[ digisat @ 20.08.2015. 17:41 ] @
Niakad u skorijoj budičnosti neče biti HD TV kanala iz vrlo jednostavnog razloga, a to je cena kod ETV.RS neče tv stanice da plačaju zakup u HD kvalitetu nego samo u SD.

Pre nekolko dana sam imao razgovor preko broja 18911 digitalizacija I između ostalog pitam ja njih zašto nema HD TV programa sa druge strane dobijem pitanje i odgovr, da li ste videli cenovnik koji je za zakup u HD tehnici.

Ovim putem postavljam pitanje da li su cene realne, Mislim da se otkrivanjem ove istine dolazi do nove istine a to je da su mogli da urade mrezu i sa starim DVB-T standardom i da su milioni evra bačeni u ništa jer šta vredi instalirana oprema i infrastruktura kad nema HD TV programa, znači još jedan promašaj kod nas.

Ono što smo gledali u inicijalnoj mreži RTS gledali smo i to je to. Možda za jedno 100 godina a mozda i ni za 200 godina.
[ Miladinovic @ 20.08.2015. 20:59 ] @
Cene HD emitovanja su stvarno velike. Evo linka http://www.etv.rs/o-nama/opsta.../cenovnik-usluga-jp-etv?id=428

Dakle, za jedan HD kanal treba mesecno izdvojiti 119.443 evra! Treba proveriti cene u drugim zemljama. Ono sto je sigurno da RTS HD ima dozvolu, ali ne emituju zbog visoke cene koju je postavila ETV kao monopolski provajder te usluge.

Ovo sa T1 ne pije vodu, T2 je svakako pun pogodak, a ulozen novac u opremu se moze vratiti samo od jednogodisnje rente mobilnim operaterima. U svakom slucaju, T1 mreza bi bila mozda malo, ako ne i toliko jeftinija od sadasnje i u tome nije problem, posto svi novi predajnici proizvode samo T2 predajnike, koji naravno rade i u T1 modu.

U svakom slucaju cena je jako lose formirana i sada kada ne emituju nikakav program i 50% muxa 1 je neiskorisceno oni imaju prakticno iste troskove kao da je i 100% iskoriscenje. Sa njihove strane, HD kanal ne zahteva nista tehnologski vise sem veceg protoka od SD kanala.
[ hotchimney @ 20.08.2015. 21:23 ] @
Citat:
digisat:

da su mogli da urade mrezu i sa starim DVB-T standardom i da su milioni evra bačeni u ništa jer šta vredi instalirana oprema i infrastruktura kad nema HD TV programa, znači još jedan promašaj kod nas.

To je ono što ponavljam mesecim unazad.
A partijska stoka me proglašava za izdajnika i šta god.

Naravno da se moglo uraditi DVB-T kao Hrvatska na primer (ili Nemačka)
a zatim kad se steknu uslovi
preći na DVB-T2.

HD kanala će sigurno biti
samo što će se dva puta plaćati.
Prvi put je plaćeno
a kad se krene masovnije u HD
ponovo će se sve platiti
jer će postojeća oprema zardjati.

Što se tiče visoke cene za HD zakup
to je verovatno zato
da RTS ne bi bio u zaostatku u odnosu na ostale.
Kad RTS stekne prednost (nadaju se naplatom TV takse)
dobiće HD zakup.


T2 je svakako promašaj
kao i svi partijski projekti u Srbiji
će odrati gradjane.
[ digisat @ 20.08.2015. 22:21 ] @
Ja sam kao nesto skapirao da je za jedan mesec potrebno oko 15 miliona dinara + pdv što je u zbiru oko 18 miliona dinara podeljeno ds 120,00 din za jedan evro što je oko 150,000 evra mesečno. to su troškovi za pokrivenost tv signalom za celu republiku Srbiju znači za Emitere sa nacionalnm dozvoliom za emitovanje.

Cene za emitovanje recimo u multiplexu 2 sa avalskog tornja košta oko 5 miliona dinara.

Da li če emiteri moči sami da postavljaju svoje predajnike pa se recimo nekolko njih udruži I postavi zajednički privatni multiplex i tako podele troškove emitovanja a recimo njih 7 emituju u HD kvalitetu.
[ gilopile @ 20.08.2015. 23:12 ] @
Katastrofa! Ne razumem ja to nista. Mislim, obican SD kanal kosta 5000 dinara, a HD cepnu milion evra...samo zato sto je malo kvalitetnija slika. Kako se zgrce lova, jbt zivot.
[ Sceka @ 20.08.2015. 23:15 ] @
Ne zato sto je malo kvalitetnija slika (btw, mnogo je kvalitetnija slika!) nego sve ukupno a sa tehnicke strane to kosta mnogo vise.


Pozdrav!
[ digisat @ 20.08.2015. 23:25 ] @
Baš me zanima ko če prvi da eventualno zagrize, možda Prva srpska tv ali oni imaju nacionalnu pokrivenost, ili možda pink oni imaju nekih 60 tv kanala a nijedan nije HD ili možda B92, neče sigurno tv Dević ili Kolubara TV, šta vi mislite ko bi mogao da bude.
[ gilopile @ 20.08.2015. 23:34 ] @
Nece ni jedan da da toliku lovu, kad moze sebi u dzep da stave. A narod ko narod, dobro im i ovako. Pa vidi se nesto da mice po ekranu, zar ne?
[ Sceka @ 20.08.2015. 23:58 ] @
Citat:
A narod ko narod, dobro im i ovako. Pa vidi se nesto da mice po ekranu, zar ne?

Bilo nekada, promenilo se to poprilicno. U danasnje vreme mobilnih telefona sa ekranima u Full HD rezoluciji od 5" i vise koje svaki drugi klinac ima tesko da je nesto ispod toga prihvatljivo (tableti, lapovi...). A ti klinci ce uskoro da budu samostalni, u svojoj nekoj gajbi...

Sedim nocas (sinoc) u kaficu i imam najlosiji i najmanji ekran (4,7"). I jedino za nasim stolom nas troje pricamo, bez telefona u rukama. Ali sta da se radi, idemo dalje...


Pozdrav!
[ gilopile @ 21.08.2015. 00:20 ] @
Citat:
Sedim nocas (sinoc) u kaficu i imam najlosiji i najmanji ekran (4,7"). I jedino za nasim stolom nas troje pricamo, bez telefona u rukama. Ali sta da se radi, idemo dalje...


E to je prava retkost, moram priznati. Prosto je nemoguce videti grupicu za stolom, a da bar polovica njih ne aka fon i kao da su u drugoj dimenziji, a ne tu za istim stolom. I sta im je tu sada bitno i hitno u tom trenutku da tipkaju po tom cudu, nikad mi nece biti jasno. Valjda fejs ebavaju, jbmlga...Moracu da zavirim jedanput, makar i batine dobio sto skiljim :D

Nikada nisam imao tu naviku ili sta god. Imam neki krs fon za javljanje i to je to. A i neretko i njega iskljucim kada hocu malo mira ili kad sam na pecanju. U principu, ko me treba, nacice me i malo kasnije, nije secer u vodu pao...Nista gore, nego kad krene da zvrji svakih pola sata...Nekoliko sam i razbio, jedan bacio u vodu, pa nek se javljaju babuske i sarani...:)
[ calexx @ 21.08.2015. 00:45 ] @
Citat:
hotchimney: T2 je svakako promašaj
kao i svi partijski projekti u Srbiji
će odrati gradjane.
Da znaš da si u pravu, sad sam ukapirao zašto su oni prethodni pukli ... pa doneli odluku da se uvede napredna tehnologija i narod im okrenuo leđa. Što se same tehnike i planiranja tiče, tu uglavnom nisi ništa razumeo.
[ calexx @ 21.08.2015. 01:09 ] @
Citat:
Miladinovic: Cene HD emitovanja su stvarno velike. Evo linka http://www.etv.rs/o-nama/opsta.../cenovnik-usluga-jp-etv?id=428

Dakle, za jedan HD kanal treba mesecno izdvojiti 119.443 evra! Treba proveriti cene u drugim zemljama. Ono sto je sigurno da RTS HD ima dozvolu, ali ne emituju zbog visoke cene koju je postavila ETV kao monopolski provajder te usluge.
Nešto mi deluje da niko nije ukapirao cenovnik. Ukupna cena je ~5,3 i ~14,3 miliona dinara za mesec za celu Srbiju u I multipleksu a u sledećoj tabeli je po predajnicima. Tu je Avala najskuplja, više nego duplo od prvog sledećeg. Ali zato ako neko hoće da emituje iz Vršca, platiće 20x manje nego sa Avale. Verovatno nije slučajno.
Sve u svemu, cena emitovanja HD programa je oko 3x veća od SD a neko ko se razume može da kaže zašto je tako. Po nekim porukama sam pomislio da je HD skuplji sto puta ili bar blizu.
Jedino ne znam da li je nekome skupo 36k evra mesečno za HD program u odnosu na 12k evra za SD, važi za Avalu.
[ hotchimney @ 21.08.2015. 08:17 ] @
^calexx

Šta nisam razumeo?
[ calexx @ 21.08.2015. 09:34 ] @
Pa onaj deo o digitalizaciji. ;) Kada se uvodi nova tehnologija, ne uvodi se ona koja će da bude izbačena iz upotrebe za godinu-dve nego ona koja tek kreće. Oni koji su uveli pre 5 ili 8 godina nisu imali izbora, teško da su Nemci mogli da uvedu T2 koji nije ni bio u planu. Jedino ako neko ima plan da ućari na prodaji otpad-opreme iz onih zemalja koje će uskoro da menjaju pa da ne bace staro. Da smo mi uveli T, onda bi sada uveliko kupovali otpad iz Nemačke i ostatka Evrope koji polako prelaze na T2. Da nemaš možda neku firmu koja se bavi uvozom tako nečega? Jedino to može da objasni tvoju želju za zastarelom tehnologijom. Jeste da mi se mnogi potezi prethodne vlasti nisu sviđali ali je ovo bio pun pogodak.

Drugi deo je o pojmu digitalizacija. To nije uvedeno da bi odmah ponudili HD nego da se promene načini distribucije iz razloga koji tebi nisu jasni. Tu ne računam obavezu koja je nametnuta. Da li će i kada da bude pušten HD zavisi od mnogo toga ... mislim da i na zapadu uglavnom imaju fraj SD programe i ponegde komercijalne HD. Naravno da i oni imaju HD na T jer T2 i HD nisu sinonimi kako neki pokušavaju da prikažu. Nije valjda da misliš da sada po zapadu emituju isključivo full HD i to sve u fraj varijanti? Kako god, do sada je u etru bilo mnogo gore, ovo je bitan napredak a sada sledi napredovanje na tom polju. Ko neće da čeka, ima u ponudi razne kablove koji se plaćaju i gomilu HD programa.
[ digisat @ 21.08.2015. 10:08 ] @
Hajdmo sad od početka, ovaj kvalitet slike u SD format je nešto naj ružnije što postoji na planeti. Pogotovu programi u multiplex-u II čak I u multiplex-u I nije sve kako bi trebalo i kako bi valjalo.

Ono sto sam ja mogao da vidim kao neki broadcasting kvalitet su hrvatski tv programi, pa se pitam da li je to zbog njihovih unitrašnjih zakona ili propisa o emitvanju tv programa ili su oni ti koji kad daju nešto, onda daju kvalitetno.

