[ anakin14 @ 25.08.2015. 15:46 ] @
Sve je vise radnika koji mi dolaze i hoce da rade ali nece da budu prijavljeni jer primaju socijalnu pomoc.

Ja ne mogu da ih primim, ali idu na druga mesta i rade.

Sa obzirom da mi preduzetnici moramo SVE KAKO TREBA DA RADIMO, ne vidim zasto bi dopustili njima da rade na crno.

Pitanje je: Gde prijaviti osobe koje primaju socijalnu pomoc i rade na crno pored toga? Ukoliko rade, sposobni su da rade, imaju posao, ne mogu primati socijalnu pomoc i moraju se prijaviti na radnom mestu na kome rade.
[ pctel @ 25.08.2015. 16:18 ] @
Mozes inspekciji rada, koja ce kazniti poslodavca koji ih je primio. Mozes verovatno i u centru za socijalni rad, koji ce im oduzeti socijalnu pomoc ukoliko dokaze da imaju druge prihode.
[ Dexic @ 25.08.2015. 20:45 ] @
Moras rastaviti socijalnu pomoc, naknadu za nezaposlenost i jos jedno 3 slicna etikete. Samo invalidsku penziju ne mogu primati ako su sposobni da rade, ostalo mogu, ali uz druge uslove, tipa ispod neke crte primanja, bez primanja, nezaposleni itd.


Odakle ti da preduzetnici moraju sve da rade "kako treba"? Da se preduzetnicima i firmama ne isplati da imaju radnike na crno, nigde ne bi imali mogucnost da rade! Vec tako poslodavce manje kostaju, bas zato sto im ne placaju porez/doprinose, vec samo neku sicu za pranje novca, koja je ocigledno manja od toga dovoljno da ih motivise.


Ne mozes ih prijaviti u socijalno prvo, mora imati nekih dokaza da imaju sa strane zaradu, koju ne prijavljuju - socijalno kod nas to ne istrazuje. Poreska moze, obicno sve ovo od nje pocinje.
[ pctel @ 25.08.2015. 21:45 ] @
Zavisi od opstine do opstine - ovde gde sam ja radnici centra za socijalni rad itekako idu po terenu i bave se istraznim radnjama i veoma su srecni ako dobiju neku dojavu. Ne znam cime su toliko motivisani, ali bore se da ustede svaki dinar kao da iz svog dzepa placaju. U jednoj drugoj opstini za koju znam, radnici centra osecaju totalnu kurcobolju za to da li im korisnici imaju ili nemaju druge prihode. Bilo kako bilo, nista ne kosta da ode do socijalnog i pita jesu li zainteresovani za informaciju gde im korisnici sredstava ostvaruju prihode, osim pola sata vremena naravno. Ako jesu super, ako nisu isto super. Mozda cak moze i da se ne ide nego telefonom. Javi, bas me zanima sta ce da kazu.
[ whitie2004 @ 27.08.2015. 09:08 ] @
Neznam zasto si ljut na radnike. Prijavi kolege, poslodavce koji im omogucavaju da rade na crno ... Ovi u poreskom ce ih osisaju bez problema: dal kazna il' mito ... Ne dobijas procenat , ali dobar glas kod poreskog organa - neprocenjivo!
[ SlobaBgd @ 27.08.2015. 09:11 ] @
Ali lakše je šiljiti kur na sirotinji nego reskirati da ga neko ćebuje ako prijavi drugog poslodavca za privredni/poreski prekršaj.
[ pctel @ 27.08.2015. 11:43 ] @
SlobaBgd
I jedno i drugo je neki vid kriminaliteta, a posto zakon ganja samo poslodavce, onda je nekako fer prijaviti "sirotinju" kako bi se ispravila ta neravnopravnost.
Inace upravo ta "sirotinja" uzimajuci to sto joj ne pripada zavlaci ruku u dzep pravoj sirotinji, koja zbog takvih ne moze da dobije ni posao ni socijalnu pomoc. Dokle vise ta solidarnost sa prestupnicima?! Pravo je i duznost svakog postenog gradjanina da se bori protiv krsenja zakona.
[ SlobaBgd @ 27.08.2015. 12:14 ] @
Ma to je OK, tu se (uglavnom) slažemo, ali zašto pokretač teme nije pitao gde da prijavi nepoštene preduzetnike ili korumpirane inspektore ili lenje socijalne radnike? Svakako nisu radnici krivi za loše stanje u privredi i državi.
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2015. 12:15 ] @
@anakin14,

Ako smatras da si video / imas saznanja o tome da neko cini prekrsaj, to uvek mozes prijaviti policiji a, u ovom slucaju, takodje i inspekciji rada.

