[ anon70939 @ 17.08.2015. 20:15 ] @
Posto cu verovatno da imam 1000 bas pocetnickih pitanja, mozda bolje da bude ovako neka generalna tema, koja moze posluziti jos nekom pocetniku.

Nisam se nikada susretao sa linux-om, mada sam vise puta nameravao.

Instalirao sam Debian Jessie 64 bit. Jessie jer je to savet mog kolege, da cu da se napatim u startu dok sve namestim, ali da je to jedini nacin da naucim.

Juce mi skoro sve glatko islo (ne racunajuci dinamicke particije i problem sa dve graficke), danas evo, sad sedoh i zakucah prvo kod instalacije team viewer-a, a sada i skype.

Upravo na netu nadjoh nesto vezano za skype, pa se nadam da nije bas potpuna istina :)
Citat:
Skype is not supported in Debian. This is why it is not contained in any of the repos (you were wondering, weren't you?).
The Debian Wiki page about Skype strongly encourages you to use one of the FOSS alternatives, like ekiga.
The same page, however, also contains some info on how to install skype on Debian systems. It even contains the following lines about your specific problem.



Pokusao sam po ovom uputstvu, koristeci ove komande:
Code:
sudo dpkg --add-architecture i386
sudo aptitude update
sudo aptitude install libc6:i386 libqt4-dbus:i386 libqt4-network:i386 libqt4-xml:i386 libqtcore4:i386 libqtgui4:i386 libqtwebkit4:i386 libstdc++6:i386 libx11-6:i386 libxext6:i386 libxss1:i386 libxv1:i386 libssl1.0.0:i386 libpulse0:i386 libasound2-plugins:i386
wget -O skype-install.deb http://www.skype.com/go/getskype-linux-deb
sudo dpkg -i skype-install.deb


I nista nisam uradio. Ovo je output tih komandi

Code:

root@ceman-pc:/# dpkg --add-architecture i386

root@ceman-pc:/# aptitude update
E: The method driver /usr/lib/apt/methods/https could not be found.

root@ceman-pc:/# sudo aptitude install libc6:i386 libqt4-dbus:i386 libqt4-network:i386 libqt4-xml:i386 libqtcore4:i386 libqtgui4:i386 libqtwebkit4:i386 libstdc++6:i386 libx11-6:i386 libxext6:i386 libxss1:i386 libxv1:i386 libssl1.0.0:i386 libpulse0:i386 libasound2-plugins:i386
No candidate version found for libc6:i386
Couldn't find any package whose name or description matched "libqt4-dbus:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libqt4-network:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libqt4-xml:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libqtcore4:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libqtgui4:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libqtwebkit4:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libstdc++6:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libx11-6:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libxext6:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libxss1:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libxv1:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libssl1.0.0:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libpulse0:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libasound2-plugins:i386"
No candidate version found for libc6:i386
Couldn't find any package whose name or description matched "libqt4-dbus:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libqt4-network:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libqt4-xml:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libqtcore4:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libqtgui4:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libqtwebkit4:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libstdc++6:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libx11-6:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libxext6:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libxss1:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libxv1:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libssl1.0.0:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libpulse0:i386"
Couldn't find any package whose name or description matched "libasound2-plugins:i386"
No packages will be installed, upgraded, or removed.
0 packages upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 0 B of archives. After unpacking 0 B will be used.
                                         
root@ceman-pc:/# wget -O skype-install.deb http://www.skype.com/go/getskype-linux-deb
--2015-08-17 20:33:05--  http://www.skype.com/go/getskype-linux-deb
Resolving www.skype.com (www.skype.com)... 157.56.114.105
Connecting to www.skype.com (www.skype.com)|157.56.114.105|:80... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 302 Found
Location: http://www.skype.com/go/getskype-linux-deb-32 [following]
--2015-08-17 20:33:05--  http://www.skype.com/go/getskype-linux-deb-32
Reusing existing connection to www.skype.com:80.
HTTP request sent, awaiting response... 302 Found
Location: http://download.skype.com/linux/skype-debian_4.3.0.37-1_i386.deb [following]
--2015-08-17 20:33:05--  http://download.skype.com/linux/skype-debian_4.3.0.37-1_i386.deb
Resolving download.skype.com (download.skype.com)... 72.247.178.82, 72.247.178.74
Connecting to download.skype.com (download.skype.com)|72.247.178.82|:80... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 20118938 (19M) [application/octet-stream]
Saving to: ‘skype-install.deb’

skype-install.deb   100%[=====================>]  19.19M   619KB/s   in 27s    

2015-08-17 20:33:32 (740 KB/s) - ‘skype-install.deb’ saved [20118938/20118938]

root@ceman-pc:/# dpkg -i skype-install.deb
Selecting previously unselected package skype.
(Reading database ... 109708 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack skype-install.deb ...
Unpacking skype (4.3.0.37-1) ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of skype:
 skype depends on libc6 (>= 2.3.6-6~).
 skype depends on libc6 (>= 2.7).
 skype depends on libgcc1 (>= 1:4.1.1).
 skype depends on libqt4-dbus (>= 4:4.5.3).
 skype depends on libqt4-network (>= 4:4.8.0).
 skype depends on libqt4-xml (>= 4:4.5.3).
 skype depends on libqtcore4 (>= 4:4.7.0~beta1).
 skype depends on libqtgui4 (>= 4:4.8.0).
 skype depends on libqtwebkit4 (>= 2.1.0~2011week13).
 skype depends on libstdc++6 (>= 4.2.1).
 skype depends on libx11-6.
 skype depends on libxext6.
 skype depends on libxss1.
 skype depends on libxv1.
 skype depends on libssl1.0.0.
 skype depends on libpulse0.
 skype depends on libasound2-plugins.

dpkg: error processing package skype (--install):
 dependency problems - leaving unconfigured
Processing triggers for dbus (1.8.18-0+deb8u1) ...
Processing triggers for mime-support (3.58) ...
Processing triggers for hicolor-icon-theme (0.13-1) ...
Errors were encountered while processing:
 skype


gde gresim :)
[ anon70939 @ 17.08.2015. 20:22 ] @
Ako skinem .deb fajl sa Skype sajta, koji je u stvari za Debian 7, dvoklikom ga pokrenem, dobijam ovu gresku

Citat:
Error: This package is uninstallable
Dependency is not satisfiable: libc6 (>= 2.3.6-6~)
[ bachi @ 17.08.2015. 20:29 ] @
Dobro došao u dependency hell. :D

Ja sam svoj problem na Xubuntu rešio tako što sam pokrenuo skype instalaciju, ona prsla ko tvoja i onda u terminalu otkucao ovo: sudo apt-get -f install

I onda posle ponovo instalacija Skype i radi!

E da, idi na skype.com i idi na download skype, izaberi debian 7.0 multiarch i taj instaliraj, pa onda sudo apt-get -f install i ponovo install..

Ako ne uspe, skini verziju za Ubuntu 12.04, ta meni radi super na Xubuntu-u 15.04.
[ anon70939 @ 17.08.2015. 20:32 ] @
Probao sam i to, ali zapucava kod iste stvari :)
[ bachi @ 17.08.2015. 20:37 ] @
Pazi, sve mora kao sudo mudo. :D


Dakle, ja sam skinuo sa www.skype.com ubuntu 12.04 multiarch i sačuvao u Downloads

Onda sam otvorio terminal i kucao
sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update

i posle toga
sudo dpkg -i /home/username/Download/naziv_skype_paketa.deb

Kukao mi za library,

pokrenuo:

sudo apt-get -f install

On i reko da li hoću toliko libraryja, ja otišao na yes, sačekao da završi i zatim ponovo pokrenuo

sudo dpkg -i /home/username/Download/naziv_skype_paketa.deb

I posle toga proradio Skype ko zmaj. :D
[ anon70939 @ 17.08.2015. 20:43 ] @
aha, kapirao sam kada radim kao root, da ne moram "sudo".