Smatram da bi naša država trebala da uvede normative u pogledu studijske tv opreme a ne da se radi sa opremom uz pomoč štapa i kanapa i kompijutera kao što je slučaj sa tv programima u multiplexu II pogotovo ona nazovimo dević televizija.

Takođe da se uvede kontrola načina distribucije tv signala od studija do Avalskog tornja. Da ne bude ono kao sto kazu ovi iz ETV.RS skidamo mi programe sa total tv risivera preko činč kabla, nego da norma bude ili IP protocol ili digitalni link, nikako oni stari analogni linkovi za prenos slike i tona.

Sledeča stavr format slike da nije 4:3 NEGO ISKLJUČIVO 16:9 gustina slike minimum 720p to jest prenos podataka u digitalnom format ne manji od 5 mega znači 5 + i više mega a ne da šalju sliku sa 1,5 mega

E to kad budemo imali onda možemo da kažemo da u Srbiji postoji prava digitalna tv, ovo sad sto imamo od slike I prgrama je DIGITALNI TV BUVLJAK
[ gilopile @ 21.08.2015. 10:19 ] @
^
Upravo o tome i ja pricam. Dobro si rekao - Digi buvljak je ovo.
Ne razumem kako neko moze da kaze da je ovo sve OK, nije mi jasno. Kad budu svi kanali u min. 720p 5-6MBps, onda se moze reci da je ok.
[ Miladinovic @ 21.08.2015. 11:50 ] @
Citat:

T2 je svakako promašaj
kao i svi partijski projekti u Srbiji
će odrati gradjane.


Da ne kažem glupost2. Najveći promašaj bi bio uveđenje T1 standarda u 2015! Znaš li koliko košta tranzicija? Znaš li da nam je po raspodeli frekvenciji pripale samo 3 nacionalne frekvencije? Koliko bi koštalo oslobađanje spektra za 4G i 5G u opsegu od UHF 49-50. Odabir T2 je jedino pravo rešenje, svi prijemici su HD ready, dakle, prema planu ceo MUX je predvidjen da emituje nacionalne emitere u HD formatu, zbog toga je samo delom iskorišćen. Zbog sve nece biti potrebe da se emituje RTS1 SD i RTS1 HD npr. zbog kompatibilnosti sa uredjajima prethodne generacije, vec kako koja tv stanica (sada govorimo tehnicki) bude u mogucnosti da emituje HD kanala, takav ce se emitovati i u MUXu 1 bez potrebe dupliranja.

Tranzicija sa T1 na T2 je skupa, tako da od svega ostalog to je jedino pametno resenje.
[ calexx @ 21.08.2015. 13:29 ] @
Citat:
digisat: Hajdmo sad od početka, ovaj kvalitet slike u SD format je nešto naj ružnije što postoji na planeti. Pogotovu programi u multiplex-u II čak I u multiplex-u I nije sve kako bi trebalo i kako bi valjalo.
Na novim televizorima sa HD/FHD rezolucijama svaki SD program će da bude ružan, svejedno da li se prenosi analogno ili digitalno. Ako ti smeta, poveži to na stari CRT i slika će da deluje lepše. Ovi što hvale analognu su isti kao i oni koji više vole ploče, koliko god zvuk bio urnisan i ploča ogrebana, digitalni zvuk im se ne sviđa. Navike su čudo.
Citat:
digisat: Sledeča stavr format slike da nije 4:3 NEGO ISKLJUČIVO 16:9 gustina slike minimum 720p to jest prenos podataka u digitalnom format ne manji od 5 mega znači 5 + i više mega a ne da šalju sliku sa 1,5 mega
E ovaj predlog mi se sviđa, onda bi Srbija postala prva (a sigurno i jedina) zemlja koja bi SD program emitovala u HD rezoluciji. Zanimljiva ideja.
[ hotchimney @ 21.08.2015. 13:29 ] @
Citat:
Miladinovic:

Najveći promašaj bi bio uveđenje T1 standarda u 2015!

Da li si ti u toku stvari?
T1 je postojao već od tamo 2008 ili tako nešto.
Ništa nije trebalo "uvoditi" već samo nastaviti.
A uvoditi T2 tek onda kad se steknu uslovi
- pre svega - finansijski i kadrovski jer sadašnji srbijanski kadrovi po TV kućama nemaju pojma a što se vidi po stalnim problemima na koje se žale TV gledaoci.



Citat:
calexx:

Da nemaš možda neku firmu koja se bavi uvozom tako nečega? Jedino to može da objasni tvoju želju za zastarelom tehnologijom.

Nemoj meni pripisivati tvoje želje, potrebe i firme.

Pitanje je bilo "šta ja nisam razumeo" a ti sada spinuješ priču na tvoje želje.

Ukoliko nisam nešto razumeo, citiraj tekst koji sam napisao, pa da vidimo šta ko nije razumeo.
Paušalno pripisivanje stavova
kojima se ti bavuš
nema veze sa mojim razumevanjem ili nerazumevanjem.







[Ovu poruku je menjao hotchimney dana 22.08.2015. u 07:14 GMT+1]
[ Sceka @ 21.08.2015. 13:59 ] @
Citat:
Da li si ti u toku stvari?

Pa kako mozes bas ti nekoga da pitas kad ti ne da nisi u toku nego veze nemas.? Pa svi koji su do sada bili na T1 prelaze na T2 - kad to uspes da skontas mozes dalje da se edukujes.

Citat:
Pitanje je bilo "šta ja nisam razumeo" a ti sada spinuješ priču na tvoje želje.

Pa dobro je pitanje ali da bi znao da das odgovor ti bi morao da znas sta ne razumes a ti toliko stvari brkas da nisi svestan ta si naucio i sta znas a sta ne znas.


Pozdrav!
[ hotchimney @ 21.08.2015. 16:24 ] @
Citat:
Sceka:

Pa svi koji su do sada bili na T1 prelaze na T2

Nemačka nije prešla. A kad predje gro sadržaja Nemci će gledati u HD.
Nemci su stvorili zdravu osnovu na kojoj će graditi DVB-T2:
- osposobljeni kadrovi
- TV gledaoci edukovni i pripemljeni
- finnsijsko obezbedjenje iz privatnih sredstava
- slobodno tržište snabdeveno odgovaajućom opremom
i sve ostalo što podrazumeva dugoročnu pripremu jednog ozbiljnog projekta.

Citat:
Sceka:

Pa dobro je pitanje ali da bi znao da das odgovor ti bi morao da znas sta ne razumes

Izgleda da si neispavan ili možda pripit ili oboje
pa brkaš ko šta razume ili ne razume.

Ti očigledno ne razumeš da ne daje odgovor onaj koji postavlja pitanje.
[ Miladinovic @ 21.08.2015. 22:29 ] @
Citat:
hotchimney:
Citat:
Miladinovic:

Najveći promašaj bi bio uveđenje T1 standarda u 2015!

Da li si ti u toku stvari?
T1 je postojao već od tamo 2008 ili tako nešto.
Ništa nije trebalo "uvoditi" već samo nastaviti.
A uvoditi T2 tek onda kad se steknu uslovi
- pre svega - finansijski i kadrovski jer sadašnji srbijanski kadrovi po TV kućama nemaju pojma a što se vidi po stalnim problemima na koje se žale TV gledaoci.



Nastaviti? Pitas mene da li sam u toku kada je u Srbiji poceo T1? Probnom emitovanje je pocelo 25 Novembra 2005. godine, sa predajnika Avala na UHF 27 i Iriskog Venca sa malih predajnika, ne 2008. Ne razumem sta su trebali nastaviti, imali su 2 predajnika ograničene snage?

Da se razumemo, DVB-T2 nije vezan za HD emitovanje. Sta ce se emitovati u Mux-u sa stanovišta T2 standarda je potpuno nebitno. Gde je greška? Na lošem planiranu gašenja analogije za šta su ponajviše krivi političari, jer mreža nije mogla preći kroz proces kalibracije i testiranja. Drugim rečima, deo mreže je planiran kao SFN i na mnogim mestima nije urađena sinhronizacija i ostale kalibracije. Ako sada naručite predajnik od Rhode & Schwarz proizvođača, dobićete T2 kompatibilan, što je normalno.

Max protok T2 je 50,34 Mb/s dok kod T1 31,66 Mb/s, pa ti uporedi kakava je spektralna efikasnost oba standarda. Raspitaj se kod bilo kog stručnjaka iz te oblasti, ako ne veruješ. Ja govorim isključivo sa tehničke strane i baš me zanima koja je tvoja struka?

Ja još uvek nisam mogao da pronađem nijedan valjan argument zašto bi se išlo na instaliranje T1 mreže, sem nešto niže cene uređaja za krajne korisnike?



Citat:
hotchimney:
Citat:
Miladinovic:

Da nemaš možda neku firmu koja se bavi uvozom tako nečega? Jedino to može da objasni tvoju želju za zastarelom tehnologijom.

Nemoj meni pripisivati tvoje želje, potrebe i firme.

Pitanje je bilo "šta ja nisam razumeo" a ti sada spinuješ priču na tvoje želje.

Ukoliko nisam nešto razumeo, citiraj tekst koji sam napisao, pa da vidimo šta ko nije razumeo.
Paušalno pripisivanje stavova
kojima se ti bavuš
nema veze sa mojim razumevanjem ili nerazumevanjem.



Ovo nisam ja napisao, ne znam zašto sam ja uabčen kao autor.
[ hotchimney @ 22.08.2015. 06:38 ] @
Ok, sada saznajemo detalje aljkavosti u vezi "kalibracije i testiranja".
Za to ne mogu biti optuživani samo političari.
Odgovorni su i "stručnjaci" koji su podržali političare
a to su svi oni "stručnjaci" zapošljavani po partijskoj liniji
a u državnom sistemu planiranja i provodjenja digitalizacije i nema drugih "stručnjaka".

Prvi razlog za nastavak sa T1 je bilo stečeno iskustvo DVB-T1 kako ti kažeš od 2005 i totalno neiskustvo i nepoznavanje T2 medju ovdašnjim "stručnjacima".
Ne srlja se u nepoznato.
Takodje je ogroman broj T1 prijemnika već nabavljen od strane gradjana što znači da oni ne bi imali nikakvih troškova. A sigurno je i T1 oprema jeftinija.

Takodje ne bi bilo svih ovih problema na koje se ljudi žale
jer
koliko se sećam DVB-T1 je funkcionisao sasvim dobro.
Sve je moglo da se uradi i višejezični titlovi i EPG i "čista" slika, itd.
odnosno sve ono što je propagirano kao prednost digitalizacije.

Citat:
Miladinovic:

Ovo nisam ja napisao

Ispravljeno, taj tekst je napisao calexx.

[ Miladinovic @ 22.08.2015. 11:04 ] @
Naravno, HD, EPG, više audio "podnosilaca" savršeno rade i u T1, to zapravo i nije deo tog standarda. Postoje mnogo razloga zašto sadašnja mreža još uvek ne funkcioniše dobro.

1) U DVB-T1 mreži u multipleksu su išli RTS-ovi kanali plus Avala, od 2008 i RTS HD. Multipleksiranje kanala je radio RTS, još davno, za potrebe "dotura" slike analognim predajnicima miktrotalasnim vezama i optikom. S te strane problemi multipleksiranja su vec bili rešeni.

