[ soneizice @ 25.09.2015. 22:24 ] @
Pozdrav svima. Posto sam medju novijima na sajtu a i u ovome pa me zanima: Citao sam onako opsirno sve u vezi narucivanja, placanja, carinjenja i td robe sa neta. Konktetno da ne davim. Zeleo bih da me posavetujete. Nasao sam neku stvarcicu na ebay. Velicine je blendera (d*v*s 50x50x20cm). Kupio bih je al posto nije jeftina (400-500e)dvoumim se bas oko carine i sigurnosti. Sigurnosti u smislu da li ce mi to poslati, da me ne zezne kao i da me bas bas ne oklempaju carinici. Da li mi mozete dati kakav savet? Hvala.
[ ademare @ 26.09.2015. 00:53 ] @
Sto se tice kupovine bilo cega preko Ebay-a to je manje vise sigurna stvar. Ebay vise nije vlasnik PP to su sada dve odvojene kompanije , i u slucaju da ti prodavac ne posalje najverovatnije bi dobio novac nazad, samo vodi racuna kakav je prodavac, koliko ima ocena , odakle je itd .

Ako je prodavac zalutao u prodaju moze biti i prevarant , pa da PP nema odakle da ti vrati novac, oni najcesce uzimaju novac sa prodavcevog racuna , ako on sam odbija da vrati novac , pa ako je neko ko se slucajno pojavio par puta kao prodavac moze biti problema. Oni koji imaju hiljade prodaja i koji ce biti tu i za mesec ili dva kod njih je naravno sigurnije kupovati. PP posebno za one koje su Kupci pocetnici nece izdvojiti iz svog dzepa toliku sumu Nikako, a ni za ljude iz ovih nasih krajeva.

Za nasu carinu je vec druga stvar !! Zavisi odakle kupujes , da li je prodavac firma ili obican covek. Ako je sa Zapada i ako je firma u pitanju , uz robu ide racun pa se po njemu carini . Ako je sa Zapada i nema racuna obicno se veruje deklaracijama, mada i obicni ljudi stave unutra cesto nesto nalik racunu. Ako je prodavac Kinez , nece staviti nikakav racun i njima Carina nista ne veruje.

Drugi ozbiljniji problem od dazbina moze biti procena carine da predmet nije za licnu upotrebu , vec za profesionalnu pa da zabrane uvoz , bez obzira na to sto kupac zeli da plati dazbine .

Itd. Itd. Glavni problem u svakom slucaju je nasa Carina.
[ soneizice @ 28.09.2015. 22:21 ] @
Hvala puno na savetu i odgovoru. Izgleda, a najpre ce biti ovaj DRUGI problem. Verovatno bi mi procenili predmet za profesionalnu upotrebu pa izvisih... U svakom slucaju hvala.