Evo sada pokusao da instaliram i teamviewer bas na taj nacin kao ti, i zabadam na istim library problemima.


Code:
root@ceman-pc:/home/ceman/Downloads# dpkg -i teamviewer_10.0.41499_amd64.deb
Selecting previously unselected package teamviewer.
(Reading database ... 109602 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack teamviewer_10.0.41499_amd64.deb ...
Unpacking teamviewer (10.0.41499) ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of teamviewer:
 teamviewer depends on libc6-i386 (>= 2.4); however:
  Package libc6-i386 is not installed.
 teamviewer depends on lib32asound2; however:
  Package lib32asound2 is not installed.
 teamviewer depends on lib32z1; however:
  Package lib32z1 is not installed.
 teamviewer depends on ia32-libs; however:
  Package ia32-libs is not installed.

dpkg: error processing package teamviewer (--install):
 dependency problems - leaving unconfigured
Errors were encountered while processing:
 teamviewer
[ anon70939 @ 17.08.2015. 20:52 ] @
Bar sam uspeo brackets da instaliram, i tu mi falila libgcrypt11_1.5.4-3 biblioteka :)

Sad se secam zasto jos uvek nisam naucio nista na linuxu, par puta pokusavao sa njim, i zabadao na nekim osnovnim stvarima, i brzo se smorio, i zagrlio windows...
Ali sad sam samom sebi doskocio, tako da sad nema Windows-a :)
[ bachi @ 17.08.2015. 20:54 ] @
Onda bolje da si stavio Ubuntu...

Ajde ovako:

sudo apt-get install libavcodec-extra
sudo apt-get install gstreamer0.10-plugins-ugly gstreamer0.10-plugins-bad gstreamer0.10-fluendo-mp3 gstreamer0.10-pulseaudio
sudo apt-get install libgstreamer-perl libgstreamer-interfaces-perl

I onda probaj Skype.

Evo, ja skinuo .deb od TeamViewera sa njihovog sajta, klinuo dva puta na to i instalirao se sam kroz ubuntu sofware centar.

Očigledno da Xubuntu dolazi sa preinstaliranim bibliotekama koje fale na DeBilanu. :D
[ anon70939 @ 17.08.2015. 20:58 ] @
izguglao sam da 64bitne verzije prave problem, bas skajp i teamviewer.

Kolega mi savetovao jessie debian, kaze, tako cu da naucim :D.
Izgleda me sjajno iz-troll-ovao :D

sad cu da probam i to


nisam hteo nista drugo osim debiana, jer imam da cackam dva hetzner servera koja su na debianu. Pa rekoh, ajd da bude nesto slicno :)
[ calexx @ 17.08.2015. 21:10 ] @
Bolje da na pišem šta mislim o Debianu, već će neko da se javi. Ja na Arčiju to instaliram kratkim kucanjem
Code:
yaourt -S skype
ili
Code:
yaourt -S teamviewer
i sve što je potrebno bude odrađeno. Kakvo pešačenje, sad ću da tražim šta mu je sve potrebno i šta nema. ;) A može i preko gui ko tako više voli.

Hm, mislim da na kompu imam jedan Debian pa me sad kopka da vidim kakve ću da budem sreće sa instalacijom. ;)

Inače ono
Code:
sudo apt-get -f install
će da opravi napuklu ;) instalaciju i to ne bi trebalo da je redovna procedura. Obično se koristi kad nešto instaliraš i iz bilo kog razloga ne prođe ... kada sledeći put hoćeš nešto slično, pojaviće se poruka da odradiš baš ovako.
[ anon70939 @ 17.08.2015. 21:13 ] @
da, inace ovaj moj kolega jeste arci zaludjenik :)

I meni sada kad nailazim na ove probleme, govori, "arch to ovako, arch to lagano" :)


Koja ti je verzija Debiana? Nemoj neku full, nego Jessie :). i to 64bit
[ Homer J. Simpson @ 17.08.2015. 21:23 ] @
Ne znam sta ce vam za Skype i sl. uopste konzola , ja tu zalazim samo kad ili treba nesto brze a obimnije da se odradi (kao i u PowerShell) ili kad budzim neke config fajlove ali to je jako retko. Danas Linux (Ubuntu , Mint i sl.) mogu normalno da se koriste bez konzole.
[ calexx @ 17.08.2015. 21:27 ] @
Citat:
CoyoteKG:  Koja ti je verzija Debiana? Nemoj neku full, nego Jessie :). i to 64bit
A šta je to full verzija a šta Jessie? ;) Nemam pojma, neka koja se pojavila pre nekoliko meseci a kod Debiana me ne zanimaju oznake, znam da imaju čudan pristup tome. Ajde sad ću da odem do tog kompa da probam.
[ anon70939 @ 17.08.2015. 21:29 ] @
Jessie kako sam skapirao, je neki najmanji paket. ISO je bio samo 200MB.

Pokusao sam i prostim dvoklikom na .deb fajl, pa nije uspela instalacija nicega od ovog...


Instalirao bih Arch rado, ali ovamo na ovim serverima se vrti Debian, pa ne bih da od pocetka se navikavam na neke druge komande. Eto ta yaourt ili pacman... umesto apt-get i sl... Nemam ni predstavu kolika je razlika u tim osnovnim komandama.
[ Homer J. Simpson @ 17.08.2015. 21:34 ] @
To je minimal/net ISO , zaebo te kolega za medalju
Skini neki od ovih http://cdimage.debian.org/debian-cd/8.1.0-live/amd64/iso-hybrid/
[ anon70939 @ 17.08.2015. 21:49 ] @
Kolega se najavio da dodje kod mene za vikend, ohladicu pivo, pa da instaliramo ispocetka ponovo nesto.
Mozda bude taj hvaljeni Arch :).

Nadam se samo da komande nisu preterano drugacije od Debian-a, a i ako jesu, kad naucim sta mogu, lako cu da izguglam koja je prava komanda za Debian :)
[ Homer J. Simpson @ 17.08.2015. 21:52 ] @
Moj ti je savet da stavis nesto polu-upotrebljivo/upotrebljivo i onda cackas.
Pa kad tako naucis osnove onda se glupiraj sa minimal instalacijama , kompajliranjem i ostalim ludilom.
Mene su isto savetovali da odma' krenem from scratch i sl. i to mi nista dobro nije donelo , nista vise nisam naucio nego ovako.
[ bachi @ 17.08.2015. 21:53 ] @
Au bre Coyote, pa taj Linux od 200MB nema ništa...

Kolega ti je u sado/mazo fazonu. Stavi neku "početničku" distribuciju i koristi Linux ko normalan čovek, kasnije se bakći sa konzolama, kobajama i slično, ali prvo savladaj grafičko okruženje kao user.

Mora neki red da postoji inače ćeš se smoriš i batališ sve.

Ti si ladno stavio ovo: https://www.debian.org/distrib/netinst :D :D :D
[ anon70939 @ 17.08.2015. 22:02 ] @
E to :D

Fora je sto na sajtu postoje 4 DVDa na koje staje ceo Debian.
Kao, neka osnovna varijanta je valjda 1 DVD, i to sam skinuo.

