sam), tako da režem na DVD. :D
[ calexx @ 07.10.2015. 08:47 ] @
Čini mi se da je ovde reč o zvuku na više zvučnih kartica a ja sam mislio na više zvukova prema jednoj. Kada recimo slušam muziku a istovremeno hoću da pogledam neki youtube na internetu, ovaj drugi nema zvuk. Ako sam prvo pustio taj youtube pa hoću da pokrenem plejer, on ne radi. Kad jedno od ta dva ugasim, onda kreće drugi. To sam probao pre nekoliko godina kada sam čitao o razlici u kvalitetu i pročitao da je Alsa najbolja za linux ali da ima taj problem. Ako je to u međuvremenu rešeno, dobro je, mada se odvikavam da slušam dve stvari u jednom trenutku.
Citat:
bachi: Sutra ću te logove dostaviti, ali sam se uveliko smorio ko kuvana čizma, biće da će Calex biti u pravu za jesen (mada na laptopu ostaje Xubuntu, tu mi je multimedija nebitna), ne zato što ja to želim, već Linux ne želi mene. :D
Ja sam desetak godina bio u tom stanju, bilo je mnogo toga osnovnog što linux nije mogao ili je bilo toliko komplikovano da nisam hteo. Pre 4-5-6 se promenilo, malo je lakše ali i dalje ima nečeg što baš i ne radi ili mora da se traži rešenje. Ipak, neke prednosti linuxa su me ubedile da ga koristim a da za poneku sitnicu idem na pendžere, odradim, vratim se. U startu isključeni problemi sa virusima (uglavnom) su mi vrlo bitan detalj a onda i mnogo bolji multitasking (posle nekoliko godina linuxa primetim da će windows da se malo više muči kada pokrenem više programa što na linuxu jedva primetim) a mogućnost višestrukih instalacija (tj više linuxa na jednom hardu što je u windows verziji pomalo ograničeno) mi daje luft da probam. Čak i multimedija, foobar svira muziku, vlc i smplayer video, firefox vrti sve što se pojavi ... ne igram se. Meni dovoljno. Ako nešto i ne radi kako očekujem, mogu da se naviknem. Možda sam zato i izabrao KDE koji nekima ne odgovara jer im previše liči na omraženi OS. Kod njega se mnogo toga prelako podešava.
[ plus_minus @ 07.10.2015. 09:13 ] @
Jeste, dva izvora zvuka, jedan sa SB live-a, drugi sa integruše u isto vreme .. i to valjda muči bachija. A što se tiče više izvora na jednoj zvučnoj kartici, pa da neće, ja takvo iskustvo sa pure-alsa nikada nisam imao. Možda zaista neće na nekim integrušama od pre 15 godina koje ne mogu ni 64kbita da izvuku bez kašnjenja, šta ja znam, ali SB serije i bilo koje pismene kartice koje i imaju nekakav normalan audio čip, smem da se kladim da će da sviraju i sa tri izvora. Ja recimo bez problema u isto vreme vlc, audacious, yt.. šta god, koliko god. Ne znam bre odakle vam to .. ?!? I ne radi li taj pulseaudio tako što se nakači na postojeći audio subsistem, pa onda rutira i nabija dodatne usage procente na CPU? Dakle, i sa pulse audio subsistemom, koliko ja znam, radi alsa/oss. To jest, pulse ide preko toga.

pa, da... otprilike.. tako nekako.

[ bachi @ 14.10.2015. 17:07 ] @
Probao sam na još jednom kompu i ista stvar. Definitivno nije ni do monitora, ni do kabla, ni do grafičke, već do fraking *buntua.

Sače uskoro 15.10, pa da vidim hoće li ispraviti taj problem.
[ tuxserbia @ 14.10.2015. 17:54 ] @
A što ne probaš čist Ubuntu? Sad bar imaš taj stari HDD? Spucaj ga na brzinu, pa da vidimo. Moguće da je stvarno do xfce, ili do nekog paketa koji fali.
[ bachi @ 14.10.2015. 19:15 ] @
Žnaru mi Ubuntu skroz. :(

Aj' videću za probu.
[ plus_minus @ 14.10.2015. 19:41 ] @
Ako ti je žnaru ubuntu (a jeste vala baš i meni je), daj šansu Fedori. Fedora Core KDE spin. Rekao bih 3 puta moćniji distro od Ubuntu-a.
A možda čak i ovo -> http://kaosx.us/
[ tuxserbia @ 14.10.2015. 20:48 ] @
Ma nebitno koji, samo da je "kompletno" okruženje u pitanju. Pisao s telefona pa na brzinu. Fedora rekoh već odlična stvarno, malo zaHebava rpm, yum, ali može da se podesi. deltarpm na 0, ubaci se rpmfusion, isključe tracker-i, bude ono sasvim ok. Nije ti slaba makina, probaj. Šta te košta (osim ako ti nije satnica 20est jura?!?)
[ bachi @ 14.10.2015. 21:28 ] @
Sačekaću 22.10. da vidim šta će biti sa Xubuntu 15.10, pa ako bude isto, igraću se dalje.
[ calexx @ 15.10.2015. 08:36 ] @
Kad ti već predlažu KDE, onda Kubuntu ali 14.04.3 jer mi se čini da KDE5 još nije sređen. Navikao si na Ubuntu fazone, Fedora i drugi su relativno različiti pa bi morao opet da učiš. Mada ... jesen je već uveliko, vreme je da ideš na ... Windows 10. ;)
[ bachi @ 18.10.2015. 09:05 ] @
Postoji li pristojna alternativa Subtitle workshop programu na Linuxu?

@Calex, ako dođe vreme da biram između crtica prilikom puštanja video fajlova i obaveznog spyware softvera, biraću crtice.
[ calexx @ 18.10.2015. 11:37 ] @
Titlove sam nešto malo podešavao pre desetak godina pa ne znam šta je pristojna alternativa, pre nekoliko meseci sam gledao šta ima od te sorte jer to koristi drugar i mislim da sam našao gomilu ali ne znam koji je kvalitet programa. Dok ne probaš, nećeš da saznaš.
Za crtice baš i ne razumem, a mrzi me da čitam šta si sve ranije pisao.
[ bachi @ 18.10.2015. 11:42 ] @
Znaš li nazive par tih programa, pa da probam?
[ tuxserbia @ 18.10.2015. 11:53 ] @
Hoćeš samo da konvertuješ u UTF ili...???


iconv -f FROM-ENCODING -t TO-ENCODING ORIGINAL.txt -o FINALNI.txt

ovo ti je najčešća situacija kod nas

iconv -f WINDOWS-1250 -t UTF8 LosTitl.srt -o DobarTitl.srt


Ako ti treba kompletan paket,

http://lintut.com/best-subtitle-editors-for-linux/

Gaupol i Gnome Subtitles probao davno, radili su ok, ovi ostali pojma ne znam.
[ bachi @ 18.10.2015. 12:02 ] @
I TV i VLC na Windows/Linuxu podržavaju CP-1250 kodni raspored, tako da i inače ne menjam u unicode.

Hvala, treba mi da pomerim vreme na prevodu ako kasni, promenim framerate i ono first and last spoken line.
Mada ovo poslednje najređe koristim, bitno mi je ovo za vreme i framerate.

Pogledaću link.
[ calexx @ 18.10.2015. 12:11 ] @
Meni je lakše da skinem sve titlove za nešto i pronađem onaj koji odgovara. Ako se desi da kasni ili žuri, to se lako reši pomeranjem u plejeru a jedino ako se desinhronizuje posle nekog vremena ... ali mi je i onda lakše da ubrzam/usporim nego da se bavim preradom pre gledanja, ionako mi je to potrebno tad i nikad više.
Pogledaću posle o kojim programima se radi, mada nije teško da se pretraži, imaš Synaptic pa ubaci nekoliko detalja za pretragu.
[ bachi @ 18.10.2015. 12:20 ] @
Jbg, ja nisam sebična osoba koja misli samo na sebe, te volim da kada naštelujem prevod za neko izdanje da ga okačim na www.titlovi.com kako bi još neko imao koristi od toga.


http://titlovi.com/search.aspx...isode=-1&year=-1&cd=-1
[ calexx @ 18.10.2015. 19:04 ] @
Odgledam film, dva godišnje pa ne bi bilo neke vajde od mene. ;) A ionako ne opravljam nego koristim opcije u plejeru da malo pomeri pa da može da se prati.
[ jonathan @ 19.10.2015. 20:06 ] @
Citat:
bachi:
Postoji li pristojna alternativa Subtitle workshop programu na Linuxu?


Ja koristim ovaj.

Mada, retko. U 95% slučajeva smplejer mi sam skine titl sa opensubtitles.org.
[ bachi @ 04.11.2015. 19:06 ] @
15.10 i isti đavo sa video reprodukcijom.

Makar je sad tekst na desktop ikonicama centriran.
[ bachi @ 08.11.2015. 12:13 ] @
E desilo se ono čega sam se plašio...

Probao sam Kubuntu 15.10 live i radi video reprodukcija normalno.

Kako nisam napaljeni tinejdžer i kako me ubija ono šarenilo, ne stavlja mi se kilo šminke zvana KDE. Sad sam makar ustanovio da definitivno nije do mog računara, niti monitora, grafičke, kabla.

Očigledno da na Xubuntu "nešto" fali. Šta li bi to moglo da bude?

Sad sam snimio mobilnim i pogledajte kako to izgleda:

[ calexx @ 08.11.2015. 12:48 ] @
Ja sam ti bezbroj puta ponovio da je KDE5 čudo i da mi se ne sviđa, em su ga našarenili kao da su predškolarci crtali em trećina opcija na koje sam navikao ne radi. Ono prvo lako rešavam promenom teme i ostalog a drugo pomalo reše, pomalo se snađem i na kraju ipak ostane previše lošeg da bih koristio.

Probaj 14.04.3 koji je LTS i ima podršku još 3-4 godine pa ako radi to što brlja na tim osiromašenim verzijama, lako ćeš da ukineš sve što ti je šareno.