Jedan od problema koji su se pojavljivali tokom prelaska neposredno pre i posle jeste pri ubacivanju novih servisa u multiplex i problem sa adaptacijom linkova na nekoj relaciji. Pojedini kanali su ubačeni u poslednji čas. Zašto ne znam, Pink je svoj link uradio samo mesec dana pred gašenje analogije, a dopis su dobili još 2012, dakle, 3 godine ranije koji su naravno sabotirali. Mnoge regionalne i lokalne tv stanice su dobile dozvole, prvo od REM-a, pa onda i od RATEL-a bukvalno neposredno pred gašenje analogije! Ja sam se stalno pitao zašto linkovi nisu urađeni ranije i zašto se čekalo minut do 12, ali ti mediji nisu znali da li ce iole dobiti mesto u muxu, i za sve to su krive iste institucije.

2) DVB-T1 nije nigde radio ozbiljno kao SFN, gde se javljaju problemi sa sinhronizacijom. Naime, dva predajnika emituju na istom UHF kanalu, a opet moraju da budu vremenski sinhronizovani sa cljem da prijemnik može odabrati jedan od njih sa lakoćom, a ne da vrše ometanje jedan drugog. SFN mehanizmi su usavršeni u T2 u odnosu na T1, drugim rečima, ovi problemi bi bili još više izraženi da je instalirana T1 mreža sa istim SFN planom! S tim u vezi njihovo iskustvo ne bi igralo značajnu ulogu, jer ionako nisu imali.

3) DVB-T1 je išao mahom sa svojih antnenskih sistema malom snagom (pomocnih antena), pa s tim u vezi nije bilo problema sa spajanjem više predajnika na jedan antenski sistem. Sistem Rudnik - C.Vrh (Jagodina) je jedva završen na vreme, radilo se 24č dnevno da bi se ispunila želja političarima da bi "tobože" objavili kako su prešli na digitalnu pre roka (iako defakto se to još nije desilo, te imamo npr. neke stanice kao TV Duga Požarevac, koja i dalje emituje na UHF 47). Problemi ove vrste bi postojali i da je mreža bila T1, to nema apsolutno nikakve veze sa standardom modulacije, itd.

Postoje tu još uvek neki koncepcijske greške. Npr. cene emitovanja su formirane bez uvida u realno stanje. Drugim rečima, sa tehničke strane JP ETV trenutno ne košta više dali u Muxu1 emituje RTS HD ili ne emituje. Cene se uošte ne sklariju (naniže) sa brojem servisa koji se emituju.

Dalje, kapacitet jednog muxa prema izabranim zaštitim parametrima modulacije i zaštite iznosi oko 36-40Mbps (nisam siguran, to su menjali). Umesto statističkog multipleksiranja kanala (dakle, bitrate se dodeljuje na osnovu trenutnih zahteva), kod nas je PRAVILNIKOM propisano da SD kanal ima protok u T2 mreži 2.2 Mbps! Drugim rečima, iako imaju 36Mbps raspoloživih, oni koriste za 7 nacionalnih kanala svega 15.4 Mbps! Zašto, ne znam?!

Drugi problem jeste distribucija sadržaja ili dotur kanala do mesta gde se vrši multipleksiranje. Svaki kanal je zasebni MPEG-TS (transport stream), što je zapravo kontejner koji sadrži video stream, n-audio streama, teletekst stream, subtitle strema, data stream (za interaktivne servise),... Prema tome svaka tv stanica bi trebala kreirati svoj TS kontejner koji bi mogla urediti tako da pruži sve te usluge. Međutim, ETV ili već čiji stručnjaci su smislili da TV stanice nikako ne doturaju svoj program šaljući svoj TS stream, već isključivo kao u analogiji su zahtevali SD-SDI vezu. SDI veza za SD kanal iznosi oko 275Mbps, što je studijska veza i malo je realno da će neko raditi distribuciju svog programa na tom nivou do headenda ETV-a. Potom, ETV koristi svoje H.264 enkodere isključivo. Ovakav vid topologije onemogućava laku implementaciju dodatnih servisa, a i smanjuje kvalitet slike. Praksa je da se H.264 enkoder nalazi u oktviru stanice, a ne na udaljenom mestu. Blizina enkodera izvoru je ključna, posebno kod stanica koje još imaju analognu produkciju.

Sadašnji mreža izgleda ovako TV stanica - svoj lokalni enkoder - link - terminacija - sdi - enkoder ETV - multipleks, a moglo bi se svesti na tv stanica - enkoder -link multiplex. Da ne govorim koliko visetruk prolaz kroz enkoder doprinosi kvalitetu slike itd. (najezim se kad vidim da postoji tv stanica - analogni link - etv enkoder multiplex, na kraju slika nikakva).

Bilo je ciljeva, predloga da se ceo MUX1 sastoji isključivo od HD kanala, 720p je sasvim solidno. To ce biti podsticaj tih tv stanica da streme tome i bar reprodukuju sadržaj sa Plazout-a u HD formatu (budimo realni sada jedan HD playout košta par hiljada evra). Iako je SD, ako je studijski format 4:4:4 odnosnom semplovanja, upscale na HD (uz korigovanje prenosne trase) bi dao dosta nešto bolji kvalitet slike.

Preduslov je korekcija cenovnika JP ETV. Zašto, pa zato što će prihod države (a ETV je javno preduzeće) od prodaje licence za LTE 4G u bandu 700* i 800 biti preko 100 miliona evra godisnje, a da prstom ne mrdnu. To je defakto ukraden spektar od nekadšnjeg TV spekta, te se u mnogim zemljama deo novca od toga odvaja za pokretanje besplatnih servisa (kanala) tipa dokumentarnih, sporstskih itd. kao besplatnih u terestrijalnoj mreži ili deo odvaja javnom servisu. Kod nas verovatno ništa od toga.

*upotreba T2 standarda nam je omogućila da možda među prvim u Evropi očistimo i band 700, tako da ih možemo ponuditi odmah na tenderu.



[ digisat @ 22.08.2015. 12:21 ] @
Svaka čast druže, Miladinovic izuzetan tekst i komentar.


Što se tiče novca tih 100 miliona evra od frekfencija za 4G mrežu to če da pojedu skakavci to jest penzioneri. Što se tiče ovih komunikacijskih veza prenosa slike i enkodiranja na udaljenoj lokaciji i to bi trebalo ispraviti.

Mogao bi nadležan minister za trgovinu turizam i telekomunikacije ako je on minister Vulin da pošalje ljude iz minisarstva u kontrolu urađenog posla oko digitalizacije ako ima koga da od naših pošalje ako ne neka dovede strane stručnjake iz engleske pa neka oni nameste ako naši ne znaju.

Samo nešto mislim da bi na mestu ministra trgovine i telekomunikacija bilo bolje da je ministarka Zorana Mihajlović ona ide po gradilištima u nočne kontrole i čim se tu na građevini ispreči neki hrast od 600 godina samo izda naređenje hrast mora pasti. E sad ako bi tako efikasno kontroliše svoj resor prepostavljam da bi ona isterala nama sliku na tv aparatima da bude kao da gledamo Blu rej diskove.

U svakom slučaju treba odkloniti sve nedostatke i propuste i greške koje su učinjeni u brzini da se stigne pre roka ( boba rock-a iz alan forda) da bi se imao argument da se kaže da je URAĐENO PRE ROKA, a to što je urađeno kako nevalja i što mi na našim tv aparatima imamo sliku kao da gledamo prljav veš to nema veze, umesto da su radili kvalitetno ako treba i sa dva meseca zakašnjenja ali da bude slika ko ogledalo dobili smo kao da gledamo kros prljav prozor GSP vozila.
[ hotchimney @ 22.08.2015. 17:10 ] @
Ok, Miladinovic, lepo si to napisao.

Ako sam dobro razumeo
u tom transportnom lancu
postoji analogna karika.

To znači da slika nikad neće biti ni 720p a
pogotovu neće biti ni 1080p
sve dok se ne izgradi potpuno nova infrastruktura.

Tako sam nešto i pretpostavljao
samo nisam znao detalje.


^digisat

Zašto misliš da su penzioneri skakavci?
Pa sadašnji penzioneri su jedini u generacijama od WWW2 do danas
stvarali vrednost u Srbiji.
Skakavci su ovi što su tu vrednost prekontirali na svoje račune u kiparskim i švajcarskim bankama.
[ digisat @ 22.08.2015. 19:28 ] @
@hotchimney

kao što samja u jednom mom komentaru rekao možda za jedno 100 godina a možda ni za 200 za nas možda NIKAD. Kao što je napisano u naslovu ovog foruma.
[ digisat @ 22.08.2015. 21:16 ] @
Mislim da bi ETV.RS I država mogli da promene stvari.

ETV da napiše dopis svim televizijama u kom format (16:9) kvalitetslike 720p sa 5 mb-s data rate enkodiran TS stream, način prenosa slike isključivo IP protocol (internet) da se da rok od 30 dana u suprotnom ETV ce prekinuti prenos programa I da za takav stav ima obezbeđenu podršku države to jest nadležnog ministarstva inače u suprotnom đabe ste kupovali nove HD televizore.
[ calexx @ 22.08.2015. 23:44 ] @
A da ipak dozvolimo da se i kod nas vrti SD program? Bar malo?
[ digisat @ 23.08.2015. 02:04 ] @
Ovo što imamo od SD je kao nejgora kopija sa video kasete na video kasetu i tako jedno 10 puta. Pitam se zašto su forsirali taj DVB-T2 kad su upucali tri puta veču cenu za HD programe. moglo je to lepo da se napakuje i u DVB-T1 a ne ovako ispade da je ovo jedna drzavna prevara pošto je ovo državni posao. Ljudi su kupovali nove televizore nadajuči se da če moći da gledaju i HD programe kad ono q.n.b.

Ljudi ja se zbog ovog otkriča istine I faktičkih ćinjenica osečam bedno I jadno pa mene je sramota kakvu mi sliku gledamo. u svetu se radi na 8k tehnologiji prikazivanja slike kod nas su več sad na tržištu dostupni UHD televizori. Šta vredi tim ljudima koji su pokupovali te televizore kad ni za običan FULL HD nemaju odgovarajuči signal.

Ja zbog ovakve slike gotovo i da ne gledam TV .


Evo neđem na Wikipediji jednu informaciju u vezi standardom emitovanja :

DVB-T2 is specified for 1.7, 5, 6, 7, 8, and 10 MHz channel bandwidth.

kod nas je definisano 8 Mhz a maksimalno je 10 pa me zanima da li su veče mogučnosti sa 10 Mhz i kolka je tu maximalna propusna moč.
[ digisat @ 23.08.2015. 02:15 ] @
evo linka da se malo informišemo


DVB-T2 STANDARD WIKIPEDIJA


Deo informacija sa sajta,


The standard[edit]

The following characteristics have been devised for the T2 standard:
COFDM modulation with QPSK, 16-QAM, 64-QAM, or 256-QAM constellations.
OFDM modes are 1k, 2k, 4k, 8k, 16k, and 32k. The symbol length for 32k mode is about 4 ms.
Guard intervals are 1/128, 1/32, 1/16, 19/256, 1/8, 19/128, and 1/4. (For 32k mode, the maximum is 1/8.)
FEC is concatenated LDPC and BCH codes (as in DVB-S2 and DVB-C2), with rates 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, and 5/6.
There are fewer pilots, in 8 different pilot-patterns, and equalization can be based also on the RAI CD3 system.[18]
In the 32k mode, a larger part of the standard 8 MHz channel can be used, adding about 2% extra capacity.
DVB-T2 is specified for 1.7, 5, 6, 7, 8, and 10 MHz channel bandwidth.
MISO (Multiple-Input Single-Output) may be used (Alamouti scheme), but MIMO will not be used. Diversity receivers can be used (as they are with DVB-T).
Multiple PLP to enable service specific robustness.
Bundling of more channels into a SuperMUX (called TFS) is not in the standard, but may be added later.
[ calexx @ 23.08.2015. 09:40 ] @
Da li misliš da bi bila bolja slika da je umesto T2 uveden T? Repriza Boljeg života ili Bitka na Neretvi bi imali HD sliku da je uveden T standard? Ili misliš da bi HD na T bio isti po ceni kao SD? Ili bi T prenosili na bolji način nego sada? To kakvi su stari snimci je iz jedne priče, kako to tehnički rade iz druge i nema veze ni sa standardom ni sa uvođenjem digitalizacije nego su tu ko zna kakvi razlozi. Neko ne zna, neće, još se eksperimentiše, hoće da prave cenu ... apsolutno ne bi bilo drugačijeg pristupa i da je T, osim što je izborom novog standarda napravljen odličan potez. To je isto kao kada bi neko sada tražio da se koristi windows 3.11 jer on ima loš komp, koristi stare programe i ne zna zašto bi se prelazilo na nešto novije. Još bolje, razmišlja kao kragujevačka Zastava, napravljen Stojadin pre 40 godina i oni bi ga i dalje pravili jer ... šta će nam novi i skuplji kad je Stojadin proveren auto? Oni koji kukumavče što nije uveden T su baš u tom fazonu, koji je auto bolji od Moskviča??

