[ THX22 @ 19.09.2015. 21:02 ] @
Dakle, htio bih da pošaljem potpuno anoninmnu SMS poruku. Našao sam sajt za besplatne poruke koji je fizički hostovan u Rusiji i ako sa njega pošaljem SMS na crnogorski broj, dali je moguće ući u trag IP adresi sa koje je poslana poruka, tj mojoj IP adresi? Koliko se meni čini, ako sms i bude sadržao neki IP, to će biti IP servera u Rusiji sa kojeg je poslan. Taj Ruski sajt možda ima logovan moj IP, ali ukoliko nije neki međunarodni kriminal ili neki sličan veliki prestup u pitanju pa da cg policija izda nalog za IP logovima sa ruskog sajta, običan user odavde ne može da dođe do tog IP-a? Ovo je čisto hipotetičko pitanje jer imam jednog druga koji radi u policiji i koji tvrdi da svakom web sms-u mogu da uđu u trag, "oni to sve znaju"...meni malo nerealno zvuči ta priča.
[ bachi @ 20.09.2015. 10:05 ] @
Ako hoćeš da pošalješ anonimni sms, kupi ispravan telefon na pijaci za 5€ neki stari krš i prepaid karticu i pošalji poruku sa neke lokacije gde nema kamera, a zatim baci sve to u kantu. :D

Ili kada si već našao taj sajt za SMS poruke, pristupi mu preko Tor mreže.
[ THX22 @ 20.09.2015. 12:59 ] @
Naravno, jasni su mi ti načini, ali čisto hipotetički ako uzmemo da neko ko ne zna šta je TOR hoće da pošalje anonimni SMS i odradi to što sam naveo gore, ja mislim da će i dalje biti anoniman. Ili ne?
[ la.linea @ 20.09.2015. 13:07 ] @
Au bre...
Da ne naručuješ ubistvo kada ti je potrebna tolika zaštita?
Kao što reče kolega, imaš tor, idi u neki kafić koji ima wifi pa šalji ili prodavnicu telefona i sa njihovog lap topa koji je stalno on line, pošalji taj sms.
Takođe, kao što reče kolega, kupi najjeftiniji tel, sim kartu i pošalji taj sms i vozi.
I najokoreliji kriminalci koriste taj način pa se u većini zemalja uvela registracija prilikom kupovine kartica.
Kod nas još nije pa ti je to najsigurniji način!
[ THX22 @ 20.09.2015. 13:19 ] @
Nije u tome stvar. U pitanju je diskusija između mene i lika koji me ubjeđuje da bi lagano mogao da se nađe IP poruke koja je poslana na način koji sam gore opisao, "to ti je minut posla", a ja mislim da ne osim ako je u pitanju neki međunarodni incident ili neko baš teško krivično djelo pa da sarađuju policije dvije države.
[ la.linea @ 20.09.2015. 13:23 ] @
Loži te....
Nalaženje IP-a je jedno a nalaženje onoga ko šalje je....?
[ THX22 @ 20.09.2015. 13:30 ] @
Pa dobro, kad bi našli IP, onda im ne bi bio problem da odu do provajdera i traže logove da vide kome je bila dodijeljena ta IP adresa...ali mislim da ni to ne mogu bez naloga, da to nije samo da nazovu i zatraže...vjerovatno mora biti neka procedura.
[ Zlatko580 @ 20.09.2015. 13:33 ] @
Citat:
THX22:
Nije u tome stvar. U pitanju je diskusija između mene i lika koji me ubjeđuje da bi lagano mogao da se nađe IP poruke koja je poslana na način koji sam gore opisao, "to ti je minut posla", a ja mislim da ne osim ako je u pitanju neki međunarodni incident ili neko baš teško krivično djelo pa da sarađuju policije dvije države.

Daleko od minut posla. Puno papirologije, sudskih naloga, saradnje između dve države... Tako nešto je izvodljivo, ali ne radi se to za minut, i kao što si rekao mora da bude nešto ozbiljno, poput terorizma, međunarodnog kriminala itd.
[ la.linea @ 20.09.2015. 13:36 ] @
Opet ne pratiš?
Ako pošalješ iz nekog kafića, tržnog centra gde je free wifi, sada imaš i u nekim vozilima gsp-a, šta će dobiti?
O novoj sim karti sa trafike da ne govorim? Dobiće lokaciju slanja i to je sve. I to možeš iz nekog tržnog centra da pošalješ pa neka te traže.
[ THX22 @ 20.09.2015. 13:57 ] @
Pratim, meni je jasno kako poslati poruku putem TOR-a i tome slično, ovdje pričamo o čisto teoretskoj situaciji - pretpostavljamo da je neki prosječan korisnik računara u CG koji ne zna šta je TOR sjeo za svoj kućni računar i poslao poruku sa ruskog sajta za slanje web sms-ova. Pitanje se postavlja, da li je to našem MUP-u "minut posla" da nađe i locira pošiljaoca, kao što misli moj sagovornik u diskusiji, ili je to daleko komplikovaniji proces kao što mislimo ja i Zlatko580.
[ la.linea @ 20.09.2015. 14:04 ] @
Nema šanse za minut kao ni za čas pa ni malo duže. Poruka stiže sa nekog servera u Rusiji a ti si to aktivirao. Naći će lokaciju odakle je krenuo sms ali ne i pošiljaoca.
[ THX22 @ 20.09.2015. 14:07 ] @
Da, to je i moje mišljenje.