Još nisi ni počeo da koristiš linux a već ti je KDE prešaren.
[ bachi @ 08.11.2015. 12:52 ] @
KDE mi je prešaren već 15 godina. Oduvek bio. Stvar ukusa, ali to i nije tema, već je tema kako srediti na Xubuntu-u, odnosno na XFCE da ne pravi problem prilikom reprodukcije video fajlova.

KDE šareno smeće, Unity je mind f*ck, Lubuntu nema fraking search u startu niti može da kreira prečice normalno na desktopu, meni je XFCE jedino normalno grafičko okruženje.
[ tuxserbia @ 08.11.2015. 14:27 ] @
Odmah sam ti rekao da probaš ove pune DE, nevažno KDE, Gnome, Unity.


Ajde ovako:

dpkg-query -W -f='${binary:Package;-50}\t${Version;-50}\n' > ListaInstaliranihPrograma.txt

Uporedi sa Live KDE, ili baci obe liste negde, pa da vidimo. Sigurno nešto fali.

Za KDE, sve možeš da kažeš, ali za izgled.... Idi na

http://kde-look.org/

ako hoćeš i crno-belo da ti bude ( ili crveno-belo, šta znam cigani-grobari)

A još lakše bi ti bilo da instaliraš običan Ubuntu(Kubuntu), i odmah dodaš xubuntu-desktop. Tako si siguran da su svi paketi na mestu.
[ Panta_ @ 08.11.2015. 14:38 ] @
Probaj sa ovim Compton-om da resis problem. Koja je verzija xfwm-a? https://bugzilla.xfce.org/show_bug.cgi?id=10439#c19

https://forum.xfce.org/viewtopic.php?id=9407
[ bachi @ 08.11.2015. 16:33 ] @
Izgleda da to ima veze sa samim xfce-om, tj. tih nekih podešavanja koje on pravi, jer sam na primer stavio MATE desktop na Xubuntu i ušao u njega i isto se dešavalo. Kada bih stavio Ubuntu i onda stavio XFCE, verovatno bi radilo, ali me mrrrrrrziiiiii da sve ispočetka drndam, trebalo mi je 3 dana da to namestim.

Probaću posle sa tim Comptonom, ali mi nije jasno da postoji problem koji se godinama vuče, a oni ga iskusno ignorišu. Pun Internet ljudi koji muku muče poput mene.

Probao, zakucao mi desktop.

Moram sam da se ulogujem preko tty i da obrišem .compton config fajl.

Vidim ja da mi se smeši pakleni KDE.

[Ovu poruku je menjao bachi dana 08.11.2015. u 18:23 GMT+1]
[ niceness @ 08.11.2015. 17:38 ] @
@bachi
nisam čitao temu od početka i ne vidim najbolje iz linkovanog video klipa, ali kad kažeš video flickering jel misliš na screen (ili video) tearing (standardna boljka linux-a, uglavnom se rešava ukljičivanjem vsync-a)?
[ plus_minus @ 08.11.2015. 18:29 ] @
Citat:
Vidim ja da mi se smeši pakleni KDE.


Ono što je prelepo kod KDE-a jeste da može da radi sa openbox-om kao window managerom.
Instaliraš openbox-kde-session onesposobiš kwin-a, namestiš za lightDM/KDM da uvek bira tu sesiju ... ubiješ balooa/nepomuka, strigija, sopranoa i ostale p. materine.. i dobiješ savršenu Lightweight KDE varijantu.
Openbox jedva megabajt da ima a prečice/window tiling su neprevaziđene.

[ calexx @ 08.11.2015. 21:39 ] @
Citat:
bachi: KDE mi je prešaren već 15 godina. Oduvek bio. Stvar ukusa, ali to i nije tema, već je tema kako srediti na Xubuntu-u, odnosno na XFCE da ne pravi problem prilikom reprodukcije video fajlova.
KDE može da bude šaren, može da bude i siromašnog izgleda ali su mu funkcije maksimalne. Njega mrze teški linuxovci, previše im liči na omraženi OS koji neće ni da spomenu i šire takvu priču. Uvek poredim sa recimo Majbahom koji ima šarenu zavesu i roze presvlake i peglicom koja je tamam po tvom ukusu. Majbahu možeš da promeniš ono što ti se ne sviđa a od peglice nikad neće da bude nešto bolje.
Ti slobodno pokušavaj da rešiš problem, to ti je isto kao da si instalirao neki ... hm, tiny XP koji je osakaćen od svega i onda pokušavaš da mu pokreneš sve ono što može pravi XP. Da li si razmišljao zašto je neki takav linux light i radi na slabijim kompovima?

A opet ... KDE može da ima jednu ili nijednu ikonu na desktopu, može da ima ikone po želji, mogu da se podese i prozori i ikone i teme da budu kao klasik XP ili koje teme su kewl među mazohistima pa ni to ne mora da bude smetnja. Ajde konkretno, šta je tebi šareno na KDE?
[ Homer J. Simpson @ 08.11.2015. 23:11 ] @
Evo ja sam (ultra) laki linuxovac pa mi KDE smeta. Ovaj novi manje ali i dalje smeta.
Ceo taj izgled i filozofija UI-ja mi je katastrofa i neprirodna , kako na Windows-u tako i u KDE-u (koji lici na losu kopiju M$ varijante , uz nezgrapne i 'deca se igrala' elemente).
OS X , Cinnamon , Gnome/Mate , Unity (pa i XFCE kad se sredi) izgledaju mnogo prijatnije
[ calexx @ 09.11.2015. 07:37 ] @
Razlika između KDE i većine ostalih je što KDE ima 500 sitnica za podešavanje a potrebno je recimo 100. Ostali imaju 20 a i dalje je potrebno 100. Ja obično biram ono prvo, nisam mazohista.

Mogao bi i ti da na nekom primeru pokažeš to što ti na KDE smeta. Naravno, podrazumevam da se malo sredi a ne da ostane default kao posle instalacije. Inače moj KDE desktop ima jedan levi panel u kome su ikone programa koje najčešće koristim (mada sam posle dužeg vremena opet počeo da im dajem skraćenice za pokretanje sa tastature) a u gornjem desnom (koristim varijantu sa panelom gore a ne dole) su sat i indikatori baterije, tastature i mreže. Šta je to lepše kod ostalih? Sve ovo mogu da podesim kako hoću, mogu da izgledaju kao one proste kod siromašnih linuxa ili kako mi god odgovara.

Naravno, neko može da koristi i linux praktično bez desktopa i da na desnoklik otvara programe ali ... desktop valjda služi da olakša korišćenje.

I dalje mislim da oni koji voze peglicu ne rade to zato što im se sviđa jednostavnost nego zato što ne mogu da kupe Majbaha. ;) Ovde sve ima istu cenu pa izbegavam peglice.
[ plus_minus @ 09.11.2015. 07:59 ] @
To ni meni nije jasno zašto toliko KDE hejta. Meni je najlepše kada sam na klot openbox-u bez bilo kakvih ikonica na ekranu. Samo taskbar (tint2 ili pypanel, nebitno, na autohide) wallpaper, conky i keyboard prečice .. ali, KDE mi dođe nekako.. pa šta ja znam, univerzum u odnosu na bilo koje drugo grafičko okruženje i uvek će da me interesuje šta se tu zbiva. Zaista, jeste robustan, ima i activities pored multidesktopa i sve nepotrebne servise u pozadini, ali, to se bre da isključiti i prilagoditi da bude ultra-thin i da leti kao munja. Svaka stavka može da se dotera i preuredi.. Ono, KDE okruženju, može samo da se zavidi ili - da se koristi. Nema treće. Doduše, ima. Ali taj procenat korisnika, jednostavno ne gleda kakav je kursor miša, već koji model tastature ima ispred sebe. Ma, samo neka oni lepo portuju i otvore DX, pa dadnu na `GNU`.. (što se inače i razmatra) pa kad se preko plazmice dobije mogućnost da se povuče neka `native` Need For Speed i tako to.. kao gedžet u 640*480px na deKstopu .. mada i sada je sve sasvim ok. Možda sam ja poprilično nezahtevan korisnik .. ?
[ bachi @ 09.11.2015. 09:29 ] @
Ma dobro, xfce mi se dopada baš zato što sam ga lako prilagodio da liči na Windows. Dakle ima meni, taskbar koji sam namestio da bude dole. minimize, maximize i close dugmići na destroj strani prozora a ne na levoj (ČIZS!!!!!) a lagan je za sistem i leti, tri puta nakon startovanja mi manje memorije jede nego Windows 8.1 i iako sam na SSDu, računar mi primetno brže radi na Xubuntu nego na Windows 8.1.

Dakle, prost i jednostavan OS koji treba da bude ono za šta je OS predviđen - da pokreće aplikativni softver, ne bude napadan, prešaren i da omogućava komforan rad i da mi se što manje meša u isti i da što manje resursa ždere.

E to sve nije KDE, pogotovo u ovome poslednjem.

E sad iz nekog razloga ovi na Xubuntu neće da stave neki normalan desktop composition i time im ceo OS pada u vodu, jer nije ovo 1996. godina da je multimedija nebitna, već 2015. godina i računari stari po 15 godina su sasvim u savršenom stanju da puštaju DVDRipove i 360p youtubeove, ali sa Xubuntuom dobiju horizontalne štrafte.

One munje sa openboxom i desnim klikom... Nisam toliki mazohista.
[ plus_minus @ 09.11.2015. 09:53 ] @
Nije desni klik, nego SUPER (winkey) + space .. a na desni klik, dobiješ meni iz KDE-a, ako si u KDE/openbox. Nemaš jedan padajući meni, neg' dva. Različita. Superherojski, 100%.
[ bachi @ 09.11.2015. 11:08 ] @
lol
[ calexx @ 09.11.2015. 11:28 ] @
Citat:
bachi: Ma dobro, xfce mi se dopada baš zato što sam ga lako prilagodio da liči na Windows. :D Dakle ima meni, taskbar koji sam namestio da bude dole. minimize, maximize i close dugmići na destroj strani prozora a ne na levoj (ČIZS!!!!!) a lagan je za sistem i leti, tri puta nakon startovanja mi manje memorije jede nego Windows 8.1 i iako sam na SSDu, računar mi primetno brže radi na Xubuntu nego na Windows 8.1.
E to sve nije KDE, pogotovo u ovome poslednjem.
Da liči na windows? Pa KDE to ima u milion oblika, da liči, da bude isti kao neki windows, da mu lagano menjaš šta i gde hoćeš. Dugmići na desnoj strani? KDE može da ih postavi gde hoćeš i da izgledaju kako hoćeš. Ždranje resursa? Ja to drugačije zovem, pametno iskorišćavanje. Ili misliš da kod sistema sa 16GB ili više neki noviji OS ždere mnogo više nego kod onih sa par giga? Jedino ako koristiš neki krš od hardvera pa ti je bitno da ti nešto ne zauzme iz bilo kog razloga.
To što radi brže od windowsa nije do XFCE nego zato što je linux. ;) To što misliš da KDE ždere je zato što je uključeno mnogo toga što može da se isključi ako nekome smeta.