Na kraju ovako instalirao taj net install od nekih 200MB :)


Ambiciozno? :)
[ Homer J. Simpson @ 17.08.2015. 22:09 ] @
To na 3-4 DVD-a je Debian sa svim repo-ima offline ...
To ti ne treba (kao ni ta verzija od 200MB) vec skini neki od onih Live sto sam okacio
[ VeeS @ 17.08.2015. 23:30 ] @
Kolega ovde... :D

Vidim po komentarima da sam zaebant, sado/mazo i šta li već - whatever... :)
Alo ljudi, Coyote je sa netins image-om (a koji je "težak" samo 200MB) USPEO da instalira KDE okruženje! Kakve veze ima da li je netins ili live KDE image, da ponovim, USPEO je da instalira KDE! Ulogovao se i počeo da istalira potrebne programe. Firefox - done, Google Chrome - done, itd... sve USPEŠNO!
A onda je došla na red instalacija Skype-a i Teamviewer-a -> problemi sa native Windows aplikacijama... po vama, problem je u pogrešno izabranom iso image-u? Ili je možda problem to što Skype za Linux postoji samo u 32-bitnoj verziji a Teamviewer radi samo preko Wine-a?
[ tuxserbia @ 17.08.2015. 23:32 ] @
Rekoh ajde da ne budem lenj, iako sam u baru s neke žemske, Švabice. Opalim TV, cvrc moj desktop ugašen. Opalim Serverauditor, SSH, WoL, udžem lepo. Vboxmanage clonevm jessika. Klot, netinstall, samo dodati flux i Openbox. Debian add-arch i386, aptitude ovo ono, update upgrade install libc6:i386 tv-setup checklibs, install šta mu fali. Opalim TV tamo radi. Wiki Debian skype za jessiku normalno install sve one gluposti. Opalim skype radi. Bem ti, nešto nije kako treba!!! Kakvi -f install, Debian zna da vodi računa o sebi, trenutno podržava "samo" koliko arhitektura?!? Ma da, šta će to meni. Grožđe je "sigurno" kiselo ;-)

Sve ovo uz pomoć iP5S i neki buđavi mac pro sa dlink routerom između, i naravno 500km razdaljine...

No hard feelings
[ tuxserbia @ 17.08.2015. 23:41 ] @
Sorry, Vladimire, nisam video tvoj odgovor. Ma problem je u multiarch-u, a TV radi i na linuxu ok. Nego svi sve znaju, ali eto kad zatreba da mu pomognu, onda su u defanzivi.

PS za OP

Ti si se samo što nisi pre avanture pročitao malo wiki i Debian manual, sve pa i više ima tamo. Za ovo dosad, skidam kapu. Samo tako nastavi, čak i da ga nikad ne upotrebiš profesionalno, znanje leba ne traži. Možda ti zatreba na Oracle linuxu, ili za neku godinicu, ili na M$ Unix Ultimate 2024
[ calexx @ 17.08.2015. 23:47 ] @
Ma nebitno da li je net instalacija ili ful, rezultat bi trebalo da bude tu negde. Probao sam malopre, ne ide baš normalno tj kako sam navikao. Drugi linuxi prijave da nešto fali i ponude da sami to dovuku, Debian ne nudi tako nešto.

Ako kolega hoće da ti instalira Arčija i koristi redovnu proceduru, uzmi neku veću svesku da zapišeš kako to ide ili eventualno spremi drugi komp pa na njemu otvori uputstvo inače nećeš ništa da zapamtiš. Komande su i slične i različite ali se većina svodi na yaourt -Syua umesto sudo apt-get update/upgrade i yaourt -S imeprograma (ili pacman umesto yaourt, ja ipak više volim ono prvo) umesto sudo apt-get install. Ipak, ni skype ni teamviewer ne bi bili problem, ja ih inače nabacim za vreme instalacije Arčija ali bi i posle sve išlo lakše, uz onu jednu komandu.

Trebalo je da počneš od nekog Minta ili neke *ubuntu verzije pa kad prođeš prvu turu, idi na one zakukuljene.
[ Homer J. Simpson @ 17.08.2015. 23:50 ] @
Citat:
VeeS:
Kolega ovde... :D

Vidim po komentarima da sam zaebant, sado/mazo i šta li već - whatever... :)
Alo ljudi, Coyote je sa netins image-om (a koji je "težak" samo 200MB) USPEO da instalira KDE okruženje! Kakve veze ima da li je netins ili live KDE image, da ponovim, USPEO je da instalira KDE! Ulogovao se i počeo da istalira potrebne programe. Firefox - done, Google Chrome - done, itd... sve USPEŠNO!
A onda je došla na red instalacija Skype-a i Teamviewer-a -> problemi sa native Windows aplikacijama... po vama, problem je u pogrešno izabranom iso image-u? Ili je možda problem to što Skype za Linux postoji samo u 32-bitnoj verziji a Teamviewer radi samo preko Wine-a?

Pa nego sta si nego S&M zaebant , lik garant ne zna ni sta je synaptic a ti ga tu driblas da instalira minimal ...
Sta mu vredi sto je uspeo da instalira KDE kad mu fali gomila paketa/biblioteka ?
I otkad to TeamViewer radi samo preko Wine-a , sta je ovo onda https://www.teamviewer.com/en/...iewer-on-my-Linux-distribution ?
[ tuxserbia @ 17.08.2015. 23:59 ] @
Neću više, majke mi !!!

Čovek hoće da nauči da bi mogao da održava Debian servere koji "sigurno" imaju i ikonice i dvoklik i synaptic. Ranije se govorilo: ko nauči redhat, zna redhat. Ko nauči slackware, zna linux. A i BSD, zbog inita. Ovaj netinstall mu dođe kao "malo" lakša verzija.

Evo, odjavljujem se ;-)
[ bachi @ 18.08.2015. 00:10 ] @
Ja sam instalirao Team V. preko sajta i pokrenuo .deb, ali sam primetio da se prvi put pokretao wine... Dakle, ide preko wine-a.
[ Homer J. Simpson @ 18.08.2015. 00:16 ] @
Nemam pojma , ne koristim ga ni na win-u ali s obzirom da se nigde ne pominje mislio sam da nema veze s wine-om.
Citat:
tuxserbia:
Neću više, majke mi !!!

Čovek hoće da nauči da bi mogao da održava Debian servere koji "sigurno" imaju i ikonice i dvoklik i synaptic. Ranije se govorilo: ko nauči redhat, zna redhat. Ko nauči slackware, zna linux. A i BSD, zbog inita. Ovaj netinstall mu dođe kao "malo" lakša verzija.

Evo, odjavljujem se ;-)

Covek hoce da nauci da odrzava servere a prakticno nikad nije koristio Linux.
Mojne me to sa Slackware-om , tako su mene driblali pa sam u prvih nedelju dana znao i kernel da kompajliram ali mi to nista nije znacilo kad nisam znao neke osnovnije stvari.
Pa sam kasnije isao u kontra smeru i lepo sve leglo.
[ Panta_ @ 18.08.2015. 07:20 ] @
Za ove zavisnosti,pogledaj sta je od riznica omoguceno u /etc/apt/sources.list datoteci. Mislim da kada se intalira Debian da je omogucena samo main riznica, tako da bi trebalo dodati i contrib i non-free riznice. U datoteci sources.list iza main dodaj contrib i non-free, na primer:
Code:
deb http://debian.org/debian/ jessie main contrib non-free

Zatim azuriraj sa aptitude update. Nakon toga instaliraj teamviewer sa dpkg -i teamviewer.deb. Postupak bi bio:
Code:
sudo dpkg --add-architecture i386
sudo aptitude update
sudo dpkg -i teamviewer.deb
sudo apt-get -f install


Isto tako i za Skype. Inace teamviewer dolazi upakovan sa wine-om, ne instalira ovaj iz riznica:
Code:
ps aux|grep wine
panta     5280  0.1  0.0   5700  3032 ?        Ss   07:54   0:02 /opt/teamviewer/tv_bin/wine/bin/wineserver
[ anon70939 @ 18.08.2015. 08:48 ] @
hahah, Vladimire, dobrodošao na ES :).
5 godina mu pokazujem razne teme po ES, prepiske, rešenja... i nikada nisam uspeo da ga nateram da se registruje :)
I na kraju mu postim link ka Homerovom postu, i eto ga, regovan :D

Polako samo, trebaće malo vremena dok upoznaš članove, i dok shvatiš ko je u kom fazonu, kad treba da se uvrediš, a kada ne :)

Što se tiče netins, dugo godina sam radio sa Vladom, upoznao me dovoljno, pa je verovatno pocenio da mogu da savladam, ili je samo prerecenio moje mogućnosti i savetovao me da ga instaliram jer uz rešavanje problema (eto sa skajpom), naučiću uporedo i gomilu drugih stvari. A ovaj put sam odlučio da neću baš lako da odustanem.