Ne znam doduse kako znas da neko prima socijalnu pomoc i radi sa strane, osim ako ta osoba nije to izjavila (sto je cini idiotom ali nije nemoguce :-) - u svakom slucaju, drzavi ce biti potrebno da imaju neki konkretan dokaz da se to sto pricas desava, nece biti dovoljna samo tvoja "rec".

Citat:
SlobaBgd
Ali lakše je šiljiti kur na sirotinji nego reskirati da ga neko ćebuje ako prijavi drugog poslodavca za privredni/poreski prekršaj.


Okreni-obrni, u ovom slucaju, ima da bude kaznjen i poslodavac koji isplacuje radniku pare na crno / drzi ga neprijavljenog. Samo je pitanje koliko bi (i da li bi) bilo kaznjeno i lice koje prima socijalnu pomoc bez da zadovoljava uslove.

Citat:

ali zašto pokretač teme nije pitao gde da prijavi nepoštene preduzetnike ili korumpirane inspektore ili lenje socijalne radnike? Svakako nisu radnici krivi za loše stanje u privredi i državi.


Pretpostavljam zbog licnog politickog pogleda, neko je ekonomski levo a neko desno - pa od toga zavisi i kome sta prvo "upada u oci" (pristrasnost).

Pokretac teme tvrdi da je prekrsaj iniciran od strane potencijalnog radnika. To moze biti tako, a i ne mora.

Naravno, realnost je, da ako je doslo do prekrsaja da su odgovorni i poslodavac i radnik i drzava bi, u tom slucaju, vrlo verovatno gonila i jednu i drugu stranu, samo je verovatno lakse od poslodavca izvuci pare / kazniti ga.

Medjutim, realno gledano, ako je znacajan % radne snage u takvoj vrsti radnog odnosa ("crno"), postavlja se pitanje uzroka koji je mozda sistemski - recimo nizak "compliance" u placanju drzavi a relativno visoke stope koje destimulisu legalno ponasanje poslodavaca a i radnika. U tom slucaju bi mozda (ako je to problem, naravno) bilo bolje smanjiti opterecenja, bar za male firme i radnike koji su samostalni privrednici ali postroziti provere i time stimulisati rad na "belo".
[ Dexic @ 27.08.2015. 13:09 ] @
Ivane, nekada kada citam sta pises, delujes prilicno pametno, ali onda izjavis ovakve stvari, i shvatim da si samo naivan, ili ocigledno decenijama nisi bio van Nemacke :)
"Ako smatras da si video / imas saznanja o tome da neko cini prekrsaj, to uvek mozes prijaviti policiji a, u ovom slucaju, takodje i inspekciji rada."

Moze i da ode do najblizeg tabadzije da odmah dobije batine, zasto da gubi vreme na papirologiju :)
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2015. 13:26 ] @
@Dexic,

Nisam ja naivan vec samo sagovornike smatram sposobnim da se staraju o sebi i mentalno zdravim (osim ako se ne pokaze suprotno). Korisnik anakin14 je pitao konkretno pitanje - smatra da vidi nesto sto je prekrsaj i hoce da zna gde prijaviti isti.

I na to je dobio odgovor od nekoliko korisnika, ukljucujuci i i mene.

Ja pretpostavljam da je korisnik anakin14 dovoljno upoznat sa situacijom u zemlji gde zivi i da je sracunao rizike prijavljivanja radnika (tj. indirektno poslodavca) organima drzave, po sebe i svoju bezbednost, te da je prica o tome potpuno suvisna na ovoj temi.

Ako ti smatras da je smisleno upozoriti coveka na eventualne rizike prijavljivanja prekrsaja u Srbiji, samo napred - forum tome i sluzi, samo nemoj druge sagovornike nazivati naivnim samo zato sto smatraju da ucesnici u diskusiji imaju bar elementarne sposobnosti za brigu o svojoj bezbednosti.
[ anakin14 @ 27.08.2015. 14:38 ] @
Nisam ja govorio o radnicima koji rade tamo negde a ja znam da primaju socijalnu pomoc itd, vec o radnicima koji se jave kod mene na oglas, hoce da rade ali da ne budu prijavljeni i takvih ima VEROVALI ILI NE 50%, i ne kriju da primaju roditeljsku penziju ili socijalnu pomoc, i kazu hocemo da radimo ali da nas ne prijavite.

Ja njih hocu da prijavim toj socijalnoj pomoci, da osobe aktivno traze posao i hoce da rade ali nece da budu prijavljeni, zato sto ispade da oni mogu sve i nikog nije briga, a preduzetnik slucajno kada bi ga pustio da radi kazna je 7 dana zatvaranja i od 150 000din.

Najgore od svega je sto se oni ljute na mene sto necu da ih primim bez prijave u fazonu, istripovao si se, svi rade na crno itd..

Ovime hocu da skrenem paznju da nisu samo PREDUZETNICI TI KOJI KRSE ZAKON, vec ima i mnogo RADNIKA koji krse, a da ne ulazimo u dubinu svih drugih zakona koje krse, da se zadrzimo na ovome.