Ili misliš da ono što si nabrojao ne može na KDE? Ajd kad stignem ću da podesim neku windows temu pa da liči. ;)

E da, na kraju svega tvoj obožavani XFCE ne radi kako bi trebalo a deluje mi da si spreman da pređeš preko toga samo da ne ideš na šareni KDE na kome sve radi. ;)
[ bachi @ 09.11.2015. 11:32 ] @
Ne sumnjam ja da može sve to da se podesi u sitna crevca, ali ja ne želim time da se bavim i na to da gubim vreme, pogotovo ako krenem ozbiljnije u tu priču ne želim da me klijenti hebu zbog tih 1000 sitnica, već hoću unificirani izgled kojeg je lako podesiti i da tu bude kraj. E to je ono što jeste xfce, a nije KDE. Kod Xfce samo spustim taskbar dole, dodam dole desno show desktop i tu sam završio svoje.

A kod KDEa moram da menjam 1000 stvari, gasim efekte, šareniše i ostala čuda i to mi ne treba u životu, jbg, nisam više klinac i nemam toliko slobodnog vremena.

Nemam 16GB RAMa, već 4GB a za surf je 4GB knap. Tako da što manje OS zauzima RAMa, to ostaje više za aplikacije i samim tim komforniji rad.
[ Homer J. Simpson @ 09.11.2015. 12:34 ] @
Lakse na Xfce dodati compton/kwin/compiz nego iskljucivati vecinu stvari i budziti teme i ikonice u KDE-u ...
Mada je i Xfce besmislen pored Mate-a i Cinnamon-a
[ plus_minus @ 09.11.2015. 12:52 ] @
Citat:
..pogotovo ako krenem ozbiljnije u tu priču ne želim da me klijenti hebu zbog tih 1000 sitnica ..


Pa ako je ta priča, ona koja mislim da jeste, ona koju i ja povremeno odradim, nema tog klijenta (hrabrog i spremnog na tranziciju) koji neće da se oduševi sa svim propratnim što nudi jedan klot KDE. Zapravo, ni jedan se do sad nije razočarao niti bilo šta tome slično. Čim vidim da mašina ima 3gb rama (a može i 2 bez problema) tu ide KDE. Kubuntu. A svoje kiljente napuštam tako što im saopštim da slobodno probaju šta god da im padne na pamet, i da zvrcnu ako nešto krene po zlu, nema toga što ne može da se reši.. da se ne plaše ovo, ono i naravno, kao šlag na tortu, "ne zaboravite, linux se uči godinama, ... samo polako".
[ calexx @ 09.11.2015. 15:12 ] @
Citat:
bachi:A kod KDEa moram da menjam 1000 stvari, gasim efekte, šareniše i ostala čuda i to mi ne treba u životu, jbg, nisam više klinac i nemam toliko slobodnog vremena.

Nemam 16GB RAMa, već 4GB a za surf je 4GB knap. Tako da što manje OS zauzima RAMa, to ostaje više za aplikacije i samim tim komforniji rad.
Ama ne podešavaš 1000 sitnica nego toliko može da se podesi a inače je u startu sve bezvezno pogašeno. Možda neka podverzija tipa Mint ili NetRunner imaju uključene efekte i razne dodatke, Kubuntu to nema ni u startu. A par podešavanja su sigurno lakša nego nefunkcionalnost koju si već otkrio.

OS ne zauzima ram, on ga rezerviše da bi sve radilo brže. Zašto bi isti OS na 2GB rama uzeo malo a na 16 uzeo mnogo?

Ma tebe niko ne može da ubedi, vozi taj XFCE i snalazi se sa banalnim problemima koji će da se pojavljuju. ;)
[ Homer J. Simpson @ 09.11.2015. 15:33 ] @
Cuveni izgovor 'OS rezervise RAM da bi sve radilo brze' ...
Pa kako onda Kubuntu radi sporije od Xubuntu-a ? I sve bezvezno pogaseno i rezervisao vise RAM-a da bi brze radio i opet sporiji
[ calexx @ 09.11.2015. 15:45 ] @
Nisam merio ali pretpostavljam da je konzola još brža a i na 386 će tek da se pokaže. Stvarno ne znam da li nešto xubuntu uradi za sekundu brže i ne zanima me, nisam mazohista.
Pretpostavljam da bi windows 3.11 ili 2000 radili brže od sedmice pa ako neko ima dilemu ...
[ Homer J. Simpson @ 09.11.2015. 16:08 ] @
Pa i Cinnamon i Gnome i Unity su brzi
[ plus_minus @ 09.11.2015. 16:42 ] @
.. a ratpoison još brži ..!!! Šije sva tri uzduž i popreko sa svojom brzinom.
[ Homer J. Simpson @ 09.11.2015. 16:54 ] @
To ne znam ni sta je ali verovatno jos neko skrnavo okruzenje ...
Poenta je da KDE nema nista vise od pomenuta 3 (moze i 4 ako ubacimo Mate) osim eto tih calexx-ovih 100 'sitnica za podesavanje' (a ni ne znamo koje su to tj. sta on toliko podesava).
Ja promenim temu , polozaj/velicinu nekih stvari , par aplikacija i to je to
[ plus_minus @ 09.11.2015. 17:22 ] @
Citat:
To ne znam ni sta je ali verovatno jos neko skrnavo okruzenje ...


Kako se uzme.. to meni onda govori da ne znaš, još nisi probao ni awesome. E, to je još brže .. čak i od ratpoison-a.
[ bachi @ 09.11.2015. 17:25 ] @
Dobro, to je sada druga krajnost skroz.
[ bachi @ 09.11.2015. 17:27 ] @
Citat:
calexx:
Nisam merio ali pretpostavljam da je konzola još brža a i na 386 će tek da se pokaže. Stvarno ne znam da li nešto xubuntu uradi za sekundu brže i ne zanima me, nisam mazohista.
Pretpostavljam da bi windows 3.11 ili 2000 radili brže od sedmice pa ako neko ima dilemu ...

Porediš babe i žabe. Na Windowsu 3.11 ili W2K ne možeš ni 10% programa da pokreneš koje možeš na W7/8/Spy.

Svaki uobičajeni program koji se pokrene na KDE može i na XFCE. Samo što brže radi na XFCE, osim video playback.
[ plus_minus @ 09.11.2015. 20:14 ] @
^^ ... ali, iz konzole možeš da pustiš film sa prevodom i to hoće da radi na prastarim kantama (PII, PIII) .. bez da secka. I u full screen-u. Naravno da može i slike, ako može i film.
Dakle, bez bilo koje veze sa X serverom. Bukvalno iz konzole (znači ne terminal emulator, nego tty1,2,3,4,5,6). Tamo gde `pacov` ne postoji, to jest, miš, nema nikakvu funkciju. Tu su i tekstualni web pretraživači kojima ne treba nikakav grafički server. Isto tako i audio plejeri.. Tako da nije baš pomešao babe i žabe...
[ calexx @ 09.11.2015. 20:25 ] @
Deluje da nisam više baš gušter, evo novih. ;) A to da w2k ne može sve ... pa taman koliko ni xfce ne može. ;) Tek ćeš ti da otkrivaš gde je sečeno.
[ bachi @ 10.11.2015. 08:20 ] @
Za sad me samo video playback kolje, sve drugo (već navedeno u temi) mi radi kao sat.

Nego, koja je fora filoSofije Xubuntu-a da ide na starije mašine kada im ne radi video playback kako treba?

Mislim, to može na neku Office mašinu tipa Athlon XP 1800+ u firmi koja svom poslovnom paketu pristupa preko browsera ili rdp-a i to će da radi, ali za bilo kakvu desktop upotrebu upravo zbog videa nije.

Šteta.

Koliko kapiram, ako promenim desktop composition, faktički xfce onda ne postaje više toliko lagan?
[ Homer J. Simpson @ 10.11.2015. 12:40 ] @
Da , postane otprilike kao cinnamon.
Zato ja i ne vidim koju svrhu ima xfce kad je u startu 'tezi' od lxde a isti kao mate (koje deluje dosta ozbiljnije) i tek malo 'laksi' od cinnamon-a i npr. gnome-a
[ Panta_ @ 10.11.2015. 14:57 ] @
@bachi, koja je verzija xfwm4:
Code:
xfwm4 --version

    This is xfwm4 version 4.12.3 (revision 7fdcb53) for Xfce 4.12
    Released under the terms of the GNU General Public License.
    Compiled against GTK+-2.24.28, using GTK+-2.24.28.

    Build configuration and supported features:
    - Startup notification support:                 Yes
    - XSync support:                                Yes
    - Render support:                               Yes
    - Xrandr support:                               Yes
    - Embedded compositor:                          Yes
    - KDE systray proxy (deprecated):               No


Preuzmi ga iz git riznice i kompajliraj sa podrskom za Epoxy.
Code:
git clone git://git.xfce.org/xfce/xfwm4
cd xfwm4
sudo apt-get install libepoxy-dev xfce4-dev-tools libglib2.0-dev xorg-dev libgtk2.0-dev libxfce4util-dev libxfce4ui-dev libxfce4ui-1-dev libwnck-dev
./autogen.sh
make
sudo checkinstall --install=no
sudo systemctl stop lightdm
sudo apt-get --purge remove xubuntu-core xubuntu-desktop xfwm4
sudo dpkg -i *.deb
sudo apt-mark hold xfwm4
sudo apt-get install xubuntu-core xubuntu-desktop
sudo systemctl start lightdm


Nakon toga:
Code:
xfwm4 --version

    This is xfwm4 version 4.12.0git.e180e80 (revision e180e80) for Xfce 4.12
    Released under the terms of the GNU General Public License.
    Compiled against GTK+-2.24.28, using GTK+-2.24.28.