Ko je od 2009. godine kupio T televizor, sam je kriv jer ga ne zanima šta kupuje, ima se, može se. Mnogi su kupili i nov televizor bez digitalnog tunera, sad oni da se posebno bune zbog toga?

Full HD ćeš baš baš teško da gledaš bilo gde u svetu, svuda je SD standard, osim ponekog plaćenog HD programa.

Deluje mi da nikada nisi kopirao sa (VHS) kasete na kasetu, već prvi snimak je daleko ispod TV slike a treća kopija je jedva razumljiva.

Ajde da pišemo peticiju da se kod nas krene sa 8k i da se potpuno izbaci SD slika, zašto da oni koji su kupili nove televizore ne iskoriste to? Ali da to obavezno bude DVB-T.

Mada i dalje nisam siguran da li je problem što je uopšte uvedena digitalizacija ili što je izabran T2 standard. Prvo je moralo da bude urađeno a za drugo bi trebalo da se pita prethodni vlasta koji je izabrao, mada opet ponavljam da im čestitam na pravom potezu.
[ gilopile @ 23.08.2015. 10:19 ] @
Cale, ne radi se o tome kakav ce kvalitet snimka da puste. Odi kod njih u RTS i pitaj da ti puste `bolji zivot` i videces da je kvalitet bar kao DVD. Fora je u tome sto ga saseku i emituju u katastrofalno losoj rezoluciji sa mizernim bit rate-om. Imam osecaj kao da ih mrzi da traze trake u arhivi i puste sa YT u 240p :)

Hiljadu puta sam napomenuo da 60-ih godina nisu postojale HD kamere, ali odgledaj ( ako nisi ) neki americki film 60-ih sniman filmskom kamerom ripovan u HD, pa ces da vidis kako je to odlican kvalitet.

Neka ostane i na ovoj rezoluciji, ali da podignu b. rate na 5-6MB i bice sasvim ok. A za to je dovoljan i vise nego dovoljan i T1 standard.
[ digisat @ 23.08.2015. 10:19 ] @
Po nekom mom shvatanju pre nego sto je bilo šta početo trebalo je da se uradi sledečih nekolko poteza. Pođimo od izvora to su tv stanice a njima da se uvede obavezujuča naredba od strane države;

1. Promeniti video miksete i tv kamere u studijima. da se propise šta je to donji tehnički minimum sa kojom opremom može da se radi u suprotnom gubi se dozvola za emitovanje

2. da svaki studio ime kod sebe digitalni modulator za DVB-T2.
3. da svaki studio obezbedi digitalni prenos slike i tona do čvorišta na Avali

zatim da Avala ETV.RS kao glavno čvoriste bude skockana i sređena a ne u potpunom haosu. Pa da tehničari kažu Studio B preuzimamo sa predajnika na kosmaju preko video rekordera pa izlaz iz video rekordera ima činč konektor a, Prva srpska TV mi nju skidamo preko TOTAL TV, naj verovatnije i B92 kao i TV PINK idu isto sa nekog total tv risivera.

Bilo bi dobro da na avalskom tornju (zgrada gde je ETV) ne postoji ni jedna satelitska antenna to bi onda moglo da znači da ETV ne preuzima ni jedan TV program preko neke od satelitskih platform kao sto su, total tv , Polaris, ili digitv.

Pa kad budi svi išli preko internet konekcije (IP) prenos slike onda se može reči da imamo kolko tolko digitalnu televiziju.

Pa unutar ETV na avail da podešavanje i rutiranje bude kvalitetno odradjeno a ne kao sad na nekim uređajima kao recimo AMIKO 8840 koji je i satelitski prijemnik imamo stucanje slike, što ranije nije bilo u inicijalnoj mreži. Onaj detalj mi se naročito ne sviđa da data rejt bude promenljiv od 32-40 Mbit/s što mu dođe kao promenljiv kvalitet na MP3 fajlovima, bolje je da prenos bude KONSTANTAN da se konstantuje da je konstantan i to maximalan na 50Mbit/s inače sve je ovo DIGITALNI BUVLJAK.

[Ovu poruku je menjao digisat dana 23.08.2015. u 11:30 GMT+1]
[ calexx @ 23.08.2015. 11:22 ] @
Citat:
gilopile: Cale, ne radi se o tome kakav ce kvalitet snimka da puste. Odi kod njih u RTS i pitaj da ti puste `bolji zivot` i videces da je kvalitet bar kao DVD. Fora je u tome sto ga saseku i emituju u katastrofalno losoj rezoluciji sa mizernim bit rate-om. Imam osecaj kao da ih mrzi da traze trake u arhivi i puste sa YT u 240p :)
Sve to opet ne znači da je digitalizacija ili T2 pogrešan potez nego pokazuje da oni koji to rade ne znaju, neće ili ih mrzi. Sve i da je bio T, opet bi bilo isto.
Da li si gledao na CRT televizoru, moguće je da je to neka merka koju koriste jer na tim televizorima slika uvek bude bolja, nekako zamaže sliku da se ne vide loši detalji? Ipak je PAL očajna rezolucija da bi je gledao na HD Ready ili boljem televizoru.
[ bakara @ 23.08.2015. 13:22 ] @
Citat:
digisat:
Bilo bi dobro da na avalskom tornju (zgrada gde je ETV) ne postoji ni jedna satelitska antenna to bi onda moglo da znači da ETV ne preuzima ni jedan TV program preko neke od satelitskih platform kao sto su, total tv , Polaris, ili digitv.

Pa kad budi svi išli preko internet konekcije (IP) prenos slike onda se može reči da imamo kolko tolko digitalnu televiziju.

Pa ti satelitski prijemi su digitalni (analognih odavno nema), i to je digitalna televizija, ne mora digitalna TV da bude preko kabla.
[ hotchimney @ 23.08.2015. 13:32 ] @
Ma T2 je "pogodak" kao kad bi ste kupili autobus da porodica sa dvoje dece ide na letovanje.
T2 nije ispunio nadanja,
nepotrebno je spiskan novac.
Kad se steknu stvarni uslovi i stvarna zainteresovanost za T2 sadašnja oprema će se pokazati neadekvatnom
tehničko - tehnološka rešenja promašaj
a i dotrajaće, što od stajanja, što od nestručnog rukovanja
i sve će morati ponovo da se projektuje, kupuje i instalira.


Potpuno je jasno da TV kuće nikad nisu bile posebno zainteresovane za prelazak na digitalno emitovanje već su prinudjene.
U velikom procentu TV gledaoci takodje nisu bili zainteresovani za digitaliju.

Digitalija je nametnuta i jednima i drugima i zato resursi zvrja prazni u astronomskim cenama.
Pošto je nametnuta i TV kućama i gledaocima to je još jedan razlog zašto digitalija neće profunkcionisati kako treba.

Sa druge strane, dobri primeri u svetu
su tamo gde se ulaganja u razvoj TV sistema
vrše u skladu sa kretanjima tržišta,
pre svega TV gledalaca
jer su oni osnovna poluga koja održava TV.

U DVB-T signal se upakuje malo MPEG-4 sadržaja i TV gledaoci malo po mal kupuju opremu koja podržava takvo emitovanje.
Kad udeo onih koji prate HD sadržaje predje odredjen procenat
tu i tamo se pusti T2 signal
i stanovništvo se ohrabri da po malo kupuje T2 prijemnika.
Kad se tako stvori povoljna baza na obe strane (TV kuće i TV gledaoci)
donesu se planovi o prelasku na T2
ali se ostavi dovoljan rok da se svi postepeno naviknu na novi sistem.
Pri tome se posao poverava privatnim kompanijama a ne da se novac isisava iz džepa stanovištva.
Tako se radi u normalnim džavama odgovornih funkcija.


U Srbiji se razmišlja u kategoriji dekreta, ultimatuma i dovodjenja pred svršen čin
i zato sve ide tako nakaradno kako ide.
I zato nikad neće funkcionisati kako treba.
Mada sam ja optimista, pusti će se malo HD
čisto da se zapuše usta kritici.
[ digisat @ 23.08.2015. 14:05 ] @
Nijedna satelitska kompanija (total, Polaris, digi tv) kod nas ne propusta sliku na satelit bez da uradi neku redukciju kvaliteta slike ili smanjenje date rate jer i njima zakup na satelitu nije ni malo jeftin tako da oni svi pakuju strimove za uplink ka satelitu da bi sto manji bio data rate a da može da stane što više programa inace da ne redukuju sliku oni bi trebali da zauzmu pola kapaciteta jednog satelita, sta misliš zašto se na satelitskoj tv pojavio takozvani Ka band pored Ku banda stvar je vrlo jednostavna nema dovoljno frekfencija koliko je interesovanje tv stanica da dobiju mesto na aktuelnim satelitima. Evo kolko vidim Ka band je jedna od najluđih stvari ima frekfencije od 26,5 do 40 GHZ sto je po meni jako veliku broj programa če moči da se emituje i to u HD 2k kao I u UHD 4K I naj noviji 8K koji ne znam kako zovu taj novi standard.
[ bakara @ 23.08.2015. 18:09 ] @
Citat:
hotchimney:
Potpuno je jasno da TV kuće nikad nisu bile posebno zainteresovane za prelazak na digitalno emitovanje već su prinudjene.
U velikom procentu TV gledaoci takodje nisu bili zainteresovani za digitaliju.

Digitalija je nametnuta i jednima i drugima i zato resursi zvrja prazni u astronomskim cenama.
Pošto je nametnuta i TV kućama i gledaocima to je još jedan razlog zašto digitalija neće profunkcionisati kako treba.

Tv kuce koje su radile sa analognom tehnikom verovatno i dalje rade tako, uvodjenjem "digitalizacije" je samo obezbedjen digitalni prenos od predajnika do korisnika...
Mislim, valjda ste to do sada ukapirali?

Ti stvarno verujes da je nesto za T2 jeftinije od T1, pre bih rekao da to kosta isto.

Citat:
digisat: Nijedna satelitska kompanija (total, Polaris, digi tv) kod nas ne propusta sliku na satelit bez da uradi neku redukciju kvaliteta slike ili smanjenje date rate jer i njima zakup na satelitu nije ni malo jeftin...

