[ Ivan Dimkovic @ 28.08.2015. 09:42 ] @
http://phys.org/news/2015-08-e...c-particles-defy-standard.html

Citat:

Now, a team of physicists working at CERN's Large Hadron Collider (LHC) has found new hints of particles—leptons, to be more precise—being treated in strange ways not predicted by the Standard Model. The discovery, scheduled for publication in the September 4, 2015 issue of the journal Physical Review Letters, could prove to be a significant lead in the search for non-standard phenomena.
The team, which includes physicists from the University of Maryland who made key contributions to the study, analyzed data collected by the LHCb detector during the first run of the LHC in 2011-12. The researchers looked at B meson decays, processes that produce lighter particles, including two types of leptons: the tau lepton and the muon. Unlike their stable lepton cousin, the electron, tau leptons and muons are highly unstable and quickly decay within a fraction of a second.
According to a Standard Model concept called "lepton universality," which assumes that leptons are treated equally by all fundamental forces, the decay to the tau lepton and the muon should both happen at the same rate, once corrected for their mass difference. However, the team found a small, but notable, difference in the predicted rates of decay, suggesting that as-yet undiscovered forces or particles could be interfering in the process.


Read more at: http://phys.org/news/2015-08-e...rticles-defy-standard.html#jCp


Napomena: 2-Sigma, dakle potrebno je jos potvrda da bi ovo dobilo status proverenog.

Posle pentakvarka, ovo - 2015-ta je izgleda odlicna godina za LHCb.

Ako se ovo ispostavi kao tacno, standardni model ce morati biti doradjen kako bi se objasnilo ovo narusavanje i predvidela razlika u ponasanju leptona.

Ovo moze biti vrlo velika stvar, ako se pokaze kao tacna.
[ dusanboss @ 16.10.2015. 09:26 ] @
Koliko je ukupnu sabatomski čestica pronadjeno? I još uvek se pronalaze nove. Ispravi me ako grepšim ali, mislim da od početka rada LHC ništa toliko bitno i novo nije otkriveno što bi bitno unapredilo naše znanje o fizici.
Dokazano je postojanje higsa ali, ništa sem toga nije otkriveno oko te čestice koliko mi je poznato.

Mislim da je LCH bitan projekat i da nije bacanje para. Verovatno će veliko odkriće doći u narednim godinama.
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2015. 12:41 ] @
Citat:
dusanboss
Ispravi me ako grepšim ali, mislim da od početka rada LHC ništa toliko bitno i novo nije otkriveno što bi bitno unapredilo naše znanje o fizici.


Smatram da su jedino fizicari specijalizovani za oblast nuklearne i visoko-energetske fizike kvalifikovani da sude o "bitnosti" LHC nalaza.

Ali cak i kao laik cenim da su stvari kao sto je potvrda Higsove cestice, detekcija anomalija u standardnom modelu, pentakvark i sl. prilicno "bitne".

Takodje i negativni nalazi koji su odbacili gomilu modernih teorija koje nadogradjuju standardni model su podjednako bitni kao i pozitivni nalazi.

Trenutno ne postoji ni jedan drugi instrument na ovoj planeti koji moze da detektuje stvari koje LHC moze, a te stvari se ticu pomeranja granica saznanja o nacinu na koji univerzum funkcionise.

Citat:

Verovatno će veliko odkriće doći u narednim godinama.


LHC donosi "velika otkrica" svakim minutom svog rada - zato sto i bez nalazenja novih cestica iskljucuje niz hipoteza i teorija i omogucuje fizicarima da se fokusiraju na one koje nisu eksperimentalno iskljucene.

A to nisu tamo neke leve hipoteze i teorije, vec stvari koje se ticu modela univerzuma.