[ anakin14 @ 27.08.2015. 14:41 ] @
Citat:
Dexic:
Ivane, nekada kada citam sta pises, delujes prilicno pametno, ali onda izjavis ovakve stvari, i shvatim da si samo naivan, ili ocigledno decenijama nisi bio van Nemacke :)
"Ako smatras da si video / imas saznanja o tome da neko cini prekrsaj, to uvek mozes prijaviti policiji a, u ovom slucaju, takodje i inspekciji rada."

Moze i da ode do najblizeg tabadzije da odmah dobije batine, zasto da gubi vreme na papirologiju :)



Od koga da doibjem batine? Od njih? Svasta. Pa mislim ono u poredjenju snaga, JAČI su preduzetnici od RADNIKA. Uvek bili i uvek biće.
[ SlobaBgd @ 27.08.2015. 15:36 ] @
Tako su mislili i kulaci četrespete, pa kad je ustala kuka i motika...
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2015. 15:57 ] @
@anakin14,

Sumnjam da ces nesto postici prijavom radnika koji pokusava da radi na crno. Jedino ako bi posle toga neko u drzavi angazovao resurse da ga prati i onda slao inspekciju tamo gde se doticni na kraju zaposlio, sto sumnjam da ce bilo ko da radi a upitno je i koliko je tako nesto zakonito. Plus, siguran sam da imaju posla i bez toga.

Takodje, ne znam sta pravis frku - taj sto ti je trazio kes "na crno" ce sutra da nadje poslodavca koji ce da isplacuje tako i to ce biti "win win". Ti si lepo rekao ne i dovidjenja.

Citat:

i ne kriju da primaju roditeljsku penziju ili socijalnu pomoc


I dalje mi nije jasno wtf bi neko tu informaciju delio sa potencijalnim poslodavcem, zvuci kao prilicno idiotska stvar, samo-inkriminacija koja samo moze da ide na stetu tome ko to prica.

Mislim da je dobra odluka da ne zaposlis takvog cisto zbog ociglednog nedostatka pameti :-) Mada je i meni i dalje tesko da poverujem da takvi ljudi postoje...
[ KrkaCiC @ 27.08.2015. 16:14 ] @
@Ivan

Verovao ili ne,kad se prijavljujes na listu NSZ,potsoji stavka gde pitaju da li trenutno radis na crno tj neprijavljen

Mislim,ko je lud da cekira i tu opciju
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2015. 16:20 ] @
Ma to jos i razumem, kao ono "da li si terorista" na pitanjima za vizu. Verovatno to sluzi tome da ti retroaktivno ukinu pomoc i traze pare nazad ako se ikad utvrdi da si lagao na formularu.

Ali zasto bi neko o tome pricao nekome ko to jos moze da koristi protiv njega, to nema puno logike. OK, ima budala sigurno ali bas da ih ima toliko da nalecu kod coveka cesto...
[ pctel @ 27.08.2015. 20:09 ] @
Licno sam bio prisutan kada jedan radnik za stolom uz pivo iznosi racunicu zasto nece da radi legalno vec iskljucivo ilegalno i ne secam se tacnih brojeva, ali to ide otprilike ovako - ako radi legalno, plata mu je recimo 25.000 dinara, ali mora da placa deci vrtic, naprimer 10.000 dinara za dvoje dece. Ako radi na crno, onda oba bracna druga ostvaruju pravo na socijalnu pomoc + deca deciji dodatak + neke pakete hrane koji povremeno stizu u toj opstini + jeftinija struja + ne placa se vrtic (ili je jeftiniji). Kad sve saberes, ta porodica na izvrdavanju zakona ustedi celu jednu platu ako radi na crno! Sve u svemu, socijalni sistem je tako koncipiran da u mnogim slucajevima pojedincu potpuno svejedno da li radi ili ne radi! Onda se on naravno odlucuje da ne radi, a malo potom se ipak doseti da sve to papiroloski ostane tako + da radi na crno. Time sebi ostvaruje znatno bolji polozaj u odnosu na onog ko radi legalno. Time obara cenu legalnog rada, jer on vec samim svojim statusom ima relativno velike sto prishode sto ustede, a onaj koji radi legalno sve to nema i biva doveden na ivicu egzistencije. Sve u svemu, oni koji postuju zakon, kao i obicno u Srbiji, imaju osecaj magarca.

Sad ce neko da pita zasto ja nisam prijavio? Razlog je sto sam ja sklon misljenju da sistemske propuste i rupe u zakonu treba sto vise zloupotrebljavati, kako bi se sto pre "zakrpile". Nije resenje da ja i anakin14 i jos nekoliko hiljada savesnih prijavimo saznanja i time resimo 10% problema, a 90% problema ostane zauvek. Ja sam sklon misljenju da broj onih koji zloupotrebljavaju treba povecati, pa kada cela srbija bude radila na crno, neko ce se dosetiti da pogleda sta to ne valja u tekstu zakona.

