[ anon70939 @ 31.08.2015. 13:22 ] @
Ovo se desava na nekom matorom serveru gde su se ranije vrteli neki sajtovi.
Posle su migrirali sve na neki drugi server i ovaj je u principu neupotrebljen.

Problem je sto s vremena na vreme zakucava server "bez razloga".

Pokrenuh htop i od 16GB bude pojedeno uglavnom sve. I to jedva uspem da ukucam htop, posle svakog slova cekam da se refresuje prozor po 15 sekundi :)

Vidim da tu mysql pravi ogroman problem.
Kako da saznam sta se desava?

Niko ne posecuje ovaj server, nema ni jednog online sajta, tu stoje kopije od momenta migracije na drugi server i to je to....



[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 31.08.2015. u 15:36 GMT+1]
[ tuxserbia @ 31.08.2015. 13:38 ] @
Tebi memorije ima u izobilju, pogledaj iskorišćenost swap-a. Sortiraj top po CPU usage, vidiš gore "Load average" da nešto divlja samo tako, te tri brojke su zauzetost procesora u poslednjih 1, 5 i 15 minuta
[ anon70939 @ 31.08.2015. 13:48 ] @
Ima dovoljno memorije u ovom momentu, ali nisam mogao da cekam da uradim screenshot sa full popunjenom memorijom i SWAP-om.
Zadnji put sam se jedva nekako zakacio preko SSH i tada su i memorija i SWAP bili skroz popunjeni.

Za Load Average nisam znao, posto kad god vidim gore onih 8 jezgara skoro nikada ne prelaze 20%, pa sam mislio da nista ne pravi problem procesoru.

U medjuvremenu sam otkrio da jedan HDD nije dobar.
Odnosno, koristeci opciju smartctl dobijao sam informacije da je sve OK (nisam pustao test pre toga), ali sam instalirao HDDSentinel i dobio ove rezultate


Pisao sam supportu, oni su vec nekako testirali HDD i malopre mi odgovorili da ce morati da ga zamene.
Da mozda on nije nekako uticao na ovo stanje?
[ tuxserbia @ 31.08.2015. 14:17 ] @
Sve je moguće, pogledaj malo iotop, iostat, etc...
[ anon70939 @ 31.08.2015. 14:36 ] @
gotovo, zamenili HDD, sad moram da instaliram nov sistem koristeci neke njihove spremljene image-ove. Upravo citam neko uputstvo, valjda necu da zakucam negde :)

Ajd brzinsko pitanje kad sam vec kod toga. Koji RAID da izaberem? Ovo je iz FAQ

Citat:

I have two (or more) drives installed. Can the installimage script automatically create a software RAID?
Yes, the script can create software RAID with levels 0, 1, 5, 6 or 10. The config file has two options (SWRAID and SWRAIDLEVEL) for this feature. If the option SWRAID is activated (meaning a 1 next to the option, as opposed to a 0) a software RAID with the level SWRAIDLEVEL is created.


Posto su u pitanju dva diska po 3GB za sigurnost podataka ne mogu nista drugo da izaberem osim 1?
Kako kapiram, da imam vise diskova onda bih mozda mogao da iskoristim 5,6 ili 10 da iskoristim prednost RAID-a i sto se tice brzine i sigurnosti podataka?

I jedno mozdaglupo pitanje, menjanje RAID-a posle instalacije linuxa je nemoguce?
Pitam cisto eto, posto je linux svemoguc, pa mozda moze :)

edit:
promenio sam naslov teme, posto se ne odvija u zamisljenom pravcu :)


[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 31.08.2015. u 15:52 GMT+1]
[ tuxserbia @ 31.08.2015. 14:53 ] @
3TB misliš?!?

gpt, pa raid 1, nemaš mnogo izbora, zar ne?

Kad bi dao malo više info, šta, gde, kako, video sam samo 16GB RAM i 8 core (quad + HT, ili) ...
[ anon70939 @ 31.08.2015. 15:33 ] @
U principu, to je neki matori ugovor i matori server koji zvrji bezveze i nema nista na njemu.
Sluzio je da se ja igram sa njim "da vezbam" posto je njima bio neupotrebljiv jer bi se zakucavao svakih par dana, ali nisu pokusavali da otrkiju sta je problem jer su imali drugi. Ovaj su placali redovno, ne znam ni ja sto. Valjda ne placaju oni...

U principu, sada bismo ga koristili kao backup server, a u medjuvremenu sam otkrio da je neispravan disk, kontaktirao podrsku i zamenili su.
Doslo je do toga da moram da dignem nov OS, krenuo sam proceduru, a u medjuvremenu pogledao paket na njihovom sajtu i video da je to neki matori ugovor, odnosno matora masina 2x3TB, i7 procesor 2. generacije, i 16GB rama..

Sada sam u prepisci sa ovima da uradimo upgrade servera, odnosno zamenu prethodnog
https://www.hetzner.de/it/hosting/produkte_rootserver/ex40

pa cu tek posle toga instalirati pomocu ovakvog uputstva.
http://wiki.hetzner.de/index.php/Installimage/en

ne deluje mi komplikovano
[ tuxserbia @ 31.08.2015. 19:14 ] @
Ja tek sada video da to nije TVOJ server, nego hosting. Bolje pričaj sa podrškom, pa kako oni kažu.
[ anon70939 @ 31.08.2015. 19:57 ] @
Podrsku uopste ne interesuje nista u vezi saveta, pomoci ako je u pitanju dedicated :)