[ Nedeljko @ 21.09.2015. 00:56 ] @
Čuo sam da polisa privatnosti za Windows 10 kaže da MS ima pravo da radi šta hoće sa fajlovima na sistemu uključujući i privatne mejlove i privatne fajlove. Šta je od toga tačno?

Evo jedne vesti:

http://www.b92.net/tehnopolis/...5&mm=08&nav_id=1022410
[ bachi @ 21.09.2015. 08:06 ] @
Sve je tačno.
[ Nedeljko @ 21.09.2015. 19:47 ] @
Pa, onda to treba širiti po svim medijima. Korisnici moraju biti upozoreni.

Znači, ja sam onda te fajlove licencirao MS-u? Kako onda neko da koristi windows 10 u profi svrhe? Sa "verom" da MS neće s tim ovo nego samo ono?

Kako se tako nešto uopšte sme dozvoliti monopolističkom proizvodu?
[ Sceka @ 21.09.2015. 22:56 ] @
Pa i siri se, vec par meseci... Retko ko nije upoznat sa tim stvarima, bas retko. Pise se na veliko i opsirno i imaju neka resenja.

Ne znaci. Samo si dozvolio pristup/pregled/evidenciju. Pa isto kao i do sada kako se koristio svaki Windows u profeslionalne svrhe. Ni do sada nije bilo neko verovanje pa zasto bi sada...

Pa sme, a i nije monopolisticko. Ima i drugih operativnih sistema, niko nikoga ne prisiljava... niti je to jedini... Oni tako odlucise i tako i uradise, javno su sve rekli, pise... pa ko hoce - izvol'te.



Pozdrav!
[ bachi @ 22.09.2015. 07:38 ] @
Citat:
Nedeljko:
Pa, onda to treba širiti po svim medijima. Korisnici moraju biti upozoreni.

To i radim, a onda dobijam opis da sam dinosaurus, da sam paranoja, matora drtina, lud čovek i slično.

Citat:
Nedeljko:Znači, ja sam onda te fajlove licencirao MS-u? Kako onda neko da koristi windows 10 u profi svrhe? Sa "verom" da MS neće s tim ovo nego samo ono?

Pa nikako i tu se nadam da će firme da iskuliraju taj Windows 10 i da će oni onda staviti prst na čelo i da će Windows 11 biti bez tih špijunskih sranja.

Mada za firme ima Windows 10 Enterprise LTSB (Long term service branch) koji nema Metro njesra aplikacije u sebi i te špijunske komponente + može da se isključi skroz Telemetrija, što ne može ni u jednoj verziji Windowsa osim kod Enterprise, ali legalno to verziju mogu da priušte sebi samo ogromne firme sa ugovorima, za mala i srednja preduzeća Enterprise je skup, oni furaju home ili maks pro verzije, a tu se špijunira samo tako.

Dakle, bilo koji ugovor sa klijentom da imaš o poverljivosti podataka, kršiš ga samim tim što imaš Windows 10.

Citat:
Kako se tako nešto uopšte sme dozvoliti monopolističkom proizvodu?

Možda EU će d'uradi nešto, USA teško, njima odgovara da podatke dobijaju na tacni.
[ pctel @ 22.09.2015. 08:24 ] @
Mene zanima da li ce Rusi da urade nesto - Windows 10 direktno krsi njihov zakon o zastiti podataka i kao takav bi trebao biti zabranjen.
[ bachi @ 22.09.2015. 08:46 ] @
Rusi i d'urade nešto, neće imati uticaja na ostatak zapadnog sveta.
[ calexx @ 22.09.2015. 09:10 ] @
Sličan zakon imaju i mnogi drugi ali će da prihvate šta im se kaže ... kod njih ne važi ono ... EU se saginjati neće. Lepo se nameste, sagnu, malo štucnu i sve je OK. Taman posla da će EU da se pobuni.
[ Ivan Dimkovic @ 22.09.2015. 11:40 ] @
Koliko se secam, poslednji put je EU jako lepo rebnula MS i zbog njih moraju da imaju posebne verzije Windowsa.

Medjutim ovo je sasvim druga stvar, vrlo verovatno nije protiv trenutnih zakona u EU sto se endusera tice (bas kao sto ni Google aplikacije nisu nelegalne) ali ni jedna veca firma nece taci nista sto ima mogucnost slanja podataka trecem licu iz ociglednih razloga, za pocetak legalnih. Sumnjam da ce banke, osiguravajuce kuce, medicinske ustanove, advokati pa i bilo koje vece prodavnice biti srecne da im podaci bivaju slati MSu na analizu.

Ja pretpostavljan da ce u nekom momentu Microsoft potpuno razdvojiti Windows za endusere i to ce biti nesto ala Google Chrome OS sto se podataka tice sa svim na MS cloud serverima a za enterprise trziste ce biti klasicni oldstyle Server i Workstation. Windows 10 be samo prva stepenica ka tome.

Naravno onaj enduserski deo ce verovatno puci a MSFT ce otici stopama IBMa u enterprise bas kao sto se isto odigralopocetkom 80tih.
[ Tyler Durden @ 22.09.2015. 12:48 ] @
Ja ovo uopšte nisam znao 8-)
Nije mi jasno kako im ovo prolazi, a još manje su mi jasni ljudi koji i pored toga koriste win10.
Stvarno su ljudi iznanađujuće glupi...
[ anon142305 @ 22.09.2015. 12:52 ] @
^ Pa verovatno ne znaju za to.
Ili im ne smeta :)
[ Ivan Dimkovic @ 22.09.2015. 13:22 ] @
Citat:
Tyler Durden:
Ja ovo uopšte nisam znao 8-)
Nije mi jasno kako im ovo prolazi, a još manje su mi jasni ljudi koji i pored toga koriste win10.
Stvarno su ljudi iznanađujuće glupi...


Iz istog razloga zbog cega stotine miliona a mozda i vise ljudi koriste Facebook, desetine miliona Google Mail / Office - jednostavno, nije ih briga.

To nije nuzno atribut nekakve gluposti (sigurno ima tu idiota kao i svuda drugde ali to je statistika), prilicno sam siguran da su mnogi od tih korisnika po svim parametrima pametniji od tebe i mene zajedno pa onda puta neki faktor. Jednostavno, drzanje podataka na tudjim serverima i davanje autorizacije firmama da analiziraju te podatke im nije bitno, bar ne toliko bitno da ne koriste servis.

Microsoft je samo sa ovim usao u 21-vi vek :( Ja nemam nista lepo da kazem o bilo cemu sto su oni uradili posle Windowsa 7 i mislim da sa iz*kavanjem sa 8-micom a sada i sa 10-tkom samo jos produbljuju svoju jamu u koju ce da upadnu sto se tice consumer / end-user trzista tice. Vezivanje DirectX-a, browsera i sl. za novi Windows je nesto sto im je polazilo za rukom sredinom 90-tih a danas je toliko irelevantno da je smesno.