Što se tiče ovoga

Citat:
Čovek hoće da nauči da bi mogao da održava Debian servere koji "sigurno" imaju i ikonice i dvoklik i synaptic.

Citat:
Covek hoce da nauci da odrzava servere a prakticno nikad nije koristio Linux.


Donekle jeste u pravu, i naravno da sam svestan da to nije baš moguće sa mojim znanjem. Ja servere ne znam da održavam ni u Windowsu.

Jednostavno, sada sam na nekom drugom radnom mestu, upao u neku drugu priču gde treba da naučim da plivam.
Neka programerska firma, kod nekog prijatelja (već sam pomenuo u nekoj drugoj temi) koji ima par desetina sajtova na Hetznerovim dedicated serverima.
I on je dosada bez ikakvog znanja se snalazio tu, a sada planira mene da gurne u tu priču.

Samo što se tu za početak svodi na backup, sinhronizaciju i slične stvari. Već mi je prilično dosta jasno oko toga, i da... nemam ikonice nego samo bitvise putty i terminal :).

Nego nisam hteo da ostanem samo na tome, hteo sam malo više da naučim, da iskoristim popodnevno slobodno vreme.
Iz tog razloga se odlučih da u potpunosti sklonim Windows sa kucnog racunara (supruga nije bas srecna).
Neko je ovde preporucivao da vecinu programa treba da instaliram dvoklikom na fajl koji skinem browserom, ali upravo ne zelim to da radim.
Zelim sve instalacije, i sva podesavanja koja mogu da odradim iz terminala, kako bih se upoznao sa stvarima "u pozadini".

I molim samo da kod mojih glupih pitanja, i preambicioznog plana da se pojedinci koji decenijama koriste Linux ne uvrede.
Poznajem privatno neke sujetne ljude koji radije nece da mi pokazu nista, niti da me upute u nesto, samo da bi mi dokazali da sve to nije ni malo lako, i da su puno pametniji od mene jer to znaju :).
Forum smatram malo drugacijim mestom, i bas mi je drago sto se konacno u nekoj temi na ES, javilo ovoliko ljudi da pomogne. Svako na svoj nacin :)


Panto, odlican post, cim dodjem kuci probacu.
Mozda mi sledeca vezba bude bila da se sa posla preko SSH kacim na kucni racunar, i na brzinu isprobam ovakve stvari, a ne da cekam dok dodjem kuci :)
[ calexx @ 18.08.2015. 09:31 ] @
Ne može sve što se skine da se instalira dvoklikom, zato to koristi gde god možeš a lako ćeš da naučiš i ostalo, kad bude potrebno. Ako misliš na klasične .deb fajlove i instalaciju, tu nema šta da se nauči osim par komandi. Mada vidim da Debian tu odskače i ne može ni sve kako je uobičajeno nego mora komplikovano. Znam ja zašto toliko bežim od njega.

Kada sam počinjao sa linuxom tj hteo da počnem, bilo je tako. Ko zna, obično odgovori u stilu ... jeste, ja sam se namučio da sve naučim a ti bi da dobiješ na gotovo. Čitaj man, idi na internet pa nađi rešenje. Zato sam više puta odustajao a kada sam pre nekoliko godina opet krenuo, već je bilo lakše. Em je linux napredovao u pravcu olakšavanja rada običnim korisnicima em su ljudi sada drugačije raspoloženi i hoće da pomognu. Od onih prvih je ostala teorija da samo ako znaš sve u sitna creva, ti si pravi a ako samo hoćeš da ga koristiš, to je no no. Sve je to OK za one koji imaju životni plan da znaju linux i da budu majstori za njega, ja samo hoću da ga koristim.
[ bachi @ 18.08.2015. 09:43 ] @
E ovo kada sam na Xubuntu uradio

deb http://debian.org/debian/ jessie main contrib non-free

I posle jednom prilikom pokrenuo apt-get upgrade i instalirao šta je ponudio, više nisam mogao da podignem sistem. :(
[ Panta_ @ 18.08.2015. 09:52 ] @
Pa uneo si Debian repo u Xubutnu ;). Iako je Ubuntu zasnovan na Debian-u, ne moze to bas tako.
[ anon70939 @ 18.08.2015. 09:53 ] @
calexx, godinama sam sa Vladom radio u istoj kanc, i on je promovisao Linux svima :). Odnosno bio u fazonu "Ma kakav windows, u linuksu imam jednu komandu da resim to i to..." :). A zato sam mu ja udarao kontru vecito sa Windowsom :).

On je jedan od onih za kojeg znam da samo linux koristi za kucne potrebezadnjih 10 godina, a mozda i duze... Znam da me u pocetku "davio" sa ubuntu-om, a kasnije nista nije priznavao osim slackware-a. No nebitno... Dakle po mom misljenu stara garda.

Hocu da kazem, da smo se posle posla obojica povremeno privatno kad naleti bavili po nekim servisom, instalacijom windowsa.
On je svima koji bi ga pitali za instalaciju OS-a, nudio dve varijante. Windows i sve sto je potrebno, je naplacivao recimo 1500 din.
Ali je bio u fazonu "e a ako hocete linux, i sve to sto cete raditi pod windowsom kao sto su filmovi, muzika, internet, office" to im je radio gratis, odnosno dinar nije uzimao ko je hteo tako... Uglavnom su ljudi hteli Windows :)

bachi, to si sad uradio :o
Kako? Pa zar Ubuntu nije slican kao Debian? Odnosno na istoj platformi (ako se tako kaze)
[ calexx @ 18.08.2015. 10:18 ] @
Ja sam odavno odustao da predlažem linux. Prosto, ljudi su lenji i neće da se potrude a drugo, najveći problem je sa onima koji misle da znaju, naučili su nešto i sada ne bi hteli da ostanu bez toga i pokažu da ipak ne mogu da se snađu. Oni koji dobro znaju a nemaju neke obaveze prema windowsu mogu da pređu a i oni koji nemaju pojma a ima ko da im pomaže.
Citat:
bachi: E ovo kada sam na Xubuntu uradio

deb http://debian.org/debian/ jessie main contrib non-free

I posle jednom prilikom pokrenuo apt-get upgrade i instalirao šta je ponudio, više nisam mogao da podignem sistem. :(
Au bači ... pa ti baš misliš da resavski način uvek radi. ;) Sad opravljaj (ako već nisi) ili iskoristi priliku da probaš još neki linux. ;) Šta ćeš od toga da radiš?
Jeste Ubuntu i slični zasnovan na Debianu ali nemaju toliko veze da ih tek tako mešaš.
[ Panta_ @ 18.08.2015. 10:48 ] @
Citat:
E ovo kada sam na Xubuntu uradio

deb http://debian.org/debian/ jessie main contrib non-free

I posle jednom prilikom pokrenuo apt-get upgrade i instalirao šta je ponudio, više nisam mogao da podignem sistem.