    Build configuration and supported features:
    - Startup notification support:                 Yes
    - XSync support:                                Yes
    - Render support:                               Yes
    - Xrandr support:                               Yes
    - Xpresent support:                             No
    - Embedded compositor:                          Yes
    - Epoxy support:                                Yes
    - KDE systray proxy (deprecated):               No


Code:
dpkg -s xfwm4

Package: xfwm4
Status: install ok installed
Priority: extra
Section: checkinstall
Installed-Size: 5284
Maintainer: panta
Architecture: amd64
Version: 1-1
Provides: xfwm4
Description: xfwm4 - Window manager for Xfce


Zatim u Window Manager Tweaks -> Compositor ukljuci Synchronize drawing to the vertical blank.

Probaj navedeno pa vidi, mozda pomogne ;).

https://bugzilla.xfce.org/show_bug.cgi?id=10439#c29

Sad, ako mi verujes ;), da izbegnes gore navedeno kompajliranje, evo paketa koji sam ja kreirao: https://dl.dropboxusercontent.com/u/9196683/xfwm4_1-1_amd64.deb



[ tuxserbia @ 12.11.2015. 00:07 ] @
Apropo čiji Miško vozi najbrže, Debilian sa OpenBox-om ;-)

@Bachi
Najnoviji xubuntu, odrađeno ažuriranje na oba lapatopa

Acer 5715Z, sa T8100 2,1GHz, 2GB i X3100 grafom, nema nikakvih problema
Acer Ferrari 4005, sa Turion 64 ML-37 2GHz, 1GB i X700 grafom, jedva mrda. Na Debianu isti komp, ladno gledam 720p ( bez seckanja i ispuštenih frejmova),isto zauzeće proca, oko 50%, plus je uvek nešto otvoreno sa strane u FF

Evo sličke da vidiš otprilike. Prve dve su Intel, ostalo AMD. Prva je odmah thunar otišao u komu. To je onaj fazon o stabilnim verzijama. Šta da ti kažem, ili mu je stvarno kompozitor loš, mada sam probao i sa compton-om, isti đavo. Ili je problem sa ATI karticama, ili je sam XFCE nedovršen.






[ bachi @ 12.11.2015. 06:59 ] @
https://static.elitesecurity.o...enshot_2015-11-11_15-27-41.png ovde imaš te horizontalne linije.
[ tuxserbia @ 12.11.2015. 14:42 ] @
Da, baš tako. To sam ti i postavio da vidiš. Jeste ovaj stari lap baš granični slučaj, ali konkretno ta slička, to je Šindlerova lista, x264 720p, film crno-beli, maltene statičan, i zauzeće procesora nije ekstremno, ali secka pa rastura. Isti slučaj, ali sa Debianom, ide bez gubitka frejmova. Sad, da li je do Xubuntu, ili do kompozitora ( ne verujem, probao i Compton, a na Debianu radi i sa njim), ili implementacija XFCE nije odrađena kako treba, nemam vremena da istražujem. Tek možda za 10ak dana. Ja bih ti opet preporučio, Ubuntu, Kubuntu, Ubuntu Gnome, ili probaj Fedoru sa Gnome i/ili KDE, svejedno. Brzo i lako ide instalacija, brzo se ispravljaju greške. Fedora ažurira i kernel vrlo brzo, tako da je i noviji hardware vrlo brzo podržan. A kad ( ako ) se malo bolje upoznaš sa onim ispod haube, lako ćeš da isprobaš i neko drugo okruženje. I zar nisi rekao da si menjao disk? Sad imaš onaj sa lošim sektorima, pa se zezaj na njemu kad stigneš.
[ bachi @ 12.11.2015. 15:21 ] @
Ništa, moraću da stavim neku drugu distribuciju. Šteta, ali šta da se radi.

Sad samo vremena i volje da nađem da odradim sve to ispočetka.
[ plus_minus @ 14.11.2015. 19:54 ] @
Citat:
Sad samo vremena i volje da nađem da odradim sve to ispočetka.


.. pre nego što opeglaš tu particiju gde ti je bio debiluntu, iskopiraj sve iz /etc/* (uglavnom samo tu, jel' da? ) što si menjao, a ~/.config .. to i ne mora da se bekapuje ako ti je home na posebnoj particiji, ako si i tu imao što šta vezano za konfiguraciju. Kad sagledaš širu sliku, ponovo podešavati sve, neće da ti oduzme ne znam ni ja koliko vremena, ako bekapuješ konfiguracione fajlove pa kasnije sinhronizuješ, šta već.. . No, da je smor, jeste, smor je. Zato, pamet u glavu sad i debiluntu instaliraš isključivo na tuđu kantu, novo-razočaranom m$spy korisniku koji nema tendencija da u narednih 5 godina postane neka vrsta dev/admina, itd... a za sebe, lepo, ljuCki.. debilijana ili fedoru neku.
[ bachi @ 21.11.2015. 11:09 ] @
Imam MiniDLNA server na onom laptopu Xubuntu. 1.1.4 verzija...

Dok moj LG savršeno radi sa njim, burazer sinoć kupio Samsung UE-48J6202AKXXH, međutim neće nikako da povuče .srt prevod. Ako je prevod u samom .mkv kontenjeru, onda ga vidi, ali ako je spoljni, tv neće da pusti prevod.

Na MiniDLNA sajtu ima 1.1.5 verzija, ae rekoh da stavim nju, vidim da ima neke ispravke bagova, međutim nema šanse da ga instaliram.

Xubuntu 15.04 x64 i log je u prilogu.

Šta činiti?
[ despotveliki @ 27.11.2015. 15:30 ] @
@bachi

na "Šindleru" se (prilično sam siguran) kod reprodukcije manifestuje screen tearing.
Na mom laptopu (Xubuntu 14 LTS), Mobility Radeon 5470 - open source drajveri, sam rešio problem tako što sam isključio Compositor, i screen tearing je nestao. Koristim VLC i izabran Output u Video sekciji je OpenGL video output (XCB).
Probao sam i sa vlasničkim drajverom ali mi ni to nije pomoglo sve dok ne isključim Compositor.
Izvini ako si to već probao, dugačka je tema a ja na poslu i pred kraj radnog vremena :)

Pozdrav
[ bachi @ 27.11.2015. 17:00 ] @
Hvala na pomoći u svakom slučaju. Probao sam da isključim Compositor, ali nisam probao ovo u VLCu. Probaću i to, ali će mi opet ostati problem online streaminga.
[ jonathan @ 27.11.2015. 18:51 ] @
Citat:
bachi:
Imam MiniDLNA server na onom laptopu Xubuntu. 1.1.4 verzija...

Dok moj LG savršeno radi sa njim, burazer sinoć kupio Samsung UE-48J6202AKXXH, međutim neće nikako da povuče .srt prevod.

Šta činiti?


Baci pogled u korisničko uputstvo tog Samsunga.
Tako sam i ja buljio u MiniDLNA dok nisam video da moja Tošiba ne podržava titl preko DLNA.

pp0z, Alek
[ tuxserbia @ 28.11.2015. 02:41 ] @
@bachi
Sorry, totalno mi je promaklo tvoje pisanije

Trebalo bi da može i kod ReadyMedia da se doda, ali ja ne vidim gde.
Ovo mi se čini problem kod mnogih, evo primera i za Philips.

http://www.supportforum.philip...33833&viewfull=1#post33833

Ako imate volje i vremena probajte.

Za proveru:

Instalirajte MediaTomb, ne mora da se startuje kao servis, podesi se na brzinu neki folder pod vašim imenom, ubaci se neki film, mkv i mp4, sa internim i eksternim titlovima, pa se u podešavanjma podesi ovo dole:

http://mediatomb.cc/dokuwiki/faq:faq#dlna_tvs

Kad ste u prilici, zaustavite ReadyMedia, startujte MediaTomb, pa vidite šta se dešava.

Ja, nažalost, nemam gde da proverim, samo LG ;-)
[ bachi @ 29.11.2015. 09:00 ] @
Stavio sam Kubuntu 15.10 i jedno je 30 posto sporiji od Xubuntua. Sporije se diže, sistem je tromiji, tromiji je sad i od Windowsa 8.1... :(
[ calexx @ 29.11.2015. 09:29 ] @
Da ponovim, KDE5 mi se nimalo ne sviđa, povremeno do često nešto pukne, pola podešavanja na koja sam navikao ne postoje ili mora da se kopa do njih, inače mi je ružan u fazonu novih OS u kome su grafiku crtala predškolska deca ... jedno vreme sam koristio 14.10 a od skoro vratio 14.04.3 i tako će da ostane dok ne srede one probleme. Ako ne srede, ništa od KDE5. Mada i ne koristim Kubuntu, tu je kao rezerva dok dobro radi Arči sa KDE4.

Na dizanje ;) ne obraćam pažnju jer ga retko gasim tj uvek ga uspavljujem pa budim i to traje par sekundi, brzina rada mi nije toliko važan detalj da bih se odrekao udobnosti i mogućnosti koje nalazim, za razliku od nekih mazohističkih varijanti nekih DE.
A da ne koristiš gui, tu se sve brzo odradi?
[ bachi @ 29.11.2015. 10:26 ] @
Nisam toliki mazohista. Samo kažem da se baš primeti razlika u brzini i odzivu sistema.

Probao Arch linux, pokrenuo setup, došao do terminala, nema dalje... Doviđenja i hvala na svim ribama.


PC-BSD, kaže ne može da nađe ni jedan hard disk (imam ih 3, na SATA AHCI, dakle nije neka egzotika). :D :D :D A i da, nije mi prepoznao PS/2 miša. :D

Manjaro Linux zabode prilikom učitavanja. :D

Linuxmint - ne radi im sajt.

I tako. :D
[ calexx @ 29.11.2015. 13:16 ] @
Arch iz nekog svog razloga tupi sa instalacijom, ja koristim skriptu koja završava posao ... a prednosti se osete kad proradi. Nisam iz priče da hoću da naučim kako radi linux pa da ga instaliram šraf po šraf, meni je potreban OS koji instaliram i koristim.

