[ phantomm @ 26.08.2015. 15:48 ] @
Pozdrav, interesuje me koji software bi mogao koristiti i da mi najbliže približi rad na CNC mašini. Već imam Swansoft cnc simulator pa ako neko već ima iskustva sa ovim, šta misli o istom, ili sa nekim drugim programom neka preporuči. HVALA
[ Tex707 @ 26.08.2015. 16:00 ] @
Meni je MetaCut pomagao, ako te interesuje G-code backplotting.
[ Dejan Aleksovski @ 29.10.2015. 13:57 ] @
Citat:
phantomm:
Pozdrav, interesuje me koji software bi mogao koristiti i da mi najbliže približi rad na CNC mašini. Već imam Swansoft cnc simulator pa ako neko već ima iskustva sa ovim, šta misli o istom, ili sa nekim drugim programom neka preporuči. HVALA


Pozdrav.

Swansoft CNC simulator je softver pomoću kojeg možeš naučiti da radiš na upravljačkoj jedinici nekih mašina - Fanuc, Sinumeric, i slično. Dakle, njegovo poznavanje bi te pripremilo za rad na mestu operatera mašine. Iako on poseduje određene alate za pisanje programa, njegova primarna namena nije programerska, već je u pitanju softver operaterske prirode. Inače je kineski, i ima module za priličan broj raznih modela upravljačkih mašina, tako da je jako interesantan, vredi ga pročačkati.

Kada je programiranje mašina u pitanju, ja lično godinama radim u MasterCAM-u. On podržava rad na glodalici, strugu, erozimatu sa žicom, ruter. U njemu uvoziš CAD model predmeta koji planiraš da izradiš na mašini, i propisuješ same parametre izrade uz poštovanje radnih zahteva samog procesa. Kada sve to uradiš, uz pomoć alata koji svi CAM softveri poseduju / postprocesora, ispisuješ program. Zapravo, tačnije, softver to ispisivanje radi umesto tebe. Takođe, možeš i videti simulaciju obradnog procesa, i vršiti uvid u ono što će se dešavati nakon puštanja programa na samoj mašini.

Druga vrsta softvera koji će ti biti potreban vezana je za upravljačku jedinicu mašine. Ukoliko radiš na pravoj industrijskoj mašini, ona će imati svoju upravljačku jedinicu (za rad na njoj si se prethodno obučio radeći na Swansoft CNC simulator-u ). Ukoliko to nije slučaj, već na primer tvoju mašinu pokreće kompjuter, tada ti je potreban i upravljački softver - poput Mach3. Kako god bio slučaj, kod koji se prethodno u nekom od CAM softvera napravio, pustaš u rad na upravljačkoj jedinici / kompjuteru.

E sad, sve zavisi, da li ćeš se baviti programiranjem, ili ćeš biti samo operater, ili i jedno i drugo. U pitanju je višeslojan posao, koji često uključuje rad nekoliko ljudi. Pa ako imaš bližiš detalja o tome, izvoli.

Pozdrav.