Biznis trziste je druga stvar, tu ce Windows / Office kombinacija verovatno ostati standard jos dosta vremena, ali ni u MSFT-u nisu idioti pa znaju da firme nece preci na nesto sto ih gura u legalne probleme. Ko zna, mozda je neki brilijantni bean-counter u MSFT-u procenio da ce svaka firma sa vise od par ljudi po EU i sl. jednostavno puci pare za Enterprise i neophodne ugovore za kupovinu istog. Ako do toga ne dodje, mozete se kladiti da ce se pojaviti Windows 10 Pro+ ili sta god, sto ce u stvari biti Windows 7 bez Aero-a i sa nasravljenim "APIjem buducnosti" koji god da je trenutno a da nije jos otisao u groblje propalih MS "novih revolucionarnih" post-Win32 API-ja :)

Cunning plan :-) Jedino sto ga j*ebe su sve one firme koje su na Windowsu 7, Office-u 2007 / 2010 / 2013 - i kojima nece pasti na pamet da predju na nesto novo.
[ Tyler Durden @ 22.09.2015. 13:31 ] @
Da, ali ovdje pričamo o ljudima koji su IT pismeni. Ne mislim kako je neka tamo domaćica ili neki teen gejmer glup što ostavlja svoje fajlove na izvolite MS-u, ali evo ti na ES (koji je jelte ipak tehnički forum u velikoj mjeri i pored svog smeća koje se dopušta u zadnje vrijeme) koliko ljudi na to gleda opušteno i čak je pojurilo da što prije instalira desetku.
Poređenje sa Google, FB i ostalim online servisima stoji u nekoj mjeri, ali mi je ovo ipak drastičnije jer praktično svoj disk stavljaš na izvolte.

Ne znam, valjda sam i ja old fart kao što kažeš nekad, ali meni su ovo potpuno sulude stvari.
[ Sceka @ 22.09.2015. 16:15 ] @
Od kad postoji Internet veza, odnosno jos od dial up konektovanja..., nema privatnosti u pravom smislu te reci. U svakom slucaji - koga, bre, zanima sta ko ima od fajlova? Mislim na ozbiljno zainteresovane. Ti ozbiljno zainteresovani ce doci do podataka u svakom slucaju, bili na nekom hardu, serveru... ili na papiru. Naivna paranoja da je neko privatno ugrozen je smesna ali skroz.

Poslovni korisnici, kod nas? Pa sta je to sto je tajnovito a da bi moglo da koristi MS-u na taj nacin da nesto lose uradi, da se nesto lose desi bilo kojoj firmi? Odnosno, sto bi MS inace koristio necije podatke u negativnom kontextu, a narocito sto bi se to obilo o glavu tom istom MS-u.

Stalno se o tome prica a ja nikada nisam cuo da se nesto nekome lose desilo zbog davanja/uzimanja podataka od strane MS-a. Mozda i ima ali ja nisam cuo pa ako neko zna za takav slucaj ili slucajeve voleo bih da i ja saznam.

I jos nesto - zasto bilo ko uopste koristi Windows (bilo koji) ako mu smeta to sto je cinjenica da kad je online svakako neke podatke salje? A kao telefon je bezbedan... Cipovane licne isprave, saobracajana...


Pozdrav!
[ Shadowed @ 22.09.2015. 16:29 ] @
:))))))
[ bachi @ 22.09.2015. 18:05 ] @
Dimke, ja na fejsu biram šta hoću da kačim i mogu da koristim fejs, a da ništa ne kačim.

Međutim, ovde mi se automatski skeniraju fajlovi, snima šta kucam i šta izgovaram i zajedno sa ostalom "telemetrijom" se po defaultu šalje Microsoftu "i njihovim partnerima".

Jedno je da me online prate na Internetu, jer ja kad izađem napolje iz kuće sam svestan da postoje kamere koje me snimaju, ali je sasvim drugo da me sam operativni sistem prati, jer ni kod kuće nemam kamere koju streamujem u etar. :D

[Ovu poruku je menjao bachi dana 22.09.2015. u 19:18 GMT+1]
[ Tyler Durden @ 22.09.2015. 18:06 ] @
^^^
lol
case closed. mislim, sto se tice inteligencije i generalnog rezonovanja opste populacije...
[ optimizator @ 22.09.2015. 18:28 ] @
Ma uskoro će svi tako,evo i AVG najavio da će prikupljati i prodavati informacije o korisnicima od 15 oktobra
[ Sceka @ 22.09.2015. 18:40 ] @
Pa ta "opsta populacija" je bar 80% trzista bilo svega i nije pogodjena "velikim bratom" kao nazovi "inteligencija" koja od inteligencije ima samo to sto tako misli o sebi.

A rezonovanje te nazovi "inteligencije" se sastoji u paranoji da je necemu bitan kao pojedinac, a narocito to nesto sto kao krije/ima na kompjuteru.

I dalje samo trend omalovazavanja bez ikakvog oslonca osim zelje za omalovazavanjem. A sama "inteligencija" se ogleda u negiranju sledeceg:

Citat:
To nije nuzno atribut nekakve gluposti (sigurno ima tu idiota kao i svuda drugde ali to je statistika), prilicno sam siguran da su mnogi od tih korisnika po svim parametrima pametniji od tebe i mene zajedno pa onda puta neki faktor. Jednostavno, drzanje podataka na tudjim serverima i davanje autorizacije firmama da analiziraju te podatke im nije bitno, bar ne toliko bitno da ne koriste servis.


Negiranju opet po principu "Ma ja sam toliko bitan da ne zelim da..." - to je smesno, vrlo.



Pozdrav!
[ bachi @ 22.09.2015. 18:44 ] @
Citat:
Tyler Durden:
^^^
lol
case closed. mislim, sto se tice inteligencije i generalnog rezonovanja opste populacije...

Se ovo odnosi na mene ili na nesrećnog Šćeku?
[ Shadowed @ 22.09.2015. 19:02 ] @
Sceka, sve si pobrkao :D


Bachi, tri strelice - tri posta :)
[ Sceka @ 22.09.2015. 19:10 ] @
Ako jesam, bio bih ti vrlo zahvalan da objasnis.


Pozdrav!
[ Tyler Durden @ 22.09.2015. 19:29 ] @
ne moze da ti se objasni!!
ili ti je jasno sta je problem u necemu toliko fundamentalno pogresnom i prostom ili ti nije jasno.
sta je sljedece, da ti neko objasnjava zasto je pogresno ubiti nekoga??

ovo su samoevidentne stvari. zao mi je, ali ne mozes da skapiras, i to je ok. tebi je super - ja sam u problemu sto zivim u ovom trenutku kada je civilizacija na nivou na kom jeste.
[ plus_minus @ 22.09.2015. 19:36 ] @
Sad se čeka 'nux zajednica na delu. Kud ćeš bolju (još jednu) priliku za promociju nečeg jako lepog i lepšeg od ... well, I'll skip it.
Ali, ako ih opet kojim slučajem boli taki kao i za v8 to jest prve utiske povodom `metro` dimenzije, onda ništa.
[ Sceka @ 22.09.2015. 19:38 ] @
^^
Pa ako si toliko superiorno nadmocan pokazi tu superiornost pa u najkracim crtama, a dovoljno razumljivo da moja inferiornost to moze nekako da dokuci!, u par recenica pokusaj da mi objasnis. Bio bih ti veoma zahvalan za ukazanu ljubaznost.