Manjaro ume da brlja, nikako da ga naprave kako valja pa ga samo ponekad probam reda radi. Ipak, da nije bilo njega, ne bih saznao za neke prednosti Arčija.

BSD je iz druge priče, niti sam probao niti planiram. Meni je dovoljno to što BSD ima svoju posebnu organizaciju particija koja se razlikuje od svega ostalog na šta smo navikli a da krećem u nešto od početka a ne znam da li ima vajde od toga ... neka hvala.

Mint odavno ne pratim, za mene je to nepouzdana Ubuntu budževina tipa XP gold/black koja uglavnom donosi neki problem u slučaju da se hardver razlikuje od Klemovog ili još par njih koji rade na tome. Cimet mi je brljao od kako se pojavio pa je jedini detalj u kome se razlikuje od izvornog linuxa nedovoljan da ga probam.

Probaj ovo što sam ti rekao, mani se više igranja. ;)
[ dr0id @ 30.11.2015. 02:35 ] @
Citat:
bachi:
Hvala na pomoći u svakom slučaju. Probao sam da isključim Compositor, ali nisam probao ovo u VLCu. Probaću i to, ali će mi opet ostati problem online streaminga.

Da li si probao ovo http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2212418?
[ bachi @ 12.12.2015. 19:17 ] @
http://linux.softpedia.com/blo...-is-stable-enough-497527.shtml

Calex, izgleda da ćeš i ti uskoro na Xubuntu.
[ bachi @ 08.05.2016. 17:38 ] @
Lol, stavio sam ovaj poslednji 16 LTS, ovo je još gore nego što je bilo. :D :D :D

WTF se dešava?
[ goropad @ 08.05.2016. 18:04 ] @
A da probas klasicni ubuntu bez toga K :)
[ calexx @ 08.05.2016. 18:13 ] @
Pa on i ne koristi onaj na K nego na X. Nemam pojma šta se dešava sa ostalim distribucijama, ja sam polako prešao na Plazmu i osim par gluposti, može da se koristi. Naravno, Plazma na Arčiju a Kubuntu 16.04 je tu reda radi. Kao i Kubuntu 14.04 koji će da potraje još neko vreme.

KDE verzije su imale prošle godine veliku promenu a nemam pojma šta se dešava sa onim Gnome varijantama i podvarijantama. Nisam mazohista pa sam izbacio gnometa iz upotrebe.
[ goropad @ 08.05.2016. 18:18 ] @
Ja sam malopre kliknuo na download xenial-a e sad ako ne bude radilo, stavicu x, valjda ce da radi nesto od ubuntu mafije.
[ calexx @ 08.05.2016. 18:26 ] @
Svi 16.04 su Xenial a verovatno si povukao Ubuntu. Kako god, kad navikneš na KDE, sve posle je kao trotinet posle mercedesa.
[ bachi @ 08.05.2016. 18:41 ] @
Xubuntu sam probao, kada sam video šta traže za Ubuntu, odustao sam unapred.

Recommended system requirements:

2 GHz dual core processor or better
2 GB system memory
25 GB of free hard drive space
Either a DVD drive or a USB port for the installer media
Internet access is helpful


Inače youtube radi još gore nego što mi je radio sa 15.04, tada sam imao tearing a sada kao da sam klip pustio na 300MHz. Ono, jeste da mi je grafička ATI HD3000 integrisana i jeste matora, ali se i dalje prodaje uz dosta am3+ ploča.

I installer mi je pukao pred kraj, nije hteo da mi restartuje komp, pa sam morao na dugme pa je proradilo.

Sve u svemu, ne sviđa mi se u kom pravcu sve ovo ide i u Windows NSA i Linux bloatware&confusion svetu.

Windows 10 NSA:

Processor:
1 gigahertz (GHz) or faster processor or SoC

RAM:

2 gigabyte (GB) for 32-bit and 64-bit

Hard disk space:
16 GB for 32-bit OS 20 GB for 64-bit OS

Graphics card:
DirectX 9 or later with WDDM 1.0 driver

Display:
1024x600
[ goropad @ 08.05.2016. 18:44 ] @
da klasicni unity ubuntu skidam, videcemo, lap mi ima samo 2 gb , a to je minimum. videcu, bio mi se svideo lubuntu, ne znam sto sam ga maknuo. desk mi je jaci, i ako je stariji, ovde sam cusnuo win deset, i malko sam zaboravio lindzu. videcemo..
[ plus_minus @ 08.05.2016. 19:19 ] @
Citat:
Xubuntu sam probao, kada sam video šta traže za Ubuntu, odustao sam unapred.


A pazi ovo.. Debian - Meeting Minimum Hardware Requirements

Lepo rokneš jedan debian netinstall .. završiš sa base sistemom .. apt-getuješ drajvere, kodeke i sve ostale sitnice koje ti mogu trebati ... apt-getuješ xfce4 na kraju i završiš sa sistemom koji je na hard disku pojeo jedva 4gb, troši kad ga startuješ čitavih 200mb rama i sve radi. :) Ono što baš neće, došteluješ, našteluješ, izmenjaš, i onda kreneš da radiš ono što treba da radiš i tako ... :)

Ako umesto xfce4 apt-getuješ awesome ili openbox, e, onda će ti potrošnja rama u idle biti ispod 150mb rama.
[ jablan @ 08.05.2016. 21:34 ] @
Nema nikakvog smisla rukovoditi se zadatim hardverskim zahtevima. Zahtevi svakog savremenog linuxa ne zavise od distribucije, već od paketa koje instalirate. To su jedni te isti programi, samo upakovani i distribuirani na različite načine.

BTW ako imate mašinu sa manje memorije, probajte 32-bitnu verziju, dosta je manje zahtevna, a nije puno sporija.
[ goropad @ 08.05.2016. 22:05 ] @
Ma sto vise upoznajem linux sve mi se manje svidja filozofija kojom se rukovode poznata desktop okruzenja, gledam ovaj windows 10 nema senki, nema budzenja, sve je fino i prakticno, a linux bezi iz krajnosti u krajnost, ili je kde koji je zahtevan ubi boze ili je xfce koji izgleda ruzno, zar ne mogu malo da sloze boje i ukinu te glupe bordere kao i paket ikonica, i da to sve smeste u neku finu distribuciju, sve me vise mami elementary da ga probam.
[ vinted @ 08.05.2016. 22:20 ] @
Citat:
goropad: Ma sto vise upoznajem linux sve mi se manje svidja filozofija kojom se rukovode poznata desktop okruzenja, gledam ovaj windows 10 nema senki, nema budzenja, sve je fino i prakticno, a linux bezi iz krajnosti u krajnost, ili je kde koji je zahtevan ubi boze ili je xfce koji izgleda ruzno, zar ne mogu malo da sloze boje i ukinu te glupe bordere kao i paket ikonica, i da to sve smeste u neku finu distribuciju, sve me vise mami elementary da ga probam.


imaš za to ovu temu. Dobra je da se nastavi
[ vinted @ 08.05.2016. 22:35 ] @
Citat:
plus_minus:
Lepo rokneš jedan debian netinstall .. završiš sa base sistemom .. apt-getuješ drajvere, kodeke i sve ostale sitnice koje ti mogu trebati ... apt-getuješ xfce4 na kraju i završiš sa sistemom koji je na hard disku pojeo jedva 4gb, troši kad ga startuješ čitavih 200mb rama i sve radi. Ono što baš neće, došteluješ, našteluješ, izmenjaš, i onda kreneš da radiš ono što treba da radiš i tako ...

eh kada bi naš @bachi poslušao ovo gde bi mu kraj bio. najverovatnije u novoj temi "Debian - generalna pitanja"
mada je ovo najbolji predlog Debian + xfce i pevaš i radiš.
[ goropad @ 08.05.2016. 22:36 ] @
skidam elementary, jeste da je baziran na ubuntu ali mozda su nesto sredili, jer je pitanje dana, mozda i godine, kad ce neko da uzme kernel i napravi linux os od nule i to ponudi za dzabaka, ali da bude savrseno. osecam to. naravno pare bi dosle indirektno. a moze. sve moze.
[ plus_minus @ 08.05.2016. 23:15 ] @
Citat:
Ma sto vise upoznajem linux sve mi se manje svidja filozofija kojom se rukovode poznata desktop okruzenja, gledam ovaj windows 10 nema senki, nema budzenja, sve je fino i prakticno, a linux bezi iz krajnosti u krajnost, ili je kde koji je zahtevan ubi boze ili je xfce koji izgleda ruzno, zar ne mogu malo da sloze boje i ukinu te glupe bordere kao i paket ikonica, i da to sve smeste u neku finu distribuciju, sve me vise mami elementary da ga probam.


Svako linux DE okruženje, ukoliko nije Window manager (tipa, ratpoison i slično ili idiotski Unity sa zakucanim sidebarom) daje korisniku mogućnost da ga napravi, da bude bukvalno kako korisnik želi. KDE pogotovo.
Isto važi i za xfce4 i za Lxde/razor-qt. Jedno je Gnome/unity familija, to je zaista njesra i poprilično limitirajuće - updavo kao windows. Ne znam da li je nešto promenjeno u $ms-spyhard verzijama pa je sada korisnicima dozovoljeno da imaju više od 3 glavne boje za sistemske prozore, ali čitavih 15 godina si imao sivu, zelenu i plavu. Zaboravio, već? Sa ~glistom~ su se smilovali da udenu i transparenciju, a sa sedmicom i hue/saturation. Wow. Nakon sedmice, rešili su da se fokusiraju na - kocke. Mislim ... jesi li ti uopšte ikada koristio linux .. duže od nedelju dana - neprekidno ?
[ bachi @ 09.05.2016. 11:58 ] @
Elementary OS... Na stranu što su odma navalili da im platiš pre nego što preuzmeš instalaciju, ae nekako sam se snašao i skunuo torrent. Instalirao ga u vmware-u kao radi, mada je smešno što ne možeš da dodaš ikonu na desktop, a na desni klik ni ne reaguje, izašao mi prozor da postoji novi update, ja instalira update, restartovao mašinu i sistem više ne radi.

Doviđenja i hvala na svim ribama.
[ goropad @ 09.05.2016. 13:31 ] @
Da , ja sam sinoc instalirao elementary i kopija ubuntu, isti problem kao na 14.04, nece da se ugasi, znaci samo su stelovali grafiku... e sad kad covek digne ruke i hoce da se vrati na najsigurniji debian, on vidi da sad ni debian nije debian, nego devuan, ne znam sta su radili, ali kao nesto u debianu ne valja, neki systemd i to su u devuan-u sklonili. vise ne znam na koji linux da se oslonim, he he... da plus_minus, godinu dana sam na ubuntu i na sva usta sam ga hvalio, ali mi je neshavtljivo da jedan isti problem se vuce kroz 4-5 upgrejda. A, posto sam zatrpan poslom, neka linux malo saceka. Sad se samo razmisljam izmedju lubuntu i xbuntu, no nije vreme..
[ plus_minus @ 09.05.2016. 23:50 ] @
^^

systemd ..... Da li BILO KO .. zna uopšte, zašto podržava, onog koji `navodno` zna zašto ne treba imati systemd upakovan u sistem ... :) ? Odgovor je - ne. Zbog GNU filozofije? Neka druga tema...
Da li to znači da od fedore treba bežati samo zato što nije `SysV` godinama unazad (prelep operativni sistem, inače) ? Da li arch nije siguran zbog toga ili je loš zbog `overbloatovane` systemd implementacije ili je samo za mazohiste, pa je tek onda dobar, ako si mazohista .. ? Da li i slackware spada u tup izbor jer je nekako mimo svog hype-a oduvek .. ? Debian je prešao na systemd .. a i dalje, zbog tog `overbloatovanog` `sistemDiJa` ja ne mogu da nabijem preko 6 gigiabajta `štete` na root particiji.. čak i posle godinu dana, svakodnevnog korišćenja.

Devuan. Yet another linux distro. I ne sumnjam da je ok. #! linux, npr. "Meni mi još žao i muka" .. što ne opstade tai proyekt ... :/ Ali sada je u pitanju busenlabs, nastavak prethodnog #! forka, a tu je i cb++.

Vidiš goropad, od svih tih debilijan derivata, debiluntu je najgore što može da te snađe, ukoliko nisi jedan od onih koji znaju da postave pitanje: "a šta je to konzola?" i pri tom se ne šale.
Znači, za tranzicione svrhe, (*)ubuntu je - keva. I samo tad.

Pravo pitanje:

- Šta je manje zlo, imati systemd u pozadini ili cannonical kao .. kao.. ma, kako bi ti meni goropad opisao cannonical firmicu .. ? Ko su oni i šta rade ? ;)
[ Thetaworld @ 10.05.2016. 07:26 ] @
Citat:
plus_minus: ^^

systemd ..... Da li BILO KO .. zna uopšte, zašto podržava, onog koji `navodno` zna zašto ne treba imati systemd upakovan u sistem ... :) ? Odgovor je - ne. Zbog GNU filozofije?


GNU filozofija nema baš nikakve veze sa tim da li se u Debianu koristi SystemD ili SysV --

jer GNU jer slobodan operativni sistem, pruža korisnicima slobodu, ne diktira kako bi se neki sistem koristio. Bilo kakva ograničenja u korištenju softvera su protivna GNU filozofiji. Možda si to samo tako bubnuo ili nisi pročitao. GNU je u vezi slobode korištenja softvea, da možeš da koristiš softver kako želiš i na koji god način želiš, (sloboda nula), da možeš da dijeliš drugima taj softver, da ga prodaješ ili kopiraš, kako želiš, (slobododa jedan), da možeš da mijenjaš softver kako želiš po svojim potrebama (sloboda dva) i da možeš i tako promijenjen softver da dalje dijeliš sa drugima (sloboda četiri).

U jednoj GNU/Linux distribuciji kao Debian, skoro sve promjene na sistemu su moguće i jednostavne. Većina korisnika i nema potrebe za nekim promjenama i njima je svejedno da li se koristi SystemD ili SysV ili drugi sistem koji čini iste stvari pokretanja.

Istina je i da običnom korisniku GNU/Linux sistema nije uopšte potreban niti jedan od gore navedenih sistema za pokretanje sistema. Dovoljna bi bila jedna datoteka koja se bavi time da odradi neke potrebne komande, da spoji sisteme datoteka i pokrene neku bazu. SystemD i SysV su napravljeni za okruženje koje većina običnih korisnika ne koristi, za serversko okruženje, za višekorisničko okruženje.

Postoje mnoge alternative:

- https://www.gnu.org/software/shepherd/ GNU Shepherd je pokretač sistema, napisan u programerskom jeziku Guile (scheme)
- http://john.fremlin.de/programs/linux/jinit/ - jinit je zamjena za init ili SysV ili SystemD
- http://www.fefe.de/minit/ - minit je zamjena za init i SystemD/SysV
- http://cr.yp.to/daemontools.html - Daemontools je zamjena za init/SysV - i postoji kao paket u Debianu
- https://packages.debian.org/se...p;suite=stable&section=all -- runit je zamjena za init, baziran na daemontools u Debianu

Da ne nabrajam. U Debianu postoji već i sada više raznih sistema za pokretanje operativnog sistema koji zamjenjuje i SystemD ili SysV -- svako ipak ima slobodu da korisi šta želi.

Pa čak je tu i SysV: https://packages.debian.org/jessie/sysv-rc

Znači u pitanju je samo šta to dolazi ili je odabrano da bude standard na samom početku. Nikom nije zabranjeno da instalira pakete koji nisu standard.

Ali, Debian je organizacija i u toj organizaciji postoje i korisnici i administratori i oni su u debati oko toga da li napraviti ovakvu ili onakvu distribuciju. Činjenica je da rade dobar posao. Omogućuju korisnicima, koji ne znaju mnogo o sistemu, da koriste stabilan sistem bez problema. To je poenta distribucije.

Oni koji znaju, ne moraju sigurno da prave kompletan Debian sistem nanovo, pa SysV sistem je slobodan softver, svako može to sebi da instalira i promjeni SystemD -- ali neće, jer nije upakovano tako lijepo da se može promijeniti. Znači problem je u učenju ili nedostatku znanja da se implementira nešto (tako jednostavno).

Citat:
Debian je prešao na systemd .. a i dalje, zbog tog `overbloatovanog` `sistemDiJa` ja ne mogu da nabijem preko 6 gigiabajta `štete` na root particiji.. čak i posle godinu dana, svakodnevnog korišćenja.


Mislim da imaš svu slobodu da svaku distribuciju koristiš kako želiš. Ljudi nisu ograničeni tim standardnim namještanjima. Namjesti kako želiš.

Ja ne koristim ni jednu distribuciju i imam namješten SysV ili po želji daemontools. Mogu sebi napraviti vlastiti init sistem, za moje probleme.

Slobodan je softver, svako ga može promijeniti kako misli da je potrebno.

[ plus_minus @ 10.05.2016. 08:43 ] @
... :| ... kud i zašto spomenuh GNU.. da mi je znati..

[ vinted @ 10.05.2016. 09:02 ] @
@plus_minus
ma htedoh ja da ti odgovorim ranije, ali me preteče Thetaworld
[ bachi @ 25.05.2016. 07:48 ] @
Nadogradio sam komp, konfiguracija ovde. I rekoh ajde da probam ponovo Xubuntu... Instaliram... Screen tearing i dalje. :D Znači sistemski problem koji očigledno nemaju nameru da reše.

Instaliram Kubuntu, lepo radi video, ali onaj izgled novog KDE se graniči sa ludilom. A prilikom korišćenja desktopa mi je jedno 5 puta zaglavio kod prostih stvari kao što je dodavanje ikonica ili desni klik.

Sve u svemu, MS se kreće u lošem pravcu, ali Ubuntu i derivati su još gori. :(
[ goropad @ 25.05.2016. 08:34 ] @
bachi samo lubuntu, to je pesma, toliko je sve brzo da i ne treba onaj pescani sat :)
[ bachi @ 25.05.2016. 10:19 ] @
Znam, ali nema integrisan search u start meni, XP je napravljen 2002. godine, sad je 2016. :D A i beše ne možeš normalno da kreiraš prečicu na desktop sem da je drag and drop. :D

Probaću onaj Manjaro, mada je isto xfce pa ću videti za plakanje ekrana. :D
[ calexx @ 25.05.2016. 11:01 ] @
Manjaro postoji u većini DE ali je KDE verovatno prešao u novi oblik, osim ako se ne proba neka starija verzija. Pošto to radi po Arčiju koji je RR, verovatno i ovaj ide tim putem. Ostaje varijanta Kubuntu 14.04 ili da se malo pozabaviš novom plazmom, ja sam je uglavnom ukrotio ... ali na Arčiju, novi Kubuntu baš retko pokrećem. One mazohističke verzije me ne zanimaju. ;)
[ bachi @ 25.05.2016. 12:19 ] @
Koja ironija... Toliko kao izbor imaš tih desktop okruženja i distribucija, a ni jedna mi ne odgovara sam xfce-a, a on me ubija za video reprodukciju. :(

KDE je sasvim pristojno izgleda ranije, ali ovo sada je neki Windows 10+iOS mutant, sa jedne strane šareno, sa druge crno bele kvazi flat ikonice, totalni haos.
[ vinted @ 25.05.2016. 13:00 ] @
@bachi
kakva ti konkretno video produkcija treba? na šta misliš?
meni lično,pošto dugo koristim xfce okruženje, to sasvim odgovara. jeste malo "mazohistička" varijanta, što reče calexx, ali ako ga skapiraš malčice može da prodje ;)
[ bachi @ 25.05.2016. 13:20 ] @
Reprodukcija, tj. video playback. Tu mi i na novoj konfiguraciji Xubuntu pravi screen tearing. :(
[ plus_minus @ 25.05.2016. 13:23 ] @
@vinted

Njega ubija video-tearing kad gleda filmove. Pojavljuju se horizonalne linije preko ekrana (cepkanje slike), kada ima dinamike na ekranu. Kada se štikliraju prve tri opcije u Window Manager Tweaks, i sve ostalo jok, taj problem nestaje ako ga ima (eventualno treba obrisati sve keširano iz stare sesije, restartovati, jer xubuntu pamti i ono što ne treba da pamti), čak i na intel integrušama. Uverio se lično na 4 različite konfiguracije, sveže instalacije. Ne znam kako je moguće da samo kod njega to nije slučaj, možda mu verzija xubunutu-a zna da je on m$ sistem admin, pa rešila distribucija da mu naplati sve ove godine savesnog izbegavanja...
[ vinted @ 25.05.2016. 13:55 ] @
Citat:
plus_minus: Ne znam kako je moguće da samo kod njega to nije slučaj, možda mu verzija xubunutu-a zna da je on m$ sistem admin, pa rešila distribucija da mu naplati sve ove godine savesnog izbegavanja...

najverovatnije :)
a da nije rešenje ovo (nisam čitao celu temu, možda je i predloženo)
Kreiranje
/etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf da sadrži ovo.