Zvuci kao prilicno big deal, bar sto se fizike tice.
[ vladd @ 17.10.2015. 22:28 ] @
Ma da,samo da poprave koeficijente ili konstante, pa je ogroman uspeh.
[ dusanboss @ 17.10.2015. 23:08 ] @
Kada kažem veliko otkrići mislim na otkriće koje bi spojilo osnovni model i kvantnu mehaniku ili napravilo bitne izmene u tim teorijama.
Otkriće za koje bi i laici mogli da uvide da je veliko.
[ dusanboss @ 18.10.2015. 14:14 ] @
Znam da su načnici uzbudjeni svakim novim otkrićem pri radu na LHC projektu što istome ne daje važnost ili značaj velikog otkrića.
Ne smatram sebe totalnim laikom što se fizike tiče. Trudim se da budem u toku sa novim otkrićima pogotovo u oblastima kvantne mehanike i astrofizike.
Naravno da mislim da je LHC jako bitan za napredak ljudske vrste. Medjutim ne možeš reći da je došlo do velikog otkrića. Kažem, možda će ono uslediti ili će eksperimenti indirktno uticati da do njeg dodje. Voleo bih to da vidim za vreme svog života.
[ vladd @ 19.10.2015. 17:14 ] @
Gotovo svakodnevno se desava nesto sto unapredjuje nasa znanja, samo nisu spektakularni rezultati na populistickom nivou.
Taj kriterium, odnosno margina, je postavljena zurnalisticki jako visoko, pa sad sakupiti slavu, ili okupirati medije, bez otkrica vanzemaljskog zivota, nije ni malo lako.

Propala je teorija praska, i kao pojava i kao uzrok istrebljenja dinosaurusa, dramaticno su izmenjena znanja o svemiru, sada se dramaticno menjaju znanja o "mikrokosmosu", ali se mora razumeti da nauka prati vecpostavljene zadatke, a ne bavi se naucnomfantastikom,koja bi bilavaljda dovoljno dramaticna.

Nanotehnologija je nekako shvacena kao "normalna", eto tako treba da bude, medjutim, to su otkrica dramaticno veca od celokupne nauke 18-19og..najpopularnijih vekova...

Tesla kada bi video ajpod, ili svemirsku stanicu, mislim da bi pao u nesvest.

A nama je to "normalno"..
[ dusanboss @ 20.10.2015. 13:20 ] @
Citat:
Propala je teorija praska, i kao pojava i kao uzrok istrebljenja dinosaurusa

Nešto ti ovde ne štima :)

Ja lično se odušvljavam i postojećom naprednom tehnologijom. Mada me nova odkrića posebno velika više oduševljavaju. Kada bolje razmislim velika se otkrića dešavaju samo nas ne šokiraju toliku jer su postepena i razvijaju se tokom 10 i više godina.
Slažem se da eksperimetalna fizika prati teorijsku. Dokazuje ili obara teorije. Dešava se, eto baš kod LHC da se pronadju i čestice koje teorija nije predvidela.
I nije tačno da nauka neprati naučnu fantastiku (naravno ako nije totalna glupost) pogleda samo stare Si-Fi filmove ili knjige.
Ne možeš Vladd očekivati od savremenog čoveka da se oduševljava današnjom tehnologijom ko što bi to radio čovek iz 19. veka.

Mene jednostavno pronalaženje novih čestica ne oduševljava zato što ih je jedno vreme bilo na stotine posle se utvrdilo da su to ustvari dvadesetak (nagadjam) čestica koje se ponašaju drugačije.

Možda sam malo prenaglio sa odgovorom i trebao bi malo da povećam svoje znanje iz ove oblasti ne samo zbog ove diskusije već zato što mi je to predmet interesovanja.
Ipak kiliko ja sa mojim oskudnim znanjem iz kvantne mehanike kapiram temu. Pronadjena je anomalija koju osnovni model ne predvidja. To može da znači pronalazak nove čestice ili sile što bi bilo veliko otkriće. Naravno čeka se potvrda.

Dimkoviću nisam hteo da ti kontriram,možda sam malo prenagli sa omalovažavanjem prnalaska novih čestic (pogotvo ako se ispostavi da je u pitanju nova sila). Midjutim rano je izvoditi bilo kakve zaključke do potvrde.