Pozdrav!
[ Tyler Durden @ 22.09.2015. 19:47 ] @
je l' me zahebavaš da ne kapiraš kad ti kažem da ne možeš da skapiraš?
ne kažem ti to iz nekog nepoštovanja ili snishodljivosti ili bilo čega. kažem ti zato što je to jednostavno tako.
ko što ja ne mogu da shvatim da tebi nije jasno šta je problem u tome, pa taman da mi ti objašnjavaš i u dugim i u kratkim crtama, tako ni tebi nije jasno šta je problem u tome makar ja pisao ovdje romane čitave pokušavajući da ti objasnim.
i zato nema potreba da gubimo vrijeme.
[ Tyler Durden @ 22.09.2015. 19:51 ] @
Citat:
plus_minus:
Sad se čeka 'nux zajednica na delu. Kud ćeš bolju (još jednu) priliku za promociju nečeg jako lepog i lepšeg od...


nema od toga nista
mada, ja i ne smatram da linux treba nesto oko toga da se cima ili sad hvata priliku.
f*ck 'em, sto bi rek'o rambo. kome ne smeta nek share-uje :D
[ Sceka @ 22.09.2015. 21:54 ] @
Citat:
Tyler Durden:
je l' me zahebavaš da ne kapiraš kad ti kažem da ne možeš da skapiraš?
...

Ne zahebavam nego stvarno ne razumem. A ne razumem zasto moras da vredjas bilo koga sa kojim se ili ne slazes ili ga ne razumes? Jel' mozes to da skapiras, nije tesko.

Kazes "ja sam u problemu sto zivim u ovom trenutku kada je civilizacija na nivou na kom jeste", pa kako to da se razume osim da nisi u stanju da pratis civilizacijske forme zivljenja. Shodno tome ti verovatno i nije jasno zasto mene ne pogadja nikakva pretnja privatnosti. Kao ni milione drugih sirom sveta koji su u skladu sa trenutkom u kom zive. Mislim, zao mi je sto si u problemu (ili bilo ko drugi) ali to nije razlog da se ne bude uljudan u komunikaciji.

Kako god, sve se svodi opet na histeriju privatnosti, a to je i tema, a svaki razgovor na tu temu dosta njih resava sa "ma ne razumes". :) Pa tesko je razumeti nesto sto se ne izgovori (napise). Ironican smeh je opet jedna crta "nivoa iznad", samo nije jasno cega iznad... Od vrlo proste stvari se stvara "misterija" i daje vaznost koja nema potporu. Nema veze, nije lose imati u drustvu takve, opominju kakav ne treba biti.


Pozdrav!
[ dejanet @ 22.09.2015. 21:58 ] @
Jbga ljudi, Sceka je jedini odavde bio u MS Win preview programu, tako da sada nema ljutis.

Vidim da im je app store na nivou nekog TV app store-a, privatnost-bezbednost nedefinisani, update automatski bez user permission-a (cak i kada su driveri za graficku u pitanju), cortana prikazani use-case-ovi kao da se radi o diplomskom nekog osnovca(nadji mi appointment u kalendaru), nedefinisane internet konekcije i saobracaj prema ms serverima itd...

Ima i dosta dobrih stvari, takodje ne sumnjam da ce se mnogi nedostaci zakrpiti, ipak tamo rade vrhunski sw inzenjerci i ima ih puno, ali mislim da su zestoko nadvladani od korporacijskog menadzeraja.

Moje skromno misljenje je da su trebali da krenu od pocetka bez verikalne kompatibilnosti sa win32, UI sveden i revolucionaran, API native, revolucionaran, jednostavnan, kompaktan, sa modulima za cross-platform dev..
Ovo sto nude win 10 app store dev u paraleli desktop i mobile, a da jos nije izasao ni w10 mobile, niti telefon koji to moze da vrti.. ludos'.

Jbg, 'zlatni' period je iza nas, dolaze konfuzna vremena.
[ Shadowed @ 22.09.2015. 22:31 ] @
Citat:
Sceka: A ne razumem zasto moras da vredjas bilo koga sa kojim se ili ne slazes ili ga ne razumes?

Moja pretpostavka je da to zavisi od osobe do osobe i da nije u pitanju neslaganje. Razlog za pretpostavku je taj sto se Tyler i ja ne slazemo po pitanju raznih stvari pa nikada nisam bio uvredjen sa njegove strane.

Citat:
Sceka: Kazes "ja sam u problemu sto zivim u ovom trenutku kada je civilizacija na nivou na kom jeste", pa kako to da se razume osim da nisi u stanju da pratis civilizacijske forme zivljenja.

Pa, mozes da razumes recimo... Ispravno. On je konstatovao da je u problemu sto zivi u tom trenutku. Razlog nije poznat niti je jedinstven. Ti si ga izmislio a ne razumeo. Recimo, neko moze da prati "civilizacijske forme" ali ne zeli (samo primer). Svako malo "zakljucujes" a u stvari izmisljas.

Citat:
Sceka: Kako god, sve se svodi opet na histeriju privatnosti

Ili mozda na histeriju odustajanja od iste?
[ Shadowed @ 22.09.2015. 22:31 ] @
Citat:
dejanet: Jbga ljudi, Sceka je jedini odavde bio u MS Win preview programu

Nije.
[ pctel @ 23.09.2015. 09:26 ] @
Citat:
plus_minus:
Sad se čeka 'nux zajednica na delu. Kud ćeš bolju (još jednu) priliku za promociju nečeg jako lepog i lepšeg od ... well, I'll skip it.
Ali, ako ih opet kojim slučajem boli taki kao i za v8 to jest prve utiske povodom `metro` dimenzije, onda ništa.

Ljudi se plase linuxa jer ima reputaciju neceg sto je iskljucivo za programere sa visegodisnjim iskustvom. Ja radim na linuxu i kad me neko pita da odradi nesto na mom racunaru sve bude u redu ako precutim, osoba sedne i odradi bez problema, ali ako pomenem da je tamo linux, nastupa napad panike i histerije i osoba iz straha odbija da sedne za racunar, vise puta probano
[ calexx @ 23.09.2015. 09:46 ] @
Nije Šćeka jedini, svi koji su imali u potpisu Windows NT, a naročito pre avgusta, su bili na insajder programu. Ja sam probao na kompu i dva laptopa, na kompu je vraćena sedmica pa prebačeno na regularnu desetku, jedan laptop uopšte i ne koristim a na jednom je opet prebačeno na redovnu verziju. Kakogod, to uključujem samo kad hoću da proverim šta ima novo ili sam čuo da ima nešto. Ako baš moram neki Windows, imam na kompu i sedmicu.

Ne može da se ipak sve generalizuje. Evo kod mene nema nikakvih platnih kartica ni plaćanja, nema problematičnih programa zbog kojih mogu da razmislim da li da ih neko vidi, nemam ništa od problematičnog ... jedino što bi neko mogao da mi čita mejlove (kao da to nije mogao do sada) i da uzima muziku koja je još uvek po hardovima. Ako neko ima bitne poslovne dokumente, neki svoj rad za koji nije dobro da se deli, nešto što bi moglo da bude sankcionisano ... onda bi trebalo da se plaši ali i da zna da to zaštiti. Kod ogromne većine prosečnih korisnika nema ništa što već nisu dovukli odnegde.