Debian/Ubuntu i vecina ostalih Deb. zasnovanih distribucija dolazi sa GUI alatkama za administraciju softverskih paketa, repoa itd. Na primer za dodavanje/uklanjanje repoa, instalaciju/uklanjanje soft. paketa moze da se koristi Synaptic: sudo apt-get install synaptic. Ili, samo GUI za repoe: sudo apt-get install software-properties-gtk za Gnome ili sudo apt-get install software-properties-kde za KDE korisnike. Takodje, za instalaciju DEB paketa koji nisu iz riznica, vec sa neke druge lokacije, npr. Skype i TV, umesto dpkg komande, postojii GUI za istu: sudo apt-get install gdebi ili sudo apt-gt install gdebi-kde. Takodje, nema smisla koristiti net install za desktop, a pogotovo na takvu instalaciju dodati preglomazni KDE. Za desktop instalaciju postoji odgovarajuci ISO file sa kojim dolaze gore navedene alatke za laksu administraciju sistema, zato se valjda i zove desktop. Net install se koristi za server i tamo gde postoji ogranicenje u hardv. resursima.

Inace, ova linija "deb http://debian.org/debian/ jessie main contrib non-free" ne vodi nigde i ako se unese sve sto moze da prouzrokuje je 404 not found error.

Evo zvanicne liste sa Debian mirror-ima: https://www.debian.org/mirror/list
[ gilopile @ 18.08.2015. 12:11 ] @
CoyoteKG, vidim vratio si se na Win 10 :D

Evo i ja cisto da probam, skinuo `debian-live-8.1.0-amd64-standard.iso` i problem na samom pocetku. Deder mi reci kako da se ulogujem, ne znam login i pass :D Kucam live/ live i nece da udje, izbaci nesto i opet trazi pass :)
[ calexx @ 18.08.2015. 12:26 ] @
Pa i bači se vratio na sedmicu. ;) Misle da je linux tako lak i jednostavan kao što je delovalo na prvi pogled. ;)

Jesi li probao user/live?
[ gilopile @ 18.08.2015. 12:31 ] @
Da, da, upravo sam taj probao i prihvati, tj. izbaci mi jos nesto i onda vise ne prihvata taj i opet sam u konzoli. S tim da umesto da pise login: sada je nesto tipa debian@live&: i onda tu mogu da tipkam, ali nista ne prihvata. Jbg, nemam trenutno sa cim da uslikam...

Ima li mi pomoci? Sta li ce tek biti kad udjem u OS :D Na samom pragu, pa vec problem, hehehe

P.S. Nasao neki fon sa kamerom, sada cu da uslikam pa ce biti jasnije o cemu pricam...Momenat, molim.
[ gilopile @ 18.08.2015. 12:56 ] @
Lose slike, ali se vidi koliko toliko....Znaci, kada ukucam User/live, onda izbaci sve ono dole...



[ gilopile @ 18.08.2015. 13:06 ] @
Evo bolja slika. Morao sam neko svetlo da uperim u kameru...:)


Znaci, dobijem to kada ukucam user/live
[ dr0id @ 18.08.2015. 13:10 ] @
startx?
[ anon70939 @ 18.08.2015. 13:21 ] @
Citat:
gilopile:
CoyoteKG, vidim vratio si se na Win 10 :D

Nisam, ovo mi je računar na poslu.
Čim kući savladam, onda ću i ovde da ga instaliram, a Windows na virtualnu mašinu
[ calexx @ 18.08.2015. 13:24 ] @
Citat:
gilopile: Da, da, upravo sam taj probao i prihvati, tj. izbaci mi jos nesto i onda vise ne prihvata taj i opet sam u konzoli. S tim da umesto da pise login: sada je nesto tipa debian@live&: i onda tu mogu da tipkam, ali nista ne prihvata. Jbg, nemam trenutno sa cim da uslikam...

A ti si pored onolikih Debiana sa raznim DE izabrao standard??
Citat:
Flavors: The live images come in several "flavors", several providing a choice of desktop environments (GNOME, KDE, LXDE, Xfce, Cinnamon and MATE) and one text console flavor: standard. Many users will find these initial package selections suitable, installing any additional packages they need from the network afterwards.

Sad si startovao konzolnu varijantu pa uživaj u kuckanju. ;)
[ gilopile @ 18.08.2015. 13:29 ] @
Neee, samo ne kucanje. Daj, molim te, prepuruci nesto sa grafickim okruzenjem. Da mi je do kucanja, sibnuo bi flopy sa DOS-om :)

Nesto da ne treba 8GB RAM-a ui Quad core. Imam neku kantu trenutno sa 512MB RAM-a, neki AGP krs i Sempron 2800+ :D
[ calexx @ 18.08.2015. 13:44 ] @
Imao sam ja neki takav krš ali sa 1GB rama pa je nekako i mrdalo. Zaboravi novije linuxe, eventualno neki lagani ... to će neko drugi da predloži. Možda xubuntu, možda neki sa mate ili lxde okruženjem ... slabo se razumem u to.
[ gilopile @ 18.08.2015. 13:46 ] @
Da, da, znam d ne mogu nista novije na ovaj krs. Zato sam i na XP-u sada.

Hvala coek, sacekacu nekoga da predlozi nesto lagano. Imao sam ja ranije xubuntu u paketu sa XBMC i radilo je to ok. Mozda cu opet njega da instaliram.

Pozz!
[ anon70939 @ 18.08.2015. 13:48 ] @
Idi bre gile, dugo vec kuburis sa tim matorim racunarom :).

Pre 100 godina sam isntalirao Mint Mate na racunar sa 1GB i te neke osnovne stvari su bolje radile nego pod Windowsom...
[ gilopile @ 18.08.2015. 13:51 ] @
Ma jbg, rasprodao sam sve, a ovo sam bukvalno nasao po sobi i sklopio za prvu ruku dok ne sastavim nesto normalno. Nesto imam, nesto moram da dokupim...

E vidis, mgao bi neki matoriji Mint. I njega sam koristio jedno vreme na jednom laptopu. Ok je radila multimedija, surf i sl, sto mi je za sada prioritet, jer za cega da koristim ovo sokocalo :) Sto mi je najbitnije, gura 720p :)
[ Panta_ @ 18.08.2015. 15:04 ] @
Za 512mb RAMa, po nekom mom iskustvu jedino Lubuntu ili neka distribucija sa LXDE okruzenjem, na primer Debian. Lxde kada startuje trosi oko 130mb ram memorije, dok Xfce koliko se secam preko 300, mislim na Xubuntu, Debian verovatno nesto manje. E sad, Xfce je ispeglaniji/stabilniji i ima vise mogucnosti za konfigurisanje, takodje je jednostavniji za pocetnike. S druge strane, Lxde nije toliko hardverski zahtevan i dosta je pogodniji za starije racunare, ali opet nije bas nastrojen pocetnicima.
[ Panta_ @ 18.08.2015. 17:22 ] @
Malo sam testirao u VirtualBox-u Debian sa Lxde i Xfce4 desktop okruzenjima i evo rezultata ;).

Debian + lxde-core + lxdm nakon starta sistema:

Code:
sudo apt-get install --no-install-recommends xorg lxde-core lxdm




Uklanjanje LXDEa:

Code:
sudo apt-get --purge remove `dpkg --get-selections | grep lxde | cut -f 1`
sudo apt-get autoremove


Debian + xfce4 + lxdm:

Code:
sudo apt-get install --no-install-recommends xfce4





Kao sto se vidi, i nije neka razlika u zauzecu RAMa. E sad, kada se pokrene neka od zahtevnijih aplikacija, sve ode u nebo :).



