[ Clan777 @ 18.08.2015. 00:16 ] @
1)Kako legalno prodati svoju polovnu stvar, da vam to nije posao, vec hocete da kupite drugu? Da li postoji zakon da u tom slucaju treba nesto platiti drzavi, kako to izvesti legalno, ili se drzavi placa samo ako je to neka organizovana prodaja u smislu time se bavimo, a u ovom slučaju se ne plaća državi ništa i to je legalno? Da li je legalno prodavanje takvih stvari preko nekih oglasa na internetu?:) (stvar je oko stotinak evra, a ako postoji ograničenje voleo bih i to da znam)

2) Konkretan primer, dao sam oglas na internetu, javila se osoba iz neke druge države, uplatila bi na racun u banci osobi koja je trenutno u istoj drzavi u kojoj je ona (a tu osobu ja znam pa bi mi dala pare kada dodje u srbiju- da li je to legalno?), i kada cujem da su pare legle poslao bih u trecu drzavu aparat (koji je oko stotinak evra) bratu osobe koja je kupila od mene jer hoce svom bratu na poklon da posalje. Da li ima tu nečeg nelegalnog?:)

Pokusavao sam i u zakonu da nadjem, i ovako na forumima i ovde na forumu, ali nigde nisam nasao ako hoću da prodam svoju polovnu stvar jer hocu da je zamenim ili mi ne treba.

3) Ovo slicno pitanje sam negde nasao ali tu nisam umeo da nadjem odgovor koji meni treba: da li je legalno da uplatim nekom u istoj drzavi novac na privatni racun u banci, i kao svrhu uplate napisem kupovina te i te stvari od tog coveka a da pritom nijedna strana ne plati nista drzavi? Da li je to izvodljivo uopste, a ako jeste da li nešto treba drzavi da se plati?

Hvala vam:)
[ ademare @ 18.08.2015. 03:00 ] @
1,2 ,3 sve je legalno !!

Zakonom je zabranjeno da se neko bavi bilo kojom delatnoscu , pa i trgovinom a da nije prijavio da se time bavi i da izmiruje sve zakonske obaveze u vezi toga.

Medjutim prodaja jednog predmeta i to jos polovnog ne spada pod delatnost.

Tu kao i na carini postoji Diskreciono pravo drzavnih organa da procene , u ovom slucaju poreskih , trzine inspekcije po novom itd. u vezi Carine to je Carinik da li nesto predstavlja Trgovacku kolicinu ili ne .

1 komad nikada nije trgovacka kolicina , ali ko pretera evidencije se vode .

Imas na sajtu carine negde prosle godine su sa nalogom , upali carina i policija u stan coveka koji je prodavao po njihovom misljenju suvise velike kolicine da bi to moglo da se podvede pod delatnost. U stanu su mu nasli garderobe namenje prodaji u vrednosti par hiljada Eura. Prodavao je preko interneta . Dovoljno da bude nelegalno.
[ Clan777 @ 18.08.2015. 08:40 ] @
Hvala Vam puno na brzom odgovoru! Sada mi je puno lakse :). Evo malopre sam bio u pošti kod železničke stanice u Beogradu, u sobi za carinu, i od prilike mi je rekao isto što i Vi, i da mogu da pošaljem (ja sam mu bio obrazložio o čemu se radi)

Hvala puno još jednom!