Ali je sustina da je i taj prenos digitalan, zar ne?
[ Sceka @ 23.08.2015. 20:56 ] @
"Dzaba ste krecili" - potpuno uzaludno sve sto se napise. Najgore je to sto oni koji citaju (pasivni ucesnici/clanovi) budu zavedeni i uvuceni u konfuziju...


Pozdrav!
[ hotchimney @ 23.08.2015. 22:15 ] @
Ne nisu u konfuziji.
Sada im je jasnije
kakvi mufljuzi su provofili digijadizaciju
i zašto je sve tako loše i previše košta
nasuprot obećanjima.
[ digisat @ 23.08.2015. 22:58 ] @
Evo još jednog dokaza da od novih programa nema ništa

danas 23.8.2015 je na 57 rođendan Dnevnika RTS objavljena sledeča informacija da RTS pokreče 5 novih programa koji če biti ........ ti programi če moči da se gledaju preko kablovskih Sistema.


Pazite ljudi RTS u svom Dnevniku u 19:30 daje informaciju da pokreče programe koji če priozvoditi zaposleni u RTS a distribucija programa neče iči preko DVB-T2 Sistema nego preko kablovskih operatora, drugim rečima 5 x ????? evra = ????? evra mesečno kada bi isti ti programi bili emitovani za područiju cele Srbije.

Kolko su beše troškovi za emitovanje u SD format za celu Srbiju na mesečnom nivou.

Po ovoj logici ispada da su RTS potvrdili ove moje tvrdnje na indirektan način, jer da i njima nije skupo izašli bi u etar.
[ Sceka @ 23.08.2015. 23:52 ] @
I sta je tu cudno ili nije jasno? 5 novih kanala koji ce se distribuirati kablovskim sistemima, sta tu nije jasno? Zasto bi islo preko zemaljske varijante, kakve to sve veze ima sa HD kanalima (naslov teme) i u cemu je problem?

Nikakve tvrdnje nisu potvrdjene.


Pozdrav!
[ digisat @ 24.08.2015. 02:52 ] @
Da nije skupo I za RTS išli bi oni ite kako zemaljski, šta das nema slobodnih frekfencija zaboravlja se da su u upotrebi samo dve frekfencije u svakom mestu u UHF opsegu od 21-69 kanala takođe se zaboravlja da kompletan opseg VHF 5-12 apsolutno prazan.

Možda je bolje da je na neki način ostalo po starom jednim delom tako na primer RTS da ima svoje frekfencije a da se privatnici udruže pa da imaju oni svoje. Ali pošto se RTS-u ne plačaju zakupi na opremi ETV koji su kolko smo zaključili astronomski skua zato i ulazi RTS u kablovsku kao i N1 i PRVA PLUS da nepričam o Pinkovih 60 programa

U televizijama je velika Oskudacija.
[ calexx @ 24.08.2015. 08:14 ] @
Citat:
Sceka: "Dzaba ste krecili" - potpuno uzaludno sve sto se napise. Najgore je to sto oni koji citaju (pasivni ucesnici/clanovi) budu zavedeni i uvuceni u konfuziju...
Slabo ti čitaš šta ti se piše.
http://www.elitesecurity.org/p3601594
[ gilopile @ 24.08.2015. 08:26 ] @
Evo sada sam preskenirao i za divno cudo pronasao gomilu HD kanala.

- RTS1
- RTS3
- PINK
- B92
i Prva TV

RTS2 je u rez. 1280x720

E sad, dokle ce da traje.

1920x1080 11Mbps - slika je perfektna. Radi i EPG

Nadam se da ce i Vojvodinu 1 i 2 da ubace u HD.
[ Miladinovic @ 24.08.2015. 11:14 ] @
Citat:
hotchimney:
Ok, Miladinovic, lepo si to napisao.

Ako sam dobro razumeo
u tom transportnom lancu
postoji analogna karika.

To znači da slika nikad neće biti ni 720p a
pogotovu neće biti ni 1080p
sve dok se ne izgradi potpuno nova infrastruktura.


Kod regionalnih i lokalnih mahom postoji u linkovskim vezama. Kod RTS-a jos uvek, ali na drugom nivou (arhiva). Ako je uradjena kvalitetno, profi SD studijska bi trebala biti nesto izmedju SD koju poznajemo kao korisnici i HD. Tako da upscale na HD bi bilo ok resenje i to se svuda u svetu radi. Ako je na odredjenim filmskim trakama jos bolje.

1080p nije DVB standarda. Ponudjeni su 720p i 1080i koliko ja znam kao standardne mogucnosti, pored 576i(p retko)

Citat:
digisat:
način prenosa slike isključivo IP protocol (internet) da se da rok od 30 dana u suprotnom ETV ce prekinuti prenos programa


Ne mora IP, ima tu i drugih nacina, ali preko IP je sve popularnije. Novi enkoderi direktno podrzavaju IP vezu.

Citat:
digisat:

Evo neđem na Wikipediji jednu informaciju u vezi standardom emitovanja :

DVB-T2 is specified for 1.7, 5, 6, 7, 8, and 10 MHz channel bandwidth.


Nazalost taj parametar je fiksiran tradicionalno na 8MHz u UHF i 7MHz u VHF. Postoji podrska za 10MHz ali se to nigde ne koristi i samo eksperimentalno.
Verovatno nijedan risiver ne bi mogao da dekodira to, zbog filtera itd. 5 i 6MHz je respektivno za podrucija gde je bio NTSC, a 1.7MHz je za DVB-T2 (Lite) - digitalni radio u VHF opsegu.

Citat:
calexx:
Da li misliš da bi bila bolja slika da je umesto T2 uveden T?


Kvalitet slike apsolutno ne zavisi od standarda emitovanja. Gledajte to ovako u klasicnom postanskom sadrzaju, T1 je standardna usluga prenosa, T2 je ekspresna. Nijedna ne ulazi u sadrzaj pisma koji saljete.

Citat:
digisat:


Pazite ljudi RTS u svom Dnevniku u 19:30 daje informaciju da pokreče programe koji če priozvoditi zaposleni u RTS a distribucija programa neče iči preko DVB-T2 Sistema nego preko kablovskih operatora, drugim rečima 5 x ????? evra = ????? evra mesečno kada bi isti ti programi bili emitovani za područiju cele Srbije.



Koliko ja znam ti kanali ce biti ekskluziva Telekoma Srbije. Cudno je to da jedan javni servis moze zakljucivati ekskluzivne ugovore sa nekim kompanijama o programima i sadrzajima cija produkcija je finansirana od para pretplatnika?
[ hotchimney @ 24.08.2015. 14:16 ] @
Citat:
gilopile:

Evo sada sam preskenirao i za divno cudo pronasao gomilu HD kanala.

- RTS1
- RTS3
- PINK
- B92
i Prva TV

RTS2 je u rez. 1280x720

E sad, dokle ce da traje.

1920x1080 11Mbps - slika je perfektna. Radi i EPG

Gde ti nadje taj kvalitet?

RTS definitivno nema EPG.

Snimio sam atletiku u podne, bit rate 2613k. Ovo je 4x manje nego što si ti pronašao. Kao da je MPEG-2.
Snimak je otprilike zardjalog činč kvaliteta sa kineskih buvljaka.
Biće da ih stvarno njaka već pomenuta analogna karika
jer pretpostavljam da ovi sportski prenosi do RTS-a stižu u HD.

Kad malo razmislim to je uradjeno namerno
da se neko ne bi mangupirao i na sopstvenu ruku upakovao HD sadržaj.
Zato svi moraju posebno da plate HD zakup
a enkodiranje se vrši na strani emisione tehnika.
Ne mogu da tvrdim ali nije isključeno.
[ Miladinovic @ 24.08.2015. 15:51 ] @
Naravno da je uradjeno namerno, tj. da ETV imao punu kontrolu. Medjutim, to mogu raditi i da im stanice dostavljaju TS. Sto se tice EPG-a, to je do stanica sada i njihove azurnosti, RTV i Pink mislim da samo dostavljaju EPG, ostalni jos ne.

Sto se RTS HD kanala tice, to i nije kanal nego igrarija. Kanal gde propustaju HD feed sa satelita uz audio ja mogu u kucnoj radinosti da odradim. Cak i jesam emitovao na svom predajniku N1 HD http://www.elitesecurity.org/t485451-Mini-DVB-USB-predajnik

RTS HD je poceo 2008, dakle, za 7 godina oni nisu uspeli da naprave kanal na kome se u 90% ne vrti RTS1 SD i 10% poneki sportski prenos ili evrovizija!

Neki sled dogadjaja bi bio da se emiterima omoguci po normalnim cenama emitovanje u HD formatu uz uredbu o povecanju tih sadrzaja. Samo tako moze postojati neka iole motivacija. Tezeti k tome da se novi filmovi, serije, itd. emituju u tom izvornom formatu.

Cinjenica da neke regionalne stanice u regionu imaju novca da pokrenu HD kanal, npr. Hayat u BiH, Face TV u BiH, kod nas kablovski kao Arene, itd. a da nacionalni emiter to nije u stanju. Danas profi oprema za HD je jeftinija od SD u devedesetim.

Pogledajte samo ovaj lanac uz OpenSW (bar danas je to mnogo pristupacnije). Nije za nacionalnog emitera, ali bi regionalni mogli malo da pogledaju.
http://blog.eltrovemo.com/364/...ith-open-source-other-goodies/

[ digisat @ 24.08.2015. 23:56 ] @
Kako rešiti problem ?

možda neka od varijanti zvati tehničku službu etv.rs I prijaviti kvar na loš kvalitet slike +381 11 254 43 58

zatim zvati centar za digitalizaciju 18911 tržiti razgovor sa operaterom, takođe se žaliti na loš kvlitet slike


Eventualno pisati dopise ministarstvu trgovine turizma i telekomunikacija


Takodje obratiti se i RATEL-u ( republicka agencija za telekomunikacije ....)


Dajte i vi neke predloge i ideje, ovo sto su napravili ništa ne valja. Bolje da su pustili tv da same prepakuju svoje programe pa bi kvalitet slike tih programa bio obraz tih tv stanica.

Ovako ni programi RTS ne valjaju.
[ Sceka @ 25.08.2015. 15:13 ] @
Citat:
Miladinovic:
RTS HD je poceo 2008, dakle, za 7 godina oni nisu uspeli da naprave kanal na kome se u 90% ne vrti RTS1 SD i 10% poneki sportski prenos ili evrovizija!

Neki sled dogadjaja bi bio da se emiterima omoguci po normalnim cenama emitovanje u HD formatu uz uredbu o povecanju tih sadrzaja. Samo tako moze postojati neka iole motivacija. Tezeti k tome da se novi filmovi, serije, itd. emituju u tom izvornom formatu.

Vec sam pisao o tome ali eto... Nije da tehnicki ne mogu da emituju/snimaju/isporuce... HD (vec odavno su i te kako spremni) nego je rec o tome da imaju uzasno puno kupljenog materijala od ranije, materijala koji je u statusu mogucnosti emitovanja jos uvek (bilo premijerno bilo reprizno). Oni koji odlucuju su za to da se iskoristi placeno do maximuma pa koliko vremena bude potrebno... Mislim, samo navodim realnu situaciju, ne komentarisem.

Pink ima jos vise takvog materijala, mnogo vise (ali i starijeg, a kvalitet svega je na nivou izandjale VHS kasete...) jer su imali manju cenu nabavke zahvaljujuci sticaju okolnosti trenutka i nevodjenja racuna o kvalitetu a u korist cene placanja...