Za slabije konfiguracije, pored DE, treba naci alternativu i zahtevnim aplikacijama kao sto su Firefox, OpenOffice idr. Evo liste aplikacija pa testirajte ;): https://wiki.archlinux.org/index.php?title=List_of_applications
[ bachi @ 18.08.2015. 18:57 ] @
Meni se Xubuntu sviđa više od Lubuntua zato što može da se prave prečice na desktopu, a i start meni ima search na Xubuntu.

To sam skršio pre nedelju dana, odmah sam reinstalirao sistem ispočetka. :D

Desktop mi je Windows 7, a laptop (koji sada vrši ulogu home servera) je na Xubuntu-u i tu je MiniDLNA, piči Samba i qBittorrent. Sada desktop držim uključen samo kada mi treba, ne piči više celu noć i manje struje troši i nema više bude u spavaćoj sobi.

Sledeće mi je da krenem oko osnove networkinga pod Xubuntu-u, hoću da dignem DHCP server, dns server, OpenVPN server i tap interfejs koji želim da bridgujem na wlan0, tako da kada se spojim udaljeno da sam u svom kućnom subnetu.

Dok mi je u pfsense-u ovo laganjeze da izvedem, kao i u Windowsu, u Linuxu je "malko" teže, pa ću morati da RTFM. :D

Skupljam lovu za SSD disk na desktopu, pa će verovatno da padne dual boot Windows 7 - Xubuntu.
[ gilopile @ 19.08.2015. 04:16 ] @
@Panta_: NE Vredi probao sam sve zivo i mrka kapa.

- Linux Mint 12 - Ucita, ali treba mu jedno dobrih 5 min da dodje do desktopa i onda se sve vuce kao da procesor radi na 14MHZ. Pola sata dok podigne firefox, recimo...Drajveri za g. karticu rade, ali sve ide sporo da sporije ne moze.

- Ubuntu 12 - Dodje do logo-a gde ucitava, izbaci kursor i tu malo malo, pa mogu da ga pomeram, malo zablokira i tako u nedogled, crn ekran sa kursorom, ne dodje do desktop-a

- Lubuntu ista prica

Prosto da ne poverujem. Nesto kao da nije kompatibilno. Ploca je neka soc. 754 nForce4 chipset. sempron 2800+, 512BM RAM-a i Gforce mx440.

Milion putasam podizao Ubuntu i Mint na slicnim masinama i radilo je besprekorno :(
Pocupao samsve PCI kartice, jer sam mislio da mozda nema drajver za neku ili ubaci neki pitajboga, pa zato koci - dakle klot ploca i opet isto.

Sve podizem sa USB HDD-a formatiran u Fat32, probao i u NTFS, ali onda nece da startuje ni jedan od njih. Dobijem Yumi menu, odaberem distribuciju koju sam ubacio i kada lupim enter, samo refresuje i ne ucitava dalje.

Pokusacu sa drugom g. karticom, ubogi Ati 9250 :D, jer nemam vise sta da probavam, pa ako nece, onda nForce4 pravi problem, definitivno.

Upravo sam skinuo slacko-5.7.0-PAE, pa cu sada i njega da probam :) Ovaj bi trebao i na Commodore 64 da radi glatko :)

Katastrofa....
[ gilopile @ 19.08.2015. 04:26 ] @
Evo, Slacko radi odlicno. Mreza, zvuk, graficki drajveri...:)

[ Panta_ @ 19.08.2015. 05:35 ] @
Za Ubuntu i Mint je to slaba masina zato se i vuku, a Lubuntu bi trebao da radi, mada verovatno su i njega natrpali. Ja licno izbegavam sve sto u nazivu ima "buntu" a da ne pocinje sa U. Ovo gore sam isprobao na Debian-u minimal, tj. net instalacija, pa dodao X i DE. Kao sto mozes da vidis sa slike, Lxde i Xfce ne zauzimaju puno resursa tako da bi radili solidno na takvoj masini, verovatno bolje od Win. XPa. Konkretno Linux-i ne prestavljaju problem, svaki mozes da ogolis do te mere da zauzimaju sto manje resursa. Problem prestavljaju i zahtevne aplikacije, kao npr. Firefox, otvoris par stranica u istom i on ti pojede svu memoriju, tako da je dzabe da ti sistem zauzima 80-100 mb memorije ako Firefox u startu zauzme 200. Tako da je pored "lajt" sistema treba koristiti i "lake" aplikacije, na primer, Firefox zameniti sa Midori browser-om, Office Word sa Abiword itd.
[ gilopile @ 19.08.2015. 06:25 ] @
Da, da, jasno mi je. Firefox, Opera, Chrome ce da pojede koliko god da imas RAM-a. Sto vise RAM-a, vise ce da zdere, tako da mi nista ne znaci kada se podigne OS da uzme samo 100MB RAM-a, kad, sto kazes, pokrenes FF, on pojede svu raspolozivu memoriju u startu i ode sve na page....Jbg, minimum je bar 2 GB da bi iole bilo koji OS radio kako treba. Za procesorsku brzinu, vise - manje. Ovih dana bi trebalo da uzmem neki DDR3 RAM i sklopim neki Phenom II x4 conf. i bice sve ok. Ovo je pravo mucenje.

Ali ono sto mi je cudno je to da sam Mint 13 instalirao na jedan Dell laptop, d800 ( isao je sa fleske od 4GB, jer nisam ni imao HDD u njemu ) sa 512MB RAM-a, gforce goo neki krs, CPU Intel 1.7GHZ 1MB l2 i to je letelo, bukvalno. FF je otvarao za par sekundi...Ovde na ovoj konfiguraciji se vidi da nesto ne stima, da se bukvalno OS vuce kao da je CPU na 200MHz.

Na XP sve leti, Ide 720p film ko od sale, i CPU radi na nekih 60-80%...YT ide na 360p bez seckanja u full screen-u...Sve nesto kontam da NF4 chipset baguje na tim Linuxi-ima. Nisam googlao, ali nema sta drugo da bude, jer sam i na slabijim masinama, tipa soc. A Athlon 2000+ i isto gf400MX terao Mint 11 bez ikakvih problema...Imam na tavanu neku plocu soc. A koja radi pod Mikrotik-om pa cu bas da probam kad nadjem neki krs da ga odmeni.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 19.08.2015. u 07:39 GMT+1]
[ Pali zari @ 19.08.2015. 07:34 ] @
Probaj umesto Firefox-a da koristis Maxthon browser. Trebalo bi da ima dobrane razlike na slabijim masinama u korist Maxthon-a.
[ gilopile @ 19.08.2015. 07:36 ] @
Ne vredi, nije ovde slucaj sto ce FF da mi pojede sav RAM, vec to da se sve skupa voce k`o prebijena macka. Samo HDD da otvorim ili bilo sta drugo na desktopu, treba mu minuti...Nesto gadno keca ovde...
[ Panta_ @ 19.08.2015. 08:09 ] @
Pokreni top komanu pa vidi sta ga opterecuje, ako je grafika, poledaj Xorg proces, tj. koliko zauzima cpu/mem.
[ gilopile @ 19.08.2015. 08:15 ] @
Sada sam probao i sa ATI 9200 i ista prica. Ipak mislim da me USB HDD zeza i da on pravi problem. Kao da je transfer 100kb/ps. Pokusao da ga install na HDD, ali onaj kruzic vrtio 10 min i nikako da pocne instalacija, pa zato mislim da je oko toga problem. Pokusacu ponovo pa cemo da vidimo. Znaci sve je bas tromo, bilo sta da pokrenem/ otvorim, traje pola vecnosti. Odziv je katastrofalan. Ipak Mint 12 ne bi trebao da je toliko zahtevan, jer kao sto rekoh, na krsu od laptopa je radio odlicno. Nista jaci i slabiji nije od ovog kompa.