Naravno, poslednjih godina koristim 99% linux i uspeo sam par njih da prevedem mada je to užasno teško. Nema igrica, nema konkretnih programa koje neko zna ili mora da koristi ... i tu je kraj. Ako sam mogao drugaru u radnji da nabacim linux i da on par godina ne pomisli na windows, to je znak da bi svako mogao da ga koristi ... ali to ipak nije za ovu temu. ;) Jeste po tome što valjda za sada još nema zvaničnog uzimanja dokumenata a očekujem vrlo uskoro da ovaj detalj bude ubačen i na starije pendžere pa ko baš misli da je ugrožen, neka se malo pomuči sa linuxom. Ako je mogao bači bar da proba, onda bi mogli i ostali. ;)
[ Shadowed @ 23.09.2015. 09:56 ] @
Postoji 3-4 update-a za Win7 i 8.1 koji ukljucuju telemetriju i slanje MS-u, ne znam sad napamet koji su ali se moze naci na netu. Potrebno je ukloniti ih ukoliko su se vec instalirali a zatim ih naci u listi update-a i sakriti ih (hide) pa se nece ubuduce instalirati.
[ dejanet @ 23.09.2015. 10:33 ] @
Dobro, za gomile consumer scenarija, kao sto neke rece, nije bitno.

Evo jednog scenarija za E-Banking, Web: MUKA

Kao sto znamo uz neki java-plugin se mogla nabudziti identifikacija, koja je do nedavno radilo na svim browser-ima i OS-ivima.

Google Chrome, zatim MS Win10/Edge browser su kick-ass-ovali java-plugin, tako da ako pratimo trend, morace da se:

- da se radi posebna plugin verzija za Chrome
- posebna verzija za buduci Edge (kada stigne plugin mogucnost)
- posebna za Safari (mislim da jos uvek moze java)
- posebna za FF i linux svet (ovde jos funkcionise java plugin)

takodje ako Beg nije cicija mozda:

- da se radi Win10 app store aplikacija
- da se radi iOS store app
- da se radi android store app


To vam je rodjaci za jednu E-Banking web app, koja se radila jedanput za web uz java plugin za reader identifikacije.


Development neke Desktop aplikacije je tek dzumbus.
[ Shadowed @ 23.09.2015. 10:45 ] @
Sta tacno zahteva ta aplikacija da bi joj bila potrebna java ili plugin za browser?
[ DaliborP @ 23.09.2015. 10:57 ] @
Citat:
dejanet:
To vam je rodjaci za jednu E-Banking web app, koja se radila jedanput za web uz java plugin za reader identifikacije.


Web banking aplikacije su po pravilu najgore smece ikad napravljeno. Ili treba plugin, ili java, ili da instalira neke sertifikate.... Bolje napravite nesto pristojno sto radi isto na svim browserima, bez jave i pluginova.
[ dejanet @ 23.09.2015. 11:18 ] @
@Shadowed: npr. za citanje smart kartice sa usb-a

@DaliborP : yep

Nego sta sa Desktop dev-om, mozda vaskrsne jos jednom ?
[ Nedeljko @ 23.09.2015. 11:24 ] @
Ja bih prvo da se zahvalim svim učesnicima rasprave na doprinosu rasvetljavanju ove teme.

Drugo, koja se rešenja nude?

Treće, terajte ih sve u 16.

Četvrto, od "užasa GNU/Linux-a" sam poslednje čuo ovo:

- Trebao nam je program X (za neke istraživačke svrhe) i mučili smo se tri dana kako da ga iskompajliramo i upotrebimo dok nije proradio. Na Windows-u i OS X-u se sve lako instalira.
- Pa što niste rešili problem na Windows-u?
- Zato što program X ne postoji u verziji za Windows.

Dakle, pod GNU/Linux-om je problem rešiv za tri dana, a na Windows-u i OS X-u skoro nikako. Kažem "skoro" jer uvek postoji mogućnost plaćanja izrade programa, ali je to skuplje od trodnevnog proučavanja kako da se gotov program kompajlira. Šta je tu više iziforjuz?

Druga priča je bila:

- Meni se na OS X-u održavanje svodi samo na kliktanje na "update".
- Meni na LinuxMint-u isto, barem nakon početne instalacije i podešvavanja neposredno nakon toga, što sa mi zajedno sa instalacijom svih potrebnih programa (uz odgovarajuću internet vezu) i povratak sačuvanih podataka potraje jedan dan. Posle toga, samo klikćem na "update".
- Na Linux-u? Ne verujem.

Kako odgovoriti na "ne verujem". OK, ja lažem.
[ Shadowed @ 23.09.2015. 12:06 ] @
Citat:
dejanet: @Shadowed: npr. za citanje smart kartice sa usb-a

Koje je zapravo sasvim nepotrebno. Lepo stavis user/pass i gotovo. Jos ni kod jednog e-banking sistema nisam morao da ocitavam karticu, samo se ulogujem sa user/pass kombinacijom i sasvim mi odgovara tako.
[ popusicko @ 23.09.2015. 14:58 ] @
Elem prva stvar koja se pokrene nakon friške instalacije windows 10 je
Destroy Windows 10 Spying.Aktuelna verzija je čini mi se 1.5.450.
Programče poubija kompletnu telemetriju i sva sra..a koja se ponašaju
špijunski.
Freeware totalno
Haug
[ Nedeljko @ 23.09.2015. 15:46 ] @
Ko to pravi i kako se tome može verovati?

Drugo, zamisli sledeću situaciju: kupiš iSranje potpuno legalno za 1000 evra i Apple ti ne da da koristiš uređaj u punoj snazi. Ti nađeš freeware koji ti omogući da otključaš iSranje. Međutim, Apple te zbog toga smatra kriminalcem. Zakon je na tvojoj strani. Međutim, to ne menja činjenicu da si dao lovu nekome ko te vređa.

Da li ti nešto mogu? Pa, očigledno mogu da ti uzmu 1000 evra koje si im već dao i nećeš ih dobiti natrag zbog pretrpljene uvrede.
[ anon142305 @ 23.09.2015. 18:01 ] @
Citat:
Nedeljko:
Ko to pravi i kako se tome može verovati?

Pa meni izgleda prilicno kredibilno, sta znam:
http://www.majorgeeks.com/file...destroy_windows_10_spying.html
[ Nedeljko @ 23.09.2015. 22:42 ] @
Po kom osnovu je to kredibilno?

I zašto bih finansirao nekoga ko se tako ophodi prema meni?
[ anon142305 @ 23.09.2015. 22:55 ] @
E jbg, Nedeljko, sad se pravis lud.
Lepo sam rekao da meni izgleda kredibilno, bacio sam pogled na izvor, specifikacije, ocene, komentare...
Ima svacega, ali ne bi se reklo da je sklepano ili da je neki malware.
Ako ikad budem presao na Win 10, instaliracu i ovako nesto.