Nije rec o ceni emitovanja u HD formatu kad je RTS u pitanju, moze se to ispratiti bez ikakvog problema - ali ako se ne mora onda se i ne radi (opet, to je varijanta razmisljanja onih koji odlucuju) plus ono sto sam napisao u prvom pasusu.


Pozdrav!
[ hotchimney @ 26.08.2015. 04:17 ] @
Koja tužna sudbina je zadesila RTS i druge srbijanske TV kuće.
I to samo zbog sopstvenih promašenih investicija!
Punu deceniju se zna da se radi na digitalizaciji
a oni kupuju "izandjale VHS kasete" od pre 30 godina.
Treba neko da im javi da je DVD kao medij jeftiniji.
[ Miladinovic @ 26.08.2015. 10:35 ] @
Pa nije bas tako, analogna profi Beta je bolja od DVD kvaliteta. Naravno da ne kupuju na VHSu, postoji problem sa pojedinim distributerima sadrzaja i sa "bottleneck" karikama, ali jednostavno ne postoji volja (ne toliko novac cime sve pravda), nego volja. Ukoliko se pojavite tamo i zelite da promenite nesto necete opstati, jednostavno niste deo sistema i ko ste vi uopste da kvarite njihvu "homeostazu". Bitno je da radi, da je u boji i da se cuje, zar ne? Ko uopste u Srbiji gleda HD tv, pfff.

Bio ja u holu RTS-a pre godinu-dve, okacili one LCD tv iznad onog pulta i na njima su ukljuceni RTS1 i RTS2. Da li verujete da su oni te kanale pustili uhvativsi ih sobnom antenom sa analognog izvora sa sve duhovima, sumom itd i to razvucene na 16:9. Zar treba nesto vise govoriti?
[ hotchimney @ 26.08.2015. 11:10 ] @
Ne znam na šta misliš
kad si napisao "nije bas tako".
Napisao sam da je "DVD kao medij jeftiniji" od VHS.

Što se tiče organizacione politike RTS-a
tu apsolutno ne može da se "talasa".
Sve su to dekadentni politički kadrovi
zapošljeni da čuvaju politički sistem
a ne da obavljaju usluge TV gledaocima.

U stvari, ni jedna državna TV kuća u svetu
nije odvojena od vladajuće politike.
Jedino rešenje je privatizacija RTS-a.

Dok se TV ne privatizuje
i počne da živi isključivo od TV gledalaca i reklama
nikakva digitalizacija neće imati efekta osim u smislu "lipši magarče do zelene trave". A to magare su TV gledaoci koji očekuju kvalitet.

Prvo je ptrebno iz sistema ukloniti lenje trutove i dembelane.
[ Sceka @ 26.08.2015. 13:26 ] @
Citat:
ub]@hotchimney
Ne znam na šta misliš
kad si napisao "nije bas tako".

Procitaj ponovo taj post, ali stvarno polako i pokusaj da razumes jer je covek sve rekao, ne samo tacno nego sustinu desavanja - pa ako budes razumeo, a stvarno nije tesko da se razume, bice ti apsolutno sve jasno sto se tice RTS-a. Za sve sto ti nije jasno ili imas nedoumicu ili tesko da poverujes ili bilo sta - procitaj ta Miladinovicev post. Ali najozbiljnije.

Citat:
U stvari, ni jedna državna TV kuća u svetu
nije odvojena od vladajuće politike.
Jedino rešenje je privatizacija RTS-a.

Potpnuno tacno, ali sa ovim tacno napisanim si u stvari sve rekao sto se treba reci. Ne razumem, isti ti koji napises ovako nesto jednostavno i tacno palamudis mesecima i na raznim temama a u stvari razumes samo ti je bitno sta? Da, eto, pises da bi pisao a istovario svoju neku losu misao pa sta bude. Malo bespotrebno.

Nije resenje privatizacija jer Drzava mora da ima svoju TV kucu. Da nema morala bi da je formira. Ova nasa RTS i nije tako losa u odnosu ne vecinu istog tipa kad se pogledaju svetske Drzavne televizije (sa kojima se, btw, svi zivi sprdaju svakodnevno...).

A i da se privatizuje, iako ne moze niti treba!, ali onako radi price - sta je to dobro kod nasih privatnih TV stanica da bi makar nagovestilo nesto dobro u privatizovanju jedne televizije koja je tehnicki, logisticki i na svaki drugi nacin daleko veca i naprednija od svih ostalih kod nas (pomalo i nedostizna po vecini pitanja, bitnih pitanja). Mislis li ti, ili ma ko drugi koji je za privatizaciju RTS-a, da bi se bilo sta popravilo na nacin kako to ti mislis da treba (ne samo ti nego skorosvi normalni)???

Pa pazi, za par dana ce samo RTS ostati kao televizija koja nema realiti kao nosioca programa! Alo?! Ma sta mi mislili, pricali, spocitavali, optuzivali, blatili... o RTS-u jos uvek je to jedina televizija koja ima neki kvalitet i nivo, minimalno ali ipak postoji. Na kojoj to drugoj televiziji imas nivo obracnja gledaocima kao sto jos uvek po malo postoji na RTS-u? Mislim, odlazak u neku privatnu televiziju i odlazak u RTS je kao nebo i zemlja po svim pitanjima. Jos uvek kad se udje u RTS se ima utisak TV institucije, covek posetilac, privatno ili sluzbeno, ima osecaj da je dosao u medijsku kucu koja to stvarno jeste jer sve odise time. Udji u ma koju drugu televiziju pa ces se osecati kao da si usao u neciju gajbu u odnosu na RTS. Pa cak i ulaskom u Pink, koji je za ostale privatne tv kuce "televizija u boji" po skoro svemu, ne odaje takav utisak kao pri dolasku u RTS vec ne bas kao da si otisao kod nekog na galbu nego kao da je gajba do ]aja - ali ipak samo gajba necija.

Citat:
Dok se TV ne privatizuje
i počne da živi isključivo od TV gledalaca i reklama
nikakva digitalizacija neće imati efekta osim u smislu "lipši magarče do zelene trave". A to magare su TV gledaoci koji očekuju kvalitet.

Opet prica bez razmisljanja, samo da se nesto kaze. Pa sve privatne televizije vec rade na toj bazi - i sta imamo??? Rijaliti, serije tipa "Ljovisna" i gore, reklame koje traju i traju (zaboravi se sta se gledalo) i tako u krug uz dodatak nekih filmova koji su stariji od tih televizija nekoliko puta sa slikom koja je zlocin! I to bi po tebi trebalo da bude resenje za RTS?

Mislim, samo malo realnosti i sve je ne samo jasno nego se moze desiti da se RTS vidi u pravom svetlu - koje i nije tako lose, cak...


Pozdrav!
[ hotchimney @ 26.08.2015. 14:12 ] @
Citat:
Sceka:

ub]@hotchimney

Šta ti znači to "ub]"?

Citat:
Sceka:

Drzava mora da ima svoju TV kucu.

Država NE mora da ima svoju TV kuću. Jer to uvek vodi u korupciju i ispiranje mozga stanovništva i to putem primitivne političke propagande.
Kao primer države koja nema svoju TV kuću
uzmi USA gde televiziju drže isključivo privatne kompanije. Taj sistem je stvorio CNN koji je postao svetski standard profesionalnog TV novinarstva
i najbolji protagonist interesa USA, "američkog" načina života, kulture i sistema vrednosti.


Citat:
Sceka:

sta je to dobro kod nasih privatnih TV stanica

Dobro je to što me zabole šta se radi u ograničenom, privatnom prostoru.
Dobro je to što privatna TV odgovara svom auditorijumu
za razliku od "državne" TV koja je "iznad" gradjana.
"Državna" TV nije odgovorna u pravno ekonomskom smislu.
I to je zlo koje mora biti zaustavljeno.


Citat:
Sceka:

Procitaj ponovo taj post

Pročitaj ti šta sam ja napisao.
Ali stvarno polako i pokušaj da razumeš
jer sam sve rekao.
Ne samo tačno nego suštinu.
Pa ako budeš razumeo, a stvarno nije teško da se razume, biće ti apsolutno sve jasno.



Ono ostalo što si napisao besmisleno je komentarisati
jer ti pišeš isključivo
u cilju lične promocije a ne promocije ideja i načela
a sve sa namerom da pribaviš neki posao za svoj "studio".
Zbog "sukoba interesa" ti svakako nisi objektivan
već pišeš i ponašaš se navijački
očekujući da te prepozna neki korumpirani direktor i plasira ti malo "biznisa".

Dok TV kuće saradjuju sa takvima
nikad tu neće biti profesionalne digitalizacije
neće biti HD kvaliteta, neće biti programskog kvaliteta,
i svega ostalog što gledaoci očekuju.

Kako sam siguran u to?

Jednostavno, zato što korumpirani i korumpirajući
nikad nisu kreativni ni stvaraoci
a što je suštinska karakteristika
koja se traži u oblasti TV produkcije.
[ Sceka @ 26.08.2015. 16:14 ] @
Citat:
jer ti pišeš isključivo
u cilju lične promocije a ne promocije ideja i načela
a sve sa namerom da pribaviš neki posao za svoj "studio".
Zbog "sukoba interesa" ti svakako nisi objektivan
već pišeš i ponašaš se navijački
očekujući da te prepozna neki korumpirani direktor i plasira ti malo "biznisa".

Pa ja nemam ama bas nista od TV stanica. Kad bi ti razumeo sta ja radim jedan deo opterecenja ne bi imao. Ja ne radim za TV stanice, nikada nisam ni radio. Studio je u vezi snimanja Audio materijala (ono ploca nekadasnja, sada CD) i nema dodirnih tacaka sa TV stanicama. TV stanice u svojoj reziji rade sve sto im je potrebno (jer su im potrebe takve da imaju sve na licu mesta) - ne angazuju se Audio Studija ni po kom pitanju. Prosto - ni na koji nacin ja nemam nikakvu racunicu sa TV kucom, bas nikakvu jer takvog posla nema. Nema "biznisa" sa TV kucama - samo po nekada, uzasno retko, da im se nesto za dzabe pomogne, za dzabe!

Citat:
Dobro je to što me zabole šta se radi u ograničenom, privatnom prostoru.
Dobro je to što privatna TV odgovara svom auditorijumu
za razliku od "državne" TV koja je "iznad" gradjana.
"Državna" TV nije odgovorna u pravno ekonomskom smislu.
I to je zlo koje mora biti zaustavljeno.

Ja sam stvarno mislio da se pomalo zezas i da namerno trolujes ali jok, ti stvarno nemas veze s' mozgom. Hoces da se privatizuje RTS a ne zanima te sta je to i kako radi i stanje u privatnoj televiziji???

Mislim - dovidjenja, laku noc ... pobedio si, skroz.



Pozdrav!

("Šta ti znači to "ub]"? - greska u kucanju, ni to ne mozes da skapiras a ja se cudim za ozbiljnije stvari. uzas... stvarno sam nevidjen magarac i preispoljna budala, najstvarnije...)
[ hotchimney @ 26.08.2015. 17:53 ] @
Citat:
Sceka:

ja nemam ama bas nista od TV stanica

Eto sad!
Onomad si se hvalio da si nudio video TV stanicana
a sad "pereš ruke".
Dobro, baviš se audio materijalima,
pa je sve isto u vezi samoreklamerstva i korupcije.