Sa ovim ima veze i to sto sam ja vise puta na forumu podrzavao resenje da korisnici socijalnih davanja treba da odrade nekoliko dana na poslovima od javnog interesa (uredjivanje puteva, formiranje zasada zelenila, unistavanje korova i slicno), jer privatniku nije u interesu da pomera svoje ugovorene rokove jer mu radnik 3-4 puta mesecno hitno treba slobodan dan zbog odlaska na javne radove. Ali, to je vec offtopic na ovoj temi.
[ Dexic @ 27.08.2015. 20:53 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ma to jos i razumem, kao ono "da li si terorista" na pitanjima za vizu. Verovatno to sluzi tome da ti retroaktivno ukinu pomoc i traze pare nazad ako se ikad utvrdi da si lagao na formularu.

Ali zasto bi neko o tome pricao nekome ko to jos moze da koristi protiv njega, to nema puno logike. OK, ima budala sigurno ali bas da ih ima toliko da nalecu kod coveka cesto...

Ja kazem ozbiljno da ti nisi izasao iz Nemacke vec duze vreme. Cim tako mislis, nemas predstavu koliko ljude ovde ne zanimaju takve stvari, vec svi gledaju da njih sto manje kosta.

Ako ne pomenes nekome sta mu se moze desiti, a smatras da on vec zna, to je pogled "pise na papiru", ali praksa je drugacija. Da on zna takve stvari, ne bi pitao kome moze da prijavi, vec bi znao kome sme :)

@anakin, ne, nisam mislio da ce te radnik prebiti, vec tabadzije koje obozavaju takve koji rade na crno i podrzavaju ih, a imaju veze.
[ Shadowed @ 27.08.2015. 21:09 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ali zasto bi neko o tome pricao nekome ko to jos moze da koristi protiv njega, to nema puno logike. OK, ima budala sigurno ali bas da ih ima toliko da nalecu kod coveka cesto...

Zato sto je toliko postalo uobicajeno da ljudi to smatraju normalnom stvari.
[ pctel @ 27.08.2015. 23:10 ] @
Ta situacija je opisana u Prirucniku "Zastita od kazni pri kontolama od strane inspekcije rada" u izdanju Rezon Media Group, na stranama 11-12.
U tom delu prirucnika grupa autora navodi citiram:
"S druge strane, "rad na crno" u nekim slucajevima je iniciran od strane samih radnika. naime, primanje novcane socijalne pomoci u SArbiji je u praksi ograniceno samo na nezaposlena i neaktivna lica, sto navodi radno sposobne osobe da kombinuju socijalnu pomoc i neformalnu zaposlenost, tj. ova lica rade "na crno" i primaju novcanu nadoknadu od Nacionalne sluzbe za zaposljavanje (NSZ). Inspektroat za rad je prilikom vrsenja vanrednih inspekcijskih nadzora u oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu, krajem avgusta 2014. god, utvrdio da pojedini poslodavci angazuju lica bez ugovora o radu ("na crno"), a koja po Zakonu o zaposljavanju i osiguranju za slucaj nezaposlenosti ostvaruju pravo na novcanu naknadu od NSZ, kao i pravo na materijalnu podrsku u skladu sa Zakonom o socijalnoj zastiti. Tom prilikom, poslodavci su istakli da su prinudjeni da na ovakav nacin angazuju lica, s obzirom na nedostatak kvalifikovane radne snage u delatnosti kojom se bave, i cinjenicu "da ta lica ne pristaju na zakljucenje ugovora o radu i prijavu na obavezno socijalno osiguranje, jer time gube pravo na novcanu naknadu".

Trenutno vazeci Zakon o radu propisuje drakonske kazne za poslodavce (do 2.000.000,00 dinara), a sami radnici ako ih uhvate u ovom kriminalitetu nisam nigde primetio da trpe adekvatne sankcije, vec najgore sto moze da im se desi je da na neko vreme izgube socijalna davanja na koja i do tada po zakonu nisu imali pravo. Imajuci u vidu da trenutno zakonsko resenje u nekim slucajevima omogucuje poslodavcu olaksice za zaposljavanje novih radnika, visina nameta za jednog radnika moze biti i ispod 5.000 dinara mesecno. Time je poslodavac dodatno demotivisan da krsi zakon, jer mu jedna kazna moze biti jednaka trosku za doprinose radnika u trajanju od 30 godina!!! Ali, ostaje motivacija samih radnika da vrse pritisak insistirajuci na krsenju zakona, jer za njih nije predvidjena nikakva kazna, pa ako ih ne uhvate super, a ako ih uhvate isto super.