A sto se finansiranja tice, slobodan si da (ne)finansiras koga god hoces.
[ Nedeljko @ 24.09.2015. 00:03 ] @
Evo, dobih ponudu:

Citat:
3. Privacy; Consent to Use of Data. Your privacy is important to us. Some of the software features send or receive information when using those features. Many of these features can be switched off in the user interface, or you can choose not to use them. By accepting this agreement and using the software you agree that Microsoft may collect, use, and disclose the information as described in the Microsoft Privacy Statement (aka.ms/privacy), and as may be described in the user interface associated with the software features.


Za više detalja

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-10/windows-privacy-faq
[ Shadowed @ 24.09.2015. 07:34 ] @
Pricate o razlicitim stvarima :) Jedan o Windows-u, drugi o programu za sprecavanje Windows-a da spijunira :)
[ Nedeljko @ 24.09.2015. 08:38 ] @
Moja prethodna poruka nije odgovor na poslednju pre nje. Nego sam uporavo dobio otpozdrav od MS-a.
[ anon142305 @ 24.09.2015. 09:13 ] @
Citat:
Shadowed
Pricate o razlicitim stvarima :) Jedan o Windows-u, drugi o programu za sprecavanje Windows-a da spijunira :)

A zato ja mislim da se pravi lud :)
[ dejanet @ 24.09.2015. 09:46 ] @
Citat:
popusicko:Elem prva stvar koja se pokrene nakon friške instalacije windows 10 je
Destroy Windows 10 Spying.Aktuelna verzija je čini mi se 1.5.450.
Programče poubija kompletnu telemetriju i sva sra..a koja se ponašaju
špijunski.

Nova MS politika update-a jeste, da se on salje i instalira bez predhodnog odobrenja (mozda za Enterprise nije). Znaci on moze da posalje update sa potpuno novim OS-om, a naravno i pogazi promene napravljene onim script-om.

Nadam se da ce se ovo promeniti..
[ Nedeljko @ 24.09.2015. 10:40 ] @
Upravo sam se nadogradio na Windows 10 radi čitanja obaveštenja i na jednom mestu je pisalo nešto poput "sharing XYZ to trusted partners". "Trastd" su verovatno oni za koje se MS-u navije da deli sa njima informacije.

Pritom, citat koji sam naveo iz licence počinje rečima "Vaša privatnost je za nas važna". Spajver se "uglavnom" (ali, ne baš sasvim) može isključiti ili ne koristiti. Licemerje za zlatnu olimpijsku medalju.
[ Nedeljko @ 24.09.2015. 12:46 ] @
Samo da prokomentarišem poruku člana Sceka sa početka teme.

MS ima monopol u segmentu desktop operativnih sistema i o tome postoje važeće sudske presude.

Smatram da monopolista ne bi smeo ovako da zloupotrebljava monopolistički položaj. Da je Windows Phone ili Windows Server ili Windows High Performance Computing u pitanju, bila bi druga stvar.
[ Sceka @ 24.09.2015. 22:55 ] @
Monopolista po "difoltu" znaci nesto/sve negativno. Po mom misljenju nema mesta cudjenju na bilo sta sto monopolista uradi (ne ulazim u zakonske okvire nicega). Kako se manifestuje monopol MS-a u sferi kupovine kompjutera? Da li je korisnik prinudjen da koristi MS OS ili nije, ima li drugih OS-a koje je moguce kupiti? Pricam o privatnim korisnicima, firme, narocito velike firme su potpuno druga prica a i tu moze da se bira. Cim postoji izbor znaci da monopol u praksi ne znaci mnogo. To sto je Windows najzastupljeniji je opet potpuno druga prica a MS to koristi maximalno povoljno po sebe. Sta se tu moze zameriti? Ako se stavi (bilo ko) u polozaj MS-a isto ili vrlo slicno bi se ponasao. Trziste, poslova varijanta bilo cega - tu nema mesta fer pleju, osecajima ili bilo cemu sto nije vezano za dobit/korist.

Licno, pa koliko vidim i pored toga sto si upoznat sa svim manama (vecinom bar) W10 koristis ga. Zasto? Zasto moras? Smeta narusavanje privatnosti? Nemoj da ga koristis, predji na nesto drugo sto je po tvojoj meri i sto te nece izludjivati.

Pojavila su se resenja, mnogo njih. Meni je najprihvatljivije resenje da se koristi lokal varijanta a kako sam cuo onda nema nista od slanja nikakvih podataka. U cemu je problem da se tako koristi W10? Jos kazu da radi bolje ili brze (nisam bas razumeo da li je bolje ili brze ili i jedno i drugo).

Drugo, jos prilican broj godina je moguce koristiti Windows 7, zasto je tolika frka oko necega sto se ne zeli? Zasto bilo ko predje na W10 sa neke varijante pre? Ko to ljude tera da budu mazohisti...?

Windows 10 je takav kakav je. Sami su rekli da ce raditi to sto rade, nije sakriveno i prica se naveliko vec mesecima - i pored svega neko predje na W10 i onda negoduje (ne pricam o onima koji probaju nego bas o onima koji definitivno predju na W10 a takvih je vec sada zacudjujuce mnogo, a sve vise ih je). Meni je to cudno.




Pozdrav!
[ Nedeljko @ 25.09.2015. 00:08 ] @
Za monopole je ustanovljeno da su društveno štetni. Zakoni ne treba da se usklađuju prema interesima Bila Gejtsa ili ne znam koga, već prema opštim interesima društva (sač ez, brži napredak). U vezi s tim se monopolistima uvode ograničenja koja ne važe za ostale. Monopol znači da nema više zdrave konkurencije u obliku koji je neophodan za funkcionisanje kapitalizma, tj. konkurencije koja vuče napred.

Obzirom da Windows uzima oko 90% segmenta stonih računara (uključujući tu i laptopove i netbuke), postoji presuda po kojoj monopol postoji.

Ako recimo nema u svim podsegmentima tog segmenta odgovarajućeg softvera za druge sisteme, onda ne možemo govoriti uvek o mogućnosti izbora.

A što sam ga met'o, napisao sam. Da se upoznam. Naravno da ću da ga mičem kada budem trebao da koristim računar ozbiljno.
[ Sceka @ 25.09.2015. 13:59 ] @
Ja nemam problem sa tim stvarima privatno (kod kuce) a poslovno je tako reseno u Studiju - od uvek - da kompjuter/i kokji se upotrebljavaju za konkretan profesionalni rad nemaju instaliran ni jedan jedini antivirus program i iskljucena je Windows zastita po tom pitanju (nije bitno kakva je kvalitativno..., iskljucena je uvek) a fizicki nisu povezani na Internet. Do sada. Od nedavno je u upotrebi Cubase 8 koji mora da ima Internet konekciju pri instaliranju i apdejtovanju/apgrejdovanju i samo tada je i povezan kablom sa modemom, ostalo vreme je opet bez Internet konekcije. Za sada se upotrebljava Windows 7 s' tim sto probno par kompjutera ima Windows 8.1 (za sada se pokazalo da Windows 8.1 nekako stabilnije radi..., nije tema pa nije bitno).

Plan je da se ti kompjuteri koji su sada sa W8.1 prebace na W10, mozda vec sledeceg meseca, ali u svakom slucaju ce biti isti rezim - samo kad treba ce biti fizicki povezani na Internet. Pa cemo videti sta se desava po svim pitanjima a u svakom slucaju cu iskljuciti sve opcije (dostupne korisniku) koje su u vezi slanja podataka. Ne zato sto smo u problemu sa privatnoscu o kojoj se ovde prica nego radi posla koji zahteva sto vise angazovanja resursa za rad (bilo kakav proces koji se odvija u pozadini je smetnja, manja ili veca ali smetnja...).