Ali...
pazi ovo:
Citat:
Sceka:
Ja ne radim za TV stanice, nikada nisam ni radio.
---
Nema "biznisa" sa TV kucama - samo po nekada, uzasno retko, da im se nesto za dzabe pomogne, za dzabe!

Prvo si kategoričan "nikada nisam ni radio"
a onda "samo po nekada".
Samo retko i to iz samilosti.
Ma daj, idi radi nekog drugog.
Ti ne možeš da sastaviš ni jedam dosledan komentar.
Verovatno si takav i u poslu koji obavljaš
što znači da za biznis nisi.


Citat:
Sceka:

Hoces da se privatizuje RTS a ne zanima te sta je to i kako radi i stanje u privatnoj televiziji???

Naravno da se privatizuje.
Kad se privatizuje u svom zatvorenom sistemu mnogu da organizuju orgije velikog i ostale braće do mile volje.

Citat:
Sceka:

Šta ti znači to "ub]"? - greska u kucanju, ni to ne mozes da skapiras a ja se cudim za ozbiljnije stvari. uzas...

Ako je greška u kucanju mogao si ispraviti.
Ja pretpostavljam sa ti je to još jedna bajata reklama kojom pokušavaš da se uvučeš u neki "biznis".

Citat:
Sceka:

stvarno sam nevidjen magarac i preispoljna budala, najstvarnije

Dobro, kako ti kažeš.
Ti sebe najbolje znaš.
[ digisat @ 26.08.2015. 19:44 ] @
Dali ste skoro bili u nekoj od robnih kuča gde se prodaju tv aparati, da li je neko video u bilo kojoj robnoj kuči da su prodavci televizora i jedan tv priključili na antenski sistem i da su pustili domače tv programe.

Odgovro je sigurno NE, a zašto ne zato što trgovci tv aparatima ne bi prodali ni jedan jedini tv primerak kada bi televizore reklamirali sa slikom koja je sa domačih tv kanala.

Zato trgovci uključe neki promotivni video koji se vrti do beskonačnog broja puta, svaki kupac kad dođe u radnju naseda na trgovačke trikove i pomisli što se na ovom tv aparatu lepo vidi slika, a kada dođe kuči i ukluči na svoj antenski ili kablovski sistem ima šta I da vidi. Vidi da je dao ogromne pare za televizor koji zbog lošeg video signala (što smo ranije apsolvirali kao deo teme) ne može da vidi sliku koju je video u prodavnici kada je kupovao televizor, i onda polako shvata da ga je država prevarila. Sa tim silnim pričama i državnom propagandom o digitalizaciji, da če taj televizor da osdluži jedno 10 godina radnog staža a da neče imati sa antenskog zemaljskog sistema dobru sliku a možda i taj televizor koje je kupljen recimo danas može pre da crkne i skroz propadne a da ne vidi to jestne prikaže lepu i kvalitetnu sliku.

a RTS od stanovništva če da traži taksu ( pretplatu ) za programe RTS-a u iznosu od 500 dinara što je polovina pretplate neke kablovske televizije za samo 3 (tri) RTS programa, tri programa su skoro 5 evra.

Da li neko ko to određuje za pretplatu vidi kakav kvalitet slike i programa nudi to je isto kao neko trulo voče na pijaci trazi največu cenu.
[ zilenk @ 26.08.2015. 20:47 ] @
Citat:
digisat

Da li neko ko to određuje za pretplatu vidi kakav kvalitet slike i programa nudi to je isto kao neko trulo voče na pijaci trazi največu cenu.


Što se tiče nacionalnih programa, plus RTV1 i RTV2 sa predajnika Čot i Subotica nema nikakvih problema što se kvaliteta SD digitalne slike tiče i ne znam šta je tvoja primedba. Slika je na nivou SD slika mađarske i hrvatske televizije, nema razlike, pošto gledam i vidim. Kvalitet i sadržaj samih programa je posebni deo koji nije vezan niti uslovljen digitalizacijom.
[ calexx @ 26.08.2015. 21:09 ] @
Citat:
digisat: Dali ste skoro bili u nekoj od robnih kuča gde se prodaju tv aparati, da li je neko video u bilo kojoj robnoj kuči da su prodavci televizora i jedan tv priključili na antenski sistem i da su pustili domače tv programe.
Svašta ovde može da se pročita. Prodavci ne prodaju digitalizaciju nego aparat kome će uvek da puste najbolji snimak da pokažu koliko može. Tako je bilo oduvek i nema veze sa digitalizacijom.
Nego odakle si ti, ovako kako ti pišeš poruke nijedan Srbin ne bi pisao? Janez? Kao i onaj koji pominje nekakve srbijanske prideve, što opet nijedan Srbin ne bi tako nazvao.
[ digisat @ 26.08.2015. 22:38 ] @
Kod nas ovo nije nikakva digitalizacija. Ovo je neka zezancija, zamislite kada bi satelitska tv od tv studija do gladaoca u sistemu veza prenosa imla neke analogne kvake ili lošiji tip prenosa veze.

Poenta digitalnog prenosa jednog filma ili fudbalske utakmice je da za film kakav je kvalitet originalnog snimka na DVD mediju, takav isti kvalitet bude i na ekranu gledaoca bez ikakve redukcije u kvalitetu slike i tona.

A ne kad signal prođe kroz mračne aparate ETV na kraju iz DVB-T2 uređaja izađe kao lošija verzija DVIX fajla.

A to je ono što svi mi imamo prilike da gledamo.

Onaj ko je gledao neki film na dual lejer DVD diskovima kapira o čemu mi ovde pričamo, onaj ko nije video ništa bolje od najbolje DVIX kopije sa DVD, njemu i ne treba bolje.

Što mu dođe kao onaj ko je vozio kola po zapadnjačkim ulicama i putevima pa zna šta je kvalitet puta i tome teži i onaj ko nije nikad iz svog sela ili mesta otišao dalje od 30 km pa ne zna za bolje pa su mu po putevima Srbije dobre i rupe na putevima kao i đombe koje su ustvari krpačina puta, i što od takvog puta uništava kola nema veze. Ne zna čovek za bolje pa mu je i to što ima odlično.
[ calexx @ 27.08.2015. 00:16 ] @
Kad si se uhvatio za DVD, ajde (ali bez gledanja po internetu) da napišeš koja je rezolucija na DVD snimcima, svejedno da li su DL ili nisu. Ali pošteno bez varanja. ;)
[ digisat @ 27.08.2015. 15:04 ] @
Bez gledanja moj pionir DV-400V ima nalepnicu na kojoj piše HDMI 1080p ali ja znam da to je rezolucija za MKV fajlove kod starijih DVD uređaja oni imaju skart prikljucak kojem je maksimalna rezolucija 720p

ja bi bio veoma zadovoljan kada bi na našim televizorima mogao da vidim kao SD (standard definicija) sliku sliku od 720p. u kome je maximalan data transfer do 11Mbit/s za akcione filmove u scnanama gde se brzo menjaju slike i scene .....


Mada HD definicija se računa 1080p za FULL HD i činimi se 1366 za HD READY jer po tim paramatrima se ralikuju tv koji su HD redy i FULL HD slika nižeg standarda je SD do 720P.
[ calexx @ 27.08.2015. 16:25 ] @
E sad pogledaj pa ćeš da vidiš da DVD ima 576i (iliti baš kao SD) rezoluciju a neki upscaling je tu nebitan. Kao što tvoj DVD plejer ima upscaling na 1080p ali to nema veze sa HD ili sa FHD. Naravno, taj plejer koliko znam ne može da reprodukuje ni MKV ni slične HD formate. SCART inače ne može da reprodukuje 720p u standardnoj varijanti, jedino ako ide componentni prenos, mada mislim da je to retko kod plejera.

Ajde zaludan posao još jednom, zna se šta je SD i zna se šta je HD. Ne možeš da tražiš da neko emituje SD program u HD rezoluciji. Kao kada bi rekao ... hoću mali hard od 100GB ali da na njega stane 3TB podataka. ;)

720p je HD, 1080p je Full HD, SD je 576i.
[ digisat @ 27.08.2015. 23:40 ] @
Kako god da pogledamo, ja vidim jednu ne oborivu činjenicu da u svakom slučaju su mnogi pogrešili što su kupili nov televizor. razlog je vrlo jednostavan država tv stanicama traži tri puta više novca za HD kanale nego za SD. Jasno je da naše tv stanice neče da placaju nešto 300% skuplje ako to realno I ne treba da bude skuplje za 30%

To je strašna stvar gledati sliku koja je 576i kvalitet na tv aparatima koji imaju četiri puta veču rezoluciju. Mada mislim da ETV jedino FULL HD računa za HD program.

Videču da napravim par snimaka za svaku tv stanicu pa iz nekog softvera da pročitam na kojoj rezoluciji je slika I format ima tu programa koji emituju 16:9 u 720p I da vidim kolki je data rejt.

Mislim da tv Prva Srpska znatno odskače od ostalih, jer ne zaboravimo da je to bila američka FOX tv i činimi se da su oni nešto ulagali u tu televiziju.

I kao rezime, bili su upravu ljudi koji nisu potrčali da kupe nove FULL HD televizore nego pokupovali samo set op boxove I nastavili da koriste stare CRT televizore koji mogu maximalno da prikažu sliku u 720p sa 16:9 format ekrana i tačka.
[ KrkaCiC @ 28.08.2015. 03:00 ] @
Citat:
digisat: I nastavili da koriste stare CRT televizore koji mogu maximalno da prikažu sliku u 720p sa 16:9 format ekrana i tačka.


CRT televizori nemaju 720p rezoluciju nikako.

Napravi razliku izmedju ekrana koji podrzava 720p rezoluciju i ekrana koji ne podrzava tu rezoluciju. Zajednicko im je da ce oba prikazati i 1080p snimak sa nekog plejera,nadam se da me razumes.

Ako imas Full Hd tv on ce imati lepsu sliku od nekog sa manjom rezolucijom ako gledas neki 1080p film

Citat:
digisat:
To je strašna stvar gledati sliku koja je 576i kvalitet na tv aparatima koji imaju četiri puta veču rezoluciju. Mada mislim da ETV jedino FULL HD računa za HD program.


TV ne moras koristiti samo kao telefizor,tj za gledanje kanala,mozes ga povezati sa kompjuterom i iskoristiti maksimum,ako je tv Full Hd.
[ calexx @ 29.08.2015. 10:11 ] @
Hm, preturam sinoć programe i slučajno pogledam RTS HD a na njemu film Die Hard. Film je sigurno kupljen mnogo odavno (ili je možda ponovo uzet u boljem kvalitetu) i meni ono deluje da je bar 720p ... nikad nisam tražio da li na SBB prijemniku može da se sazna realna rezolucija programa. Sigurno je bio 16:9 i sigurno nije bio 576i. Znači ostaje samo da se reši problem emitovanja kroz etar, teve stanice sigurno imaju i HD materijal ... a sigurno su i reklame, koje su naše, u HD. Sve u svemu, u celoj priči su TV stanice manji problem.
Ne znam za ostale jer nemaju nikakvu HD distribuciju da znam.
[ Miladinovic @ 29.08.2015. 15:57 ] @
Da li je išao logo RTS1 pored logoa RTS HD? Ako jeste to je onda 576i SDI (studijski, verovatno 4:2:2) upscale na 1080i.
[ calexx @ 29.08.2015. 19:06 ] @
Nisam obratio pažnju ali ako je bio upscale, onda je slika bila odlična. Pogledaću neki sledeći put.
[ Miladinovic @ 31.08.2015. 13:44 ] @
Verovatno jeste, to je studijski SDI 275Mbps u 4:2:2 upscale na HD! O tome sam pricao da bi dosta znacilo da je u MUX1 za pocetak sve Upscale sa studijskog na HD, kvalitet slike bi bio bolji. No, kod nas propisi i regulativa nisu bas uvek u skladu sa logikom.
[ digisat @ 01.09.2015. 15:48 ] @
Lepo su nas navukli u Inicijalnoj mreži je barem postojao RTS HD a sad u finalnoj nema ništa slika krš i lom.
[ gilopile @ 01.09.2015. 16:10 ] @
^
Ma bice, strpi se 5-6 godina ...
[ digisat @ 01.09.2015. 16:44 ] @
Ja imam za sebe rešenje a to je satelitska TV, ali ne bih da gledam strane programe nego domače e sad tu za sada nema rešenja samo Šipak iam tošto ima a po slici ne valja ništa.