`ladno nemam ni jednu flesku ovde da probam preko nje :)

Inace, USB HDD kada merim brzinu na HDtune, ide transver oko 30MBps, sto je bar 2x brze od fleski, aj ga znaj sada...
[ anon70939 @ 19.08.2015. 09:19 ] @
Ma Mint je meni pre par godina sjajno radio na nekoj krs masini. Sigurno te tu zeza sto je HDD na USB.
Nemas mogucnost da ga zakacis direktno na plocu? Cisto da probas i istestiras.
[ gilopile @ 19.08.2015. 09:38 ] @
Imam par HDD-a ovde, ali jednostavno nece da krene instalacija iz Mint-a. Vrti pola sata kruzic, ali jok. Danas cu da uzmem flesku i probam sa njom, jer je moguce da nesto baguje USB HDD preko kojeg sam napravio Live CD sa Yumi. Drugog nacina trenutno nemam...USB HDD je 2.5` ATA, pa nemam mogucnosti da ga skopcam na IDE granu...
[ gilopile @ 19.08.2015. 09:43 ] @
Imam par HDD-a ovde, ali jednostavno nece da krene instalacija iz Mint-a. Vrti pola sata kruzic, ali jok. Danas cu da uzmem flesku i probam sa njom, jer je moguce da nesto baguje USB HDD preko kojeg sam napravio Live CD sa Yumi. Drugog nacina trenutno nemam...USB HDD je 2.5` ATA, pa nemam mogucnosti da ga skopcam na IDE granu...
[ anon70939 @ 22.08.2015. 12:28 ] @
Koju Virtual machine aplikaciju da koristim?
Virtual Box, QEMU...? to sam izguglao kao da su najbolji.
Treba mi za Windows i maksimum mogucnosti na njemu, kao da mi je instaliran direktno na HDD
[ anon70939 @ 22.08.2015. 22:33 ] @
instalirao sam vbox, super je.


Nego... Da li je moguce da integrisana grafika na mom i7 procesoru je toliko losa, ili je do nekog drajvera?

Naime, brze scene u video snimcima, bilo da je SMPlayer ili YouTube, su nekako iseceni na 2-3 dela po horizontali. Ne znam ni kako da objasnim, pokusao sam da uhvatim u nekim scenama screenshot, ali kad to uradim, kao da se to ne vidi.
Ne desava se stalno, najcesce kada se kamera pomera.
Odnosno kada kamera snima jedan kadar i fiksna je, koliko god da se brze stvari u sceni dese, nema nikakvih problema.
Ali ako se kadar kamere pomera, u zavisnosti od brzine pomeranja, primecuje se i taj problem.
Pricam o snimcima u 720 ili 1080.
Pomislio sam da mozda moj TV ne moze da izrenderuje te brze scene, ali i na monitoru mi se ista stvar desava.
Koliko se secam, slican problem sam imao i sa Windowsom.

Da li zaboravljam na neka podesavanja u samom plejeru ili su u pitanju Intel drajveri? Da li opet neki drajveri ili...?

Isto i za zvuk. Sjajan je uglavnom, ali kod nekih tonova mi prilicno krce zvucnici.
Recimo, kad mi stigne poruka na Viber, kao da mi neko grebe zicanom cetkom po membranama.

Da li se uopste treba zamarati drajverima koji su instalirani na linux-u?
[ Panta_ @ 23.08.2015. 06:09 ] @
Da li si instalirao Guest Additions?
[ anon70939 @ 23.08.2015. 08:54 ] @
Nisam, hvala
[ anon70939 @ 26.08.2015. 21:33 ] @
Imam problem od pocetka koji ne mogu da resim, a vidim da nisam jedini na planeti :). Samo sto ne mogu da izguglam resenje.

Pomenuo sam vec da imam monitor i TV koji je uglavnom iskljucen ili vrti neki program, nije non stop slika sa racunara na njemu.
Uglavnom mi se desava da mi vecinu programa otvara na TV-u (koji je recimo iskljucen), umesto na monitoru koji sam podesio da je primarni.
Te sve programe sam uspeo da podesim jedan po jedan da mi ipak prikazuje na monitoru ovako,


ali ne mogu nikako volume controls.
Kad kliknem na monitoru da pokusam da stisam ili pojacam zvuk, ne mogu jer mi se kontrole otvore na TV-u, i ne mogu nikako da ih prebacim na monitor.
Da li je neko imao slican problem sa KDE okruzenjem?
[ VeeS @ 28.08.2015. 19:10 ] @
Jesi li proverio da li je ovo čekirano u podešavanjima?

System Settings -> Window Behavior -> Window Behavior -> Active screen follows mouse



Ja ovo nemam u podešavanjima jer je trenutno priključen samo jedan monitor.

[Ovu poruku je menjao VeeS dana 28.08.2015. u 20:24 GMT+1]
[ anon70939 @ 31.08.2015. 20:01 ] @
Tek sad videh odgovori.
Zanimljivo je da ta opcija nije cekirana po default-u...

Cekirao sam, verovatno vise necu imati problema sa prozorima, ali sound volume se i dalje otvara na drugom screen-u

izgleda je to neki poznati bug
https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=333803
[ anon70939 @ 02.09.2015. 15:08 ] @
Instalirao sam pomocu playonlinux igru World of Tanks koju inace igram dugo.
Zadivljujuce, uspesno sam to uradio i nemam nikakve BUG-ove, ali framerate u igri veoma nizak, samo 25fps... Inace u Windows-u je islo od 70-120 na minimalnim podesavanjima.

Imam integrisanu grafiku sa procesorom i7 2600K.
Treba li da instaliram neke posebne drivere ili...?

Preko Intelovog sajta sam dosao do ovog drajvera
https://01.org/linuxgraphics/

Wine mi je instalirao Direct X. Da li i u linuxu treba nesto poput toga da instaliram?

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 02.09.2015. u 17:59 GMT+1]
[ anon70939 @ 07.09.2015. 16:45 ] @
Evo mene opet :)


Pokušavam sa Filezilla da se zakačim preko FTP da iskopiram nešto na server.
Ne uspevam u tome.

Vidim da je već instaliran proftpd

Kad pokusam sa root acc i pass-om koji koristim za SSH konekciju uspesno filezilla mi izbacuje ovu poruku


Citat:

Status: Connecting to 2xx.2xx.1xx.x:21...
Status: Connection established, waiting for welcome message...
Status: Insecure server, it does not support FTP over TLS.
Command: USER root
Response: 331 Password required for root
Command: PASS *************
Response: 530 Login incorrect.
Error: Critical error: Could not connect to server
Status: Disconnected from server


Da li treba da dodam root u neku ftp grupu ili...?
[ vladared @ 10.09.2015. 14:29 ] @
Da li uopšte root može da se loguje na taj server? Što ne narpaviš neki nalog i preko njega probaš?
[ anon70939 @ 10.09.2015. 15:25 ] @
root-om se logujem preko SSH.

Nasao sam neko uputstvo gde treba u fajlu /etc/ftpusers da sklonim root user.
Jer valjda kako sam razumeo tim userima koji su navedeni u tom fajlu nije dozvoljeno da se loguju preko FTP.
Pored root tu su mi bili jos i
# /etc/ftpusers: list of users disallowed FTP access. See ftpusers(5).

daemon
bin
sys
sync
games
man
lp
mail
news
uucp
nobody


Cak sam i u proftpd.conf podesio
UseFtpUsers off kako taj fajl ne bi ni gledao...

E sad, preko Pleska sam napravio webspace, podesio domain i hosting nekog bzvz sajta i Plesk mi je kreirao automatski FTP account sa kojim mogu da se logujem, ali imam pristup samo tim folderima gde je sam sajt. Ostalo ne mogu da vidim.