Moje misljenje je da i onima kojima je za posao neophodna stalna Internet konekcija mogu da svedu na minimum slanje podataka raznim setovanjima koja se mogu naci na Internet-u.

Znaci, pricam samo o prakticnim desavanjima u realnom radu bez osvrtanja na pojam privatnosti u smislu legalnosti.

A u vezi monopola sam vec rekao, da ponovim, nista dobro nikada nema u tome ali svet je takav kakav je pa je meni licno lakse da se prilagodim tome nego da se nerviram u vezi toga jer svakodnevna doza nerviranja po raznim pitanjima koja se dobija je ionako vec prevrsila meru.


Pozdrav!
[ bachi @ 25.09.2015. 14:06 ] @
Prilagodićeš se ti jednog dana kada ti uvale kameru u sred spavaće sobe da te snimaju kako mrčiš ženu/ljubavnicu.

A možda i dečka, ko zna. :D
[ Sceka @ 25.09.2015. 15:07 ] @
Pa nemam televizor sa ugradjenom kamerom i mikrofonom, niti cu takav kupiti jesenas kad planirano budem pazario novi. A ako bude samo takvih u ponudi i to je lako resivo, vrlo lako. U spavacoj sobi i nemam TV, nikada nisam imao niti cu.

Prilagodjavanje ne znaci predavanje po svaku cenu i na svaki nacin.

A sto se tice poslednje opaske - pa do sada sam veoma i s' pravom "zigosan" kao veliki protivnik pederisanja svih vrsta jer i jesam veliki protivnik i zagovornik svega protiv gej varijante bilo kog oblika i tu nema menjanja misljenja i ponasanja kako god to "civilizacijski nazadno" bilo i uprkos nastojanja i privatno da mi promene misljenje i stav. Ali nije tema a kad pocnem nema kraja kuckanju...


Pozdrav!
[ Nedeljko @ 25.09.2015. 18:08 ] @
Šćeko, to što tebi to ne smeta ne znači da ne smeta nekome drugom, a da tako bude sa OS-om koji pokreće oko 90% svih stonih računara u svetu (tu računam i laptope i netbuke) smatram da je problem koji bi trebalo rešavati odozgo, odnosno političkim regulativama.
[ Sceka @ 25.09.2015. 22:58 ] @
Pa ja i naglasavam, uvek, da iznosim moje misljenje i moj stav i nemam pojma zasto se to drugacije tumaci. Svako iznosi svoj stav bilo da ga je sam stvorio (sto je gotovo nemoguce) ili pod uticajem spoljnih inputa neke vrste, bilo koje. Poenta je da nikoga nikada ne nagovaram ni da odobri moj stav/misljanje niti da ga prisvoji - pa ne vidim razlog da se to tumaci drugacije.

A uvek izrazavam cudjenje na po meni cudne pojave, kao sto je uporno blacenje Windows-a i u isto vreme uporno koriscenje istog. Opet iz licnog stava da ako mi nesto ne odgovara to i ne radim, ne koristim, ne kupim... A narocito ako me niko ne tera na nesto.

I opet kazem, potpuno je druga situacija i prica to sto vecina u svetu koristi Windows. A i tu se malo brkaju pojmovi jer opet ono sto se meni zamera svi rade, iznose svoj stav/misljenje o Windows-u zanemarujuci da je to posao kao i svaki drugi gde vlasnik nastoji da sto vise zaradi. Kad se predje odredjena svota u zaradi onda nije sam novac u pitanju nego se pojavljuju i prestiz i nastojanje da se dobije priznanje... pa se na kraju dolazi do monopola i svega sto takav status prati. Nista neobicno a vec vidjeno u raznim sferama.

Ono sto mene zabavlja je cudjenje koje se ispoljava na nedostatak morala, fer pleja i ostalih stvari. Zakonski im se nista ne moze, pokusalo se, izgubili su, platili velike novce za kaznu/odstetu - ni prvi ni poslednji put - i teraju po svome jer im se moze. Kristalno jasno. I ja bih tako da sam na njihovom mestu.


Pozdrav!

[ Nedeljko @ 26.09.2015. 08:09 ] @
Naravno da svako iznosi svoje mišljenje, ali o kojoj temi.

Mi pričamo o društvenom problemu, a ti o svom ličnom slučaju. To nije isto.

Mnogi nemaju alternativu jer njima potrebni konkurentni programi ne postoje za konkurentske sisteme, tako da jesu prisiljeni da koriste Windows.

Takođe, država itekako može da im stane na put ako hoće. Pitanje je političke volje da se zabrani plasman proizvoda na teritoriji države dok se ne dovedu u red.

A što se ovoga tiče
Citat:
Sceka: I ja bih tako da sam na njihovom mestu.

ja definitivno ne bih postupao loše samo zato što mi se može.
[ bigvlada @ 29.09.2015. 09:34 ] @
Izgleda da je potrebno osvežavanje memorije glede načina na koji je MS stekao monopol. I "blagodeti" koje je taj monopol doneo korisnicima.

Pre „Microsofta” softver se nije puštao u prodaju sa bagovima. Potrošači nisu ni znali za „Alfa” i „Beta” verzije, a nove verzije su izlazile tek kada su programeri mislili da su spremne. Tehnička pomoć bila je besplatna i dostupna 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, a telefonski poziv je išao na račun prodavca, a ne kupca. Na pozive su odgovarali inženjeri, često i sami autori programa, koji su mogli bez razmišljanja da daju tačne odgovore na sva moguća pitanja korisnika.

U „Microsoftu” marketing odlučuje kada će novi softver izaći, na osnovu ispitivanja tržišta, bez obzira da li su programeri spremni ili ne. Umesto osmišljenog i konzistentnog koda, pakuju se komadi nepovezanog koda koji su na brzinu pisali različiti timovi programera koji se međusobno čak i ne poznaju. Milioni linija koda se dupliraju, jer svako u svoj deo upisuje sve funkcionalnosti. Često se delovi programa međusobno „ne prepoznaju” i mnoge se funkcije u poslednjem momentu izbacuju iz finalnog proizvoda. Ukoliko se to pokaže nemogućim, dolazi do odlaganja izdavanja proizvoda. Ponekad marketing toliko „napumpa” proizvod u javnosti, da odlaganje i izbacivanje neispravnih funkcija nije moguće, i tako se defektan proizvod svesno pušta u promet. Zbog ovoga u velikim američkim korporacijama, koje imaju na hiljade licenci za pojedine „Microsoftove” proizvode, važi pravilo da se novi softver nikada ne ugrađuje dok „Microsoft” ne izbaci bar servisni paket 1.

U težnji da što više smanji troškove, „Microsoft” uvodi praksu da je tehnička pomoć dostupna samo radnim danom u radno vreme. Kod nekih proizvoda ta pomoć je besplatna samo u prvih 30 dana i samo za instalaciju. Kod većine, pomoć se plaća od samog početka, često više nego što košta sam proizvod. Na pozive odgovaraju slabo plaćene, poluobaveštene sekretarice, koje odgovaraju na pitanja ne iz ličnog iskustva, već gledajući u ekspertni sistem, koji obično nema potreban odgovor. Doći do pravog sistem-inženjera gotovo je nemoguće.

