[ nick2 @ 11.08.2015. 18:34 ] @
Pozdrav, nisam bas tacno znao gde da postavim ovu temu pa neka je ovde posto ipak ima posredne veze sa Mysq, koliko je ovo zanimanje zastupljeno u Srbiji?, u Americi znam da je dosta zastupljeno, vidim da nema mnogo kurseva a zeleo bih da upisem jedan, koliko ovaj posao ima veze sa ekonomijom a koliko sa programiranjem?
Da li je dovoljno osnovno poznavanje baza podataka?

Koliko sam razumeo postoji razlika izmedju business intelligence i business intelligence Analyst.
Ovo stvarno nemam koga da pitam oko mene, posto je relativno nov pojam pa ako neko zna odgovore na ova pitanja bio bih mu veoma zahvalan da odgovori, pogotovo neke dobre kurseve da preporucite.
[ bogdan.kecman @ 11.08.2015. 18:46 ] @
pa pre bi bilo za http://www.elitesecurity.org/f13-Baze-podataka nego za mysql ali svakako pre za nesto http://www.elitesecurity.org/kategorija/7 ili http://www.elitesecurity.org/kategorija/10

e sad koliko je popularno kod nas - sve popularnije, koliko ima posla kod nas, obzirom da 99% nasih IT kuca rade za strance popularono je otprilike isto koliko i bilo gde u svetu (prilicno)

koliko ima veze sa ekonomijom - dosta mada ne previse, ima mnogo vise veze sa matematikom (teoretskom, onom najgorom za koju vecina studenata pita "koji ce mi ovo ikad u zivotu / kad cu / gde cu ovo ikad upotrebiti) a medju najboljima u tim oblastima napolju su razni teoretski matematicari, teoretski fizicari i slicno ..

koliko ima veze sa programiranjem - pa da bi uradio bilo sta od toga moras da znas da programiras, ali danas i u excell-u da bi bio power user moras da znas da programiras, sada nije to neko super mega giga sistemsko programiranje ali da, moras da znas da programiras jer to sto "analiziras" moras da obradis, da bi obradio algoritmom koji si osmislio to radis kroz svoj program .. sad oni low level koriste neke pomocne alate (razni matematicko statisticki alati za analizu koje programiras) dok oni more advanced rade svoje programe from scratch gde prave i razne simulacije i slicno .. uglavnom koriste neka skaradne programske jezike koji im daju vecu produktivnost od ovih klasicnih

da li je dovoljno "osnovno poznavanje baza podataka" .. pa zavisi, generalno ne moras da budes neki high availability expert i slicno, dakle ne moras da budes DBA niti imas potrebe, imaces nekog DBA koji ce raditi za tebe, ali moras da znas kako da stavis datu u bazu, kako da je pokupis iz baze, kako da organizujes tu datu da bude upotrebljiva.. generalno osnovno nije dovoljno posto se sve te analize rade sa ogromnom kolicinom podataka i moras da poznajes svoje alate da bi ti analiza zavrsila u realnom vremenu

sad sve ozbiljije od ovih nekih opstih mesta moraces da vidis na nekoj temi koja ima vise veze sa obrazovanjem, analizom, upotrebom etc... slabo ovo ima veze sa bazama, posebno slabo sa mysql-om posto se u tom svetu mysql bas slabo koristi
[ Miroslav Jeftić @ 11.08.2015. 19:03 ] @
Što se praktičnog dela tiče, čini mi se da se najčešće pominje u kontekstu IS i ERP, tj. preduzeća koja imaju implementiran neki informacioni/ERP sistem koji dalje povezuju sa BI komponentom i/ili specijalizovanim softverom.
[ bogdan.kecman @ 11.08.2015. 19:14 ] @
pa imas generalno 3 kategorije
- ljude koji prave univerzalni BI sw koji se kaci na ERP i onda te module koriste uglavnom neki manager-i koji pojma o IT-u nemaju ali znaju dosta o poslovanju
- ljude koji prave custom BI izvestaje u odnosu na zahteve raznih manager-a vadeci datu iz postojecih sistema
- ljudi koji prave analize i projekcije (simulacije)

i jos mnogo podkategorija
[ djoka_l @ 11.08.2015. 20:30 ] @
Recimo da pod BI ima tri glavne oblasti koje treba znati:

1. Data Warehouse. Pod ovim podrazumevam projektovanje baze podataka koja služi za davanje BI izveštaja
2. ETL (extract, transform, load) Ovo je proces kojim se sirovi podaci iz transakcione baze izvlače, transformišu i učitavaju u DWH (ovaj deo može da ima najviše programiranja). Prvo treba osmisliti mehanizam, a onda svaki dan ili češće prebacivati podatke i kontrolisati proces.
3. Generisanje izveštaja. Kada je baza projektovana i napunjena podacima, raznoraznim alatima se prave specifični izveštaji. Ovaj deo najviše liči na pravljenje pivot tabela u Excelu. Štaviše, često se i Excel koristi nad "kockama" koje su u stvari pogled na DWH.

Da bi se radio posao pod 1 mora se jako dobro pozunavati rad sa bazama, kao i zahtevi krajnjih korisnika. Za 2 je potrebno razumeti model DWH-a, transakcione baze, poznavanje alata za database load, programiranja kao i SQL. Deo "transformacije" podataka se može raditi u nekom generalnom programskom jeziku, ali se tada međurezultat stavlja u "staging area" pa se rade još neke izmene podataka SQL-om.
Za 3 je potrebno jako dobro poznavati problematiku krajnjeg korisnika. Često ovaj posao rade ekonomisti (koji su i excel gurui, samo ne dajte im da prave makroe)...
[ nick2 @ 12.08.2015. 09:53 ] @
ok, shvatio sam sustinu, hvala vam svima , da li bi bio moderator ljubazan da prebaci temu u odhovarajucu kategoriju vodic za ucenje, da pronadjem neki kurs u Bg koji bi mi bar priblizno pomogao da udjem u te vode