Ja inače tv glednam na kompijuterskom monitoru View Sonic sa ugređenim zvučnikom monitor 23 inch, je inače full HD I moguče je da vidim sve te nedostatke zato sto gledm na monitoru, mozda da gledam na nekom samsungu ili sony možda bi izgledalo nešto malo prihvatljivije.
[ gilopile @ 01.09.2015. 17:00 ] @
Gldaj na matorom CRT sa dotrajalim ekranom i bice OK :) Neces videti kockice sigurno, sav mozaik ce se stopiti u jednu prihvatljivu sliku ili preko monitora stavi `paus` papir :D

Na Polaris imas nesto nasih, slika je malo bolja. Sinoc gledam RTS1 i RTV na DigiTV, majko mila na sta tek ono lici, jbt zivot. Ma da, i ja najvise gledam preko Sat HD kanale, ima toga na stotine i prava je uzivancija gledati. Idem preko monitora 24` 16:10, sto mi je dovoljno...

Propustim neku emisiju na RTV ili skinem dnevnik na RTS da pogledam i ima sta da vidim kakav stream su zakacili. Pa majku mu, zar je moguce?? Ok, znam da se ti snimci mogu dalje kaciti, koristiti, pa ih na neki nacin stite ali zar nije bolje da `udare` poveci logo, ili da iskace na svakih 10 sekundi...Sramota. Neki dan sam izrckao neke VHS kasete i pogledam sta ima nanjim i nadjem jednu emisiju iz 2006 Piramida HRT. SLika 3x bolja nego ova nasa digitalna sada :D
[ digisat @ 02.09.2015. 11:43 ] @
Evo kao što sam obačap snimo sam programe sa naših tv stanica pa me zanima iz kog programa mogu da vidim kolko je bit rate i rezolucija slike.
[ gilopile @ 02.09.2015. 11:46 ] @
http://www.videohelp.com/software/MediaInfo

Ili iz, recimo Gom, KM, Pot playera opcijom `play back/video info`

----------------------------------------------------------------

Evo rvati na DVB T:

[Used Filter List]
(1) Built-in MPEG2 TS Source
(2) Built-in Video Codec/Transform
(3) Overlay Mixer
(4) Built-in Audio Codec/Transform
(5) DirectSound Audio Renderer
(6) Video Renderer

[Video Information]
Codec: MPG2 - Built-in FFmpeg Decoder(mpeg2video)
Input type: MPG2(12 bits)
Input size: 704 x 576(1.33:1)
Output type: YUY2(16 bits)
Output size: 704 x 576(1.33:1)
Frame rate:25.00
BitRate: 3200 kbps

[Audio Information]
Codec: MPEG Audio(0x50) - Built-in FFmpeg Decoder(mp2float)
Sample rate: 48000 -> 48000 samples/sec
Bits per sample: 0 -> 16 bits/sample
Channels: 2 -> 2 channels
Bitrate: 192 kbps

Kvalitet je skroz OK. Radi EPG, Auto Aspect ratio...


[ digisat @ 02.09.2015. 13:11 ] @
Nisam te baš najbolje razume koji program da koristim stvi neki link.
[ gilopile @ 02.09.2015. 17:46 ] @
Zar ne vidis link koji sam postavo : http://www.videohelp.com/software/MediaInfo

Evo direct: http://www.videohelp.com/downl...indows_x64_WithoutInstaller.7z

Kao sto rekoh, mozes to videti i iz player-a. Gom, KM...

Pre ce ovi da uvedu HD kanele, nego sti postavis taj info :)


Evo ovde se vidi HRV kvalitet na DVB T. 4.5Mbit, slika vise nego dobra.
[ hotchimney @ 09.09.2015. 14:09 ] @
Evo kako izgleda HDTV u režiji starog lisca RTS-a.
Full Enjoy!
[ bakara @ 09.09.2015. 15:52 ] @
Ne znam sta si hteo sa ovim?
[ calexx @ 10.09.2015. 09:37 ] @
Kako ne znaš, ne sviđa mu se što se emituje snimak koji nije HD pa je još i crno beli. Mislim da je stvarno vreme da RTS snimi novi spot sa Bili Holidej u FHD kvalitetu i prikaže ga na RTS HD a ne da ovako maltretira ljubitelje dobre slike. ;)
[ digisat @ 13.09.2015. 20:14 ] @
Naše tržiste je prdnulo u čabar tako da neče u nekoj skorijoj budučnosti biti ništa od HD kanala koji se emituju preko digitalnog zemaljskog systema DVB-T2.
[ gilopile @ 13.09.2015. 20:46 ] @
@digisat, Auuuu, kakav mozaik... Kasnije cu da napisem par rcei o nekim stvarima...
[ DvbT-manijak @ 18.09.2015. 23:10 ] @
Citat:
digisat:
Naše tržiste je prdnulo u čabar tako da neče u nekoj skorijoj budučnosti biti ništa od HD kanala koji se emituju preko digitalnog zemaljskog systema DVB-T2.



Zaista nemam vremena da obilazim sve forume na kojima sam član, pa tako ovaj često zaobiđem.

Prema mojim informacijama sve stanice koje rade u MUX1 treba da pređu HD. Da li će se to i zaista dogoditi ne znam.

Što se tiče kvaliteta, glavni problem je u vezi između stanica i ETV-a.

[ zilenk @ 18.09.2015. 23:16 ] @
Citat:
DvbT-manijak:
Prema mojim informacijama sve stanice koje rade u MUX1 treba da pređu HD.

Prema mojim informacijama, možda, jednog lepog dana, godine neke...
[ digisat @ 19.09.2015. 00:20 ] @
Mi ovde pričamo o programima u HD rezoluciji negde drugde mislim u nekoj drugoj zemlji se možda več sad realizuju tehnički pred uslovi za UHD (Ultra HD) ili ti 4K tako da se več sad u nekom studiju nabavljaju kamere video miksete sa UHD standardom I tako dalje dok mi budemo dosli da svaki TV program bude emitovan u HD ethnic mislim u FULL HD tada če tamo negde več uveliko da realizuju programe u SUHD ili ti super ultra HD to jest u 8K.

tako da kod nas na primer sad nešto stidljivo mobilni operateri kao uvode 4G mrežu za ove nesrečnike koji potpišu ugovore, a u Americi se več polako širi 5G mreža.


Mi znači imamo pare da hranimo migrante a nemamo da rešavamo unutrašnje infrastrukturne probleme u domenu domače digitalne tv.
[ calexx @ 19.09.2015. 06:37 ] @
Čuo sam i ja da u Americi razvijaju i šire i 6G i 7G a kažu da 5G odlično radi na 3G telefonima pošto 5G još uvek ne postoje. Mada ne znam zašto piše da se 5G očekuje oko 2020. godine, mora da su svi neobavešteni.

A po Evropi emituju samo HD kanale, imaju program samo u 1080p i već im je i 16k u planu. Nema veze što još mnogi koriste DVB-T i tek prelaze na DVB-T2, mada im je verovatno krivo što sad neće nama da uvaljuju svoje krševe kad ih odbace.

Jel tebi slovenački maternji jezik?
[ digisat @ 19.09.2015. 08:10 ] @
Slovenački jezik mi po Babine linije što pitaš.
[ calexx @ 19.09.2015. 08:19 ] @
Izbacio si slovo ć iz upotrebe, hrvatski jezik ima slične varijacije, mada oni uglavnom obrnu ć i č.
[ Sceka @ 20.09.2015. 12:44 ] @
Gledam jutros jutarnji program na RTS1 i cini mi se da emituju u formatu 16:9. Prvi put sam to jutros primetio, nemam pojma kad su poceli ali pozdravljam... napokon...

Ako je to zavrsena prica a ne jos jedna od bezbroj proba onda ce ostalo brzo da dodje na red.




Pozdrav!
[ calexx @ 20.09.2015. 14:24 ] @
Ma jok, neće kod nas da se popravi ništa bar 100-200 godina. Tj skoro kao u naslovu teme.
[ digisat @ 20.09.2015. 19:11 ] @
Ja ljudi ne znam šta ovi koji proizvode program misle da smo mi slepi kod očiju, prvenstveno mislim na RTS za koji čemo uskoro morati da plaćamo taksu I to od 500 dinara za tri nikakva programa što kon nekih kablovskih operatora dođe polovinu mesečne pretplate.

Pitam se pitam ( a i svi mi ) čemu služi RATEL sprovode li oni neku kontrolu kvaliteta emitovanja programa u smislu tehničkog prikaza programa.

Postoji li kod nas neki standard za emitovanje programa ili je to apsolutno prepušteno na volju tv stanicama ili ovim likovima iz Javnog Preduzeća Emisiona Tehnika i Veze.


Da li se mi nalazimo u nekom raspadu ne mogu ni dobar film kao što je danas bio Sam u kući 2 da pogledam a da valja slika.
[ hotchimney @ 21.09.2015. 15:23 ] @
Plaćaćeš ti i da gledaš u WC šolju i to u HDDD.
Prošlo je više od godinu dana od donošenja "zakona" kojim je UKINUTA TV PRETPLATA (i uvedena tv taksa).
Niko nije reagovao
i time je politikantima ostavljeno na volju da manipuliša kako hoće i šta hoće.

RTS će uvesti nove kanale na kojima će umesto reklama 24 časa dnevno ići ekonomsko propagandni program, a koji će se nazivati "zabavno rekreativne kolažne emisije".

Prekobrojna partijska stoka u skupštinama će DOBITI OTKAZ (i zaposliti se na u RTS-u kao kamermani, voditelji, spikeri, ...).

Sve će to biti u HD jer oni vole da se slikaju.

A i zaslužili su jer sa narodom koji nije makao od magareta drukčije i ne treba.
Zato RATEL i nema drugog posla osim da čeka platu i petak popodne.
[ calexx @ 21.09.2015. 16:08 ] @
Svako sebe naziva po tome kakav misli da je, ocena ne može da se prenese globalno.
[ Aleksa83 @ 16.12.2015. 21:31 ] @
Da li je moguce vatati dvb t2 signal iz hrvatske ja sam na Veterniku znaci Cot je predajnik. Imam DVB T2 resiver i digitalnu sobnu antenu,mada znam da je t1 signal iz Hr sta mi je potrebno da uvatim signal????
[ zilenk @ 17.12.2015. 12:49 ] @
Treba ti dobra UHF antena, (i verovatno dobro pojačalo), koju ćeš postaviti na krov kuće i koju ćeš okrenuti prema predajniku Borinci i na kanalima 21, 36 i 44 trebalo bi da uhvatiš 13 programa iz Hrvatske.