Doduse, kad razmislim, verovatno postoji dobar razlog sto nije bas omoguceno kaciti se sa root nalogom na FTP, ali me nervira sto na drugom nekom serveru mogu, a na ovom ne uspevam. A guglam vec danima...
[ Burgos @ 10.09.2015. 17:54 ] @
Citat:
CoyoteKG:

Da li treba da dodam root u neku ftp grupu ili...?


Ne, nego treba da izbaciš mogućnost da se root uopšte loguje preko SSH :-).

Što se tiče samog pitanja, probaj da resetuješ FTP daemon.

Manual kaže:

Citat:
Normally, proftpd disallows root logins under any circumstance. If a client attempts to login as root, using the correct password, a special security message is sent to syslog. When the RootLogin directive is turned On, the root user may authenticate just as any other user could (assuming no other access control measures deny access); however the root login security message is still sysloged. Obviously, extreme care should be taken when using this directive.

The use of RootLogin in the Anonymous context is only valid when the User / Group defined in the Anonymous block is set to 'root'

See also



Podesi to (RootLogin On) u proftpd.conf i restartuj proftpd.

http://www.proftpd.org/docs/di...nked/config_ref_RootLogin.html
[ anon70939 @ 10.09.2015. 17:56 ] @
Dada... I to moram da onemogucim :)
[ Burgos @ 10.09.2015. 17:58 ] @
Ah, da - ne koristi FTP za osetljive stvari, koristi SFTP ili SCP (ako si na Windowsu, klijent je WinSCP).
[ anon70939 @ 11.09.2015. 08:27 ] @
Instalirao WinSCP i uspesno se zakacio preko SFTP sa root nalogom.
Negde sam vec procitao da ne mogu sa FTP nego da treba da koristim SFTP, ali nisam proverio :)
[ anon70939 @ 11.09.2015. 13:40 ] @
Ajd jos jedno pitanje, oko linkovanja u linux-u

Susretao sam se ranije i to kapiram kao neki shortcut u windowsu, samo malo kompleksnije.
Imao sam slucaj na kucnom racunaru da nisam imao dovoljno mesta na home particiji pa sam sa linkom odvukao sve na neku var particiju...


Pomenuo sam vec negde da sam se zaposlio u nekoj programerskoj firmi, i za pocetak mi je posao da cackam oko Hetzner-ovih servera i usput da sklonim tu "muku" sa njihovog vrata, posto im je to predstavljao problem koji im je oduzimao puno vremena.

E sad, pošto su oni programeri, koriste SVN, a pritom bi i Trac koji nisu do sada koristili, ali ja treba da im omogućim... Koji ni ne kapiram u potpunosti kako funkcioniše.

SVN sam instalirao, podesio, sa nekim Tortoise programom radi savršeno...

Trac sam krenuo, ali sam zapucao na jednom mestu
https://hsmak.wordpress.com/20...02/how-to-set-up-svn-and-trac/

Kod dela

Citat:
Trac Configurations

Note: You will need to download the Trac package and link to the cgi-bin/trac.cgi and cgi-bin/trac.fcgi in the configuration.
In my case, this the path to these files after extracting:

ls /usr/local/Trac-0.11.6/cgi-bin


Trac package sam skinuo i to je neka verzija Trac-1.0.8 samo sa malo drugacijom strukturom foldera unutar, nije kao u ovom njegovom primeru sa tutorijala.

root@africka-sljiva /home/Trac-1.0.8/contrib # cd cgi-bin
root@africka-sljiva /home/Trac-1.0.8/contrib/cgi-bin # ls -l
total 8
-rwxrwxr-x 1 1000 psaadm 1071 Jul 25 07:51 trac.cgi
-rwxrwxr-x 1 1000 psaadm 1027 Jul 25 07:51 trac.fcgi


Šta ja na kraju treba da linkujem?


edit:
mislim da sam shvatio, da sam pogresno shvatio stvar oko linkovanja :)
Upravo resavam

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 11.09.2015. u 14:54 GMT+1]
[ Panta_ @ 11.09.2015. 14:08 ] @
Dodaj putanje do tih datoteka u svn.cgi i svn.fcgi:
Code:
ScriptAlias /MyProjects/trac /usr/local/Trac-0.11.6/cgi-bin/trac.fcgi


Klikni na + expan source u uputstvu da vidis sadrzaj pomenutih datoteka pa ce ti biti jasnije.
[ anon70939 @ 11.09.2015. 14:18 ] @
dada, to shvatih...

Nego nemam svn.cgi i svn.fcgi fajlove

Pretpostavljam da treba da ih kreiram unutar
/etc/apache2/sites-available/

i da taj tekst iz "expand" iskopiram unutar njih, s tim sto treba da dodam ispravne putanje.


S tim što mi malo taj materijal unutar expand nije u potpunosti jasan. Odnosno nije mi jasan deo sa

AuthUserFile /etc/apache2/.htpasswd

taj .htpasswd fajl i nemam unutar tog foldera.

jer meni za SVN autentifikaciju vuce iz fajla
AuthUserFile /etc/apache2/dav_svn.passwd


bar mi je tako navedeno u dav_svn.conf fajlu...


<Location /svn>
DAV svn

SVNParentPath /var/svn-repos/

AuthType Basic
AuthName "Subversion Repository"
AuthUserFile /etc/apache2/dav_svn.passwd

Require valid-user
</Location>
[ Panta_ @ 11.09.2015. 14:33 ] @
Samo izmeni putanju do AuthUserFile /etc/apache2/dav_svn.passwd kako je kod tebe, kao i putanje do trac.* datoteka, ScriptAlias /home/Trac-1.0.8/contrib/cgi-bin/trac.cgi, itd.
[ anon70939 @ 27.09.2015. 11:40 ] @
Pozdrav,

Kad sam instalirao Linux na mom racunaru, bila je integrisana grafika i sve je bilo automatski podeseno, dignut driver i slicno.
Nakon toga sam ubavio neku nVidia grafiku i instalirao drivere.
Po nekom uputstvu, zaboravio sam sta je, u principu morao sam nesto iz terminala da radim :).
Pominjano je neko X sta god da je to :)

Sad sam izvadio grafiku, jer sam je dao nekom, i ostao je racunar samo na integrusi.
Ali mi se ne dize GUI nego terminal gde mi pise neko tty1
Sta sam zahebao, kako da popravim? :)
[ anon70939 @ 27.09.2015. 12:44 ] @
Evo screen shot-a, mozda bude jasnije


Probao sa apt-get update, upgrade, dist-upgrade, build-dep xorg, reconfigure kde-workspace... Ali nista

[ Panta_ @ 27.09.2015. 13:08 ] @
Ukloni taj nvidia drajver sto si instalirao.
Code:
dpkg -l | grep nvidia
sudo apt-get --purge remove nvidia*

Koja je ta integrisana graficka?
Da vidis koji drajver je u upotrebi pokreni lsmod komandu.

Inace ta start komanda kojom uporno pokusavas da pokrenes KDE ne postoji ;). Da startujes KDE koristi:
Code:
sudo systemctl start kdm

Start u komandi zameni sa stop, restart status, sta ti vec treba.
[ anon70939 @ 27.09.2015. 13:12 ] @
Uspeo sam nekako pre nego sto sam video tvoju poruku

Preimenovao sam samo
/etc/X11/xorg.conf.d
u
/etc/X11/xorg.conf.d.backup

I evo digao mi se :D

za start kde nesto izguglah preko telefona, ali videh da ne postoji komenda. hvala :)



Posto planiram za neki dan da kupim neku malo bolju nvidia graficku kartu i da je stavim ponovo u komp, jel dovoljno samo da preimenujem nazad ceo folder u xorg.conf.d i radice kako treba?
[ Panta_ @ 27.09.2015. 13:50 ] @
Zavisi koju verziju drajvera si instalirao: https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers.