[ straniplacenik @ 16.08.2015. 12:05 ] @
Ovako:
- nevencana supruga iz prvog braka ima sina koji je austrijski drzavljanin, ne i supruga jer je dobio drzavljanstvo na osnovu oca koji je austrijski drzavljanin. Moja supruga i bivsi njen muz su razvedeni i potpuno starateljstvo je na supruzi.

- u vanbracnoj zajednici samnom imamo sina. Supruga, sin i ja smo srpski drzavljani.

- kakve su nase mogucnosti za odlazak u austriju zivot i rad tamo?

Nas cetvoro zivimo u srbiji zajedno.
Razmisljam kako prvo dete, supruga i drugo dete mogu dobiti boravisnu i radnu dozvolu, a kakva je situacija u vezi mene?
[ straniplacenik @ 27.10.2015. 08:46 ] @
da li moze neko da me uputi sta da radimo?

hvala!
[ mrblaf @ 27.10.2015. 09:53 ] @
Ukoliko ne mozete da dobijete odgovarajuce informacije od ambasade Austrije, najbolje da na licu mesta proverite sta treba da radite, za ove stvari su nadlezni magistrati u Austriji, i vrlo cesto imaju osobe koje pricaju nas jezik, pogotovo u Becu. Neka majka ode sa detetom tamo i onda vidi u magistratu kakva bi bila procedura da dodje u Austriju sa detetom koje ima njihovo drzavljanstvo.

Ono sto je bitno da vasa supruga kao staratelj deteta-drzavljanina Austrije moze da dobije neki legalan status u Austriji, po zakonima kojima je regulisano spajanje porodica onda ce automatski i ostali clanovi porodice (drugo dete i muz) moci da dobije odgovarajuci status bez obzira na drzavljanstvo. Ovo sve vazi ako je dete maloletno odnosno zahteva staratelja, ako to nije slucaj onda je procedura drugacija.
[ zetaxx018 @ 27.10.2015. 10:05 ] @
Citat:
straniplacenik: da li moze neko da me uputi sta da radimo?

hvala!

Situacija je komplikovana da bi odgovore trazili preko nekog foruma i verovali slepo tim odgovorima.. Za sva pitanja postoji ambasada i odgovarajuce institucije koje mozete opet dobiti preko ambasade. Zar vam ambasada nije pala na pamet ako vas ovo stvarno interesuje?
[ straniplacenik @ 27.10.2015. 11:03 ] @
jeste, mi smo kontaktirali ambasadu Austrije u Beogradu, cak su nas i kontaktirali i supruga je razgovarala sa nekim u ambasadi kada su trazili odredjena dokumenta koja smo i poslali (dokaz da je dete rodjeno u Becu i da ima njihovo drzavljanstvo) ali nakon toga nista,... slali smo par puta mail ali opet nije bilo odgovora. Planiramo opet telefonskim putem da ih kontaktiramo i odemo u ambasadu, u medjuvremenu neku informaciju-smernicu trazim po forumu...

dete jeste maloletno...
[ sladi123 @ 30.10.2015. 19:51 ] @
Citat:
straniplacenik: Ovako:
- nevencana supruga iz prvog braka ima sina koji je austrijski drzavljanin, ne i supruga jer je dobio drzavljanstvo na osnovu oca koji je austrijski drzavljanin. Moja supruga i bivsi njen muz su razvedeni i potpuno starateljstvo je na supruzi.

- u vanbracnoj zajednici samnom imamo sina. Supruga, sin i ja smo srpski drzavljani.

- kakve su nase mogucnosti za odlazak u austriju zivot i rad tamo?

Nas cetvoro zivimo u srbiji zajedno.
Razmisljam kako prvo dete, supruga i drugo dete mogu dobiti boravisnu i radnu dozvolu, a kakva je situacija u vezi mene?
Ne snalazim se bas najbolje gde to treba da udjem da bih vam odgovorila ..( nije zvaka za seljaka ) Ako imate mogucnosti da dodjete u Bec ,ima nase savetovaliste u prvom bezirku na nasem jeziku govore i verujte mi da cete tu dobite pravu informaciju ..ja cu se u medjuvremenu raspitati bas tacno jer znam za jedan takav isti slucaj ..pozdrav
[ straniplacenik @ 18.11.2015. 21:18 ] @
Pozdrav Aleksandra.

Procitao sam tvoj odgovor u temi koju sam postavio u vezi odlaska u austriju. Zamolio bih te da kada saznas nesto vise mi posaljes poruku. Mi smo bili u ambasadi ali smo dobili neke nelogicne i sture odgovore. Provereno je i dete ima austrijsko drzavljanstvo a sada smo u proceduri dobijanja potvrde i pasosa za njega.
Ostane samo cinjenica da ne znamo a nismo dobili odgovor u ambasadi kako mi da odemo tj koje su nam mogucnosti prvenstveno za majku (moju suprugu). Nelogicno mi je da dete (maloletno 7god.) je drzavljanin i time moze tamo legalno boraviti a majka ne... hvala unapred