[ deny.basan @ 08.09.2015. 09:38 ] @
Pozdrav

Da li neko zna kako napraviti proračun potrošnje plina u excelu? Poznata je snaga kotla, dimenzije prostora... Potrebno mi je da znam koliko plina trošim npr.po satu??

HVALA!
[ 2012 @ 08.09.2015. 23:54 ] @
Citat:
deny.basan: Pozdrav

Potrebno mi je da znam koliko plina trošim npr.po satu??

HVALA!


Ukupnu kolicinu potrosenog plina podelis sa brojem radnih sati (vreme kada je sistem radio) i dobices prosecnu potrosnju plina po satu.


P.S. mogu ja i bolje, ali nisam imao vise podataka.
[ deny.basan @ 10.09.2015. 07:14 ] @
Meni je potrebno npr.ako je snaga kotla 200 kW, temperatura prostora 15 C, a željena temperatura 30 C, vrijeme zagrijavanja do željene temperature je nebitno, volumen prostora je npr. 4000 m3, KOLIKO ću ja trošiti plina (m3 plina) ako npr dnevno grijem prostoriju od 15 C do 30 C nekih 3 sata. Koliko plina (u m3) mi je potrebno).
[ pctel @ 10.09.2015. 10:59 ] @
Ne znam da li ces igde naci formulu za ovaj proracun - obicno se racuna tako sto na pocetku sezone zagrejes na zeljenu temperaturu a onda samo nadoknadjujes gubitke koji su prema nekom gradjevinskom standardu 60W/h. Pretpostavljam da ti je jasno da ce za grejanje 3 sata dnevno biti potrebno visestruko vise od 1/8 energije grejanja za 24 sata, sad mozemo grubo da pretpostavimo da ce ti biti potrebna naprimer 1/3 ili 1/4 energije koju bi trosio za grejanje 24 sata dnevno. Jedan kubni metar gasa raspolaze energijom od 8.8kWh, a kad odbijes ono sto ode kroz dimnjak ostaje ti 7-8kWh. Kada bi grejao 24h dnevno, prema gradjevinskom standardu mozes pretpostaviti da ti treba 240 kW na sat, tj. oko 30 kubnih metara gasa na sat. Realno, posto planiras da grejes samo 3 sata dnevno, ocekivano je da ti treba 2x-3x vise od toga, znaci nekih 70 kubika na sat. E, sad, ti si vec rekao da je tvoj kotao snage 200kW, pa to mnogo pojednostavljuje racunicu - on ne moze trositi vise od 25 kubika gasa na sat i sklon sam misljenju da ce tacno toliko i trositi. Da li ce uspeti da postigne zadatu temperaturu ili nece, to je vec drugo pitanje.