Skraćivanjem roka izbacivanja novih proizvoda i ukidanjem stručne tehničke pomoći, „Microsoft” je uspeo da bitno smanji troškove proizvodnje. S druge strane, ubrzavanjem izdavanja novih verzija obezbedio je da ukupan prihod na određeni vremenski period ostane isti. Umesto da izbaci jednu gotovu verziju svake tri godine i proda je za 300 dolara, „Microsoft” izbacuje polugotove proizvode svake godine za po 100 dolara.

Proizvođači opreme morali su čak da pristanu da ne ugrađuju konkurentske proizvode ukoliko su želeli da ugrađuju Windows.

Mlade firme koje bi se pojavile sa revolucionarnim proizvodima ubrzo bi bile kupljene od „Microsofta”, ili bi „Microsoft” kupio njihove programere i ubrzo izašao na tržište sa konkurentskim, jeftinijim proizvodom, ili bi ugradio jednaku funkcionalnost u sledeću verziju samog operativnog sistema.

http://www.sk.rs/1998/11/skus01.html


Ja na jednoj virtuelnoj mašini teram ReactOS i čekam dan kada ću moći da ga koristim kao osnovni OS. Ovaj spyware može da ide samo na virtuelnu mašinu bez internet konekcije.

[ DaliborP @ 29.09.2015. 09:51 ] @
Citat:
bigvlada: Izgleda da je potrebno osvežavanje memorije glede načina na koji je MS stekao monopol. I "blagodeti" koje je taj monopol doneo korisnicima.

Pre „Microsofta” softver se nije puštao u prodaju sa bagovima. Potrošači nisu ni znali za „Alfa” i „Beta” verzije, a nove verzije su izlazile tek kada su programeri mislili da su spremne. Tehnička pomoć bila je besplatna i dostupna 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, a telefonski poziv je išao na račun prodavca, a ne kupca. Na pozive su odgovarali inženjeri, često i sami autori programa, koji su mogli bez razmišljanja da daju tačne odgovore na sva moguća pitanja korisnika.

Pre Microsofta, i nije bilo masovnog koriscenja kompjutera, pa samim tim nije bilo potrebe za tehnickom podrskom van inzenjerskog tima, ali ne zato sto nije bilo bagova(kakva utopija, software bez bagova), vec nije bilo dovoljno korisnika koji bi mogli pronaci bagove.
[ calexx @ 29.09.2015. 11:14 ] @
Microsoft oduvek ima beta i slične verzije a koliko vidim, to imaju i ostali. Linux i da ne pominjem, em ih ima na stotine raznih em imaju višemesečne alfa, beta, RC i slične verzije. Da li je Microsoft kriv za to?
Što se cene tiče, evo sada je Microsoft ponudio potpuno fraj apgrejd sa recimo Windows 7 koji je izašao pre mnogo godina pa ne znači da sada nude svaki čas po nekoj nižoj ceni.

P.S. Ne koristim Microsoft softver. ;)
[ 2012 @ 14.10.2015. 14:01 ] @
Bez zelje da budem advokat Microsoft-u, ali imam jedno pitanje za protivnike Microsoft-a ili ne mora protivnike vec obozavaoce linux-a i slicnih free OS.

Zasto ne pokusate da se udruzite i kao jedna masovna organizacija naprednih i slobodoljubivih programera da pokusate da napravite nesto sto je bolje ili barem priblizno Office-u.
Ni jedan pokusaj koji je radjen ne moze ni da primirise Microsoft Office-u, nema sanse.

Pokusajte da napravite Excel, Accees i Outlook i veoma lako cete unistiti Microsoft. pa i Apple je morao da uzme Office od Microsoft-a, nije mogao da napravi svoju verziju, a onda se zapitajte zasto Microsoft ima monopol, pa jednostavno je bolji od drugih.

Inace i ta prica sa monopolom je izokrenuta naglavacke, pravi monopolista je Cisco, ali se niko ne buni protiv toga.

Sto se tice privatnosti i tu mi niste bas jasni. Ako vec imate toliko vaznih i tajnih dokumenata onda kupite jos jedan kopjuter koji ne povezujete na internet i niko vam nista nece uzeti. Ja sam tako resio problem, imam jednu masinu koja ne ide na internet i nema teorije da mi neko nesto ukrade osim da udje u stan i odnese kompjuter.
[ bachi @ 14.10.2015. 16:53 ] @
Kakve veze ima Office za Windows 10 temom?

Ja reinstalirao komp i reko aj' da stavim Office, kad ono em svinja koliko zauzima, em non stop neki patchevi od par stotina MB i na kraju stavio LibreOffice.

Za moje potrebe i više nego dovoljan, kao i za 90% naših firmi u segmentu malih i srednjih preduzeća.

Nego je navika čudo.

Oko privatnosti i korišćenja dodatne mašine samo za čuvanje privatnosti, ko da te tata vojno lice pravio, tako i oni razmišljaju, a to što im se na takvim mašinama množe virusi skupljeni preko flasha, to nema veze.

Što se Cisca tiče, ne znam o kakvom je monopolu reč, mi sasvim fino funkcionišemo sa TP Link svičevima i pfsense ruterima.

Zamisli da Cisco prodaje rutere sa ugrađenim softverom koji prosleđuje sav saobraćaj koji prođe kroz taj ruter u svoj data centar i da ga dele sa trećim stranama. Da li bi kupio takav ruter? Ne bi? Što bre?
[ 2012 @ 14.10.2015. 17:34 ] @
Citat:
Kakve veze ima Office za Windows 10 temom?


Ima veze jer ako ne instaliras Windows neces moci da instaliras Office, a Libre ili neke varijacije na temu su smesne u poredjenju sa MS Office-om.

Citat:
Oko privatnosti i korišćenja dodatne mašine samo za čuvanje privatnosti, ko da te tata vojno lice pravio, tako i oni razmišljaju, a to što im se na takvim mašinama množe virusi skupljeni preko flasha, to nema veze.


Kako ces flash-om preneti virus sa kompjutera na kompjuter ako koristis samo jedan flash za prebacivanje i ako prvo napravis skeniranje memorije pri ukljucenju.
ja sam taj problem resio na drugaciji nacin.
Do Windows Viste transfer sam vrsio posebnim kablom i posebnim softverom koji ide uz to.
Sad taj problem resavam ili flach-om ili tako sto imam dva rutera i dve paralelne mreze koje su razdvojene, kada imam potrebu povezem rutere izvrsim transfer podataka i opet odvojim mreze.
Ali bi mogao da mi objasnis kako neko moze da prenese viruse ako se za tu namenu koristi samo tacno odredjena memorija (flash, HDD)

Citat:
Što se Cisca tiče, ne znam o kakvom je monopolu reč, mi sasvim fino funkcionišemo sa TP Link svičevima i pfsense ruterima.


Pogledaj u podrucju gde se koristi Cisco oprema, koliki deo trzista drzi Cisco, a koliko konkurencija.