Code:
  
   Section "Device"
   Identifier  "Intel Graphics"
   Driver      "intel"
   Option      "TearFree"    "true"   


ili jednostavno može da bude do "gluposti" da samo treba refresh rate na motiru smanjit na manju vrednost.



[ bachi @ 25.05.2016. 19:17 ] @
Aj' probaću ponovo za taj Windows tweaks, na Ati i nvidia to nije pomoglo, probaću ponovo Xubuntu, onaj KDE ne mogu da gledam. :(
[ calexx @ 25.05.2016. 22:41 ] @
Citat:
bachi: KDE je sasvim pristojno izgleda ranije, ali ovo sada je neki Windows 10+iOS mutant, sa jedne strane šareno, sa druge crno bele kvazi flat ikonice, totalni haos.
KDE može da se podešava sa svih strana pa sam ja vratio staru temu koju sam i ranije koristio pa je ostalo samo par kvazi flat ikonica, sve drugo je kao i pre. Kao što sam napisao, Kubuntu nije RR pa možeš da koristiš 14.04 još ~3 godine dok traje podrška, posle će valjda da oprave novu Plazmu ... mada sam je ja ukrotio na Arčiju a verovatno je isto i na novom Kubuntu koji je tu na hardu ali ga slabo trošim.

Pošto i ja imam Intel integrušu, baš ću ovih dana da nabacim Xubuntu da vidim da li je to plakanje ekrana standardna X pojava.
[ bachi @ 26.05.2016. 07:29 ] @
Kao što ne želim da stavljam Windows 10 kojeg moram da podešavam 2 sata da bi izgledao i funkcionisao koliko toliko kao Windows 7, tako ne želim da stavljam KDE na kome moram da radim to isto. A svakako hoću da stavim poslednji LTS. Xubuntu mi za sve ostalo savršeno odgovara, ako te "tri opcije" srede na Intelu cmizdranje ekrana, biće to pun pogodak.
[ vinted @ 26.05.2016. 09:36 ] @
Citat:
bachi: Kao što ne želim da stavljam Windows 10 kojeg moram da podešavam 2 sata da bi izgledao i funkcionisao koliko toliko kao Windows 7, tako ne želim da stavljam KDE na kome moram da radim to isto.

ovde ti predlažem da malo promeniš stav oko podešavanja na Linuxu, jer da si na bilo kom Linuxu moraćeš da podešavaš nešto, a to je bolje usvojiti nego se nervirati. Uvek će postojati neka "sitnica" koja zahteva nešto dodatno. Takav je manje više svaki Linux. Mada sa druge strane te razumem, jer i meni samom to ponekad smeta, odnosno hvata me muka da te "sitnice" podešavam, ali napisah usvojiš to i lakše ti je i teraš dalje.
Inače predlažem ti da za sve takve probleme koje imaš naučiš da čitaš rešenja koja postoje na netu i da ih primenjuješ. Pa ćeš polako vremenom i shvatati zašto je neki predlog dobar, a drugi nije.
[ Space Beer @ 27.05.2016. 05:28 ] @
Citat:
bachi:
Kao što ne želim da stavljam Windows 10 kojeg moram da podešavam 2 sata da bi izgledao i funkcionisao koliko toliko kao Windows 7, tako ne želim da stavljam KDE na kome moram da radim to isto. A svakako hoću da stavim poslednji LTS. Xubuntu mi za sve ostalo savršeno odgovara, ako te "tri opcije" srede na Intelu cmizdranje ekrana, biće to pun pogodak.

A ja ne želim da koristim Win 7 jer mi treba 2 sata da ga namestim da bude funkcionalan kao Win 10 :D Što se podešavanja tiče, ne znam koji DE je dobar odmah i za svakoga. Valjda je normalno da ga svako prilagodi svojim potreba, a tu je KDE neprevaziđen (čak i ova nova plazma, samo joj još malo fali da bude kao prethodna :D )
[ bachi @ 27.05.2016. 07:50 ] @
Šta konkretno podešavaš da bi bio funkcionalan kao Windows 10?
[ Space Beer @ 27.05.2016. 19:49 ] @
Mrzim 3rd party aplikacije za virtuelne desktopove, mrzim podrazumevani Aero izlged sedmice, i volim način na koji mogu da podesim start meni (poređam prečice) na Win 10 :d Tu su i još neke prednosti sa MS nalogom - PIN/Picture login, Onedrive je odmah tu, nisu sve metro aplikacije đubre... Možda mi ne treba 2 sata, ali svakako ima više posla. Doduše softver menjam kada menjam i hardver, pa 2 sata u 2 godine i nije puno vremena.

Kad bi se M$ uzbiljio (tabovi u win exploreru!!!, custom prečice za sve, itd..), mogli bi da prešišaju i KDE. Vidim da petljaju sa Action centrom, može tu dosta dobrih stvari da se ubaci. S druge strane, u Plasma 5 još nije ubačena opcija da se u taksbar kalendaru prikazuju sastanci/dešavanja iz Kontact-a (KOrganizer-a), koja je u četvorci već sto godina. Doduše, bar su vratili brojeve nedelja

Aj sad ti reci šta je toliko dobro u Win 7 okruženju :d
[ plus_minus @ 03.06.2016. 12:08 ] @
Citat:
Kad bi se M$ uzbiljio (tabovi u win exploreru!!!, custom prečice za sve, itd..), mogli bi da prešišaju i KDE


.... explorer/aero/metro da prešiša Delfina/KDE .. ? (na šta god da si mislio) .... ... Ma, dal' thunar-a može da prešiša, onako sitnog, `sirotog` (ima tabove, pazi) i 100% pozitivnog...
Ako Yugo može da prešiša audija, onda može i explorer - delfina. Explorer teško da će da prešiša i Folder View plazmoid, a kamoli delfina.

Jel' može taj tvoj bajni metro da šljaka bez radne površine i desktop ikonica, al' da takvo stanje ne bude signal za reinstalaciju, već opcija .. ?
Znači, samo Window Manager (ono što daje padajući meni kad pritisneš ALT + SPACE (valjda tako kod pendžera .. )) .
[ Space Beer @ 05.06.2016. 10:33 ] @
Kažem kad bi se uozbiljili. Po mom mišljenju FOSS radna okruženja ne napreduju, već stoje u mestu ili idu u nazad. S druge strane, Win mi se čini boljim iz verzije u verziju
[ calexx @ 05.06.2016. 11:06 ] @
Svaka nova verzija je imala i protivnike i obožavaoce, pamtim još od pojave windows 95 čemu su se podsmevali oni koji su voleli prethodne verzije. Pa je posle tako bilo sa svakom novom, svi bi kad tad prešli na noviju a posle nekog vremena počeli da je obožavaju. Tako će da bude verovatno i sa Windows 10/KDE5 (idu zajedno zbog sličnosti koje su uveli tipa tupave proste ikone i još neke druge ružne promene bar spolja) a vremenom će da se ukapira da oni koji to rade ipak znaju više od nas korisnika i da je sve to urađeno sa nekim planom. Pa makar i da se pomogne špijunska politika polovine sveta.

Mene je plazma dugo nervirala, polovina svega nije radila, vremenom je to opravljeno pa sam sredio 90% i skoro da ne primećujem da nije stari dobri KDE.
[ bachi @ 06.09.2016. 22:06 ] @
Kao što se iz teme zna, :D imam laptop koji mi je kao kućni media server na kome je Xubuntu 15.04 instaliran. Do sada se taj laptop kačio na centralnu mrežu putem wifija, a LG smart TV se isto kačio na centralnu mrežu preko WiFija.

E sad, kako je WiFi kaka i ne mere to bez kabla, dešavalo mi se ponekad da u toku filma pukne veza i da moram da ponovo učitam film.

Problem sam rešio tako što se laptop na centralnu mrežu povezuje bežično, dok se LAN od laptopa povezuje mrežnim kablom na LG TV. U network manageru sam za LAN stavio share this network i to mu dođe faktički kao ICS kod Windowsa i to radi sasvim lepo, filmovi se mnogo brže učitavaju i nema prekida.

Međutim, kako je taj TV faktički u drugom subnetu, ja preko mobilnog sa onim LG remote programom sada ne mogu da se konektujem na TV kako bih ga upravljao jer očigledno koristi broadcast ili šta već, odnosno mobilni i TV moraju biti u istom subnetu.

Rekoh, nije problem, brideovaću WiFI i LAN, kad ono trt Milojka. Xubuntu mi ne dozvoljava da bridgujem wifi i lan uređaj!

tl;dr

Kako da nateram Xubuntu 15.04 da bridguje wifi i lan interfejs?
[ tuxserbia @ 11.09.2016. 14:17 ] @
Tebe izgleda zaboravili?!?!?

Jesi gledao nešto ovako

https://www.google.rs/#q=xubuntu+15.04+bridge+lan+wireless


https://help.ubuntu.com/community/BridgingNetworkInterfaces

https://help.ubuntu.com/community/NetworkConnectionBridge

https://wiki.debian.org/BridgeNetworkConnections

grafički

http://ask.xmodulo.com/configu...ge-network-manager-ubuntu.html


Imaš li mesta da staviš neki svič?

I, jesi još na 15.04? Zašto, bre????
[ bachi @ 11.09.2016. 14:21 ] @
Iz grafičkog neće sigurno jer ne dozvoljava lan i wlan da se bridguje. Probaću posle budževine, hvala.

Na 15.04 sam iz razloga što... radi. :D

Nemam ni živaca ni vremena da se bakćem sa potencijalnim problemima prilikom upgradea.
[ tuxserbia @ 11.09.2016. 15:23 ] @
Iskreno, mislio sam na downgrade, ali ajde de... ;-)
[ bachi @ 22.01.2017. 20:57 ] @
I evo, na onom mom čuvenom laptopu što mi je kućni server i Xubuntu 15.04 imam potrebu da sa SD kartice koja je bila u fotoaparatu prebacim slike na taj komp kako ne bih jurio kabl po kući da kačim na fotoaparat.

Povežem karticu i ništa.

I evo rešenje: https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1776712

Prosto i jednostavno rešenje, totalno n00b friendly, ma boza.
[ calexx @ 23.01.2017. 02:40 ] @
Nemam iskustva sa tim čitačima, imam onaj portabl u koji se ubaci kartica i onda ide u USB kao fleška pa i ne traži drajvere. Ipak, za ovo što si naveo gugl daje razne odgovore, otprilike da je i za windows i za mac potrebno boza rešenje sa dva ekrana uputstva. Deluje mi da su svi ti tekstovi stari i za stare OS, da li si probao kako radi na (novijem) windowsu ili na nekom manje mazohističkom linuxu? Ne bih da nagađam ali mi se pokazuje da bi neki dobar KDE u startu radio. ;)
[ bachi @ 23.01.2017. 09:50 ] @
Ovo je interni čitač u samom laptopu i očigledno mu fali drajver, a postupak instalacije tog drajvera je naveden na onom linku.

Naravno da me bolE desni guz da se zaiebavam sa time, lakše mi je bilo da nađem usb kabl i povežem fotoaparat na desktop računar, ali ovakve stvari jednostavno ne smeju da postoje ako se teži desktop operativnom sistemu.

U redu, treba drajver da se instalira, ali to mora na mnogo lakši način, pokretanjem nekog setupa i next, next finish, kao što je slučaj sa vlasničkim nvidia i amd drajverima. Ali to što postoji, to je zato što je proizvođač tako hteo, ali mora postojati neki univerzalni način instalacije drajvera, kao što je to slučaj kod Windowsa.

Drugo, od Viste pa na dalje zaista nisam naleteo na card reader a da Windowsov generički drajver ga nije podržavao. Sa XPom to nije bio slučaj, morao si drajvere za card readere da instaliraš koje nije imao u sebi, ali od novijih Windowsa je plug and play i tako nešto mora biti i na Linuxu, jer nije apsolutno ništa neuobičajeno korišćenje SD kartica.

I da ne bude samo da je to ENE-a, Linux nema podršku ni za pola Realtekovih card readera. :(
[ jablan @ 23.01.2017. 13:00 ] @
Citat:
bachi: Linux nema podršku ni za pola Realtekovih card readera. :(

Mislim da hoćeš da kažeš "Realtek nema podršku za Linux za pola svojih card readera".

Postoji bezbroj načina da čovek pljuje linux, ali taj "ja imam uređaj XYZ i ne radi out of the box na distribuciji ABC" je jedan od najjadnijih.
[ calexx @ 23.01.2017. 14:40 ] @
Citat:
bachi: U redu, treba drajver da se instalira, ali to mora na mnogo lakši način, pokretanjem nekog setupa i next, next finish, kao što je slučaj sa vlasničkim nvidia i amd drajverima.

Drugo, od Viste pa na dalje zaista nisam naleteo na card reader a da Windowsov generički drajver ga nije podržavao. Sa XPom to nije bio slučaj, morao si drajvere za card readere da instaliraš koje nije imao u sebi, ali od novijih Windowsa je plug and play i tako nešto mora biti i na Linuxu, jer nije apsolutno ništa neuobičajeno korišćenje SD kartica.
Napisao sam da probaš sa nekim drugim linuxom a ne sa tim osakaćenim, možda nije problem u samom linuxu. Meni te linux podvarijante liče na one tini xp i slične, neko ima star i slab hardver pa da bi nekako radilo, ukida se sve što nije potrebno (za taj hardver) i onda kada to proba neko drugi, pola ne radi.

Kao što si pomenuo, od Viste sve uglavnom radi ... onaj primer koji si naveo je star skoro 6 godina a mnogo toga se od tada promenilo. Ja sam davno imao probleme sa hardverom i odustajao, sve dok to nije promenjeno ... ili bar proverim da li sve radi a nisam imao neke probleme. Ono što radi, radi u startu bez potrebe za akrobacijom a ako mora da se doda neki drajver, a to je komplikovano ... adresa je proizvođač hardvera i drajvera.

Stalno pominjem Pinnacle teve karticu koja ne radi od 7x64 tj nema drajvera, osim ako koristim program tipa Dscaler a nijedan linux koji sam do sada probao nije imao problema, ubacim live ili instaliram a teve kartica je tu i radi.


Evo, probao sam čitač kartica u ovom laptopu (stari HP) i sve radi bez ikakvih drajvera. Dođe mi da izgubim malo vremena i instaliram xubuntu pa probam ... ali toliki mazohista ipak nisam. ;)
[ bachi @ 23.01.2017. 21:22 ] @
Citat:
jablan:
Citat:
bachi: Linux nema podršku ni za pola Realtekovih card readera. :(

Mislim da hoćeš da kažeš "Realtek nema podršku za Linux za pola svojih card readera".

Postoji bezbroj načina da čovek pljuje linux, ali taj "ja imam uređaj XYZ i ne radi out of the box na distribuciji ABC" je jedan od najjadnijih.

Ne, napisao sam da Xubuntu nema u sebi drajver za ENE i pola Realtekovih card readera. Realtek ima podršku, izdao je drajver, kao i taj ENE, ali žobe moj, nije opensource ili šta već pa ga nema u kernelu, respozitorijumu ili gde već.

Sve ono što mene kao korisnika apsolutno ne interesuje. Oću, dvoklik na drajver, next, next finish i kraj. Onako kako to postoji na Windowsu. Ma dobro, evo kucaću i make config i make install ako treba, ali neću vala da radim ono što piše u gorenavedenom uputstvu, što je mnogo - mnogo je.
[ Space Beer @ 24.01.2017. 08:53 ] @
Linux/distro ima svoja pravila kojih se drži. Ne kažem da je to najbolje moguće rešenje, ali tako je kako je. I ako kažu da ne prihvataju nešto (što npr. nije opensource) u kernelu, ili distribuciji, ili ako definišu način na koji se pišu i implementiraju drajveri, onda niko nema pravo da se ljuti, pošto svi znaju pravila.

Ti kao korisnik nisi primoran da koristiš taj distro (ili bilo koji drugi). Slažem se da je većini (i meni) bitnije da nešto radi kako treba, a ne da li je opensource, ali propisi su propisi. Skoro je bila frka kad je AMD-u odbijen HAL u kernelu, međutim niko nikoga ne tera da radi na linuxu.

Umesto kukanja, možda je bolje uzeti stvar u svoje ruke, kao što je to uradio Intel sa Clear Linux-om :) Mislim da bi generalno proizvođači hardvera morali da obrate više pažnje na softver, i to ne samo na drajvere, ali to je neka druga priča.
[ jablan @ 24.01.2017. 09:19 ] @
Citat:
bachi: Ne, napisao sam da Xubuntu nema u sebi drajver za ENE i pola Realtekovih card readera. Realtek ima podršku, izdao je drajver, kao i taj ENE, ali žobe moj, nije opensource ili šta već pa ga nema u kernelu, respozitorijumu ili gde već.

Vidi, ako Realtek izda drajver za operativni sistem, to znači da ti možeš da skineš drajver, da ga dvoklikneš i instaliraš. Nebitno da li se radi o windowsu, linuxu ili nečemu trećem. Ako to ne može na tvom OS-u, to samo znači da ga Realtek nije izdao za tvoj OS. Ako RT nema para, volje ili finansijskog interesa da izdaje drajvere za baš svaki OS (opet, nebitno da li je windows ili linux ili nešto treće), može da open-sourceuje taj drajver, pa će se naći već neko da ga uključi u kernel ili u distribucije. Očigledno, RT to nije uradio, niti taj ENE.

Kao što je već neko ispričao, postoje i verzije Windowsa za koje neki proizvođači nisu izdali drajvere za neke svoje proizvode (ređe, jer Windows ima mnogo veći udeo na tržištu, ali dešava se i to). I onda taj uređaj neće raditi na tom Windowsu. Da li to govori nešto loše o tom Windowsu? Naravno da ne, iako bi po tvojoj logici ispalo da da.

Naravoučenije, ili pažljivije birajte hardver, ili birajte OS koji je podržan od strane više proizvođača. Pljuvanje nekog OS-a zato što ga hardverski proizvođač ne podržava nema ama baš nikakve logike.
[ bachi @ 10.08.2017. 21:02 ] @
Evo mene opet sa nerešenim problemom bridgovanja WiFi i LAN interfejsa na Xubuntu 15.04 sistemom.

Naime, onaj moj čuveni "kućni laptop server" preko WiFi interfejsa je uključen na moj LAN, a putem LANa je povezan na LAN od TVa kao poseban subnet, pa se ujedno radi i rutiranje.

E sad, meni zbog toga ne radi recimo daljinski na mobilnom, jer jednostavno ne vidi uređaj, hteo bih da bridgujem WiFi i LAN, kako bi TV bio u istm subnetu kao i ostatak moje LAN mreže...

E, koliko sam ukapirao, to nije moguće kao bridge dve LAN karte, ali sam recimo kod ćerke u sobi na OpenWRT ruteru se našao u istoj situaciji (openwrt ne može da bridguje LAN i WLAN ako WLAN nije nakačen na AP preko WDSa, a u mom slučaji nije i ne može biti), te sam instalirao relayd i napravio pseudo-bridge - https://wiki.openwrt.org/doc/recipes/relayclient

I ovo lepo radi, sad mi je računar iza openwrta u istom subnetu kao glavni LAN, radi broadcast, multicast, radi sve to lepo.


E, kako ovo izvesti na Xubuntu?


Edit: Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, proxy-arp!