Citat:
Zamisli da Cisco prodaje rutere sa ugrađenim softverom koji prosleđuje sav saobraćaj koji prođe kroz taj ruter u svoj data centar i da ga dele sa trećim stranama. Da li bi kupio takav ruter? Ne bi? Što bre?


Kupio bih ako moram ili ako mi to odgovara, tacnije, ako je korist od toga veca od stete koju trpim zbog toga, onda bi kupio.

Da ti malo doblizim o cemu pricam.

Za potrebu posla koji radim imam potrebu da deo podataka "dignem" u/na oblak (cloud), to je jos gora varijanta od windows 10 varijante, ovako ja sam serviram nekome na pregled svoje podatke, ali meni to ne smeta, isplati mi se i onda zasto to ne bi uradio?

[ bachi @ 14.10.2015. 19:12 ] @
Ne želim da odgovaram na ono prethodno, već samo na ovo poslednje.

Ti za plaćeni cloud imaš valjda neki ugovor ili praviš ugovor koji će, između ostalog sadržati klauzulu o neotkrivanju podataka. Ako pak nema te klauzule (aka. besplatni cloud), onda ti biraš šta ćeš da kačiš na taj cloud. Instaliranjem Windowsa 10 si automatski pristao da SVE svoje fajlove i sve što otkucaš na tastaturi i svu aktivnost automatski daješ Microsoftu i trećim licima na izvolte.

Kapiraš razliku?
[ 2012 @ 14.10.2015. 20:23 ] @
Citat:
bachi: Ne želim da odgovaram na ono prethodno, već samo na ovo poslednje.

Ti za plaćeni cloud imaš valjda neki ugovor ili praviš ugovor koji će, između ostalog sadržati klauzulu o neotkrivanju podataka. Ako pak nema te klauzule (aka. besplatni cloud), onda ti biraš šta ćeš da kačiš na taj cloud. Instaliranjem Windowsa 10 si automatski pristao da SVE svoje fajlove i sve što otkucaš na tastaturi i svu aktivnost automatski daješ Microsoftu i trećim licima na izvolte.

Kapiraš razliku?


Sto se bre covece zajjebavas, nisi dete.
Prvo, moje secanje datira jos iz vremena kad je internet bio skup i kad su radili internet klubovi. Tada su se po internet klubovima instalirali programi koji su snimali sta ko kuca, a onda su kasnije ljudima otvarali meilove.
A kako smo to resavali.
Kuci otkucam u nekom text fajlu user i password, otkucam ceo tekst meila koji zelim poslati, sve iskopiram, prebacim, resetiram kompjuter i odem. Tako ce biti i sad, ako mi windows 10 mnogo treba, moracu da smisljam nacin da se stitim, a da opet koristim taj OS, ako mi ne treba, dokle god mogu cucacu na win7 ili kako sam vec naveo koristicu dva kompjutera, jedan u off-line, a jedan u on-line rezimu rada.

Sto se tice drugog dela, ako ja sam odlucujem sta cu kaciti na cloud i svestan sam toga sta sam zakacio, onda cu takodje biti sestan da mi microsoft sve moze 'pokupiti" i pazicu o tome sta pisem, sta drzim u kompjuteru ili cu nastaviti sa smisljanjem nacina kako da ga "zajjebem".

Nije u redu to sto Microsoft radi, ali ako je to cena koja se mora platiti, onda cu morati da razmisljam o riziku kojem se izlazem.

Tako da mislim da bi diskusija bila mnogo konstruktivnija kad bi razgovarali i razmisljali kako da doskocimo namerama Microsofta koji je resio da ima potpuni uvid u nas kompjuter.

[Ovu poruku je menjao 2012 dana 15.10.2015. u 02:48 GMT+1]
[ Nedeljko @ 17.11.2015. 15:20 ] @
Vrlo je lako napisati program koji prati stanje klipborda i belezi stanja u fajlovima, tako da u klipbordu ostane sadrzaj koji je bio i da korisnik nista na primecuje.
[ GeleO @ 22.11.2015. 22:37 ] @
Citat:
2012:
Citat:
bachi: Ne želim da odgovaram na ono prethodno, već samo na ovo poslednje.

Ti za plaćeni cloud imaš valjda neki ugovor ili praviš ugovor koji će, između ostalog sadržati klauzulu o neotkrivanju podataka. Ako pak nema te klauzule (aka. besplatni cloud), onda ti biraš šta ćeš da kačiš na taj cloud. Instaliranjem Windowsa 10 si automatski pristao da SVE svoje fajlove i sve što otkucaš na tastaturi i svu aktivnost automatski daješ Microsoftu i trećim licima na izvolte.

Kapiraš razliku?


Sto se bre covece zajjebavas, nisi dete.
Prvo, moje secanje datira jos iz vremena kad je internet bio skup i kad su radili internet klubovi. Tada su se po internet klubovima instalirali programi koji su snimali sta ko kuca, a onda su kasnije ljudima otvarali meilove.
A kako smo to resavali.
Kuci otkucam u nekom text fajlu user i password, otkucam ceo tekst meila koji zelim poslati, sve iskopiram, prebacim, resetiram kompjuter i odem. Tako ce biti i sad, ako mi windows 10 mnogo treba, moracu da smisljam nacin da se stitim, a da opet koristim taj OS, ako mi ne treba, dokle god mogu cucacu na win7 ili kako sam vec naveo koristicu dva kompjutera, jedan u off-line, a jedan u on-line rezimu rada.

Sto se tice drugog dela, ako ja sam odlucujem sta cu kaciti na cloud i svestan sam toga sta sam zakacio, onda cu takodje biti sestan da mi microsoft sve moze 'pokupiti" i pazicu o tome sta pisem, sta drzim u kompjuteru ili cu nastaviti sa smisljanjem nacina kako da ga "zajjebem".

Nije u redu to sto Microsoft radi, ali ako je to cena koja se mora platiti, onda cu morati da razmisljam o riziku kojem se izlazem.

Tako da mislim da bi diskusija bila mnogo konstruktivnija kad bi razgovarali i razmisljali kako da doskocimo namerama Microsofta koji je resio da ima potpuni uvid u nas kompjuter.

[Ovu poruku je menjao 2012 dana 15.10.2015. u 02:48 GMT+1]
Haha samo citam sta ga branis odma a jadikujes na linux.ti vise i ne znas sto pises niti znas kako je nastao windows.Pises imam ovo imam ono sve se prati u svaki softver je ugradjeno nesto da se prati
Druga stvar nacitao se po netu za linux pa pises nesto,a oko njega nemas pojima.zapantite jedno zastita ne posoji na internetu sve su proizvodi koji se prodaju i veliki loby.Ako cemo po vasem google kompanija su najveci hakeri tj. nemas privatnost drugi je microsoft.
On je nula za google.

Tako da mislim da bi diskusija bila mnogo konstruktivnija kad bi razgovarali i razmisljali kako da doskocimo namerama Microsofta koji je resio da ima potpuni uvid u nas kompjuter.

na ovo tvoje pitanje imas odgovor predji na linux.
pa nemoras da cucis i da se plasis

ps. na win sam samo zbog igara odigram i nazad na linux